Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

32 minutes ago, senos said:

καλησπέρα. βλέποντας video από utube κατάφερα και άλλαξα σε tv box android σε σύνδεση με ethernet το dns και έβαλα της google. ενώ έκανα επανεκκίνηση και δείχνει ότι έχει αλλάξει κανονικά με στατική ip και στο δίκτυο δείχνει συνδεδεμένο το ethernet,  internet δεν υπάρχει. χρειάζεται να κάνω και κάτι άλλο; ευχαριστώ. 

1. Προτιμότερο είναι να αλλάξεις dns στο ρούτερ. Έτσι όλες οι συσκευές σου θα "παίρνουν" από εκεί, χωρίς να χρειάζεται να αλλάζεις σε κάθε μία ξεχωριστά.

 2. Εάν κατάλαβα καλά δεν έχεις Ιντερνετ?  Η στατική διεύθυνση που έδωσες είναι μέσα σε αυτές που δέχεται το ρούτερ σου? Εάν δηλαδή αυτό έχει 192.168.2.1 εσύ έδωσες στο TVbox π.χ. την 192.168.2.9 ? Επίσης εάν έχεις δώσει στατική διεύθυνση καλό είναι να την έχεις "κλειδώσει" στο ρούτερ ώστε να μην την αποδώσει ταυτόχρονα σε άλλο μηχάνημα και υπάρχει διένεξη (π.χ. από 192.168.2.2 έως 192.168.2.9 δεσμευμένες στατικές).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

ευχαριστώ για την απάντηση. αυτό με το ρούτερ το φοβάμαι γιατί δεν κατέχω και πολλά και γι αυτό είπα να το κάνω μόνο στο tv box. δεν γίνεται μόνο σε αυτό;

έβαλα 192.168.1.100. πέρασα μετά και τα της google, μου έγραψε ότι οι ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν, έκανα επανεκκίνηση στο μηχάνημα, μου έδειχνε επάνω τους δύο υπολογιστές, στις ρυθμίσεις έδειχνε δίκτυο συνδέθηκε, αλλά το internet δε δούλευε. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, senos said:

ευχαριστώ για την απάντηση. αυτό με το ρούτερ το φοβάμαι γιατί δεν κατέχω και πολλά και γι αυτό είπα να το κάνω μόνο στο tv box. δεν γίνεται μόνο σε αυτό;

έβαλα 192.168.1.100. πέρασα μετά και τα της google, μου έγραψε ότι οι ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν, έκανα επανεκκίνηση στο μηχάνημα, μου έδειχνε επάνω τους δύο υπολογιστές, στις ρυθμίσεις έδειχνε δίκτυο συνδέθηκε, αλλά το internet δε δούλευε. 

Το ρούτερ έχει διεύθυνση 192.168.1.1 ? (μήπως έχει 192.168.2.1 ?)

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγνώμη για την ενόχληση..
Στα καλά καθούμενα σταμάτησε να λειτουργεί το νετφλιξ. Νομίζω ήταν η έκδοση 8.1.2.
Δοκίμασα επανεγκατασταση μου έβγαζε δεν είναι δυνατή η εμφάνιση του τίτλου στη στιγμή πάλι, αλλά μετά την δεύτερη φορά δούλεψε και τώρα πάλι δεν είναι λέει δυνατή η σύνδεση. Εν τω μεταξύ μέσω της εφαρμογής, το τεστ δικτύου είναι μια χαρά..

Γράφει : netflix error nw-6-404

Δοκίμασα διάφορες εκδόσεις αλλά δεν βρίσκω καμία που να δουλεύει σωστά με το mecool km1 android 10 που έχω..
Καμία βοήθεια;
Ευχαριστώ πολύ!!

Sent from my SM-G965F using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, johnybe said:

Καλησπέρα και συγνώμη για την ενόχληση..
Στα καλά καθούμενα σταμάτησε να λειτουργεί το νετφλιξ. Νομίζω ήταν η έκδοση 8.1.2.
Δοκίμασα επανεγκατασταση μου έβγαζε δεν είναι δυνατή η εμφάνιση του τίτλου στη στιγμή πάλι, αλλά μετά την δεύτερη φορά δούλεψε και τώρα πάλι δεν είναι λέει δυνατή η σύνδεση. Εν τω μεταξύ μέσω της εφαρμογής, το τεστ δικτύου είναι μια χαρά..

