Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

59 minutes ago, kos26k said:
1 ώρα πριν, gatos814 said:
@kos26k
Με τι παιζεις....
Καλωδιο η wifi ;
Εχεις δοκιμασει κανενα reset ;
Στο kodi πια εφαρμογη χρησιμοποιεις....
Μηπως καμια τορρενταδικη οπως το stremio ;

Εκανα f.reset και εχω καλώδιο.Στο Kodi ολα τα builds κολλάνε.Crew,Seren,The Oath κλπ..Αλλα και το Stremio..

Και πριν δηλαδη με αλλο μποξακι δουλευαν ολα κανονικα ;
Και αν ναι με τι Android ;
Αν οχι μηπως αλλαξες κατι και εγινε αυτο ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1772

@gatos814 Το Vorke Z6 ειχα με Slimbox Android 9.Οχι δεν αλλαξε κάτι..Δε ξερω τι γίνεται γμτ..Δε μπορώ να του βάλω και αλλη rom νομίζω γιατί εχω το 1.5.260221 firmware..

Link to comment
Share on other sites

@gatos814 Το Vorke Z6 ειχα με Slimbox Android 9.Οχι δεν αλλαξε κάτι..Δε ξερω τι γίνεται γμτ..Δε μπορώ να του βάλω και αλλη rom νομίζω γιατί εχω το 1.5.260221 firmware..
Speedtest τι βγάζει;

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, kos26k said:

@gatos814 Το Vorke Z6 ειχα με Slimbox Android 9.Οχι δεν αλλαξε κάτι..Δε ξερω τι γίνεται γμτ..Δε μπορώ να του βάλω και αλλη rom νομίζω γιατί εχω το 1.5.260221 firmware..

Δυο τρια πραγματακια...
Οπως ειπε και ο @junglist τσεκαρισε να δεις τι ταχυτητα εχεις...
Δοκιμασε και μια ''καρφωτη'' διευθηνση να δεις αν αλλαξει κατι..
Και κατι τελευταιο ....
Επειδη μου ετυχε κατι τετοιο και σε μενα με τορρενταδικα ... δοκιμασε να ''ριξεις'' την ασφαλεια του ρουτερ σου να δεις επισης αν αλλαξει κατι...!
Καλη τυχη....

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, madmax said:

αυτες τις rom του Aidan τις εχει δοκιμασει κανεις;

https://aidansrom.wordpress.com/

Δοκιμασα σε μποξακι με S912 (android 7.1.2) και δεν εκατσε καλα... Προσωπικα δεν μου αρεσε.

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2021 at 11:52 ΜΜ, kos26k said:

@gatos814 Το Vorke Z6 ειχα με Slimbox Android 9.Οχι δεν αλλαξε κάτι..Δε ξερω τι γίνεται γμτ..Δε μπορώ να του βάλω και αλλη rom νομίζω γιατί εχω το 1.5.260221 firmware..

Λοιπόν φίλε μου ήρθε η ώρα να βοηθήσεις και εσύ εμένα, διότι "κατάφερα" να μπρικάρω το X88 King με την έκδοση 0.4.2 του Vortex.  Εάν δεν κάνω λάθος το είχες και σου χάλασε το HDMI (κάηκε).

Επειδή πρέπει να το ανοίξω για να ενώσω τα 2 Pins, θυμάσαι πως ανοίγει χωρίς να πάθει ζημιά το κάλυμμα?

Είναι απλά κολλημένο με tape το επάνω κάλυμμα όπως θυμάμαι ότι είχα δει? Ή θέλει κάτι άλλο (π.χ. βίδες κάτω από τα πλαστικά ποδαράκια κλπ?)

Edit: Δεν χρειάζεται το βρήκα. Μάλιστα το δικό μου πρέπει να έχει άλλο τρόπο από αυτά που λένε (άλλη version). Το επανέφερα και όταν γυρίσω από την βραδυνή έξοδο θα κάνω αναλυτικό οδηγό και εδώ και στο 4pda.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Πως θα επαναφέρετε (unbrick) το X88 King (έκδοση με πολύχρωμο πάνω μέρος)

1. Δεν χρειάζεται να αφαιρέσετε το πάνω μέρος του κουτιού (όπως έκανα εγώ).

2. Αφαιρέστε από κάτω τα 4 λαστιχένια "ποδαράκια" και μετά τις 4 βίδες. Αφαιρέστε τώρα το κάτω καπάκι.

