Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι με μαμα firmware είμαι αλλά οκ. Το δοκιμάζω και βλέπουμε, δεν μου είναι και τόσο σημαντικό, απλά ήθελα να δω αν γίνεται. Είμαι ικανοποιημένος με το firmware και δεν το αλλάζω. Δεν είναι ότι το φοβάμαι να το αλλάξω, αλλά επειδή δεν το έχω ξανακάνει, αν πάει κάτι στραβά μετά θα αργήσω πολύ για να ξαναπάρω. Ούτως ή άλλως ότι λειτουργεί οκ, το αφήνω στην ησυχία του.

 

Μα δεν σου ειπα να αλλαξεις λογισμικο!

Απλα ανεφερα τι ... γινετε σε αυτην την περιπτωση!

Παντως αν φοβασε οπως λες τα ... πειραγματα αλλα και αν θελεις να κρατησεις ολο σου το '' στησιμο'' απο το μποξακι σου σε αυτην την κατασταση που το εχεις '' φτασει'' υπαρχει και η παρα παρα πολυ σιγουρη περιπτωση του backup με μια twrp recovery !

''Τραβας'' λοιπον ενα ξεγυρισμενο backup και ησυχαζεις μια για παντα στον αιωνα των αιωνων !!! :lol:

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Μα δεν σου ειπα να αλλαξεις λογισμικο!

Απλα ανεφερα τι ... γινετε σε αυτην την περιπτωση!

Παντως αν φοβασε οπως λες τα ... πειραγματα αλλα και αν θελεις να κρατησεις ολο σου το '' στησιμο'' απο το μποξακι σου σε αυτην την κατασταση που το εχεις '' φτασει'' υπαρχει και η παρα παρα πολυ σιγουρη περιπτωση του backup με μια twrp recovery !

''Τραβας'' λοιπον ενα ξεγυρισμενο backup και ησυχαζεις μια για παντα στον αιωνα των αιωνων !!! :lol:

;)

 

Το ξέρω ότι δεν μου είπες να αλλάξω λογισμικό, αλλά επειδή οι περισσότεροι το αλλάζουν για αυτό και το ανέφερα :)

Έχω backup (όχι μέσω twrp), δεν μου είναι θέμα το back up, θέμα είναι να μην κλειδώσει το boxάκι. Αλλά όπως είπα είμαι οκ, οπότε δεν το πειράζω :happy: . Τελικά δεν λειτουργεί το miracast, αλλά τελικά μάλλον φταίει το κινητό μου καθώς έχει μια μαύρη μπάρα στην άκρη οπότε για αυτό το δείχνει και στην τηλεόραση. Βέβαια έχει και πάνω κάτω μαύρες μπάρες αλλά αυτό δεν είναι θέμα. Χθες έκανα δοκιμές και με άλλα casts αλλά δεν βόλεψε κάποιο. Αλλά είμαι οκ με αυτό που έχω...

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν μου είπες να αλλάξω λογισμικό, αλλά επειδή οι περισσότεροι το αλλάζουν για αυτό και το ανέφερα :)

Έχω backup (όχι μέσω twrp), δεν μου είναι θέμα το back up, θέμα είναι να μην κλειδώσει το boxάκι. Αλλά όπως είπα είμαι οκ, οπότε δεν το πειράζω :happy: . Τελικά δεν λειτουργεί το miracast, αλλά τελικά μάλλον φταίει το κινητό μου καθώς έχει μια μαύρη μπάρα στην άκρη οπότε για αυτό το δείχνει και στην τηλεόραση. Βέβαια έχει και πάνω κάτω μαύρες μπάρες αλλά αυτό δεν είναι θέμα. Χθες έκανα δοκιμές και με άλλα casts αλλά δεν βόλεψε κάποιο. Αλλά είμαι οκ με αυτό που έχω...

