Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@ath156

Mε το youtube app 2.10.17 παιζει πλεον 4κ HDR 50/60 fps . Oλα καλα , η εικονα ειναι θαυμασια στην HDR1000 sony tv.

Kαποια στιγμη θα περασω καιτην ρομ σου αφου πρωτα κρατησω backup ,αλλα πρωτα θα απολαυσω το boxaki.

 

Mια ερωτηση για το Η96ΜΑΧ Χ3

Δεν μπορω να κανω copy paste , υπαρχει καμια λυση?

Πολύ ωραία:) Φυσικά και συμφωνώ ότι το ιδανικό είναι να δοκιμάσεις πρώτα εξονυχιστικά το μποξάκι με την μαμά ρομ. Έτσι θα εκτιμήσεις παραπάνω την custom rom που θα καταλήξεις (με τα συν/πλην της ή μόνον τα συν της:happy:).

Όσον αφορά το θέμα copy/paste υποθέτω αναφέρεσαι στον browser και πιθανότατα στον chrome? Υπάρχουν πολλές και διάφορες επιλογές:

- Να χρησιμοποιήσεις άλλο browser https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/general-tv-player-dicussions/773104-how-to-copy-text-in-android-box . Εγώ βέβαια χρησιμοποιώ κυρίως Opera αλλά για άλλους λόγους.

- Να χρησιμοποιήσεις σχετικό app π.χ. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aniXification.copypaste&hl=en

- Να χρησιμοποιήσεις "πειραγμένη" έκδοση του browser, προσέχοντας βέβαια μετά να μην γίνει ποτέ update η εφαρμογή.

 

Επίσης σημασία έχει με τι χειρίζεσαι το μποξάκι, δηλαδή με το original remote ή με ποντίκι ή με ασύρματο σετ ποντίκι/πληκτρολόγιο ή με airmouse ή με Μίνι keyboard+touchpad. Στα 3 μποξάκια που έχω χρησιμοποιώ όλα αυτά (διαφορετικό βέβαια σε καθένα).

Εάν δεν κατάλαβα κάτι καλά μου λες.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Ευτυχώς επιτέλους ο slimbox φαίνεται ότι απέσυρε την έκδοση για USB Burning Tool της ρομ του για το H96maxX3.Όπως έχω ήδη σημειώσει ήταν προβληματική εφόσον σταματούσε στο 97%. Υπάρχει βέβαια η έκδοση για TWRP & vendor. Όμως ίσως καλύτερα κάποιος να δοκίμαζε αυτή του Vortex v1.1 για UBT (εξαιρετικά παρόμοια με slimbox).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε το δελφινακι!

Ερωτήσεις :

1) πως το σβήνω /κάνω restart? Ούτε με το κουμπί του χειριστήριου σβήνει, ούτε virtual κουμπί 6 έχει..

2) έχω το f10 pro χειριστήριο, και με το που το σύνδεσα μου γύρισε την έξοδο ήχου στο χειριστήριο, αυτό έχει δική του κάρτα ήχου και ακούς και από αυτό. Στο παλιό box για να αλλάξω την έξοδο πηγαινα στο μενού : επιλογές για προγραμματιστες και εκεί άλλαζα κάτι.. Στο καινούργιο το κάνουμε?

O8WzBC.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε το δελφινακι!

Ερωτήσεις :

1) πως το σβήνω /κάνω restart? Ούτε με το κουμπί του χειριστήριου σβήνει, ούτε virtual κουμπί 6 έχει..

2) έχω το f10 pro χειριστήριο, και με το που το σύνδεσα μου γύρισε την έξοδο ήχου στο χειριστήριο, αυτό έχει δική του κάρτα ήχου και ακούς και από αυτό. Στο παλιό box για να αλλάξω την έξοδο πηγαινα στο μενού : επιλογές για προγραμματιστες και εκεί άλλαζα κάτι.. Στο καινούργιο το κάνουμε?

