Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δες τις συγκρίσεις στο λινκ που παρέθεσες.

 

Παρόλο που το x96 έχει ανώτερα τυπικά specs, η διαφορά στην απόδοση με το mi box δεν είναι αυτή που θα περίμενε κανείς.

 

Το κυριότερο όμως είναι ότι το software στο mibox είναι εξαιρετικά optimized και εκμεταλλεύεται αποδοτικά το hardware.

Τα benchmarks έχουν διαφορά και αν αναλογιστείς και την τιμή του Xiaomi είναι για γέλια ειδικά με 8 GB ROM τι να λέμε τώρα... τι να εγκατασταθεί?

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα benchmarks έχουν διαφορά και αν αναλογιστείς και την τιμή του Xiaomi είναι για γέλια ειδικά με 8 GB ROM τι να λέμε τώρα... τι να εγκατασταθεί?

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Οταν μιλάμε για streaming device, τι να εγκαταστήσεις;
Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλάμε για streaming device, τι να εγκαταστήσεις;

 

φίλε 747( ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια) , αν εξαιρέσεις τα περίπου 5 που τρώει το λειτουργικό , αν βάλεις και 1 για kodi δεν μένουν και πολλά για να πειραματιστεί κανένας με εφαρμογές και παιχνίδια. Θα πρέπει να δώσει εξτρά λεφτά για usb hub και usb stick . Όπως και να το κάνουμε τα 2gb/8gb μνήμη/ χώρος για ένα μηχάνημα , πλέον , είναι λίγα, πόσο δε όταν η ίδια η xiaomi δεν δίνει αναβάθμιση σε συσκευές της με 2gb ram γιατί έχουν λίγη μνήμη , όπως λέει η ίδια. Απλά αν δεν είχε υποστήριξη widevine l1 για να παίζει FHD και 4K σε netflix, amazon tv κλπ, δεν θα πουλούσε τίποτα ή θα έβγαζε ένα μηχάνημα με καλύτερα χαρακτηριστικά.

Είπαμε όποιον τον ενδιαφέρει το netflix (FHD ποιότητα και πάνω) αναγκαστικά θα χρυσοπληρώσει το συγκεκριμένο, όποιον δεν τον ενδιαφέρει , δεν υπάρχει λόγος αγοράς του,όπως εγώ .

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Λεβεντες ψαχνω ενα μηχανημα που να μην καταλαβαινει τιποτα οσο αφορα τα προγραμματα ή τα games που θα φορτωνει , τι προτεινετε ; το Netflix δεν μ ενδιαφερει ,κοστος πανω κατω στα 60 ευρω και αγορα απο το εξωτερικο
Link to comment
Share on other sites

φίλε 747( ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια) , αν εξαιρέσεις τα περίπου 5 που τρώει το λειτουργικό , αν βάλεις και 1 για kodi δεν μένουν και πολλά για να πειραματιστεί κανένας με εφαρμογές και παιχνίδια. Θα πρέπει να δώσει εξτρά λεφτά για usb hub και usb stick . Όπως και να το κάνουμε τα 2gb/8gb μνήμη/ χώρος για ένα μηχάνημα , πλέον , είναι λίγα, πόσο δε όταν η ίδια η xiaomi δεν δίνει αναβάθμιση σε συσκευές της με 2gb ram γιατί έχουν λίγη μνήμη , όπως λέει η ίδια. Απλά αν δεν είχε υποστήριξη widevine l1 για να παίζει FHD και 4K σε netflix, amazon tv κλπ, δεν θα πουλούσε τίποτα ή θα έβγαζε ένα μηχάνημα με καλύτερα χαρακτηριστικά.

 

Είπαμε όποιον τον ενδιαφέρει το netflix (FHD ποιότητα και πάνω) αναγκαστικά θα χρυσοπληρώσει το συγκεκριμένο, όποιον δεν τον ενδιαφέρει , δεν υπάρχει λόγος αγοράς του,όπως εγώ .

 

Αν κάποιος θέλει εφαρμογές, παιχνίδια και πειραματισμούς, το mi box δεν του κάνει.

 

Το mi box είναι αποκλειστικα για streaming και casting: Netflix, youtube, plex, kodi, κτλ όποτε δεν παίζει ρόλο η έλλειψη αποθηκευτικού χώρου. Εχω ελεύθερα 3,5GB με εγκατεστημένα spotify, tunein radio, youtube, netflix, plex, kodi, vlc, es explorer.

 

Γενικά, μη συγκρίνετε τα specs του όπως θα κάνατε μεταξύ 2 κινητών.

