Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Παρέλαβα σήμερα ένα hk1 και δεν μου παίζει τις ταινίες στο ερτφλιξ, υπάρχει κάποια λύση;

Πρέπει να βάλεις "ειδική" έκδοση του application. Την είχα δώσει αρκετές σελίδες πίσω. Ψάξε λίγο ή δοκίμασε αυτή που νομίζω είναι η σωστή

https://mega.nz/file/o91DlYpI#fIschsmXzD19m5Pwm5dFtrPOwV24aIpjVec8EWD3elU

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Και φυσικά φίλε @xloupas το στοκ firmware δεν λέει απολύτως τίποτα (όπως και εσύ ήδη είπες). Άρα μετά από μερικά τεστ ώστε να δω εάν δουλεύουν όλα σωστά μπήκε το γνώριμό μου 0.3.8.1.

Μετά από μερικά τρικς/αλλαγές σε αυτό πέρασε και το Safety Net :):D (παρόλο που δεν το χρειάζομαι πουθενά).

Φυσικά βγάζουμε την προστατευτική ζελατίνα της επάνω όψης ;) και φυσικά δεν χρειάζεται να κάνουμε καμία επιπλέον τρύπα ή άλλο mod για την θερμοκρασία. Βάζοντας μία βάση ανεμιστήρα από κάτω είμαστε παραπάνω από safe.

Ορισμένες φωτογραφίες/screenshots (οι 2 πρώτες με το στοκ firmware, οι επόμενες με το 0.3.8.1 - Magisk root - Safety Net pass:up:)

1.png 2.png 3.png

 

4.png 5.png 6.jpg

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μισό μισοο...Ποια προστατευτική ζελατίνα;; Μιλάμε για το X88 King;Εκτός αν αυτή η προστατευτική ζελατίνα είναι τόσο δυνατή ώστε να χρειάζεται αρκετή δύναμη με ποτηροτρυπανο για να τρυπηθεί..
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σοβαρά πράματα αυτά φιλτατε.Ειναι σα να μου λες οτι εχω ενα αμάξι το οποιο δουλεύει από ρελαντί μεχρι κόφτες,χωρις να έχει βεντιλατερ.Η αν έχει,αυτο να είναι κατω απο τη μηχανη και την πλαστικη ποδιά και να χτυπάει από τους 30 πόντους.Και να απαιτώ το μοτέρ να μου αντέξει χρόνια.Θελει απλη λογική.Εγω ποτέ δεν ειπα οτι θα καεί αν δε βάλεις.Αλλα αν το θέλεις το box να σου πάει χρόνια οπως πχ εγω..τοτε ίσως κρίνεται απαραίτητο.Μην αποτρέπεις τους χρήστες να το κάνουν αυτό,γιατι απλά είσαι λάθος και τους παίρνεις στο λαιμό σου.Ασε τον καθένα να σκεφτεί με κοινή λογική και μη τον αποτρέπεις από το να σκεφτεί λογικά.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω να ομολογήσω οτι με S922x σε σχέση με S912 η διαφορά σε 1080p σε Netflix (Coreelec) και σε Kodi γενικά (Crew,incursion,destiny κλπ)είναι αισθητή.Παρ'ολο που εκ πρώτης όψεως στον S912 παίζουνε χωρίς lag..Αν δείτε τη διαφορά θα καταλάβετε.. Βέβαια τα βαριά 1080p στο Netflix οπως πχ κάτι ντοκιμαντέρ με τον S912 κολλάνε αρκετά ενώ ο S922x δε νοιώθει!

 

Έχω κάνει το τεστ που αναφέρεις και δεν υπάρχει καμία διαφορά.

Eιδικά στο Netflix που ακόμα και το 4Κ δεν ξεπερνά τα 15.25 Μbps...

H μόνη διαφορά που είδα ήταν σε αυτά τα test files, όπου ο 922 μπορούσε να τρέξει το πιο βαρύ (400 Mbps) ενώ ο S905X3 έπαιζε μέχρι τα 180 Μbps HEVC. Πρακτικά λοιπόν δεν χρειάζεται κανένας 922 ή 912, καθώς δεν υπάρχει ταινία/σειρά/οτιδήποτε που να ξεπερνά τα 100 Mbps.

