Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aφου δεν βρισκεται στο Android / data που πολυ ευκολα με μια αντιγραφη και επικολληση στο ιδιο μερος και στο κινητο σου θα ειχες καθαρισει , τοτε τα πραγματα αλλαζουν...

Η διαδρομη ειναι η data / app και δυστυχως χρειαζεται προσβαση root για εκει !

Αλλα οπως ειπε πολυ ευστοχα και ο @alex222800 αν δεν ειναι ρουταρισμενο το τηλεφωνο τοτε ... αστα βραστα...!

Αν ομως εχεις ρουταρισμενο τηλεφωνο τοτε πολυ απλα θα μπορεσεις να χρησιμοποιησεις και το Titanium backup που ανεφερε ο @junglist

Καλη τυχη!

 

Δεν είναι ρουταρισμένο το τηλέφωνο, οπότε μάλλον δεν μπορώ να κάνω κάτι.....

Δεν πειράζει.... :-)

Ευχαριστώ πολύ !!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Καινουργιο μποξακι απο την Beelink βασισμενο στον Amlogic S922X...

Αυτο που θα κανει την διαφορα απο τα αλλα S922X μποξακια ειναι οι 2 θεσεις για 3.5″ σκληρους δισκους!

Η τιμη του βεβαια αναμενεται τσιμπιμενη! :rolleyes:

https://chinagadgetsreviews.com/beelink-gs-king-x-amlogic-s922x-h-tv-box-real-photos-leaked.html

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου η αναλυτική διαδικασία;

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Για τους κατοχους του Beelink GT-King η τελευταια αναβαθμιση μεταξυ αλλων εφερε και εναν root switch αλλα δυστυχως δεν το ξερουταρει πληρως το μποξακι! :(

Για οποιον ομως κατοχο του συγκεκριμενου μποξ θελει , υπαρχει πλεον για δοκιμη και η ''σχεδον'' μονιμη λυση του magisk!

Αυτο που χρειαζεται ειναι μια καρτουλα micro SD , ενα στικακι για backup των data μας και κανα δυο αρχειακια που θα σας δωσω!

Περισσοτερες λεπτομερειες αν χρειαστει καποιος σε π.μ !

:rolleyes:

 

Υπάρχει κάπου η αναλυτική διαδικασία; Μπορεί να παίξει το cosmote tv go;

Διαφορετικα ποιο μποξακι προτείνετε με s905x3 και σιγουρο unroot για cosmote tvgo; Ευχαριστώ

Edited by TAZ_DEV

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου η αναλυτική διαδικασία; Μπορεί να παίξει το cosmote tv go;

Διαφορετικα ποιο μποξακι προτείνετε με s905x3 και σιγουρο unroot για cosmote tvgo; Ευχαριστώ

Λοιπόν εγώ στο H96 max X3 (S905X3) έχω κάνει μία ελληνική rom σε android 9 όπου υπάρχει εξ' ορισμού εγκατεστημένο το magisk και έχω βάλει προεγκατεστημένες εφαρμογές για upper/lower bars (notification+navigation) καθώς και κάποιες άλλες διορθώσεις/ρυθμίσεις/features.

Όμως επειδή δεν έχω cosmote tv δεν μπορώ να το δοκιμάσω. Το μόνο που έχω κάνει στο magisk είναι να περνάει επιτυχώς το safety net καθώς και χρήση κάποιων modules που με ενδιέφεραν.

Όσον αφορά στην έκφραση του @gatos814 "σχεδόν" μόνιμο magisk υποθέτω αναφέρεται στο ότι σε ορισμένες εγκαταστάσεις android 9 για να έχεις magisk πρέπει να κάνεις κάθε φορά που το χρειάζεσαι reboot σε δικό του recovery/boot. Σωστά?

Στην περίπτωσή μου είναι μόνιμο αλλά όπως είπα δεν μπορώ να σου εγγυηθώ για την απρόσκοπτη λειτουργία της εφαρμογής που σε ενδιαφέρει εφόσον δεν έχω συνδρομή.

