Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@ath156

 

Αυο το 4pda που αναφερεις τακτικα δεν εχει αγγλικη γλωσσα?

Είναι ρωσικό φόρουμ αλλά με Chrome ή κάποιον άλλον browser που έχει αυτόματη μετάφραση δεν θα έχεις θέμα. Εγώ έτσι το χρησιμοποιώ.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@ath156 ωραίος τον έστειλα μόλις τώρα.Αν και στο service μου είπε οτι δεν υπάρχει ξεχωριστό chip,αλλα ίσως μέρος του επεξεργαστή ευθύνεται για το HDMI η το firmware.Αυτη ήταν η διάγνωση τους..
Link to comment
Share on other sites

@ath156 ωραίος τον έστειλα μόλις τώρα.Αν και στο service μου είπε οτι δεν υπάρχει ξεχωριστό chip,αλλα ίσως μέρος του επεξεργαστή ευθύνεται για το HDMI η το firmware.Αυτη ήταν η διάγνωση τους..

Αυτό εννοείς ότι έκανες? https://4pda.ru/forum/index.php?s=&showtopic=971547&view=findpost&p=106262239

ή έστειλες και private message στο λινκ που σου έβαλα? (χρήστης @Alls):wacko:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

@ath156 Το μήνυμα το έστειλα στον δικό σου οκ!Μετα έψαξα το forum και ένας μόνο είχε το ίδιο θέμα με το δικό μου και είπε το έλυσε με UBT 2.2.0 και με windows 7! ( Οτι ακριβώς έκανα και χθες Εγω) Πηγα να στείλω και σε αυτόν μήνυμα και αυτό μπήκε στο forum χαχαχαχ.Πολυ μπέρδεμα το 4pda.
Link to comment
Share on other sites

Ερωτησις! Με τη μέθοδο Burn card maker,το λογισμικό περνιέται απλά με το που ανοίγουμε το box,η θέλει να το βάλουμε σε recovery;Λεω να το ξαναδοκιμασω μπας και..αλλα δεν θα εχω εικόνα για να δω τι παίζει!
Link to comment
Share on other sites

Ερωτησις! Με τη μέθοδο Burn card maker,το λογισμικό περνιέται απλά με το που ανοίγουμε το box,η θέλει να το βάλουμε σε recovery;Λεω να το ξαναδοκιμασω μπας και..αλλα δεν θα εχω εικόνα για να δω τι παίζει!

 

Απλά θα κάνεις τη διαδικασία όπως την ξέρεις και την έχεις κάνει ξανά πιστεύω και από κει και πέρα από τη στιγμή που δεν έχεις εικόνα που μπορεί και να έχεις εικόνα με το bcm από τη στιγμή που θα ξεκινήσεις τη διαδικασία άστο 20 λεπτά μόνο του χωρίς να το πειράξει καθόλου είτε σου βγάλει εικόνα είτε δεν σου βγάλει εικόνα μετά την παρέλευση των 20 λεπτών σε περίπτωση που δεν σου βγάλει εικόνα απλά σβήστο και ξανά άναψε το.

Σε περίπτωση που χρειαστείς παραπάνω βοήθεια στείλε μου PM να σου δώσω το τηλέφωνό μου να σου πω επακριβώς τη διαδικασία αν και είναι πανεύκολη από τη στιγμή που την έχεις ξανακάνει και θα την ξαναπώ άλλη μία φορά φτιάχνεις πρώτα την καρτούλα με το λογισμικό που θέλεις βάζεις την καρτούλα μες στην υποδοχή του μποξ δεν έχει συνδέσει ούτε την υποδοχή του ρεύματος φυσικά παρά μόνο το HDMI δίπλα στην υποδοχή του ρεύματος έχει το reset button κρατώντας το πατημένο βάζεις και την υποδοχή του ρεύματος εσύ φυσικά δεν μπορείς να καταλάβεις αν δεν σου βγάλει εικόνα αν ξεκινάει η διαδικασία οπότε σε αυτή την περίπτωση θα το έχεις πατημένο το reset για τουλάχιστον 30/4 και μετά άφησέ το

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Ερωτησις! Με τη μέθοδο Burn card maker,το λογισμικό περνιέται απλά με το που ανοίγουμε το box,η θέλει να το βάλουμε σε recovery;Λεω να το ξαναδοκιμασω μπας και..αλλα δεν θα εχω εικόνα για να δω τι παίζει!

