Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχετε συνδέσει καμερα σε USB του TV box και να δουλεύει σε skype π.χ. ? Έχω το Beelink GT king 4/64.

Ποστ 15203 Σελίδα 1014

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ποστ 15203 Σελίδα 1014

 

"Λοιπόν για χάρη σου σύνδεσα μία αρχαία μικρή USB camera (ΤΈΤΟΙΑ ΚΆΜΕΡΑ ΣΎΝΔΕΣΑ ΚΙ ΕΓΩ) που είχα από παλιά για PC (Labtec όχι HD) (ΤΟ ΕΝΝΟΕΊΣ LABTEC όχι HD?) στο H96maxX3 και έβαλα Skype. Την αναγνώρισε ΑΜΈΣΩΣ (ΈΜΕΝΑ ΔΕΝ ΤΗ ΒΛΕΠΕΙ) αυτό όμως που κατάλαβα είναι ότι ήθελε Wifi και με ethernet δεν με άφηνε να συνδεθώ (ΚΙ ΕΓΏ ΜΕ ETHERNET ΣΥΝΔΈΘΗΚΑ, ΔΕ ΔΟΚΊΜΑΣΑ WI-FI, ΑΛΛΆΖΕΙ ΚΆΤΙ? ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ DRIVERS ΤΗΣ ΚΑΜΕΡΑΣ?)

Βέβαια και αυτό ξεπερνιέται εύκολα εφόσον υπάρχει τρόπος να το ξεγελάσεις και ενώ έχεις καλώδιο να νομίζει ότι έχεις WiFi

Άρα τελικό συμπέρασμα χρειάζεσαι για όλα αυτά τα κουτιά μία εξωτερικήCAMERA." (ΠΟΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΘΈΜΑ...)

Link to comment
Share on other sites

"Λοιπόν για χάρη σου σύνδεσα μία αρχαία μικρή USB camera (ΤΈΤΟΙΑ ΚΆΜΕΡΑ ΣΎΝΔΕΣΑ ΚΙ ΕΓΩ) που είχα από παλιά για PC (Labtec όχι HD) (ΤΟ ΕΝΝΟΕΊΣ LABTEC όχι HD?) στο H96maxX3 και έβαλα Skype. Την αναγνώρισε ΑΜΈΣΩΣ (ΈΜΕΝΑ ΔΕΝ ΤΗ ΒΛΕΠΕΙ) αυτό όμως που κατάλαβα είναι ότι ήθελε Wifi και με ethernet δεν με άφηνε να συνδεθώ (ΚΙ ΕΓΏ ΜΕ ETHERNET ΣΥΝΔΈΘΗΚΑ, ΔΕ ΔΟΚΊΜΑΣΑ WI-FI, ΑΛΛΆΖΕΙ ΚΆΤΙ? ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ DRIVERS ΤΗΣ ΚΑΜΕΡΑΣ?)

Βέβαια και αυτό ξεπερνιέται εύκολα εφόσον υπάρχει τρόπος να το ξεγελάσεις και ενώ έχεις καλώδιο να νομίζει ότι έχεις WiFi

Άρα τελικό συμπέρασμα χρειάζεσαι για όλα αυτά τα κουτιά μία εξωτερικήCAMERA." (ΠΟΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΘΈΜΑ...)

Λοιπόν πάμε ένα-ένα γιατί έτσι όπως το έκανες στην αρχή νόμισα ότι έκανες απλή παράθεση της ανάρτησής μου:lol:

1. "σύνδεσα μία αρχαία μικρή USB camera που είχα από παλιά για PC" Εδώ ήθελα να τονίσω το "αρχαία" εφόσον ειλικρινά δεν θυμάμαι από πότε την έχω.

2. "Labtec όχι HD" Labtec είναι η εταιρία της (άρα ουσιαστικά όχι "επώνυμη") ενώ ταυτόχρονα σημειώνω ότι ΔΕΝ είναι HD.

