Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

58 minutes ago, memostrikas said:

Moy ειχες πει παλαιοτερα τον τροπο με τα pins, αλλα δεν τον θυμαμαι. \Μονο με αυτον τον τροπο πετυχε τοτε.

Μπορεις να μου τον ξαναπεις?

Γιατί να χρησιμοποιήσεις τα πινς ????? Δεν το έχεις μπρικάρει έτσι? Δεν χρειάζεται.

Απλώς πριν συνδέσεις το USB στο Η96 πατάς το reset button μέσα στην AV υποδοχή (ΚΕΝΤΡΙΚΑ-ΣΤΑΘΕΡΑ-ΜΕ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΜΗ-αρχικά θα ακούσεις και ένα ελαφρό κλικ) και ενώ συνεχίζεις και πατάς το reset, τότε μόνο συνδέεις το καλώδιο.

Προηγουμένως βέβαια στο UBT θα έχεις πατήσει και το "START".

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1258

  • makis1024

    549

  • ath156

    1771

28 minutes ago, ath156 said:

Γιατί να χρησιμοποιήσεις τα πινς ????? Δεν το έχεις μπρικάρει έτσι? Δεν χρειάζεται.

Απλώς πριν συνδέσεις το USB στο Η96 πατάς το reset button μέσα στην AV υποδοχή (ΚΕΝΤΡΙΚΑ-ΣΤΑΘΕΡΑ-ΜΕ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΜΗ-αρχικά θα ακούσεις και ένα ελαφρό κλικ) και ενώ συνεχίζεις και πατάς το reset, τότε μόνο συνδέεις το καλώδιο.

Προηγουμένως βέβαια στο UBT θα έχεις πατήσει και το "START".

Με τον τρόπο αυτό (reset button) δεν γίνεται τίποτα όπως και τότε που με είχες βοηθήσει.

Τότε μου είχες πει για τον τρόπο με τα πινς, και δούλεψε. 

Εν πάση περιπτώσει με αυτό το boxaki απογοητευτικά πάρα πολύ, και δεν θα προσπαθήσω άλλο!

Μάλλον θα κοιτάξω για mecool πάλι, μιας και το προηγούμενο το ευχαριστήθηκα πολυ!

Σε ευχαριστώ πάντως για την υπερπροσπάθεια σου να με(ας) βοηθάς!

ΥΓ Για mecool τι λες; Ειχα το m8s pro L.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, memostrikas said:

Με τον τρόπο αυτό (reset button) δεν γίνεται τίποτα όπως και τότε που με είχες βοηθήσει.

Τότε μου είχες πει για τον τρόπο με τα πινς, και δούλεψε. 

Εν πάση περιπτώσει με αυτό το boxaki απογοητευτικά πάρα πολύ, και δεν θα προσπαθήσω άλλο!

Μάλλον θα κοιτάξω για mecool πάλι, μιας και το προηγούμενο το ευχαριστήθηκα πολυ!

Σε ευχαριστώ πάντως για την υπερπροσπάθεια σου να με(ας) βοηθάς!

ΥΓ Για mecool τι λες; Ειχα το m8s pro L.

Εάν έχεις μπλε board πες μου, αλλιώς έτσι:

 

18925663_To_Unbrick_H96MaxX3.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, ath156 said:

Εάν έχεις μπλε board πες μου, αλλιώς έτσι:

 

18925663_To_Unbrick_H96MaxX3.jpg

Αυτό κάνω και τίποτα δεν γίνεται. 

Δεν πειράζει. Θα πάω για άλλο. Μου έσπασε τα νεύρα.

Θα ηθελα να μου πείτε  την γνώμη σας για τα mecool.

 

Link to comment
Share on other sites

Mecool km2 πολύ καλό και με πιστοποίηση 4k

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, chios said:

Mecool km2 πολύ καλό και με πιστοποίηση 4k

Το mecool km6 deluxe τι λέει ;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, memostrikas said:

Αυτό κάνω και τίποτα δεν γίνεται. 

Δεν πειράζει. Θα πάω για άλλο. Μου έσπασε τα νεύρα.

Θα ηθελα να μου πείτε  την γνώμη σας για τα mecool.

 

Τελευταία προσπάθεια και από εμένα (έχει και champions league....😄).

