Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα καο το smart αλλά τπτ.

Βασικά έβγαλα τα πάντα (smart και μη) και όταν έδινα cast ξανά άνοιγε το απλό youtube. Μάλλον είναι backed μέσα στο cast μιας και δεν το βρίσκω στα apps.

Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι χτες βάζω vortex, κάνω update ότι υπήρχε από το play store και δούλευε.

Λίγες ώρες αργότερα όχι.

Φορμάτ σεταρω εξ αρχής.... Πάλι τπτ.

Και με άλλο κινητό δοκίμασα.

Τώρα βολευομαι με το air screen.

Θα δοκιμάσω από αύριο slim και ugoos να δω που θα κάτσει η μπίλια.

Προέχει να στήσω γραφείο στην αποθήκη για τηλεκπαίδευση.... Στο σαλόνι δεν γίνεται μάθημα με 2μισαχρονο τερατακι...

 

ΥΓ. Το lcd αλήθεια το βλέπει κανείς; Πρέπει πάω κοντά κοντά να δω τι λέει. Οπότε άχρηστο μου είναι

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε ATV περιβάλλον η καλύτερη είναι η slimobox.. γενικά να ξέρεις πως casting το Chromecast δεν λειτουργεί και το καλύτερο είναι το airscreen. Γενικά με τηλε-εργασία εάν δεν πάω σε κάνα πελάτη -εργαστήριο που να κάνει covid χρησιμοποιώ μόνο υπολογιστή... Τα boxes είναι για διασκέδαση, πως τα χρησιμοποιείς για εργασία?

Link to comment
Share on other sites

Σε ATV περιβάλλον η καλύτερη είναι η slimobox.. γενικά να ξέρεις πως casting το Chromecast δεν λειτουργεί και το καλύτερο είναι το airscreen. Γενικά με τηλε-εργασία εάν δεν πάω σε κάνα πελάτη -εργαστήριο που να κάνει covid χρησιμοποιώ μόνο υπολογιστή... Τα boxes είναι για διασκέδαση, πως τα χρησιμοποιείς για εργασία?

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ το casting, εφόσον ότι επιθυμώ το έχω μέσα από το ίδιο το μποξάκι(α) είτε και από την smart TV. Έτσι από περιέργεια γιατί είναι τόσο σημαντικό σε εσένα? Που σου είναι απαραίτητο και γιατί? Τι δεν μπορείς να πετύχεις χωρίς αυτό?

Όσον αφορά τώρα εργασία με tvbox αντί με PC? Φυσικά και δεν συγκρίνονται και φυσικά τα μποξάκια είναι κυρίως (εάν όχι απόλυτα) για διασκέδαση.

Υπάρχει όμως η δυνατότητα να βάλεις σε 1 καρτούλα sd Linux και με ένα ασύρματο σετάκι ποντίκι/πληκτρολόγιο να το δουλέψεις και σε αντικατάσταση του PC (εάν δεν το έχεις πρόχειρο/έχει πρόβλημα κλπ). Για το H96 max X3 υπάρχουν εξαιρετικές εκδόσεις σε armbian, εάν σε ενδιαφέρει σου δίνω λινκ.

edit: Ξαναδιαβάζοντας τις αναρτήσεις προσεκτικότερα κάτι δεν κατάλαβα καλά τελικά? Τέθηκε θέμα να χρησιμοποιηθεί το κουτί σαν PC από τον paokaras45?

edit2: @zacharis Μήπως δοκίμασες την 0.3.7 Vortex? Υπάρχει και σε ATV εάν σε ενδιαφέρει.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Είχα την 2.1.6, Με την έκδοση 2.2.0 δούλεψε κανονικά! Ευχαριστώ.

 

Εβαλα την έκδοση sbx_tx3_qz_pie_v9. Πως και δεν είναι root αυτή;

 

Δυστυχώς δεν λύθηκε το πρόβλημα με το wifi, πάλι σέρνεται.

Οπότε καταλήγουμε στις υπόλοιπες λύσεις που προτάθηκαν (καλώδιο, powerline, πείραγμα κεραίας κλπ).

Ισως δοκιμάσω και αυτό:

https://www.aliexpress.com/item/4000405486497.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.553f2e0eVAOwqk

 

Τελικά η μαμά rom του TX3 είναι αρκετά καλή, δεν έχει κάτι να ζηλέψει από τις "πειραγμένες".

 

Τελικά όπως φαίνεται και στις κριτικές έχει αρκετά αδύναμο wifi:

Αυτό βέβαια ειναι συχνό πρόβλημα για αρκετά tvbox.

