Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατά πάσαν πιθανότητα από εκεί είναι το πρόβλημα. Μέχρι όμως να βρεις την λύση πολλές φορές το μυαλό πάει σε άσχετα πράγματα.

Επίσης τονίζω ότι αυτή η ρομ δεν έγινε από τον vortex αλλά την πήραμε και την κάναμε να τρέχει στο HK1 plus & στο H96 max X2;)

Εάν μάλιστα έχεις ακόμα το κουτί αυτό, πιστεύω βάσιμα ότι εσύ πιθανόν να μην χρειάζεσαι καν την αλλαγή αυτή λόγω διαφορετικής μνήμης. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ένας άλλος βασικός παράγοντας του προβλήματος ήταν αυτή η με "ευφάνταστο" όνομα RAM 8DDR3 !!!

Αντίθετα στο δικό σου με LPDDR3 πιστεύω ότι θα τρέχει χωρίς να χρειάζεται το "καρφωτό" 8bit:rolleyes:

Θα έχω πρόβλημα να μπρικάρω το H96 MAX X3 εάν περάσω την vortex 2.3.7.0, εάν μιλάμε για την ίδια custom ROM?.. Είναι η μοναδική που δεν πέρασα ακόμα

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Θα έχω πρόβλημα να μπρικάρω το H96 MAX X3 εάν περάσω την vortex 2.3.7.0, εάν μιλάμε για την ίδια custom ROM?.. Είναι η μοναδική που δεν πέρασα ακόμα

Μα αναφέρομαι στο H96 max X2 (S905X2) και όχι στο H96 Max X3 !!!!!

Για το Χ2 δεν έχει φτιάξει ρομ ο vortex εμείς τροποποιήσαμε μία δική του από αλλού.;)

Άρα δεν θα έχεις κανένα τέτοιο κίνδυνο στο Χ3:)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μα αναφέρομαι στο H96 max X2 (S905X2) και όχι στο H96 Max X3 !!!!!

Για το Χ2 δεν έχει φτιάξει ρομ ο vortex εμείς τροποποιήσαμε μία δική του από αλλού.;)

Άρα δεν θα έχεις κανένα τέτοιο κίνδυνο στο Χ3:)

αααα!!!!!! ΟΚ ευχαριστώ δεν κατάλαβα για ποιο μποξάκι ήταν

 

Μόλις δοκίμασα την vortex 2.3.7.0. copy paste slimobox ή το αντίθετο διότι δεν ξέρουμε ποιος αντέγραψε ποιον... Το καλό είναι πως ο slimobox υποστηρίζει τις custom ROM του αν και αυτό πολλές φορές δεν είναι και καλό, φτιάχνεις το ένα χαλάει το άλλο... ελπίζω κάποια στιγμή να φτιάξουν ATV Experience custom ROM...

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσαν πιθανότητα από εκεί είναι το πρόβλημα. Μέχρι όμως να βρεις την λύση πολλές φορές το μυαλό πάει σε άσχετα πράγματα.

Επίσης τονίζω ότι αυτή η ρομ δεν έγινε από τον vortex αλλά την πήραμε και την κάναμε να τρέχει στο HK1 plus & στο H96 max X2;)

Εάν μάλιστα έχεις ακόμα το κουτί αυτό, πιστεύω βάσιμα ότι εσύ πιθανόν να μην χρειάζεσαι καν την αλλαγή αυτή λόγω διαφορετικής μνήμης. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ένας άλλος βασικός παράγοντας του προβλήματος ήταν αυτή η με "ευφάνταστο" όνομα RAM 8DDR3 !!!

Αντίθετα στο δικό σου με LPDDR3 πιστεύω ότι θα τρέχει χωρίς να χρειάζεται το "καρφωτό" 8bit:rolleyes:

 

Το ' χω το μποξακι ακομα....

Τουλαχιστον μεχρι τα Χριστουγεννα θα ειναι στην ... κατοχη μου!

Αλλα την τηλεοραση του φιλου μου που να ξαναβρω για να την δοκιμασω!

Μενουμε και μακρια....!

:confused:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μπορεί να έχει απαντηθεί ξανά αλλά πώς ξεκλειδώνουν τα 60καρε στα 4κ στο H96 MAX X3 (s905X3) ?
Xiaomi Mi 5 | White | Prime 3-64
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μπορεί να έχει απαντηθεί ξανά αλλά πώς ξεκλειδώνουν τα 60καρε στα 4κ στο H96 MAX X3 (s905X3) ?

"ro.vendor.platform.support.over.4k30=true" στο build.prop του VENDOR partition.

