Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κάποιο Box για εφαρμογές γραφείου, Skype κλπ σαν μίνι pc, χωρίς προβλήματα?

 

Σχεδον ολα τα μποξακια κανουν γι'αυτη την δουλεια και υπαρχουν και σε Android πολλες εφαρμογες γραφειου...

Προτιμησε ομως καλυτερα καποιο μποξακι με Amlogic S905X2 η X3 που δεν ζεσταινονται (το S905X2 δε , τα παει και παρα πολυ καλυτερα σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες) πολυ για καλυτερο αποτελεσμα !

Ισως μονο λιγο προσοχη θελει με τις καμερες γιατι δεν λειτουργουν ολες σε Android !

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1258

  • makis1024

    549

  • ath156

    1771

Σχεδον ολα τα μποξακια κανουν γι'αυτη την δουλεια και υπαρχουν και σε Android πολλες εφαρμογες γραφειου...

Προτιμησε ομως καλυτερα καποιο μποξακι με Amlogic S905X2 η X3 που δεν ζεσταινονται (το S905X2 δε , τα παει και παρα πολυ καλυτερα σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες) πολυ για καλυτερο αποτελεσμα !

Ισως μονο λιγο προσοχη θελει με τις καμερες γιατι δεν λειτουργουν ολες σε Android !

;)

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Μήπως μπορείς να μου πεις συγκεκριμένο μοντέλο και ποια κάμερα είναι συμβατή?

Το θέλω για τηλεεκπαιδευση του παιδιού, μήπως και αποφύγω το κόστος αγοράς νέου pc, γιατί πλέον δε φτάνουν οι υπολογιστές στο σπίτι...

Επιπλέον, αν αποτύχει στις εφαρμογές γραφείου, να μπορώ να το χρησιμοποιώ για Netflix, kodi κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά μ αυτό αν έχουμε μια action cam και την συνδέεις δικτυακά θα παίζει με Skype;Ή με καλώδιο?

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by cfotis13
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Μήπως μπορείς να μου πεις συγκεκριμένο μοντέλο και ποια κάμερα είναι συμβατή?

Το θέλω για τηλεεκπαιδευση του παιδιού, μήπως και αποφύγω το κόστος αγοράς νέου pc, γιατί πλέον δε φτάνουν οι υπολογιστές στο σπίτι...

Επιπλέον, αν αποτύχει στις εφαρμογές γραφείου, να μπορώ να το χρησιμοποιώ για Netflix, kodi κλπ.

 

Λυπαμαι αλλα εγω δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε ''ετσι'' και δεν εχω αμεση αντιληψη για τις καμερες !

Ξερω ομως οτι ταιριαζουν κατι logitech αλλα οπως ειπαν και καποια παιδια εδω μεσα παιζουν και καποιες no name !

Τελος εφαρμογες γραφειου οπως η OfficeSuite και η WPS Office τα πηγαινουν πολυ καλα σε Android και δεν εχουν προβληματα!

Και οπωσδηποτε μποξακια με Amlogic S905X2 η X3 και Netflix παιζουν (οχι ομως με hd αναλυση αν και υπαρχει λυση και γι'αυτο!) και kodi για ...πλακα!

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αλλα εγω δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε ''ετσι'' και δεν εχω αμεση αντιληψη για τις καμερες !

Ξερω ομως οτι ταιριαζουν κατι logitech αλλα οπως ειπαν και καποια παιδια εδω μεσα παιζουν και καποιες no name !

Τελος εφαρμογες γραφειου οπως η OfficeSuite και η WPS Office τα πηγαινουν πολυ καλα σε Android και δεν εχουν προβληματα!

Και οπωσδηποτε μποξακια με Amlogic S905X2 η X3 και Netflix παιζουν (οχι ομως με hd αναλυση αν και υπαρχει λυση και γι'αυτο!) και kodi για ...πλακα!

;)

 

Μήπως μπορείς να μου πεις συγκεκριμένο μοντέλο, που να μπορώ να το πάρω χωρίς τελωνείο? Δηλαδή με priority mail ή από ευρωπαϊκή αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Οκ!

Παντως αυτος ειναι και ο σκοπος του backup στα αρχεια σου με μια twrp recovery ...

Θα τα εχεις για ... μια ζωη και θα τα επαναφερεις οταν τα χρειαζεσαι !

