Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα είναι δεν θέλω να έχω καλώδια στο πάτωμα. Θα δω τι θα κάνω.

 

Ενα αλλο μποξακι παντως ιδιως αν υποστιριζει και την 5αρα μπαντα (εαν και εφ'οσον την εχει και το ρουτερ σου) θα εκανε την διαφορα...!

Λυσεις υπαρχουν και με αλλους τροπους για καλυτερο και σταθεροτερο σημα (αναμεταδοτες, powerline , καλυτερα ρουτερ, κτλ) αλλα και εχουν το κοστος τους και φυσικα δεν ειναι και ... αποτελεσματικες σε βαθος χρονου !

Δυστυχως η ... ευτυχως μονο το καλωδιο ειναι αποτελεσματικοτερο ΟΛΩΝ !

Δες π.χ αν μπορεις να το πας γυρω γυρω απο τα σοβατεπι με καναλακια για να κανεις την δουλεια σου !

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Το θέμα είναι δεν θέλω να έχω καλώδια στο πάτωμα. Θα δω τι θα κάνω.

 

Μα γι'αυτο υπαρχουν τα power-lines :D

Link to comment
Share on other sites

Μα γι'αυτο υπαρχουν τα power-lines :D

Έχω πει ότι εδώ και χρόνια έχω σε όλα τα TVbox powerlines που είναι η ιδανική λύση εάν δεν έχεις κεντρική εγκατάσταση με καλώδια lan:D

Είναι λίγο ακριβούτσικα όμως (35+ ευρώ το ζευγάρι-σε προσφορά).

Έχω 2 ζευγάρια TP-link ένα 200άρι (παλιό) και ένα 600άρι (πιο καινούργιο) που συνυπάρχουν άψογα.

Δεν ξέρω βέβαια τι θα γίνει όταν τον Νοέμβριο με το καλό βάλω Οπτική Ίνα:rolleyes:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχω πει ότι εδώ και χρόνια έχω σε όλα τα TVbox powerlines που είναι η ιδανική λύση εάν δεν έχεις κεντρική εγκατάσταση με καλώδια lan:D

Είναι λίγο ακριβούτσικα όμως (35+ ευρώ το ζευγάρι-σε προσφορά).

Έχω 2 ζευγάρια TP-link ένα 200άρι (παλιό) και ένα 600άρι (πιο καινούργιο) που συνυπάρχουν άψογα.

Δεν ξέρω βέβαια τι θα γίνει όταν τον Νοέμβριο με το καλό βάλω Οπτική Ίνα:rolleyes:

 

Σαν τι να γίνει;

Έχουμε άλλοι εδώ και χρόνια οπτική ίνα και δεν υπάρχει πρόβλημα αφού περνάει μέχρι κάποια ταχύτητα έτσι και αλλιώς.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το συνδέεις στον υπολογιστή και το σετάρεις στο δίκτυο σου , μετά το συνδέεις σε πρίζα κοντά στο tv Box και δίνεις Internet στο TV Box μέσω ethernet.
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, στο πολυμπριζο κοντά στο. Τν box κάνει να μπει;

Βάζεις πρώτα αυτό στην πρίζα και επάνω στην δική του πρίζα μπορείς να βάλεις και πολύμπριζο. Και όλα τα δικά μου TP Link powerlines είναι με δικές τους πρίζες. Ποτέ δεν τα βάζεις επάνω στα πολύμπριζα, πάντοτε προηγούνται αυτά (ειδικά τα powerlines).

'Οσο για το ethernet τι σε εμποδίζει να το δοκιμάσεις και να το διαπιστώσεις μόνος σου?

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει δική του πρίζα , προηγείται αυτό , εάν δεν είχε αναγκαστικά θα έμπαινε στο Πολύπριζο. Ειδικά σε power lines και λιγότερο σε repeater ή access point Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει ακόμα το Xiaomi Mi Box η υπάρχει κάτι καλύτερο σε επώνυμο και οικονομικο;
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει ακόμα το Xiaomi Mi Box η υπάρχει κάτι καλύτερο σε επώνυμο και οικονομικο;

 

εξαρταται τι θελεις να βλεπεις. Μια καλυτερη επιλογη ειναι το MECOOL KM2

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις πρώτα αυτό στην πρίζα και επάνω στην δική του πρίζα μπορείς να βάλεις και πολύμπριζο. Και όλα τα δικά μου TP Link powerlines είναι με δικές τους πρίζες. Ποτέ δεν τα βάζεις επάνω στα πολύμπριζα, πάντοτε προηγούνται αυτά (ειδικά τα powerlines).