1. Ξεκινάς το USB Burning Tool (version 2.2) και φορτώνεις το firmware. Πατάς το "Start". Συνδέεις την μία άκρη του καλωδίου στο PC/laptop.

2. Στο Η96, που είναι τελείως "γυμνό" συνδέεις την άλλη ακρη του καλωδίου στην μαύρη θύρα USB (USB 2.0).

3. Με κάτι (tweezer, τσιμπιδάκι ή και ένα απλό ανοιγμένο συνδετήρα) ενώνεις τα 2 πινς. Όταν το κάνεις σωστά θα ακουστεί ένα ήχος και θα ξεκινήσει το "κάψιμο", οπότε και σταματάς να ενώνεις τα πινς.

Καλή επιτυχία, εάν θελήσεις να ξαναπροσπαθήσεις.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ath156 said:

Τελευταία προσπάθεια και από εμένα (έχει και champions league....😄).

1. Ξεκινάς το USB Burning Tool (version 2.2) και φορτώνεις το firmware. Πατάς το "Start". Συνδέεις την μία άκρη του καλωδίου στο PC/laptop.

2. Στο Η96, που είναι τελείως "γυμνό" συνδέεις την άλλη ακρη του καλωδίου στην μαύρη θύρα USB (USB 2.0).

3. Με κάτι (tweezer, τσιμπιδάκι ή και ένα απλό ανοιγμένο συνδετήρα) ενώνεις τα 2 πινς. Όταν το κάνεις σωστά θα ακουστεί ένα ήχος και θα ξεκινήσει το "κάψιμο", οπότε και σταματάς να ενώνεις τα πινς.

Καλή επιτυχία, εάν θελήσεις να ξαναπροσπαθήσεις.

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια και την υπομονή σου!

Αύριο τώρα θα δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο,μου δουλεύει μόνο το 2.1.6.5 UBT.Δε ξέρω, ίσως είναι λόγω του ερηπείου μου PC.Με το που συνδέω το USB,μου ξεκινάει αμέσως το κάψιμο.Θέλω να πω δε προλαβαινω καν να βραχυκυκλωσω τα 2 PIN για να το δοκιμαζω και αυτό.Καλα να μου πεις δε περιμένω και πολλά πλέον,αλλα εχω μια Τελευταία μικρή ελπίδα μπας και πιάσει με τη μέθοδο του βραχυκλωματος.Παρόλα αυτά, μου πέρασε την 4.0.2 αλλα πάλι no hdmi signal.Μονο στα γραματα της τηλεόρασης στο όνομα της εισόδου HDMI μου γράφει Ugoos Am6.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, kos26k said:

Για κάποιο λόγο,μου δουλεύει μόνο το 2.1.6.5 UBT.Δε ξέρω, ίσως είναι λόγω του ερηπείου μου PC.Με το που συνδέω το USB,μου ξεκινάει αμέσως το κάψιμο.Θέλω να πω δε προλαβαινω καν να βραχυκυκλωσω τα 2 PIN για να το δοκιμαζω και αυτό.Καλα να μου πεις δε περιμένω και πολλά πλέον,αλλα εχω μια Τελευταία μικρή ελπίδα μπας και πιάσει με τη μέθοδο του βραχυκλωματος.Παρόλα αυτά, μου πέρασε την 4.0.2 αλλα πάλι no hdmi signal.Μονο στα γραματα της τηλεόρασης στο όνομα της εισόδου HDMI μου γράφει Ugoos Am6.

Tip για @kos26k και για όλους όσους έχουν Ugoos port 0.4.0-0.4.2 (άσχετα από μοντέλο TVbox !!)

Φίλε @kos26k υπάρχει ένας τρόπος να μπορέσεις να "δεις/χειριστείς" το Χ88 King από το smartphone σου, ίσως να κάνεις και κάποιες ρυθμίσεις π.χ. ανάλυση εικόνας κλπ από τα settings. μπας και καταφέρεις τίποτα.......βέβαια εάν έχεις καμμένη θύρα HDMI λίγα θα σου προσφέρει.............μπορείς όμως να το "δεις" και χειριστείς από εκεί.........

