Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σας, εχω ενα κουτακι zidoo H6pro με 2γβ ΡΑΜ και 16 γβ εχει ανδροιντ 7 και είχα βαλει το Κοντι 17,6 δεν το εχω χρησιμοποιήσει για μηνες/χρονια ισως και θελω να αρχισω παλι...ετσι λοιπον θα ήθελα λιγο βοηθεια με το θεμα μπας και μπορεσω να δω παλι τιποτα απο ο κουτακι...θα τα καταφερω ή πρεπει να παω για νεο κουτι;ευχαριστω

 

Απο τα καλυτερα AllWinner H6 ...

Με πολυ καλο ονομα στην πιατσα και καλη καρτα γραφικων..

Αξιζει να του δωσεις ακομα μια ευκαιρια!

:)

 

 

 

Τίποτα πάει κόλλησε στο ίδιο λάθος. Μια στο 7%, μία στο 43% και μία στο 89%.

 

Πήγα να περάσω πάλι την προηγούμενη ρομ που είχε δουλέψει και τώρα βγάζει και για εκείνη το ίδιο λάθος.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Δοκιμασες με το μαμα λογισμικο να δεις αν ολα ειναι ενταξει ;

Δοκιμασε τα λογισμικα και με erase all να δεις αν υπαρχει καποια διαφορα !

Παντως αλλο ειναι το προβλημα στο 7% και αλλο στο 89% ....!

Τεσπα...

Μηπως σου'χει πεσει τιποτα κατω και κανει τετοια χαζα ;

Γιατι ολα αυτα ειναι κακα ... μαντατα!

:rolleyes:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1772

Ευχαριστώ για την προσφορά, αλλά δεν είναι απαραίτητο:):)

Άσε που κάθε μέρα μεταθέτουν την αναμενόμενη παράδοση κατά 1 ακόμα ημέρα:lol: Δεν πρόκειται βέβαια να βάλω παραγγελία εάν δεν δω ταυτόχρονα "Eu plug" & "άμεσα διαθέσιμο".

 

Κανένα πρόβλημα όπως εσύ νομίζεις, στο θέμα για το TV Box τώρα πρόσεχε γιατί είναι τσακαλάκια οι Κινέζοι του banggood μόλις τους έγραψα ότι θα κάνω dispute στο paypal ετρέξαν να με εξυπηρετήσουν κατευθείαν μετά.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Απο τα καλυτερα AllWinner H6 ...

Με πολυ καλο ονομα στην πιατσα και καλη καρτα γραφικων..

Αξιζει να του δωσεις ακομα μια ευκαιρια!

:)

 

οκ λοιπον..υπαρχει καποιος οδηγος να ακολουθησω για να βαλω τα σωστα πραγματα για ταινιες/ σειρες και υποτιτλους; εχει τον κοντι 17,6 ειναι οκ; ευχαρστω αν κουραζω εδω αν θελεις καποιος ας μου στειλει πμ. Ευχαριστω

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα όπως εσύ νομίζεις, στο θέμα για το TV Box τώρα πρόσεχε γιατί είναι τσακαλάκια οι Κινέζοι του banggood μόλις τους έγραψα ότι θα κάνω dispute στο paypal ετρέξαν να με εξυπηρετήσουν κατευθείαν μετά.

πριν από μόλις 5 λεπτά το παρήγγειλα !!!:)

Δεν ξέρω εάν εκεί στην Κίνα διαβάζουν το Myphone και την "απειλή" μου ότι δεν θα το πάρω εάν δεν είναι με EU plug & άμεσα διαθέσιμο, αλλά πριν λίγο που μπήκα το είχαν με EU plug & "ships in 24 hours" !!!:lol::lol:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα πάει κόλλησε στο ίδιο λάθος. Μια στο 7%, μία στο 43% και μία στο 89%.

Πήγα να περάσω πάλι την προηγούμενη ρομ που είχε δουλέψει και τώρα βγάζει και για εκείνη το ίδιο λάθος.