3. Στην περίπτωσή μου ενώ την αναγνώρισε αμέσως για να δουλέψει όμως το skype ήθελε WiFi και όχι Ethernet. Εφόσον λέω αυτό γιατί δεν δοκιμάζεις το WiFi και να μας πεις εσύ ?????:rolleyes:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πάμε ένα-ένα γιατί έτσι όπως το έκανες στην αρχή νόμισα ότι έκανες απλή παράθεση της ανάρτησής μου:lol:

1. "σύνδεσα μία αρχαία μικρή USB camera που είχα από παλιά για PC" Εδώ ήθελα να τονίσω το "αρχαία" εφόσον ειλικρινά δεν θυμάμαι από πότε την έχω.

2. "Labtec όχι HD" Labtec είναι η εταιρία της (άρα ουσιαστικά όχι "επώνυμη") ενώ ταυτόχρονα σημειώνω ότι ΔΕΝ είναι HD.

3. Στην περίπτωσή μου ενώ την αναγνώρισε αμέσως για να δουλέψει όμως το skype ήθελε WiFi και όχι Ethernet. Εφόσον λέω αυτό γιατί δεν δοκιμάζεις το WiFi και να μας πεις εσύ ?????:rolleyes:

 

Και η δική μου κάμερα είναι 15 ετών, 1.3 mpixel, την ξανασυνδεσα σήμερα, άνοιξα το σκαιπ και ενώ πατάω το σύμβολο της κάμερας, δεν ανοίγει. Και την προηγούμενη φορά και τώρα, η σύνδεση του beelink ήταν με WiFi, όχι καλώδιο (έκανα λάθος που ανέφερα ethernet)

Βέβαια δεν κατάλαβα γιατί με το WiFi λειτουργεί και με το ethernet όχι.

ΓΙ αυτό λέω αν εχει κάποιος να προτείνει κάμερα που λειτουργεί. Μήπως η δική μου επειδή είναι παλιά, δεν έχει ενημερωθεί το πρόγραμμα οδήγησης.

Edited by SCORPIONE69
Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου κάμερα είναι 15 ετών, 1.3 mpixel, την ξανασυνδεσα σήμερα, άνοιξα το σκαιπ και ενώ πατάω το σύμβολο της κάμερας, δεν ανοίγει. Και την προηγούμενη φορά και τώρα, η σύνδεση του beelink ήταν με WiFi, όχι καλώδιο (έκανα λάθος που ανέφερα ethernet)

Βέβαια δεν κατάλαβα γιατί με το WiFi λειτουργεί και με το ethernet όχι.

ΓΙ αυτό λέω αν εχει κάποιος να προτείνει κάμερα που λειτουργεί. Μήπως η δική μου επειδή είναι παλιά, δεν έχει ενημερωθεί το πρόγραμμα οδήγησης.

 

να σου προτείνω δεν μπορώ γιατί δεν έχω δοκιμάσει για να σου πω ότι δουλεύει 100% απλά από μία αναζήτηση άμα κάνω στο google μου βγάζει σαν συμβατή webcam την Logitech C270 HD και επίσης κάνε και εσύ μία αναζήτηση στο google με τους όρους Web camera for Android TV και κοίταξε στα αποτελέσματα και πάλι σου επισημαίνω ότι για τη logitech δεν έχω προσωπική άποψη.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

να σου προτείνω δεν μπορώ γιατί δεν έχω δοκιμάσει για να σου πω ότι δουλεύει 100% απλά από μία αναζήτηση άμα κάνω στο google μου βγάζει σαν συμβατή webcam την Logitech C270 HD και επίσης κάνε και εσύ μία αναζήτηση στο google με τους όρους Web camera for Android TV και κοίταξε στα αποτελέσματα και πάλι σου επισημαίνω ότι για τη logitech δεν έχω προσωπική άποψη.

 

Κατάλαβα τι λες, θα το κοιτάξω. Γενικά πάντως υπάρχει λόγος να μην υποστηριζονται οι εξωτερικές κάμερες επειδή είναι Android TV box? Εννοώ μήπως λόγω του λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι λες, θα το κοιτάξω. Γενικά πάντως υπάρχει λόγος να μην υποστηριζονται οι εξωτερικές κάμερες επειδή είναι Android TV box? Εννοώ μήπως λόγω του λειτουργικού.