Anyway....

Προσωπικα πιστευω οτι η κατι εχει ''κολλησει'' στο λογισμικο σου η υπαρχει καποια ασυμβατοτητα με την τηλεοραση σου , πραγμα που το ''βιωνω'' και εγω με καποιον τροπο στην Android tv μου (για αλλον βεβαια λογο) !

Καλες τηλεθεασεις!

:)

Το δοκίμασα και σε άλλη τηλεόραση και κάνει το ίδιο, απλά το αναβόσβησμα της οθόνης είναι λίγο πιο γρήγορο. Τέλος πάντων δεν είναι και πολύ ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και σε άλλη τηλεόραση και κάνει το ίδιο, απλά το αναβόσβησμα της οθόνης είναι λίγο πιο γρήγορο. Τέλος πάντων δεν είναι και πολύ ενοχλητικό.

 

Μπορεις να μου πεις τις 2 μαρκες tv που το δικιμασες ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό ψάξιμο αποφάσισα και αγόρασα μία 49άρα Smart 4Κ LG TV. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες.:)

Επάνω σύνδεσα το H96maxX2 (αργότερα θα δοκιμάσω επάνω της και το H96maxX3). Θα ήθελα να σημειώσω τα εξής:

- Όσοι έχετε παρόμοιες Smart LG αντί να πάρετε το Magic Remote (περίπου 50 ευρώ) μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την σχετική δωρεάν εφαρμογή της LG που είναι εκπληκτική. Δουλεύει τόσο για την τηλεόραση όσο και για το TVbox.

- Ακόμα και με το βασικό τηλεχειριστήριο της LG μπορείτε να χειριστείτε και τις 2 συσκευές.:happy:

- Λίγο παιδεύτηκα μόνο όταν αρχικά άφηνα την αυτόματη αναγνώριση του HDMI και μου αναγνώριζε το H96 ώς set top box (που βέβαια είχε σημασία μόνο για το τηλεχειριστήριο/magic remote). Τελικά αλλάζοντας σε χειροκίνητο και ορίζοντας το H96 ως "Παιχνίδι" όλα καλά.:rolleyes:

Τελικά βέβαια ακόμα και με μία τέτοια εξαιρετική Smart TV εκτιμάς ακόμα παραπάνω το TV box σου (όχι ότι δεν το ήξερα βέβαια):lol:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να μου πεις συγκεκριμένο μοντέλο, που να μπορώ να το πάρω χωρίς τελωνείο? Δηλαδή με priority mail ή από ευρωπαϊκή αποθήκη.

 

Συγνώμη που επεμβαίνω, εγώ πήρα αυτό, και είμαι τρελά ικανοποιημένος....

Το 4GB+64GB (είναι το τρίτο στην πρώτη σειρά)

Εγώ το πήρα και με το voice RC (το τελευταίο στην πρώτη σειρά)

ΕU Plug και από Ισπανία.

 

https://www.aliexpress.com/item/4000222067854.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.11192e0eW7fAH0

Edited by pmakridis
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις τις 2 μαρκες tv που το δικιμασες ;

 

Και οι δύο τηλεοράσεις είναι παλιές samsung μοντέλα του 2009. Η μία στην οποία έχω συνδεδεμένο το μποξάκι είναι μία led fhd και στην εποχή της ήταν από τις καλές, ή άλλη μία απλή lcd hd.

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο τηλεοράσεις είναι παλιές samsung μοντέλα του 2009. Η μία στην οποία έχω συνδεδεμένο το μποξάκι είναι μία led fhd και στην εποχή της ήταν από τις καλές, ή άλλη μία απλή lcd hd.

 

Επειδη ειναι παλιες οι τηλεορασεις σου δοκιμασε αν εχεις με παλια καλωδια hdmi ... βερσιον 1.3 η 1.4

Προφανεστατα οι τιβι σου παιρνουν μια εντολη οταν ανοιγει το μποξακι σου για την καθορισμενη αναλυση και frames και υπαρχει μαλλον καποια ασυμβατοτητα στα πρωτοκολλα τους (πρωτοκολλα της samsung) που μπορει να διορθωνονται ισως με καποιες αναβαθμισεις λογισμικου στις τιβι η μπορει και με την σωστη βερσιον του hdmi (λογο ογκου δεδομενων κτλ) !

