Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς τα Logitech Z5500 δεν έχουν σύνδεση HDMI παρά μόνο οπτική ίνα για dts.Το άλλο περί custom ROM θα το δω.Τι ακριβώς κερδίζω όμως; Τις ματρόσκες τις παίζει μια χαρά τοπικά.Δεν έχω θέμα.Με το δίκτυο έχω όμως μεγάλο θέμα.

Επίσης στο AIDA64 το μόνο που μου βγάζει στην καρτέλα Network είναι τα εξής : Telephony - Phone Type - None και WiFi - State.

Πουθενά αναφορά για ethernet παρόλο που το έχω συνδεδεμένα ενσύρματα.

 

Εχεις δικιο για το Aida64 ...

Απ'οτι παρατηρω πληροφοριες για Lan παιρνω μονο το παμπαλαιο μου Minix x7 με τον Rockchip 3188 ...!!!

Σε οσες Amlogic συσκευες εχω πληροφοριες παιρνω μονο απο wifi !

Να φταιει αραγε το SoC η η εκδοση του Android ; !

Να κατι που δεν ειχα παρατηρησει ποτε σε αυτο το επιπεδο πληροφοριων!

Τωρα για το λογισμικο...

Μια αλλαγη του θα σου λυσει τις αποριες σου για το αν φταιει το hardware η το software !

Και αν θελεις μπορεις να κανεις ενα backup τα data σου η και ολο το λογισμικο σου με την twrp και να το/τα ξαναπερασεις πολυ ευκολα μετα!

Καλη τυχη!

;)

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Και κατι ακομα για τους κατοχους των Beelink GT King & GT King Pro ...

Εδω και λιγο καιρο κυκλοφορουν καθαρα Linux λογισμικα εγκατεστημενα σε καρτα που μετατρεπουν τα μποξακια αυτα σε τυπου desktop φαση...!

Η διαδικασια και η λογικη ολου αυτου ειναι ιδια με την λογικη του Coreelec...

Προσωπικα δεν τα εχω δοκιμασει γιατι δεν ειμαι και πολυ φαν του Linux αλλα καποια στιγμη θα γινει και αυτο...!!!

Περισσοτερες λεπτομερειες για οποιον θελει κατι διαφορετικο εδω :

http://bee-link.com/forum.php/forum.php?mod=viewthread&tid=68537

 

:)

Φίλε gatos τέτοιες εκδόσεις δεν υπάρχουν μόνο για τα Beelink GT King αλλά για πάρα πολλά κουτιά.

Ειδικά δε σε Armbian νομίζω υπάρχουν εκδόσεις/διανομές για όλους τους επεξεργαστές (amlogic, RK, AW).

Πάντως για το H96 max X3 υπάρχει και ειδικό Θέμα όπου πολύ εύκολα καθοδηγείσαι πως με λίγα βήματα μπορείς να εγκαταστήσεις ένα τέτοιο σύστημα και να κάνεις να δουλεύουν άψογα όλα τα υποσυστήματα (π.χ. bt, wifi κλπ) ακόμα και το 1.000άρι LAN:). Και πράγματι η όλη διαδικασία είναι περίπου αντίστοιχη με το Coreelc.

Το δοκίμασα και είναι πράγματι εντυπωσιακό πως τόσο εύκολα μπορείς να έχεις από το μποξάκι σου ένα πλήρως λειτουργικό Linux σύστημα.

Βέβαια για την συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών ίσως κάτι τέτοιο να είναι αδιάφορο:yawn:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός για το SLIMBOX-X3 ;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gatos τέτοιες εκδόσεις δεν υπάρχουν μόνο για τα Beelink GT King αλλά για πάρα πολλά κουτιά.

Ειδικά δε σε Armbian νομίζω υπάρχουν εκδόσεις/διανομές για όλους τους επεξεργαστές (amlogic, RK, AW).

Πάντως για το H96 max X3 υπάρχει και ειδικό Θέμα όπου πολύ εύκολα καθοδηγείσαι πως με λίγα βήματα μπορείς να εγκαταστήσεις ένα τέτοιο σύστημα και να κάνεις να δουλεύουν άψογα όλα τα υποσυστήματα (π.χ. bt, wifi κλπ) ακόμα και το 1.000άρι LAN:). Και πράγματι η όλη διαδικασία είναι περίπου αντίστοιχη με το Coreelc.

Το δοκίμασα και είναι πράγματι εντυπωσιακό πως τόσο εύκολα μπορείς να έχεις από το μποξάκι σου ένα πλήρως λειτουργικό Linux σύστημα.