3. Ξεκινήστε το USB Burning Tool και φορτώστε το stock/custom firmware. Πατήστε "START". Συνδέστε την μία άκρη του καλώδίου USB-A/USB-A στην θύρα USB του PC/laptop.

4. Συνδέστε την άλλη άκρη του καλωδίου στην θύρα USB 2.0 του X88 King (είναι αυτή με το μαύρο χρώμα)

5. Χρησιμοποιήστε tweezers/τσιμπιδάκι ή ακόμα και ένα απλό συνδετήρα που τον ανοίγετε όσο χρειάζεται (και βάζετε λίγη μονωτική ταινία εκεί που θα είναι τα χέρια σας). Με τον συνδετήρα ενώνετε τα 2 pins που φαίνονται με κόκκινα βελάκια στις φωτογραφίες. Έχουν καθαρή σήμανση "EMMC_CLK" και "GND". Όταν κάνει τον χαρακτηριστικό θόρυβο και ξεκινήσει το "κάψιμο", σταματάμε να συνδέουμε τα 2 pins.

6. Εάν θελήσουμε να αφαιρέσουμε και το πάνω καπάκι (δεν χρειάζεται για την επαναφορά-αλλά π.χ. εάν θέλουμε να αλλάξουμε την ψύκτρα-που βεβαίως δεν το συνιστώ/δεν χρειάζεται σε καμία περίπτωση) ζεσταίνουμε με ένα πιστολάκι μαλλιών γύρω-γύρω και μετά με την βοήθεια 2 πλαστικών για κιθάρες (πέννες) το αφαιρούμε εύκολα (τελικά στην έκδοση αυτή δεν υπάρχει κολλητική ταινία 2πλής όψης-αλλά απλή κόλλα).

 

1.1633827416570.jpg

 

 

p2.1633827471603.jpg

p3.1633827471617.jpg

p4.1633827471622.jpg

p5.1633827471631.jpg

p7.1633827471636.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

ugoos ports 0.4.2 from XVortex

Και εδώ θα βρείτε την έκδοση 0.4.2 για διάφορα κουτιά από τον ίδιο τον XVortex😉

https://mega.nz/folder/5gglXSIZ#rQqeu_DWDRR79suUxKgJKg

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Το X96 max plus βγαίνει έως τώρα σε 11 διαφορετικές εκδόσεις , για κάποιες ο Vortex δεν έχει βγάλει ακόμα κάποια custom port Ugoos , σε αυτές τις περιπτώσεις ο Slimhouse είναι πιο άμεσος στην δημιουργία custom Rom. Οπότε καλύτερο είναι να ψάχνεται ο καθένας στο pda4.ru όταν υπάρχουν περισσότερες της μιας έκδοσης παρά να κατεβάζει και να περνάει μια που υπάρχει στο link του Vortex που ανήρτησε ο προλαλήσαντας. Βέβαια αυτό αλλάζει όταν ένα box βγαίνει σε μία και μόνο έκδοση , οπότε δεν μπορείς να κάνεις και λάθος επιλογή custom Rom.

Οπότε

1. Πρώτα σιγουρεύουμε την έκδοση μας.

2. Μετά κάνουμε την έρευνα μας τι κυκλοφορεί στην πιάτσα για το μποξάκι μας και φλασάρουμε την κατάλληλη είτε Vortex port είτε Slimbox.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Εχω το h96 max x3 με ρομ vortex 2.3.0. Επειδή μου κολλάει συνέχεια και κάνει όλο reboot, μπορώ να φλασαρω άλλη ρομ απευθείας με την recovery ;

Η αν υπάρχει κάποιος τρόπος να σταματήσουν τα reboots, με κάποιο φλασαρισμα ίσως κάποιου αρχείου.

Επίσης ποία ρομ μου προτείνεται;;

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, memostrikas said:

Εχω το h96 max x3 με ρομ vortex 2.3.0. Επειδή μου κολλάει συνέχεια και κάνει όλο reboot, μπορώ να φλασαρω άλλη ρομ απευθείας με την recovery ;

Η αν υπάρχει κάποιος τρόπος να σταματήσουν τα reboots, με κάποιο φλασαρισμα ίσως κάποιου αρχείου.