1. Όπως ήδη σου είπαν καλύτερα να δοκιμάσεις αρχικά με την στοκ (μαμα) ρομ ώστε να δεις εάν τυχόν έχεις και τίποτα θέματα στο hardware.

2. Επίσης εάν σου σταματήσει π.χ στο 43% ή 89% απλώς αποσύνδεσε και ξανασύνδεσε το ένα USB, χωρίς να κάνεις τίποτα άλλο.

Πολλές φορές μπορεί να σου ολοκληρώσει με επιτυχία το "καψιμο".

3. Φυσικά όπως σου είπε και ο @gatos814 δοκίμασε και με διάφορους συνδυασμούς όπως με τσεκαρισμένο το erase bootloader ή όχι και στο τέλος με "erase all".

4. Πληροφοριακά το καλώδιο που τελικά χρησιμοποιείς είναι μήπως κάτι μεταξύ 1,50-2,00 μέτρα?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

οκ λοιπον..υπαρχει καποιος οδηγος να ακολουθησω για να βαλω τα σωστα πραγματα για ταινιες/ σειρες και υποτιτλους; εχει τον κοντι 17,6 ειναι οκ; ευχαρστω αν κουραζω εδω αν θελεις καποιος ας μου στειλει πμ. Ευχαριστω

 

 

Οδηγος δεν ξερω αν υπαρχει ... αλλα αν παρεις ενα στικακι και τα κατεβασεις για να βαλεις καποια πραγματα που θα σου πω θα εισαι οκ!

Λοιπον παμε ....

Stremio ------ Απο εδω : https://www.stremio.com/

Cinema HD ------ Απο εδω : https://cinemaapk.com/

TeaTV -------- Απο εδω : https://teatv.net/

BeeTV -------- Απο εδω : https://beetvapk.org/

Typhoon TV ------- Απο εδω : https://typhoon-tv.com/

Τωρα για kodi το ανβαθμιζεις στην τελευταια του βερζιον και πηγαινεις εδω : https://grecotm.club/

για να δοκιμασεις να βαλεις καποια Ελληνικα builds και να δεις αν μπορει να τα ''σηκωσει'' ανετα το μποξακι σου!

Καλη επιτυχια !

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες με το μαμα λογισμικο να δεις αν ολα ειναι ενταξει ;

Δοκιμασε τα λογισμικα και με erase all να δεις αν υπαρχει καποια διαφορα !

Παντως αλλο ειναι το προβλημα στο 7% και αλλο στο 89% ....!

Τεσπα...

Μηπως σου'χει πεσει τιποτα κατω και κανει τετοια χαζα ;

Γιατι ολα αυτα ειναι κακα ... μαντατα!

:rolleyes:

 

 

Εγώ θα δοκίμαζα ξανά την τελευταία λύση που είχα θετικά αποτελέσματα , τι εννοώ, βραχυκύκλωμα ξανά επαφών Testpoint download mode και πέρασμα image μήπως με αυτόν τον τρόπο καταφέρεις να περάσεις rom.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα σου βγάζει το ίδιο error;

 

Ναι πάντα το ίδιο,.ανεξάρτητα σε ποιο ποσοστό σταματάει

 

 

1. Όπως ήδη σου είπαν καλύτερα να δοκιμάσεις αρχικά με την στοκ (μαμα) ρομ ώστε να δεις εάν τυχόν έχεις και τίποτα θέματα στο hardware.

2. Επίσης εάν σου σταματήσει π.χ στο 43% ή 89% απλώς αποσύνδεσε και ξανασύνδεσε το ένα USB, χωρίς να κάνεις τίποτα άλλο.

Πολλές φορές μπορεί να σου ολοκληρώσει με επιτυχία το "καψιμο".

3. Φυσικά όπως σου είπε και ο @gatos814 δοκίμασε και με διάφορους συνδυασμούς όπως με τσεκαρισμένο το erase bootloader ή όχι και στο τέλος με "erase all".