Όμως πλέον σχεδόν σε όλες τις ρομ είναι πλέον ενεργοποιημένο, εάν δεν κάνω λάθος. Ποια ρομ χρησιμοποιείς?

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αααα!!!!!! ΟΚ ευχαριστώ δεν κατάλαβα για ποιο μποξάκι ήταν

Μόλις δοκίμασα την vortex 2.3.7.0. copy paste slimobox ή το αντίθετο διότι δεν ξέρουμε ποιος αντέγραψε ποιον... Το καλό είναι πως ο slimobox υποστηρίζει τις custom ROM του αν και αυτό πολλές φορές δεν είναι και καλό, φτιάχνεις το ένα χαλάει το άλλο... ελπίζω κάποια στιγμή να φτιάξουν ATV Experience custom ROM...

Εκείνο που σίγουρα ξέρουμε είναι ότι και οι 2 αντέγραψαν (μάλλον πιο σωστά όπως είπες "copy/paste") την ugoos:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ' χω το μποξακι ακομα....

Τουλαχιστον μεχρι τα Χριστουγεννα θα ειναι στην ... κατοχη μου!

Αλλα την τηλεοραση του φιλου μου που να ξαναβρω για να την δοκιμασω!

Μενουμε και μακρια....!

:confused:

Ίσως δεν πρόσεξες που είπα ότι δεν είναι θέμα τηλεόρασης (το ίδιο σε FULL HD monitor/TV Samsung 24άρα και το ίδιο στην καινούρια 49άρα 4Κ LG UM7100 TV););)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

ATH156 η ROM της UGOOS τρέχει στο μποξάκι H96 MAX X3? Την έχει βρει κανείς για να την τρέξει?

Όχι. Αλλά στην ουσία τι νομίζεις ότι έχεις με την slimbox & vortex ρομ?

Για να καταλάβεις στην ρομ που έφτιαξα για το H96 max X2 (S905X2 για να μην τα μπερδεύουμε) και με βάση κάποια έκδοση του vortex 2.3.0, το εισαγωγικό βίντεο που υπήρχε ήταν αυτό του X2 cube !!!:wacko:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

"ro.vendor.platform.support.over.4k30=true" στο build.prop του VENDOR partition.

Όμως πλέον σχεδόν σε όλες τις ρομ είναι πλέον ενεργοποιημένο, εάν δεν κάνω λάθος. Ποια ρομ χρησιμοποιείς?

 

[

 

Τη "μαμά" ρομ χρησιμοποιώ

Xiaomi Mi 5 | White | Prime 3-64
Link to comment
Share on other sites

Τη "μαμά" ρομ χρησιμοποιώ

Αυτή την έκδοση https://drive.google.com/drive/folders/1Zi5JWelCaxeD8_Xa9E-TPyiK236-Hu1f (16/10/2020)?

Πάντως στην δική μου ρομ είναι ενεργοποιημένο εδώ και μήνες.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την έκδοση https://drive.google.com/drive/folders/1Zi5JWelCaxeD8_Xa9E-TPyiK236-Hu1f (16/10/2020)?

Πάντως στην δική μου ρομ είναι ενεργοποιημένο εδώ και μήνες.

 

Ναι τη δικιά του. Αυτή που ήρθε από το "εργοστάσιο" (παρτίδα Ιουλίου)

Xiaomi Mi 5 | White | Prime 3-64
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν πρόσεξες που είπα ότι δεν είναι θέμα τηλεόρασης (το ίδιο σε FULL HD monitor/TV Samsung 24άρα και το ίδιο στην καινούρια 49άρα 4Κ LG UM7100 TV););)

 

Ισως γιατι σε μενα ... ηταν ΤΕΛΙΚΑ καθαρα θεμα τηλεορασης!

Σε αλλες τηλεορασεις δεν ειχα τετοια τα θεματα...!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οταν χρειαζομουνα καλυτερο wifi ειχα φτασει ενα βημα πιο περα με την τοποθετηση εξωτερικης κεραιας στο (παλαι ποτε καλυτερο s912 - 2/16) μποξακι μου !

IMG-20170819-133215.jpg

 

Αυτο το καλωδιακι πως το ζηταμε ? Που το βρισκουμε ?

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Ναι τη δικιά του. Αυτή που ήρθε από το "εργοστάσιο" (παρτίδα Ιουλίου)

Δηλαδή έκανες ΟΤΑ update στην έκδοση Οκτωβρίου?