Αν εννοείς lag στο WiFi αυτό είναι άλλο θέμα και δεν έχει να κάνει με τον επεξεργαστή...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει το τεστ που αναφέρεις και δεν υπάρχει καμία διαφορά.

Eιδικά στο Netflix που ακόμα και το 4Κ δεν ξεπερνά τα 15.25 Μbps...

H μόνη διαφορά που είδα ήταν σε αυτά τα test files, όπου ο 922 μπορούσε να τρέξει το πιο βαρύ (400 Mbps) ενώ ο S905X3 έπαιζε μέχρι τα 180 Μbps HEVC. Πρακτικά λοιπόν δεν χρειάζεται κανένας 922 ή 912, καθώς δεν υπάρχει ταινία/σειρά/οτιδήποτε που να ξεπερνά τα 100 Mbps.

Αν εννοείς lag στο WiFi αυτό είναι άλλο θέμα και δεν έχει να κάνει με τον επεξεργαστή...

Θα συμφωνήσω μαζί σου σε πολλά. Ειδικά θα πω ότι ένα καλό μηχανάκι με S905X3 μπορεί να καλύψει απόλυτα έναν μέσο χρήστη.

Για αυτό και θωρώ κάποια από αυτά Value for Money.

Αντίθετα δεν νομίζω ότι κανένα S922 είναι VfM, όχι βέβαια με την έννοια ότι δεν έχει παραπάνω επεξεργαστική ισχύ (που σίγουρα έχει), αλλά με το σκεπτικό ότι ζητούν αρκετά παραπάνω χρήματα για τα επιπλέον που προσφέρουν;) Ένας μέσος χρήστης δε μπορεί να μην χρειαστεί/αξιοποιήσει τίποτα από τα επιπλέον αυτού του επεξεργαστή.

Τώρα θα μου πεις γιατί πήρα το X88 King? Για τους δικούς μου προσωπικούς λόγους:

- Για να συμπληρωθεί όλη η γκάμα σε amlogic επεξεργαστές

- Για να ασχοληθώ και να αξιολογήσω ο ίδιος αυτούς τους επεξεργαστές.

- Γιατί το πήρα σε καλή τιμή

- Γιατί τέλος-τέλος με έτρωγε η τσέπη μου:lol:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

@syshalt Κάνε αυτό που ειχα πει πιο πάνω και θα το δεις!Στο Coreelec βάλε το our planet και δες S1-E1 μεταξύ 03:00-06:00 ο S912 τα φτύνει.Φαινεται δεν είναι όλα τα 1080p ίδια.Επισης πάτα ενώ παίζει το βίντεο shift+control+0 και δες τα dropped και skiped frames.Αλλιως βγάλε και συ την ανύπαρκτη προστατευτική ζελατίνα σου να πάρει αέρα χαχα!!!
Link to comment
Share on other sites

@syshalt Κάνε αυτό που ειχα πει πιο πάνω και θα το δεις!Στο Coreelec βάλε το our planet και δες S1-E1 μεταξύ 03:00-06:00 ο S912 τα φτύνει.Φαινεται δεν είναι όλα τα 1080p ίδια.Επισης πάτα ενώ παίζει το βίντεο shift+control+0 και δες τα dropped και skiped frames.Αλλιως βγάλε και συ την ανύπαρκτη προστατευτική ζελατίνα σου να πάρει αέρα χαχα!!!

 

Σου απάντησα ότι έπαιξε τεστ αρχείο 4Κ των 180 Mbps κι εσυ μου λες να δοκιμάσω 1080 του νετφλιξ που δεν είναι ούτε 7μιση Mbps;;

Αλλού οφείλονται τα dropped/skipped frames, εσύ θα βρεις που... Πάντως το πρόβλημά σου δεν είναι στην ισχύ του SoC.

Link to comment
Share on other sites

@syshalt Τι να σου πω δε ξέρω,ρωτα την ομάδα του Coreelec που και αυτή λέει ότι ο S912 δεν αρκεί για Netflix 1080p.Παντως Netflix 1080p + S912 δύσκολα τα πράματα σε κάποια 1080p βίντεο όπως σου είπα.
Link to comment
Share on other sites

Την διαφορα σε ολα αυτα τα μποξακια δεν την κανει μονο ο επεξεργαστης...!