Είναι σωστό αυτό που σου είπε ο φίλος @xloupas για την logitech. Μάλιστα θα έλεγα ότι αρκετά μοντέλα της συγκεκριμένης εταιρίας φαίνεται να είναι συμβατά. Εάν πρόκειται να αγοράσεις νομίζω ότι θα μπορούσες κουβαλώντας το κουτί σου να την δοκιμάσεις πρώτα ή ακόμα καλύτερα εάν έχει κάποιος γνωστός/φίλος.

Το μόνο που επαληθεύω εγώ είναι ότι το skype μου ζητάει WiFi και όχι ethernet. Τώρα γιατί:blink: Δοκίμασέ το και εσύ και μου λες εάν έχει την ίδια απαίτηση.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι λες, θα το κοιτάξω. Γενικά πάντως υπάρχει λόγος να μην υποστηριζονται οι εξωτερικές κάμερες επειδή είναι Android TV box? Εννοώ μήπως λόγω του λειτουργικού.

Μόλις "ανακάλυψα" σε ένα site ότι : "Labtec has become Logitech".

Άρα αυτό ίσως να εξηγεί κάποια πράγματα:):):)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι λες, θα το κοιτάξω. Γενικά πάντως υπάρχει λόγος να μην υποστηριζονται οι εξωτερικές κάμερες επειδή είναι Android TV box? Εννοώ μήπως λόγω του λειτουργικού.

 

Το ειπα και πιο παλια και θα το ξαναπω ...

Δεν δουλευουν ολες οι καμερες σε Android...

Αυτες που εχουν τις περισσοτερες πιθανοτητες να δουλεψουν εκει ειναι αυτες που ειναι συμβατες και με Linux ...

Ο πρωτος ξαδερφος δλδ του Android ! :lol:

Και εκει ομως παλι δεν ειναι σιγουρη η επιτυχια!

Προφανεστατα οι Logitech εχουν συμβατοτητα αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι ''κανουν'' ολες!

Παντως αν ψαξεις ολο και κατι θα βρεις....!

Οπως για παραδειγμα αυτη....

https://www.aliexpress.com/item/4000987025856.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.18ff75a5wF6JXR&algo_pvid=b089e339-bea3-4133-bab8-f245d0d87152&algo_expid=b089e339-bea3-4133-bab8-f245d0d87152-13&btsid=0ab50f4415895337325988605e6876&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Καλη συνεχεια! :up:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Το ειπα και πιο παλια και θα το ξαναπω ...

Δεν δουλευουν ολες οι καμερες σε Android...

Αυτες που εχουν τις περισσοτερες πιθανοτητες να δουλεψουν εκει ειναι αυτες που ειναι συμβατες και με Linux ...

Ο πρωτος ξαδερφος δλδ του Android ! :lol:

Και εκει ομως παλι δεν ειναι σιγουρη η επιτυχια!

Προφανεστατα οι Logitech εχουν συμβατοτητα αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι ''κανουν'' ολες!

Παντως αν ψαξεις ολο και κατι θα βρεις....!

Οπως για παραδειγμα αυτη....

https://www.aliexpress.com/item/4000987025856.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.18ff75a5wF6JXR&algo_pvid=b089e339-bea3-4133-bab8-f245d0d87152&algo_expid=b089e339-bea3-4133-bab8-f245d0d87152-13&btsid=0ab50f4415895337325988605e6876&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Καλη συνεχεια! :up:

Την είδα αυτή την κάμερα που λες. Αυτή και κάποιες ακόμα, γράφουν ότι είναι συμβατές με Linux και Android. Για να λέει Android, πρέπει να εννοεί tv box, γιατί τι άλλο μηχάνημα χρησιμοποιεί Android και να μην έχει ενσωματωμένη κάμερα? (τα κινητά έχουν δική τους).

Θα δοκιμάσω να στείλω e-mail στο Ali, μήπως και απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : Που στο καλό σώζονται τα σκορ των παιχνιδιών ; Έβαλα ένα συγκεκριμένο παιχνίδι, το Wood Block και θέλω να το μεταφέρω στο κινητό μου από το tvbox αλλά μόνον την εφαρμογή βρίσκω..... το apk. όχι τα σκορ....
Link to comment
Share on other sites

Την είδα αυτή την κάμερα που λες. Αυτή και κάποιες ακόμα, γράφουν ότι είναι συμβατές με Linux και Android. Για να λέει Android, πρέπει να εννοεί tv box, γιατί τι άλλο μηχάνημα χρησιμοποιεί Android και να μην έχει ενσωματωμένη κάμερα? (τα κινητά έχουν δική τους).

