Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα να ξαναλέμε τα ίδια;

Από το σύνολο των κινεζικών, πόσα παίζουν Full Hd σε Netflix;

2-3 μοντέλα; να πούμε και άλλα;

Που οι μισοί τρέχουν να αλλάξουν Ρομ μόλις πάρουν νέο κουτί γιατί σέρνονται όσο δεν πάει.

Το στικάκι είναι τόσο βελτιστοποιημενο από την Αμαζον που ακόμα και σε Kodi 18.7 με 6-7 add on πετάει. Χωρίς κανένα πείραγμα, αλλαγή Ρομ, ροοτ κλπ.

 

Έχουμε αλλάξει και εμείς πολλά κουτιά και ξέρουμε. Δεν πέσαμε από τα δένδρα.

 

Όταν μιλάμε για χρήση streaming, η πιο απροβλημάτιστη HD/4k εμπειρία με χαμηλό κόστος είναι το Amazon Firestick.

Φυσικά και υπάρχουν και άλλες λύσεις σε κουτί, με αυξημένο κόστος όμως.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Λυπαμαι που θα σε στεναχωρησω αλλα δεν αγοραζουμε ολοι μας μποξακια μονο για το Netflix ... ποσο μαλιστα για να το ... βλεπουμε και Hd η Full Hd !

Και στο δια ταυτα δεν θα προτιμουσα ποτε μια συσκευη που ειναι ''κατι'' σαν Android χωρις τις google play services (γι'αυτο ειναι και φαινεται ''ελαφρυ'' σαν λογισμικο)... και μετα να ψαχνω τροπους να ''φορτωσω'' Android εφαρμογες ....!

 

Λυπάμαι εάν θα στεναχωρήσω κάποιον, αλλά εμείς που πραγματικά ξέρουμε και γνωρίζουμε θα πάρουμε TV Box και όχι στικάκι.

Το πρόβλημά μας είναι εάν θα πάρουμε με S905X3 η S922, ποιο μοντέλο ή ποιου κατασκευαστή, λίγο ακριβότερο ή λίγο φθηνότερο κλπ.

Στικάκι μόνο σε περίπτωση που δεν υπάρχει χώρος για το μποξάκι (π.χ. κρεμαστή στον τοίχο TV).

Καλή η προσπάθεια (πάλι μετά από καιρό) αλλά δεν θα πάρουμε:lol:

 

Sorry αλλα ουτε η ελλειψη χωρου δεν θα με ''εψηνε'' για το συγκεκριμενο στικακι !

Ισως καποιο Amlogic ομως ... πιθανον ΝΑΙ!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1254

  • makis1024

    549

  • ath156

    1768

Και στο τοίχο να είναι η τηλεόραση πάλι TV box θα πάρεις.. Σιγά την τεράστια συσκευή που δεν μπορείς να την στριμώξεις πίσω από την TV...

Όσο αγοράζουμε τα σκουπίδια (στη περίπτωση μας τα TV stick) τόσο θα τα παράγουν... Δεν νοείται εν έτη 2020 να κυκλοφορούν Android συσκευές με 1gb ram και 8gb χώρο αποθήκευσης... Ούτε τα update από το playstore δεν μπορεις να κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι εάν θα στεναχωρήσω κάποιον, αλλά εμείς που πραγματικά ξέρουμε και γνωρίζουμε θα πάρουμε TV Box και όχι στικάκι.

Το πρόβλημά μας είναι εάν θα πάρουμε με S905X3 η S922, ποιο μοντέλο ή ποιου κατασκευαστή, λίγο ακριβότερο ή λίγο φθηνότερο κλπ.

Στικάκι μόνο σε περίπτωση που δεν υπάρχει χώρος για το μποξάκι (π.χ. κρεμαστή στον τοίχο TV).

Καλή η προσπάθεια (πάλι μετά από καιρό) αλλά δεν θα πάρουμε:lol:

 

Αυτός που γνωρίζει θα πάρει αυτό που θα καλύψει τις ανάγκες του και τις απαιτήσεις του. Αυτός που δεν γνωρίζει και θα ταλαιπωρηθεί και δεν θα κάνει και τη δουλειά του. Τα είπαμε, μην τα ξαναλέμε, άλλο πράγμα το Android tv box άλλο το TV stick. Καλύπτουν διαφορετικές ανάγκες και απαιτήσεις.

 

Και στο τοίχο να είναι η τηλεόραση πάλι TV box θα πάρεις.. Σιγά την τεράστια συσκευή που δεν μπορείς να την στριμώξεις πίσω από την TV...

Όσο αγοράζουμε τα σκουπίδια (στη περίπτωση μας τα TV stick) τόσο θα τα παράγουν... Δεν νοείται εν έτη 2020 να κυκλοφορούν Android συσκευές με 1gb ram και 8gb χώρο αποθήκευσης... Ούτε τα update από το playstore δεν μπορεις να κάνεις...

 

Σκουπίδια? Αυτά τα γράφεις σοβαρά τώρα ή αστειεύεσαι? Γιατί αν τα γράφεις σοβαρά μάλλον δεν γνωρίζεις τις διαφορές μεταξύ TV stick και Android tv box και ποιος είναι σκοπός του καθενός.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αυτός που γνωρίζει θα πάρει αυτό που θα καλύψει τις ανάγκες του και τις απαιτήσεις του. Αυτός που δεν γνωρίζει και θα ταλαιπωρηθεί και δεν θα κάνει και τη δουλειά του. Τα είπαμε, μην τα ξαναλέμε, άλλο πράγμα το Android tv box άλλο το TV stick. Καλύπτουν διαφορετικές ανάγκες και απαιτήσεις.