Βέβαια για την συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών ίσως κάτι τέτοιο να είναι αδιάφορο:yawn:

 

Μιλησα για τα S922X γιατι με αυτα πειραματιζομουν τελευταια!

Εγω απλα μια που το φορτωσα (Ubuntu) και μια που το εσβησα απο την καρτουλα μου !!!

Ειδα οτι ... δουλευει και το εσβησα χωρις περεταιρω τεστ !

Στο παλιο μου RK Minix εδω και παρα πολυ καιρο ειχα επισης δοκιμασει λινουξακι...

Και πηγαινε και αρκετα καλα θα ελεγα...!

Επισης σε μποξακια Nexbox A95X & Nexbox A1, A3 ''επεσα'' πανω σε καπoια λογισμικα απο BayLibre μερια αλλα ειχαν τα θεματακια τους!

Στα S922X της Bellink εδω τωρα για παραδειγμα δεν δουλευει σωστα η gpu για να αποδωσει 3d παιχνιδια λογω ελειψης του source code και κατ'επεκταση των drivers !

Για το Armbian ξερω αλλα ομολογω οτι για s912 , s905x , x2 & x3 δεν ηξερα οτι υπαρχουν Ubuntu , Debian και πιο ξερει ποιες και ποσες αλλες εκδοσεις που να ειναι ''αξιοπιστες'' !

Και δεν λεω καλο το Armbian αλλα η γνωμη μου ειναι οτι εχει την ιδια λογικη με το Android x86 δηλαδη λογισμικο που καλυπτει συγκεκριμενη γκαμα συσκευων!

Χωρις παντως να ειναι κατι κακο αυτο!

Το Ubuntu παντως που ειναι και απο τα πιο διεδομενα Linux distro ειναι και πιο πληρεστερο για τα ... γουστα μου! :rolleyes:

Δηλαδη του ... πρωταρη! :lol: :lol: :lol:

:)

 

 

 

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός για το SLIMBOX-X3 ;

 

Στο προηγουμενο μου μηνυμα σε παρεπεμψα στο ποστ #15428 του @makis1024 που ειχε το λινκ απο τους Ρωσους!

Με μια μεταφραση λεει ολες τις λεπτομερειες ...

Αν δεν βγαλεις ακρη στειλε μου π.μ για να το ξεκινησεις!

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Installing SLIMBOX from scratch with data cleaning:

Video firmware installation - see

1. Download SLIMBOX-X3-system AOSP or ATV.

2. In the same place, download in the SLIMBOX-X3-vendor folder for your TV box.

3. Download TWRP .

4. Three downloaded archives we throw on a usb flash drive.

5. Install the PowerMenu program on the consolethrough which we boot into recovery.

5a. Or we boot into recovery through the reset button: We pull out the power. In the AV jack, press and hold the “Reset” button with a match or a toothpick. Insert the power. We are waiting for it to boot into recovery. We release "Reset".

6. In the recovery, select Apply update from EXT.

7. We find the downloaded TWRP in usbotg and install it.

8. Make a backup of our firmware (Backup).

9. Install SLIMBOX-X3-system AOSP or ATV.

10. Install SLIMBOX-X3-vendor for your TV box.

11. Make a selective wipe of data from the previous firmware: On the lower bar, use the "back" button to go to the TWRP main menu, then Clean-Selective cleaning - Dalvik / arte cache and Data.

12. We are loaded into the system.

Link to comment
Share on other sites

Mια ερωτηση , παραγγειλα to H96MAX X3 στην προσφορα , βιαστικα, αλλα ειδα εκ των υστερων σε review στο yοutube (αλλα και σε review κλωνου του) οτι δεν υποστηριζει 4κ hdr 60 fps , μονο 30 . Οι κατοχοι το επιβεβαιωνετε , και αν ναι, εχετε δοκιμασει σε linux αν παιζει κανονικα τα 60 fps? Eπισης με αλλη rom τα υποστηριζει ειτε σε android ειτε σε linux ?

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

Mια ερωτηση , παραγγειλα to H96MAX X3 στην προσφορα , βιαστικα, αλλα ειδα εκ των υστερων σε review στο yοutube (αλλα και σε review κλωνου του) οτι δεν υποστηριζει 4κ hdr 60 fps , μονο 30 . Οι κατοχοι το επιβεβαιωνετε , και αν ναι, εχετε δοκιμασει σε linux αν παιζει κανονικα τα 60 fps? Eπισης με αλλη rom τα υποστηριζει ειτε σε android ειτε σε linux ?