Επίσης στο συγκεκριμένο κουτί υπάρχουν και εκδόσεις firmware αρουτάριστες.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω ένα καλώδιο hdmi που πάει στην τηλεόραση μέσα από τον τοίχο και έχω πάνω συνδεδεμένο το δέκτη digea. Για να συνδέσω το Android tv box χωρίς να βγάζω το καλώδιο συνέχεια, έχετε δοκιμάσει κάποιο splitter, που να γίνεται εναλλαγή των δύο συσκευών.?
Link to comment
Share on other sites

κάτι που ανακάλυψα τυχαία χθες για notification bar βρήκα μία εφαρμογή που ίσως σας φανεί χρήσιμη λέγεται snowball smat notification την βρήκα στο παρακάτω σύνδεσμο για όποιον θέλει να τη δοκιμάσει

https://www.apkmirror.com/apk/squanda/snowball/snowball-2-1-2-release/snowball-smart-notifications-2-1-2-android-apk-download/

 

 

Επίσης έπεσε στην αντίληψή μου και θα ήθελα τη γνώμη σας για το magicsee n6 plus θα μου προσφέρει κάτι παραπάνω από το hk1 box με 905x3 που έχω κυρία χρήση που κάνω είναι ταινίες 4Κ με υψηλό bitrate που το hk1 box τα πάει πολύ καλά.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Magicsee N6 plus , καλά χαρακτηριστικά hardware , αλλά από software μακριά εάν δεν βγει αναβάθμιση που να φτιάξει την διαχείριση , δουλεύουν οι πυρήνες στο 100% μόνιμα με αποτέλεσμα οι θερμοκρασίες να φτάνουν από 59 μέχρι 95 βαθμούς. Στα χρήματα αυτά παίρνεις beelink gt king.
Link to comment
Share on other sites

κάτι που ανακάλυψα τυχαία χθες για notification bar βρήκα μία εφαρμογή που ίσως σας φανεί χρήσιμη λέγεται snowball smat notification την βρήκα στο παρακάτω σύνδεσμο για όποιον θέλει να τη δοκιμάσει

https://www.apkmirror.com/apk/squanda/snowball/snowball-2-1-2-release/snowball-smart-notifications-2-1-2-android-apk-download/

 

 

Επίσης έπεσε στην αντίληψή μου και θα ήθελα τη γνώμη σας για το magicsee n6 plus θα μου προσφέρει κάτι παραπάνω από το hk1 box με 905x3 που έχω κυρία χρήση που κάνω είναι ταινίες 4Κ με υψηλό bitrate που το hk1 box τα πάει πολύ καλά.

 

Καλά ακόμα δεν έκανες τον κόπο να δοκιμάσεις την ρομ μου που έχει magisk, notification bar, navigation bar κλπ?:rolleyes:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου η αναλυτική διαδικασία; Μπορεί να παίξει το cosmote tv go;

Διαφορετικα ποιο μποξακι προτείνετε με s905x3 και σιγουρο unroot για cosmote tvgo; Ευχαριστώ

 

Καταρχας να πω οτι σχεδον ολα τα μποξακια με προσβαση σε twrp ξερουταρονται σχετικα ευκολα !

Και ακομα πιο ευκολα τα Amlogic που δεν χρειαζονται και εγκατασταση της twrp recovery!

Ενας απο τους καλυτερους τροπους ''unroot'' παντως ειναι το magisk το οποιο ειναι πραγματικα αψογο σε αυτο που κανει!

Αλλα δυστυχως στα περισσοτερα Android 9 θελει μια καρτουλα και μια πατσαρισμενη recovery για να δουλευει και δυστυχως οχι μονιμα!

Το ιδιο εν ολιγοις συμβαινει και στο GT-King που δυστυχως επισης ο διακοπτης root / unroot δεν κανει 100% την δουλεια του!

Τελειωνοντας εδω να πω οτι σε λιγο καιρο απο τωρα το cosmote tv go θα σταματησει να υφισταται σαν εφαρμογη και θα αντικατασταθει απο το cosmote tv ott που θα ειναι εξεραιτικα δυσκολο με τα σημερινα δεδομενα να ''παιζει'' ευκολα σε μποξακι!