Με coreelec το δοκίμασες? Πάλι δεν είχες εικόνα με HDMI και είχες με AV (RCA)?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

@ath156 Ναι,με AV κανονικά.Εβαλα την κάρτα Coreelec αλλά δε μπουτάρει καν.Μηπως επειδή άλλαξα rom;Δε νομίζω..Επίσης το μποξακι πάει κλασικά σφαίρα.Δεν είδα κάποια διαφορά δηλαδή..
Link to comment
Share on other sites

@ath156 Ναι,με AV κανονικά.Εβαλα την κάρτα Coreelec αλλά δε μπουτάρει καν.Μηπως επειδή άλλαξα rom;Δε νομίζω..Επίσης το μποξακι πάει κλασικά σφαίρα.Δεν είδα κάποια διαφορά δηλαδή..

Μόλις πριν λίγα ποστ είχα πει ότι όταν αλλάζεις ρομ πρέπει να κάνεις πάλι την διαδικασία που έκανες την 1η φορά.https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8165922#post8165922

Άρα είτε το Α είτε το Β.

 

Α. Κατεβάζεις την εφαρμογή Terminal Emulator από Playstore. Την ανοίγεις και γράφεις "reboot update" και Enter. Όταν μπουτάρει θα μπουτάρει από sd card ή USB stick με coreelec. Αυτό το κάνεις μόνο 1 φορά, εκτός εάν βάλεις καινούργια ρομ;)

ή

Β. Βγάζεις το ρεύμα, πατάς reset button και ενώ συνεχίζεις να πατάς το κουμπί ρεσετ βάζεις πάλι το ρεύμα.

Προσωπικά προτιμώ το Α.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

75 βαθμοί είναι πολλοί!!! και κοντά στο όριο πάνω από ο οποίο μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα. Και όχι μόνον ο επεξεργαστής που έχει και κάποιες δικλείδες ασφαλείας για να προστατευθεί (π.χ. αυτόματη μείωση συχνότητας), αλλά και άλλα σημαντικά εξαρτήματα όπως οι μνήμες κλπ.

Εάν δε τώρα βλέπεις τέτοιες θερμοκρασίες φαντάσου το κατακαλόκαιρο;)

Άρα μία καλή εκτίμηση τι γίνεται με το ανεμιστηράκι και μετά τυχόν επιπλέον επεμβάσεις κατά την κρίση σου και αισθητική σου.

Και πως θα το ανοίξεις από τον σπεσιαλίστα Βιετναμέζο!!! Ελπίζω να έχεις αυτό.

Λοιπόοοον! Με το ανεμιστηράκι είδα καλύτερη θερμική συμπεριφορά της τάξης των 10 βαθμών και περισσότερο. Εν τω μεταξύ κατάφερα και έβαλα το slimbox. Πολύ ωραία rom, πανάλαφρη, ΑΛΛΑ! Κάποιες εφαρμογές που με βόλεψαν π.χ. Facebook, messenger, stremio, cpu monitor, Microsoft edge, opera, you tube vanced δυστυχώς δεν... Υπάρχει τρόπος να ξαναβάλω την μαμά rom ή θα πρέπει να συνηθίσω το "νέο καθεστώς";

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοον! Με το ανεμιστηράκι είδα καλύτερη θερμική συμπεριφορά της τάξης των 10 βαθμών και περισσότερο. Εν τω μεταξύ κατάφερα και έβαλα το slimbox. Πολύ ωραία rom, πανάλαφρη, ΑΛΛΑ! Κάποιες εφαρμογές που με βόλεψαν π.χ. Facebook, messenger, stremio, cpu monitor, Microsoft edge, opera, you tube vanced δυστυχώς δεν... Υπάρχει τρόπος να ξαναβάλω την μαμά rom ή θα πρέπει να συνηθίσω το "νέο καθεστώς";

Μπράβο. Για αυτό λέμε πάντοτε ένα ανεμιστηράκι από κάτω. 10 βαθμοί (ή και περισσότερο) δεν είναι λίγο πράγμα:D Και δεν νομίζω να έκανες τίποτα τρύπες.

Τώρα που πήρες τον αέρα του βάζεις ότι θες: στοκ ή άλλη custom rom.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

έχω το tanix tx3 με περασμένο slimbox.

ειχα περάσει εδώ και καιρό stremio με τα κλασικά addons , open subtitles , torrentio κλπ.

 

ξαφνικά έχουν σταματήσει να δουλεύουν τα πάντα. δεν βλέπει το torrentio και το piratebay. έβαλα το yts ενώ αλλα δεν εχει υποτιτλους, το open subtitles μου βγάζει μήνυμα " no track".

 

τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο. Για αυτό λέμε πάντοτε ένα ανεμιστηράκι από κάτω. 10 βαθμοί (ή και περισσότερο) δεν είναι λίγο πράγμα:D Και δεν νομίζω να έκανες τίποτα τρύπες.

