Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχήν έχει τέτοια ρουτερ; Κατά δεύτερον για να ζητήσω τέτοια ρουτερ, θα μου πουν τι έγινε το παλιό, και θα χρειαστεί να το πληρώσω. Ενώ αυτό δωρεάν μου το έδωσαν.

 

Δεν χρειαζετε να πληρωσεις τιποτα, ολοι οι παροχοι εχουν ρουτερ με 5ghz. Απλα και ωραια θα πεις θελω ρουτερ με υποστηριξη 5ghz wifi . Ειναι υποχρεωση τους να στο αλλαξουν.

Edited by jogatore
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Δεν χρειαζετε να πληρωσεις τιποτα, ολοι οι παροχοι εχουν ρουτερ με 5ghz. Απλα και ωραια θα πεις θελω ρουτερ με υποστηριξη 5ghz wifi . Ειναι υποχρεωση τους να στο αλλαξουν.

 

Δυστυχώς δεν είναι καθόλου έτσι. Όταν έχεις 50άρα γραμμή σου λέει ότι το 2.4 την τερματίζει οπότε δεν χρειάζεται 5

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Σε 2.4 ghz wifi άντε να τερματίσει στην 50 άρα με 3.4 Mbps , σε 5ghz εάν παρεμβάλλεται μέχρι ένας τοίχος , δηλαδή διπλανό δωμάτιο, θα δει μέχρι 5.2 Mbps. Το θέμα είναι άλλο , ότι δηλαδή θα χρειαστεί άλλο tv Box γιατί το Tanix το οποίο έχει το παλικάρι , δεν υποστηρίζει 5ghz δίκτυο. Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο @xloupas που έχει το X88 King εάν ενδιαφέρεται μπορώ να του πω πως να έχει UBUNTU (Linux) σε καρτούλα SD ή σε USB memory stick στο X88 King :D

Επίσης εάν τυχόν κάποιος άλλος έχει το X88 King και ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει PM.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι καθόλου έτσι. Όταν έχεις 50άρα γραμμή σου λέει ότι το 2.4 την τερματίζει οπότε δεν χρειάζεται 5

 

Ποιος το λεει αυτο , η Νοβα? Δικαιωμα σου σαν πελατης ειναι να εχεις wifi στα 5.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος το λεει αυτο , η Νοβα? Δικαιωμα σου σαν πελατης ειναι να εχεις wifi στα 5.

 

Η wind. Εχω τσακωθεί άπειρες φορές για αυτό το λόγο δεν το δέχονται με τίποτα. Έχεις κάνα τρόπο να το πετύχω?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Η wind. Εχω τσακωθεί άπειρες φορές για αυτό το λόγο δεν το δέχονται με τίποτα. Έχεις κάνα τρόπο να το πετύχω?

 

Η wind δεν νομιζω οτι δεν το δεχεται. Εγω εχω αλλαξει 3 διαφορετικα ρουτερ της wind και τελευταια τους ζητησα να μου στειλουν το zyxel VMG8623-T50B., που εχει 5ghz και σε τρεις μερες το ειχα .

Link to comment
Share on other sites

Mi Stick η Mi Box? Κυρίως γia streaming με ενδιαφέρει.

Θα έλεγα σίγουρα Mi Box εκτός εάν:

- δεν έχεις μέρος να στηρίξεις το κουτί (π.χ. τηλεόραση σε τοίχο )

- χρειάζεσαι την εύκολη μεταφορά από τηλεόραση σε τηλεόραση

- ταξιδεύεις συχνά και θέλεις να το έχεις μαζί σου

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ήσουν σαφέστατος, thanks. Λογικά σε Mi Box θα πάω. Πιστεύα ότι θα με κάλυπτε το xbox series s αλλά το Netflix και οι εφαρμογές streaming είναι κακόγραμμένες και η ποιότητα της εικόνας πολύ μέτρια.
Link to comment
Share on other sites