Επίσης ποία ρομ μου προτείνεται;;

Βάλε αυτήν (0.4.0) εάν θέλεις άμεσα, το απόγευμα/βράδυ θα βγει και η 0.4.2 (φυσικά με clean install και απώλεια δεδομένων αρχικά-μετά όμως χωρίς απώλεια από 0.4.0 σε 0.4.2) :

https://mega.nz/folder/5gglXSIZ#rQqeu_DWDRR79suUxKgJKg/folder/JxZFxawC

Μπορείς να πας από την μία στην άλλη απλώς βγάζοντας το check στην επιλογή "erase flash" του UBT (σου κρατάει τα αρχεία σου και τα apks σου 😉).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε μου ήρθε η ώρα να βοηθήσεις και εσύ εμένα, διότι "κατάφερα" να μπρικάρω το X88 King με την έκδοση 0.4.2 του Vortex.  Εάν δεν κάνω λάθος το είχες και σου χάλασε το HDMI (κάηκε).
Επειδή πρέπει να το ανοίξω για να ενώσω τα 2 Pins, θυμάσαι πως ανοίγει χωρίς να πάθει ζημιά το κάλυμμα?
Είναι απλά κολλημένο με tape το επάνω κάλυμμα όπως θυμάμαι ότι είχα δει? Ή θέλει κάτι άλλο (π.χ. βίδες κάτω από τα πλαστικά ποδαράκια κλπ?)
Edit: Δεν χρειάζεται το βρήκα. Μάλιστα το δικό μου πρέπει να έχει άλλο τρόπο από αυτά που λένε (άλλη version). Το επανέφερα και όταν γυρίσω από την βραδυνή έξοδο θα κάνω αναλυτικό οδηγό και εδώ και στο 4pda.
Ελα φιλε μου τωρα μπήκα! Ολα καλα τελικά;;Ναι,ειχε ενα μικτό καλωδιακι που έλεγα τοτε και θελει προσοχη μη ξεκολλήσει οπως την ειχα πάθει εγω!Εγω δεν ασχοληθηκα αλλο,το εχει ενας αλλος μαστορας κανα τετραμηνο τωρα χαχα.Αν έχεις καμιά ιδέα ειναι ευπροσδεκτη φυσικά!!
Παρατηρώ στις εικόνες οτι τελικά είναι άλλα τα pins απο αυτά που λέγαμε τότε!!!Ισως εχω τελικά κάποια ελπίδα!!
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ath156 said:

Βάλε αυτήν (0.4.0) εάν θέλεις άμεσα, το απόγευμα/βράδυ θα βγει και η 0.4.2 (φυσικά με clean install και απώλεια δεδομένων αρχικά-μετά όμως χωρίς απώλεια από 0.4.0 σε 0.4.2) :

https://mega.nz/folder/5gglXSIZ#rQqeu_DWDRR79suUxKgJKg/folder/JxZFxawC

Μπορείς να πας από την μία στην άλλη απλώς βγάζοντας το check στην επιλογή "erase flash" του UBT (σου κρατάει τα αρχεία σου και τα apks σου 😉).

Μπορώ να την περάσω από την recovery ?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, memostrikas said:

Μπορώ να την περάσω από την recovery ?

Όχι καλύτερα κάνε καινούργια εγκατάσταση την 0.4.2 (βγήκε ήδη):https://mega.nz/folder/5gglXSIZ#rQqeu_DWDRR79suUxKgJKg/folder/JxZFxawC

Εγκατάσταση των πάντων από την αρχή για σιγουριά (μπορείς με TWRP να κάνεις backup το DATA partiiton και μετά restore στην 0.4.2,  δεν είναι όμως σίγουρο ότι θα μπουν όλα σωστά........άρα "clean install"...........).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kos26k said:

Ελα φιλε μου τωρα μπήκα! Ολα καλα τελικά;;Ναι,ειχε ενα μικτό καλωδιακι που έλεγα τοτε και θελει προσοχη μη ξεκολλήσει οπως την ειχα πάθει εγω!Εγω δεν ασχοληθηκα αλλο,το εχει ενας αλλος μαστορας κανα τετραμηνο τωρα χαχα.Αν έχεις καμιά ιδέα ειναι ευπροσδεκτη φυσικά!!
Παρατηρώ στις εικόνες οτι τελικά είναι άλλα τα pins απο αυτά που λέγαμε τότε!!!Ισως εχω τελικά κάποια ελπίδα!!

Ναι. Όλα τέλεια ξανά και με την 0.4.2😄

 

1633858287625.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία στην μπροστινή οθόνη

Και όσοι βάλετε την Ugoos port 0.4.2 μπορείτε να έχετε και την θερμοκρασία του κουτιού στην μπροστινή οθονίτσα σας !!!