Σχεδόν όλα τα σχετικά κουτιά έρχονται με "κλειδωμένα" τα 30 fps. Με μία απλή αλλαγή στο σχετικό build.prop το κάνεις να τρέχει στα 60fps:happy:

Παρέλαβέ το εσύ με το καλό και σου έχουμε έτοιμες διάφορες custom roms.:rolleyes:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, μετά από 2+ χρόνια με το Beelink M18 Amlogic (S905), δυστυχώς προχθές το έκαψα. Χάλασε το τροφοδοτικό και δοκίμασα ένα άλλο άλλα είχε ανάποδη πολικότητα οπότε ακολούθησε ενα τσαφ και μύρισε καμένο.

Είμαι σε αναζήτηση καινούργιου, κοιτάζοντας εδώ στο θέμα, τα ποιο δημοφιλή budget είναι:

- X96 Air Amlogic S905X3 4GB RAM 32GB https://www.banggood.com/X96-Air-Amlogic-S905X3-4GB-RAM-32GB-ROM-2_4G-5G-WIFI-bluetooth-4_1-Android-9_0-4K-8K-TV-Box-p-1582015.html

- H96 Max X3 Amlogic S905X3 4GB RAM 32GB https://www.banggood.com/H96-Max-X3-Amlogic-S905X3-4GB-RAM-32GB-ROM-5G-WIFI-bluetooth-4_0-1000M-LAN-Android-Android-9_0-4K-8K-VP9-H_265-TV-Box-p-1617882.html

- A95X F3 SLIM Amlogic S905X3 4GB RAM 32GB https://www.banggood.com/A95X-F3-SLIM-Amlogic-S905X3-4GB-RAM-32GB-ROM-5G-WIFI-bluetooth-4_0-Android-9_0-4K-8K-VP9-H_265-TV-Box-Support-Voice-Control-p-1587939.html

- A95X F3 Air S905X3 4GB RAM 32GB https://www.banggood.com/A95X-F3-Air-S905X3-4GB-RAM-32GB-ROM-5G-WIFI-bluetooth-4_0-Android-9_0-4K-8K-TV-Box-with-6-RGB-Light-p-1586916.html

 

Όλα παίζουν στα 40€, ποιο από όλα να προτιμήσω υπερτερεί κάποιο ?

Υπάρχει κανα άλλο που μου διέφυγε ?

Edited by leros2004
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με τη SLIMBOX-X3 χάνω την δυνατότητα να μπορώ να εγκαθιστώ εφαρμογές από το play store ; Είναι δηλαδή ROM μόνο για ταινίες ; Γιατί αν είναι έτσι μου είναι άχρηστη.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με τη SLIMBOX-X3 χάνω την δυνατότητα να μπορώ να εγκαθιστώ εφαρμογές από το play store ; Είναι δηλαδή ROM μόνο για ταινίες ; Γιατί αν είναι έτσι μου είναι άχρηστη.

 

Καμια σχεση...!

Play store = All ok!

Την εχω ηδη σε 2 διαφορετικα μποξακια...

Και ειναι οτι καλυτερο μεχρι στιγμης σε S905X3 !

Καμια σχεση με τις μανισιες ....!

Τουλαχιστον δεκα κλικ πιο πανω σε χρηση και δυνατοτητες!

Τωρα για το αν θα λυσει τα δικα σου προβληματα ....

Την βαζεις και ... βλεπεις!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Θα την βάλω απλά περιμένω να δω τι θα γίνει με το ali επειδή έχω ανοίξει despute.Μόλις λήξει θα βάλω τη συγκεκριμένη ROM.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, μετά από 2+ χρόνια με το Beelink M18 Amlogic (S905), δυστυχώς προχθές το έκαψα. Χάλασε το τροφοδοτικό και δοκίμασα ένα άλλο άλλα είχε ανάποδη πολικότητα οπότε ακολούθησε ενα τσαφ και μύρισε καμένο.