 

 

 

Σκουπίδια? Αυτά τα γράφεις σοβαρά τώρα ή αστειεύεσαι? Γιατί αν τα γράφεις σοβαρά μάλλον δεν γνωρίζεις τις διαφορές μεταξύ TV stick και Android tv box και ποιος είναι σκοπός του καθενός.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

 

Συμφωνώ μαζί σου

Σπίτι έχω ένα nvidia shield,απλά επειδή ταξιδεύω συνεχώς και μένω ξενοδοχεία έχω και ένα amazon fire stick το οποίο μπαίνει σε ένα τσαντακι,όμορφα και ωραία για να βλέπω Netflix,cosmote και nova και καμμια ταινία από kodi

Υπεραρκετά για τέτοια πραγματα

Οπότε για αυτή την χρήση είναι σουπερ!!!

Άρα το κάθε ένα έχει την χρήση του

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου

Σπίτι έχω ένα nvidia shield,απλά επειδή ταξιδεύω συνεχώς και μένω ξενοδοχεία έχω και ένα amazon fire stick το οποίο μπαίνει σε ένα τσαντακι,όμορφα και ωραία για να βλέπω Netflix,cosmote και nova και καμμια ταινία από kodi

Υπεραρκετά για τέτοια πραγματα

Οπότε για αυτή την χρήση είναι σουπερ!!!

Άρα το κάθε ένα έχει την χρήση του

Sent from my iPad using Tapatalk

Άρα όσον αφορά το στικ ανήκεις στην 2η περίπτωση που αναφέρω στο Ποστ #15825, για τις οποίες πράγματι μπορεί να δικαιολογηθεί η προτίμηση ενός στικ έναντι ενός μποξ.

Όχι όμως και να προσπαθεί κάποιος να μας πείσει ότι το amazon fire stick είναι ιδανικό για KODI και μετά να μου δίνει οδηγίες του τύπου:

"Τα build γενικά πρέπει να αποφεύγονται" !!!!!!!!!!!

"Βάλε 2-3 addons και τέλος" !!!!!!!!!!!!! Ποστ #171 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=475362&page=12 :O

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Σκουπίδια? Αυτά τα γράφεις σοβαρά τώρα ή αστειεύεσαι? Γιατί αν τα γράφεις σοβαρά μάλλον δεν γνωρίζεις τις διαφορές μεταξύ TV stick και Android tv box και ποιος είναι σκοπός του καθενός.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Δεν αναφέρομαι σε amazon stick...

Στο xiaomi Και στα κινεζο στικάκια με τα αναφερθέντα χαρακτηριστικά

Link to comment
Share on other sites

Άρα όσον αφορά το στικ ανήκεις στην 2η περίπτωση που αναφέρω στο Ποστ #15825, για τις οποίες πράγματι μπορεί να δικαιολογηθεί η προτίμηση ενός στικ έναντι ενός μποξ.

Όχι όμως και να προσπαθεί κάποιος να μας πείσει ότι το amazon fire stick είναι ιδανικό για KODI και μετά να μου δίνει οδηγίες του τύπου:

"Τα build γενικά πρέπει να αποφεύγονται" !!!!!!!!!!!

"Βάλε 2-3 addons και τέλος" !!!!!!!!!!!!! Ποστ #171 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=475362&page=12 :O

 

 

 

Εννοείται όχι build,όπως είπες 2-3 addon και την χρήση όπως την περιγραφω

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα όσον αφορά το στικ ανήκεις στην 2η περίπτωση που αναφέρω στο Ποστ #15825, για τις οποίες πράγματι μπορεί να δικαιολογηθεί η προτίμηση ενός στικ έναντι ενός μποξ.

 

Όχι όμως και να προσπαθεί κάποιος να μας πείσει ότι το amazon fire stick είναι ιδανικό για KODI και μετά να μου δίνει οδηγίες του τύπου:

 

"Τα build γενικά πρέπει να αποφεύγονται" !!!!!!!!!!!

 

"Βάλε 2-3 addons και τέλος" !!!!!!!!!!!!! Ποστ #171 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=475362&page=12 :O

Ψάχνεσαι πάλι για κουβέντες;

Σε έχω πετσοκόψει στο παρελθόν για διάφορες θεωρίες που έχεις. Θες και άλλο και σε ενοχλεί που προτείνω κάτι για το οποίο φαίνεται ότι δεν έχεις καμία ιδέα;

 

Το έχουμε εξαντλήσει το θέμα, όσοι έχουμε δοκιμάσει το Αμαζον στικ ξέρουμε γιατί το πήραμε και κάνουμε 100% τη δουλειά μας.

Οι υπόλοιποι ασχοληθείτε με αλλαγές ρομ, τρύπες στα κουτιά για να αεριζονται και άλλες πατέντες. Αλλά όταν δεν υπάρχει καν επιχείρημα αρνητικό για το στικ και να βγαίνει σαν γελοίος κάποιος και να λέει: Πάρτε μποξ και όχι στικ γιατί έτσι απλά, φανερώνει και το κόμπλεξ μερικών, ονόματα να μην λέμε.

