Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχoιυμε καποια εξελιξη σχετικα με τα h96 max x3 με την μπλε πλακετα (τα πιο προσφατα )οσο αφορα την υπαρξη ή μη costum rom κι το αδυναμο wi fi ? Σκεφτομαι να το παρω απο κινα και ρωτω αν αξιζει η αγορα του οσο αφορα θερμοκρασιες ,wifi και παιξιμο ταινιων online εως 1080 (λογο 24αρας γραμμης )

Δεν υπάρχει κανένα θέμα με θερμοκρασία (έτσι και αλλιώς όποιο τελικά κουτί και να πάρεις έχουμε πει ότι είναι καλό να του βάλεις από κάτω ένα USB ανεμιστηράκι-κυρίως για το κατακαλόκαιρο) και φυσικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα παιξίματος είτε 1080 είτε 4Κ (υποτίθεται ότι παίζει 8Κ :rolleyes::blink:).

Τώρα σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες, εάν τυχόν σου έρθει με μπλε μπορντ, υπάρχει μία μειωμένη απόδοση στα 5 GHz και περίπου ίδια στα 2.4 GHz. Μάλιστα λένε ότι αυτό με μπλε έχει 300ΜΒ επιπλέον μνήμη (3.7 GB το μπλε , 3.4 GB το πράσινο).

edit:τώρα που πρόσεξα αυτό που γράφεις για 24άρα γραμμή (όπως έχω και εγώ) που στην ουσία είναι 12άρα ή 11άρα ή 10άρα κοκ αυτό φυσικά δεν έχει να κάνει με το οποιοδήποτε κουτί πάρεις..........κανονικά δεν έχεις πρόβλημα για 1080, αλλά πιθανόν να έχεις στα 4Κ.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1258

  • makis1024

    549

  • ath156

    1771

Δεν υπάρχει κανένα θέμα με θερμοκρασία (έτσι και αλλιώς όποιο τελικά κουτί και να πάρεις έχουμε πει ότι είναι καλό να του βάλεις από κάτω ένα USB ανεμιστηράκι-κυρίως για το κατακαλόκαιρο) και φυσικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα παιξίματος είτε 1080 είτε 4Κ (υποτίθεται ότι παίζει 8Κ :rolleyes::blink:).

Τώρα σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες, εάν τυχόν σου έρθει με μπλε μπορντ, υπάρχει μία μειωμένη απόδοση στα 5 GHz και περίπου ίδια στα 2.4 GHz. Μάλιστα λένε ότι αυτό με μπλε έχει 300ΜΒ επιπλέον μνήμη (3.7 GB το μπλε , 3.4 GB το πράσινο).

 

Αρα να του δοσω μια ....ευκαιρια .

Οι costum rom ειναι συμβατες με το μπλε bord χωρις να χανετε η ασυρματη συνδεση ?

Link to comment
Share on other sites

Αρα να του δοσω μια ....ευκαιρια .

Οι costum rom ειναι συμβατες με το μπλε bord χωρις να χανετε η ασυρματη συνδεση ?

Όποιο κουτί και να πάρεις (το H96 max X3 ή οποιοδήποτε άλλο) η 1η εργασία που πρέπει να του κάνεις είναι ένα backup όλων των partitions με το προσωρινό TWRP. Μετά από αυτό δεν έχει να φοβάσαι τίποτα :cool:

Πολλές φορές μάλιστα μπορείς να πάρεις μία custom ρομ και μετά αλλάζοντας με το TWRP μόνο το vendor partition να δουλέψει άψογα σε αυτή (παρόλο που πιθανόν θα έχεις άλλο wifi chip, ethernet, remote control κλπ);)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμο το tip του @ath156 με τις twrp και το vendor ! :up:

Απλα να διευκρινισω οτι λειτουργει με τις twrp 3.3.1 και 3.4.0 !

Με αυτες τις 2 τελευταιες βερσιον εχετε την πολυ χρησιμη δυνατοτητα αυτου του ... vendor !