Εδω που τα λεμε ειναι δευτερος στο ... βασικο συνολο!

Την διαφορα την κανει παντα η καρτα γραφικων , ο βασικος χρονισμος της , και ... φυσικα το γενικο συνολο (υλοποιηση) !

Τρανταχτοτατο παραδειγμα η Mali-450 που ειναι πραγματικο ΔΙΑΜΑΝΤΙ !!!

Ειναι πολυπυρηνη σε αντιθεση π.χ με την G31 MP2 που ειναι μονοπυρηνη και ... ''κελαηδαει'' σε ολα τα Xiaomi tv boxes!

Και ξερεται πιο SoC εχουν αυτα τα μποξακια...

Τον S905X .....!

Που ομως ειναι σε θεση να παιξει το 4κ καναλι του οτε ΠΕΡΙΦΗΜΑ !!!

Σε αντιθεση βεβαια με τους S905X3 και τον G31 MP2 που ... λαγκαρουν απιστευτα !!!

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Σωστά φίλος γάτα είσαι χαχα! Λίγο να επανέλθω για το Ugreen και τη θερμοκρασία.Το Ugreen άψογο, συνδέεται αμέσως με το bootαρει το μποξάκι,ο ήχος άψογος απλά η ένταση είναι πιο χαμηλή σε σχέση με το "αρχαίο" μου Beewi bbr100.Δε ξέρω όμως, μπορεί να είναι θέμα της rom/box καθώς το Beewi το ειχα στο Vorke Z6 με slimbox rom..Τωρα για το αμφιλεγόμενο θέμα,το ξέχασα χθες ανοιχτό το X88 king χωρίς ανεμιστηρακι, καθώς αυτό κλείνει αυτόματα μετά από 3 ώρες και το πρωί που το είδα από περιέργεια είχε 50° σε STANDBY..Υπενθυμίζω ότι με την υλοποίηση μου είναι στους 32°-34° σε κανονική λειτουργία βίντεο youtube κλπ. Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

Συμπικνομένη γνώση με απλά λόγια από τον @gatos814 μπράβο σου , @kostas_kanal0011 ευχαριστούμε για το σχόλιο για το ugreen που επιβεβαιώνει ότι ο ποιοτικός χαρακτήρας των ugreen δεν περιορίζεται μόνο στους αντάπτορες usb to ethernet άλλα σε όλη την γκάμα των προϊόντων της. Αν και ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι με ugreen θα κάνεις δουλειά.
Link to comment
Share on other sites

Και ένα χρηστικό τιπ που μπορεί να βοηθήσει στην είσοδο/έξοδο μίας sd καρτούλας. Όπως έχω πει και παλιότερα σε κάποιον φίλο εδώ η χρήση ενός απλού συνδετήρα για την ώθηση μέσα/έξω μίας καρτούλας στην/από θέση της (από την πλακέ πλευρά-όχι με την μύτη) μπορεί να βοηθήσει πολύ.;)

Αυτό ισχύει π.χ. για το GT1 2/16(εάν θυμάμαι καλά), το H96 max X2, H96 max X3 και το X88 King - πιθανόν δε και για άλλα κουτιά.

Αντίθετα στο HK1 Box δεν χρειάζεται τίποτα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχει αλλάξει κανείς thermal paste σε android TV box? Είναι ίδιο σαν αυτό του υπολογιστή? Το heat sink βγαίνει εύκολα? Ενώ στον υπολογιστή αλλάζω κάθε χρόνο σε android TV box δεν άλλαξα ποτέ που λογικά θα πρέπει να αλλάζουμε συχνά κανονικά υποθέτω...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχει αλλάξει κανείς thermal paste σε android TV box? Είναι ίδιο σαν αυτό του υπολογιστή? Το heat sink βγαίνει εύκολα? Ενώ στον υπολογιστή αλλάζω κάθε χρόνο σε android TV box δεν άλλαξα ποτέ που λογικά θα πρέπει να αλλάζουμε συχνά κανονικά υποθέτω...