 

edit: Μην μπερδεύεστε που στην κεντρική σελίδα του Η96 (επάνω-επάνω) γράφει updates έως 10 Ιουλίου !!!!!! Στα λινκς πιο κάτω έχει πιο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ !!!!!!!!! Έως και Οκτώβριο 2020 !! Αυτό που λέει εδώ https://www.h96tvbox.com/content/6-Firmware-upgrade 10/7/2020 δεν ισχύει !!

Δοκιμάστε το και θα δείτε.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το καλωδιακι πως το ζηταμε ? Που το βρισκουμε ?

 

Εγω ειχα χρησιμοποιησει μια 2.4ghz κεραια αλλα εσυ μπορεις να πας προς τα εδω που εχει 2πλη μπαντα (2.4GHz & 5GHz) και καλωδιο !

https://www.aliexpress.com/item/33016019029.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.67331308W2jXd5&algo_pvid=f2688029-0944-414d-82d6-6db1e64c0543&algo_expid=f2688029-0944-414d-82d6-6db1e64c0543-46&btsid=0bb0623a16041697365964528e8ae1&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ πως οι μικρο-διακοπές του ήχου διορθώθηκαν με τα 8bit.

(Το GB ξανάφερε το TX3 από Τσεχία - $39.99)

Edited by kakos_poly
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έκανες ΟΤΑ update στην έκδοση Οκτωβρίου?

 

edit: Μην μπερδεύεστε που στην κεντρική σελίδα του Η96 (επάνω-επάνω) γράφει updates έως 10 Ιουλίου !!!!!! Στα λινκς πιο κάτω έχει πιο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ !!!!!!!!! Έως και Οκτώβριο 2020 !! Αυτό που λέει εδώ https://www.h96tvbox.com/content/6-Firmware-upgrade 10/7/2020 δεν ισχύει !!

Δοκιμάστε το και θα δείτε.

OTA πάντως ποτέ δεν έχει πάρει. Δε βρίσκει. Τώρα δυστυχώς εχω μείνει χωρίς κάρτα γραφικών στο pc οπότε δε ξέρω πώς διαφορετικά μπορώ να φλασαρω custom

Stock κολλάει χειρότερα και από κινητό των 50 ευρώ. Κι όχι, δε το έχω μπουκωσει με εφαρμογές ούτε τρέχουν σαχλαμαρες από πίσω. Παράδειγμα, κατεβάζουμε ενα αρχείο με Flud? κάνει update μια δυο εφαρμογές; κολλάει το σύμπαν λες και χρησιμοποιείται η ρομ αντί της ραμ

Edited by eptanisioz
Xiaomi Mi 5 | White | Prime 3-64
Link to comment
Share on other sites

OTA πάντως ποτέ δεν έχει πάρει. Δε βρίσκει. Τώρα δυστυχώς εχω μείνει χωρίς κάρτα γραφικών στο pc οπότε δε ξέρω πώς διαφορετικά μπορώ να φλασαρω custom

Stock κολλάει χειρότερα και από κινητό των 50 ευρώ. Κι όχι, δε το έχω μπουκωσει με εφαρμογές ούτε τρέχουν σαχλαμαρες από πίσω. Παράδειγμα, κατεβάζουμε ενα αρχείο με Flud? κάνει update μια δυο εφαρμογές; κολλάει το σύμπαν λες και χρησιμοποιείται η ρομ αντί της ραμ

Νομίζω ότι για να σου δώσει ΟΤΑ έπρεπε να είχες βάλει μόνο σου την έκδοση Αυγούστου. Τέλος πάντων παρόλο που ομολογουμένως έχουν βελτιώσει αρκετά τις στοκ ρομς τώρα τελευταία νομίζω πρέπει να πας σε custom επειγόντως.

Δοκίμασε την δική μου και αυτές των vortex & slimbox και κράτα όποια σου αρέσει καλύτερα. Πάντως θα δεις μεγάλη διαφορά με οποιαδήποτε custom rom;)

Για υπολογιστή κοίταξε σε κάποιον φίλο σου. Μπορείς και να ετοιμάσεις καρτούλα sd, όμως ο υπολογιστής είναι απαραίτητος ειδικά εάν κάτι δεν κάτσει καλά.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το καλωδιακι πως το ζηταμε ? Που το βρισκουμε ?

 

απλά στην περίπτωση που είναι κολλημένο στην πλακέτα το καλώδιο (και όχι κουμπωτό), χρειάζεται κολλητήρι και καλάι.

Link to comment
Share on other sites

απλά στην περίπτωση που είναι κολλημένο στην πλακέτα το καλώδιο (και όχι κουμπωτό), χρειάζεται κολλητήρι και καλάι.

