Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλα εξαρτώνται απο το πόσα μπορεί να διαθέσει κανεις για ενα android box.

Ό,τι δινεις παίρνεις... και καμιά φορά το φθηνό μπορεί να σου κοστίσει παραπάνω κι απο το ακριβό.

Είσαι τυχερός που τα φθηνότερα box σου δεν σου παρουσίασαν πρόβλημα αλλά απο έρευνα που εκανα online εδώ και σε ξένες σελίδες παρατήρησα πως το ποσοστό απο μηχανάκια που κολλάνε μετά απο κάποιο διάστημα δεν ειναι αμελητέο.

Δυστυχώς όλα τα κινέζικα βασίζονται σε επεξεργαστές του κιλού ...Rockchip η Amlogic + η μη σωστή υλοποίηση (κακογραμμένο λογισμικό )+ Δεν πληρώνουν δικαιώματα στην Google + Netflix+Amazon prime για full υποστήριξη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1772

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η μη ύπαρξη mediacodec στο kodi.αφορά τα κουτιά με aml επεξεργαστές

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Αλλοίμονο αν πρέπει να δώσω 80-100€ για να βλέπω kodi, Terrarium και Netflix.

 

Δεν ξέρω αν είναι θέμα τύχης ή αν είναι θέμα εμπειρίας, αλλά σε 2 διαφορετικά κουτιά που έχω και άλλο ένα που έχω στήσει για φίλο, ποτέ κανένα δεν είχε κανενα πρόβλημα. Τουλάχιστον στα παραπάνω προγράμματα και γενικά σε συμπεριφορά.

 

Ξεκάθαρα πιστεύω ότι για να κάνεις μια κλασική χρήση για ταινίες και σειρές είναι τελείως υπερβολικό να προτείνετε το nvidia shield.

 

Είναι σαν να λέει ο άλλος ότι θέλει ένα αμάξι να πηγαίνει καμία βόλτα και να του λέτε "πάρε Audi S5".

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Καταρχήν ο φίλος ζήτησε "μελλοντική συμβατότητα με 4K HDR και netflix 4K" και όχι μόνο on line streaming. Αυτή τη στιγμή επίσημα και καλά παίζουν 2 κουτιά: το nVidia Shield και το Xiaomi Mi Box. Όλα τα άλλα κουτιά δεν έχουν ουσιαστικά επίσημο app ούτε καν το Zidoo x9s.

Το Xiaomi Mi Box "υποφέρει" αυτή τη στιγμή από το Oreo update και τα διάφορα προβλήματα του (τα οποία λογικά θα λυθούν κάποια στιγμή). Στην 6 διαβάζω ότι δουλεύει καλά, όπως πριν το update. Υστερεί έναντι του Shield όμως σε υποστήριξη (δεν χωράει αμφισβήτηση τι εστί nVidia), ταχύτητα, auto frame rate switch (το οποίο λείπει από όλα τα android box εκτός του Shield - ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ για ταινίες/σειρές) και φυσικά σε ποιότητα εικόνας. Δε μιλάμε για τα online streaming στο Kodi (που εκεί η ποιότητα είναι για τα μπάζα γιατί το bitrate είναι χαμηλό ανεξαρτήτως ανάλυσης) αλλά για τα γνωστά και μη εξαιρετέα mkv. Εκεί ΚΑΝΕΝΑ android box δεν πιάνει το Shield.

Edited by Lurker

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν θα συμβουλευα καποιον να αγορασει RK3328 κι ας ειχε 8g για δυο λογους

α) οι rk δεν συνεργαζονται καλα με το kodi και θα υπαρχουν προβληματα με την αναπαραγωγη ταινιων/σειρων στο kodi

β) η συγκεκριμενη σειρα rk3328 ειναι η ποιο αδυνατη σειρα της rk με οτι αυτο συνεπαγετε

Link to comment
Share on other sites

όποιος ξέρει τώρα που το βρίσκουμε φτηνότερα; (εντός /εκτός Ελλάδος) το shield

 

Υπάρχει κατι σε προσφορά αυτή την περίοδο;

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η μη ύπαρξη mediacodec στο kodi.αφορά τα κουτιά με aml επεξεργαστές

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

για ξανα πες το αυτό μήπως είναι το αίτιο του προβλήματος που έχω με το pass-through του ήχου από kodi, vlc, mx player με το μηχανάκι της wind vision που είναι νομίζω amlogic και μάλλον 905. όταν απενεργοποιώ το pass-through βλέπω PCM στην οθόνη του ενισχυτή. όταν το ενεργοποιώ ήχος γιοκ και στην οθόνη του ενισχυτή αναβοσβήνει η ένδειξη του φορματ του ήχου ΠΧ DD με την ένδειξη decoder off. δεν περνάει ο ήχος.αυτά με kodi. με vlc ακούγεται ηχος χάλια. μικροφωνιζει, με αντιλαλο!