Συνισταται παντως να χρησιμοποιειτε καλυτερα τις προσωρινες 3.4.0 των ρωσων που δουλευουν 100% οπως πρεπει!

https://yadi.sk/d/GF5x9-YC_WwvEQ

https://yadi.sk/d/9biqgCMI7RMuRA

:)

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Μόνο προσοχή στα προσωρινά twrp των Ρώσων εγώ προχθές που δεν άντεξα τελικά και άλλαξα Ρομ στο x88 king και έβαλα του slimbox το twrp που χρησιμοποίησα αν και προσωρινό για να πάρω backup τη Ρομ από το x88 king το twrp είχε σαν προεπιλογή τη ρωσική γλώσσα με έπιασε ένας κρύος ιδρώτας αλλά επειδή είμαι συνηθισμένος από τα κινητά και με τη βοήθεια του YouTube άλλαξα τη γλώσσα στα αγγλικά.
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει parse image failed όταν πάω να φορτώσω το image στο usb burning tool , για να φλασάρω στο tanix TX3 τα πιο πάνω links.

 

Τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο προσοχή στα προσωρινά twrp των Ρώσων εγώ προχθές που δεν άντεξα τελικά και άλλαξα Ρομ στο x88 king και έβαλα του slimbox το twrp που χρησιμοποίησα αν και προσωρινό για να πάρω backup τη Ρομ από το x88 king το twrp είχε σαν προεπιλογή τη ρωσική γλώσσα με έπιασε ένας κρύος ιδρώτας αλλά επειδή είμαι συνηθισμένος από τα κινητά και με τη βοήθεια του YouTube άλλαξα τη γλώσσα στα αγγλικά.

 

Πολύ σωστή παρατήρηση!

Εδώ η βοήθεια....

 

https://www.hellpc.net/how-to-change-language-in-twrp-recovery-to-english/

 

 

 

Μου βγάζει parse image failed όταν πάω να φορτώσω το image στο usb burning tool , για να φλασάρω στο tanix TX3 τα πιο πάνω links.

 

Τι μπορεί να φταίει;

 

Όταν λες φλασαρεις εννοείς τις twrp;

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

το .img αρχείο που έχει αναρτηθεί λίγο πιο πάνω.

http://geekbuying.mediafire.com/file/jenswqit5vpvuvu/%25E4%25B8%25AD%25E6%2580%25A7BZ-TX3-20191130.img/file

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Τελικά αυτό είναι το μαμά λειτουργικό και όχι άλλη rom οπως νόμιζα. Δεν την διαβάζει καθόλου όμως το usb burning tool.

 

Τελικά δοκίμασα την sbx_tx3_bz_atv_v10 rom που φορτώνει κανονικά.

 

Τώρα μου κόλλησε το update στο download uboot 3%...

Δοκίμασα και άλλο img αλλά πάλι εκεί κολλάει :(

 

Τι μπορώ να κάνω τώρα??

 

ΥΓ: Το θετικό είναι ότι δεν έκανε ζημιά στο ήδη υπάρχων (μαμά) λειτουργικό, δουλεύει κανονικά το box-άκι.

Edited by JethroTull
Link to comment
Share on other sites

το .img αρχείο που έχει αναρτηθεί λίγο πιο πάνω.

http://geekbuying.mediafire.com/file/jenswqit5vpvuvu/%25E4%25B8%25AD%25E6%2580%25A7BZ-TX3-20191130.img/file

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Τελικά αυτό είναι το μαμά λειτουργικό και όχι άλλη rom οπως νόμιζα. Δεν την διαβάζει καθόλου όμως το usb burning tool.

Τελικά δοκίμασα την sbx_tx3_bz_atv_v10 rom που φορτώνει κανονικά.

Τώρα μου κόλλησε το update στο download uboot 3%...

Δοκίμασα και άλλο img αλλά πάλι εκεί κολλάει :(

Τι μπορώ να κάνω τώρα??

ΥΓ: Το θετικό είναι ότι δεν έκανε ζημιά στο ήδη υπάρχων (μαμά) λειτουργικό, δουλεύει κανονικά το box-άκι.