Νεότερα. Επικοινώνησα με τεχνικό τμήμα και μου είπαν δεν μπορεί να γίνει αντικατάσταση ρούτερ διότι έληξε η εγγυηση(7-7-19) το είχα βάλει. Τους είπα όλο το ιστορικό, και μου είπαν μπορώ με 20 ευρώ να πάρω από ένα κατάστημα nova, να πάρω άλλο.και με εμπορικό μίλησα μου είπαν τα ίδια. Θα δω τι θα κάνω, μαλλων θα πάω σε xiaomi

 

:offtopic:

 

Νομιζω οτι αυτο θα ηταν το πιο σοφο!

Απο τα ''πεταμενα'' που δινουν οι παροχοι με αυτο θα κανεις την δουλεια σου απιστευτα ...καλυτερα!

Να ξερεις παντως οτι το ιδιο ρουτερακι σαν το δικο σου τα σαινια της βανο το εδιναν και σε 100ρα ταχυτητα!

Στον φιλο μου ''πηγαινε'' μεχρι 69 mbps ενω στον κουνιαδο μου εφτανε τα 77 mbps ... λογω σαφως και της επιμερους καλωδιωσης τους

Μετα ομως απο πολλες πιεσεις στα ...σαινια .... το αλλαξανε και στους 2 με αυτο που ειπε πιο πανω ο @makis1024 και η ταχυτητα εκτοξευτηκε στον μεν πρωτο στα 82 mbps και στον αλλον στα 89 mbps !!!

Και προσοχη ...μιλαω για τις τιμες που δειχνει, παντα ,το ρουτερ !

Δεν θυμαμαι την ταχυτητα σου αλλα οτι και να εχεις αν αυτο που παιρνεις ειναι σταθερο με ενα ρουτερακι σαν το Xiaomi θα το ... απογειωσεις!

Τελειωνοντας θα πρεπει να ομολογησω οτι συνεχιζει να με εκπλησσει αφανταστα (αρνητικα) το πως χειριζονται ΑΚΟΜΑ τους πελατες τους οι παροχοι μας με αυτους τους ευφανταστους τυπους στην εξυπηρετηση πελατων !!!!!!!

''διότι έληξε η εγγυηση....''

Ουαου και ξανα ουαου !!!!!

:lost:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα. Επικοινώνησα με τεχνικό τμήμα και μου είπαν δεν μπορεί να γίνει αντικατάσταση ρούτερ διότι έληξε η εγγυηση(7-7-19) το είχα βάλει. Τους είπα όλο το ιστορικό, και μου είπαν μπορώ με 20 ευρώ να πάρω από ένα κατάστημα nova, να πάρω άλλο.και με εμπορικό μίλησα μου είπαν τα ίδια. Θα δω τι θα κάνω, μαλλων θα πάω σε xiaomi

«Verba volant, scripta manent» κοινώς τα "γραπτά μένουν"...........:)

Εγώ στην θέση σου θα έκανα μία επιστολή στην εταιρία προτείνοντάς τους να μου αλλάξουν το ρούτερ με ταυτόχρονη νέα δέσμευσή μου για 2ετές συμβόλαιο. Ταυτόχρονα θα τους έλεγα ότι σε περίπτωση που δεν γίνει δεκτό το αίτημά μου να με ενημερώσουν πότε τελειώνει η δέσμευσή μου με το παρόν συμβόλαιο....... και ο "νοών νοείτο".........;)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα. Επικοινώνησα με τεχνικό τμήμα και μου είπαν δεν μπορεί να γίνει αντικατάσταση ρούτερ διότι έληξε η εγγυηση(7-7-19) το είχα βάλει. Τους είπα όλο το ιστορικό, και μου είπαν μπορώ με 20 ευρώ να πάρω από ένα κατάστημα nova, να πάρω άλλο.και με εμπορικό μίλησα μου είπαν τα ίδια. Θα δω τι θα κάνω, μαλλων θα πάω σε xiaomi

 

Απο ποτε δινουν εγγυηση οι παροχοι στα ρουτερ?