 

Περαστικά τώρα και όνειρα γλυκά.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε,αυτά τα στικακια είναι για όσους έχουν μινιμαλ απαιτήσεις.

Μέχρι εκεί.

Δεν είναι για πολλά πολλα.τα είπαμε,τα δοκιμάσαμε,και αναλόγως τα απορρίψαμε.

Χρόνια τώρα η δουλειά αυτή.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεσαι πάλι για κουβέντες;

Σε έχω πετσοκόψει στο παρελθόν για διάφορες θεωρίες που έχεις. Θες και άλλο και σε ενοχλεί που προτείνω κάτι για το οποίο φαίνεται ότι δεν έχεις καμία ιδέα;

 

Το έχουμε εξαντλήσει το θέμα, όσοι έχουμε δοκιμάσει το Αμαζον στικ ξέρουμε γιατί το πήραμε και κάνουμε 100% τη δουλειά μας.

Οι υπόλοιποι ασχοληθείτε με αλλαγές ρομ, τρύπες στα κουτιά για να αεριζονται και άλλες πατέντες. Αλλά όταν δεν υπάρχει καν επιχείρημα αρνητικό για το στικ και να βγαίνει σαν γελοίος κάποιος και να λέει: Πάρτε μποξ και όχι στικ γιατί έτσι απλά, φανερώνει και το κόμπλεξ μερικών, ονόματα να μην λέμε.

 

Περαστικά τώρα και όνειρα γλυκά.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Πραγματικά διαβάζω και δεν σχολιαζω συνήθως, αλλά δεν καταλαβαίνω το εριστικό και κυρίως το απόλυτο ύφος που έχεις. Έχω αλλάξει πολλά μποξ και πότε δεν άλλαξα ρομ πάρα μόνο έτσι για να δοκιμάσω. Επίσης πότε δεν άνοιξα τρύπες, τουλάχιστον σε μάρκες που πέρασαν απ τα χέρια μου(beelink, Magicsee, a95x, και ένα no name). Ας με διαψεύσουν και άλλοι, αλλά και να μην αλλάξεις ρομ τα περισσότερα παίζουν ικανοποιητικα, απλά οι περισσότεροι εδώ αλλάζουν για τη λόξα. Επειδή δοκίμασα και το Amazon 4k stick που μου έδωσε φίλος, θα σου πω ότι μόνο για νετφλιξ και άλλα επίσημα μονοπάτια κάνει. Εγώ που χρησιμοποιώ και νετφλιξ αλλά κυρίως Kodi με ένα ελληνικό build δεν μπόρεσα να κάνω δουλειά. Ίσως συγκρινοταν παλιότερα με μποξακια με 1-2γιγα ΡΑΜ, αλλά πλέον με ένα GT-King στο σαλόνι και ένα A95x στο υπνοδωμάτιο και τα δύο με 4 γιγα ΡΑΜ κάνω τη δουλειά μου γρήγορα και απροβλημάτιστα.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Κάποια πρόταση για αντικατάσταση του beelink gt1 ultimate που έχω τώρα? Η χρήση σου είναι αποκλειστικά και μόνο iptv.. Θέλω κάτι απροβληματιστο, και vfm όπως ήταν το ultimate.. Λεφτά 80 ευρώ στο περίπου αλλά να τα αξίζει! Σας ευχαριστώ πολύ για της προτάσεις σας!
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε,αυτά τα στικακια είναι για όσους έχουν μινιμαλ απαιτήσεις.

 

Μέχρι εκεί.

 

Δεν είναι για πολλά πολλα.τα είπαμε,τα δοκιμάσαμε,και αναλόγως τα απορρίψαμε.

 

Χρόνια τώρα η δουλειά αυτή.:)

Δεν είναι θέμα minimal απαιτήσεων, ειναι θέμα να ξέρει και να καταλάβει κάποιος τι ακριβώς κάνουν τα tv stick και για ποια χρήση τα πουλάνε. Η δουλειά τους ειναι αποκλειστικά το media streaming (Netflix, kodi, apple tv, YouTube κλπ). Και τη δουλειά τους την κάνουν πολύ καλά. Για αυτό το λόγο υπάρχουν και για αυτή τη χρήση θα τα αγοράσει κάποιος. Για εμένα πχ αυτή δεν είναι minimal απαίτηση, είναι major. Αν θέλει κάποιος να γλιτώσει κίνηση μέσα στην πόλη θα πάρει scooter ή ποδήλατο αλλά δεν θα μπορεί να κάνει μακρινά ταξίδια, αν θέλει να κάνει ταξίδια θα πάρει αυτοκίνητο αλλά δεν θα μπορεί να γλιτώνει την κίνηση στην πόλη. Είναι όλα θέμα αναγκών και δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε το scooter με το αυτοκίνητο. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα minimal απαιτήσεων, ειναι θέμα να ξέρει και να καταλάβει κάποιος τι ακριβώς κάνουν τα tv stick και για πιο λόγο υπάρχουν και τα πουλάνε. Η δουλειά τους ειναι αποκλειστικά το media streaming (Netflix, kodi, apple tv, YouTube κλπ). Και τη δουλειά τους την κάνουν πολύ καλά. Για αυτό το λόγο υπάρχουν και για αυτό το λόγο θα τα αγοράσει κάποιος. Για εμένα πχ αυτή δεν είναι minimal απαίτηση, είναι major. Αν θέλει κάποιος να γλιτώσει κίνηση μέσα στην πόλη θα πάρει scooter, αν θέλει να κάνει ταξίδια θα πάρει μηχανή ή αυτοκίνητο.