Στην χειρότερη των περιπτώσεων θα μπορούσες π.χ. να το συνδέσεις με το ηχοσύστημά σου, που από ότι θυμάμαι έχεις, και μέσω KODI ή eradio κλπ να το χρησιμοποιείς τουλάχιστον για ιντερνετικό ραδιόφωνο.........υπάρχουν και άλλα πράγματα που μπορείς να κάνεις, λίγο πιο πολύπλοκα όμως.......σε κάθε περίπτωση δεν το πετάς και ελπίζεις κάποιος να βρει μία φθηνή λύση για την καμμένη θύρα HDMI, εάν αυτό είναι το πρόβλημα......

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τώρα στο TIP :

1. Κατεβάζεις το apk από εδώ που το έχω ανεβάσει εδώ και καιρό (ugoos remote):https://mega.nz/file/A1FxFaIC#RTo0GFvpxEHJD_umUlrkAbbTyu4mMS5kDMo4BmfPw3c

2. Το εγκαθιστάς στο smartphone σου και το τρέχεις. Μπορείς να συνδεθείς στο TVbox άσχετα με το εάν αυτό είναι συνδεδεμένο με καλώδιο lan or wifi !!!! Εσύ στο apk θα επιλέξεις "Connect via WiFi" ή "Fast Connect". Συνήθως με το Fast Connect συνδέεται άμεσα, όμως μπορεί την 1η φορά να ζητηθεί ένας 5ψήφιος αριθμός που θα πρέπει να βάλεις στο κινητό.....εδώ βέβαια ειδικά εσύ (που δεν έχεις εικόνα λόγω HDMI) μπορεί να έχεις θέμα, οπότε η λύση είναι την 1η φορά να έχεις AV καλώδιο......

3. Μέσω της εφαρμογής μπορείς να έχεις:

- Touchpad

- Direction keys

- Mirror screen  που στην δική σου περίπτωση είναι και το πιο σημαντικό για χειρισμό στα "τυφλά" του X88 King !!!

- Voice search

- Gamepad

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που διακόπτω την συζήτηση σας αλλά θα ήθελα κάποιος να μου προτείνει έναν τρόπο να βάλω chrome ή opera browser σε Xiaomi mi box s.

Προσπάθησα να εγκαταστήσω το Aptoide για να βάζω εφαρμογες από εκεί,αλλά ενώ φαίνεται ότι εγκαταστάθηκε,δεν φαίνεται κάπου στις εφαρμογές μου.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, panosfx said:

Συγνώμη που διακόπτω την συζήτηση σας αλλά θα ήθελα κάποιος να μου προτείνει έναν τρόπο να βάλω chrome ή opera browser σε Xiaomi mi box s.

Προσπάθησα να εγκαταστήσω το Aptoide για να βάζω εφαρμογες από εκεί,αλλά ενώ φαίνεται ότι εγκαταστάθηκε,δεν φαίνεται κάπου στις εφαρμογές μου.

Επέτρεψες το "enable from unknown sources" την 1η φορά που το "εγκατέστησες"-όπως λέει εδώ?

https://www.youtube.com/watch?v=1pqgH3Qk1zQ

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2021 at 11:22 ΠΜ, panosfx said:

Συγνώμη που διακόπτω την συζήτηση σας αλλά θα ήθελα κάποιος να μου προτείνει έναν τρόπο να βάλω chrome ή opera browser σε Xiaomi mi box s.

Προσπάθησα να εγκαταστήσω το Aptoide για να βάζω εφαρμογες από εκεί,αλλά ενώ φαίνεται ότι εγκαταστάθηκε,δεν φαίνεται κάπου στις εφαρμογές μου.

μπες στα settings , εφαρμογες ,  ολες οι εφαρμογες (η/και εφαρμογες συστηματος)   και δες αν εχει εγκατασταθει , αν ναι ,  μπορεις να μπεις απο εκει

Edited by chriskan22

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά βρήκα λύση από το YouTube.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια εχω αγανακτήσει.Παω να δω ταινίες με το Ugoos Tox1 στο Kodi και Stremio και όλο κολλάει και φορτώνει την ταινία.Το έκανα f. reset αλλα τα ίδια.Δυστυχώς εχω το 1.5 firmware.Καποια αλλη ιδεα πρωτού το πετάξω στα σκουπίδια και ξαναασχοληθω με το Vorke Z6;

Link to comment
Share on other sites

Σαν  tv box χρησιμοποιω το xbox series s. Το Kodi τελευταια εχει προβλημα και δεν λειτουργει σωστα. Εσβησα και αρχισα απο την αρχη αλλα πχ δεν μπορω να προσθεσω το The Oath. Συμβαινει και στα android tv bix αυτο;

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι σε όλους.
 