Προσωπικά δεν θα στο συνιστούσα. Δες και λίγα ποστ πριν πως κάποιου του έγινε η ζημιά κάνοντας αυτό. Υπάρχουν αρκετά Ποστς με αντίστοιχες ζημιές (π.χ. σε Vontar X3), άλλοι βέβαια το έκαναν με επιτυχία.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Το κυριότερο παρακολουθείς τις θερμοκρασίες και εάν δεν έχεις κάτι στο range των 75+ βαθμών "ξέχνα το";)

Το Beelink GT1 2/16 από τον Οκτώβριο 2016 έως σήμερα, χωρίς καθόλου τρύπες, με μία βάση ανεμιστήρα από κάτω "ζει και βασιλεύει και το Internet κυριεύει".:lol:

Από εκεί και πέρα βέβαια ο καθένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο/πρέπων.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ATH 156, το σκέφτηκα σήμερα που άλλαζα thermal paste στον υπολογιστή και σε έναν t amp ενισχυτή....σε αυτά είναι πιο απλά τα πράγματα... Υποθέτω ότι thermal paste έχουν και τα μπουξάκια που αν το πάρουμε όπως οι υπολογιστές κάθε ένα με ενάμιση χρόνο είναι καλό να αλλάζουμε την πάστα...
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα tv box διαθέτουν thermal Pads πάνω στην cpu που μεταφέρουν την θερμότητα είτε σε ψύκτρα είτε σε μια μεταλλική επιφάνεια για ψύξη. Εάν αλλάξεις την ταινία πιθανόν να μην εφάπτεται στην μεταλλική πλάκα για επαγωγή της θερμότητας με αντίθετα αποτελέσματα από τα επιδιωκόμενα. Εάν αφαιρεθεί για να μπει πάστα θερμική , μια μικρή ποσότητα θερμικής πάστας μπορεί να ακουμπήσει σε επαφές και να τις βραχυκυκλώσει. Οπότε η καλύτερη λύση είναι εάν διαθέτει το box τρύπες από κάτω ανεξαρτήτως εάν ο επεξεργαστής είναι κανονικά η ανάποδα , εάν δεν διαθέτει του ανοίγεις εσύ στο κάτω καπάκι και του βάζεις ένα ανεμιστήρα 120mm , 1200 rpm που υποβοηθάει την ψύξη. Θερμοκρασίες 50-60 είναι κανονικές , πάνω από 73-75 βαθμούς ξεκινούν τα thermal throttling οπότε δεν το θέλουμε και πρέπει να κάνουμε κάτι που υποβοηθάει την ψύξη.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, καλη εβδομαδα, και καλο μηνα σε ολους σημερα επεσα επανω σε αυτο το βιντεακι απο τον Eta prime και το μοιραζομαι μαζι σας τωρα κατα το ποσο μπορει να εχει εφαρμογη στα Andoid tv boxes δεν ξερω παντως φαινεται καλο gadgedaki εγω προσωπικα εχω στα δικα μου απο ενα Noctua που ειχα απο παλια υλοποιηση υπολογιστη.

Αφηνω το βιντεακι και λινκ απο Αλι που εχει πληθωρα

 

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20210201002024&SearchText=Phone+Cooler

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα tv box διαθέτουν thermal Pads πάνω στην cpu που μεταφέρουν την θερμότητα είτε σε ψύκτρα είτε σε μια μεταλλική επιφάνεια για ψύξη. Εάν αλλάξεις την ταινία πιθανόν να μην εφάπτεται στην μεταλλική πλάκα για επαγωγή της θερμότητας με αντίθετα αποτελέσματα από τα επιδιωκόμενα. Εάν αφαιρεθεί για να μπει πάστα θερμική , μια μικρή ποσότητα θερμικής πάστας μπορεί να ακουμπήσει σε επαφές και να τις βραχυκυκλώσει. Οπότε η καλύτερη λύση είναι εάν διαθέτει το box τρύπες από κάτω ανεξαρτήτως εάν ο επεξεργαστής είναι κανονικά η ανάποδα , εάν δεν διαθέτει του ανοίγεις εσύ στο κάτω καπάκι και του βάζεις ένα ανεμιστήρα 120mm , 1200 rpm που υποβοηθάει την ψύξη. Θερμοκρασίες 50-60 είναι κανονικές , πάνω από 73-75 βαθμούς ξεκινούν τα thermal throttling οπότε δεν το θέλουμε και πρέπει να κάνουμε κάτι που υποβοηθάει την ψύξη.