4. Πληροφοριακά το καλώδιο που τελικά χρησιμοποιείς είναι μήπως κάτι μεταξύ 1,50-2,00 μέτρα?

 

Είναι 2μ το καλώδιο που έχω τώρα και μια χαρά δούλεψε την πρώτη φορά. Τώρα παράγγειλα από Αγγλία ένα στα 60εκ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εγώ θα δοκίμαζα ξανά την τελευταία λύση που είχα θετικά αποτελέσματα , τι εννοώ, βραχυκύκλωμα ξανά επαφών Testpoint download mode και πέρασμα image μήπως με αυτόν τον τρόπο καταφέρεις να περάσεις rom.

Δοκίμασα και με κατσαβίδι αν και δεν ξέρω αν το κάνω σωστά. Αφού μόλις συνδέσω το καλώδιο ξεκινάει το φλασαρισμα. Δεν ξέρω αν πιάνει το βραχυκύκλωμα.

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πιάνει το βραχυκύκλωμα , αλλιώς θα ήθελε reset button και ρεύμα. Για τράβηξε μια φωτογραφία καθαρή από eMMC μπας και δει κάτι ο Γάτος που τον βοηθήσει. Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Είναι 2μ το καλώδιο που έχω τώρα και μια χαρά δούλεψε την πρώτη φορά. Τώρα παράγγειλα από Αγγλία ένα στα 60εκ.

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Δοκίμασα και με κατσαβίδι αν και δεν ξέρω αν το κάνω σωστά. Αφού μόλις συνδέσω το καλώδιο ξεκινάει το φλασαρισμα. Δεν ξέρω αν πιάνει το βραχυκύκλωμα.

1. 2 μέτρα είναι τεράστιο το καλώδιο !!! Άσχετα εάν κάποιες φορές σου ολοκλήρωσε την διαδικασία, πάντοτε υπάρχει η πιθανότητα και από εκεί να σου δημιουργεί κάποια θεματάκια. Αυτό που παρήγγειλες βέβαια (60 εκ.) σαφώς είναι πιο σωστό σε μήκος (έχω πει ότι καλό είναι το καλώδιο να είναι κάτω από 15-20 εκ. όμως αυτό ισχύει κυρίως για τα DIY που και τα εσωτερικά καλώδια και οι ενώσεις δεν θα είναι της ίδιας ποιότητας με ένα έτοιμο).

2. Με το λεπτο κατσαβιδάκι απλώς ενώνεις το κενό μεταξύ των 2 pins. Δεν μπορεί να κάνεις κάτι λάθος (εκτός και εάν ακουμπάς και άλλα πινς).

edit: όταν σταματάει σου έβγαλε ποτέ μέσα στο κείμενο λάθους και αυτό "......./Lowper /........"??

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1. 2 μέτρα είναι τεράστιο το καλώδιο !!! Άσχετα εάν κάποιες φορές σου ολοκλήρωσε την διαδικασία, πάντοτε υπάρχει η πιθανότητα και από εκεί να σου δημιουργεί κάποια θεματάκια. Αυτό που παρήγγειλες βέβαια (60 εκ.) σαφώς είναι πιο σωστό σε μήκος (έχω πει ότι καλό είναι το καλώδιο να είναι κάτω από 15-20 εκ. όμως αυτό ισχύει κυρίως για τα DIY που και τα εσωτερικά καλώδια και οι ενώσεις δεν θα είναι της ίδιας ποιότητας με ένα έτοιμο).

2. Με το λεπτο κατσαβιδάκι απλώς ενώνεις το κενό μεταξύ των 2 pins. Δεν μπορεί να κάνεις κάτι λάθος (εκτός και εάν ακουμπάς και άλλα πινς).

edit: όταν σταματάει σου έβγαλε ποτέ μέσα στο κείμενο λάθους και αυτό "......./Lowper /........"??

Λοιπόν δοκίμασα και φλασαρε την μαμά ρομ κατευθείαν. Αλλά μετά δεν μπουταρε καθόλου. Στην οθόνη δεν βγάζει τίποτα.

