Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Παιδιά στο box μου θέλω να συνδεθώ σε WiFi δίκτυο cosmote fon. Το επιλέγω, συνδέομαι αλλά δεν μου εμφανίζει την ειδοποίηση για Sign in στο δίκτυο όπως γίνεται στα κινητα, ξέρετε κάτι?

 

Το box μου είναι ένα mecool m8s pro

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένα κλικ μακριά από το να πάρω το beelink gt king ή το pro και την τελευταία στιγμή διστάζω.

Ωραία τα βιντεάκια στο YouTube,ωραίες οι κριτικές αλλά δεν φτάνουν.

π.χ δεν μου αρκεί το beelink να φορτώνει τις σελίδες του kodi 10-20-30 δευτερόλεπτα νωρίτερα από το τίμιο alfawise s92 πού έχω.

Την διαφορά θα την κάνει το beelink εάν μου βγάζει καλύτερη εικόνα,ήχο,ζεσταίνεται λιγότερο η κάτι άλλο που δεν γνωρίζω από το s92 μου.

ΔΕΝ αξίζουν 50-70 ευρώ παραπάνω από ένα άλλο tv box επειδή το beelink έχει 64 gb μνήμη ή έχει air mouse.

Να μην το κουράζω θα ήθελα την βοήθεια όσων παιδιών έχουν στην κατοχή τους το beelink king,τα θετικά και τα αρνητικά του.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένα κλικ μακριά από το να πάρω το beelink gt king ή το pro και την τελευταία στιγμή διστάζω.

Ωραία τα βιντεάκια στο YouTube,ωραίες οι κριτικές αλλά δεν φτάνουν.

π.χ δεν μου αρκεί το beelink να φορτώνει τις σελίδες του kodi 10-20-30 δευτερόλεπτα νωρίτερα από το τίμιο alfawise s92 πού έχω.

Την διαφορά θα την κάνει το beelink εάν μου βγάζει καλύτερη εικόνα,ήχο,ζεσταίνεται λιγότερο η κάτι άλλο που δεν γνωρίζω από το s92 μου.

ΔΕΝ αξίζουν 50-70 ευρώ παραπάνω από ένα άλλο tv box επειδή το beelink έχει 64 gb μνήμη ή έχει air mouse.

Να μην το κουράζω θα ήθελα την βοήθεια όσων παιδιών έχουν στην κατοχή τους το beelink king,τα θετικά και τα αρνητικά του.

Φιλε μονο σου γραφεις τιο δεν σε καλυπτη,τι βοηθεια θες δλδ?

Μεινε εκει που εισαι θα ελεγα.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μονο σου γραφεις τιο δεν σε καλυπτη,τι βοηθεια θες δλδ?

Μεινε εκει που εισαι θα ελεγα.:)

 

Λάθος κατάλαβες δεν είπα ότι δεν το θέλω.

Μάλλον δεν μετέφερα καλά την σκέψη μου.

Edited by aderfiaZEITE
Link to comment
Share on other sites

Καλο το μηχανακι,τα κανει ολα και οικονομικά.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλο το μηχανακι,τα κανει ολα και οικονομικά.

 

Φίλε Κώστα η έκφραση "τα κάνει όλα" μου θυμίζει κάτι άλλο (και δεν αναφέρομαι σε προιόντα τεχνολογίας):lol::lol::lol::lol:

Επίσης ούτε "και οικονομικά" εφόσον εάν δεν κάνω λάθος κοστίζει 77 δολάρια και υπάρχουν άλλα αντίστοιχα με μισή τιμή (μην αρχίσουμε τώρα καμία αντιπαράθεση για ποιότητες κλπ. δεν έχει νόημα).

Εάν εννοείς ότι αξίζει τα λεφτά του αυτό είναι άλλη συζήτηση.

Συμφωνώ ότι καλό είναι να ανεβάζουμε λινκ από οποιοδήποτε κουτί κρίνουμε αξιόλογο και άς αφήνουμε τον οποιοδήποτε ενδιαφερόμενο να το αξιολογεί σύμφωνα με τις απαιτήσεις του.:)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Οικονομικό και της προκοπής φαίνεται να είναι το X96 Air https://www.banggood.com/X96-Air-Amlogic-S905X3-4GB-RAM-32GB-ROM-2_4G-5G-WIFI-bluetooth-4_1-Android-9_0-4K-8K-TV-Box-p-1582015.html?

