Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερεις απο που μπορω να κατεβασω την τελευταια εκδοση για ATV; Περιμενα πως θα υπηρχε στο aptoide αλλα ακομα και εκει ειναι η εκδοση για τηλεφωνα. Ειναι και ο μοναδικος λογος που εβαλα την slimbox για πιο ευκολη χρηση της εφαρμογης

 

Έχω μια πιο παλιά βερσιόν και μάλλον θα θέλει αναβάθμιση και δεν θα παίζει...

Αργότερα όταν θα πάω σπίτι θα σου την δώσω σε π.μ

Όμως επειδή το έχω τσεκαρισμενο σου λέω δεν θα παίξει!

Λογισμικό που δεν βρίσκεις την εφαρμογή στο μαγαζάκι δεν παίζει σίγουρα!

Αλλά και να το έβρισκες πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Ευχαριστω αλλα δεν θα χρειαστει τελικα. Αλλαξα την συσκευη σε xiaomi box με το magisk hide props και την βρηκε κανονικα.

Μαλιστα παιζει και σε 1080 και δεν το ηξερα. Σιγουρα πολυ πιο ευχρηστη σε ATV

Link to comment
Share on other sites

Θα με συγχωρήσετε αλλά θα ήθελα να κάνω μία ανάρτηση εκτός θέματος.:offtopic:

Στο φόρουμ αυτό όλοι είμαστε για να βοηθηθούμε και να βοηθήσουμε, όταν μπορούμε. Είναι δε σίγουρο ότι για όλους μας ισχύουν και τα 2. Όταν όμως κάποιος σου ζητάει πληροφορίες/βοήθεια και τις δίνεις απλόχερα (ότι τέλος πάντων ξέρεις) και με την 1η ευκαιρία είναι έτοιμος να "στην πει" ακόμα και άκομψα προβληματίζεσαι σοβαρά:(

Αφορμή για αυτό μου έδωσε η σημερινή δημόσια τελευταία ανάρτηση εδώ https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905x3/785628-a95x-f3-amlogic-s905x3-8k-video-decode-android-9-0-tv-box-rgb-light-4gb-32gb/page20#post814131

Ο συγκεκριμένος δεν είχε καμία υποχρέωση/ανάγκη να κάνει αυτό. Αρκούσε ένα απλό ευχαριστώ σε ένα από τα πολλά PMs που είχαμε ανταλλάξει ή και ένα απλό "Thank You". Σε αντιδιαστολή βέβαια με κάτι που προανέφερα.

Βέβαια ίσως τελικά να ισχύει η ρήση ενός μεγάλου πριν από πολλά χρόνια "Έξω πάμε καλά ......................":)

Συγνώμη για το off topic.

Καλή συνέχεια σε όλους.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος για ποιο λόγο mibox δεν παίζει αρχεία από stick διαμορφωμένο σε ntfs ή exfat ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ποιο απο τα δυο να επιλεξω :

1) hK1 s905x3 4gb 32gb

2) h96 s905x3 4gb 32gb

Ξερω οτι περνουν την ιδια custom rom αλλα καποιοι αναφερουν διαφορες στο wifi και τη θερμοκρασια και στην πλακετα μπλε πρασινη .

Οι κατοχοι τη γνωμη εχουν.?

Ο h96 σταματησε να το στελνουν απο τσεχια επομενος αγκαστικα απο κινα και EU h priority line (banggood ) εκτος αν αποιος ξερει καποια προσφορα απο ευρωπη ?

 

Κανεις να βοηθησει ?

Link to comment
Share on other sites

Κανεις να βοηθησει ?

Το είπες και μόνος σου. Όποιο και να πάρεις είναι το ίδιο. Κοιτάς ποιο μπορείς:

- Να το πάρεις πιο φθηνά την συγκεκριμένη στιγμή

- Με την πιο γρήγορη παράδοση (εάν αυτό είναι προτεραιότητα για σένα)

Γενικά εσύ πρέπει να αποφασίσεις ανάλογα που δίνεις βάρος. Κατά την άποψή μου όποιο και να πάρεις θα είναι το ίδιο.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος για ποιο λόγο mibox δεν παίζει αρχεία από stick διαμορφωμένο σε ntfs ή exfat ?