Παντως και να τελειωσω εδω θα ηταν καλο για να εχεις ενα μετρο συγκρισης να το δοκιμαζες και με αλλες τηλεορασεις (μαρκες) ισως και πιο καινουργιες αν υπαρχει η δυνατοτητα σε συγγενεις η φιλους!

Καλη τυχη!

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι παλιες οι τηλεορασεις σου δοκιμασε αν εχεις με παλια καλωδια hdmi ... βερσιον 1.3 η 1.4

Προφανεστατα οι τιβι σου παιρνουν μια εντολη οταν ανοιγει το μποξακι σου για την καθορισμενη αναλυση και frames και υπαρχει μαλλον καποια ασυμβατοτητα στα πρωτοκολλα τους (πρωτοκολλα της samsung) που μπορει να διορθωνονται ισως με καποιες αναβαθμισεις λογισμικου στις τιβι η μπορει και με την σωστη βερσιον του hdmi (λογο ογκου δεδομενων κτλ) !

Παντως και να τελειωσω εδω θα ηταν καλο για να εχεις ενα μετρο συγκρισης να το δοκιμαζες και με αλλες τηλεορασεις (μαρκες) ισως και πιο καινουργιες αν υπαρχει η δυνατοτητα σε συγγενεις η φιλους!

Καλη τυχη!

;)

Η πλάκα είναι ότι δεν το έχω συνδεδεμένο με το δικό του καλώδιο hdmi αλλά με παλιό. Αν θυμάμαι καλά όταν πήγα να το στήσω στην αρχή με το δικό του καλώδιο η τηλεόραση δεν το έβλεπε. Ευχαριστώ πού πάντως για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι δεν το έχω συνδεδεμένο με το δικό του καλώδιο hdmi αλλά με παλιό. Αν θυμάμαι καλά όταν πήγα να το στήσω στην αρχή με το δικό του καλώδιο η τηλεόραση δεν το έβλεπε. Ευχαριστώ πού πάντως για το ενδιαφέρον.

 

Αρα εν μερη επαληθευεις αυτα που σου ειπα ..!

Για τσεκαρε και με καμια αλλη τιβι και με κανενα αλλο παλιο καλωδιο...!

Κοιταξε επισης αν υπαρχουν και τιποτα αναβαθμισεις για τις τηλεορασεις σου!

Παντως απ'οτι φαινεται θα το ''λουζεσαι'' ολο αυτο για οσο καιρο σου παρει να αλλαξεις τηλεοραση η μποξακι !!!!!

:lol::lol::lol::lol::lol:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρω χωρις υπερβολη το καλυτερο Amlogic tv box αυτην τη στιγμη!

1 με 2 κλικ στανταρ πιο πανω απο τα αντιστοιχα της ''πιατσας''!

Το μονο αρνητικο που θα μπορουσα ισως να βρω σ'αυτο το μποξακι ειναι το κοντρολ του που δεν εχει air mouse!

;)

 

Το βρίσκεις καλύτερο από το magicsee N5?

Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκεις καλύτερο από το magicsee N5?

 

ΝΑΙ!

Εδω μιλαμε για το Ugoos με τον s922x !

Το μποξακι εχει μεχρι και κουμπι maskrom...!

Ugoos_AM6_bottom_view.jpg?w=1000&ssl=1

Δηλαδη κουμπι που χωρις να του ανοιξεις το καπακι το επαναφερεις στη ζωη...!

Ισως το πιο χρηστικο πραγμα που εβαλε ποτε κινεζικη εταιρια σε μποξακια...!

Τι να λεμε τωρα...!

:bow:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ!

Εδω μιλαμε για το Ugoos με τον s922x !

Το μποξακι εχει μεχρι και κουμπι maskrom...!

Δηλαδη κουμπι που χωρις να του ανοιξεις το καπακι το επαναφερεις στη ζωη...!

Ισως το πιο χρηστικο πραγμα που εβαλε ποτε κινεζικη εταιρια σε μποξακια...!

Τι να λεμε τωρα...!

:bow:

 

Σε ποιο Ugoos αναφερεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Ugoos am6 plus , αναφέρεται , ναι μεν ακριβότερο από τους χ905χ3 , λίγο ακριβότερο από τα beelink gt king και pro αλλά αξίζει τα λεφτά του.
Link to comment
Share on other sites

Ugoos am6 plus , αναφέρεται , ναι μεν ακριβότερο από τους χ905χ3 , λίγο ακριβότερο από τα beelink gt king και pro αλλά αξίζει τα λεφτά του.

