Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 minutes ago, gatos814 said:

Αν ειναι και φρεσκο σεταρισμενο το μποξακι σου ακομα καλυτερα μπας και υπαρχει καποια εφαρμογη κρασαρισμενη που το προκαλει ολο αυτο...
Και δυστυχως μια απο τις πιο ''υποπτες'' και επιρρεπεις εφαρμογες ειναι το ''Android System WebView'' ... μια εφαρμογη δηλαδη που συνεργαζεται με ολες αυτες τις εφαρμογες Android που εμφανιζουν περιεχομενο ιστου !

έχει το ίδιο setup εδώ και ένα χρόνο πάντως 

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1772

36 minutes ago, taliban said:

έχει το ίδιο setup εδώ και ένα χρόνο πάντως 

Οπως και να εχει....υπομονη
Θα εχεις βγαλει τα συμπερασματα σου σε μια δυο μερες!

 

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, taliban said:

έχει το ίδιο setup εδώ και ένα χρόνο πάντως 

Το πιο πιθανό είναι να έχει πρόβλημα το τροφοδοτικό και άρα να διορθωθεί με αυτό που του  έβαλες, όμως μπορεί να είναι και άλλα.......όπως ηλεκτρικό κύκλωμα ......κάποια άλλη συσκευή π.χ.ψυγείο .....κλπ

Προσωπικά κάποια προβλήματα μου άρχισαν όχι στο TVbox, αλλά στην TV και μάλιστα κατά σύμπτωση (???) αμέσως μετά την αλλαγή των συχνοτήτων των σταθμών.....ορισμένες ώρες της ημέρας κοβόταν κατά διαστήματα το σήμα....και επανερχόταν σε δευτερόλεπτο !!! Τελικά αναγκάστηκα να πάρω έξτρα κεραία και να μην χρησιμοποιώ της πολυκατοικίας (στις άλλες τηλεοράσεις δεν το κάνει !!).....Από κάποιο "διάβασμα" που έκανα όμως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να επηρεάζεται πλέον το σήμα και από τα wifi (2.4 ή 5) .....

Τώρα άρχισε σποραδικά να κάνει reboots και το TVbox.....άρα θέλει επιπλέον ψάξιμο και το ηλεκτρικό κύκλωμα του συγκεκριμένου δωματίου.....

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Σε Ugoos Tox1 υπάρχει κάποια έκδοση Coreelec;Δυστυχώς στο Kodi (Manalab) συνεχώς μου κάνει διακοπές και δε μπορώ να δω ταινίες..

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, kos26k said:

Καλησπέρα παιδιά!Σε Ugoos Tox1 υπάρχει κάποια έκδοση Coreelec;Δυστυχώς στο Kodi (Manalab) συνεχώς μου κάνει διακοπές και δε μπορώ να δω ταινίες..

Καλημέρα.

Στο manalab Πήγες στο "ΣΥΣΤΗΜΑ-ADVANCE SETTINGS" και εκεί απλώς να πατήσεις το "Write File" ?????

Έτσι ώστε να έχει μεγαλύτερο cache file και να μην κάνει συνεχώς buffering???

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kos26k said:

Καλησπέρα παιδιά!Σε Ugoos Tox1 υπάρχει κάποια έκδοση Coreelec;Δυστυχώς στο Kodi (Manalab) συνεχώς μου κάνει διακοπές και δε μπορώ να δω ταινίες..

Χωρις να το εχω δοκιμασει ...εγω θα ξεκινουσα με του Ugoos X3 για αρχη...

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, kos26k said:

Κατι ειχα κάνει,αλλα κάτι πειραξα..Ετσι καλα είναι τώρα; ce22f0ac34897a86a3f67f74a583ee9c.jpg

Πάτα το κουμπί κάτω που λέει "Write File" ώστε να γίνει μεγέθους 459ΜΒ (που είναι το προτεινόμενο). Όταν το ξανανοίξεις πρέπει να λέει επάω 459 και όχι 165......

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα H96 Max RK3318 που του εβαλα μια ρωσικη ATV 10 απο το pda. Ειχε και ενα patch για drivers για το wifi με chip ΙΤ6334.