 

Μετά ξαναδοκιμασα την custom και ξανά έβγαλε το ίδιο λάθος. Δεν λέει τίποτα για low power.

f166883bc8ca965a3ef0ce9f87f91511.jpg7f1b155217025186a6d19aa129a2cd1b.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δοκίμασα και φλασαρε την μαμά ρομ κατευθείαν. Αλλά μετά δεν μπουταρε καθόλου. Στην οθόνη δεν βγάζει τίποτα.

Μετά ξαναδοκιμασα την custom και ξανά έβγαλε το ίδιο λάθος. Δεν λέει τίποτα για low power.

Εάν θέλεις βάζε πιο μεγάλες/καθαρές φωτογραφίες ή ανέβασές τες έτσι που να μεγαλώνουν;) Επίσης βγάλε μόνο το μήνυμα λάθους για να φαίνεται καθαρά.

- Τέλος πάντων βλέπω περίπου κάτι /..doawload buffer Data transfer error ????

- Καλό θα είναι να λες και με τι παραμέτρους εμφανίζει κάποιο λάθος (π.χ. εάν έχεις τσεκάρει το "erase bootloader" ή όχι και εάν έχεις επιλέξει το "erase all" ή όχι).

- Μία πρώτη εκτίμηση όταν δεν μπουτάρει είναι ότι πιθανόν να μην έχει εγκατασταθεί ο bootloader ή έστω ο σωστός. Επίσης όταν πάει να εγκαταστήσει bootloader τότε θεωρητικά χρειάζεται και την παραπάνω "ενέργεια" από το καλώδιο.

- Επίσης ελπίζω να μην έχεις τίποτα άλλο συνδεδεμένο στο κουτί σου κατά το κάψιμο (ούτε το HDMI !!).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

πριν από μόλις 5 λεπτά το παρήγγειλα !!!:)

Δεν ξέρω εάν εκεί στην Κίνα διαβάζουν το Myphone και την "απειλή" μου ότι δεν θα το πάρω εάν δεν είναι με EU plug & άμεσα διαθέσιμο, αλλά πριν λίγο που μπήκα το είχαν με EU plug & "ships in 24 hours" !!!:lol::lol:

 

Καλώς να το δεχτείς οπότε και εσύ αρχίζει και μεγαλώνει η παρέα του Χ88.

Σύνολο θα είμαστε τρεις εσύ, εγώ και ο kostas kanal.

Ποιο πήρες σαν το δικό μου με τα waves ή το σκέτο μαύρο;

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Καλώς να το δεχτείς οπότε και εσύ αρχίζει και μεγαλώνει η παρέα του Χ88.

Σύνολο θα είμαστε τρεις εσύ, εγώ και ο kostas kanal.

Ποιο πήρες σαν το δικό μου με τα waves ή το σκέτο μαύρο;

Ευχαριστώ. Ήδη έφυγε. Δεν νομίζω ότι το banggood είχε μαύρο - μόνο με waves το έβλεπα εγώ.

Μάλιστα από ότι έβλεπα αλλού το μαύρο είχε και άλλο remote control?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις βάζε πιο μεγάλες/καθαρές φωτογραφίες ή ανέβασές τες έτσι που να μεγαλώνουν;) Επίσης βγάλε μόνο το μήνυμα λάθους για να φαίνεται καθαρά.

- Τέλος πάντων βλέπω περίπου κάτι /..doawload buffer Data transfer error ????

- Καλό θα είναι να λες και με τι παραμέτρους εμφανίζει κάποιο λάθος (π.χ. εάν έχεις τσεκάρει το "erase bootloader" ή όχι και εάν έχεις επιλέξει το "erase all" ή όχι).

- Μία πρώτη εκτίμηση όταν δεν μπουτάρει είναι ότι πιθανόν να μην έχει εγκατασταθεί ο bootloader ή έστω ο σωστός. Επίσης όταν πάει να εγκαταστήσει bootloader τότε θεωρητικά χρειάζεται και την παραπάνω "ενέργεια" από το καλώδιο.