Το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι η έλλειψη μπάρας ειδοποιήσεων

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το H96 Max X3 (επεξ. S905X3, μνήμη 4/32, LAN 1.000MB(1GB), WIFI 2.4 &5, 8K κλπ).Κόστισε 35 ευρώ με PDM (τελική τιμή σε προσφορά).Παραγγέλθηκε στις 6/2 (δηλαδή εν μέσω κρίσης κορονοιού).Βέβαια εάν δεν είχα tracking number ακόμα θα το περίμενα εφόσον υπάρχει απεργία (διανομέων?) στα ΕΛΤΑ, τουλάχιστον στην Περιφέρεια Θεσσαλονίκης.Όσοι λοιπόν έχετε Tr.Νumber και βλέπετε ότι έχει έρθει στο ταχυδρομείο σας, μην περιμένετε τον ταχυδρόμο και πάτε κατευθείαν για παραλαβή.:) Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα η έκφραση "τα κάνει όλα" μου θυμίζει κάτι άλλο (και δεν αναφέρομαι σε προιόντα τεχνολογίας):lol::lol::lol::lol:

Επίσης ούτε "και οικονομικά" εφόσον εάν δεν κάνω λάθος κοστίζει 77 δολάρια και υπάρχουν άλλα αντίστοιχα με μισή τιμή (μην αρχίσουμε τώρα καμία αντιπαράθεση για ποιότητες κλπ. δεν έχει νόημα).

Εάν εννοείς ότι αξίζει τα λεφτά του αυτό είναι άλλη συζήτηση.

Συμφωνώ ότι καλό είναι να ανεβάζουμε λινκ από οποιοδήποτε κουτί κρίνουμε αξιόλογο και άς αφήνουμε τον οποιοδήποτε ενδιαφερόμενο να το αξιολογεί σύμφωνα με τις απαιτήσεις του.:)

 

Ναι με γνώμονα το οικονομικο το εγραψα.Δεν κολαει καπου απο οτι ειδα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παντως μετα απο λιγες μερες με το πρωτο μου 905X3 εχω να πω οτι τα 905X2 ειναι σιγουρα καλυτερα μποξακια , εξου και αυτη η διαφορα στην τιμη τους !!!

Τωρα ειναι στο δρομο το δευτερο μου 905X3 με το ονομα Eachlink X3mini...

Βουτια στο αγνωστο για περισσοτερο ''παιχνιδι'' και πιο ασφαλη συμπερασματα!

:bow:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Παντως μετα απο λιγες μερες με το πρωτο μου 905X3 εχω να πω οτι τα 905X2 ειναι σιγουρα καλυτερα μποξακια , εξου και αυτη η διαφορα στην τιμη τους !!!

 

Τωρα ειναι στο δρομο το δευτερο μου 905X3 με το ονομα Eachlink X3mini...

 

Βουτια στο αγνωστο για περισσοτερο ''παιχνιδι'' και πιο ασφαλη συμπερασματα!

 

:bow:

Παρέλαβα κι εγώ το Magicsee με s905x3 και σε σβελταδα είναι καλό νομίζω, αλλά δεν το πείραξα ενδελεχώς ακόμα λόγω δουλειας

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ το Magicsee με s905x3 και σε σβελταδα είναι καλό νομίζω, αλλά δεν το πείραξα ενδελεχώς ακόμα λόγω δουλειας

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν εχεις καλωδιο usb αρσενικο σε αρσενικο και το μποξακι σου ξεκιναει με λογκο απο mbox τοτε κατεβασε αυτην τη τελευταια βερσιον και θα παει καλυτερα ...!

https://en.mail.qq.com/cgi-bin/ftnExs_download?k=083661610d733bb343a6447f4538044907525957025e05544e5251545715025550024c00000a534b060453530600025405570057630e3628567b20393c6005395203533e2e7f7532350754535108075f520453543c000e545174323e5208062b3c7b00060a5b45030618130011380b&t=exs_ftn_download&code=c6aac86f

Αν για οποιοδηποτε λογο μετα την αναβαθμιση δεν σου δουλευει το wifi τοτε μαλλον εχεις αυτην την βερσιον (!) με το αλλο τσιπακι (AP6330) και εισαι εδω !

https://drive.google.com/uc?id=12JF0X-2YootV1cjtjHn-4oLL93MNUvdv&export=download

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη αποτίμηση από το καινούργιο μου H96 MAX X3 έχει ως εξής:

ΥΠΕΡ

* Χαρακτηριστικά/δυνατότητες.Καινούργιος επεξεργαστής amlogic S905X3.Μνήμη 4/32 (με περίπου 2 ευρώ παραπάνω μπορούσα να πάρω το 4/64 αλλά δεν ήταν διαθέσιμο και λόγω της κρίσης δεν ήθελα να περιμένω).Διπλό WiFi 2.4 & 5. LAN 1.000M!.Δυνατότητα για ανάλυση 4K & 8K@24 (δεν μπορώ να τις αξιολογήσω εφόσον όλες μου οι TV είναι FullHD).