 

https://androidpctv.com/review-tanix-tx3-s905x3-opinion/

 

tanixTX3.jpg

 

Θα δοκιμάσω έτσι για πλάκα ένα usb wifi που παρήγγειλα από aliexpress να δω μήπως και δουλέψει. Αυτό βέβαια καμιά 40 μέρες που θα το παραλάβω.

Edited by JethroTull
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όπως φαίνεται και στις κριτικές έχει αρκετά αδύναμο wifi:

Αυτό βέβαια ειναι συχνό πρόβλημα για αρκετά tvbox.

 

Θα δοκιμάσω έτσι για πλάκα ένα usb wifi που παρήγγειλα από aliexpress να δω μήπως και δουλέψει. Αυτό βέβαια καμιά 40 μέρες που θα το παραλάβω.

 

 

Οτι ειναι ειναι !

Σε ποση αποσταση ομως ειναι το ρουτερ σου ;

Και για πες επισης ... το σημα ηταν χαλια , η ταχυτητα σε 2.4 η και τα 2 ;

Αληθεια υπαρχει η δυνατοτητα του 5ghz ;

Και τελος δεν ξερω ποσα λογισμικα δοκιμασες αλλα σε οσα και αν δοκιμασες το αποτελεσμα ηταν το ιδιο ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας την κουβέντα που ανοίξαμε χτες περί Roms και cast στο H96maxxx3.

-Όντως δεν θέλω να κάνω τηλεεργασια με μποξακι. Απλά είπα ότι δεν ειχα χρόνο για καψίματα λόγω ότι ειχα να στήσω γραφείο με pc για τηλεεργασια.

-Slimbox - vortex, ένα και το αυτό για τυπική χρήση.

-ugoos μια από τα ίδια αλλά δεν μου δουλεψε το μεσαίο πλήκτρο επιλογής από το remote!!! Ευτυχώς είχε προ ενεργοποιημένο το CEC και έπαιξα μπάλα με το remote της TV.

-ath156, ήθελε πολύ παραμετροποίηση για τα γούστα μου. Για κάποιον που θέλει συνδιασμό media center και full android experience, λογικά είναι καλή επιλογή.

 

Κατέληξα στη slimbox για τα εξής:

-atv για χρήση YouTube, kids, netflix, Kodi κυρίως

-φρέσκια έκδοση 10.2 (χτεσινή)

-δουλεύει το lcd

-περισσότερες ρυθμίσεις για το CEC από του vortex

 

Σχετικά με το cast, την πρώτη φορά που είπα ότι δούλεψε από μόνο του, μάλλον είχα ανοιχτό στο background το air screen.

Στις Rom slim και vortex, έχουν μια έκδοση του Castreceiver (ψιλό σπασμένη απ'οτι κατάλαβα, που πλέον δεν παίζει σωστά). Την απεγκατεστησα και την ξανά έβαλα από το play store και παίζει. Λέει trial για 5 λεπτά χρήσης την φορά, αλλά έβαλα μερικά βίντεο και δεν με έκοψε.... Περίεργο. Στην τελική θα συμβιβαστώ με το AirScreen.

 

Ευχαριστώ όλους για την συνδρομή σας.

 

Υ.Γ. Αν υπάρχει καμία δοκιμασμένη έκδοση netflix που να δουλεύει με remote και όχι mouse στα 560p, θα με υποχρεώνατε! Έβαλα την Netflix_4.16.1_ZJ_HDFix.apk και παίζει σε 480.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by paokaras45
Link to comment
Share on other sites

10.2 πότε πρόλαβε και βγήκε έχω την 10.1...

ATH156 το casting είναι καλό, διότι μερικές φορές θέλεις π.χ. να παίξεις κάτι από το κινητό ή το τάμπλετ. Η slimobox είναι πιο ολοκληρωμένη από την vortex που δοκίμασα... Φυσικά περιμένω κάποια στιγμή να βγει ATV Experience που θεωρώ τις πιο ολοκληρωμένες android TV custom ROMs

Link to comment
Share on other sites

10.2 πότε πρόλαβε και βγήκε έχω την 10.1...