Τώρα που πήρες τον αέρα του βάζεις ότι θες: στοκ ή άλλη custom rom.

 

Βρε το πλάκωσα στις τρύπες να καταλάβει!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά του ξηγήθηκες και εάν κάποια στιγμή το πουλήσεις , θα χρεώσεις και για τις τρύπες έξτρα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοον! Με το ανεμιστηράκι είδα καλύτερη θερμική συμπεριφορά της τάξης των 10 βαθμών και περισσότερο. Εν τω μεταξύ κατάφερα και έβαλα το slimbox. Πολύ ωραία rom, πανάλαφρη, ΑΛΛΑ! Κάποιες εφαρμογές που με βόλεψαν π.χ. Facebook, messenger, stremio, cpu monitor, Microsoft edge, opera, you tube vanced δυστυχώς δεν... Υπάρχει τρόπος να ξαναβάλω την μαμά rom ή θα πρέπει να συνηθίσω το "νέο καθεστώς";

 

Τι ακριβως εννοεις με το οτι ολες αυτες οι εφαρμογες που αναφερεις ... δεν ;

Τι δεν δηλαδη ;

Παρεμπιπτοντως το cpu monitor για πιο λογο το χρησιμοποιεις εδω ;

Το slimbox λογισμικο εχει πολλα καλουδια παρακολουθησης του hardware (αν ειναι αυτος ο λογος) !

Τεσπα...

Αν συγκρατησες την βερσιον του tv box σου κατεβασε την αντιστοιχη μαμα και με ubt (κατα προτιμηση) ξαναπερασε την !!!

Αλλα η μαμα με την slimbox ειναι η μερα με την νυχτα!

Και η νυχτα δεν ειναι η .... slimbox !

 

 

 

έχω το tanix tx3 με περασμένο slimbox.

ειχα περάσει εδώ και καιρό stremio με τα κλασικά addons , open subtitles , torrentio κλπ.

 

ξαφνικά έχουν σταματήσει να δουλεύουν τα πάντα. δεν βλέπει το torrentio και το piratebay. έβαλα το yts ενώ αλλα δεν εχει υποτιτλους, το open subtitles μου βγάζει μήνυμα " no track".

 

τι μπορεί να φταίει;

 

Κοιτα για αναβαθμισεις...

Του ιδιου του app αλλα και των community addons...

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλά του ξηγήθηκες και εάν κάποια στιγμή το πουλήσεις , θα χρεώσεις και για τις τρύπες έξτρα.

 

Γιατί να το πουλήσω βρε αδερφέ; Μια χαρά κάνει την δουλειά του και θα το κρατήσω μέχρι να παραδώσει πνεύμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι ακριβως εννοεις με το οτι ολες αυτες οι εφαρμογες που αναφερεις ... δεν ;

Τι δεν δηλαδη ;

Παρεμπιπτοντως το cpu monitor για πιο λογο το χρησιμοποιεις εδω ;

Το slimbox λογισμικο εχει πολλα καλουδια παρακολουθησης του hardware (αν ειναι αυτος ο λογος) !

Τεσπα...

Αν συγκρατησες την βερσιον του tv box σου κατεβασε την αντιστοιχη μαμα και με ubt (κατα προτιμηση) ξαναπερασε την !!!

Αλλα η μαμα με την slimbox ειναι η μερα με την νυχτα!

Και η νυχτα δεν ειναι η .... slimbox !

 

Το cpu monitor το χρησιμοποιώ για παρακολούθηση της θερμοκρασίας ανά πάσα στιγμή. Αποδείχτηκε χρήσιμο.

Όντως, η slimbox είναι άλλο επίπεδο. Όμως σε περιβάλλον slimbox, το play store δεν μου βγάζει καμία από τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ. Πχ, το stremio δεν το εμφανίζει καθόλου στην αναζήτηση. Εκτός αν κάνω κάτι λάθος εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το πουλήσω βρε αδερφέ; Μια χαρά κάνει την δουλειά του και θα το κρατήσω μέχρι να παραδώσει πνεύμα.