Μήπως να έκανες λίγη υπομονή και να βρεις πρώτα ποια είναι τα 2 σημεία (Pins) σε τυχόν περίπτωση που το μπρικάρεις?

'Εχοντας και αυτό (προκαταβολικά και αχρείαστο να είναι) πραγματικά δεν φοβάσαι απολύτως τίποτα.

Είσαι 100% cool :cool::cool::cool::cool: ότι και να συμβεί.

Επειδή δεν το έχω ψάξει μήπως κάποιος ξέρει ποια είναι τα short pins για το Tanix TX3?

edit : Κοίταξε και εδώ εάν είναι ίδιο με το δικό σου ή σε κάποια άλλη σελίδα ίσως https://forum.freaktab.com/forum/main-category/main-forum/637675-nand-chip-mask-rom-mode-short-location/page40

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο αρχείο μου ότι 6/2/2020 παρήγγειλα το H96 max X3 και αμέσως μετά έγινε το lockdown.

Χθες το βράδυ παρήγγειλα και το HK1 Box και σήμερα ανακοινώνεται για αύριο lockdown.

Μάλλον δεν πρέπει να παραγγείλω άλλο :lol:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

το .img αρχείο που έχει αναρτηθεί λίγο πιο πάνω.

http://geekbuying.mediafire.com/file/jenswqit5vpvuvu/%25E4%25B8%25AD%25E6%2580%25A7BZ-TX3-20191130.img/file

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Τελικά αυτό είναι το μαμά λειτουργικό και όχι άλλη rom οπως νόμιζα. Δεν την διαβάζει καθόλου όμως το usb burning tool.

 

Τελικά δοκίμασα την sbx_tx3_bz_atv_v10 rom που φορτώνει κανονικά.

 

Τώρα μου κόλλησε το update στο download uboot 3%...

Δοκίμασα και άλλο img αλλά πάλι εκεί κολλάει :(

 

Τι μπορώ να κάνω τώρα??

 

ΥΓ: Το θετικό είναι ότι δεν έκανε ζημιά στο ήδη υπάρχων (μαμά) λειτουργικό, δουλεύει κανονικά το box-άκι.

 

Αν θυμαμαι καλα πρεπει να εχεις το 1000ρακι tanix....

Οποτε να σου πω οτι εχω το backup του με την προσωρινη TWRP_322 και αν χρειαστει θα το ανεβασω καπου για να το χρησιμοποιησεις !

Τωρα...

Για την atv δεν ξερω αλλα την 9αρα απλη που του εβαλα την πηρε αμεσως!

Για δοκιμασε την 9αρα λοιπον και κοιτα τι γινεται !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα πρεπει να εχεις το 1000ρακι tanix....

Οποτε να σου πω οτι εχω το backup του με την προσωρινη TWRP_322 και αν χρειαστει θα το ανεβασω καπου για να το χρησιμοποιησεις !

Τωρα...

Για την atv δεν ξερω αλλα την 9αρα απλη που του εβαλα την πηρε αμεσως!

Για δοκιμασε την 9αρα λοιπον και κοιτα τι γινεται !

 

Οχι το 100άρι έχω. Εχω κάνει backup με το twrp.

Ευτυχώς δεν μου έκανε ζημιά το κόλλημα κατά το φλασάρισμα, δουλεύει κανονικά το tvbox με το μαμά firmware!

 

9άρα εννοείς την έκδοση 9.7 (sbx_tx3_bz_atv_v9.7) παρακάτω;

https://drive.google.com/drive/folders/176I6fSBrySgEWOOd7_91VHnCjaw8zxBX

Edited by JethroTull
Link to comment
Share on other sites

Οχι το 100άρι έχω. Εχω κάνει backup με το twrp.

Ευτυχώς δεν μου έκανε ζημιά το κόλλημα κατά το φλασάρισμα, δουλεύει κανονικά το tvbox με το μαμά firmware!