Θα δοκιμάσω να στείλω e-mail στο Ali, μήπως και απαντήσουν.

 

Βασικα για το Android TV που λεει εννοει το λογισμικο των τηλεορασεων και κατ' επεκταση και ολων των Android συσκευων!

Και σιγα να μην ξερει ο πωλητης να σου απαντησει υπευθηνα ....

Οι περισσοτεροι απλα πουλανε με οτι προδιαγραφες τους ... ''δινουν''!

Παντως ετσι οπως το βλεπω εγω η πας σε μια τετοια λυση κοντα στα 21 ευρω ''ρισκαρωντας'' η πας για Logitech με πολυ περισσοτερα λεφτα!

Καλη επιτυχια!

 

 

Ερώτηση : Που στο καλό σώζονται τα σκορ των παιχνιδιών ; Έβαλα ένα συγκεκριμένο παιχνίδι, το Wood Block και θέλω να το μεταφέρω στο κινητό μου από το tvbox αλλά μόνον την εφαρμογή βρίσκω..... το apk. όχι τα σκορ....

 

Ψαξε στο Android / data αν εισαι τυχερος να βρεις κατι σχετικο με το ονομα του παιχνιδιου !

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Βασικα για το Android TV που λεει εννοει το λογισμικο των τηλεορασεων και κατ' επεκταση και ολων των Android συσκευων!

Και σιγα να μην ξερει ο πωλητης να σου απαντησει υπευθηνα ....

Οι περισσοτεροι απλα πουλανε με οτι προδιαγραφες τους ... ''δινουν''!

Παντως ετσι οπως το βλεπω εγω η πας σε μια τετοια λυση κοντα στα 21 ευρω ''ρισκαρωντας'' η πας για Logitech με πολυ περισσοτερα λεφτα!

Καλη επιτυχια!

 

 

 

Ψαξε στο Android / data αν εισαι τυχερος να βρεις κατι σχετικο με το ονομα του παιχνιδιου !

;)

 

Δίκιο έχεις, σιγά να μην ξέρει να απαντήσει... μάλλον ο Κινέζος θα κάνει τον Κινέζο και με μεγάλη επιτυχία μάλιστα

Link to comment
Share on other sites

Την είδα αυτή την κάμερα που λες. Αυτή και κάποιες ακόμα, γράφουν ότι είναι συμβατές με Linux και Android. Για να λέει Android, πρέπει να εννοεί tv box, γιατί τι άλλο μηχάνημα χρησιμοποιεί Android και να μην έχει ενσωματωμένη κάμερα? (τα κινητά έχουν δική τους).

Θα δοκιμάσω να στείλω e-mail στο Ali, μήπως και απαντήσουν.

Οθόνες αυτοκινήτων

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω τα φώτα σας γιατί είμαι παντελώς άσχετος. Αγόρασα πρόσφατα το x96 air 4/64. Για την ώρα έχω δύο απορίες. 1ον: Πως μπορώ να αλλάξω ή να κάνω σίγαση στον εκνευριστικό ήχο που κάνει όταν κάνω σκρολ πχ από βίντεο σε βίντεο στο YouTube; 2ον: Θέλω να κάνω mirroring από κινητά android και Windows. Προσπάθησα αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση ή κάποια ειδική εφαρμογή; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Edited by gvargiam
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω τα φώτα σας γιατί είμαι παντελώς άσχετος. Αγόρασα πρόσφατα το x96 air 4/64. Για την ώρα έχω δύο απορίες. 1ον: Πως μπορώ να αλλάξω ή να κάνω σίγαση στον εκνευριστικό ήχο που κάνει όταν κάνω σκρολ πχ από βίντεο σε βίντεο στο YouTube; 2ον: Θέλω να κάνω mirroring από κινητά android και Windows. Προσπάθησα αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση ή κάποια ειδική εφαρμογή; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1. Νομίζω ότι εάν πας κάτω αριστερά στο γρανάζι και το πατήσεις έχει επιλογή "ΗΧΟΙ" και ενεργοποίηση/απενεργοποίηση. Επί τη ευκαιρία θα έλεγα να χρησιμοποιήσεις το Smart Youtube.