ATH156 το casting είναι καλό, διότι μερικές φορές θέλεις π.χ. να παίξεις κάτι από το κινητό ή το τάμπλετ. Η slimobox είναι πιο ολοκληρωμένη από την vortex που δοκίμασα... Φυσικά περιμένω κάποια στιγμή να βγει ATV Experience που θεωρώ τις πιο ολοκληρωμένες android TV custom ROMs

Αρχικά μην επηρεάζεστε από το "καινούργια" έκδοση. Πολλές φορές οι καινούργιες λύνουν κάποια θέματα και πιθανόν δημιουργούν κάποια καινούργια (ίσως και μεγαλύτερα αλλού;)). Ειδικά δε με το casting από αναφορές που βλέπω από Ρωσία μεριά, κάποιοι άφησαν την 10 και ξαναγύρισαν πίσω, νομίζω στην 9 από αυτόν και μόνο τον λόγο.

Όσον αφορά γενικότερα το casting, αλίμονο δεν είπα ότι δεν είναι χρήσιμο. Κάθε άλλο. Αυτό που ήθελα να καταλάβω ήταν μήπως κάτι πιστεύει ότι δεν μπορείς να το κάνεις με το μποξάκι και το πετυχαίνεις μόνο μέσω κινητού/τάμπλετ και casting(διότι και τις go εφαρμογές μπορείς να τις έχεις στο μποξάκι). Και εγώ όταν έρθει κάποιος φίλος σπίτι και έχει ένα βίντεο στο κινητό θα το δούμε μέσω casting. Το ίδιο θα κάνω όταν θα πάω στην μάνα μου και θέλω να της δείξω κάτι που έχω στο κινητό μου, ή εάν θέλω να δω εκεί CNN κλπ

Για τις ATV roms όπως είπα θα έχω προσωπική άποψη (ελπίζω) σε λίγες ημέρες με το καινούργιο κουτί.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειναι ειναι !

Σε ποση αποσταση ομως ειναι το ρουτερ σου ;

Και για πες επισης ... το σημα ηταν χαλια , η ταχυτητα σε 2.4 η και τα 2 ;

Αληθεια υπαρχει η δυνατοτητα του 5ghz ;

Και τελος δεν ξερω ποσα λογισμικα δοκιμασες αλλα σε οσα και αν δοκιμασες το αποτελεσμα ηταν το ιδιο ;

 

Δοκίμασα μόνο την slimbox V9_pie χωρίς να δω καμία διαφορά.

απλά βαριέμαι να δοκιμάζω συνέχεια νέες εκδόσεις γιατί μετά πρέπει να περνάω από την αρχή το kodi και τα plugins του :p

 

Μεταξύ router και tvbox υπάρχουν δύο (λεπτοί) τοίχοι αλλά το σήμα είναι πολύ καλό στο σημείο, μετρημένο με wifi analyzer.

 

Αλλωστε δίπλα ακριβώς από το tvbox είναι και η τηλεόραση μου που δεν κολλάει ποτέ σε streaming youtube ή και ακόμη και μέσω wifi LAN που έχω δοκιμάσει να στριμάρω ταινίες με το plex.

 

Δυστυχώς 5Ghz δεν υποστηρίζει το router.

 

Παρόλα αυτά, το θέμα μου δεν είναι τόσο ότι πιάνει χαμηλή ταχύτητα σαν αυτή του review, αλλά ότι φαίνεται να είναι και αρκετά ασταθές ώστε να κολλάει.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο κανάλι router δοκίμασες; 1,6,11 chanel είναι τα ενδεδειγμένα σε 2,4ghz , για παίξε λίγο με αυτά μήπως παρεμβάλει κάποιο δίκτυο στο τωρινό σου κανάλι που εκπέμπει το router σου και έχεις δυσλειτουργίες.
Link to comment
Share on other sites

απλά βαριέμαι να δοκιμάζω συνέχεια νέες εκδόσεις γιατί μετά πρέπει να περνάω από την αρχή το kodi και τα plugins του :p

Έχω πει τι κάνουμε για αυτό. Αλίμονο εάν με τόσες εγκαταστάσεις/απεγκαταστάσεις custom roms να περνούσα από την αρχή kodi & plugins.Έχω και ταυτόχρονα 3 διαφορετικές εκδόσεις από δαύτα :lol:

- Χρησιμοποιείς έναν explorer με ικανότητα να δει και τα root αρχεία (π.χ. EsFileExplorer)

- Πας "Αρχική-Android-data-org.xbmc.kodi-files-.kodi" και αντιγράφεις σε στικάκι όλο το directory

- Όταν κάνεις νέα εγκατάσταση κάνεις την αντίστροφη διαδικασία - διαγράφεις το .kodi - αντιγράφεις αυτό από το backup (.kodi)

Και είσαι άνετος και πολύ :cool::cool::cool::cool::cool:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα μόνο την slimbox V9_pie χωρίς να δω καμία διαφορά.