 

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχει κανείς το dolamee d5? Φαίνεται καλό στα χαρακτηριστικά του. Αν έχεις κάνεις εμπειρία να μου άρεσε να την ακούσω.
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ ότι δεν είναι καλό το SHIELD αλλά παιδιά τις τιμές τις είδατε;;

 

Τι λέμε τώρα; Αυτή την στιγμή έχει 180 λίρες και πάνω στο αγγλικό Αμαζον. Δηλαδή 200+ ευρώ χωρίς καν μεταφορικά.

Και δεν δίνω άλλα 100€ να πάρω κανονικό Laptop;;

Τότε θα παίζουν τα πάντα και θα κάνω και άλλα 10 πράγματα παραπάνω.

 

Προσωπικά, θα προτιμήσω να δώσω 50€ να πάρω το Android box και αν είναι μούφα σε 3-4 μήνες θα πάρω άλλο. Πάλι πολύ λιγότερα θα έχω χαλάσει και ας μην βλέπω Netflix σε HD.

 

Αν με καίει το NETFLIX HD, πάλι κρατάω τα 200+ και παίρνω μια καλή smart TV που θα παίζει Και NETFLIX.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς ότι δεν κάνεις την δουλειά σου με ένα 50αρικο στραβά κούτσα θα την κάνεις αν ψαχτεις λίγο, αν όμως θέλεις κάτι ποιοτικό που θα σου κρατήσει για πολλά χρόνια τότε πας στο shield είναι από μόνο του μια κατηγορία με απεριόριστες δυνατότητες να αναφέρω ενδεικτικά hyperspin arcade που στα μηχανάκια του 50αρικου δεν...

Αλλά μπορείς και εκεί να βάλεις ένα απλό emulator.

Για μένα προσωπικά είναι ένα σύστημα ψυχαγωγίας και αξίζει τα λεφτά του την εικόνα που θα δεις με την ίδια τηλεόραση σε ένα shield & ένα μηχανάκι του 50αρικου δεν συγκρίνεται η διαφορά είναι αισθητή και στο kodi & στο youtube.

Η τελική επιλογή είναι του καθενός ξεχωριστά αν θέλει να επενδύσει σε κάτι καλό αξιόπιστο πάει στο shield αν πάλι δεν θέλει να δώσει τόσα λεφτά για ένα shield με ορισμένες παραχωρήσεις αλλά με σαφώς χαμηλότερη τιμή τότε πάει δεν απλό μηχανάκι.

Τέλος όσοι έχετε xbox one δοκιμάστε το kodi εκεί αν και ακόμα σε alpha έκδοση αξίζει και έχει ακόμα καλύτερη εικόνα στα δικά μου μάτια από το shield.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

για ξανα πες το αυτό μήπως είναι το αίτιο του προβλήματος που έχω με το pass-through του ήχου από kodi, vlc, mx player με το μηχανάκι της wind vision που είναι νομίζω amlogic και μάλλον 905. όταν απενεργοποιώ το pass-through βλέπω PCM στην οθόνη του ενισχυτή. όταν το ενεργοποιώ ήχος γιοκ και στην οθόνη του ενισχυτή αναβοσβήνει η ένδειξη του φορματ του ήχου ΠΧ DD με την ένδειξη decoder off. δεν περνάει ο ήχος.αυτά με kodi. με vlc ακούγεται ηχος χάλια. μικροφωνιζει, με αντιλαλο!

 

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

λες δηλαδή ότι οι amlogic έχουν θέμα με το kodi και γιαυτό μάλλον δεν μου δουλεύει ο ήχος passthrough?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω πλεον το mi box το συνδεσα χθες netflix ολα καλα με wifi εβαλα ενα build ελληνικο στο kodi χαρηκα κιολας δεν το εχω ξανακανει αλλα δεν....η δεν θα παιξει καθολου η θα εχει πολλα σπασιματα τι να φταιει?netflix παιζει με wifi απο laptop stream απο ταινιομανια πχ παλι οκ το ρημαδι το kodi γιατι δεν παιζει?μηπως φταιει το build?και κατι ακομα ενα chrome τοσο δυσκολο ηταν να βαλουν...για πειτε μηπως δεν εκανα κατι καλα?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω πλεον το mi box το συνδεσα χθες netflix ολα καλα με wifi εβαλα ενα build ελληνικο στο kodi χαρηκα κιολας δεν το εχω ξανακανει αλλα δεν....η δεν θα παιξει καθολου η θα εχει πολλα σπασιματα τι να φταιει?netflix παιζει με wifi απο laptop stream απο ταινιομανια πχ παλι οκ το ρημαδι το kodi γιατι δεν παιζει?μηπως φταιει το build?και κατι ακομα ενα chrome τοσο δυσκολο ηταν να βαλουν...για πειτε μηπως δεν εκανα κατι καλα?