Καλά δεν είναι minimal απαίτηση να μην μπορείς να βάλεις ένα build στο KODI???? Να μην μπορείς να βάλεις όσα addons θέλεις αλλά να φοβάσαι μην "μπουκώσει"? Να μην μπορείς να βάλεις ταυτόχρονα και ένα fork του KODI με ένα επιπλέον&διαφορετικό build όπως πολλοί έχουμε στα TV Box μας?

Τέλος πάντων ήδη από το Ποστ #15825 έχω πει την άποψή μου για τα στικάκια και πότε αυτά μπορούν να αποτελέσουν κάποια επιλογή.Από εκεί και πέρα ο καθένας παίρνει ότι θεωρεί κατάλληλο -δικαίωμά του. Όταν όμως τα προτείνει ως την απόλυτη λύση σε άλλους, νομίζω ότι και οι υπόλοιποι μπορούμε να πούμε την γνώμη μας (χωρίς φόβο και πάθος:)).

Όσον αφορά το ήθος και το ύφος του γνωστού μέλους δεν εκπλήσσει. Αυτός ήταν, είναι και θα είναι. Ειδικά όταν ξεμένει από επιχειρήματα.:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πραγματικά διαβάζω και δεν σχολιαζω συνήθως, αλλά δεν καταλαβαίνω το εριστικό και κυρίως το απόλυτο ύφος που έχεις. Έχω αλλάξει πολλά μποξ και πότε δεν άλλαξα ρομ πάρα μόνο έτσι για να δοκιμάσω. Επίσης πότε δεν άνοιξα τρύπες, τουλάχιστον σε μάρκες που πέρασαν απ τα χέρια μου(beelink, Magicsee, a95x, και ένα no name). Ας με διαψεύσουν και άλλοι, αλλά και να μην αλλάξεις ρομ τα περισσότερα παίζουν ικανοποιητικα, απλά οι περισσότεροι εδώ αλλάζουν για τη λόξα. Επειδή δοκίμασα και το Amazon 4k stick που μου έδωσε φίλος, θα σου πω ότι μόνο για νετφλιξ και άλλα επίσημα μονοπάτια κάνει. Εγώ που χρησιμοποιώ και νετφλιξ αλλά κυρίως Kodi με ένα ελληνικό build δεν μπόρεσα να κάνω δουλειά. Ίσως συγκρινοταν παλιότερα με μποξακια με 1-2γιγα ΡΑΜ, αλλά πλέον με ένα GT-King στο σαλόνι και ένα A95x στο υπνοδωμάτιο και τα δύο με 4 γιγα ΡΑΜ κάνω τη δουλειά μου γρήγορα και απροβλημάτιστα.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φυσικά και συμφωνώ 100% με ότι έγραψες.:)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Κάποια πρόταση για αντικατάσταση του beelink gt1 ultimate που έχω τώρα? Η χρήση σου είναι αποκλειστικά και μόνο iptv.. Θέλω κάτι απροβληματιστο, και vfm όπως ήταν το ultimate.. Λεφτά 80 ευρώ στο περίπου αλλά να τα αξίζει! Σας ευχαριστώ πολύ για της προτάσεις σας!

Η λογική επιλογή είναι κάποιο από αυτά που έχουν τον amlogic S905X3. Μάλιστα πολλά από αυτά μπορείς να τα βρεις στο μισό budget από αυτό που έγραψες (δηλαδή γύρω στα 40 ευρώ). Κατά την γνώμη μου μία σύνθεση 4/32 είναι αρκετή (εκτός εάν βρεις κάποιο με 4/64 σε πολύ καλή τιμή - έχει εμφανισθεί και το φαινόμενο για το ίδιο κουτί το 4/64 να είναι φθηνότερο του 4/32 λόγω προσφοράς:happy:).

Ο @gatos814 έχει σε προηγούμενες αναρτήσεις βάλει όσα S905X3 παίρνουν και την custom rom του slimbox. Οποιοδήποτε από αυτά μπορεί να είναι μία επιλογή.

Και εγώ από το Beelink GT1 2/16 (όχι το ultimate), το οποίο δουλεύει και σήμερα άψογα, πήγα στο H96maxX2 (απόλυτα ευχαριστημένος) και μετά στο επόμενο στο H96maxX3 (επίσης απόλυτα ευχαριστημένος και με 1000άρι lan). Εάν δεις δε προηγούμενες αναρτήσεις μου για το τελευταίο έχω φτιάξει και ελληνοποιημένη ρομ (με μόνιμο magisk, μόνιμο TWRP, viper4A και επιπλέον προεγκατεστημένες όσες εφαρμογές θεωρώ απαραίτητες/must).

Ψάχνεις και βρίσκεις το κατάλληλο για εσένα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν είναι minimal απαίτηση να μην μπορείς να βάλεις ένα build στο KODI???? Να μην μπορείς να βάλεις όσα addons θέλεις αλλά να φοβάσαι μην "μπουκώσει"? Να μην μπορείς να βάλεις ταυτόχρονα και ένα fork του KODI με ένα επιπλέον&διαφορετικό build όπως πολλοί έχουμε στα TV Box μας?