απλά βαριέμαι να δοκιμάζω συνέχεια νέες εκδόσεις γιατί μετά πρέπει να περνάω από την αρχή το kodi και τα plugins του :p

 

Μεταξύ router και tvbox υπάρχουν δύο (λεπτοί) τοίχοι αλλά το σήμα είναι πολύ καλό στο σημείο, μετρημένο με wifi analyzer.

 

Αλλωστε δίπλα ακριβώς από το tvbox είναι και η τηλεόραση μου που δεν κολλάει ποτέ σε streaming youtube ή και ακόμη και μέσω wifi LAN που έχω δοκιμάσει να στριμάρω ταινίες με το plex.

 

Δυστυχώς 5Ghz δεν υποστηρίζει το router.

 

Παρόλα αυτά, το θέμα μου δεν είναι τόσο ότι πιάνει χαμηλή ταχύτητα σαν αυτή του review, αλλά ότι φαίνεται να είναι και αρκετά ασταθές ώστε να κολλάει.

 

Αν το προβλημα σου ειναι μονο το kodi υπαρχει λυση....

Βαλε τον ES File Explorer και τσεκαρισε να φενονται τα κρυφα αρχεια...

Ψαξε μετα για τον φακελο Android / data ...

Εκει μεσα βρες τον φακελο ---> org.xbmc.kodi και ''τραβα'' τον ενα backup !

Αυτο ειναι...

Καθε φορα που θα χρειαζεται θα εγκαθιστας το kodi και τον ES File Explorer και θα βαζεις τον φακελο σου για να ειναι ξανα ολα εκει οπως τα αφησες/θελεις !!!

Ετσι θα εχεις μια εγνοια ... λιγοτερη για τις δοκιμες σου!

Και φυσικα να μην ξεχασω και την ''μαγικη'' λυση backup με μια twrp recovery !

Για ακομα πιο σιγουρα αποτελεσματα....!

Τελειωνοντας να πω πως και τα καναλια που προτεινει ο @makis1024 ειναι μια λυση που μπορει και να αποδοσει!

Και προσοχη η τελοραση δεν ειναι κριτηριο συγκρισης του σηματος...

Εχουν εντελως διαφορετικη λογικη στο hardware οσο αναφορα την ... ληψη !

Το ''φαρμακο'' παντως εδω ''ακουει'' σε ενα μονο ονομα....

!ΔΟΚΙΜΕΣ!

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, στο H96 Max X3 χρησιμοποιούσα μέχρι πρόσφατα την πολύ καλή ROM του ath156 τον οποίο και ευχαριστώ θερμά και για την υποστήριξη. Ωστόσο, θέλω τώρα να πειραματιστώ και με τη νέα Slimbox 10.2 . Υπάρχει κάποιο link με οδηγίες για το πως θα κάνω την εγκατάσταση;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, στο H96 Max X3 χρησιμοποιούσα μέχρι πρόσφατα την πολύ καλή ROM του ath156 τον οποίο και ευχαριστώ θερμά και για την υποστήριξη. Ωστόσο, θέλω τώρα να πειραματιστώ και με τη νέα Slimbox 10.2 . Υπάρχει κάποιο link με οδηγίες για το πως θα κάνω την εγκατάσταση;

https://drive.google.com/drive/folders/1VoczimoUAfx1T3Vj9S33p5tsFjNQFvaL

Όπως έβαλες την δικιά μου έτσι και κάποια από αυτές (AOSP or ATV):):)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα μόνο την slimbox V9_pie χωρίς να δω καμία διαφορά.

απλά βαριέμαι να δοκιμάζω συνέχεια νέες εκδόσεις γιατί μετά πρέπει να περνάω από την αρχή το kodi και τα plugins του :p

 

Μεταξύ router και tvbox υπάρχουν δύο (λεπτοί) τοίχοι αλλά το σήμα είναι πολύ καλό στο σημείο, μετρημένο με wifi analyzer.

 

Αλλωστε δίπλα ακριβώς από το tvbox είναι και η τηλεόραση μου που δεν κολλάει ποτέ σε streaming youtube ή και ακόμη και μέσω wifi LAN που έχω δοκιμάσει να στριμάρω ταινίες με το plex.

 

Δυστυχώς 5Ghz δεν υποστηρίζει το router.

 

Παρόλα αυτά, το θέμα μου δεν είναι τόσο ότι πιάνει χαμηλή ταχύτητα σαν αυτή του review, αλλά ότι φαίνεται να είναι και αρκετά ασταθές ώστε να κολλάει.