Τι πάροχο internet έχεις? Πιθανόν να χρειάζεσαι αλλαγή dns σε αυτά της google.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω πλεον το mi box το συνδεσα χθες netflix ολα καλα με wifi εβαλα ενα build ελληνικο στο kodi χαρηκα κιολας δεν το εχω ξανακανει αλλα δεν....η δεν θα παιξει καθολου η θα εχει πολλα σπασιματα τι να φταιει?netflix παιζει με wifi απο laptop stream απο ταινιομανια πχ παλι οκ το ρημαδι το kodi γιατι δεν παιζει?μηπως φταιει το build?και κατι ακομα ενα chrome τοσο δυσκολο ηταν να βαλουν...για πειτε μηπως δεν εκανα κατι καλα?

 

Με γεια το καινουργιο box .Υπαρχουν βαρια build στο kodi κι σε συνδιασμο με τη wifi συνδεση να δημιουργουν σπασιματα κοληματα.

1) ελενξε την ταχυτητα wifi αν δεν ειναι υψηλη παρε ενα extenter για να το συνδεσης με καλωδιο ethernet.

2) αλλαξε ττο build και βαλε καποιο ελαφρι (je4M) η εγκαταστησε μονος δυο τρια addon

3) για ταινιες και σειρες εγκατεστησε το terrarium (εκτος kodi)

Link to comment
Share on other sites

Τι πάροχο internet έχεις? Πιθανόν να χρειάζεσαι αλλαγή dns σε αυτά της google.
Στην wind είναι απαραίτητο; αλλάζει εύκολα;

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην wind είναι απαραίτητο; αλλάζει εύκολα;

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι !!! Η γα.....η εταιρεία δεν δίνει πρόσβαση σε ορισμένες σελίδες !! Το έχω μετανιώσει που πήγα στην wind !! Άλλαξε το σε όλες τις συσκευές που έχεις . Ναι αλλάζει εύκολα

Για windows :

Google dns:

8.8.8.8 dns 1

8.8.4.4 dns 2

 

η μπορείς να το αλλάξεις σε

OpenDNS

 

208.67.222.222 dns1

208.67.220.220 dns 2

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Για να βαλω chrome και terrarium tv σε mi box πρεπει να κανω side load σωστα?θελει και κατι αλλο?μπορει να μου πει καποιος βημα βημα η αν υπαρχει οδηγος για να δω καπου ευχαριστω

 

Βάλε το tv bro σαν browser και πέρασε τα κατευθείαν από το boxακι, δεν χρειάζεται να τα κατεβάζεις και να συνδεθεί USB κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, μια ερώτηση και sorry αν έχει απαντηθεί, στα tv box παίζει το nova go?

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, μια ερώτηση και sorry αν έχει απαντηθεί, στα tv box παίζει το nova go?
Στα unrooted.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Στα unrooted.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο Xiaomi άραγε να παίζει, έχει κάνεις εμπειρία?

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Στο Xiaomi άραγε να παίζει, έχει κάνεις εμπειρία?

 

Απ'οσο ξερω ερχονται unrooted οποτε παιζει θεωρητικα. Πρακτικα ας μας πει καποιος κατοχος.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω παίζει σε mi. Και σε mecool m8s pro w που έχω του έκανα unroot και παίζει(nova go)

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για Τις απαντήσεις παιδιά, θα το δοκιμάσω από εβδομάδα και θα επανέλθω. Έως 50-60 ευρώ ποιό λέτε να πάρω?

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Το tv bro που λεει ο φιλος για να βαλω chrome και terrarium tv τι ειναι και που το βρισκω στο playstore δεν ειναι ...
Link to comment
Share on other sites

Το tv bro που λεει ο φιλος για να βαλω chrome και terrarium tv τι ειναι και που το βρισκω στο playstore δεν ειναι ...
Υπάρχει κάτι που λέγεται Google και βοηθάει πολύ κόσμο.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...