Δεν το έχω, όμως έχω την εντύπωση ότι πρέπει να δώσεις λεπτομέρειες για το πρόβλημα, ώστε να σε βοηθήσει κάποιος που έχει:

- έχεις το mibox ή το mibox s

- έχει android Oreo ή PIe

- στο κάνει π.χ. μόνο στο KODI (υποθέτω από την έκφραση "δεν παίζει") ή και σε άλλους players και σε file explorers?

Με πρόχειρο ψάξιμο π.χ. υπάρχει αυτό http://makesmarttv.net/mi-box-oreo-and-kodi-how-to-fix-external-hdd-issue-ntfs-exfat/ (όμως είναι παλιά ανάρτηση).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε να προτείνετε κάποιo air mouse που να συνδέεται με Bluetooth,γιατί έχω ένα αλλά θέλει και το στικακι του.

Οπότε θέλω ένα που να κάνει σύνδεση με το Bluetooth

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Ψάχνω και εγω για κάτι τέτοιο αλλά να έχει και wifi. Υπάρχει καμία πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αλλα δεν θα χρειαστει τελικα. Αλλαξα την συσκευη σε xiaomi box με το magisk hide props και την βρηκε κανονικα.

Μαλιστα παιζει και σε 1080 και δεν το ηξερα. Σιγουρα πολυ πιο ευχρηστη σε ATV

Μπορείς να δόσεις οδηγίες; Πώς το κανες; Στο magisk έβαλα το module, magiskhide props config. Μετά τι πρέπει να κάνω;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δόσεις οδηγίες; Πώς το κανες; Στο magisk έβαλα το module, magiskhide props config. Μετά τι πρέπει να κάνω;

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχεις PM.............

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θα ήθελα αν ξέρετε κάποια εφαρμογή που να περάσω στον υπολογιστή και να μεταδίδω μέσω wifi στο tv box (mecooll k9)εκτός από το happy cast.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θα ήθελα αν ξέρετε κάποια εφαρμογή που να περάσω στον υπολογιστή και να μεταδίδω μέσω wifi στο tv box (mecooll k9)εκτός από το happy cast.

 

Ξερω οτι ενας φιλος μου ''δουλευει'' με αυτο αλλα δεν το εχω δοκιμασει...!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά θέλεις να μεταφέρεις την εικόνα του υπολογιστή σου στο tvbox. Εγώ το κάνω με το chrome remote desktop, δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις κάτι στον υπολογιστή απλά μπαίνεις στο link και πατάς έναρξη https://remotedesktop.google.com/

Στο tvbox πρέπει να εγκαταστήσεις το παρακάτω

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.chromeremotedesktop

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι ενας φιλος μου ''δουλευει'' με αυτο αλλα δεν το εχω δοκιμασει...!

 

Δουλεύει καλά μπορώ να πω,ίσως λίγο από την σύνδεση μου έχω κάποια σπασίματα αλλά θα το φτιάξω.

Ευχαριστώ και τους δύο για τις βοήθεια.

gatos814,GeorgeR1_700

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να επαναφέρω το king pro στις εργοστασιακές ρυθμίσεις για να το πουλήσω;

Αν το φέρω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις η εγγύηση θα ισχύει ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να επαναφέρω το king pro στις εργοστασιακές ρυθμίσεις για να το πουλήσω;

Αν το φέρω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις η εγγύηση θα ισχύει ;

 

Ναι μωρε ...

Δεν υπαρχει κανενα θεμα...

Ακομα καλυτερα εγκατεστησε την τελευταια μαμα που κυκλοφορει για το μποξακι σου απο υπολογιστη και θα εισαι οκ!

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω, όμως έχω την εντύπωση ότι πρέπει να δώσεις λεπτομέρειες για το πρόβλημα, ώστε να σε βοηθήσει κάποιος που έχει:

- έχεις το mibox ή το mibox s

- έχει android Oreo ή PIe

- στο κάνει π.χ. μόνο στο KODI (υποθέτω από την έκφραση "δεν παίζει") ή και σε άλλους players και σε file explorers?

Με πρόχειρο ψάξιμο π.χ. υπάρχει αυτό http://makesmarttv.net/mi-box-oreo-and-kodi-how-to-fix-external-hdd-issue-ntfs-exfat/ (όμως είναι παλιά ανάρτηση).

 

mibox4 γράφει και έχει android 8 , έχει βγάλε τώρα μία αναβάθμιση 650 mb αλλά δεν την έχω κάνει ακόμα, είναι γνωστού μου άλλωστε.

