Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 minutes ago, kek said:

Δε το βλεπω....τουλαχιστον μπορω να βαλω καποιο λειτουργικο να μπουταρει απο sd καρτα?

Τι δεν βλέπεις????

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

4 minutes ago, kek said:

δε δουλευει,μενει με κοκκινο φωτακι απλα...

Δηλαδή ξεκίνησες το UBT, πάτησες START,  έβαλες το καλώδιο USB-A/USB-A πρώτα στο PC/laptop και μετά στο TVbox και ένωσες τα 2 pins που δείχνουν τα κόκκινα βελάκια?

Εάν "ναι" (και έχεις το ίδιο board+επεξεργαστή με την φωτο) τότε πρέπει να βρεις άλλο κατάλληλο firmware για το κουτί σου.

 

LiABtLC.jpeg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

εχει διαφορετικη πλακετα μεσα ! μοιαζει πολυ αλλα δεν ειναι τα ιδια pin !

Θανο αστο,μη το κουραζω και πρηζω κι εσας,δε χαλασε ο κοσμος....να μπουταρει απο καρτα η στικακι υπαρχει ενδεχομενο?

Σας ευχαριστω και τους δυο !!!

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, kek said:

εχει διαφορετικη πλακετα μεσα ! μοιαζει πολυ αλλα δεν ειναι τα ιδια pin !

Δοκίμασέ τα κανα 2 φορές τα ίδια-καμιά φορά πιθανόν να μην το πετύχεις σωστά με την 1η. Επίσης μπορείς άφοβα να δοκιμάσεις και άλλα ζευγάρια pins (δεν θα πάθει τίποτα με την δοκιμή αυτή).

Όταν/εάν πετύχεις τα σωστά θα κάνει τον χαρακτηριστικό θόρυβο.

edit:και φυσικά προηγουμένως εκ παραδρομής (κεκτημένη ταχύτητα) έγραψα "UBT", προφανώς εννοούσα το αντίστοιχο εργαλείο για Rockchip.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

να μπουταρει απο καρτα η στικακι υπαρχει ενδεχομενο?

Σας ευχαριστω και τους δυο !!!

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, kek said:

να μπουταρει απο καρτα η στικακι υπαρχει ενδεχομενο?

Σας ευχαριστω και τους δυο !!!

Καλύτερα να "παιδευτείς" λίγο μήπως και το επαναφέρεις πλήρως το κουτί. Σε αυτά τα θέματα θέλει υπομονή και επιμονή. Επίσης καθαρό μυαλό και όχι βιασύνη (+ λίγο διάβασμα - ψάξιμο για λύσεις από άλλους χρήστες). Για αυτό ίσως θα σε βοηθήσει το "sleep on it". Καλή τύχη σε κάθε περίπτωση.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, kek said:

να μπουταρει απο καρτα η στικακι υπαρχει ενδεχομενο?

Σας ευχαριστω και τους δυο !!!

Δηλαδη ....νομιζες οτι ηταν αυτο που μου ειπες με τον Amlogic S805 αλλα ηταν τελικα με Rockchip επεξεργαστη ;
Χμμ....αφου λοιπον το ανοιξες μεσα για κοιταξε μηπως η πλακετα γραφει τιποτα αλλα πραγματα με νουμερα και πες μας τα!
Η ακομα καλυτερα ανεβασε 2 καθαρες φωτο μπρος πισω απο την πλακετα μπας και βρουμε τιποτα να ταιριαζει...!
Τα Rockchip παντως ειναι πιο ''χαλια φαση'' (απο τα Amlogic) αν γινει καμια στραβη!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε, δεν αφηνετε ανθρωπο να ηρεμησει ρε άτιμοι!! 4767f6f40b2ca8da3679d7e97702971a.jpg2bb6dd9f91abf1dbb01d3f1f05a9a58b.jpg

Στάλθηκε από το Galaxy S21 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, kek said:

Ορίστε, δεν αφηνετε ανθρωπο να ηρεμησει ρε άτιμοι!! emoji28.pngemoji28.pngemoji28.pngemoji7.png4767f6f40b2ca8da3679d7e97702971a.jpg2bb6dd9f91abf1dbb01d3f1f05a9a58b.jpg