Σίγουρα οι περισσότεροι αλλάζουμε ρομ συνήθως επειδή έχουμε "ψώνιο" και όχι επειδή χρειάζεται/απαιτείται. Εάν θέλεις να έχεις επιπλέον ευκολίες όμως (π.χ. magisk, twrp κλπ πρέπει να το πειράξεις). Η ύπαρξη της δυνατότητας επιλογής σε διαφορετικές ρομς, launchers κλπ είναι προφανώς πλεονέκτημα και όχι μειονέκτημα όπως θέλει να το εμφανίσει κάποιος.

Εάν δεν έχεις όμως το "ψώνιο" και είσαι ικανοποιημένος με την υπάρχουσα κατάσταση, φυσικά και δεν το πειράζεις.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα οι περισσότεροι αλλάζουμε ρομ συνήθως επειδή έχουμε "ψώνιο" και όχι επειδή χρειάζεται/απαιτείται. Εάν θέλεις να έχεις επιπλέον ευκολίες όμως (π.χ. magisk, twrp κλπ πρέπει να το πειράξεις). Η ύπαρξη της δυνατότητας επιλογής σε διαφορετικές ρομς, launchers κλπ είναι προφανώς πλεονέκτημα και όχι μειονέκτημα όπως θέλει να το εμφανίσει κάποιος.

Εάν δεν έχεις όμως το "ψώνιο" και είσαι ικανοποιημένος με την υπάρχουσα κατάσταση, φυσικά και δεν το πειράζεις.

 

Ναι αυτό ακριβώς. Αν υπήρχε σημαντικός λόγος να του αλλάξω rom θα ήταν το magisk όπως είπες στην περίπτωση που χρειαζόμουν να το κάνω root. Αλλά δεν μου χρειάστηκε μέχρι στιγμής, ακόμα και οι ρυθμίσεις λειτουργικού που έκανα μέσω apps (να μην ανοίγουν όλα τα apps κατα την εκκίνηση με το Force Stop Apps, και άνοιγμα κάποιων apps μέσω autostart) δεν χρειάστηκαν root. Ακόμα και την μπάρα ειδοποιήσεων που με παίδεψε να την βάλω βρήκα τρόπο τελικά. Και γενικά του έχω βάλει μπόλικες εφαρμογές καθώς το box το έχω για διάφορα πράγματα. Γενικά το έχω κάνει ένα εργαλείο που δεν του λείπει τίποτα όσον αφορά αυτά που χρειάζομαι.

Edited by GeorgeR1_700
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν μου είπες να αλλάξω λογισμικό, αλλά επειδή οι περισσότεροι το αλλάζουν για αυτό και το ανέφερα :)

Έχω backup (όχι μέσω twrp), δεν μου είναι θέμα το back up, θέμα είναι να μην κλειδώσει το boxάκι. Αλλά όπως είπα είμαι οκ, οπότε δεν το πειράζω :happy: . Τελικά δεν λειτουργεί το miracast, αλλά τελικά μάλλον φταίει το κινητό μου καθώς έχει μια μαύρη μπάρα στην άκρη οπότε για αυτό το δείχνει και στην τηλεόραση. Βέβαια έχει και πάνω κάτω μαύρες μπάρες αλλά αυτό δεν είναι θέμα. Χθες έκανα δοκιμές και με άλλα casts αλλά δεν βόλεψε κάποιο. Αλλά είμαι οκ με αυτό που έχω...

 

Το μονο σωστο και ΣΙΓΟΥΡΟ backup ειναι αυτο που γινεται με μια twrp recovery !

Ειναι το μοναδικο που μπορει και ΣΩΖΕΙ ''ζωες'' σε οποιαδηποτε κατασταση (πχ soft brick κτλ )... !

Ειναι το μοναδικο που μπορει να σου επαναφερει το μποξακι σου στην κατασταση που το ειχες σε ελαχιστο σχετικα χρονο ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ !

Ολα τα αλλα ειναι απλα .... ''οδοντοκρεμες'' οπως ελεγε και μια παλια διαφημιση ...! :lol::lol::lol:

Edit : Και το πιο σημαντικο , εδω ...

Η διαδικασια για το μποξακι σου ειναι και πανευκολη !