 

Τέλος πάντων ήδη από το Ποστ #15825 έχω πει την άποψή μου για τα στικάκια και πότε αυτά μπορούν να αποτελέσουν κάποια επιλογή.Από εκεί και πέρα ο καθένας παίρνει ότι θεωρεί κατάλληλο -δικαίωμά του. Όταν όμως τα προτείνει ως την απόλυτη λύση σε άλλους, νομίζω ότι και οι υπόλοιποι μπορούμε να πούμε την γνώμη μας (χωρίς φόβο και πάθος:)).

 

Όσον αφορά το ήθος και το ύφος του γνωστού μέλους δεν εκπλήσσει. Αυτός ήταν, είναι και θα είναι. Ειδικά όταν ξεμένει από επιχειρήματα.:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Φυσικά και συμφωνώ 100% με ότι έγραψες.:)

Ποιος ξεκίνησε πάλι την αντιπαράθεση; Δεν ασχολήθηκα εγώ μαζί σου, αλλά πετάχτηκες από το πουθενά να πεις τις σοφίες σου.

Σου μίλησε κανείς πριν ξεκινήσεις παραπομπές σε πόστ μου, για τα οποία κιόλας φαίνεσαι ότι δεν έχεις τίποτα σοβαρό να πεις;

 

Οπότε κόψε την κουβέντα αν δεν έχεις κάτι να πεις για το συγκεκριμένο αντικείμενο, εκτός από το ότι δεν αντέχει build.

Εσύ το θεωρείς πλεονέκτημα να βάζεις build, εγώ το θεωρώ λάθος. Το στικάκι μια χαρά μπορεί να αντέξει build και τρέχουν πάνω 7-8 addons χωρίς θέμα. Πάλι λοιπόν λάθος είσαι. Σε κάλυψα;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πραγματικά διαβάζω και δεν σχολιαζω συνήθως, αλλά δεν καταλαβαίνω το εριστικό και κυρίως το απόλυτο ύφος που έχεις. Έχω αλλάξει πολλά μποξ και πότε δεν άλλαξα ρομ πάρα μόνο έτσι για να δοκιμάσω. Επίσης πότε δεν άνοιξα τρύπες, τουλάχιστον σε μάρκες που πέρασαν απ τα χέρια μου(beelink, Magicsee, a95x, και ένα no name). Ας με διαψεύσουν και άλλοι, αλλά και να μην αλλάξεις ρομ τα περισσότερα παίζουν ικανοποιητικα, απλά οι περισσότεροι εδώ αλλάζουν για τη λόξα. Επειδή δοκίμασα και το Amazon 4k stick που μου έδωσε φίλος, θα σου πω ότι μόνο για νετφλιξ και άλλα επίσημα μονοπάτια κάνει. Εγώ που χρησιμοποιώ και νετφλιξ αλλά κυρίως Kodi με ένα ελληνικό build δεν μπόρεσα να κάνω δουλειά. Ίσως συγκρινοταν παλιότερα με μποξακια με 1-2γιγα ΡΑΜ, αλλά πλέον με ένα GT-King στο σαλόνι και ένα A95x στο υπνοδωμάτιο και τα δύο με 4 γιγα ΡΑΜ κάνω τη δουλειά μου γρήγορα και απροβλημάτιστα.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η απάντηση είναι ανάλογη με το άτομο.

Αν ήσουν καιρό εδώ μέσα, θα έβλεπες ότι έχω χιλιάδες ποστ και με συμβουλές και με δικές μου απορίες κλπ

 

Αλλά σε κάποιους εξυπνάκηδες η απάντηση θα είναι πάντα ωμή και όπως τους αξίζει. Μπορώ να προσαρμοστώ στα γραφόμενα ανάλογα με την κάθε περίπτωση βλέπεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ξεκίνησε πάλι την αντιπαράθεση; Δεν ασχολήθηκα εγώ μαζί σου, αλλά πετάχτηκες από το πουθενά να πεις τις σοφίες σου.

Σου μίλησε κανείς πριν ξεκινήσεις παραπομπές σε πόστ μου, για τα οποία κιόλας φαίνεσαι ότι δεν έχεις τίποτα σοβαρό να πεις;

 

Οπότε κόψε την κουβέντα αν δεν έχεις κάτι να πεις για το συγκεκριμένο αντικείμενο, εκτός από το ότι δεν αντέχει build.

Εσύ το θεωρείς πλεονέκτημα να βάζεις build, εγώ το θεωρώ λάθος. Το στικάκι μια χαρά μπορεί να αντέξει build και τρέχουν πάνω 7-8 addons χωρίς θέμα. Πάλι λοιπόν λάθος είσαι. Σε κάλυψα;

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Η απάντηση είναι ανάλογη με το άτομο.

Αν ήσουν καιρό εδώ μέσα, θα έβλεπες ότι έχω χιλιάδες ποστ και με συμβουλές και με δικές μου απορίες κλπ

Αλλά σε κάποιους εξυπνάκηδες η απάντηση θα είναι πάντα ωμή και όπως τους αξίζει. Μπορώ να προσαρμοστώ στα γραφόμενα ανάλογα με την κάθε περίπτωση βλέπεις.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Τελευταία φορά που ασχολούμαι και εγώ με το "άτομό" σου (όπως είναι η έκφρασή σου) καθώς και το απαράδεκτο ύφος σου (πολλές φορές χωρίς καμία λογική εξήγηση).