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα ενα led controller για να κλεινω το ανεμιστηρακι με το χειριστήριο του αλλά μου μπηκε μια απορια.

 

Θα μπορουσε ο controller αντι να συνδεθεί με το ανεμιστηρακι να ήταν συνδεδεμένος πανω στο τροφοδοτικο ωστε να κλεινει εντελώς το box? Στις προδιαγραφες αναφερει this unit accepts dc12v to 24v.

 

Η ερώτηση καθαρα απο περιέργεια καθως έτσι οπως είναι τωρα με καλύπτει απολυτα. Εχω βαλει και ένα led ωστε να ξέρω ποτε είναι πραγματικα σε λειτουργία και ποτε οχι το ανεμιστηρακι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αγόρασα ενα gamepad να παίζω κάνα παιχνίδι, αλλά δεν δουλεύει.

Εχω δοκιμάσει 3 παιχνίδια και δεν δουλεύει.

Θέλει κάποια ρύθμιση;

Στην αρχική οθόνη του launcher μετακινείται το βελάκι και αν πατήσω σε κάποια εφαρμογή την ανοίγει, αλλά όταν βάζω κάποιο παιχνίδι δουλεύει μόνο το ποντίκι, και όχι το gamepad.

Τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα θελει να το ρυθμισεις μεσα απο το καθε παιχνιδι...το boxακι μπορει να το βλεπει αλλα ...
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα θελει να το ρυθμισεις μεσα απο το καθε παιχνιδι...το boxακι μπορει να το βλεπει αλλα ...

 

Μα σε όλα τα παιχνίδια που κατέβασα δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση.

Μήπως θέλει συγκεκριμένα παιχνίδια;

Επίσης κατέβασα και το octopus ώστε να τα παίζω μέσω αυτού που τα κάνει να παίζουν και με άλλα περιφερειακά, αλλά τίποτα δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω δε ξερω...με το ποντικι παιζει??

Στις ριθμησεις controllers δεν εχει κατι??

 

Τελικά πρέπει να υποστηρίζει το παιχνίδι gamepad, αλλιώς δεν...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει να υποστηρίζει το παιχνίδι gamepad, αλλιώς δεν...

 

Δεν ξερω τι μποξακι εχεις αλλα αν ειναι μεσα σε αυτα που υποστηριζονται απο ugoos port λογισμικο απο τον vortex ... θα κανεις την τυχη σου!

Η ugoos εχει τον τροπο να παραμετροποιησεις το gamepad σου και να παιξεις οτι game θες!!!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι μποξακι εχεις αλλα αν ειναι μεσα σε αυτα που υποστηριζονται απο ugoos port λογισμικο απο τον vortex ... θα κανεις την τυχη σου!

Η ugoos εχει τον τροπο να παραμετροποιησεις το gamepad σου και να παιξεις οτι game θες!!!

Εχω το H96 MAX X3 με την ρομ του vortex.

Γίνεται σε εμένα αυτό που λες;

Link to comment
Share on other sites

Εχω το H96 MAX X3 με την ρομ του vortex.

Γίνεται σε εμένα αυτό που λες;

Ρυθμίσεις-Ugoos settings-Gamepad settings

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις-Ugoos settings-Gamepad settings

 

Δεν μπορώ να βρω το μενού αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω το μενού αυτό που λες.

Στείλε μου εάν θέλεις σε PM ποια ακριβώς έκδοση έχεις. Μήπως έχεις την 2.3.0 και όχι Port ugoos (0.4.0 ή 0.4.1)?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου εάν θέλεις σε PM ποια ακριβώς έκδοση έχεις. Μήπως έχεις την 2.3.0 και όχι Port ugoos (0.4.0 ή 0.4.1)?

 

Εχω την 2.3.0

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...