Έτσι όπως το έβγαλες φωτογραφία θα νομίσουν κάποιοι ότι το στέλνουν μαζί με αμορτισέρ κλπ:lol::lol::lol:

Για να το κλείσεις πατάς παρατεταμένα το κόκκινο κουμπάκι και επιλέγεις από το μενού. Επίσης στα settings μπορείς να καθορίσεις τι ακριβώς γίνεται με απλό πάτημα του κόκκινου κουμπιού (sleep ή OFF).

edit: Για να έχεις virtual κουμπιά κλπ θα βάλεις εάν θέλεις την ρομ μου ή κάποια άλλη custom ή βάλε εσύ ένα app, αλλά πρώτα δοκίμασε την original για μερικές ώρες/ημέρες έτσι ώστε να δεις ότι όλα λειτουργούν σωστά και για να μπορέσεις να εκτιμήσεις τις διαφορές.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το έβγαλες φωτογραφία θα νομίσουν κάποιοι ότι το στέλνουν μαζί με αμορτισέρ κλπ:lol::lol::lol:

Για να το κλείσεις πατάς παρατεταμένα το κόκκινο κουμπάκι και επιλέγεις από το μενού. Επίσης στα settings μπορείς να καθορίσεις τι ακριβώς γίνεται με απλό πάτημα του κόκκινου κουμπιού (sleep ή OFF).

edit: Για να έχεις virtual κουμπιά κλπ θα βάλεις εάν θέλεις την ρομ μου ή κάποια άλλη custom ή βάλε εσύ ένα app, αλλά πρώτα δοκίμασε την original για μερικές ώρες/ημέρες έτσι ώστε να δεις ότι όλα λειτουργούν σωστά και για να μπορέσεις να εκτιμήσεις τις διαφορές.

 

Όντως όπως τα γράφεις είναι !

Έβαλα και το Taskbar - PC-style productivity for Android που είχε προταθεί σε προηγούμενη σελίδα και το ρύθμισα σε συνεχές πάτημα στον κύκλο να μου βγάζει το Power menu.

Και για τον ήχο τελικά η διαδικασία είναι η ίδια με το παλιό tvbox.

Μέχρι στιγμής πολύ ευχαριστημένος, το Kodi πάει βούτυρο σε σχέση με το παλιό box ..

Άντε να αρχίσει και το NBA να το τεστάρω καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

ενα μποξακι να παιζει eradio και μια εφαρμογη gps χωρις να κολαει;
Gps στο μποξ;

Θα το πάρεις μαζί σου εξω;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!

Ποιό tv box προτείνετε για αγορά αφού θα χρησιμοποιηθεί μόνο για CoreELEC/Netflix?

Φυσικά με amlogic 2/16 και μέχρι 30 ευρώ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!

Ποιό tv box προτείνετε για αγορά αφού θα χρησιμοποιηθεί μόνο για CoreELEC/Netflix?

Φυσικά με amlogic 2/16 και μέχρι 30 ευρώ.

Ευχαριστώ

 

Γενικα πλεον τα μποξακια ειναι λιγο πιο ακριβα απ'οτι παλιοτερα ...

Τωρα αν αυτο θα συνεχιστει ... θα δειξει !

Με τα ''σωστα'' μεταφορικα τα περισσοτερα Amlogic S905X3

2αρια ξεπερνανε τα 35 ευρω στα κινεζομαγαζα αυτην λοιπον την περιοδο ... !

Οπωτε γιατι να μην δωσεις λιγα παραπανω χρηματα για ενα 4/32 ; !

:)

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Για Nandroid backup με TWRP σε Beelink GT-King έχουμε κάτι εγγυημένο;

Τελευταίο official firmware 910P0 με S/N SA9X

Link to comment
Share on other sites

Για Nandroid backup με TWRP σε Beelink GT-King έχουμε κάτι εγγυημένο;

Τελευταίο official firmware 910P0 με S/N SA9X

 

http://www.bee-link.com/forum.php?mod=viewthread&tid=52694

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση...το είχα δει το link αυτό αλλά δεν βλέπω ανταπόκριση να υπάρχει από άτομα που το έχουν δοκιμάσει. Επίσης είναι για παλιό firmware 905P0-LPDDR4 kernel και δεν βλέπω ο Magendanz να συνεχίζει την ανάπτυξη του. Άρα επιφυλασσόμεθα!