εδώ τι ακριβώς θέλετε να πείτε , τι εννοείται ;

κάποιες φωτό, video, κάποια link ;

 

ευχαριστώ !

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

εδώ τι ακριβώς θέλετε να πείτε , τι εννοείται ;

κάποιες φωτό, video, κάποια link ;

ευχαριστώ !

Γιατί δεν βλέπεις το λινκ που έβαλε ο φίλος πιο πάνω για αυτό που βρήκε στο συρτάρι του?https://www.youtube.com/watch?v=Hmorpg0zH6U

Θα δεις ότι έχει δική του μπρίζα. Βάζεις λοιπόν πρώτα αυτό στην πρίζα του τοίχου σου και μετά πάνω σε αυτό μπορείς να βάλεις και το φις του πολύμπριζου (έχει μεγάλη σημασία αυτό ειδικά στα power-lines).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται τι θελεις να βλεπεις. Μια καλυτερη επιλογη ειναι το MECOOL KM2

Απλά θέλω να είναι ποιοτικό με καλογραμμένο Android και να λαμβάνει ενημερώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Απλά θέλω να είναι ποιοτικό με καλογραμμένο Android και να λαμβάνει ενημερώσεις.

Ποιο καλογραμμένο από την επίσημη Google ; Το MECOOL KM2 έχει Android TV Os !!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βλέπεις το λινκ που έβαλε ο φίλος πιο πάνω για αυτό που βρήκε στο συρτάρι του?https://www.youtube.com/watch?v=Hmorpg0zH6U

Θα δεις ότι έχει δική του μπρίζα. Βάζεις λοιπόν πρώτα αυτό στην πρίζα του τοίχου σου και μετά πάνω σε αυτό μπορείς να βάλεις και το φις του πολύμπριζου (έχει μεγάλη σημασία αυτό ειδικά στα power-lines).

 

ναι όντος όπως λέτε είναι, δεν το πρόσεξα.

το εν λόγο powerline πόσο είναι απαραίτητο, χωρίς αυτό με σύνδεση μέσο καλωδίου ethernet του router δίπλα στη τηλεόραση δεν έχουμε θεμιτό αποτέλεσμα ;

 

 

powerlines

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

ναι όντος όπως λέτε είναι, δεν το πρόσεξα.

το εν λόγο powerline πόσο είναι απαραίτητο, χωρίς αυτό με σύνδεση μέσο καλωδίου ethernet του router δίπλα στη τηλεόραση δεν έχουμε θεμιτό αποτέλεσμα ;

Μήπως τα μπέρδεψες λιγάκι?

Στο λινκ δεν είναι powerline (που με ένα ζευγάρι από αυτά μεταφέρεις το Lan από το router σε οποιαδήποτε πρίζα μέσω του ηλεκτρικού δικτύου) αλλά ένα wifi Range Extender (with AC passthrough).

Powerlines είναι αυτά https://www.skroutz.gr/c/913/network-plc.html?from=catspan&o=powerlines

Φυσικά εάν μπορείς να δώσεις lan κατευθείαν από το router ΔΕΝ χρειάζεσαι τίποτα από αυτά:D

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο καλογραμμένο από την επίσημη Google ; Το MECOOL KM2 έχει Android TV Os !!

 

Ωραίος. Thanks

Link to comment
Share on other sites

Το range extender δεν προορίζεται για αυτή την χρήση. Το ethernet είναι απλά για να το κουμπώσεις στον υπολογιστή για να κάνεις το αρχικό σετάρισμα στο δίκτυο σου. Μετά όταν το βάλεις σε οποιαδήποτε μπρίζα λειτουργεί ως αναμεταδότης , όπου δίνει μέσω wifi , internet μέσω ethernet ή ασύρματη αναμετάδοση. Από την άλλη εάν φτάσεις μέχρι το extender μέσω ethernet , ποιός ο λόγος να μην το κουμπώσεις κατευθείαν στο tv box; Για αυτή την χρήση που το θέλεις ή παίρνεις power lines που θα έχεις καλά αποτελέσματα ή δίνεις άλλα 20€ επιπλέον και παίρνεις άλλο tv Box που έχει καλύτερο wifi σήμα. Δηλαδή η λύση είναι ή 40€ για power line ή 40€ που γλιτώνεις από την μη αγορά power line + 20€ που βάζεις επιπλέον και παίρνεις tv Box με 60€ που υποστηρίζει και 5ghz , ειδικά εάν το Router σου υποστηρίζει 5ghz δίκτυο με έναν επεξεργαστή Amlogic s905x3. Τα tp link τα αποφεύγω λόγω παλαιότερης κακής εμπειρίας με ξαφνικές αποσυνδέσεις (δεν ξέρω εάν τα καινούργια έχουν βελτιωθεί) , υπάρχουν όμως κάποια άλλα πολύ πιο αξιόπιστα , που είναι πιο ακριβά όμως. Όπως τα AVM Fritz X Powerline ή τα Devolo.