Τελικά τι είναι κατακριτέο? Το ότι κάνει μία παράθεση κάποιος αυτού που εσύ έγραψες, δηλαδή ότι δεν πρέπει να βάζεις build στο firestick γιατί δεν τα σηκώνει (λόγω μνήμης) και δημιουργούνται προβλήματα?

Και έρχεσαι τώρα με το συγκεκριμένο ποστ και λες ότι κατά την γνώμη σου "το να βάζεις build είναι λάθος" !!!!!!! (σικ)

Και αμέσως δίπλα ότι " Το στικάκι μια χαρά μπορεί να αντέξει build" !!!!!!! Τελικά πότε είχες δίκιο? Στην ανάρτηση που έβαλα λινκ ή σε αυτό που γράφεις τώρα ??? Εσύ είσαι ικανός να μαλώσεις και με τον εαυτό σου :lol: Ελπίζω τουλάχιστον να τα βρείτε μεταξύ σας :)

Και μία σημαντική παρατήρηση - Το θέμα μας σύμφωνα με τον τίτλο του είναι "Android TV Box" και όχι "Amazon fire stick" (στο οποίο και έχεις κάνει ξεχωριστό θέμα και πολύ εύκολα μπορείς να βάλεις ένα λινκ για ενημέρωση όποιου ενδιαφέρεται). :offtopic:

Επειδή δε ξέρω ότι θα απαντήσεις με τον γνωστό "ευγενικό" σου τρόπο, δεσμεύομαι να μην απαντήσω ΟΤΙ και να γράψεις.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Η λογική επιλογή είναι κάποιο από αυτά που έχουν τον amlogic S905X3. Μάλιστα πολλά από αυτά μπορείς να τα βρεις στο μισό budget από αυτό που έγραψες (δηλαδή γύρω στα 40 ευρώ). Κατά την γνώμη μου μία σύνθεση 4/32 είναι αρκετή (εκτός εάν βρεις κάποιο με 4/64 σε πολύ καλή τιμή - έχει εμφανισθεί και το φαινόμενο για το ίδιο κουτί το 4/64 να είναι φθηνότερο του 4/32 λόγω προσφοράς:happy:).

Ο @gatos814 έχει σε προηγούμενες αναρτήσεις βάλει όσα S905X3 παίρνουν και την custom rom του slimbox. Οποιοδήποτε από αυτά μπορεί να είναι μία επιλογή.

Και εγώ από το Beelink GT1 2/16 (όχι το ultimate), το οποίο δουλεύει και σήμερα άψογα, πήγα στο H96maxX2 (απόλυτα ευχαριστημένος) και μετά στο επόμενο στο H96maxX3 (επίσης απόλυτα ευχαριστημένος και με 1000άρι lan). Εάν δεις δε προηγούμενες αναρτήσεις μου για το τελευταίο έχω φτιάξει και ελληνοποιημένη ρομ (με μόνιμο magisk, μόνιμο TWRP, viper4A και επιπλέον προεγκατεστημένες όσες εφαρμογές θεωρώ απαραίτητες/must).

Ψάχνεις και βρίσκεις το κατάλληλο για εσένα.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Κάποια πρόταση για αντικατάσταση του beelink gt1 ultimate που έχω τώρα? Η χρήση σου είναι αποκλειστικά και μόνο iptv.. Θέλω κάτι απροβληματιστο, και vfm όπως ήταν το ultimate.. Λεφτά 80 ευρώ στο περίπου αλλά να τα αξίζει! Σας ευχαριστώ πολύ για της προτάσεις σας!

 

Για την χρηση που το θελεις παντως εγω θα κρατουσα το ηδη υπαρχων tv box!

:)

 

 

Η λογική επιλογή είναι κάποιο από αυτά που έχουν τον amlogic S905X3. Μάλιστα πολλά από αυτά μπορείς να τα βρεις στο μισό budget από αυτό που έγραψες (δηλαδή γύρω στα 40 ευρώ). Κατά την γνώμη μου μία σύνθεση 4/32 είναι αρκετή (εκτός εάν βρεις κάποιο με 4/64 σε πολύ καλή τιμή - έχει εμφανισθεί και το φαινόμενο για το ίδιο κουτί το 4/64 να είναι φθηνότερο του 4/32 λόγω προσφοράς:happy:).

Ο @gatos814 έχει σε προηγούμενες αναρτήσεις βάλει όσα S905X3 παίρνουν και την custom rom του slimbox. Οποιοδήποτε από αυτά μπορεί να είναι μία επιλογή.

Και εγώ από το Beelink GT1 2/16 (όχι το ultimate), το οποίο δουλεύει και σήμερα άψογα, πήγα στο H96maxX2 (απόλυτα ευχαριστημένος) και μετά στο επόμενο στο H96maxX3 (επίσης απόλυτα ευχαριστημένος και με 1000άρι lan). Εάν δεις δε προηγούμενες αναρτήσεις μου για το τελευταίο έχω φτιάξει και ελληνοποιημένη ρομ (με μόνιμο magisk, μόνιμο TWRP, viper4A και επιπλέον προεγκατεστημένες όσες εφαρμογές θεωρώ απαραίτητες/must).

Ψάχνεις και βρίσκεις το κατάλληλο για εσένα.