Παιζει καλα, συνδεεται στο wifi αλλα μολις το απομακρυνω λιγο ενω δειχνει οτι εχει καλο σημα, σερνει με τις ταχυτητες στο ιντερνετ. Πρακτικα δεν μπορεις να το λειτουργησεις δλδ.

Ειναι καποιο γνωστο προβλημα; εχουν θεμα αυτα γενικα;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, madmax said:

Εχω ενα H96 Max RK3318 που του εβαλα μια ρωσικη ATV 10 απο το pda. Ειχε και ενα patch για drivers για το wifi με chip ΙΤ6334.

Παιζει καλα, συνδεεται στο wifi αλλα μολις το απομακρυνω λιγο ενω δειχνει οτι εχει καλο σημα, σερνει με τις ταχυτητες στο ιντερνετ. Πρακτικα δεν μπορεις να το λειτουργησεις δλδ.

Ειναι καποιο γνωστο προβλημα; εχουν θεμα αυτα γενικα;

Λιγο πολυ ολα τα μποξακια εχουν τετοια θεματακια...

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

@ath156 Σα να έστρωσε,αλλα μόνο στο fen παίζει..Τα αλλα πρόσθετα δε ξεκινάνε καν.Μαλλον παίζει κάτι με το Real Debrid.Και το πλήρωσα προχθες.Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, kos26k said:

@ath156 Σα να έστρωσε,αλλα μόνο στο fen παίζει..Τα αλλα πρόσθετα δε ξεκινάνε καν.Μαλλον παίζει κάτι με το Real Debrid.Και το πλήρωσα προχθες.Καμία ιδέα;

Καλημέρα. Δεν χρησιμοποιώ Real Debrid. Άλλωστε καλύτερα τέτοια θέματα να συζητιούνται στο πιο ειδικό νήμα για το XBMC/KODI/κλπ.

https://myphone.gr/forum/topic/113713/page/359/

 

Edited by ath156
link

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2021 at 11:43 ΜΜ, gatos814 said:

Οπως και να εχει....υπομονη
Θα εχεις βγαλει τα συμπερασματα σου σε μια δυο μερες!

 

χτες το βραδυ ΄΄εφαγα΄΄ το 1ο reboot κατά την λειτουργία του netflix ........συνεχίζω . . . . . . 

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, taliban said:

χτες το βραδυ ΄΄εφαγα΄΄ το 1ο reboot κατά την λειτουργία του netflix ........συνεχίζω . . . . . . 

από θερμοκρασίες είσαι εντάξει?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, varajohn said:

από θερμοκρασίες είσαι εντάξει?

δεν βλέπω κάτι διαφορετικό, δεν έχει αλλάξει τίποτα απολύτως, ούτε καν στην θέση του box, μιλάμε από τον 10ο του 20 που το έχω έως τέλος Αυγούστου δεν είχα ούτε ΕΝΑ reboot

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, taliban said:

χτες το βραδυ ΄΄εφαγα΄΄ το 1ο reboot κατά την λειτουργία του netflix ........συνεχίζω . . . . . . 

Πρωτα πρωτα αλλαξε κατι με το αλλο το τροφοδοτικο προς το καλυτερο σαν γενικη εικονα ;
Το νεο αυτο τροφοδοτικο ειναι καινουργιο η οχι ;
Αν μεχρι τωρα με το νεο τροφοδοτικο δεν ειχες αλλα θεματα κοιταξες αν ηθελε το νετφλιξ καποια αναβαθμιση ;
Αληθεια ... χρησιμοποιεις καποιο ''καθαριστικο'' μνημης ;
Και αν ναι... ποσο συχνα ;
Το κακο σε ενα μποξακι με εναν παλιο επεξεργαστη οπως εδω με τον S905X και με μονο 2 γιγα ram ειναι οτι οτι και να κανεις και εφ'οσον ολες οι εφαρμογες με τις εκαστοτε αναβαθμισεις τους γινονται πιο ''βαριες'' παντα θα υπαρχει ...''ζορι''...!
Και το ''ζορι'' παντα θα επηρεαζει και την ...χρηση !
Παντως οπως ειπα θα εισαι ακομα πιο σιγουρος για το τι ακριβως γινεται εαν και εφ'οσον κανεις και μια επαναφορα ολων και το στησεις απο την αρχη !
Τετοιες καταστασεις παντα τις προσεγγιζεις ...ΔΙΑ ΤΗΣ ΑΤΟΠΟΥ ΑΠΑΓΩΓΗΣ !
Αποκλειεις δηλαδη ενα ενα τα ενδεχομενα που μπορει να σου κανουν την ζημια !