* Είναι ολόιδιο/παρόμοιο με τα Bqeel Y8 max, HK1 max X3, Vontar X3. Αυτό είναι ένα πλεονέκτημα εφόσον firmwares από αυτά είτε original είτε custom μπορούν να χρησιμοποιηθούν και από αυτό.Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό ότι άν κάνεις unpack το λογισμικό του Bqeel Y8 pro στο αρχικό βίντεο μέσα εμφανίζεται αυτό του Η96 Max X3!!!

* Εμφάνιση.Είναι πολύ μικρό και με κυκλικό σχήμα, έχει επάνω δε ως γραφικό κάτι με δελφίνι (ίσως το εκτιμήσει και η γυναίκα σας και σας αφήσει να το βάλετε στο σαλόνι χωρίς απαίτηση να μην φαίνεται:lol::lol:).

* Θερμοκρασίες πρακτικά χαμηλές (όχι πάνω από 55 βαθμούς).Εγώ πάντως του είχα έτοιμη πριν έρθει μία βάση με ανεμιστήρα οπότε η μέγιστη θερμοκρασία δεν περνάει πλέον τους 45 βαθμούς.

ΚΑΤΑ

* Δεν έχει άνω και κάτω μπάρες εξ ορισμού.Όμως του έβαλα 2 αντίστοιχα apps που λειτουργούν ικανοποιητικά και πλέον έχω και τις 2 μπάρες navigation/notification.

* O εγγενής launcher δεν ενδείκνυται. Έτσι και αλλιώς όμως καλό είναι στα περισότερα κουτιά να βάλετε κάποιον άλλο όπως τον square Home 3 (που είναι η προσωπική μου επιλογή) ή τον ADW2 (που δοκίμασα αλλά δεν με ενθουσίασε) NOVA κλπ.

* Από custom roms προς το παρόν υπάρχει μόνο μία (Βιετναμέζικη) που είναι όμως ATV που δεν δοκίμασα γιατί δεν το προτιμώ.Είμαι βέβαιος όμως ότι πολύ σύντομα θα υπάρξουν, εφόσον μην ξεχνάμε ότι το συγκεκριμένο ουσιαστικά κυκλοφόρησε εντός του2020.

**********Σημείωση.Ο καθένας είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για τα κριτήρια με τα οποία επιλέγει τα μηχανήματά του (προσωπικές απαιτήσεις, κόστος, γνώσεις, ρίσκο ή υπομονή να περιμένει ενημερώσεις όταν παίρνει ένα πρωτοκυκλοφόρητο μηχάνημα κλπ).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις καλωδιο usb αρσενικο σε αρσενικο και το μποξακι σου ξεκιναει με λογκο απο mbox τοτε κατεβασε αυτην τη τελευταια βερσιον και θα παει καλυτερα ...!

https://en.mail.qq.com/cgi-bin/ftnExs_download?k=083661610d733bb343a6447f4538044907525957025e05544e5251545715025550024c00000a534b060453530600025405570057630e3628567b20393c6005395203533e2e7f7532350754535108075f520453543c000e545174323e5208062b3c7b00060a5b45030618130011380b&t=exs_ftn_download&code=c6aac86f

Αν για οποιοδηποτε λογο μετα την αναβαθμιση δεν σου δουλευει το wifi τοτε μαλλον εχεις αυτην την βερσιον (!) με το αλλο τσιπακι (AP6330) και εισαι εδω !

https://drive.google.com/uc?id=12JF0X-2YootV1cjtjHn-4oLL93MNUvdv&export=download

;)

γιωργο τι γνωμη εχεις για το H96 MAX X3 απο τον ath156 ποστ 14863 που το πηρε απο οτι γραφει παιρνει και αλλα λογισμικα και υπαρχει και σελιδα στο internet... https://www.h96tvbox.com εντω μεταξυ το εχει το bangood μεχρι 1η μαρτιου στα 31,5 ευρω Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