Είμαι σε αναζήτηση καινούργιου, κοιτάζοντας εδώ στο θέμα, τα ποιο δημοφιλή budget είναι:

- X96 Air Amlogic S905X3 4GB RAM 32GB https://www.banggood.com/X96-Air-Amlogic-S905X3-4GB-RAM-32GB-ROM-2_4G-5G-WIFI-bluetooth-4_1-Android-9_0-4K-8K-TV-Box-p-1582015.html

- H96 Max X3 Amlogic S905X3 4GB RAM 32GB https://www.banggood.com/H96-Max-X3-Amlogic-S905X3-4GB-RAM-32GB-ROM-5G-WIFI-bluetooth-4_0-1000M-LAN-Android-Android-9_0-4K-8K-VP9-H_265-TV-Box-p-1617882.html

- A95X F3 SLIM Amlogic S905X3 4GB RAM 32GB https://www.banggood.com/A95X-F3-SLIM-Amlogic-S905X3-4GB-RAM-32GB-ROM-5G-WIFI-bluetooth-4_0-Android-9_0-4K-8K-VP9-H_265-TV-Box-Support-Voice-Control-p-1587939.html

- A95X F3 Air S905X3 4GB RAM 32GB https://www.banggood.com/A95X-F3-Air-S905X3-4GB-RAM-32GB-ROM-5G-WIFI-bluetooth-4_0-Android-9_0-4K-8K-TV-Box-with-6-RGB-Light-p-1586916.html

Όλα παίζουν στα 40€, ποιο από όλα να προτιμήσω υπερτερεί κάποιο ?

Υπάρχει κανα άλλο που μου διέφυγε ?

Εγώ θα σου πω μόνο για το H96maxX3 εφόσον αυτό έχω (για τα άλλα θα σου πουν άλλοι).

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και ένα πλεονέκτημα που τουλάχιστον εγώ το θεώρησα σημαντικό είναι ότι έχει 1.000άρι Lan.

Κατά τα άλλα έχει κάποια τυπικά χαρακτηριστικά S905X3, μνήμη 4/32 ή 4/64 ή 4/128, διπλό wifi 2,4 /5 κλπ.

Ένα επιπλέον πλεονέκτημα θα έλεγα είναι ότι είναι ουσιαστικά το ίδιο με HK1 X3, Bqeel Y8 max, Vontar X3, Transpeed X3 και άρα μπορεί να πάρει τις αυθεντικές εργοστασιακές rom όλων των παραπάνω (άλλες rooted και άλλες unrooted). Το κυριότερο όμως είναι ότι ήδη υπάρχουν αρκετές custom roms για αυτά (AOSP ή ATV) ακόμα και η τελευταία της μόδας (Slimbox) καθώς επίσης και μία ουσιαστικά ίδια με του Slimbox αλλά φτιαγμένη μόνο για το H96maxX3. Επιπλέον όμως έχω φτιάξει μία ελληνοποιημένη custom rom με στάνταρντ magisk, .ανω κάτω μπάρες και άλλες πολλές βελτιώσεις/features. Αυτή χρησιμοποιώ και σε αυτήν επανέρχομαι πάντα εφόσον όσες δοκίμασα μετά ουσιαστικά δεν μου προσφέρουν τίποτα παραπάνω, το αντίθετο θα έλεγα.

Αρα λοιπόν ακούς γνώμες, συγκρίνεις και τελικά αποφασίζεις ανάλογα και με τις απαιτήσεις σου.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Θα την βάλω απλά περιμένω να δω τι θα γίνει με το ali επειδή έχω ανοίξει despute.Μόλις λήξει θα βάλω τη συγκεκριμένη ROM.

 

Δεν παει ετσι η φαση...

Δεν χρειαζεται να περιμενεις κατι απο το ali...!

Δηλαδη αν σου πουνε γυρνα το πισω θα το γυρισεις ! ;

Θα σε συμφερει ολο αυτο ;

Μονο στο lan και την ταχυτητα του ισως μπορεις να πατησεις αν υπαρξει τροπος να το αποδειξεις σαν ''not as described'' !

Αλλιως το πιο πιθανο ειναι να μην γινει τιποτα ...!

Μακαρι ομως!

:)

 

 

Καλησπέρα και από μένα, μετά από 2+ χρόνια με το Beelink M18 Amlogic (S905), δυστυχώς προχθές το έκαψα. Χάλασε το τροφοδοτικό και δοκίμασα ένα άλλο άλλα είχε ανάποδη πολικότητα οπότε ακολούθησε ενα τσαφ και μύρισε καμένο.