 

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gatos814 said:

Πρωτα πρωτα αλλαξε κατι με το αλλο το τροφοδοτικο προς το καλυτερο σαν γενικη εικονα ;
Το νεο αυτο τροφοδοτικο ειναι καινουργιο η οχι ;
Αν μεχρι τωρα με το νεο τροφοδοτικο δεν ειχες αλλα θεματα κοιταξες αν ηθελε το νετφλιξ καποια αναβαθμιση ;
Αληθεια ... χρησιμοποιεις καποιο ''καθαριστικο'' μνημης ;
Και αν ναι... ποσο συχνα ;
Το κακο σε ενα μποξακι με εναν παλιο επεξεργαστη οπως εδω με τον S905X και με μονο 2 γιγα ram ειναι οτι οτι και να κανεις και εφ'οσον ολες οι εφαρμογες με τις εκαστοτε αναβαθμισεις τους γινονται πιο ''βαριες'' παντα θα υπαρχει ...''ζορι''...!
Και το ''ζορι'' παντα θα επηρεαζει και την ...χρηση !
Παντως οπως ειπα θα εισαι ακομα πιο σιγουρος για το τι ακριβως γινεται εαν και εφ'οσον κανεις και μια επαναφορα ολων και το στησεις απο την αρχη !
Τετοιες καταστασεις παντα τις προσεγγιζεις ...ΔΙΑ ΤΗΣ ΑΤΟΠΟΥ ΑΠΑΓΩΓΗΣ !
Αποκλειεις δηλαδη ενα ενα τα ενδεχομενα που μπορει να σου κανουν την ζημια !

 

το τροφοδοτικό καινούργιο , αναβαθμίσεις τις κάνω όλες μιας και είναι η 1η κινηση όταν ανοίγω το box.

Εφαρμογή για καθαρισμό μνημης δεν χρησιμοποιώ μέχρι στιγμής, ποια λες να εγκαταστήσω ?

Ναι βέβαια, αν συνεχιστεί η φάση πάω για format , απλά θα το παρακολουθήσω για κάποιες ημέρες ακόμα.....

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, taliban said:

το τροφοδοτικό καινούργιο , αναβαθμίσεις τις κάνω όλες μιας και είναι η 1η κινηση όταν ανοίγω το box.

Εφαρμογή για καθαρισμό μνημης δεν χρησιμοποιώ μέχρι στιγμής, ποια λες να εγκαταστήσω ?

Ναι βέβαια, αν συνεχιστεί η φάση πάω για format , απλά θα το παρακολουθήσω για κάποιες ημέρες ακόμα.....

Χμμ...

Παντως απ'οτι καταλαβαινω απο τα συμφραζομενα καλυτερευσε η κατασταση απο πριν...
Ετσι ;

Τωρα για την εφαρμογη καθαρισμου της μνημης...
Δεν νομιζω να εχει και πολλες τετοιες στο ATV store...
Για δοκιμασε παντως αυτη που την εχω και στην τηλεοραση μου...
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.spycorp.tvmemorycleaner&hl=el&gl=US
Αλλα οκ...αλλης λογικης...!
Οχι η κλασικη ''καθαριστικη'' εφαρμογη....
Λογικα ομως κατι θα κανει....

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πριν από ένα με ενάμιση χρόνο είχα πάρει ένα MI S TV BOX (κάπως έτσι ονομάζεται) μετά από πρόταση δική σας. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτό αλλά θέλω να πάρω άλλο ένα για την άλλη τηλεόραση του σπιτιού. Να πάρω το ίδιο ή μήπως κάτι καλύτερο σε χαρακτηριστικά?. Μπορώ να δώσω μέχρι 70 ευρώ, εκτός αν είναι κάτι πράγματι ευκαιρία μέχρι 100.
Επειδή οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες, θα εκτιμούσα μια πρόταση για ένα καλό μποξακι. Βασικό, να είναι από Ελλάδα.