 

Υ.Γ (:lol:) : Για δοκιμασε και αυτην την εφαρμογη μηπως .... :

https://apk-dl.com/wireless-display/com.wikimediacom.wifidisplayhelperus

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ακριβώς. Αν υπήρχε σημαντικός λόγος να του αλλάξω rom θα ήταν το magisk όπως είπες στην περίπτωση που χρειαζόμουν να το κάνω root. Αλλά δεν μου χρειάστηκε μέχρι στιγμής, ακόμα και οι ρυθμίσεις λειτουργικού που έκανα μέσω apps (να μην ανοίγουν όλα τα apps κατα την εκκίνηση με το Force Stop Apps, και άνοιγμα κάποιων apps μέσω autostart) δεν χρειάστηκαν root. Ακόμα και την μπάρα ειδοποιήσεων που με παίδεψε να την βάλω βρήκα τρόπο τελικά. Και γενικά του έχω βάλει μπόλικες εφαρμογές καθώς το box το έχω για διάφορα πράγματα. Γενικά το έχω κάνει ένα εργαλείο που δεν του λείπει τίποτα όσον αφορά αυτά που χρειάζομαι.

Πάντως εάν το μποξάκι σου είναι με S905X2 (όπως νομίζω) ή S905X3 Μπορείς να κάνεις πανεύκολα backup χωρίς να διακινδυνέψεις τίποτα!!!

Πήγαινε στην σελίδα 1013 και στο Ποστ μου #15193 και κάνε άφοβα backup όσα partitions θέλεις με το προσωρινό TWRP;)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα alfawise h96 pro + έκανα αναβάθμιση την firmware από τη σελίδα της gearbest από όπου και το αγόρασα το 2017. Δυστυχώς πλέον ούτε οι δύο υπολογιστές μου το αναγνωρίζουν ούτε στις τηλεοράσεις βγάζει πλέον σήμα στο hdmi. Το λαμπάκι μπροστά ανάβει είτε βάλω καλώδιο USB είτε το τροφοδοτικό του αλλά δε δίνει σήμα. Προσπάθησα και με κάρτα micro SD και το reset κουμπί κλπ αλλά είναι σαν νεκρό. Μόνο μπλε λαμπάκι και τίποτα άλλο. Σε ξένες σελίδες διάβασα για τροφοδοτικό 5v 3a οπότε αγόρασα σήμερα ένα και αναμένω να δω. Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα; το έλυσε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα alfawise h96 pro + έκανα αναβάθμιση την firmware από τη σελίδα της gearbest από όπου και το αγόρασα το 2017. Δυστυχώς πλέον ούτε οι δύο υπολογιστές μου το αναγνωρίζουν ούτε στις τηλεοράσεις βγάζει πλέον σήμα στο hdmi. Το λαμπάκι μπροστά ανάβει είτε βάλω καλώδιο USB είτε το τροφοδοτικό του αλλά δε δίνει σήμα. Προσπάθησα και με κάρτα micro SD και το reset κουμπί κλπ αλλά είναι σαν νεκρό. Μόνο μπλε λαμπάκι και τίποτα άλλο. Σε ξένες σελίδες διάβασα για τροφοδοτικό 5v 3a οπότε αγόρασα σήμερα ένα και αναμένω να δω. Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα; το έλυσε;

 

Πριν απο αυτο το φλασαρισμα ξαναεβαλες αλλη φορα αλλο λογισμικο στο εν λογο μποξακι ;

Για δωσε και λιγο το λογισμικο που φλασαρισες ...

Παντως ετσι οπως τα λες δεν πρεπει να φταει το τροφοδοτικο σου ...

Μαλλον το μποξακι σου θα χρειαστει ''εγχειρηση ανοικτης καρδιας'' !

Γι'αυτο λοιπον καλο θα ηταν να ανοιξεις το καπακι και να μας δωσεις αναλυτικες φωτο της πλακετας σου για να δουμε τι θα γινει...!

Παντως μην φοβασε ...!