 

Παντως στο δικο μου ΗΚ1 ειδα μεγαλη διαφορα μεταξυ 5Ghz και 2,4Ghz.

Στα 2,4Ghz ειχα αρκετα παγωματα.

Στα 5Ghz σταματησαν

και να σκεφτεις οτι ενας τοιχος χωριζει το router με το tvbox

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου ζήτησαν οικογενειακοί φίλοι να τους προτείνω ένα τρόπο (τον οικονομικότερο), για να μπορεί η κόρη τους να βλέπει τα διαδικτυακά μαθήματα που κάνει στο σχολείο. Τώρα τα βλέπει από το κινητό της και είναι πολύ δύσκολο. Θα τους προτείνω μεταχειρισμένα αναγκαστικά, ούτως ή άλλως το θέλουν μόνο για να κάνουν mirror screen. Έλεγα να τους προτείνω το Mecool M8S PRO W. Πιστεύετε πως είναι οκ? Το θέλουν άμεσα οπότε δεν θα γίνει αγορά από εξωτερικό.

Επίσης το ότι το κινητο είναι iphone, θα αποτελέσει θέμα αν χρειαστεί κάποιο app όπως το anydesk ή teamviewer? Αυτά το tv box τα υποστηρίζει?

Επειδή δεν έχουν ούτε οθόνη, θα τους προτείνω μια οικονομική χωρίς hdmi, απλά θα βάλουν έναν μετατροπέα για vga και ο ήχος θα είναι από το κινητό. Λέτε να υπάρξει θέμα με την εικόνα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου ζήτησαν οικογενειακοί φίλοι να τους προτείνω ένα τρόπο (τον οικονομικότερο), για να μπορεί η κόρη τους να βλέπει τα διαδικτυακά μαθήματα που κάνει στο σχολείο. Τώρα τα βλέπει από το κινητό της και είναι πολύ δύσκολο. Θα τους προτείνω μεταχειρισμένα αναγκαστικά, ούτως ή άλλως το θέλουν μόνο για να κάνουν mirror screen. Έλεγα να τους προτείνω το Mecool M8S PRO W. Πιστεύετε πως είναι οκ? Το θέλουν άμεσα οπότε δεν θα γίνει αγορά από εξωτερικό.

Επίσης το ότι το κινητο είναι iphone, θα αποτελέσει θέμα αν χρειαστεί κάποιο app όπως το anydesk ή teamviewer? Αυτά το tv box τα υποστηρίζει?

Επειδή δεν έχουν ούτε οθόνη, θα τους προτείνω μια οικονομική χωρίς hdmi, απλά θα βάλουν έναν μετατροπέα για vga και ο ήχος θα είναι από το κινητό. Λέτε να υπάρξει θέμα με την εικόνα?

 

θα σου πω προσωπική μου εμπειρία και άποψη χωρίς βέβαια να είναι και η σωστή από τότε που είχαν βγει τα 905w πριν κάνα δυο χρόνια περίπου αν θυμάμαι καλά είχα πάρει ένα δεν ήταν τόσο καλό σε θέματα απόδοσης δεν ξέρω αυτός ο επεξεργαστής δεν μου είχε αρέσει καθόλου τώρα χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου και χωρίς να γνωρίζω πλέον σε τι τιμή πωλούνται τα 905 w εγώ προσωπικά θα πήγαινα σε κάτι πιο καινούργιο γιατί χωρίς πάλι λέω να ξέρω σε τι τιμή πωλούνται δεν νομίζω να έχουν τόσο τεράστια διαφορά στην τιμή

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου ζήτησαν οικογενειακοί φίλοι να τους προτείνω ένα τρόπο (τον οικονομικότερο), για να μπορεί η κόρη τους να βλέπει τα διαδικτυακά μαθήματα που κάνει στο σχολείο. Τώρα τα βλέπει από το κινητό της και είναι πολύ δύσκολο. Θα τους προτείνω μεταχειρισμένα αναγκαστικά, ούτως ή άλλως το θέλουν μόνο για να κάνουν mirror screen. Έλεγα να τους προτείνω το Mecool M8S PRO W. Πιστεύετε πως είναι οκ? Το θέλουν άμεσα οπότε δεν θα γίνει αγορά από εξωτερικό.

Επίσης το ότι το κινητο είναι iphone, θα αποτελέσει θέμα αν χρειαστεί κάποιο app όπως το anydesk ή teamviewer? Αυτά το tv box τα υποστηρίζει?