Ακολουθήστε απλώς αυτό που λέω εδώ: 

1. Χρησιμοποιήστε το KODI 19 ή ακόμα καλύτερα το fork του KODI - Nodi από εδώ :https://nodi-fork.com/?page_id=76

2. Κατεβάστε το αρχείο openvfd από το mega μου: https://mega.nz/file/R4c0lTAC#1YXeV-wzItEKFYaOKWK5SdafFPxbYhjcX03lz3DYJP4 (κάντε το εγκατάσταση ως addon - σε zip μορφή)

3. Start Nodi and go to "Add-ons-My Add-ons-Services-OpenVFD".
There in "Configure-Display Modes-Temperature" you can choose what you want (i.e. if you select 30 seconds / 30 seconds, the temperature will be displayed constantly, if you select 30 seconds / 15 seconds, you will have the temperature alternately / time for 15 seconds, etc.).

4. "Minimize" Nodi  πατώντας τον κύκλο στην navigation bar ή απλά πατώντας "Home" στο remote.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5. Go to "Settings-Ugoos Settings-User scripts" and enable the option "After loading, scripts will be run from the user's" init.d "". Also click "Run Now".

6. Using a file manager (for example, ES File explorer, etc.) Copy the following file to "Home / init.d" :https://mega.nz/file/40Mz3SJR#yV4mllg_POvf1AFQVfYNdC4RtbwU8EAHsmdiZQ__9zs

7. Also copy the following files in "Device Data":https://mega.nz/folder/N5E3mQxY#vRO8z8_sHRgVPh_jXQ0PLQ

** After that you should have / Device / Data / tmp and 2 files inside "tmp" (openvfd_service and OpenVFDService).

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
*** Note 1: Steps 5 to 7 only need to be done once, so it may be better to do them before 1–4.
*** Note 2: The temperature will start to display 30 seconds after you make and save your selection in KODI / Nodi !!

*** Note 3: if you want to use this in KODI version 18 (Leia) use this file in step 2:https://mega.nz/file/EsFmTRKI#-aIsm2CxDaK0GjHJ2cg5fuzzUVdAwtA_XuocaQslzgU

*** A little tip: if you want Nodi  to start automatically at boot, do as described here:

Κατεβάστε την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.autostart&hl=en και Set "Autostart" to "ON". Add apk "Nodi" to Applications.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ορισμένα τα άφησα στα Αγγλικά όπως τα έχω ανεβάσει στο 4pda. Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο και δεν είναι τόσο πολύπλοκο όσο πιθανώς νομίζετε..................ισχύει δε για ΟΛΑ τα TVboxes με 0.4.0, 0.4.1, 0.4.2😉

Καλή επιτυχία .................. 

 

23395414.jpg

Edited by ath156
photo

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, ath156 said:

Όχι καλύτερα κάνε καινούργια εγκατάσταση την 0.4.2 (βγήκε ήδη):https://mega.nz/folder/5gglXSIZ#rQqeu_DWDRR79suUxKgJKg/folder/JxZFxawC

Εγκατάσταση των πάντων από την αρχή για σιγουριά (μπορείς με TWRP να κάνεις backup το DATA partiiton και μετά restore στην 0.4.2,  δεν είναι όμως σίγουρο ότι θα μπουν όλα σωστά........άρα "clean install"...........).

Ok. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να δούμε θερμοκρασία με κάποιο τρόπο σε Mecool km1; χρειάζεται root, είναι εύκολο; Υπόψιν παντελώς άσχετος με μποξακια..
Ευχαριστώ

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε Google certified tv Box , οι πληροφορίες για θερμοκρασία είναι κλειδωμένες , δεν έχεις πρόσβαση όποια εφαρμογή και εάν βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Το τίμημα για να πάρεις mecool φαντάζομαι..
Ευχαριστώ

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το τίμημα να πάρεις οποιοδήποτε Google certified tv Box. Γιατί οι mi Box s χρήστες , έχουν τέτοια δυνατότητα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μήπως κάποιος έχει σύνδεση Fiber to Home στην WIND και μπόρεσε να αλλάξει DNS?

Έχω το ZYXEL VMG8623-Τ50Β και όταν προσπάθησα να αλλάξω σε Google Public DNS IPv6 (π.χ. 2001:4860:4860:8888) μου έβγαζε "IPv6 format invalid" (είτε όπως πιο πάνω είτε με απλές τελίτσες).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...