- Επίσης ελπίζω να μην έχεις τίποτα άλλο συνδεδεμένο στο κουτί σου κατά το κάψιμο (ούτε το HDMI !!).

Έχω τσεκάρει το "erase bootloader" και το Normal Flash.

To HDMI δεν είναι πάνω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω τσεκάρει το "erase bootloader" και το Normal Flash.

To HDMI δεν είναι πάνω.

1. Νομίζω ότι όλες τις προσπάθειες αρχικά πρέπει να τις κάνεις μόνο με την στοκ ρομ (και διάφορες επιλογές του UBT).

2. Να δοκιμάσεις και το "erase all" στο UBT.

3. Να δοκιμάσεις και άλλη USB θύρα στο PC και το ιδανικό θα ήταν να βρεις και ένα άλλο καλώδιο με πιο νορμαλ μήκος. Παρόλο που μπορεί στο τέλος να αποδειχθεί ότι αυτό δεν έφταιγε, καλό θα ήταν να βγει από τους πιθανούς παράγοντες προβλήματος;)

Βάζω αυτούσιο κομμάτι που γράφτηκε από άλλον και συμφωνώ απόλυτα:

In case of errors I suggest you to use Force Erase All option, and check the connection.

Using a good USB connection is very important!

There was a problem with my USB connection at the first time, so I had to change the cable to good and short one, and after that its worked fine.

So, you should try to change the cable first in case of this errors:

UBOOT/Partition boot/Download buffer/Data tranfer error

Romcode/Lead UBOOT/Download UBOOT/Data tranfer error

USB error occur when transfer buffer at Uboot Partition

 

Καλή επιτυχία σε ότι και να κάνεις :)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κανενα boxaki τιμιο για παιδικό δωμάτιο για χρήση κυρίως youtube αρχικά ?

Πιο λέτε ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δες για amlogic s905x3 με εξαίρεση H9 x3, eachlink , Vontar x3, mecool, ότι άλλο δεις X96 air και max plus 2 , magicsee N5 max , Tox1, h96 max x3 και κλώνοι, a95x f3 ( όχι air και slim) , Tanix tx3. Όλα είναι καλά , πάρε το όμως 4 ram 32 rom , μην πάρεις 2/16. Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μια ενημερώσω.

Μετά από 100 προσπάθειες πέρασα την 10.4 slimbox.

Με ανοιχτό κουτάκι αφού σεταρα τα πάντα, έβαλα να παίξω στο rento.

Έπαιζα για καμία ώρα, θερμοκρασία μαξ στους 60 βαθμούς μέχρι που κόλλησε. Το βελάκι κουνιόταν, αλλά δεν κλικαρε πουθενά. Μετά κολλησε

Απαράδεκτο γιατί ο βασικός λόγος που το ήθελα το μποξ να το ξαναδουλεψω είναι για τα παιχνίδια. Αλλιώς μια χαρά με καλύπτει το Fire stick που δεν κολλάει ποτέ.

 

Πολύ κρίμα που τρώει τέτοια κολλήματα σε ολοκαίνουριο σεταπ και φαίνεται ότι κάτι φταίει το μποξ. Τα ίδια έκανε και με την άλλη Android 9 που είχα περάσει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω ένα καλό tv box και επειδή δεν είμαι πολύ σχετικός και πολλά από εδώ που διαβάζω δεν τα κατέχω (το μόνο που έχω καταλάβει είναι να έχει Amlogic S905X3) θα ήθελα να μου προτείνετε ποιο από τα παρακάτω να πάρω σεταρισμένο από Ελλάδα σε πρώτη φάση και μετά ίσως ασχοληθώ παραπάνω. Κυρίως για ταινίες και αγώνες το θέλω, δεν έχω πουθενά συνδρομή. Αν έχετε κάποια άλλη καλή πρόταση μου λέτε. Ευχαριστώ.

 

I96 Topleo Pro

X96 Air

MAGICSEE N5 PLUS

Edited by remenos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...