Στάλθηκε από το Galaxy S21 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δες και αυτό, μοιάζει πολύ !!!https://www.youtube.com/watch?v=fpWr51BTMTs

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, kek said:

Ορίστε, δεν αφηνετε ανθρωπο να ηρεμησει ρε άτιμοι!! emoji28.pngemoji28.pngemoji28.pngemoji7.png4767f6f40b2ca8da3679d7e97702971a.jpg2bb6dd9f91abf1dbb01d3f1f05a9a58b.jpg

Στάλθηκε από το Galaxy S21 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/rockchip-based-tv-players/rk3229-devices/583845-scishion-v88-rk3229-4k-android-5-1-kodi-tv-box-1g-8g-wifi-lan-dolby-dts/page32

Μελετησε το νημα εδω πανω και νομιζω θα βρεις την λυση....!
Καλη τυχη!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, kek said:

Φτιαξει ,δε φτιαξει ειστε και οι δυο φοβερά παιδιά ! Καληνυχτα !

Καλημέρα.

Καλά έκανες και μας είπες καληνύχτα εχθές, διότι το πιο πιθανό ήταν να μην σε αφήσουμε να κοιμηθείς καθόλου🤣🤣

Όταν το επαναφέρεις (που ελπίζω να το καταφέρεις) καλό θα ήταν να πεις το τι και πως με λεπτομέρειες εδώ, έτσι ώστε να υπάρχει σε περίπτωση που το χρειασθεί και κάποιος άλλος.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι δεν αξίζει να ασχοληθείς με ένα box , Rockchip 1gb Ram 8 gb Rom. Με την έννοια ότι θα έχεις ένα μποξάκι που θα καλύψει τις ανάγκες σου απροβλημάτιστα.

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες όμως για την απόκτηση εμπειρίας και μόνο , nand Chip , flash tool , custom Rom κ.τ.λ 

Στην θέση σου πάρε εμπειρία τώρα και αργότερα παίρνεις ένα box s905x3 με 50€-60€ και κάνεις την δουλειά σου με custom Rom Vortex port Ugoos ή Slimbox που τότε θα σου φαίνεται παιχνιδάκι αυτό που κάνεις τώρα και θα σου φανεί πολύ χρήσιμο τότε.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

@ath156 Θα δοκιμαζω σημερα που το ξαναπήρα στα χέρια μου με τα σωστά pin που ανεφερες.Μια απορία.Επειδή στον υπολογιστή δεν εχω ηχεία.Πως θα το καταλάβω οτι πέτυχε το ενωμα των pins;Επίσης σε ολη τη διαδικασία δε βάζω καθόλου τον μετασχηματιστή του;

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, kos26k said:

@ath156 Θα δοκιμαζω σημερα που το ξαναπήρα στα χέρια μου με τα σωστά pin που ανεφερες.Μια απορία.Επειδή στον υπολογιστή δεν εχω ηχεία.Πως θα το καταλάβω οτι πέτυχε το ενωμα των pins;Επίσης σε ολη τη διαδικασία δε βάζω καθόλου τον μετασχηματιστή του;

1. όχι μόνο δεν βάζεις το τροφοδοτικό καθόλου, αλλά δεν έχεις και τίποτα άλλο συνδεδεμένο (ούτε HDMΙ, ούτε USB dongle ούτε τίποτα).

2. Εάν δεν έχεις ηχεία, δεν θα ακούσεις τον χαρακτηριστικό ήχο, αλλά απλά θα αρχίσει αυτόματα το "κάψιμο".

Όμως από ότι θυμάμαι το δικό σου πρόβλημα δεν ήταν ότι είχε μπρικάρει, αλλά δεν έδινε εικόνα από HDMI (πιθανότατα καμμένη θύρα HDMI), άρα και πιθανότατα δεν θα έχει διαφορά.......ελπίζω να διαψευσθώ.........

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ath156 said:
Καλημέρα.
Καλά έκανες και μας είπες καληνύχτα εχθές, διότι το πιο πιθανό ήταν να μην σε αφήσουμε να κοιμηθείς καθόλου
Όταν το επαναφέρεις (που ελπίζω να το καταφέρεις) καλό θα ήταν να πεις το τι και πως με λεπτομέρειες εδώ, έτσι ώστε να υπάρχει σε περίπτωση που το χρειασθεί και κάποιος άλλος.