Επειδή δεν έχουν ούτε οθόνη, θα τους προτείνω μια οικονομική χωρίς hdmi, απλά θα βάλουν έναν μετατροπέα για vga και ο ήχος θα είναι από το κινητό. Λέτε να υπάρξει θέμα με την εικόνα?

 

Μια απο τις καλυτερες υλοποιησεις του S905W ηταν και ειναι το X96 Mini ...

Συμφωνω ομως με τον @xloupas οτι αυτος ο επεξεργαστης δεν ειναι και τοσο καλος σε θεματα αποδοσης !

Εγω λοιπον θα πηγαινα εδω :

https://www.bestprice.gr/item/2155350343/oem-mecool-m8s-pro-4k.html?qid=3pNMS7k2ofb_f220d&seq=9&qo=s912&from=search

Η εδω :

https://www.bestprice.gr/item/2156013078/tanix-tx9s.html?qid=3pNMS7k2ofb_f220d&seq=1&qo=s912&from=search

Και αν επρεπε να κατεβω πολυ σε κοστος το πολυ να πηγαινα μεχρι εδω :

https://www.skroutz.gr/s/13090341/X96-Mini-16GB.html

Τωρα για τις εφαρμογες απομακρυσμενου ελεγχου λογικα δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα αν και ειναι λιγο ''βαριες'' σε απαιτησεις και σαφως εδω θα τα πανε καλυτερα οι S912 επεξεργαστες!

Τελος καλυτερα να παρουνε μια οθονη με hdmi και να μην μπλεξουν με μετατροπεις γιατι με τον ενα η τον αλλο τροπο καποια στιγμη θα το ... βρουνε μπροστα τους!

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τις καλυτερες υλοποιησεις του S905W ηταν και ειναι το X96 Mini ...

Συμφωνω ομως με τον @xloupas οτι αυτος ο επεξεργαστης δεν ειναι και τοσο καλος σε θεματα αποδοσης !

Εγω λοιπον θα πηγαινα εδω :

https://www.bestprice.gr/item/2155350343/oem-mecool-m8s-pro-4k.html?qid=3pNMS7k2ofb_f220d&seq=9&qo=s912&from=search

Η εδω :

https://www.bestprice.gr/item/2156013078/tanix-tx9s.html?qid=3pNMS7k2ofb_f220d&seq=1&qo=s912&from=search

Και αν επρεπε να κατεβω πολυ σε κοστος το πολυ να πηγαινα μεχρι εδω :

https://www.skroutz.gr/s/13090341/X96-Mini-16GB.html

Τωρα για τις εφαρμογες απομακρυσμενου ελεγχου λογικα δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα αν και ειναι λιγο ''βαριες'' σε απαιτησεις και σαφως εδω θα τα πανε καλυτερα οι S912 επεξεργαστες!

Τελος καλυτερα να παρουνε μια οθονη με hdmi και να μην μπλεξουν με μετατροπεις γιατι με τον ενα η τον αλλο τροπο καποια στιγμη θα το ... βρουνε μπροστα τους!

:)

 

Δεν γνώριζα πως είναι βαριές οι απαιτήσεις τους, το box που ανέφερα το βρήκα στα 25€ και με παζάρι ίσως να έπεφτε στα 20. Και εγώ είδα το X96 Mini (16GB) που είναι στα 30€. Αλλά δεν ξέρω αν μπορούν να τα δώσουν, θα τους το πω όπως και να χει. Όσο για την οθόνη, θα τους προτείνω μια στα 20€ μεταχειρισμένη χωρίς hdmi (δεν βρήκα φθηνές με hdmi). Αναγκαστικά λίγα λεφτά μπορούν να δώσουν.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνώριζα πως είναι βαριές οι απαιτήσεις τους, το box που ανέφερα το βρήκα στα 25€ και με παζάρι ίσως να έπεφτε στα 20. Και εγώ είδα το X96 Mini (16GB) που είναι στα 30€. Αλλά δεν ξέρω αν μπορούν να τα δώσουν, θα τους το πω όπως και να χει. Όσο για την οθόνη, θα τους προτείνω μια στα 20€ μεταχειρισμένη χωρίς hdmi (δεν βρήκα φθηνές με hdmi). Αναγκαστικά λίγα λεφτά μπορούν να δώσουν.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Eιχα τεσταρει το teamviewer στις πρωτες του βερσιον και με s912 2/16 ειχε τα ... θεματακια του!

Εκτοτε ομως δεν εχω ξανασχοληθει οποτε μπορει και να εχουν φτιαξει προς το καλυτερο τα πραγματα ..!

Επισης επιμενω στην οθονη...!