 

Και να σημειωσω εδω οτι πλεον σε αρκετα απο αυτην την λιστα ''υπαρχει'' και η λυση του ''μονιμου'' Magisk!

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο review του νέου Dune HD Pro 4K II.

 

Αψογη αναπαραγωγη 4K/HDR10+, 23.976, 3D, Dolby Atmos & DTS X παρέα με βελτιωμένη μηχανη αναπαραγωγής των μενού απο τα 4Κ/BD rip/ISO.

Πιο γρηγορο SoC, και σε συνδιασμο με τα 4GB RAM, πλεον ειναι κατάλληλο και για KODI.*Netflix στα 4Κ.

Κατασκευή απο αλουμινιο με dual band και SATA port.

 

http://mediaplayers.gr/dune-hd-pro-4k-ii/

Link to comment
Share on other sites

Για την χρηση που το θελεις παντως εγω θα κρατουσα το ηδη υπαρχων tv box!

:)

 

Απλά μου έπεσε κάτω και δεν δουλεύει πλέον το ir για το τηλεχειριστήριο.. Πήρα τώρα ένα με usb νομιζω θα κάνω δουλειά.. Επισεις έχω κάποια κολλήματα που κ που.. Του άνοιξα τρύπες με από κάτω να παίρνει αέρα του έβαλα και μια βάση με ανεμιστήρα από λαπτοπ που είχα! :) αλλά δεν έχει πάρει καμία αναβάθμιση ποτέ του! Έχουμε καμία λύση μήπως στρώσει κάπως?

 

 

Και να σημειωσω εδω οτι πλεον σε αρκετα απο αυτην την λιστα ''υπαρχει'' και η λυση του ''μονιμου'' Magisk!

;)

 

Απλά μου έπεσε κάτω και δεν δουλεύει πλέον το ir για το τηλεχειριστήριο.. Πήρα τώρα ένα με usb νομιζω θα κάνω δουλειά.. Επισεις έχω κάποια κολλήματα που κ που.. Του άνοιξα τρύπες με από κάτω να παίρνει αέρα του έβαλα και μια βάση με ανεμιστήρα από λαπτοπ που είχα! :) αλλά δεν έχει πάρει καμία αναβάθμιση ποτέ του! Έχουμε καμία λύση μήπως στρώσει κάπως?

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου έπεσε κάτω και δεν δουλεύει πλέον το ir για το τηλεχειριστήριο.. Πήρα τώρα ένα με usb νομιζω θα κάνω δουλειά.. Επισεις έχω κάποια κολλήματα που κ που.. Του άνοιξα τρύπες με από κάτω να παίρνει αέρα του έβαλα και μια βάση με ανεμιστήρα από λαπτοπ που είχα! :) αλλά δεν έχει πάρει καμία αναβάθμιση ποτέ του! Έχουμε καμία λύση μήπως στρώσει κάπως?

Εάν έχεις διάθεση να το ξαναστήσεις από την αρχή μπορείς να δεις εδώ για custom firmwares https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/beelink-aa/beelink-android-tv-box/gt1/firmware-roms-tools-cg

Ειδικά αυτή του Alvatech (android 7.1.2 για standard / ultimate) ή ίσως και του tillaz87. Πρόσεξε μόνο τι chipset έχεις (6255 ή 9377).

Εγώ πάντως στο δικό μου (standard GT1 2/16) έχω ακόμα την τελευταία του Superceleron SCV11 (android 6.1) και δεν την αλλάζω με τίποτα, εφόσον μέχρις στιγμής παίζει τα πάντα άψογα.

edit:Νομίζω ότι την ρομ του SC μπορείς να την βάλεις και στο ultimate (android 6.1 βέβαια). Εάν δεν την βρίσκεις για κατέβασμα την έχω αποθηκευμένη εγώ.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου έπεσε κάτω και δεν δουλεύει πλέον το ir για το τηλεχειριστήριο.. Πήρα τώρα ένα με usb νομιζω θα κάνω δουλειά.. Επισεις έχω κάποια κολλήματα που κ που.. Του άνοιξα τρύπες με από κάτω να παίρνει αέρα του έβαλα και μια βάση με ανεμιστήρα από λαπτοπ που είχα! :) αλλά δεν έχει πάρει καμία αναβάθμιση ποτέ του! Έχουμε καμία λύση μήπως στρώσει κάπως?

 

Η αληθεια ειναι οτι με Android 7 τα gt1 ειχαν τα θεματακια τους!

Ακομα και τα Ultimate ...

Και πλεον οσο ανεβαινουν οι απαιτησεις ολων των εφαρμογων θα το βρισκεις ολο αυτο μαλλον μπροστα σου...!

Αν ομως δεν το εχεις αναβαθμισει ποτε οπως λες εχεις τοτε παρα πολλες ελπιδες να ... ''στρωσει'' !

Θα χρειαστεις ενα αρσενικο σε αρσενικο USB καλωδιο και λιγο χρονο για τις δοκιμες σου!

Πιο κατω θα σου δωσω 2 λινκ για λογισμικα....

Το ενα ειναι της μαμας για τα original λογισμικα και το αλλο του FreakTab για τα custom λογισμικα...

Η σημαντικη λεπτομερεια εδω ειναι να κοιταξεις απο την κατω πλευρα του κουτιου σου για να δεις τον σειριακο του αριθμο...