Εστω και δυσκολα θα το ξανφερεις σε ... ζωη!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο αυτο το φλασαρισμα ξαναεβαλες αλλη φορα αλλο λογισμικο στο εν λογο μποξακι ;

Για δωσε και λιγο το λογισμικο που φλασαρισες ...

Παντως ετσι οπως τα λες δεν πρεπει να φταει το τροφοδοτικο σου ...

Μαλλον το μποξακι σου θα χρειαστει ''εγχειρηση ανοικτης καρδιας'' !

Γι'αυτο λοιπον καλο θα ηταν να ανοιξεις το καπακι και να μας δωσεις αναλυτικες φωτο της πλακετας σου για να δουμε τι θα γινει...!

Παντως μην φοβασε ...!

Εστω και δυσκολα θα το ξανφερεις σε ... ζωη!

 

Καλησπέρα, ναι έχω άλλα δύο τέτοια και έχω κάνει σε όλα αναβαθμίσεις. Εδώ απλά ήθελα να κάνω αναβάθμιση σε λογισμικό που δεν θα είναι rooted για να βλέπω cosmote tv και που δεν γίνεται με rooted. Μόλις γυρίσω σπίτι θα σας στείλω τις φώτο. Θέλεις μόνο τη πλακέτα από πάνω ή και το κάτω μέρος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ναι έχω άλλα δύο τέτοια και έχω κάνει σε όλα αναβαθμίσεις. Εδώ απλά ήθελα να κάνω αναβάθμιση σε λογισμικό που δεν θα είναι rooted για να βλέπω cosmote tv και που δεν γίνεται με rooted. Μόλις γυρίσω σπίτι θα σας στείλω τις φώτο. Θέλεις μόνο τη πλακέτα από πάνω ή και το κάτω μέρος;

 

Ναι ...

Αν γινεται θελω και απο τις 2 πλευρες...

Να φαινονται τυχoν γραμματα & νουμερα καθως και το τσιπακι της eMMC !

Και αν μιλας για την καινουργια εφαρμογη της cosmote tv τοτε αυτη θελει αλλη ... προσεγγιση !!!

Δεν προκειται να παιξει ετσι απλα σε unrooted tv box !

:rolleyes:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ναι ...

Αν γινεται θελω και απο τις 2 πλευρες...

Να φαινονται τυχoν γραμματα & νουμερα καθως και το τσιπακι της eMMC !

Και αν μιλας για την καινουργια εφαρμογη της cosmote tv τοτε αυτη θελει αλλη ... προσεγγιση !!!

Δεν προκειται να παιξει ετσι απλα σε unrooted tv box !

:rolleyes:

 

Ορίστε οι φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άλλος τρόπος να ανεβάσω φωτογραφία;; μου βγάζει IMG_20200803_183337.jpg: Exceeds forum quota by 562,2 KB.

 

Ανεβασε τες εδω : https://postimages.org/

και μετα ποσταρισε τες !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω και το λινκ απο το λογισμικο!

 

Ναι συγγνώμη από εδώ το κατέβασα κάτω που λέει download firmware

https://m.gearbest.com/blog/download/alfawise-h96-pro-tv-box-android-7.1-update-firmware-2154

Link to comment
Share on other sites

Εκτός των άλλων θα μπορούσες να δεις και εδώ για την πιθανή θέση των ακίδων που πρέπει να ενώσεις, εφόσον νομίζω ότι αναφέρεται στο ίδιο κουτί με το δικό σου https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3468960.html

(το λινκ το βάζεις στον chrome και ζητάς μετάφραση από πολωνικά σε αγγλικά)

Βέβαια υπάρχει και σχετικό θέμα στο freaktab.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ναι συγγνώμη από εδώ το κατέβασα κάτω που λέει download firmware

https://m.gearbest.com/blog/download/alfawise-h96-pro-tv-box-android-7.1-update-firmware-2154

 

Απ'οτι βλεπω το κακο εγινε επειδη φορτωσες λαθος λογισμικο σε λαθος μποξ !