 

Ευχαριστώ πολύ οπότε δεν θα το δοκιμάσω...να ρωτήσω για μέτρηση της θερμοκρασίας υπάρχει κάνα καλό app σε android TV- ATV OS?

Link to comment
Share on other sites

Την διαφορα σε ολα αυτα τα μποξακια δεν την κανει μονο ο επεξεργαστης...!

Εδω που τα λεμε ειναι δευτερος στο ... βασικο συνολο!

Την διαφορα την κανει παντα η καρτα γραφικων , ο βασικος χρονισμος της , και ... φυσικα το γενικο συνολο (υλοποιηση) !

Τρανταχτοτατο παραδειγμα η Mali-450 που ειναι πραγματικο ΔΙΑΜΑΝΤΙ !!!

Ειναι πολυπυρηνη σε αντιθεση π.χ με την G31 MP2 που ειναι μονοπυρηνη και ... ''κελαηδαει'' σε ολα τα Xiaomi tv boxes!

Και ξερεται πιο SoC εχουν αυτα τα μποξακια...

Τον S905X .....!

Που ομως ειναι σε θεση να παιξει το 4κ καναλι του οτε ΠΕΡΙΦΗΜΑ !!!

Σε αντιθεση βεβαια με τους S905X3 και τον G31 MP2 που ... λαγκαρουν απιστευτα !!!

;)

Λάθος.

Την διαφορά την κάνει το λειτουργικό.

Δεν πας να έχεις 8πύρινους cpu και 4πυρηνες κάρτες γραφικών, άμα είναι κακογραμμένο λογισμικό, θα σέρνεται στα πάντα.

 

Παραδείγματα δεκάδες.

Από το ΤΧ92 που είναι 4-5 ετών και χάρη στο πολύ καλό λογισμικό της ΤΑΝΙΧ ήταν από την αρχή σφαίρα μέχρι το AMAZON FIRE STICK που με 1Gb Ram.ξεφτιλίζει σε απόκριση πολλά μηχανάκια με 3-4Gb Ram σε τρέξιμο Kodi, Netflix.κλπ

Παιδιά καλησπέρα, έχει αλλάξει κανείς thermal paste σε android TV box? Είναι ίδιο σαν αυτό του υπολογιστή? Το heat sink βγαίνει εύκολα? Ενώ στον υπολογιστή αλλάζω κάθε χρόνο σε android TV box δεν άλλαξα ποτέ που λογικά θα πρέπει να αλλάζουμε συχνά κανονικά υποθέτω...
Όχι δεν είναι το ίδιο και θέλει προσοχή.

Αν ψάξεις ποστ μου έκαψα ένα μποξακι πριν.2-3 βδομάδες όταν πήγα απλά να αλλάξω και εγώ την πάστα.

Και υπόψιν έχω βάλει και βγάλει καμία 10ρια CPU σε.desktop.χωρίς κανένα πρόβλημα ποτέ.

Ίσως ήμουν και γκαντέμης, αλλά πρόσεξα πολύ χωρίς να χτυπήσω τίποτα.

Δυστυχώς δεν ξαναδουλεψε ποτέ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λάθος.

Την διαφορά την κάνει το λειτουργικό.

Δεν πας να έχεις 8πύρινους cpu και 4πυρηνες κάρτες γραφικών, άμα είναι κακογραμμένο λογισμικό, θα σέρνεται στα πάντα.

 

Παραδείγματα δεκάδες.

Από το ΤΧ92 που είναι 4-5 ετών και χάρη στο πολύ καλό λογισμικό της ΤΑΝΙΧ ήταν από την αρχή σφαίρα μέχρι το AMAZON FIRE STICK που με 1Gb Ram.ξεφτιλίζει σε απόκριση πολλά μηχανάκια με 3-4Gb Ram σε τρέξιμο Kodi, Netflix.κλπΌχι δεν είναι το ίδιο και θέλει προσοχή.

Αν ψάξεις ποστ μου έκαψα ένα μποξακι πριν.2-3 βδομάδες όταν πήγα απλά να αλλάξω και εγώ την πάστα.

Και υπόψιν έχω βάλει και βγάλει καμία 10ρια CPU σε.desktop.χωρίς κανένα πρόβλημα ποτέ.