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλά ακόμα δεν έκανες τον κόπο να δοκιμάσεις την ρομ μου που έχει magisk, notification bar, navigation bar κλπ?:rolleyes:

Καλημέρα φίλε, αδικαιολογητος το ξέρω απλά επειδή έχω μείνει με ένα μποξακι, μέχρι να έχω και ένα δεύτερο στα χέρια μου πρώτα για παν ενδεχομενο το εχω βαλει στην αναμονη

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω ένα καλώδιο hdmi που πάει στην τηλεόραση μέσα από τον τοίχο και έχω πάνω συνδεδεμένο το δέκτη digea. Για να συνδέσω το Android tv box χωρίς να βγάζω το καλώδιο συνέχεια, έχετε δοκιμάσει κάποιο splitter, που να γίνεται εναλλαγή των δύο συσκευών.?
Είχα πάρει πριν χρόνια ένα κινεζικό κουτάκι που είχε πάνω 3πλο HDMI splitter που άλλαζε το HDMI με remote.

Πολύ βολικό.

Όχι μάρκα

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Magicsee N6 plus , καλά χαρακτηριστικά hardware , αλλά από software μακριά εάν δεν βγει αναβάθμιση που να φτιάξει την διαχείριση , δουλεύουν οι πυρήνες στο 100% μόνιμα με αποτέλεσμα οι θερμοκρασίες να φτάνουν από 59 μέχρι 95 βαθμούς. Στα χρήματα αυτά παίρνεις beelink gt king.

Καλημέρα φίλε μου έχεις προσωπική εμπειρία το έχεις το Magicsee, από μια ερευνά που έκανα πριν λίγο έχεις δίκιο οτι δουλεύουν οι πυρήνες σε full load αυτό ίσως γιατί είναι ρυθμισμένος ο governor που είδα σε 3 βίντεο στο perfomance από την στιγμή που έχει root με μια οποιαδήποτε εφαρμογή (kernel toolkit) μπορείς να αλλάξεις την ρύθμιση για παράδειγμα σε interactive εγώ να φανταστείς παλιά έκανα το αντίθετο σε ενα Tronsmart MK908II δλδ το έβαζα σε performance για να πάρω οτι περισσότερο μπορούσα σε απόδοση και το ''σκυλι'' δεν παραπονιόταν.

 

Edit Τα firmware της Magicsee http://www.magicsees.com/help.aspx

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω το magicsee N6 plus , έχω το μικρό του αδερφάκι το N5 max x3 με την Ρομ του Slimhouse. Για το N6 plus , διάβασα και εγώ όπως και εσύ τα αρνητικά με τις θερμοκρασίες.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα unroot με το impactor unroot και το ote tv go παίζει κανονικά

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα unroot με το impactor unroot και το ote tv go παίζει κανονικά

Μπράβο.

Απλά όπου μπορείς να εγκαταστήσεις μόνιμα magisk είσαι ταυτόχρονα και root και unroot :):rolleyes:;):cool:

Σύμφωνα δε με πρόσφατη απάντηση του φίλου @olympiakos που έχει το ίδιο κουτί με εμένα (Η96maxX3) και ουσιαστικά περίπου την ίδια rom το cosmote go παίζει κανονικά με το magisk.:up:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω ένα καλώδιο hdmi που πάει στην τηλεόραση μέσα από τον τοίχο και έχω πάνω συνδεδεμένο το δέκτη digea. Για να συνδέσω το Android tv box χωρίς να βγάζω το καλώδιο συνέχεια, έχετε δοκιμάσει κάποιο splitter, που να γίνεται εναλλαγή των δύο συσκευών.?

 

Είχα πάρει αυτό και δουλεύει πολύ καλά και αυτόματα...!!!

 

https://www.gearbest.com/cables-connectors/pp_009279918946.html?wid=1433363

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Ψάχνω για Tv Box και βλέπω ότι έχει παρά πολλά μοντέλα στο ebay.Ξέρει κάποιος να προτείνει κάποιο καλό και οικονομικό?

 

Είχα πάρει αυτό και δουλεύει πολύ καλά και αυτόματα...!!!