Link to comment
Share on other sites

Για το Η96ΜΑΧ Χ3 παρατηρησα οτι εχει θερμοκρασια cpu 47 βαθμους(το βλεπω στο Kodi) ενω ειναι εκτος μπριζας για πολλες ωρες σε δωματιο με 24 βαθμους. Ειναι φυσιολογικο αυτο , και οταν ανεβαζει 75 βαθμους (χωρις throttling) παιζοντας youtube 4K για ωρα δειχνει σωστά?

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

Για το Η96ΜΑΧ Χ3 παρατηρησα οτι εχει θερμοκρασια cpu 47 βαθμους(το βλεπω στο Kodi) ενω ειναι εκτος μπριζας για πολλες ωρες σε δωματιο με 24 βαθμους. Ειναι φυσιολογικο αυτο , και οταν ανεβαζει 75 βαθμους (χωρις throttling) παιζοντας youtube 4K για ωρα δειχνει σωστά?

Είναι ακριβώς όπως τα λες. Όλο τον χειμώνα και μέχρι πριν λίγο καιρό ξεκινούσε με περίπου 34-35 βαθμούς ενώ πλέον λόγω υψηλότερων θερμοκρασιών ξεκινάει με περίπου 46-47. Και παρόλο που οι 75+ βαθμοί θεωρούνται αποδεκτοί έχουμε πει ότι καλό είναι να έχουμε έναν ανεμιστήρα από κάτω που θα κατεβάζει την θερμοκρασία κατά τουλάχιστον 10-15 βαθμούς. Εγώ και στα 3 μποξάκια μου έχω μόνιμα τέτοιους, στο H96maxX3 μάλιστα τον έκανα πολύ προτού το παραλάβω.:)

Και πάμε τώρα στο θέμα για το οποίο έχουμε "ψιλοσκοτωθεί" εδώ. Κατά την γνώμη μου ΔΕΝ χρειάζονται επιπλέον τρύπες. Κάνε κάτι σαν αυτό που υπάρχει στη σελ. 1033 Ποστ#15491 ή κάτι σαν αυτό που έκανε ο φίλος @costasibiza1024 (δες λίγα ποστ πριν & λίγα μετά, καθώς και την "μελέτη" που έκανε εκεί:lol:).

Εάν παρόλα αυτά θέλεις να κάνεις τρύπες έχω βρει και 1 "κομψή" λύση που έκανε κάποιος στο κουτί μας.:happy:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση...το είχα δει το link αυτό αλλά δεν βλέπω ανταπόκριση να υπάρχει από άτομα που το έχουν δοκιμάσει. Επίσης είναι για παλιό firmware 905P0-LPDDR4 kernel και δεν βλέπω ο Magendanz να συνεχίζει την ανάπτυξη του. Άρα επιφυλασσόμεθα!

 

Εγω εχω το B922 με την 909 ακομα...

Δουλευει ομως κανονικα!

Δεν εχει καμια σχεση η βερσιον του λογισμικου!

H twrp πατσαρεται με βαση την original recovery του tv box!

Απλα οταν θα τρεξεις το restore ξετσεκαρεις αυτο που λεει ODM και ολα θα ειναι οκ!

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

ath156

To περιεργο ειναι οτι το δωματιο εχει 24 ενω τον χειμωνα 21 , δεν βγαινει η διαφορα , μου φαινεται μεγαλη η εκκινηση απο 47 ενω το δωματιο εχει 24. Παντως αναμενω βαση με ανεμιστηρακι usb.

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

ath156

To περιεργο ειναι οτι το δωματιο εχει 24 ενω τον χειμωνα 21 , δεν βγαινει η διαφορα , μου φαινεται μεγαλη η εκκινηση απο 47 ενω το δωματιο εχει 24. Παντως αναμενω βαση με ανεμιστηρακι usb.

Επειδή το έχω από την αρχή του χρόνου σου λέω ότι υπάρχει αυτή η διαφορά (για όλα υπάρχουν εξηγήσεις δεν είναι όμως ο σκοπός του θέματος εδώ αυτό). Άλλωστε θα το επαληθεύσεις ή όχι με το καλό το φθινόπωρο/χειμώνα:)

Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι ότι εάν τον ανεμιστήρα τον βάλεις σε 1 θύρα USB του κουτιού, αυτές ΔΕΝ κλείνουν τελείως όταν κλείνεις τελείως το κουτί (εξακολουθούν και δίνουν ρεύμα, άρα ο ανεμιστήρας θα λειτουργεί 24/24). Λύσεις σε αυτό:

1. Ένας απλός διακόπτης (όπως στα πορτατίφ) πριν από το κουτί & χειροκίνητο ON/OFF (αυτό έχω εγώ στο H96maxX3, αλλά είναι δίπλα μου στο laptop & στην TV/monitor).