Γράφει : netflix error nw-6-404

Δοκίμασα διάφορες εκδόσεις αλλά δεν βρίσκω καμία που να δουλεύει σωστά με το mecool km1 android 10 που έχω..
Καμία βοήθεια;
Ευχαριστώ πολύ!!

Sent from my SM-G965F using Tapatalk


 

Αποσύνδεσέ το από το ρεύμα τελείως για 1/2-1 λεπτό. Μετά από αυτό δοκίμασε ξανά.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Αποσύνδεσέ το από το ρεύμα τελείως για 1/2-1 λεπτό. Μετά από αυτό δοκίμασε ξανά.
Το έκανα.. Δυστυχώς τίποτα δεν άλλαξε..

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, johnybe said:

Το έκανα.. Δυστυχώς τίποτα δεν άλλαξε..

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Κατεβαζεις το APKPure App απο εδω :
https://apkpure.com/apkpure-app.html?icn=aegon&ici=image_home
και κανεις καθαρη εγκατασταση την τελευταια νετφλιξ μεσα απο εδω...
Αν δεν σου λυσει το προβλημα ... που εχεις πηγαινε εδω :
https://androidapksfree.com/netflix/com-netflix-mediaclient/old/
και ξεκινα τις δοκιμες με τις πολυ παλαιοτερες...
Κατα προτιμηση ξεκινα με την τελευταια 6αρα που θα βρεις!
Καλη επιτυχια!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζεις το APKPure App απο εδω :
https://apkpure.com/apkpure-app.html?icn=aegon&ici=image_home
και κανεις καθαρη εγκατασταση την τελευταια νετφλιξ μεσα απο εδω...
Αν δεν σου λυσει το προβλημα ... που εχεις πηγαινε εδω :
https://androidapksfree.com/netflix/com-netflix-mediaclient/old/
και ξεκινα τις δοκιμες με τις πολυ παλαιοτερες...
Κατα προτιμηση ξεκινα με την τελευταια 6αρα που θα βρεις!
Καλη επιτυχια!
Δεν βρίσκω καμία να δουλεύει εκτός από μια 8.3 από apk mirror αλλά δεν λειτουργεί με το τηλεκοντρόλ του box..
Και η άλλη που είχα 8.1.2 βγάζει συνέχεια αυτό στην φωτο.
Ουφφφ
Γιατί ξαφνικά; τι φλασιά;
Είδα μια λύση εγκαθιστοντας την BurnKeyTools APK εφαρμογή. Θα δουλέψει να το κάνω; 7addf467cf2950d3849e0978b7771a4a.jpg

Sent from my SM-G965F using Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τον τελευταίο καιρό το x96 max x3 box που έχω δεν μπορεί να παίξει βίντεο από το ίντερνετ. Γνωρίζει κάποιος καμία λύση? Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, madmax said:

Αυτη η rom vortex port ugoos τοσο καλη ειναι;
Βρηκα την 0.42 για h96 max x3.

Εχει ενα img αρχειο μεσα. Την περναω κανονικα με ubt?

Και όταν περάσεις την 0.4.2 δοκίμασε και τα 2 πραγματάκια που λέω εδώ:

1.  Θερμοκρασία στην μπροστινή οθόνη του

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7002010

 

2.   Χειρισμός του H96 max X3 με smartphone.

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7004862

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, johnybe said:

Δεν βρίσκω καμία να δουλεύει εκτός από μια 8.3 από apk mirror αλλά δεν λειτουργεί με το τηλεκοντρόλ του box..
Και η άλλη που είχα 8.1.2 βγάζει συνέχεια αυτό στην φωτο.
Ουφφφ
Γιατί ξαφνικά; τι φλασιά;
 

Μήπως τελικά "έπεσες" σε αυτή την περίπτωση:https://www.newsit.gr/media/Netflix-epese-i-platforma/3401000/

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, johnybe said:

Δεν βρίσκω καμία να δουλεύει εκτός από μια 8.3 από apk mirror αλλά δεν λειτουργεί με το τηλεκοντρόλ του box..
Και η άλλη που είχα 8.1.2 βγάζει συνέχεια αυτό στην φωτο.
Ουφφφ
Γιατί ξαφνικά; τι φλασιά;
Είδα μια λύση εγκαθιστοντας την BurnKeyTools APK εφαρμογή. Θα δουλέψει να το κάνω; 7addf467cf2950d3849e0978b7771a4a.jpg

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

Ολο αυτο συμβαινει γιατι η συσκευη σου δεν εχει αδεια απο νετφλιξ...
Και επειδη ειναι μια ATV συσκευη ειναι δυσκολο να ''παιξουν'' και οι μαυρες νετφλιξ εφαρμογες που ο βασικος τους προορισμος-χειρισμος ειναι οι ... και απο τις φορητες συσκευες!
Λογικοτατο αν παιζει καποια λοιπον να μην μπορει να χειριστει με το κοντρολ του μποξ σου αυτου!
Λοιπον...
Τι μπορεις να κανεις....
Να αρχισεις να χρησιμοποιεις ποντικι η air mouse για τον χειρισμο...
Η να αρχισεις να ψαχνεσαι με πατσαρισμενες βερσιον που μπορουν να ''παιξουν'' οπως τις θελεις εσυ στο μποξακι σου!
Υπαρχει μονο ενα βασικο προβλημα εδω....
Δεν υπαρχει καμια μα καμια σιγουρια ...επιτυχιας!
Θελει τυχη και υπομονη στο ψαξιμο!
Θα σου στειλω μερικες για δοκιμη σε π.μ για να ξεκινησεις!

 

 

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα την Ugoos 0.42 για H96 MAX X3
Φαινεται πιο smooth απο αλλες και σαφως εχει περισσοτερα πραγματα να πειραξεις στο box!

spacer.png

spacer.png

spacer.png

        

Και πιο ωραιο μενου!
Η εκδοση που εβαλα ειναι ATV απο 4pda εδω:

https://mega.nz/file/TOoSnZRY#d1HJpPmDbXnfdqL0Ske-Mso6wtDuP60qVyPm95bzVuc

Αυτο που δε μου αρεσε ειναι οτι δεν εχει προεγκατεστημενο playstore!
Και δεν βρισκω πουθενα ρυθμιση για HDMI CEC !

Edited by madmax
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, madmax said:

Εγκατεστησα την Ugoos 0.42 για H96 MAX X3
Φαινεται πιο smooth απο αλλες και σαφως εχει περισσοτερα πραγματα να πειραξεις στο box!       

Και πιο ωραιο μενου!
Η εκδοση που εβαλα ειναι ATV απο 4pda εδω:

https://mega.nz/file/TOoSnZRY#d1HJpPmDbXnfdqL0Ske-Mso6wtDuP60qVyPm95bzVuc

Αυτο που δε μου αρεσε ειναι οτι δεν εχει προεγκατεστημενο playstore!
Και δεν βρισκω πουθενα ρυθμιση για HDMI CEC !

Εάν χρειάζεσαι/προτιμάς την ATV version, OK (έχει και τα μείον της όμως- χρειάζεται ορισμένες επιπλέον ενέργειες για να γίνουν ορισμένα πράγματα.....). Για αυτό και προσωπικά προτιμώ πάντα τις AOSP versions που δεν έχουν αντίστοιχους περιορισμούς...

Εκείνο όμως για το οποίο γέλασα αρκετά είναι το άκρως ευρηματικό όνομα που έχεις δώσει στο ασύρματο δίκτυό σου....🤣🤣

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοιταξε εδω στην γειτονια κατι παιζει... Ο ενας το εβαλε κοτοπουλακι, ο αλλος κοκορετσι, κοτοπουλο σχαρας...
ε και επρεπε να παρω κ εγω τα μετρα μου!