 

9άρα εννοείς την έκδοση 9.7 (sbx_tx3_bz_atv_v9.7) παρακάτω;

https://drive.google.com/drive/folders/176I6fSBrySgEWOOd7_91VHnCjaw8zxBX

 

Για να τα παρουμε απο την αρχη...

Εχεις μηπως φωτο απο την βερσιον του μπoξ ;

Αν ναι ανεβασε την να την δουμε...

Εισαι σιγουρος οτι εχεις την 100ρα ;

Γιατι για να εχεις προβληματα με την εγκατασταση των λογισμικων αυτων μαλλον εχεις την αλλη βερσιον!

Και οχι εννοω την ''σκετη'' 9αρα στο 1000ρι που υπηρχε τοτε...

''sbx_tx3_qz_pie_v9''

Και οχι αυτην την 9.7!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Μα αυτο ακριβως ειχα και εγω στα χερια μου...!

Απο το ιδιο μαγαζι και μαλιστα απο την ιδια αποθηκη!

Ειχα τονισει μαλιστα οτι ειναι 1000ρι χωρις να το γραφει στην διαφημηση του μαγαζιου !!!

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8089524#post8089524

Ριξε μια ματια εδω :

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8090135#post8090135

και πες μου αν η βερσιον που βλεπεις ειναι η ιδια !

;)

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε ένα Tanix TX3 S905X3 4GB RAM 32GB ROM 2.4G 5G WiFi Android 9.0 8K TV Box Support Voice Control - EU από banggood

(στα US$40.99 - πριν την αύξηση της τιμής).

Είναι έκδοση QZ 4/32 με 1000άρι ενώ στην περιγραφή του BG αναφέρει 100άρι.

Ακολούθησε εξαγωγή κεραίας, backup με TWRP και update με SLIMBOX (πέτυχαν όλα με την πρώτη). Το δούλεψα δίχως Air-Mouse αλλά με το δικό του control + το Riitek Rii mini i8+ Black Αρκετά ικανοποιημένος (για τα λεφτά του), την δουλειά του την κάνει αξιοπρεπώς. Χρειάστηκε να ρυθμιστεί σωστά το frame-rate (μέσα στις ρυθμίσεις του SLIMBOX) για να σταματήσουν τα άναψε-σβήσε στην οθόνη και παράλληλα να έρθει η εικόνα στα ίσια της (smooth).

Κάποια στιγμή μπορεί να μπει και ένα φουρφούρι.

Σειρά έχει να φορεθεί και η Vortex για σύγκριση. Υπάρχει και τρίτη επιλογή?

Edited by kakos_poly
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε εξαγωγή κεραίας

 

Τι ακριβώς εννοείς ως εξαγωγή κεραίας;

 

Επίσης, η κεραία είναι soldered ή μπορεί να μπει πιο εύκολα μια καινούργια και να κουμπώσει στην πλακέτα;

π.χ κάτι σαν αυτό:

https://www.aliexpress.com/item/4001240943887.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.7ab34b04bwf9Lq&algo_pvid=8758b032-5ec6-42ab-8d96-e1c976ee5afb&algo_expid=8758b032-5ec6-42ab-8d96-e1c976ee5afb-1&btsid=0bb0624016041287941964596e471c&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Edited by JethroTull
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε ένα Tanix TX3 S905X3 4GB RAM 32GB ROM 2.4G 5G WiFi Android 9.0 8K TV Box Support Voice Control - EU από banggood

(στα US$40.99 - πριν την αύξηση της τιμής).

Είναι έκδοση QZ 4/32 με 1000άρι ενώ στην περιγραφή του BG αναφέρει 100άρι.

Ακολούθησε εξαγωγή κεραίας, backup με TWRP και update με SLIMBOX (πέτυχαν όλα με την πρώτη). Το δούλεψα δίχως Air-Mouse αλλά με το δικό του control + το Riitek Rii mini i8+ Black Αρκετά ικανοποιημένος (για τα λεφτά του), την δουλειά του την κάνει αξιοπρεπώς. Χρειάστηκε να ρυθμιστεί σωστά το frame-rate (μέσα στις ρυθμίσεις του SLIMBOX) για να σταματήσουν τα άναψε-σβήσε στην οθόνη και παράλληλα να έρθει η εικόνα στα ίσια της (smooth).