 

https://www.gearbest.com/cables-connectors/pp_009279918946.html?wid=1433363

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε. Τελικά παράγγειλα αυτό

https://www.ebay.com/itm/5-To-1-HDMI-Splitter-Selector-Switch-Full-HD-1080p-3D-2K-4K-IR-Remote-Hub-5-Port/362848996437?_trkparms=aid%3D1110006%26algo%3DHOMESPLICE.SIM%26ao%3D1%26asc%3D225118%26meid%3D7d948a8a84644f93a862cc2343b3679e%26pid%3D100935%26rk%3D1%26rkt%3D12%26mehot%3Dco%26sd%3D153378251633%26itm%3D362848996437%26pmt%3D1%26noa%3D0%26pg%3D2332490%26algv%3DSimplAMLv5PairwiseWeb%26brand%3DUnbranded&_trksid=p2332490.c100935.m2460

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Ψάχνω για Tv Box και βλέπω ότι έχει παρά πολλά μοντέλα στο ebay.Ξέρει κάποιος να προτείνει κάποιο καλό και οικονομικό?

 

Είχα πάρει αυτό και δουλεύει πολύ καλά και αυτόματα...!!!

 

https://www.gearbest.com/cables-connectors/pp_009279918946.html?wid=1433363

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε. Τελικά παράγγειλα αυτό

https://www.ebay.com/itm/5-To-1-HDMI-Splitter-Selector-Switch-Full-HD-1080p-3D-2K-4K-IR-Remote-Hub-5-Port/362848996437?_trkparms=aid%3D1110006%26algo%3DHOMESPLICE.SIM%26ao%3D1%26asc%3D225118%26meid%3D7d948a8a84644f93a862cc2343b3679e%26pid%3D100935%26rk%3D1%26rkt%3D12%26mehot%3Dco%26sd%3D153378251633%26itm%3D362848996437%26pmt%3D1%26noa%3D0%26pg%3D2332490%26algv%3DSimplAMLv5PairwiseWeb%26brand%3DUnbranded&_trksid=p2332490.c100935.m2460

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω το magicsee N6 plus , έχω το μικρό του αδερφάκι το N5 max x3 με την Ρομ του Slimhouse. Για το N6 plus , διάβασα και εγώ όπως και εσύ τα αρνητικά με τις θερμοκρασίες.

 

καλημέρα φίλε εγώ δεν διάβασα αρνητικά σχόλια για θερμοκρασίες απλά από τα βίντεο που είδα στο YouTube επιβεβαιώνω αυτό που είπες ότι οι πυρήνες δουλεύουν στο μάξιμουμ σχόλια για θερμοκρασίες δεν έχω διαβάσει αν κάτι δεν έπεσε στην αντίληψή μου αν έχεις κάποιο link που γίνεται συζήτηση για θερμοκρασίες πολύ ευχαρίστως να τις διαβάσω.

Εγώ προσωπικά το μόνο αρνητικό που διάβασα είναι στο freaktab από τον trebor ότι χρειάζεται κάποια αναβάθμιση στο firmware από την εταιρία ή από κάποιον dev.

Reviewers youtubers εγώ προσωπικά δεν εμπιστεύομαι σε καμία περίπτωση από τη στιγμή που όλοι τους έχουν κάποια οικονομική σχέση με τις εταιρείες ή τα μαγαζιά που τους δίνουν τα προϊόντα για παρουσίαση

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μάκη το διάβασα είναι ο μόνος που αναφέρει overheating όλοι οι υπόλοιποι μουγγα στη στρουγγα αν και υποψιάζομαι ότι φταίει ο χρονισμός της cpu στο performance αντί του interactive όπως σε ολα τα υπόλοιπα S922X.

Συμπέρασμα στην αναμονή προς το παρόν

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Απο σήμερα κάτοχος ενός X96Max plus 4/64. Το πήρα για δευτερο για το υπνοδωματιο . Netflix εγκαστεστησα το netflix-6-26-1-build-15-31696 και παιζει μια χαρά με προφανώς χαμηλότερη ανάλυση. Υπάρχει κάπου οδηγός για εγκατάσταση κάποιας δοκιμασμένης custom rom;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Απο σήμερα κάτοχος ενός X96Max plus 4/64. Το πήρα για δευτερο για το υπνοδωματιο . Netflix εγκαστεστησα το netflix-6-26-1-build-15-31696 και παιζει μια χαρά με προφανώς χαμηλότερη ανάλυση. Υπάρχει κάπου οδηγός για εγκατάσταση κάποιας δοκιμασμένης custom rom;

 

Το plus με τον s905x2 πηρες η το plus2 με τον s905x3 ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...