Όλα αυτά βέβαια εφόσον δεν θέλεις απλωμένα καλώδια στο σπίτι ή τακτοποιημένα σε κανάλια , εάν δεν σε πειράζουν , τραβάς καλώδιο ethernet από το Router στο TV Box και τελείωσες.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Το ΖXHN H267N δεν υποστηρίζει 5ghz οπότε θα χρειαστείς και καινούργιο Router. Πάει ψηλά η όλη ιστορία. Άρα άκυρα όλα , παίρνεις ένα ζευγάρι power line , με ενσωματωμένη πρίζα και δουλεύεις τον ήδη υπάρχοντα εξοπλισμό αντί να αγοράσεις tv Box , Router με υποστήριξη 5ghz. Ή στο τελείως τσάμπα συνδέεις το range extender και βλέπεις τι ψάρια πιάνει , εάν δεις καλά αποτελέσματα , δεν πληρώνεις ούτε Ευρώ και μένεις με range extender και το υπάρχον Tanix.
Link to comment
Share on other sites

Το μοντέλο του ρουτερ για να σε βοηθήσω είναι αυτό :ΖXHN H267N Της ZTE.(NOVA VDSL)

Με βάση το μοντέλο αν άλλαζα tv box ποιο tv box θα συνεργαζόταν άψογα; η αν αλαζα την συσκευή στην μπριζα, τι άλλο θα ήταν καλύτερο;

:):):)

 

Γιατι δεν ζητας νεο ρουτερ απο τη γοβα? Να υποστηριζει και τα 5ghz?

Link to comment
Share on other sites

zxhn h288A αυτό δίνει σε νέους πελάτες και υποστηρίζει δίκτυο 5ghz, πες τους ότι στα καλά καθούμενα χάνει σήμα wifi , αποσυντονίζει και περνάει κανένα δεκάλεπτο να συνδεθεί και άλλα τέτοια κουλά , να στο αλλάξουν.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν έχει τέτοια ρουτερ; Κατά δεύτερον για να ζητήσω τέτοια ρουτερ, θα μου πουν τι έγινε το παλιό, και θα χρειαστεί να το πληρώσω. Ενώ αυτό δωρεάν μου το έδωσαν.

 

Αν παρ'ολα αυτα δεν σου το αλλαξουν υπαρχει με λιγα χρηματα και αυτη η παρα πολυ αξιοπιστη λυση ... και τερμα τα .... ζορια!

https://www.skroutz.gr/s/19604178/Xiaomi-Mi-Router-4A-Gigabit-Version.html#specs

Η πιο φτηνη και ΤΙΜΙΑ ''αναβαθμιση'' που μπορεις να κανεις!

Θα εχεις ιντερνετ σε ολο το σπιτι ... αβιαστα!

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι άσχετος.αν κατάλαβα καλά, διατηρώ αυτό της nova και χρησιμοποιώ αυτό στο λινκ που έβαλες ως αναμεταδότης για παράδειγμα; Δηλαδή το σεταρω και αυτό από το pc και μετά το βάζω στην μπριζα; Δεν κατάλαβα πως δουλεύει αυτό;

 

Κρατας το τηλεφωνο απο το ρουτερ σου και κλεινεις το wifi...

Με ενα καλωδιο συνδεεσαι στο αλλο ρουτερ και δουλευει εκεινο σαν ... κεντρικο ρουτερ

Εχει 2.4 & 5ghz συνδυαζομενα σε ενα ονομα και 2 εξοδους ethernet..

Αν ψαξεις λιγο στο νετ θα δεις τι ακριβως ... μπορει να κανει!

Edit :

https://news.xiaomi-miui.gr/xiaomi-mi-4a-dual-band-router-gigabit-edition-cafago/

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η διαδικασία που πρέπει να κάνω είναι όπως στο βίντεο παρακάτω σωστά;

:):):)

 

Ναι (σχεδον) !

Κανε μια αποπειρα ομως και με τον παροχο σου...

Και αν αποφασισεις να το παρεις και συναντησεις καμια δυσκολια ... θα την βρουμε την ακρη!

 

:offtopic:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...