Δηλαδη ο ηχος νομιζεις οτι θα ειναι ... συνχρονισμενος απο το τηλεφωνο ; !

Καλυτερα παντως να το ... ξανασκεφτειτε αυτο το εγχειρημα!

Δεν ειμαι και πολυ σιγουρος για το αποτελεσμα !!!

Μπορει και αυτα τα λιγα χρηματα που θα δωθουν να μην πιασουν ... τοπο !

Αληθεια ποιο μποξακι εινα αυτο το μεταχειρισμενο ;

:rolleyes:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Mε το mirroring σε εφαρμογές πραγματικού χρόνου απο προσωπική μου εμπειρία θα σου πω ότι θα έχεις θέματα με καθυστέρηση και μεταφορά εικόνας και ήχου. Για την δουλειά που αναφέρεις προσωπικά θα πρότεινα ένα φθηνό desktop pc πχ ένα core2duo των 50€ https://www.cosmodata.gr/product/279071/ipologistes-anavathmisi/refurbish-pc/olokliromena-pc-refurbish/pc-set-lenovo-thinkcentre-m58p-sff-intel-core-2-duo-e7500-4gb-ram-500gb-hdd-dvd-windows-7-professional-monitor-19-hp-elitedisplay-e190i-analisi-1280-x-1024

που ναι μεν δε θα πετάει ως υπολογιστής αλλά θα τρέχει πιο άνετα προγράμματα που απαιτούνται. πχ και ένα office αν χρειαστεί κτλ

Με το tv box και το mirroring θα ειναι ταλαιπωρία

Link to comment
Share on other sites

Το box είναι το Mecool M8S PRO W που έλεγα και στο προηγούμενο σχόλιο (αλλά τελικά δεν θα το πρωτείνω).

Όσο για το pc, δεν έχει καθόλου χώρο στο δωμάτιο δυστυχώς. Όλα τα στραβά μαζί ρε παιδί μου τι να πω.

Το anydesk άραγε είναι τόσο βαρύ? Όσο για τον ήχο θα βγαίνει από το κινητό, αν δεν πάρουν τηλεόραση με hdmi.

Εν το μεταξύ δεν ξέρω τι ταχύτητα έχουν στο internet, με mirror + τηλεδιάσκεψη λογικά θα τα παίξει η γραμμή...

Να πω πως σήμερα είδα μόλις πως ίσως δανείσουν τα σχολεία laptop σε άτομα με οικονομικές δυσκολίες. Αν γίνει αυτό, θα είναι εξερετικά πολύ καλό :)

Edited by GeorgeR1_700
Link to comment
Share on other sites

Το box είναι το Mecool M8S PRO W που έλεγα και στο προηγούμενο σχόλιο (αλλά τελικά δεν θα το πρωτείνω).

Όσο για το pc, δεν έχει καθόλου χώρο στο δωμάτιο δυστυχώς. Όλα τα στραβά μαζί ρε παιδί μου τι να πω.

Το anydesk άραγε είναι τόσο βαρύ? Όσο για τον ήχο θα βγαίνει από το κινητό, αν δεν πάρουν τηλεόραση με hdmi.

Εν το μεταξύ δεν ξέρω τι ταχύτητα έχουν στο internet, με mirror + τηλεδιάσκεψη λογικά θα τα παίξει η γραμμή...

Να πω πως σήμερα είδα μόλις πως ίσως δανείσουν τα σχολεία laptop σε άτομα με οικονομικές δυσκολίες. Αν γίνει αυτό, θα είναι εξερετικά πολύ καλό :)

 

Πάντως δεν είχα ιδέα, ήμουν υπέρ των διαδικτυακών μαθημάτων, αλλά εφόσον μέχρι τώρα το κράτος δεν φαίνεται να έκανε και τίποτα οσον αφορά τις μαθησιακές δυσκολίες δεν ξέρω κατα πόσο το όλο σύστημα λειτουργεί. Το ξέρετε πως υπάρχουν πολλά παιδιά που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα, με αποτέλεσμα να απουσιάζουν και να παίρνουν απουσίες με μεγάλη πιθανότητα να χάσουν την χρονιά για το ΤΙΠΟΤΑ?

Θα ήταν καλό πάντως αν δάνειζαν όπως λένε λαπτοπ, βέβαια θα έπρεπε και όσοι έχουν θέμα με το internet να κάναν και εκεί κάτι (πχ 50άρα γραμμή σε όσους έχουν θέμα με τα ίδια λεφτά που δίνουν για την 24άρα, εφόσον αυτό είναι εφικτό στο να έχουν vdsl στην περιοχή τους)

 

 

 

Οπως ειπα και πιο πριν μαλλον θα ειναι χασιμο ... χρηματων!

