Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εισαι σιγουρος για την καμερα για να την προτεινουμε σε ανθρωπους που χρειαζονται?

γενικοτερα τι να κοιταμε για εχουμε μεγαλυτερες πιθανότητες συμβατότητας ?

 

Οχι σιγουρος δεν ειμαι ...

Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε καμερα σε μποξ...!

Απλα εχουν ''βρομισει'' πολλες τετοιες φτηνες πλεον κατα κινα μερια και ''πεφτω'' πολυ συχνα επανω τους!

edit :

Συνηθως αυτες που κανουν για linux εχουν πολυ μεγαλες πιθανοτητες συμβατοτητας...

Αλλα πλεον καλο θα ειναι να αναζηταμε και αυτες που γραφουν οτι παιζουν και σε Android!

Αυτες π.χ. της Logitech το γραφουν και στο σαιτ τους!

:)

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1258

  • makis1024

    549

  • ath156

    1771

Αναφέρεσαι στο δικό μου ποστ?

Δηλαδή το Magisk είναι διαφορετικό από το magisk ????:rolleyes::wacko::blink:

edit: εκτός εάν εννοείς σε αυτά με S912. Δεν έχω ασχοληθεί διότι το GT1 2/16 το έχω δώσει σε συγγενικό μου πρόσωπο και είναι απόλυτα ευχαριστημένο μ SC ρομ (Android 6 !!!) και Square Home launcher.

Ναι για τα S912 μόνο εννοούσα! εντελως πληροφοριακά να πω κάποια χαρούμενα νέα,μιλησα με ενα παληκαρι απο το 4pda και μου είπε ότι το Vorke Z6 (Tanix TX92) παίρνει το ίδιο firmware της slimbox για το ugoos am3!Με τη διαφορά ότι αυτά με τα AP6255 wifi chip θέλουν ένα μικρό patch το οποίο απλά φλασαρεται με twrp για να δουλέψει το Bluetooth, ενώ με το QC9377 κάνεις κατευθείαν flash το firmware!

https://drive.google.com/file/d/12i0rDEPOlAoa34miGLpBY-xEePpNULhX/view?usp=drivesdk

Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

Ναι για τα S912 μόνο εννοούσα! εντελως πληροφοριακά να πω κάποια χαρούμενα νέα,μιλησα με ενα παληκαρι απο το 4pda και μου είπε ότι το Vorke Z6 (Tanix TX92) παίρνει το ίδιο firmware της slimbox για το ugoos am3!Με τη διαφορά ότι αυτά με τα AP6255 wifi chip θέλουν ένα μικρό patch το οποίο απλά φλασαρεται με twrp για να δουλέψει το Bluetooth, ενώ με το QC9377 κάνεις κατευθείαν flash το firmware!

https://drive.google.com/file/d/12i0rDEPOlAoa34miGLpBY-xEePpNULhX/view?usp=drivesdk

Και όσον αφορά το magisk είναι εξαιρετικά πιθανόν να μπορεί να μπει και στο δικό σου;)

Σίγουρα μπαίνει και σε κουτιά με s912 και android 9 !! Θέλει όμως προσοχή γιατί μπορεί και να το μπρικάρεις. Άρα η γνώση των 2 pins που πιθανόν να χρειαστείς σε περίπτωση μπρικαρίσματος είναι απαραίτητη προυπόθεση για τέτοιο εγχείρημα:rolleyes:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πρέπει να ακουμπήσω μεταξύ τους 2 σιδερακια και να το συνδέσω στον υπολογιστή για να το αναγνωρίσει;Αλλα ποια 2 σιδερακια εντός του κύκλου; Έχει πολλά χαχαχα.

*Νομίζω το 5ο μικρό με το 6ο μεγάλο μετρωντας απο πάνω προς τα κάτω σωστά;!

Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πρέπει να ακουμπήσω μεταξύ τους 2 σιδερακια και να το συνδέσω στον υπολογιστή για να το αναγνωρίσει;Αλλα ποια 2 σιδερακια εντός του κύκλου; Έχει πολλά χαχαχα.

*Νομίζω το 5ο μικρό με το 6ο μεγάλο μετρωντας απο πάνω προς τα κάτω σωστά;!

 

Παντα μετραμε απο την γραμμη...

Αρα παμε στα 17+18 με βαση αυτα που βλεπω!

Και οταν δεν ειμαστε και 100% σιγουροι με ενα πανω ενα κατω (με προσοχη) οπως ειπε και ο @makis1024 δεν θα ερθει και η συντελεια του... κοσμου!

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!Να ρωτήσω τώρα κάτι άλλο.. Υπάρχει τρόπος ο ήχος και το viper4a να λειτουργούν αν πάρω τον ήχο του tv box απο το jack 3.5mm της τηλεορασης και μετά στο surround;Τωρα έχω πάρει ένα Bluetooth receiver που έχω συνδεμένο στο surround και στέλνω ήχο ασύρματα.(λειτουργεί έτσι το viper4a)
Link to comment
Share on other sites

Ωραία!Να ρωτήσω τώρα κάτι άλλο.. Υπάρχει τρόπος ο ήχος και το viper4a να λειτουργούν αν πάρω τον ήχο του tv box απο το jack 3.5mm της τηλεορασης και μετά στο surround;Τωρα έχω πάρει ένα Bluetooth receiver που έχω συνδεμένο στο surround και στέλνω ήχο ασύρματα.(λειτουργεί έτσι το viper4a)

 

Χωρις να ειμαι γνωστης και επειδη δεν το χρησιμοποιω για να εχω αμεση αντιληψη δεν ξερω να σου απαντησω...!