2. Εάν θες κάτι πιο προχωρημένο ή το έχεις σε σημείο όχι τόσο εύκολα προσβάσιμο παίρνεις 1 πρίζα Wifi (εγώ πήρα 1 από Banggood με 8 ευρώ) και την χειρίζεσαι από το κινητό.

3. Ακόμα πιο απλά, απλώς τραβάς το καλώδιο USB από την θύρα.

4. Χρησιμοποιείς έναν μετασχηματιστή (με πλεονέκτημα ότι θα έχεις και τις 2 θύρες διαθέσιμες), τον οποίο όμως επίσης πρέπει να χειρίζεσαι είτε χειροκίνητα είτε με πρίζα Wifi. Επίσης με τον εξωτερικό μετασχηματιστή μπορείς να έχεις και παραπάνω Volt (7.5 ή 9 ή 12) άρα και μεγαλύτερη μείωση θερμοκρασίας όταν χρειάζεται (40+ βαθμούς εξ.θερμοκρασία).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Eνα αλλο περιεργο της μαμα ρομ στο Η96ΜΑΧ Χ3. Στο droid settings/display δεν εχει επιλογη 4k/60 (φτανει 4Κ/30) , Εφοσον ομως η tv ειναι 4Κ και παιξει το box σε καποια εφαρμογη αντιστοιχο αρχειο , επιλεγεται αυτοματα και εμφανιζεται σαν τελικη επιλογη το 4Κ/60 (ισως βοηθαει το afrd). Edited by chriskan22

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

Eνα αλλο περιεργο της μαμα ρομ στο Η96ΜΑΧ Χ3. Στο droid settings/display δεν εχει επιλογη 4k/60 (φτανει 4Κ/30) , Εφοσον ομως η tv ειναι 4Κ και παιξει το box σε καποια εφαρμογη αντιστοιχο αρχειο , επιλεγεται αυτοματα και εμφανιζεται σαν τελικη επιλογη το 4Κ/60 (ισως βοηθαει το afrd)

Είπαμε ότι αυτό είναι μία απλή αλλαγή στο αρχείο build.prop (υπάρχει έτοιμο στην ρομ μου).

Δυστυχώς το 4Κ δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα στο H96maxX3, εφόσον το έχω επάνω σε TV/monitor με 1080p (ούτε προβλέπεται σύντομα να βρω χρόνο να το δοκιμάσω στην νέα μου 4Κ LG :().Άρα οποιαδήποτε παρατήρησή σου για το 4Κ είναι χρήσιμη.

Δούλεψε την μαμά ρομ αρκετά, μετά κάνε ένα backup με προσωρινό TWRP (όπως ο φίλος @xloupas) και μετά δοκίμασε την ρομ μου.Με το backup που θα έχεις κάνει γυρίζεις πίσω αμέσως, εάν δεν σου αρέσει κάτι στην ρομ μου.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Eνα αλλο θεμα ειναι με τις πηγες 1080. Εφοσον το box εχει κλειδωσει σε 4Κ/60 , κανει upscaling σε 4Κ (διορθωστε με αν κανω λαθος) δεν και δεν αφηνει την Tv να κανει αυτη που εχει πολυ καλυτερους επεξεργαστες. Απο την αλλη δεν γινεται καθε φορα που πας σε 1080 πηγη να αλλαζεις συχνοτητα-δεν ειναι πρακτικο. Υπαρχει καμια ρυθμιση που να αλλαζει αυτοματα fps αναλογα με την πηγη?

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

https://mega.nz/file/I5VimADR#VGPHc7XjBRqqLH84yb_0sFnqww-hlymOZf8tEx_cuI0

Ξαναβάζω το λινκ για την πλήρως ελληνοποιημένη ρομ που έχω κάνει. Βασικό πλεονέκτημά της είναι το magisk, μόνιμο TWRP και η προεγκατάσταση εφαρμογών για notification/navigation bars, temp κλπ. Παρακαλώ για να μην επαναλαμβάνομαι κοιτάξτε προηγούμενες αναρτήσεις μου. Η ρομ αυτή είναι AOSP.