Το δικο σου εχει την μπλε πλακετα αν βλεπω καλα που εχει LPDDR μνημη και οχι DDR γι'αυτο και εγινε κοκο μπλοκο! :lol:

Λοιπον ....

Πηγαινεις εδω : https://mega.nz/folder/8qhRRaYJ#2ZA3VLjvLT6wg0IwsTF27g/folder/prxFnCRA

και κατεβαζεις την τελευταια version LP για το μποξακι σου

Μετα μελετας το παρακατω βιντεο και προχωρας στη εγχειρηση οπως ο τυπος !

Απ'οτι βλεπω το τσιπακι της eMMC ειναι της ιδιας ριζας και πιθανολογω οτι θα δουλεψει !

Αν εχεις καποια απορια μου λες ...

Καλη τυχη!

:up:

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Έχει μέσα 11 εκδόσεις ποια πρέπει τελικά να κατεβάσω; στο βίντεο που είδα βάζει ένα κατσαβιδακι πάνω στο πιν 5 και 6 ταυτόχρονα;;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Έχει μέσα 11 εκδόσεις ποια πρέπει τελικά να κατεβάσω; στο βίντεο που είδα βάζει ένα κατσαβιδακι πάνω στο πιν 5 και 6 ταυτόχρονα;;

 

Οποια θελεις ...

Η τελευταια παντως ειναι η 20180409

Δεν ειναι ακριβως τα 5 & 6 αλλα τα 29 & 30 !

Η αριθμηση γινεται απο κατω οπως θα δεις αλλα ναι απο εκεινη την πλευρα ειναι τα 5 & 6 pins !

fetch?photoid=646736

Αυτο που κανουμε εδω με απλα λογια ειναι να βραχυκυκλωσουμε την πυλη με το boot και την γειωση για να παρακαμψουμε το κυκλωμα και να δει το pc μας το μποξ!

Καλη τυχη ... και παλι !

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω ξαναπεί παλιότερα (σελ. 992 Ποστ#14875) πριν αρχίσετε να δοκιμάζετε άλλες ρομς καλό θα ήταν να έχετε βρει 2 πράγματα 1) την ορίτζιναλ ρομ και 2) τα σημεία επαφής (short pins) για την σχετική "απόλυτη" μέθοδο επαναφοράς.

Βέβαια συνήθως για να το μπρικάρεις πρέπει να βάλεις λάθος ρομ (δηλαδή όχι για την σύνθεση του κουτιού σου).

Ειδικά για το Η96 max X3 δίνω εδώ τα σημεία που πρέπει να ενώσεις σε περίπτωση που "καταφέρεις" να το μπρικάρεις:rolleyes:

Επίσης το τελευταίο firmware (u226 !!!) https://drive.google.com/drive/folders/1Zi5JWelCaxeD8_Xa9E-TPyiK236-Hu1f

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Και αν μιλας για την καινουργια εφαρμογη της cosmote tv τοτε αυτη θελει αλλη ... προσεγγιση !!!

Δεν προκειται να παιξει ετσι απλα σε unrooted tv box !

 

Φίλε γάτε, το είχαμε ξανασυζητήσει νομίζω, αλλά μάλλον δεν έπιασα την απάντησή σου! Δηλ. τι άλλο θέλει η νέα εφαρμογή cosmote ott πέραν ενός unrooted box με κατάλληλη έκδοση android? Η ιστοσελίδα της cosmote λέει μόνο "android phone/tablet έκδοση από την 5.1 και μετά (Android OS v. 5.1+)".

Edited by babis_sougias
Link to comment
Share on other sites

Φίλε γάτε, το είχαμε ξανασυζητήσει νομίζω, αλλά μάλλον δεν έπιασα την απάντησή σου! Δηλ. τι άλλο θέλει η νέα εφαρμογή cosmote ott πέραν ενός unrooted box με κατάλληλη έκδοση android? Η ιστοσελίδα της cosmote λέει μόνο "android phone/tablet έκδοση από την 5.1 και μετά (Android OS v. 5.1+)".

 

Εχεις π.μ !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...