Ίσως ήμουν και γκαντέμης, αλλά πρόσεξα πολύ χωρίς να χτυπήσω τίποτα.

Δυστυχώς δεν ξαναδουλεψε ποτέ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Ναι μεν αλλα.....και το καλυτερο sw να εχεις εαν δεν το υποστιριζει σωστα το hw προκοπη δεν.....:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Λάθος.

Την διαφορά την κάνει το λειτουργικό.

Δεν πας να έχεις 8πύρινους cpu και 4πυρηνες κάρτες γραφικών, άμα είναι κακογραμμένο λογισμικό, θα σέρνεται στα πάντα.

 

Παραδείγματα δεκάδες.

Από το ΤΧ92 που είναι 4-5 ετών και χάρη στο πολύ καλό λογισμικό της ΤΑΝΙΧ ήταν από την αρχή σφαίρα μέχρι το AMAZON FIRE STICK που με 1Gb Ram.ξεφτιλίζει σε απόκριση πολλά μηχανάκια με 3-4Gb Ram σε τρέξιμο Kodi, Netflix.κλπΌχι δεν είναι το ίδιο και θέλει προσοχή.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Το να παει σφαιρα κατι ειναι σχετικο ....

Τα εχουμε ξαναπει ...

Τα data sheet των επεξεργαστων και των Gpu ομως παντα λενε την αληθεια!

Και το παραδειγμα μου εδω ειναι κατι συγκεκριμενο !

Χειροτεροι επεξεργαστες με καλες καρτες γραφικων κανουν την διαφορα...!

Παρακατω θα βαλω ενα λινκ με ολες τις Arm Mali Graphics Processing Units ....

Η αληθεια ειναι εκει και οποιος διαβασει τα χαρακτηριστικα των GPU που χρησιμοποιουν τα μποξακια μας θα καταλαβει !

Αν ... οχι ... συγνωμη!

https://developer.arm.com/ip-products/graphics-and-multimedia/mali-gpus

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

παρέλαβα Εχθές 12:30.

Α ρε γάτε αν ποστάρες 5-6 ώρες πριν θα το είχα σώσει και θα μπορούσα να φλασάρω ότι ήθελα.

Πάντως από το λίγο που τον δούλεψα πάει σφαίρα και η θερμοκρασία είναι μία χαρά

 

Εχει βγαλει ο SlimHouse την SlimBOX 10.5.1 για τις 1.4 encrypted συσκευες...

https://slimboxtv.ru/glavnaya/tox1-tv-box/

Την δοκιμασες;

Γιατι δυστυχως εγω δεν το εχω πλεον στα χερια μου...!

Εχω ομως ηδη ενα 2ο Tox1 στα χερια μου για δοκιμες και παραγγειλα και ενα 3ο !

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Την διαφορα την κανει παντα η καρτα γραφικων , ο βασικος χρονισμος της , και ... φυσικα το γενικο συνολο (υλοποιηση) !

Τρανταχτοτατο παραδειγμα η Mali-450 που ειναι πραγματικο ΔΙΑΜΑΝΤΙ !!!

Ειναι πολυπυρηνη σε αντιθεση π.χ με την G31 MP2 που ειναι μονοπυρηνη και ... ''κελαηδαει'' σε ολα τα Xiaomi tv boxes!

Και ξερεται πιο SoC εχουν αυτα τα μποξακια...

Τον S905X .....!

Που ομως ειναι σε θεση να παιξει το 4κ καναλι του οτε ΠΕΡΙΦΗΜΑ !!!

Σε αντιθεση βεβαια με τους S905X3 και τον G31 MP2 που ... λαγκαρουν απιστευτα !!!

;)

 

Επειδή έχω ένα Mi Box S σαν δεύτερο μποξάκι...

το Kodi app στο Xiaomi είναι ένα μαύρο χάλι!

Ήχος αποσυγχρονισμενος με την εικόνα (πρέπει να πειράξω το offset στις audio ρυθμίσεις του Kodi για να έρθει στα ίσια του), χρώματα υπερκορεσμένα και το χειρότερο η ανάλυση μενει μόνιμα στα 2160p, δηλ. σε αναγκάζει να χρησιμοποιείς το κατώτερο upscaling του Xiaomi, αντί για αυτό της TV...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...