Κάποια στιγμή μπορεί να μπει και ένα φουρφούρι.

Σειρά έχει να φορεθεί και η Vortex για σύγκριση. Υπάρχει και τρίτη επιλογή?

 

 

Πηγα χθες στον φιλο μου με το Tanix TX3 για να ρυθμισω την 7-8 χρονων σονυ 3d τηλεοραση του , τα αναψε σβησε στην οθονη του και τα ''κοψιματα'' του ηχου που του παρουσιαζοταν ...

Στην δικια μας περιπτωση λοιπον δουλεψαν ολα σωστα με το κλεισιμο του φιλτρου κινησης και απλα αλλαζοντας το βαθος χρωματος σε 8bit !

Με οποιονδηποτε αλλο συνδυασμο ειχε η το ενα η το αλλο η και τα δυο προβληματα συγχρονως !

Να σημειωσω εδω οτι το λογισμικο που φοραει ειναι η 9αρα SLIMBOX ...

Για το τελος για λυσε μου και μια απορια με την ''εξαγωγή κεραίας'' που λες...

Τι εννοεις ;

Ειχες τιποτα προβληματα με το wifi ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως ανέφερα και πιο πάνω, έχω θέματα με το wifi του TX3.

Παρόλο που είναι μονίμως συνδεδεμένο και φαίνεται να έχει καλό σήμα, αρκετές φορές έχει κολλήματα η σύνδεση είτε σε streaming είτε στο youtube είτε σε τοπικό δίκτυο.

Με wifi analyser που δοκίμασα, το σήμα στο σημείο είναι στο 90%+, ενώ και η τηλεόραση που είναι δίπλα στο box δεν κολλάει ποτέ.

 

Οταν το βάλω στο καλώδιο ethernet το λειτουργικό του και η μαμά rom είναι αρκετά καλή. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως ανέφερα και πιο πάνω, έχω θέματα με το wifi του TX3.

Παρόλο που είναι μονίμως συνδεδεμένο και φαίνεται να έχει καλό σήμα, αρκετές φορές έχει κολλήματα η σύνδεση είτε σε streaming είτε στο youtube είτε σε τοπικό δίκτυο.

Με wifi analyser που δοκίμασα, το σήμα στο σημείο είναι στο 90%+, ενώ και η τηλεόραση που είναι δίπλα στο box δεν κολλάει ποτέ.

 

Οταν το βάλω στο καλώδιο ethernet το λειτουργικό του και η μαμά rom είναι αρκετά καλή. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

 

Δοκιμασες και με ενα ρωσικο λογισμικο ;

Για δοκιμασε και κοιτα αν εχει καποια διαφορα !

Εγω μετα το backup που του εκανα του αλαξα αμεσως λογισμικο και για να ειμαι ειλικρινης δεν παρατηρησα καποια ιδιαιτερα προβληματα με το wifi του ...

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς ως εξαγωγή κεραίας;

 

Επίσης, η κεραία είναι soldered ή μπορεί να μπει πιο εύκολα μια καινούργια και να κουμπώσει στην πλακέτα;

π.χ κάτι σαν αυτό:

https://www.aliexpress.com/item/4001240943887.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.7ab34b04bwf9Lq&algo_pvid=8758b032-5ec6-42ab-8d96-e1c976ee5afb&algo_expid=8758b032-5ec6-42ab-8d96-e1c976ee5afb-1&btsid=0bb0624016041287941964596e471c&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

Πηγα χθες στον φιλο μου με το Tanix TX3 για να ρυθμισω την 7-8 χρονων σονυ 3d τηλεοραση του , τα αναψε σβησε στην οθονη του και τα ''κοψιματα'' του ηχου που του παρουσιαζοταν ...