Στάλθηκε από το ATU-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, volcan20vt said:

Καλημέρα, πριν από ένα με ενάμιση χρόνο είχα πάρει ένα MI S TV BOX (κάπως έτσι ονομάζεται) μετά από πρόταση δική σας. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτό αλλά θέλω να πάρω άλλο ένα για την άλλη τηλεόραση του σπιτιού. Να πάρω το ίδιο ή μήπως κάτι καλύτερο σε χαρακτηριστικά?. Μπορώ να δώσω μέχρι 70 ευρώ, εκτός αν είναι κάτι πράγματι ευκαιρία μέχρι 100.
Επειδή οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες, θα εκτιμούσα μια πρόταση για ένα καλό μποξακι. Βασικό, να είναι από Ελλάδα.

 

Ισχύει ότι πιθανόν θα σου είχαμε πει και τότε:

- Εάν δεν θέλεις να ασχοληθείς με εγκατάσταση άλλων ρομ (custom roms)

- Εάν θέλεις Netflix Full HD η 4K, ή άλλες εφαρμογές που θέλουν πιστοποιημένα ή αρουτάριστα κουτιά (π.χ. NovaGo, cosmote κλπ)

Καλύτερα να πας σε αυτό που έχεις ήδη δοκιμασμένο.

Εάν αντίθετα θέλεις να ασχοληθείς με το "σπορ" των custom roms τότε υπάρχουν αρκετά κουτιά με S905X3 που μπορεί να είναι υποψήφια (με σαφώς καλύτερη σύνθεση σε μνήμη&επεξεργαστή, όμως χωρίς 4Κ Netflix).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, volcan20vt said:

Καλημέρα, πριν από ένα με ενάμιση χρόνο είχα πάρει ένα MI S TV BOX (κάπως έτσι ονομάζεται) μετά από πρόταση δική σας. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτό αλλά θέλω να πάρω άλλο ένα για την άλλη τηλεόραση του σπιτιού. Να πάρω το ίδιο ή μήπως κάτι καλύτερο σε χαρακτηριστικά?. Μπορώ να δώσω μέχρι 70 ευρώ, εκτός αν είναι κάτι πράγματι ευκαιρία μέχρι 100.
Επειδή οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες, θα εκτιμούσα μια πρόταση για ένα καλό μποξακι. Βασικό, να είναι από Ελλάδα.

Στάλθηκε από το ATU-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σε Ελλάδα θα βρεις και το Engel en1015k με πιστοποίηση Netflix με επιπλέον θύρες USB και ethernet Port , που δεν έχει το mi box s.

Εάν όμως αποφασίσεις να πάρεις και από το εξωτερικό , πολύ ενδιαφέρον πρόταση είναι το Mecool km2 με πιστοποίηση Netflix, που πέρα από το en1015k και το mi box s με τον s905x τους, έχει τον s905x2. 

Link to comment
Share on other sites

ποια έκδοση του Netflix παίζει καλύτερα στο TOX1 με τη μαμά τελευταία rom?  και πού μπορώ να τη βρω? ευχαριστώ

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παράγγειλα το ίδιο με αυτό που έχω. Πάω σε γνωστά μονοπάτια μιας και δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό. Σας ευχαριστώ και πάλι.

Στάλθηκε από το ATU-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, varajohn said:

ποια έκδοση του Netflix παίζει καλύτερα στο TOX1 με τη μαμά τελευταία rom?  και πού μπορώ να τη βρω? ευχαριστώ

Η τελευταια απο εδω :
https://apkpure.com/netflix/com.netflix.mediaclient
προχθες που την αναβαθμισα σε ενα φιλο με το ιδιο μποξακι παιζει μια χαρα!
Απλα κατεβασε την εφαρμογη του APKPure και απο εκει μεσα κανε τις αναβαθμισεις σου στο netflix οποτε και αν χρειαζεται ...!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, gatos814 said:

Η τελευταια απο εδω :
https://apkpure.com/netflix/com.netflix.mediaclient
προχθες που την αναβαθμισα σε ενα φιλο με το ιδιο μποξακι παιζει μια χαρα!
Απλα κατεβασε την εφαρμογη του APKPure και απο εκει μεσα κανε τις αναβαθμισεις σου στο netflix οποτε και αν χρειαζεται ...!

Σ ευχαριστώ πολύ

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...