Την έχω ψιλιαστεί ότι θα έπαιζε μόνο από stick διαμορφωμένο σε fat32 αλλά έλεγα μπας και έχει βρεθεί κάποιος τρόπος να παίξει και άλλους είδους διαμόρφωση

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

mibox4 γράφει και έχει android 8 , έχει βγάλε τώρα μία αναβάθμιση 650 mb αλλά δεν την έχω κάνει ακόμα, είναι γνωστού μου άλλωστε.

Την έχω ψιλιαστεί ότι θα έπαιζε μόνο από stick διαμορφωμένο σε fat32 αλλά έλεγα μπας και έχει βρεθεί κάποιος τρόπος να παίξει και άλλους είδους διαμόρφωση

Άρα έχει Oreo Android. Υπάρχει από ότι φαίνεται update σε Android 9 (Pie) που πιθανότατα διορθώνει και το προηγούμενο πρόβλημα για NTFS. Μπορείς να δεις και εδώ https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/41620-Xiaomi-Mi-Box-S-TV-Box-4-Stable-Android-9-Pie-update-Οδηγός-Tips-βήμα-βήμα/ .

Δυστυχώς η αδελφή μου δεν μου έστειλε το δικό της mibox για να το σετάρω, οπότε θα σου έλεγα και από 1ο χέρι.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Στο xiaomi μετά από αναβάθμιση μου βγάζει το πληκτρολόγιο gboard μικρό στην οθόνη όταν πάω να γράψω

Πώς μπορώ να το μεγαλώσω;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως μεγαλωνει το gboard?

db40fa82fe3055c207ba0638c2750b62.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Δοκίμασε τις παρακάτω οδηγίες

How to Resize your Gboard (Google keyboard)

Open the GBoard app.

Go to Preferences.

Under Layout, tap on One-handed mode and choose either Right-handed or Left-handed mode.

Tap on Keyboard height, choose from five options — short, mid-short, normal, mid-tall, tall.

Press OK.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω

Επίσης κάτι ακόμα, πήρα το Xiaomi mi stick,πολύ καλο,γρήγορο αλλά δε μου διαβάζει κανένα στικακι.

Έχω βάλει καλώδιο για να έχω έξοδο για stick,γιατί αυτό δεν έχει,έχω απενεργοποιησει και το usb debbuging και πάλι δε διαβάζει ούτε στικακι για Bluetooth πληκτρολόγιο ούτε στικακι για ταινίες

Ξέρει κανείς τι να κάνω?Έχει καμμια ιδέα?

Ευχαριστώ

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκίμασε τις παρακάτω οδηγίες

How to Resize your Gboard (Google keyboard)

Open the GBoard app.

Go to Preferences.

Under Layout, tap on One-handed mode and choose either Right-handed or Left-handed mode.

Tap on Keyboard height, choose from five options — short, mid-short, normal, mid-tall, tall.

Press OK.

 

 

Δεν έχει να ανοίξω εφαρμογή,είναι στου συστηματος

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα το MT1-Air-Mouse.

Η πρωτη εντύπωση είναι αρκετα καλη. Δεν ξαναειχα οποτε δεν μπορώ να κανω σύγκριση. Η χρηση του δεικτη δεν είναι οτι το καλύτερο αλλά εφοσον δεν εχω αποψη απο αλλο μοντέλο δεν θα το κρινω για αυτό. Στην ρομ του slimbox που εχω υπηρξε ενα προβλημα οτι δεν μπορουαα ουσιαστικά να πληκτρολογησω με το airmouse και το προβλημα λυθηκε χρησιμοποιώντας το leankeyboard αντι για το aosp.

Link to comment
Share on other sites

Πως μεγαλωνει το gboard?

db40fa82fe3055c207ba0638c2750b62.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Απο τι φαίνεται δεν μεγαλώνει,

ήρθε ενημέρωση και το έκανε έτσι

 

https://itechnews.gr/2020/09/i-google-kykloforei-to-gboard-gia-android-tv/

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Απο τι φαίνεται δεν μεγαλώνει,

ήρθε ενημέρωση και το έκανε έτσι

 

https://itechnews.gr/2020/09/i-google-kykloforei-to-gboard-gia-android-tv/

 

 

Και γ**ω τις ενημερώσεις!!

Σε android tv οποίος το σκέφτηκε να το κάνει μικρό,να πάρει προαγωγή!!!

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...