Όσον αφορά το 1ο λινκ που έβαλε ο @gatos814 επισημαίνω ότι σταματούσε με λάθος στο 97%. Το πρόβλημα αυτό το είχαν επισημάνει και άλλοι χρήστες και δεν γνωρίζω εάν το διόρθωσε ο developer (νομίζω πως όχι).

Επίσης εάν δεν έχετε καλώδιο USB-A /USB-A όπως έχουμε πει πολλές φορές μπορείτε να το φτιάξετε πολύ εύκολα μόνοι σας, κόβοντας τα αρσενικά τμήματα από παλιά καλώδια (κινητών κλπ που συνήθως όλοι έχουμε στην άκρη) και ενώνοντας απλώς χρώμα με χρώμα (κόκκινο στο κόκκινο και μαύρο σε μαύρο).

Εάν μετά θέλετε να δοκιμάσετε την ρομ του slimbox θα έλεγα ότι ειδικά για το H96 max X3 να χρησιμοποιήσετε καλύτερα αυτή του Vortex v.1.1. (AOSP ή ΑTV). Link είχα βάλει σε προηγούμενη σελίδα.

 

edit: Ορίστε και κάποια παλιά screenshots από την ρομ που προτείνω : https://mega.nz/file/oxsVWAZK#eQUjDAtBsO1q-S9sgfdew04-jZYS2bfd3XIlMf9O9w4

https://mega.nz/file/k5kh3S6C#ScxO1cXNs1nM8vXtiF7-TQORgqbzdliU1WqMBwgi18E

https://mega.nz/file/oxkkkKhL#J2erGiBXWgYZDFewySwkReScwG9Ikv1bSMshrk4m8N8

edit2: Και για να μην πολυψάχνεστε στη σελίδα 1037 και στο Ποστ #15554 υπάρχει μεγαλύτερη αναφορά στη ρομ που προτείνω ανεπιφύλακτα. Αυτή χρησιμοποιώ και σήμερα αφού κουράστηκα να δοκιμάζω άλλες που δεν μου πρόσφεραν τίποτα επιπλέον (τα αντίθετο και μόνο λαμβάνοντας υπόψιν ότι έχω ΜΟΝΙΜΟ magisk, άρα είμαι ταυτόχρονα και root & unroot :dance::dance:). Στην ίδια σελίδα και στο Ποστ #15548 θα βρείτε και το λινκ για Vortex v1.1 rom (εξαιρετικά όμοια με slimbox και εγκατάσταση χωρίς κανένα πρόβλημα με USB Burning Tool στο H96 max X3).

Ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση. Έχω usb σε usb, ωστόσο, πως ακριβώς κάνω εγκατάσταση τη rom στο h96 max x3?

Edited by cgioris
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση. Έχω usb σε usb, ωστόσο, πως ακριβώς κάνω εγκατάσταση τη rom στο h96 max x3?

1. Αφήνεις τελείως "γυμνό" το κουτί. Συνδέεις μόνο την 1 άκρη του καλωδίου.

2. Ξεκινάς το USB Burning Tool και φορτώνεις την rom μου. Πατάς το START και μετά συνδέεις την άλλη άκρη του καλωδίου και περιμένεις να φτάσει στο 100%. Εάν δεν ξεκινάει το "κάψιμο" μπορείς να επαναλάβεις την διαδικασία μόνο που την ώρα που συνδέεις το USB στον υπολογιστή, ταυτόχρονα πατάς και το reset button (είναι μέσα στην θύρα AV - πατιέται κεντρικά και ΑΠΑΛΑ έως ότου κάνει κλικ π.χ. με 1 οδοντογλυφίδα).

 

****** Χρειάζεται να έχεις βάλει και το LICENCE directory στην εγκατάσταση του USB burning tool, αλλιώς θα σου βγάλει λάθος και δεν θα προχωρήσει στο κάψιμο.Εάν δεν βρίσκεις το licence πες μου.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...