Στην δικια μας περιπτωση λοιπον δουλεψαν ολα σωστα με το κλεισιμο του φιλτρου κινησης και απλα αλλαζοντας το βαθος χρωματος σε 8bit !

Με οποιονδηποτε αλλο συνδυασμο ειχε η το ενα η το αλλο η και τα δυο προβληματα συγχρονως !

Να σημειωσω εδω οτι το λογισμικο που φοραει ειναι η 9αρα SLIMBOX ...

Για το τελος για λυσε μου και μια απορια με την ''εξαγωγή κεραίας'' που λες...

Τι εννοεις ;

Ειχες τιποτα προβληματα με το wifi ;

 

Η (ο Θεός να την κάνει) κεραία..όπως και στη φώτο εδώ είναι απλά ένα μονόκλωνο καλωδιάκι που από την μία είναι κολλημένο πάνω στην πλακέτα και από την άλλη καταλήγει σε αυτό το τεχνολογικό επίτευγμα.

Την έβγαλα απλά έξω (την κεραία :p) να κοιτάει προς το router, σε περίπτωση που χρειαστεί.

Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να το συνδέσω μέσω WiFi, οπότε και δεν ασχολήθηκα περαιτέρω.

Το βάθος χρώματος δεν το κατέβασα, το άφησα στα 12bit, όλα τα προβλήματα (που είχαν να κάνουν με εικόνα - όχι με ήχο) λύθηκαν με τις σωστές ρυθμίσεις του Frame rate στις ρυθμίσεις του box + στις ρυθμίσεις (στο menu) του SLIIMBOX.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα χθες στον φιλο μου με το Tanix TX3 για να ρυθμισω την 7-8 χρονων σονυ 3d τηλεοραση του , τα αναψε σβησε στην οθονη του και τα ''κοψιματα'' του ηχου που του παρουσιαζοταν ...

Στην δικια μας περιπτωση λοιπον δουλεψαν ολα σωστα με το κλεισιμο του φιλτρου κινησης και απλα αλλαζοντας το βαθος χρωματος σε 8bit !

Με οποιονδηποτε αλλο συνδυασμο ειχε η το ενα η το αλλο η και τα δυο προβληματα συγχρονως !

Να σημειωσω εδω οτι το λογισμικο που φοραει ειναι η 9αρα SLIMBOX ...

Για το τελος για λυσε μου και μια απορια με την ''εξαγωγή κεραίας'' που λες...

Τι εννοεις ;

Ειχες τιποτα προβληματα με το wifi ;

Και που να ξερες ότι με αυτή την απλή αλλαγή "κατάφερα" τελικά να λειτουργήσω μία έκδοση του vortex 2.3.0 στο H96maxX2 :D

Θυμάσαι που έλεγα ότι δοκίμασα καμιά 40αριά ρομς (αλλες δικές μου και άλλες από ένα Ρώσο που ανταλλάξαμε και 80+ PMs) γιατί είτε παραμόρφωνε τα χρώματα, είτε αναβόσβηνε συνεχώς η οθόνη (με πρόχειρο fix το προσωρινό sleep και μετά όλα τέλεια). Στο τέλος μάλιστα το είχα μπρικάρει κιόλας:mad:

Έ λοιπόν πριν από λίγες ημέρες και μετά από διάφορα περίεργα που έκανα, κατέληξα ότι αυτή η απλή αλλαγή (σε 8bit) μου έλυνε όλα τα προβλήματα.:cool:

Απλώς να σημειώσω ότι στην δική μου περίπτωση με το H96 max X2 δεν έφταιγε η τηλεόραση, διότι στην με 24άρα Samsung Full HD TV/monitor έκανε τα άναβοσβησίματα στην δε 4Κ LG UM7100 δεν είχε καθόλου εικόνα (μέχρι το fix).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Η (ο Θεός να την κάνει) κεραία..όπως και στη φώτο εδώ είναι απλά ένα μονόκλωνο καλωδιάκι που από την μία είναι κολλημένο πάνω στην πλακέτα και από την άλλη καταλήγει σε αυτό το τεχνολογικό επίτευγμα.