2. Πρέπει να έχει ή να εγκαταστήσεις εσύ κάποια εφαρμογή τύπου Miracast, AirPin κλπ.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε στο Android / data αν εισαι τυχερος να βρεις κατι σχετικο με το ονομα του παιχνιδιου !

;)

 

Ναι θα το κοιτάξω εκεί.... Ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις δύο διαδρομές ψαξε

/storage/emulated/0/Android/data

/storage/emulated/0/Android/obb

 

Θα το κοιτάξω γιατί στο Android/data δυστυχώς δεν το είχε !!!

Ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

1. Νομίζω ότι εάν πας κάτω αριστερά στο γρανάζι και το πατήσεις έχει επιλογή "ΗΧΟΙ" και ενεργοποίηση/απενεργοποίηση. Επί τη ευκαιρία θα έλεγα να χρησιμοποιήσεις το Smart Youtube.

2. Πρέπει να έχει ή να εγκαταστήσεις εσύ κάποια εφαρμογή τύπου Miracast, AirPin κλπ.

 

Για το πρώτο, το κατάφερα. Για το δεύτερο, δεν βγάζω άκρη. Το μποξάκι έχει την δική του εφαρμογή, την AirScreen. Δοκίμασα και την Miracast, αλλά πάλι δεν.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : Που στο καλό σώζονται τα σκορ των παιχνιδιών ; Έβαλα ένα συγκεκριμένο παιχνίδι, το Wood Block και θέλω να το μεταφέρω στο κινητό μου από το tvbox αλλά μόνον την εφαρμογή βρίσκω..... το apk. όχι τα σκορ....
Καλά απορώ για τις λύσεις που σου έδωσαν.

Backup θέλεις των data της εφαρμογής, όχι να ψάχνεις μπας και βρεις μόνος σου τα saves.

 

Βάλε το titanium backup, βρες την εφαρμογή και καντην backup apk+ data.

 

Στη άλλη συσκευή θα μεταφέρεις απλά τα αρχεία του φακέλου Titaniumbackup και θα επιλέξεις Restore.

Κατά 90% θα παίξει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά απορώ για τις λύσεις που σου έδωσαν.

Backup θέλεις των data της εφαρμογής, όχι να ψάχνεις μπας και βρεις μόνος σου τα saves.

 

Βάλε το titanium backup, βρες την εφαρμογή και καντην backup apk+ data.

 

Στη άλλη συσκευή θα μεταφέρεις απλά τα αρχεία του φακέλου Titaniumbackup και θα επιλέξεις Restore.

Κατά 90% θα παίξει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Σε περίπτωση που το κινητό ΔΕΝ είναι Root Τότε τι κάνεις με titanium ;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που το κινητό ΔΕΝ είναι Root Τότε τι κάνεις με titanium ;

"απορία ψάλτου βηξ":)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω γιατί στο Android/data δυστυχώς δεν το είχε !!!

Ευχαριστώ !!!

 

Aφου δεν βρισκεται στο Android / data που πολυ ευκολα με μια αντιγραφη και επικολληση στο ιδιο μερος και στο κινητο σου θα ειχες καθαρισει , τοτε τα πραγματα αλλαζουν...

Η διαδρομη ειναι η data / app και δυστυχως χρειαζεται προσβαση root για εκει !

Αλλα οπως ειπε πολυ ευστοχα και ο @alex222800 αν δεν ειναι ρουταρισμενο το τηλεφωνο τοτε ... αστα βραστα...!

Αν ομως εχεις ρουταρισμενο τηλεφωνο τοτε πολυ απλα θα μπορεσεις να χρησιμοποιησεις και το Titanium backup που ανεφερε ο @junglist

Καλη τυχη!

 

 

"απορία ψάλτου βηξ":)

 

Πολυ ''ωραιο'' ... αποφθεγμα !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...