Είμαι σε αναζήτηση καινούργιου, κοιτάζοντας εδώ στο θέμα, τα ποιο δημοφιλή budget είναι:

- X96 Air Amlogic S905X3 4GB RAM 32GB https://www.banggood.com/X96-Air-Amlogic-S905X3-4GB-RAM-32GB-ROM-2_4G-5G-WIFI-bluetooth-4_1-Android-9_0-4K-8K-TV-Box-p-1582015.html

- H96 Max X3 Amlogic S905X3 4GB RAM 32GB https://www.banggood.com/H96-Max-X3-Amlogic-S905X3-4GB-RAM-32GB-ROM-5G-WIFI-bluetooth-4_0-1000M-LAN-Android-Android-9_0-4K-8K-VP9-H_265-TV-Box-p-1617882.html

- A95X F3 SLIM Amlogic S905X3 4GB RAM 32GB https://www.banggood.com/A95X-F3-SLIM-Amlogic-S905X3-4GB-RAM-32GB-ROM-5G-WIFI-bluetooth-4_0-Android-9_0-4K-8K-VP9-H_265-TV-Box-Support-Voice-Control-p-1587939.html

- A95X F3 Air S905X3 4GB RAM 32GB https://www.banggood.com/A95X-F3-Air-S905X3-4GB-RAM-32GB-ROM-5G-WIFI-bluetooth-4_0-Android-9_0-4K-8K-TV-Box-with-6-RGB-Light-p-1586916.html

 

Όλα παίζουν στα 40€, ποιο από όλα να προτιμήσω υπερτερεί κάποιο ?

Υπάρχει κανα άλλο που μου διέφυγε ?

 

Αν δεν κανω λαθος ολα αυτα που κοιτας παιρνουν ενα συγκεκριμενο custom λογισμικο που τα κανει σουπερ...!

Για μενα το 1000ρι lan πρακτικα ειναι αχρηστο (σε καθημερινη χρηση) και ειναι χρησιμο μονο σε φαση τοπικου δυκτιου ...

Και παλι εαν (αληθευει οτι ειναι ετσι πραγματικα το hardware) και ... εφοσον (υπαρχει και η καταληλη δυνατοτητα των υπολοιπων συσκευων μας και ... οχι μονο) !

Με ολα αυτα σαν γνωμονα λοιπον ισως να πηγαινα στο X96 Air που εχει και μια θυρα usb παραπανω !

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Δεν παει ετσι η φαση...

Δεν χρειαζεται να περιμενεις κατι απο το ali...!

Δηλαδη αν σου πουνε γυρνα το πισω θα το γυρισεις ! ;

Θα σε συμφερει ολο αυτο ;

Μονο στο lan και την ταχυτητα του ισως μπορεις να πατησεις αν υπαρξει τροπος να το αποδειξεις σαν ''not as described'' !

Αλλιως το πιο πιθανο ειναι να μην γινει τιποτα ...!

Μακαρι ομως!

:)

 

 

 

 

Αν δεν κανω λαθος ολα αυτα που κοιτας παιρνουν ενα συγκεκριμενο custom λογισμικο που τα κανει σουπερ...!

Για μενα το 1000ρι lan πρακτικα ειναι αχρηστο (σε καθημερινη χρηση) και ειναι χρησιμο μονο σε φαση τοπικου δυκτιου ...

Και παλι εαν (αληθευει οτι ειναι ετσι πραγματικα το hardware) και ... εφοσον (υπαρχει και η καταληλη δυνατοτητα των υπολοιπων συσκευων μας και ... οχι μονο) !

Με ολα αυτα σαν γνωμονα λοιπον ισως να πηγαινα στο X96 Air που εχει και μια θυρα usb παραπανω !

;)

 

Πήρα πριν λίγο καιρό το Air και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Βέβαια η δικές μου απαιτήσεις δεν είναι μεγάλες, οπότε μια χαρά κάνει την δουλειά του... :)

Link to comment
Share on other sites

1000αρη lan είχε και αυτό που μου κάηκε, εντάξει ζω και χωρίς 1000αρη. Ποιο πολύ το 5g wifi με νοιάζει.

Να ρωτήσω με το wifi signal πως τα πάνε, το παλιο μου είχε εξωτερική κεραία και γενικά δεν είχα κανένα θέμα.

Αυτά που είναι με εσωτερική είναι ΟΚ ?

Επίσης από θερμοκρασίες ? Ποιο είναι το ποιο αεράτο/δροσερό ?

 

Kαι εγώ απλή χρήση κάνω, ένα Kodi, και βλέπω nba απο reddit links (με chrome)

Edited by leros2004
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ολα αυτα που κοιτας παιρνουν ενα συγκεκριμενο custom λογισμικο που τα κανει σουπερ...!