Με αυτον τον τροπο θα βρεις το σωστο λογισμικο (original η custom) για να το αναβαθμισεις !

http://bee-link.com/forum.php?mod=forumdisplay&fid=149

https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/beelink-aa/beelink-android-tv-box/gt1-ultimate/firmware-roms-tools-ch

Για το IR θα σου συνιστουσα να το πας σε καποιον ειδικο να το ανοιξει και να δει την πλακετα μηπως και σωζεται ...!

Παρτο εσυ ... αποφαση ομως και εδω ειμαστε για περαιτερω βοηθεια ....!

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Εχω να μπω μερικά χρόνια εδώ και δεν ξέρω αν έχει σχέση πλέον με το θέμα . Τις λίγες φορές που βλέπω καμιά ταινία , βλέπω από cyberfix tv ή και με κάποιες παρόμοιες εφαρμογές αλλά κατά βάση με αυτή. Φεύγω διακοπές Δευτέρα και θέλησα να κατεβάσω μερικές στο tablet και στο κινητό ( Δίνει την δυνατότατα κατεβάσματος το cyberflix ,δεν ξέρω για τις παρόμοιες)

Όμως τελευταία έχουν ενσωματωμένους Αγγλικούς υπότιτλους και έτσι πρακτικά δεν μπορείς να βάλεις Ελληνικούς γιατί είναι οι μεν πάνω στους δεν. Υπάρχει τρόπος να αφαιρεθούν οι ενσωματωμένοι Αγγλικοί; Με κάποια εφαρμογή ισως; Υπάρχει άλλος τρόπος; Άλλη εφαρμογή τύπου cyberflix? Αν και φαντάζομαι ότι ολες από τους ιδιους «παρόχους» θα έχουν λινκ..

Γνωρίζει κάνεις; Δεν θέλω να μπω σε διαδικασία με kodi και το stremio από ότι θυμάμαι (έχω ένα χρόνο να το δουλέψω) δεν σου δίνει δυνατότητα download….

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2! Λέω να ξεκινήσω με ένα απλό ρεσετ που ούτε αυτό του έχω κάνει ποτέ :) και αν δεν δω φως θα βάλω μια αλλη ρομ! Βέβαια έχω χρόνια να ασχοληθώ με το σπορ! Από τότε που είχα xiaomi mi3 :) τον συριακο αριθμό που τον βάζω για να δω ποια είναι η σωστή ρομ? Επισεις η διαδικασία είναι ίδια και για ορίτζιναλ και για custom?
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2! Λέω να ξεκινήσω με ένα απλό ρεσετ που ούτε αυτό του έχω κάνει ποτέ :) και αν δεν δω φως θα βάλω μια αλλη ρομ! Βέβαια έχω χρόνια να ασχοληθώ με το σπορ! Από τότε που είχα xiaomi mi3 :) τον συριακο αριθμό που τον βάζω για να δω ποια είναι η σωστή ρομ? Επισεις η διαδικασία είναι ίδια και για ορίτζιναλ και για custom?

1. Φυσικά ένα απλό reset μπορεί να σου λύσει όλα τα προβλήματα και να μην χρειασθείς τίποτα άλλο.

2. Σε περίπτωση όμως που θελήσεις να δοκιμάσεις άλλη/άλλες ρομς χρειάζεσαι τα εξής:

- Ένα καλώδιο USBmale/USBmale. Μπορείς να το φτιάξεις πολύ εύκολα και μόνος σου "καταστρέφοντας" 2 άλλα άχρηστα καλώδια που πιθανόν ήδη να έχεις στην άκρη από παλιά κινητά, ηλεκτρ.τσιγάρα, φορτιστές κλπ. Απλώς ενώνεις χρώμα με χρώμα (φροντίζεις να το κάνεις αρκετά κοντό π.χ. 10-15 εκ.).

- Βρίσκεις από τι αρχίζει το SN του κουτιού σου π.χ. Β706DB ή A706D ή LPN1 κ.ο.κ. και βρίσκεις την κατάλληλη ρομ (αναφέρονται για ποια SN είναι κάθε ρομ). Ίδια διαδικασία για ορίτζιναλ και custom ρομ.

- Χρησιμοποιείς το USB Burning Tool για το κάψιμο (λεπτομέρειες εάν και όταν το αποφασίσεις)

3. Για να λύσεις το πρόβλημα της έλλειψης ir (από την πτώση του κουτιού σου) και επειδή αυτό είναι χρήσιμο κυρίως για το ON του κουτιού σου θα μπορούσες να πάρεις κάτι τέτοιο https://www.banggood.com/SONOFF-S26-10A-AC90V-250V-Smart-WIFI-Socket-CN-or-US-or-UK-or-AU-or-DE-or-FR-or-BR-or-CH-or-IL-or-IT-Wireless-Plug-Power-Sockets-Smart-Home-Switch-Work-With-Alexa-Google-Assistant-IFTTT-p-1308841.html?rmmds=search&ID=6283922&cur_warehouse=CN και να το ανοίγεις μέσω κινητού από εκεί (χωρίς να σηκώνεσαι από τον καναπέ:)). Το OFF μπορεί βέβαια να γίνεται και από app, ενώ μπορείς να κλείνεις από την πρίζα και τελείως το ρεύμα (έτσι ώστε να μην ανοίξει καμία φορά από μόνο του σε διακοπή ρεύματος/πτώση τάσης ;))

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...