Ισως οπως ειπε και πιο πανω το παιδι ενα λαπτοπ να ειναι καλυτερη περιπτωση !

Καλη συνεχεια!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και πιο πριν μαλλον θα ειναι χασιμο ... χρηματων!

Ισως οπως ειπε και πιο πανω το παιδι ενα λαπτοπ να ειναι καλυτερη περιπτωση !

Καλη συνεχεια!

 

:oops: :offtopic: :oops:

 

Έχεις δίκιο και συγγνώμη, το έβγαλα το off topic...

Απλα σβήστο και εσύ από την παράθεση του μηνυμάτος μου για να εξαφανιστεί, καθώς δεν θέλω να δημιουργώ προβλήματα στην ομάδα. Συγνώμη και πάλι.

Edited by GeorgeR1_700
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Beelink GT-King και προσπαθώ να δώ cosmote tv ott αλλά βάζοντας αυτό https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s922x/others-s922x/firmware-roms-tools-dq/793340-rom-sc-v2-0-user-userdebug-gtking-sn-b922-normal-build-20200225 η καλλύτερη λύση που βρήκα μου βγάζει το μύνημα οταν πάω να κάνω αναπαραγωγή "προσπαθηστε ξανά" κάτι δεν πήγε καλά. Κατεβάζει στεις λυψεις 100% μια ταινια ας πουμε αλλά δεν την παίζει. Εχω ψαξει ολα τα firmware που βρήκα στο freaktab για το gt-king αλλά στα υπόλοιπα μου βγάζει ότι ειναι rooted και δεν παίζει πάλι τίποτα. Μηπως έχετε να προτεινετε καποιο αλλο firmware ή κάποια λύση. Εχω επικοινωνησει και με το τεχνικο τμημα της cosmote και παρόλο ότι εδω https://www.cosmotesmartliving.gr/πώς-να-διαλέξεις-το-τέλειο-android-tv-box/ αναφέρετε ότι κάνει και το GT-king εδώ και 2 μήνες και πολλά τηλεφωνήματα περιμένω κάποια απάντηση.
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Beelink GT-King και προσπαθώ να δώ cosmote tv ott αλλά βάζοντας αυτό https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s922x/others-s922x/firmware-roms-tools-dq/793340-rom-sc-v2-0-user-userdebug-gtking-sn-b922-normal-build-20200225 η καλλύτερη λύση που βρήκα μου βγάζει το μύνημα οταν πάω να κάνω αναπαραγωγή "προσπαθηστε ξανά" κάτι δεν πήγε καλά. Κατεβάζει στεις λυψεις 100% μια ταινια ας πουμε αλλά δεν την παίζει. Εχω ψαξει ολα τα firmware που βρήκα στο freaktab για το gt-king αλλά στα υπόλοιπα μου βγάζει ότι ειναι rooted και δεν παίζει πάλι τίποτα. Μηπως έχετε να προτεινετε καποιο αλλο firmware ή κάποια λύση. Εχω επικοινωνησει και με το τεχνικο τμημα της cosmote και παρόλο ότι εδω https://www.cosmotesmartliving.gr/πώς-να-διαλέξεις-το-τέλειο-android-tv-box/ αναφέρετε ότι κάνει και το GT-king εδώ και 2 μήνες και πολλά τηλεφωνήματα περιμένω κάποια απάντηση.

 

Οταν πρωτοβγηκε στις αρχες το ott ειχα δοκιμασει την ATV βερσιον του SC και η εφαρμογη λειτουργουσε ΑΨΟΓΑ !

https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s922x/others-s922x/firmware-roms-tools-dq/793330-rom-sc-v2-0-user-userdebug-gtking-sn-b922-atv-build

Και μιλαμε για την ATV βερσιον της εφαρμογης με το 4k καναλι!

Απο τοτε και μετα αναφερθηκε και απο αλλους χρηστες οτι πλεον αυτο το λογισμικο εχει τα θεματακια του με το ... ott !

Μαλλον λογο των οποιων αναβαθμισεων της εφαρμογης....

Η πιο σιγουρη λυση παντως για το gt king ειναι το μαμα λογισμικο και το μπουταρισμα στη .... ''μαγεια'' μεσω recovery !

Αλλα ετσι θα πρεπει καθε φορα να εκκινεις 2 φορες για να δουλευουν ολα ετσι οπως τα θες !

;)

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...