Για μενα το 1000ρι lan πρακτικα ειναι αχρηστο (σε καθημερινη χρηση) και ειναι χρησιμο μονο σε φαση τοπικου δυκτιου ...

Και παλι εαν (αληθευει οτι ειναι ετσι πραγματικα το hardware) και ... εφοσον (υπαρχει και η καταληλη δυνατοτητα των υπολοιπων συσκευων μας και ... οχι μονο) !

Με ολα αυτα σαν γνωμονα λοιπον ισως να πηγαινα στο X96 Air που εχει και μια θυρα usb παραπανω !

;)

τώρα που ο ΟΤΕ έχει κάνει ήδη "σουρωτήρι" πολλά σημεία σε συγκεκριμένες πόλεις και έχει αρχίσει να προσφέρει στα fiber to home 200άρια (με μικρότερη τιμή από 50άρια) λόγω επιδότησης?Δεν ξέρω εάν θα ισχύει αυτό που λες (μόνο για τοπικό δίκτυο) μετά από λίγο:rolleyes:

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1000αρη lan είχε και αυτό που μου κάηκε, εντάξει ζω και χωρίς 1000αρη. Ποιο πολύ το 5g wifi με νοιάζει.

Να ρωτήσω με το wifi signal πως τα πάνε, το παλιο μου είχε εξωτερική κεραία και γενικά δεν είχα κανένα θέμα.

Αυτά που είναι με εσωτερική είναι ΟΚ ?

Επίσης από θερμοκρασίες ? Ποιο είναι το ποιο αεράτο/δροσερό ?

 

Kαι εγώ απλή χρήση κάνω, ένα Kodi, και βλέπω nba απο reddit links (με chrome)

 

Όλα τα κουτιά μου τα έχω επάνω σε ανεμιστήρες με 5V USB (από το κουτί ή από μετασχηματιστή). Είναι home made με ΜΗΔΕΝΙΚΟ κόστος (έχω αναφερθεί και παλιότερα σε αυτό το θέμα και εάν χρειασθεί θα το ξανα αναλύσω).

Με αυτό τον τρόπο μέχρι πριν λίγο καιρό η μέγιστη θερμοκρασία του ήταν 40-45 βαθμούς. Πλέον στις πιο ζεστές ημέρες μπορεί να φθάσει κοντά στους 60. Υποθέτω ότι το κατακαλόκαιρο θα πάει παραπάνω, πάντως πολύ-πολύ λιγότερο από αυτό που αντέχει. Το ίδιο περίπου ίσχυσε και για το H96 maxX2 που πέρασε και ένα καλοκαίρι.

Για το wifi δεν μπορώ να σου πω γιατί σε όλα πλέον έχω βάλει powerlines. Το συγκεκριμένο δε από την 1η στιγμή με ethernet δίπλα στο router.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εχει αντιμετωπισει κανεις brickαριαμα του tv box του (μαυρη οθονη 2 φορες)-Μ8S S812 android 4.4.2 απο χρηση MYGICA MEDIA CENTER?

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

Το 1000άρι lan σε τοπικό δίκτυο δεν μου είναι απαραίτητο αλλά απότι είδα με το συγκεκριμένο tv box δεν μπορείς να κάνεις streaming ταινίας ούτε καν με το 10/100 που έχει πάνω.Το δοκίμασα να κάνω streaming ματροσκα remux που έχει 25-35mbps bitstream και κομπιάζει ακατάπαυστα.Πρακτικά δεν μπορείς να δεις ταινία.Με ένα παλιό egreat M34 που έχω εδώ και 15 χρόνια κάνω μια χαρά streaming βαριάς ματρόσκας χωρίς να κολάει πουθενά και έχει 10/100 lan.To να κάθομαι να αντιγράφω κάθε φορά τις ταινίες από το nas σε 2,5άρι δίσκο για να μπορώ να δω μια ταινία το θεωρώ εκνευριστικό.Δεν ξέρω τι σκατά chipset δικτύου έχουν βάλε στο μποξάκι αυτό αλλά είναι απαράδεκτο να μην ποιάνει ούτε καν το 1/4 της ονομαστικής.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Το 1000άρι lan σε τοπικό δίκτυο δεν μου είναι απαραίτητο αλλά απότι είδα με το συγκεκριμένο tv box δεν μπορείς να κάνεις streaming ταινίας ούτε καν με το 10/100 που έχει πάνω.Το δοκίμασα να κάνω streaming ματροσκα remux που έχει 25-35mbps bitstream και κομπιάζει ακατάπαυστα.Πρακτικά δεν μπορείς να δεις ταινία.Με ένα παλιό egreat M34 που έχω εδώ και 15 χρόνια κάνω μια χαρά streaming βαριάς ματρόσκας χωρίς να κολάει πουθενά και έχει 10/100 lan.To να κάθομαι να αντιγράφω κάθε φορά τις ταινίες από το nas σε 2,5άρι δίσκο για να μπορώ να δω μια ταινία το θεωρώ εκνευριστικό.Δεν ξέρω τι σκατά chipset δικτύου έχουν βάλε στο μποξάκι αυτό αλλά είναι απαράδεκτο να μην ποιάνει ούτε καν το 1/4 της ονομαστικής.