Ξερει κάποιος αν γίνεται να χρησιμοποιήσω τον αποκωδικοποιητή της Vodafone tv (το οποίο δεν μου χρειάζεται πλέον) σαν tvbox ώστε να περάσω kodi και τα σχετικά;

 

Ευχαριστω έκτων προτέρων όσους βρουν χρόνο και μου απαντήσουν. Επιπρόσθετα δώστε μια πρόταση για αγορά ενός Καινούργιου tv box vfm

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, halkpao said:

Καλό μεσημέρι σε όλους.
 

Ξερει κάποιος αν γίνεται να χρησιμοποιήσω τον αποκωδικοποιητή της Vodafone tv (το οποίο δεν μου χρειάζεται πλέον) σαν tvbox ώστε να περάσω kodi και τα σχετικά;

 

Ευχαριστω έκτων προτέρων όσους βρουν χρόνο και μου απαντήσουν. Επιπρόσθετα δώστε μια πρόταση για αγορά ενός Καινούργιου tv box vfm

Οχι!

 

 

5 ώρες πριν, kos26k said:

Παιδιά μια βοήθεια εχω αγανακτήσει.Παω να δω ταινίες με το Ugoos Tox1 στο Kodi και Stremio και όλο κολλάει και φορτώνει την ταινία.Το έκανα f. reset αλλα τα ίδια.Δυστυχώς εχω το 1.5 firmware.Καποια αλλη ιδεα πρωτού το πετάξω στα σκουπίδια και ξαναασχοληθω με το Vorke Z6;

Το ειπα και πιο πριν οταν ρωτησες....
Αλλαξε την ασφαλεια στο ρουτερ σου...
Το δοκιμασες...;
Σε μενα π.χ που εχω συνδεση Vodafone και ρουτερ της Vodafone ( Sercomm H300-s) για να δουλεψουν σωστα τα τορρενταδικα streaming (και οχι μονο) κλεινω τα παρακατω της φωτο....

 

123333.jpg

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, kos26k said:

Ωχ αυτά δε τα ξέρω...

Καλα αυτο με το κουμπι DNS ειναι στο δικο μου....
Το αντιστοιχο στο δικο σου μαλλον θα λεγεται ...
αλλιως!
Τουλαχιστον ομως το τειχος προστασιας ειναι ...κοινο!
Χαμηλωσε το η κλεισε το και κοιταξε αν υπαρχει διαφορα!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Προσφατα αποκτησα το box x96 max x4.

Έκανα εγκατάσταση το stbemu και έχω αγορασμενη συνδρομή iptv ..

Έχω δοκιμάσει τα πάντα και ότι mac adress και να βάλω μου βγάζει ότι είναι blocked..

 

Ενώ σε άλλο box λειτουργεί κανονικά ..

 

Καμμιά ιδέα ??

Ευχαριστώ πολυ

 

Edited by manolisvol
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, manolisvol said:

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Προσφατα αποκτησα το box x96 max x4.

Έκανα εγκατάσταση το stbemu και έχω αγορασμενη συνδρομή iptv ..

Έχω δοκιμάσει τα πάντα και ότι mac adress και να βάλω μου βγάζει ότι είναι blocked..

 

Ενώ σε άλλο box λειτουργεί κανονικά ..

 

Καμμιά ιδέα ??

Ευχαριστώ πολυ

 

Δοκίμασε με ott navigator.

Sony Ericsson x8|root|cwm|cypress|overclock|ginderdx 2.3.7 v24|Jimdem Tweak v24.1

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. βλέποντας video από utube κατάφερα και άλλαξα σε tv box android σε σύνδεση με ethernet το dns και έβαλα της google. ενώ έκανα επανεκκίνηση και δείχνει ότι έχει αλλάξει κανονικά με στατική ip και στο δίκτυο δείχνει συνδεδεμένο το ethernet,  internet δεν υπάρχει. χρειάζεται να κάνω και κάτι άλλο; ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...