Την έβγαλα απλά έξω (την κεραία :p) να κοιτάει προς το router, σε περίπτωση που χρειαστεί.

Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να το συνδέσω μέσω WiFi, οπότε και δεν ασχολήθηκα περαιτέρω.

Το βάθος χρώματος δεν το κατέβασα, το άφησα στα 12bit, όλα τα προβλήματα (που είχαν να κάνουν με εικόνα - όχι με ήχο) λύθηκαν με τις σωστές ρυθμίσεις του Frame rate στις ρυθμίσεις του box + στις ρυθμίσεις (στο menu) του SLIIMBOX.

 

Εγω παντως οταν χρειαζομουνα καλυτερο wifi ειχα φτασει ενα βημα πιο περα με την τοποθετηση εξωτερικης κεραιας στο (παλαι ποτε καλυτερο s912 - 2/16) μποξακι μου !

IMG-20170819-133215.jpg

 

IMG-20170819-133813.jpg

 

Αλλα οπως ειπα εδω στο tanix με slimbox δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα με το wifi!

 

 

Και που να ξερες ότι με αυτή την απλή αλλαγή "κατάφερα" τελικά να λειτουργήσω μία έκδοση του vortex 2.3.0 στο H96maxX2 :D

Θυμάσαι που έλεγα ότι δοκίμασα καμιά 40αριά ρομς (αλλες δικές μου και άλλες από ένα Ρώσο που ανταλλάξαμε και 80+ PMs) γιατί είτε παραμόρφωνε τα χρώματα, είτε αναβόσβηνε συνεχώς η οθόνη (με πρόχειρο fix το προσωρινό sleep και μετά όλα τέλεια). Στο τέλος μάλιστα το είχα μπρικάρει κιόλας:mad:

Έ λοιπόν πριν από λίγες ημέρες και μετά από διάφορα περίεργα που έκανα, κατέληξα ότι αυτή η απλή αλλαγή (σε 8bit) μου έλυνε όλα τα προβλήματα.:cool:

Απλώς να σημειώσω ότι στην δική μου περίπτωση με το H96 max X2 δεν έφταιγε η τηλεόραση, διότι στην με 24άρα Samsung Full HD TV/monitor έκανε τα άναβοσβησίματα στην δε 4Κ LG UM7100 δεν είχε καθόλου εικόνα (μέχρι το fix).

 

Εχω την αμυδρη εντυπωση οτι ολα αυτα τα δημιουργει η ιδια εφαρμογη που τα ... λυνει κιολας !

Το afr daemon!

Δεν ασχοληθηκα ομως περαιτέρω με αυτο γιατι δεν μου χρειαστηκε στα υπολοιπα δικα μου!

:rolleyes:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Εχω την αμυδρη εντυπωση οτι ολα αυτα τα δημιουργει η ιδια εφαρμογη που τα ... λυνει κιολας !

Το afr daemon!

Δεν ασχοληθηκα ομως περαιτέρω με αυτο γιατι δεν μου χρειαστηκε στα υπολοιπα δικα μου!

:rolleyes:

Κατά πάσαν πιθανότητα από εκεί είναι το πρόβλημα. Μέχρι όμως να βρεις την λύση πολλές φορές το μυαλό πάει σε άσχετα πράγματα.

Επίσης τονίζω ότι αυτή η ρομ δεν έγινε από τον vortex αλλά την πήραμε και την κάναμε να τρέχει στο HK1 plus & στο H96 max X2;)

Εάν μάλιστα έχεις ακόμα το κουτί αυτό, πιστεύω βάσιμα ότι εσύ πιθανόν να μην χρειάζεσαι καν την αλλαγή αυτή λόγω διαφορετικής μνήμης. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ένας άλλος βασικός παράγοντας του προβλήματος ήταν αυτή η με "ευφάνταστο" όνομα RAM 8DDR3 !!!

Αντίθετα στο δικό σου με LPDDR3 πιστεύω ότι θα τρέχει χωρίς να χρειάζεται το "καρφωτό" 8bit:rolleyes:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...