 

Αναβαθμίσεις πάντως μέχρι τώρα παίρνει κανονικά, είναι στην 8 με τελευταία αναβάθμιση ασφαλείας τον Οκτώβριο.

 

Oυτε ακριβό είναι για αυτά που προσφέρει κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Λεβεντες ψαχνω ενα μηχανημα που να μην καταλαβαινει τιποτα οσο αφορα τα προγραμματα ή τα games που θα φορτωνει , τι προτεινετε ; το Netflix δεν μ ενδιαφερει ,κοστος πανω κατω στα 60 ευρω και αγορα απο το εξωτερικο

 

Beelink GT1 Mini

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο για το θέμα, αλλά όποιος δίνει μεγαλύτερη βάρος στο Netflix , κακώς ασχολείται με tv box.

 

Δίνεις 40-50€ και παίρνεις Chromecast ή Amazon fire stick και κάνεις δουλειά 100% με εγγυημένο HD ή καλύτερη ποιότητα ανάλογα το μοντέλο.

 

Και εγώ τέτοιο θα αγοράσω σύντομα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Απλά κάποιος θέλει να έχει μια συσκευή και αν μπορεί να συνδυάζει όσα πιο πολλά App και υπηρεσίες σε καλύτερη ποιότητα!

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω ρωτήσει πολλές φορές και ακόμα δεν έχω καταλάβει.

Οπότε ας ρωτήσω αλλιώς.

 

 

Το x96 max για κοντι και ταινίες με wifi σε σύνδεση 12 mbps απόσταση από ρούτερ 3 μέτρα ευθεια και γενικά σαν συσκευή θα παίζει έχει κολλήματα λαγκ κτλ;

Υπάρχει κάποιο καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω ρωτήσει πολλές φορές και ακόμα δεν έχω καταλάβει.

Οπότε ας ρωτήσω αλλιώς.

 

 

Το x96 max για κοντι και ταινίες με wifi σε σύνδεση 12 mbps απόσταση από ρούτερ 3 μέτρα ευθεια και γενικά σαν συσκευή θα παίζει έχει κολλήματα λαγκ κτλ;

Υπάρχει κάποιο καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.

 

 

Ευχαριστώ

Εάν δεν το έχει κάποιος, δεν μπορεί να σ απαντήσει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Nano Nexus Rom δουλεύει κανείς σε S912;

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κάνει wipe στο TWRP;

Μου βγάζει ότι δεν είναι mount τίποτα και ούτε με αφήνει να κάνω κάτι mount.

 

Καμία ιδέα;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Nano Nexus Rom δουλεύει κανείς σε S912;

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κάνει wipe στο TWRP;

Μου βγάζει ότι δεν είναι mount τίποτα και ούτε με αφήνει να κάνω κάτι mount.

 

Καμία ιδέα;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Κατέβασε το twrp για το μηχανάκι σου και τρέξε το από την sd κάρτα, δες αν σε κάνει τα ίδια.

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το twrp για το μηχανάκι σου και τρέξε το από την sd κάρτα, δες αν σε κάνει τα ίδια.
Γιατί να το τρέξω από την κάρτα και όχι το δικό του;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το τρέξω από την κάρτα και όχι το δικό του;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Για να δεις μήπως έχει θέμα το twrp της rom, αν κάνει κανονικά τα mount τότε είναι θέμα του, twrp της rom. Το αλλάζεις και όλα καλά

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

μετά από πολυήμερη αναζήτηση για φίλο μόλις πήρα το Tanix TX5 Max από την fast-23 του gearbest.

 

Κύρια σημεία για την επιλογή του εκτός από την γρήγορη παράδοση ( ελπίζω ) ο s905x2 σε συνδυασμό με 1000 lan , η οπτική, η υποστήριξη που από ότι διαβάζω έχει και η μη ATV ρομ.

 

Θα επανέλθω σύντομα όταν παραλάβω ( ελπίζω ξανά :) ) με ένα mini review

 

edit

Κύριοι στο gearbest μέχρι στιγμής, Κυριακή έκανα την παραγγελία, σήμερα μου έδωσαν t/n......για να δούμε

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Έχω ρωτήσει πολλές φορές και ακόμα δεν έχω καταλάβει.

 

Οπότε ας ρωτήσω αλλιώς.

 

 

 

 

 

Το x96 max για κοντι και ταινίες με wifi σε σύνδεση 12 mbps απόσταση από ρούτερ 3 μέτρα ευθεια και γενικά σαν συσκευή θα παίζει έχει κολλήματα λαγκ κτλ;

 

Υπάρχει κάποιο καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ

Σύμφωνα με τα τεστ πιάνει 76 Mbps σε wifi 2.4Ghz και 184 σε 5Ghz.