 

Δεν διαφωνώ ότι αξίζει Αν και δεν το έχω στα χέρια μου αλλά όταν ο μέσος όρος είναι γύρω στα 50 ευρώ για ένα TV Box τα 150 ευρώ είναι πολλά

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Ugoos am6 plus , αναφέρεται , ναι μεν ακριβότερο από τους χ905χ3 , λίγο ακριβότερο από τα beelink gt king και pro αλλά αξίζει τα λεφτά του.

 

Πολυ ακριβο,(157€ απο Ιταλια σε προσφορα) δεν ξερω τι περισσοτερο μπορει να προσφερει απο το gt king.

Edited by jogatore
Link to comment
Share on other sites

Το gt king δεν κάνει 50€. Το λογισμικό του δεν θέλει custom rom ούτε alvatech , ούτε magendanze ούτε Superceleron. Η εταιρεία το υποστηρίζει μέσω ota update συχνά. Του έχει βάλει μπόλικα καλούπια π.χ Samba Server...Το παίρνεις και δεν το σκαλίζεις.
Link to comment
Share on other sites

Ugoos am6 plus , αναφέρεται , ναι μεν ακριβότερο από τους χ905χ3 , λίγο ακριβότερο από τα beelink gt king και pro αλλά αξίζει τα λεφτά του.

Λίγο ακριβότερο ?????

Το 150 με το 100 είναι 50% διαφορά (GTKing με Uggoos AM6).

To 30-50 ευρώ με το 100 είναι από 100% έως 200+% διαφορά (905Χ2 ή 905Χ3 με το GTKing δεν αναφέρω διαφορά % με Ugoos:lol:)

Μήπως λοιπόν συγκρίνετε ανόμοια πράγματα?

Και τελικά να κάνω μία ερώτηση που την είχε κάνει κάποιος άλλος για το ίδιο θέμα πριν από καιρό.

"Εσείς που συνεχώς προτείνετε τα Ugoos τα έχετε πάρει?"

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Το gt king δεν κάνει 50€. Το λογισμικό του δεν θέλει custom rom ούτε alvatech , ούτε magendanze ούτε Superceleron. Η εταιρεία το υποστηρίζει μέσω ota update συχνά. Του έχει βάλει μπόλικα καλούπια π.χ Samba Server...Το παίρνεις και δεν το σκαλίζεις.

Που ειδες οτι ειπα 50€ το gt-king.

Link to comment
Share on other sites

Το gt king δεν κάνει 50€. Το λογισμικό του δεν θέλει custom rom ούτε alvatech , ούτε magendanze ούτε Superceleron. Η εταιρεία το υποστηρίζει μέσω ota update συχνά. Του έχει βάλει μπόλικα καλούπια π.χ Samba Server...Το παίρνεις και δεν το σκαλίζεις.

Υποθέτω θέλεις να πεις "μπόλικα καλούδια" και όχι "καλούπια" :lol::lol::lol::lol::lol:

Και πρέπει να πληρώσω δηλαδή εγώ 100-120 ευρώ παραπάνω για να έχω samba ?? (που ήδη το έχω με την custom rom μου και επιπλέον magisk & Viper4A & & & & ??) απλώς για να λέω ότι μου το έδωσε η μαμά εταιρία?

Επίσης μας λες εάν εσύ το έχεις ήδη?

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω , έχω διαβάσει και έχω δει αρκετά συγκριτικά. Το "καλούπια" ή "καλούδια" δεν το κατάλαβα Τ9 , το παίζεις δηλαδή ξύπνιος , γνώμη της άποψης έχουν μόνο οι κάτοχοι ; Εσύ δεν έχεις κάτι h96 max x3 ή h96 max x2 , θα σου πω δηλαδή ότι δεν μπορείς να εκφέρεις την άποψη σου για beelink , ugoos ή οποιοδήποτε άλλο μηχάνημα; Τις ειρωνείες σου αλλού.

Είσαι κάτοχος του beelink gt king ή Pro ή Ugoos για να εκφέρεις άποψη ; Όχι άρα δεν δέχομαι τις απόψεις σου φίλε μου. Ούτε τους τρόπους σου.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...