Ομως απο την στιγμη που θα το περασεις μεσω της τηλεορασης σου την διαχειριση ηχου (στη εξοδο) θα την κανει αυτην και οχι το μποξακι σου με οτι αυτο συνεπαγεται!

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

@kostas_kanal0011 (ή μήπως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το συντετμημένο @kos25k ?:lol:)

 

Τώρα που υποτίθεται ότι έχεις στην διάθεσή σου τα 2 pins για να επαναφέρεις το κουτί σε περίπτωση μπρικαρίσματος, μπορείς να δοκιμάσεις για το magisk.

 

1. Κατεβάζεις τα παρακάτω 4 αρχεία:

1α. https://mega.nz/file/ds9H2Y6C#5Tlqq1v6nfyAuAV34u9PqD7JwRpwaHz42ZykyM2skX0

1β. https://mega.nz/file/UpkBTKAI#aNv1PVyoI-XdzR1JT5EFw8rXPa4OuKJiC7i12-PCfR4

1γ. https://mega.nz/file/NxsTTSyA#ZforaXzt6RmtLRJoDpNQnUuxSxR-WHe0bv-kPrZXVgM

1δ. https://mega.nz/file/o58xnY7C#bX5X9kSRCdIZEq3biWWP1enaFlyMWlQ8lW3Nw964Y1o

 

2. Κάνεις boot στην recovery (υπάρχουν διάφοροι τρόποι να το κάνεις αυτό που έχουν αναπτυχθεί και εδώ πολλές φορές – προσωρινά TWRPs – χρήση reset button ή εφαρμογής κλπ)

3. Αρχικά φλασάρεις από το TWRP το zip αρχείο για να γίνουν uninstall τα αρχεία του ρουταρίσματος (1α). Θα έλεγα να το κάνεις για σιγουριά αυτό 2 συνεχόμενες φορές !!! ΔΕΝ κάνεις reboot με τίποτα, αλλά συνεχίζεις στο επόμενο βήμα.

4. Μετά πάλι μέσα στο περιβάλλον του TWRP φλασάρεις το τροποποιημένο αρχείο boot.img που έχω κάνει εγώ (1β). Επιλέγεις λοιπόν εγκατάσταση img (όχι zip) και στο υπομενού που βγάζει το TWRP επιλέγεις ως boot αρχείο !! ΔΕΝ κάνεις επανεκκίνηση.

5. Μετά φλασάρεις το ίδιο το Magisk zip αρχείο (magisk-v20.4.zip) και τώρα κάνεις reboot.

6. Μετά την επανεκκίνηση εγκαθιστάς και τον ίδιο τον Magisk Manager (Magisk Manager-v8.0.3.apk) μέσα στο περιβάλλον του Android σου.

 

Σημειώσεις:

- Δεν έχω ούτε το κουτί σου VorkeZ6 ούτε καν το δικό μου S912 (Beelink GT1 2/16) για δοκιμές.

- Θεωρώ ότι έχεις εγκατεστημένη την ρομ Vorke_Z6_UGOOS_AM3_pie_sb_v10_3.

- Το κρίσιμο αρχείο που δυνητικά μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα μπρικαρίσματος (είτε soft bricked είτε hard bricked) είναι το 1β.

- Ότι κάνεις, το κάνεις με δική σου ευθύνη

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!! :):)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Προς αποφυγη πειραματισμων και τυχον επιπτωσεων απο διαφορετικες rom γιατι δεν βαζετε ενα coreelec στο vorke?

Απορια δικη μου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πέρα από netflix hd και kodi που δεν ξεζουμίζει το μηχάνημα τι άλλο έχει να σου προσφέρει το coreelec;
Link to comment
Share on other sites

@ath156 ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου,θα δοκιμάσω τώρα στα κοντά που φτάνει το X88 απο banggood!Το Coreelc το έχω μόνιμα στην microSD.Εχει πολλά,youtube,ταινιες,radio, τηλεόραση..αλλα δε το εχω ψάξει πολύ,το έχω μόνο για Netflix.Παρεπιπτόντως χθές του έβαλα και openVPN και τώρα μου εμφανίζει περιεχόμενο Netflix μη περιορισμένο.Ελλαδα λεει έχουμε μόνο 14% των συνολικών σειρών και 24% των ταινιών.Αλλα το θέμα είναι αν μπορώ να βρω addon που να μου βρίσκει ελληνικούς!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω to H96 max H3, και το χρησιμοποιώ μόνο για ταινίες online και iptv. To kodi πάει καλά, αλλά στο android περιβάλλον μάλλον πάει λίγο αργά. Ποια τα πλεονεκτήματα αν χρησιμοοιήσω coreelec?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω to H96 max H3, και το χρησιμοποιώ μόνο για ταινίες online και iptv. To kodi πάει καλά, αλλά στο android περιβάλλον μάλλον πάει λίγο αργά. Ποια τα πλεονεκτήματα αν χρησιμοοιήσω coreelec?