Αν είναι δυνατόν... Επανηλθε!

Έπαιξα λιγο με τα πινακια που εχω κυκλωμενα! Και του εβαλα νέα ROM Android 5.1 1 και ειναι έτοιμο! Πιο πριν επαιζα με τα πινακια που ειναι παραδιπλα αλλα δεν εγινε κατι...στη τυχη πηγα λιγο πιο κατω,και μαλιστα στην προσπαθεια που πετυχε το εβαλα και στο ρευμα παραλληλα με το καλωδιο USB στο PC !

Eυχαριστω τους δυο φιλους που ασχοληθηκαν....το θελω για πολυ απλη χρηση να δειχνει καιρο η κανα Youtube σε παλια τηλεοραση...γενικα οπως ειπε ο φιλος πιο πανω δεν ειναι για πολλα - πολλα !


20211020_003143.jpg

Στάλθηκε από το Galaxy S21 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

mi box s ή MECOOL KM2 ?

ποιο απο τα δυο προτεινετε σε αυτα τα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, kos26k said:

@ath156 με ποιό UBT τα έχω ξεχάσει όλα!

https://mega.nz/file/E0MHyaDa#n5BHOVwobmWxLmfgnD9Bn8BWjjfH4RLgesKTiiuwFzY

Και όπως έχει μπει στα "usefull" του θέματος X88 King στο 4pda (βέβαια η μετάφραση από Αγγλικά σε Ρωσικά και ξανά σε Αγγλικά πάσχει κάπως🤣.....βγαίνει όμως νόημα........🙄)

How to animate / "unbrick" your X88 King (color top cover version)

1. You only need to remove the bottom cover (you do not need to remove the top one as I did).
2. Remove the 4 small rubber feet and remove the 4 screws underneath. Remove the bottom cover.
3. Launch UBT and load stock / custom firmware. Press start. "Connect one end of the cable to the USB port of your laptop / PC.
4. Connect the other end of the cable to the USB 2.0 port of the X88 King (the one marked in black).
5. Using tweezers or even a simple paper clip like me did that, connect the 2 pins. They are clearly labeled as “EMMC_CLK” and “GND.” When you make noise here, the firmware will start to “burn” and you must stop connecting the 2 pins.

If you want to remove the top cover (not needed here) you should use a hair dryer and possibly 2 pieces of guitar head. There is no double-sided tape, just glue it over.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2021 at 7:39 ΜΜ, ath156 said:

Όχι καλύτερα κάνε καινούργια εγκατάσταση την 0.4.2 (βγήκε ήδη):https://mega.nz/folder/5gglXSIZ#rQqeu_DWDRR79suUxKgJKg/folder/JxZFxawC

Εγκατάσταση των πάντων από την αρχή για σιγουριά (μπορείς με TWRP να κάνεις backup το DATA partiiton και μετά restore στην 0.4.2,  δεν είναι όμως σίγουρο ότι θα μπουν όλα σωστά........άρα "clean install"...........).

Καλησπέρα!

Μήπως μπορείς να μου πεις ξανά τν τρόπο που περνιέται η ρομ;

H96 MAX X3

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, memostrikas said:

Καλησπέρα!

Μήπως μπορείς να μου πεις ξανά τν τρόπο που περνιέται η ρομ;

H96 MAX X3

Ουσιαστικά κάνεις ότι ακριβώς λέω στο 1ο λινκ της υπογραφής μου (στις "ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ"), απλά εδώ δεν χρειάζεται το LICENCE directory. Ακόμα και να υπάρχει όμως δεν πειράζει, απλώς δεν θα χρησιμοποιηθεί.😉

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=6900231

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, ath156 said:

Ουσιαστικά κάνεις ότι ακριβώς λέω στο 1ο λινκ της υπογραφής μου (στις "ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ"), απλά εδώ δεν χρειάζεται το LICENCE directory. Ακόμα και να υπάρχει όμως δεν πειράζει, απλώς δεν θα χρησιμοποιηθεί.😉

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=6900231

 

Moy ειχες πει παλαιοτερα τον τροπο με τα pins, αλλα δεν τον θυμαμαι. \Μονο με αυτον τον τροπο πετυχε τοτε.

Μπορεις να μου τον ξαναπεις?

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...