γιωργο τι γνωμη εχεις για το H96 MAX X3 απο τον ath156 ποστ 14863 που το πηρε απο οτι γραφει παιρνει και αλλα λογισμικα και υπαρχει και σελιδα στο internet... https://www.h96tvbox.com εντω μεταξυ το εχει το bangood μεχρι 1η μαρτιου στα 31,5 ευρω

 

Επειδη το x2 της ιδιας εταιριας το ειχα απο τους πολυ πρωτους θα πω με σιγουρια οτι περασαν πανω απο 6 μηνες για να ... στρωσει με καλυτερο λογισμικο !

Παντως θα ξανατονισω οτι τα x3 δεν με ενθουσιασαν σε συγκριση με τα x2 και περιμενω σε βαθος χρονου να δω καλυτερα λογισμικα για πιο ασφαλη συμπερασματα!

ΙΔΩΜΕΝ λοιπον...

Θα παραθεσω και μια συγκριση των 2 επεξεργαστων x2 (ARM Cortex-A53) & x3 (ARM Cortex-A55) για να εχουμε ενα επιπλεον μετρο συγκρισης!

https://versus.com/en/arm-cortex-a53-vs-arm-cortex-a55

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αναφέρω κάτι off topic το οποίο έψαξα να βρω νιμα άλλα δεν. Έχω περάσει το popcorn time στο box & κάθε φορά που βάζω να δω ταινία μου ζητάει να κατεβάσω από το playstore αυτό

 

"Safe Watch - Secure Video Player"

https://play.google.com/store/apps/details?id=torrent.safe.watch

 

Το κατεβάζω ή θα σταματήσει να παίζει αν το κατεβάσω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κάποιες λειτουργίες που απαιτούν πάτημα κάποιου εκ των χρωματιστών κουμπιών στο τηλεκοντρόλ, (κόκκινο, πράσινο, κίτρινο, μπλε), με αυτό το τηλεκοντρόλ, πως γίνονται;

Screenshot-20200304-164131.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κάποιες λειτουργίες που απαιτούν πάτημα κάποιου εκ των χρωματιστών κουμπιών στο τηλεκοντρόλ, (κόκκινο, πράσινο, κίτρινο, μπλε), με αυτό το τηλεκοντρόλ, πως γίνονται;

Screenshot-20200304-164131.jpg

Δεν γίνονται. Αλλά μάλλον θα το ήθελες για αυτόν τον λόγο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, απογοητευμένος από το Tanix TX6 Allwinner H6 4GB RAM 32GB ROM, ιδιαίτερα λόγω Netflix αλλά και αποσυνδέσεων WiFi, κοιτάω να το δώσω και να πάρω ένα άλλο.

 

Με δεδομένο ότι θέλω να έχει και Ethernet εκτός από WiFi και με 4GB RAM, τι προτείνετε σε οικονομικά πλαίσια; Εχω στο σαλόνι μου ένα Mi Box S χωρίς προβλήματα, αλλά χρειάζομαι για το άλλο δωμάτιο ένα Box με ethernet για καλύτερη σύνδεση.

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Eachlink X3 mini = Ισως μια απο τις χειροτερες υλοποιησεις ever!

Κυριοτερα απο θεμα λογισμικου...

Πολλες απαγορευσεις , ελλειψη recovery , ελλειψη των Android settings , δεν ειναι σωστα ρουταρισμενο και υπαρχει ορατος ο κυνδινος μπρικαρισματος με δοκιμες αλλων λογισμικων!

Κατα τα αλλα τα βασικα τα κανει σχετικα γρηγορα , κατω μπαρα ''παιρνει'' αλλα πανω με τιποτα και εχει και μνημη ddr4 !

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Eachlink X3 mini = Ισως μια απο τις χειροτερες υλοποιησεις ever!

Κυριοτερα απο θεμα λογισμικου...

Πολλες απαγορευσεις , ελλειψη recovery , ελλειψη των Android settings , δεν ειναι σωστα ρουταρισμενο και υπαρχει ορατος ο κυνδινος μπρικαρισματος με δοκιμες αλλων λογισμικων!

Κατα τα αλλα τα βασικα τα κανει σχετικα γρηγορα , κατω μπαρα ''παιρνει'' αλλα πανω με τιποτα και εχει και μνημη ddr4 !

:)

 

Με μια λεξη " απογοητευση" ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...