Εγώ που το έχω δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις μήπως έχει θέμα το twrp της rom, αν κάνει κανονικά τα mount τότε είναι θέμα του, twrp της rom. Το αλλάζεις και όλα καλά

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και πώς τρέχει twrp από κάρτα, πρώτη φορά το ακούω.

Το έχεις δοκιμάσει εσύ σε S912?

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο για το θέμα, αλλά όποιος δίνει μεγαλύτερη βάρος στο Netflix , κακώς ασχολείται με tv box.

 

Δίνεις 40-50€ και παίρνεις Chromecast ή Amazon fire stick και κάνεις δουλειά 100% με εγγυημένο HD ή καλύτερη ποιότητα ανάλογα το μοντέλο.

 

Και εγώ τέτοιο θα αγοράσω σύντομα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

έτσι είναι απλά τα ρημάδια δεν βγάζουν μια έξοδο ήχου..

για usb πες οτι βρίσκεις λύση μεσω shared σκληρού.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα στο mecool ms8 pro l ενα παιχνίδι και δεν μπορώ να το χειριστώ με το usb mouse που έχω, ενώ άλλες εφαρμογές δουλεύουν κανονικά με το ποντίκι. Τι μπορώ να κάνω για να παίξει ;
Link to comment
Share on other sites

Και πώς τρέχει twrp από κάρτα, πρώτη φορά το ακούω.

Το έχεις δοκιμάσει εσύ σε S912?

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Ψάχνεις και κατεβάζεις το twrp για το μηχανάκι σου, το ονομάζεις (αν δεν είναι) σε recovery.img ,το περνάς σε μια κάρτα sd, (καλά θα είναι να είναι σε fat32 format, βαζεις την κάρτα στο media , βγάζεις ρεύμα πατάς το reset και δεν το αφήνεις και συνδέεις το ρεύμα (με πατημένο το reset) μετράς περίπου οκτώ δευτερόλεπτα και αφήνεις το reset, αν όλα τα κάνεις σωστά θα μπει στο twrp που έχει η κάρτα. Εγώ πάντα έτσι δοκιμάζω τα recovery σε όλα τα μηχανήματα με amlogic για να αποφύγω δυσάρεστες καταστάσεις.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεις και κατεβάζεις το twrp για το μηχανάκι σου, το ονομάζεις (αν δεν είναι) σε recovery.img ,το περνάς σε μια κάρτα sd, (καλά θα είναι να είναι σε fat32 format, βαζεις την κάρτα στο media , βγάζεις ρεύμα πατάς το reset και δεν το αφήνεις και συνδέεις το ρεύμα (με πατημένο το reset) μετράς περίπου οκτώ δευτερόλεπτα και αφήνεις το reset, αν όλα τα κάνεις σωστά θα μπει στο twrp που έχει η κάρτα. Εγώ πάντα έτσι δοκιμάζω τα recovery σε όλα τα μηχανήματα με amlogic για να αποφύγω δυσάρεστες καταστάσεις.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

100% σωστός ο tokotoki , και στο δικό μου m8s pro έτσι έχω το twrp και με αυτή την διαδικασία μπαίνει σε recovery

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κανείς άκρη τι συμβαίνει με τους ελληνικούς υπότιτλους του cinema;

 

Σχεδόν σε όλες τις σειρές δεν βρίσκει υπότιτλους, ενώ στις ταινίες βρίσκει σε ένα 20% περίπου.

 

Αυτοί που λένε ότι είναι οκ, έχουν πειράξει κάτι;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα στο mecool ms8 pro l ενα παιχνίδι και δεν μπορώ να το χειριστώ με το usb mouse που έχω, ενώ άλλες εφαρμογές δουλεύουν κανονικά με το ποντίκι. Τι μπορώ να κάνω για να παίξει ;
Επειδή τα android παιχνίδια είναι φτιαγμένα για κινητά/τάμπλετ δηλαδή για οθόνες αφής δεν παίζονται όλα με ποντίκι. Κάποια απαιτούν game controller με μοχλούς (τύπου playstation) και κάποια απαιτούν αποκλειστικά αφή οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κανείς άκρη τι συμβαίνει με τους ελληνικούς υπότιτλους του cinema;

 

Σχεδόν σε όλες τις σειρές δεν βρίσκει υπότιτλους, ενώ στις ταινίες βρίσκει σε ένα 20% περίπου.

 

Αυτοί που λένε ότι είναι οκ, έχουν πειράξει κάτι;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κατεβασε αλλο apk και τελος.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...