 

Και να συμπληρωσω σε αυτο που ειπες οτι θελει και πολυ μεγαλη προσοχη στο ξεγυμνωμα του καλωδιου λογω των πολυ λεπτων ... χαλκων!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Και εν αναμονή του καινούργιου HK1 Box (που ακόμα ούτε ξεκίνησε να έρχεται) ιδού μία DIY βάση ανεμιστήρα για αυτό με μηδενικό κόστος και ανακύκλωση υλικών που ήδη υπήρχαν:

 

1. Ανεμιστήρας 12Volt από παλιό tower PC

2. Καλώδιο και φορτιστής (5V) από ηλεκτρονικό τσιγάρο

3. 4 καπάκια από αντικουνουπικά υγρά

4. 4 βίδες και μαύρη μονωτική ταινία (για κάλυψη των άσπρων κομματιών)

 

Σίγουρα υπάρχουν αρκετές καλές έτοιμες και φθηνές λύσεις. Όμως γιατί να μην κάνεις και ανακύκλωση υλικών που ήδη πιθανόν υπάρχουν? Και οικολογικά και 0,00 ευρώ κόστος.;)

IMG-20201101-092802.jpg IMG-20201031-121437.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Και εν αναμονή του καινούργιου HK1 Box (που ακόμα ούτε ξεκίνησε να έρχεται) ιδού μία DIY βάση ανεμιστήρα για αυτό με μηδενικό κόστος και ανακύκλωση υλικών που ήδη υπήρχαν:

 

1. Ανεμιστήρας 12Volt από παλιό tower PC

2. Καλώδιο και φορτιστής (5V) από ηλεκτρονικό τσιγάρο

3. 4 καπάκια από αντικουνουπικά υγρά

4. 4 βίδες και μαύρη μονωτική ταινία (για κάλυψη των άσπρων κομματιών)

 

Σίγουρα υπάρχουν αρκετές καλές έτοιμες και φθηνές λύσεις. Όμως γιατί να μην κάνεις και ανακύκλωση υλικών που ήδη πιθανόν υπάρχουν? Και οικολογικά και 0,00 ευρώ κόστος.;)

IMG-20201101-092802.jpg IMG-20201031-121437.jpg

Πολύ καλή ιδέα, ότι πρέπει για υλοποίηση τώρα Θεσσαλονίκη με το ολικό lockdown

Link to comment
Share on other sites

ATH156 η ROM της UGOOS τρέχει στο μποξάκι H96 MAX X3? Την έχει βρει κανείς για να την τρέξει?

εάν θέλεις δοκίμασε αυτήν του Vortex που είναι από ugoos X3. Το μόνο που δεν δουλεύει (σύμφωνα με feedback) είναι το ρολόι.

Δεν την έχω δοκιμάσει, γιατί αφενός βαρέθηκα να βάζω και να βγάζω ρομς, αφετέρου μετά από τόσα πολλά "καψίματα" άρχισα να φοβάμαι ακόμα και για την ακεραιότητα της EMMC μου;)

Έχει και champion league τώρα, δεν είναι ώρα για δοκιμές:lol:

https://yadi.sk/d/pxIaVOem5b1Mlw (σημείωση ότι είναι AOSP)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα σε όλους

Ένας φίλος έχει αγοράσει πρόσφατα ενα H96 max X3 και έχει περάσει το slimbox AOSP VONTAR. Θέλει να βλέπει το Netflix. Απο που να κατεβάσει το Αpp και με τι version?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα σε όλους

Ένας φίλος έχει αγοράσει πρόσφατα ενα H96 max X3 και έχει περάσει το slimbox AOSP VONTAR. Θέλει να βλέπει το Netflix. Απο που να κατεβάσει το Αpp και με τι version?

Ευχαριστώ πολύ

Όπως είχε δώσει και ο gatos814 μπορείς να αρχίσεις να δοκιμάζεις versions από τις τελευταίες και πιο κάτω από εδώ https://androidapksfree.com/netflix/com-netflix-mediaclient/old/

Ότι version και να βάλεις θα βλέπεις σε SD (standard definition). Αυτό ισχύει για όλα τα μη πιστοποιημένα μποξάκια.

Εάν θέλεις όμως με μία ταπεινή καρτούλα sd βάζεις coreelec και βλέπεις σε High Definition Netflix.

Κάνεις το σύστημα dual boot. Ξεκινάει όμως υποχρεωτικά (εφόσον έχεις μέσα την καρτούλα βέβαια) από coreelec και με reboot πας σε android;)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...