Οσο ναναι παντως για την εμφανιση ζουμε! 🤣

οποτε την ATV δεν την αλλαζω με τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το h96 max x2 εδώ και αρκετά χρόνια. Προχτές ξαφνικά αποσυνδέθηκε απ'το ίντερνετ (ήταν συνδεδεμένο μέσω ethernet). Από τότε δεν μπορεί να συνδεθεί μέσω ethernet. Δοκίμασα το καλώδιο σε άλλη συσκευή μήπως και χάλασε, δοκίμασα άλλο καλώδιο στο tv box, έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά τίποτα... Υπάρχει καμία περίπτωση να χάλασε η θύρα του ethernet? Επίσης όταν συνδέεται μέσω WiFi πλέον μου πετάει το εξής μήνυμα "Sign in to network". Έχει κανείς καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Giannis5 said:

Έχω το h96 max x2 εδώ και αρκετά χρόνια. Προχτές ξαφνικά αποσυνδέθηκε απ'το ίντερνετ (ήταν συνδεδεμένο μέσω ethernet). Από τότε δεν μπορεί να συνδεθεί μέσω ethernet. Δοκίμασα το καλώδιο σε άλλη συσκευή μήπως και χάλασε, δοκίμασα άλλο καλώδιο στο tv box, έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά τίποτα... Υπάρχει καμία περίπτωση να χάλασε η θύρα του ethernet? Επίσης όταν συνδέεται μέσω WiFi πλέον μου πετάει το εξής μήνυμα "Sign in to network". Έχει κανείς καμιά ιδέα?

Έτσι όπως το περιγράφεις (και εάν δεν έκανες κάτι άλλο) είναι πιθανόν να έπαθε ζημιά η θύρα ethernet. Από ότι λες δε δεν μπορείς να συνδεθείς ούτε με wifi?

Ίσως θα ήταν σκόπιμο να κάνεις μία επανεγκατάσταση της rom. Για το συγκεκριμένο κουτί ξέρουμε και τα 2 πινς που χρειάζονται για να το ξεμπρικάρεις είτε έχεις μαύρο board είτε πράσινο (σε περίπτωση που ο μη γενοιτο το μπρικάρεις).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.
ΤΙ ει αι αυτό πάλι βρε παιδιά που εμφανίζεται σε συγκεκριμένα σημεία σε ταινίες ή σειρές; Δλδ. και πιο πίσω να πας θα το ξανακάνει στο ίδιο σημείο.
Κυρίως στο νετφλιξ νομίζω αλλα δεν είμαι και σίγουρος.
Ευχαριστώ e9103638cf02d09e4b4520ee0dc2a5fe.gif

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, johnybe said:

Καλησπέρα σε όλους.
ΤΙ ει αι αυτό πάλι βρε παιδιά που εμφανίζεται σε συγκεκριμένα σημεία σε ταινίες ή σειρές; Δλδ. και πιο πίσω να πας θα το ξανακάνει στο ίδιο σημείο.
Κυρίως στο νετφλιξ νομίζω αλλα δεν είμαι και σίγουρος.
Ευχαριστώ e9103638cf02d09e4b4520ee0dc2a5fe.gif

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Και σε μένα το ίδιο γίνεται,κυρίως στο netflix...

Letv 1 pro x800 us

Letv le max 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω πάρει αυτό το mi TV Stick. Μόλις δουλέψει κάνα 5λεπτο κάνει επανεκκινήσεις. Επίσης, στο 5λεπτο που λειτουργεί είναι και πολύ ζεστό. 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, al_exis said:

Καλησπέρα. Έχω πάρει αυτό το mi TV Stick. Μόλις δουλέψει κάνα 5λεπτο κάνει επανεκκινήσεις. Επίσης, στο 5λεπτο που λειτουργεί είναι και πολύ ζεστό. 

Δοκίμασε μόνο με το τροφοδοτικό του. Όχι με την τροφοδοσία της τηλεόρασης. (προφανώς δεν είναι αρκετό...)

Edited by gkal
Link to comment
Share on other sites

Το mi tv stick καταναλώνει μεταξύ 0.6 Watt σε Standby Mode και 1.5 Watt -5.4 Watt σε λειτουργία. Η τηλεόραση δίνει 500mah μέχρι θύρα 900mah , δηλαδή στο pick το mi tv stick θέλει 5.4 Watt , αλλά παίρνει από θύρα USB 900mah 5v x 0.900ah=4.5 Watt , που δεν επαρκούν και ζορίζεται ανεβάζοντας θερμοκρασίες. Η λύση είναι όπως είπε ο @gkal εξωτερική τροφοδοσία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...