Το τεράστιο πλεονέκτημα με το coreelc είναι η δυνατότητα Full HD για το Netflix. Για όσους βέβαια το χρειάζονται αυτό;);)

Επίσης αξιοποιεί πολλές φορές καλύτερα τα διάφορα υποσυστήματα (σε όλα τα κουτιά και όχι μόνο στο H96 max X3) και μπορείς να δεις και χαμηλότερες θερμοκρασίες λειτουργίας. Κάποιοι το εγκαθιστούν και στην κυρίως μνήμη (EMMC) πολλές φορές καταργώντας τελείως το Android (προσωπικά δεν το συνιστώ).

Αλλιώς πρέπει να έχεις καλή sd κάρτα, όπως μπορείς να ενημερωθείς στο ειδικό θέμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=480748

Ένα σχετικό μειονέκτημα είναι ότι παρόλο που το σύστημά σου είναι dual boot ξεκινάει υποχρεωτικά από coreelec και μόνο μέσα από αυτό και reboot πας σε Android.

Υπάρχει βέβαια και τρόπος να εμφανίζεις εξαρχής ένα μενού για επιλογή λειτουργικού (όπως στα PC/laptops) και μάλιστα με δυνατότητα να έχεις παραπάνω από 2 λειτουργικά, όμως θέλει αρκετή δουλειά αυτό (και δεν νομίζω να το έχει κάνει καμία εταιρία μέχρι στιγμής):blink:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα στο H96 MAX X3 κάποιες φορές δεν μπαίνει η SD card ή έχω την αίσθηση ότι μπαίνει με δυσκολία... είναι μόνο σε μένα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα στο H96 MAX X3 κάποιες φορές δεν μπαίνει η SD card ή έχω την αίσθηση ότι μπαίνει με δυσκολία... είναι μόνο σε μένα?

Σε όλα τα κουτιά πρέπει να προσέχεις πως μπαίνει. Τελείως οριζόντια (χωρίς καμία κλίση/διότι υπάρχει περίπτωση να την σπρώχνεις εκτός θήκης). Πριν την σπρώξεις στην τελική θέση (κουμπώσει) την σπρώχνεις δοκιμαστικά και καταλαβαίνεις ότι είναι στην σωστή θέση για τελική κίνηση όταν:

- Δεν φαίνεται σαν να "γρατζουνάει"

- Σπρώχνοντάς την απαλά "βρίσκει" και το ελατήριο και στην ξαναπετά έξω. Τότε είσαι σίγουρος για την τελική κίνηση.;)

 

edit: Ά και κάτι ακόμα. Εγώ για να την σπρώξω στην τελική θέση χρησιμοποιώ πάντα έναν συνδετήρα (όχι βέβαια από την πλευρά που έχει μύτη, αλλά την άλλη). Βοηθάει πολύ (έχει και το ελατήριο βλέπεις !!!).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

ATH156 σε ευχαριστώ, στο συγκεκριμένο μποξάκι μου φαίνεται κάπως σε σχέση με το παλιό nexbox, πολύ καλή ιδέα με τον συνδετήρα θα το δοκιμάσω
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα στο ημίχρονο μπορώ να πω στον φίλο @pow (και "λάτρη" των θερμοκρασιών) ότι μετά από 20 λεπτά του αγώνα στο H96 max X3 και άλλα 25 στο ΗΚ1 Box (με ίδιο apk, ίδιο αγώνα, ίδια ποιότητα εικόνας) έχουμε:

H96 max X3 max temp 42 βαθμοί ΗΚ1 Box max 46 βαθμοί

Άρα τουλάχιστον σε αυτό τον αγώνα (Η96 max X3) - (HK1 Box) = 1-0 :lol:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ψάχνω ένα καλό και φθηνο tv box για αποκλειστική χρήση μόνο iptv μέχρι 30-50€. Τι προτείνετε; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ψάχνω ένα καλό και φθηνο tv box για αποκλειστική χρήση μόνο iptv μέχρι 30-50€. Τι προτείνετε; Ευχαριστώ

 

Οποιοδηποτε Amlogic S905X3 μποξακι βρεις φθηνοτερο !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδηποτε Amlogic S905X3 μποξακι βρεις φθηνοτερο !

 

Καλημέρα έχεις να προτείνεις κάποιο καλό και δοκιμασμένο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχεις να προτείνεις κάποιο καλό και δοκιμασμένο

Καλημέρα.

'Οπως ήδη σου είπε ο @gatos814 οποιοδήποτε με S905X3 που θα βρεις φθηνότερο την συγκεκριμένη χρονική στιγμή και άμεσα διαθέσιμο.

Μπορώ να σου πω μόνο 2 που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να πάρεις : το H9 X3 και το Vontar X3 (για διαφορετικούς λόγους το καθένα);)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...