 

 

Συγγνωμη για την παρεμβαση αλλα δεν ειναι ο μονος λογος για να το πουλησεις πες οτι κατι παει στραβα μια αστοχια εχεις πληρωσει λογικα μεσω paypal αν δεν τα βρεις με τον κινεζο για αντικατασταση ή μερικη αποζημιωση, οταν σου ζητησει ο κινεζος βιντεο και δει οτι εχεις κανει παρεμβαση χανεις καθε αξιωσει και δικιο που μπορει να ειχες, εγω εδω και πολλα χρονια στο αθλημα δεν μου ειχε περασει ποτε η λυση που ειχε συστησει συμφορουμιτης ας με συγχωρεσει δεν θυμαμαι το nickname του ''βγαλε το καλυμα απο κατω και δεν χρειαζεσε ουτε τρυπες ουτε τιποτα αλλο'' και επειδη εχω το Beelink gt king που απο κατω ειναι εντελως κλειστο παρολο που του εχω ανεμιστηρα απο κατω με το καλυμα σε 4Κ εφτανε 50-51 χωρις το καλυμα 39-40

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Το cpu monitor το χρησιμοποιώ για παρακολούθηση της θερμοκρασίας ανά πάσα στιγμή. Αποδείχτηκε χρήσιμο.

Όντως, η slimbox είναι άλλο επίπεδο. Όμως σε περιβάλλον slimbox, το play store δεν μου βγάζει καμία από τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ. Πχ, το stremio δεν το εμφανίζει καθόλου στην αναζήτηση. Εκτός αν κάνω κάτι λάθος εγώ.

 

Λοιπον....

Η slimbox οπως σου ειπα εχει παρα πολλα καλουδια παρακολουθισης του hardware!

Απλα ψαξου λιγο μεσα στις ρυθμισεις και θα τα βρεις!!!

Τωρα για τις εγαρμογες....

Δεν ειναι κακο αυτο που γινεται ....

Η λογικη των tv box ειναι ''ερμαφροδιτη'' !

Δηλαδη ... δεν υπαρχει πουθενα μεχρι τωρα καταχωρημενο ειδικο λογισμικο για αυτα τα κουτακια !!!

Ακομα και αυτα που εχουν αδειες πολλες ειναι βασισμενα σε λογισμικο τηλεορασης Android (ATV) !

Εχουν λοιπον κατι απο λογισμικο τηλεφωνου , tablet και ATV για να ''προσομοιωνουν'' οσο το δυνατον καλυτερα αυτη την εμπειρια χρησης που παιρνουμε απο αυτα !

Για να το εχει κανει ετσι ο slimhouse καπου θα ... αποσκοπουσε!

Η λυση παντως σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι ενα ανεξαρτητο ''μαγαζακι'' για να κατεβασεις οτι θελεις!!!

Εγω προτιμω το APKPure που εχει καθαρες κοπιες ολων των εφαρμογων του play store και που μετα και την τελευταια του αναβαθμιση ειναι πλεον και παλι ασφαλες!

https://apkpure.com/apkpure-app.html?icn=aegon&ici=image_home

Κατεβαζεις , εγκαθηστας και ... ''κρατας'' και την slimbox που τα ''σπαει'' !

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Γιατί άμα βγάλει πρόβλημα hardware είναι ανάγκη να του τραβήξω πλάνα από το κάτω καπάκι ; Μαμά Ρομ , το box όπως το βλέπεις , πάνω πλάγια και τηλεόραση δεν θα τραβάς; Ή θα αναλάβει το κόστος να του το στείλεις πίσω ο Κινέζος; Και εάν του το στείλεις , το αυτοκόλλητο που έχει , δεν θα το δει σκισμένο που είναι κολλημένο στο κάτω καπάκι και στο υπόλοιπο κουτί; Σαν εγγύηση ότι δεν έχει ανοιχτεί; Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Γιατί άμα βγάλει πρόβλημα hardware είναι ανάγκη να του τραβήξω πλάνα από το κάτω καπάκι ; Μαμά Ρομ , το box όπως το βλέπεις , πάνω πλάγια και τηλεόραση δεν θα τραβάς; Ή θα αναλάβει το κόστος να του το στείλεις πίσω ο Κινέζος;

 

Και οταν παει πισω και το δουνε σε περιπτωση που σου πουνε στειλτο πισω με δικα μας εξοδα;

εμενα μου εχει συμβει με κινητο και το εστειλα πισω.

Καλο ειναι να μην εισαι τοσο απολυτος φιλικα παντα

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκόλλητο ; Πώς θα βγάλεις καπάκι χωρίς να το σκίσεις;

 

Σε ποιο αυτοκόλλητο αναφέρεσαι για ποιο μηχάνημα μιλάς

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτιμώ να έχω TVbox και όχι Ελβετικό τυρί !

Και ότι έχω πουλήσει είναι πάντα του κουτιού και σε άριστη κατάσταση. Από εκεί και πέρα ότι θέλει ο καθένας κάνει.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο αυτοκόλλητο αναφέρεσαι για ποιο μηχάνημα μιλάς

Για το συγκεκριμένο x96 air , που έχει το παιδί.

https://postimg.cc/dkBTbphw

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...