Συμφωνώ με τον @gatos814 ότι δεν έχει νόημα να περιμένεις για το dispute.Δεν σε συμφέρει να το γυρίσεις πίσω. Ούτε είναι και ελλατωματικό εξαρχής για να ζητήσεις όλα τα λεφτά σου πίσω. Αυτό που μπορείς να απαιτήσεις είναι ΜΕΡΙΚΟ refund εάν πράγματι αποδείξεις ότι βάσει περιγραφής έπρεπε να έχει 1000άρι LAN και στην πραγματικότητα έχει 100άρι (με video, screenshots της περιγραφής όταν το παρήγγειλες κλπ).

Καλύτερα να βάλεις μία custom rom π.χ. την Slimbox και να δεις μήπως τυχόν φταίει η αρχική του ρομ. Πρώτα βέβαια κάνε ένα video με τις επιδόσεις της τωρινής του ρομ στο LAN.

edit: Πάντως εάν πήρες αυτό https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905x3/784928-x96-air-amlogic-s905x3-android-9-0-media-player η βασική του σύνθεση ήταν 10/100. Νομίζω μάλιστα ότι το ίδιο πρόβλημα με εσένα αντιμετώπισαν και άλλοι (10/100 αντί 10/1000) παρά τις περιγραφές.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον @gatos814 ότι δεν έχει νόημα να περιμένεις για το dispute.Δεν σε συμφέρει να το γυρίσεις πίσω. Ούτε είναι και ελλατωματικό εξαρχής για να ζητήσεις όλα τα λεφτά σου πίσω. Αυτό που μπορείς να απαιτήσεις είναι ΜΕΡΙΚΟ refund εάν πράγματι αποδείξεις ότι βάσει περιγραφής έπρεπε να έχει 1000άρι LAN και στην πραγματικότητα έχει 100άρι (με video, screenshots της περιγραφής όταν το παρήγγειλες κλπ).

Καλύτερα να βάλεις μία custom rom π.χ. την Slimbox και να δεις μήπως τυχόν φταίει η αρχική του ρομ. Πρώτα βέβαια κάνε ένα video με τις επιδόσεις της τωρινής του ρομ στο LAN.

Τα έχω κάνει ήδη αυτά που λες.Έχω ζητήσει partial refund απλά θέλω να περιμένω 2 μέρες ακόμα γιατί ο πωλητής δεν έχει απαντήσει στο despute μου και θα αναλάβει το ali από τις 27/05.Δεν θέλω να βάλω custom rom ακόμα μην τυχόν και μου ζητήσουν εκ νέου κανένα βίντεο από το κουτί σε λευτουργία.Ήδη έχω ανεβάσει βίντεο με τις απαράδεκτες ταχύτητες.Παίζει να φρενάρει τις ταχύτητες το λογισμικό και με την custom να δω άλλες ταχύτητες ή είμαι πολύ αισιόδοξος;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

τώρα που ο ΟΤΕ έχει κάνει ήδη "σουρωτήρι" πολλά σημεία σε συγκεκριμένες πόλεις και έχει αρχίσει να προσφέρει στα fiber to home 200άρια (με μικρότερη τιμή από 50άρια) λόγω επιδότησης?Δεν ξέρω εάν θα ισχύει αυτό που λες (μόνο για τοπικό δίκτυο) μετά από λίγο:rolleyes:

 

Σε ενα τετοιο μηχανημα το να πιασεις τα πραγματικα 100 mbps θα ειναι σαν να παιρνεις ... το Champions League !!!

Ασε που κατα την ταπεινη μου γνωμη ακομα απεχουμε πολυ απο τα 200 mbps σε ... μαζικη επιλογη!

:rolleyes:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα τετοιο μηχανημα το να πιασεις τα πραγματικα 100 mbps θα ειναι σαν να παιρνεις ... το Champions League !!!

Ασε που κατα την ταπεινη μου γνωμη ακομα απεχουμε πολυ απο τα 200 mbps σε ... μαζικη επιλογη!

:rolleyes:

στο review παντως του X96 air https://androidpctv.com/review-x96-air-opinion/ λεει οτι σε ethernet φτανει τα 94 Mbps και σε wi fi 5 ghz 198, Παραμυθια λενε?

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα τετοιο μηχανημα το να πιασεις τα πραγματικα 100 mbps θα ειναι σαν να παιρνεις ... το Champions League !!!

Ασε που κατα την ταπεινη μου γνωμη ακομα απεχουμε πολυ απο τα 200 mbps σε ... μαζικη επιλογη!

:rolleyes:

 

Δες εδώ που μάλλον το έχουν ψάξει λίγο παραπάνω τόσο σε Android όσο και σε Linux:)

https://forum.armbian.com/topic/13992-h96-max-x3-specifics-only/

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

στο review παντως του X96 air https://androidpctv.com/review-x96-air-opinion/ λεει οτι σε ethernet φτανει τα 94 Mbps και σε wi fi 5 ghz 198, Παραμυθια λενε?

 

Οχι δεν λενε παραμυθια !

Αλλα το οτι πιανει ''στιγμιαια'' τα 94 δεν σημαινει και κατι!

Γενικα επικρατει αρκετη ... ασταθεια !

;)

 

Δες εδώ που μάλλον το έχουν ψάξει λίγο παραπάνω τόσο σε Android όσο και σε Linux:)

https://forum.armbian.com/topic/13992-h96-max-x3-specifics-only/

 

Δηλαδη για να μην το ψαχνω ; !

:rolleyes:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, μετά από 2+ χρόνια με το Beelink M18 Amlogic (S905), δυστυχώς προχθές το έκαψα. Χάλασε το τροφοδοτικό και δοκίμασα ένα άλλο άλλα είχε ανάποδη πολικότητα οπότε ακολούθησε ενα τσαφ και μύρισε καμένο.

Είμαι σε αναζήτηση καινούργιου, κοιτάζοντας εδώ στο θέμα, τα ποιο δημοφιλή budget είναι:

- X96 Air Amlogic S905X3 4GB RAM 32GB https://www.banggood.com/X96-Air-Amlogic-S905X3-4GB-RAM-32GB-ROM-2_4G-5G-WIFI-bluetooth-4_1-Android-9_0-4K-8K-TV-Box-p-1582015.html

- H96 Max X3 Amlogic S905X3 4GB RAM 32GB https://www.banggood.com/H96-Max-X3-Amlogic-S905X3-4GB-RAM-32GB-ROM-5G-WIFI-bluetooth-4_0-1000M-LAN-Android-Android-9_0-4K-8K-VP9-H_265-TV-Box-p-1617882.html

- A95X F3 SLIM Amlogic S905X3 4GB RAM 32GB https://www.banggood.com/A95X-F3-SLIM-Amlogic-S905X3-4GB-RAM-32GB-ROM-5G-WIFI-bluetooth-4_0-Android-9_0-4K-8K-VP9-H_265-TV-Box-Support-Voice-Control-p-1587939.html

- A95X F3 Air S905X3 4GB RAM 32GB https://www.banggood.com/A95X-F3-Air-S905X3-4GB-RAM-32GB-ROM-5G-WIFI-bluetooth-4_0-Android-9_0-4K-8K-TV-Box-with-6-RGB-Light-p-1586916.html

 

Όλα παίζουν στα 40€, ποιο από όλα να προτιμήσω υπερτερεί κάποιο ?

Υπάρχει κανα άλλο που μου διέφυγε ?

 

αν υπερτερεί κάποιο έναντι κάποιου άλλου δεν μπορώ να στο πω μπορώ να σου πω μόνο για αυτό που έχω εγώ πού είναι το HK1 Box και μέχρι στιγμής δουλεύει άψογα χωρίς καμία παρέμβαση από μέρους μου η χρήση που το κάνω είναι πιο πολύ streaming σε 4K αρχεία.

Εάν σε περίπτωση θέλεις να κάνεις την υπέρβαση στον προϋπολογισμό σου τρέχει και μία προσφορά από geekbuying από ιταλική αποθήκη για τοbeelink gt king στα 105.05€ την οποία προσφορά πήρα και εγώ και το περιμένω.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...