Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρις το ανεμιστηρακι πιανει τους 65ο C χειμωνιατικα.....

Με το ανεμιστηρακι τους 50οC .....

Αλλα λογω κακης εμπειριας με router που καιγοντουσαν κυριως το καλοκαιρι λογω

gaming ειπα να μην το ρισκαρω....

Αλλωστε η πατεντα ειναι φτηνη και λειτουργει μονο οταν το μποξακι αναβει...

 

Ολα τα μποξακια ζεσταινονται λογω μεγεθους και πλαστικου , απλα τα επωνυμα xiaomi,

Shield κλπ εχουν καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και αντεχουν στον χρονο.

Που να δεις το chromecast πως καιει αλλλα αυτο αντεχει.....

Τωρα τα meecool, beelink και λοιπα κινεζακια μονο ο χρονος θα δειξει....

 

Αν θες να δεις hardcore πατεντες με αλλαγη σε μεγαλυτερη ψυκτρα, προσθηκη ανεμιστηρα

με κοψιμο του πανω μερους και αλλα τρελλα πηγαινε freektab.... αλλα μιλαμε για αλλο επιπεδο μουρλας...

 

Μαλιστα ,περιεργο παντως μου φαινεται ,εχουν τοσα χρονια που βγαινουν tv box και δεν καταφεραν να κανουν κατι με τις θρμοκρασιες, η πιο ευκολη λυση ειναι οπως λες, ενα ανεμιστηρακι και τελος ,απλα επειδη θα ειναι στο σαλονι να το κανουμε να μη φαινεται σαν καγκουρια ,αληθεια αν κοψουμε ενα usb καλωδιο ποσα εχει αυτο μεσα; αν εχει πανω απο δυο μπορουνε να επιλεξουμε οποια θελουμε για συνδεση με τον ανεμιστηρα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Μαλιστα ,περιεργο παντως μου φαινεται ,εχουν τοσα χρονια που βγαινουν tv box και δεν καταφεραν να κανουν κατι με τις θρμοκρασιες, η πιο ευκολη λυση ειναι οπως λες, ενα ανεμιστηρακι και τελος ,απλα επειδη θα ειναι στο σαλονι να το κανουμε να μη φαινεται σαν καγκουρια ,αληθεια αν κοψουμε ενα usb καλωδιο ποσα εχει αυτο μεσα; αν εχει πανω απο δυο μπορουνε να επιλεξουμε οποια θελουμε για συνδεση με τον ανεμιστηρα;

 

Ποιος ν ασχοληθει σοβαρα αφου τα μοντελα εχουν ζωη 6 μηνες και μετα βγαζουν αλλα με μεγαλυτερο επεξεργαστη που καιει πιο πολυ κλπ κλπ Εδω βγαλαν μποξακι ΚΑΙ με δορυφορικο δεκτη ΚΑΙ με δεκτη τηλεορασης dvb-t2 ... WTF ? αυτο θα θελει υδροψυξη για να δουλεψει ....

 

Το usb εχει 4 καλωδια...η τροφοδοσια ειναι μαυρο κοκκινο. Εγω εκοψα ενα απο ποντικι που χαλασε και τα ενωσα με μονωτικη ταινια με το ανεμιστηρακι...ντροπη μου το ξερω ...:O

Για τα μεγαλα σαλονια παιζουν οι βασεις που ειναι για λαπτοπ με φωτισμο led κσι οτι μη καγκουργια θες....

 

Υστ τα μανταλακια για βαση πως και δεν τα σχολιασε κανεις?????

Edited by jnb
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ν ασχοληθει σοβαρα αφου τα μοντελα εχουν ζωη 6 μηνες και μετα βγαζουν αλλα με μεγαλυτερο επεξεργαστη που καιει πιο πολυ κλπ κλπ Εδω βγαλαν μποξακι ΚΑΙ με δορυφορικο δεκτη ΚΑΙ με δεκτη τηλεορασης dvb-t2 ... WTF ? αυτο θα θελει υδροψυξη για να δουλεψει ....

 

Το usb εχει 4 καλωδια...η τροφοδοσια ειναι μαυρο κοκκινο. Εγω εκοψα ενα απο ποντικι που χαλασε και τα ενωσα με μονωτικη ταινια με το ανεμιστηρακι...ντροπη μου το ξερω ...:O

Για τα μεγαλα σαλονια παιζουν οι βασεις που ειναι για λαπτοπ με φωτισμο led κσι οτι μη καγκουργια θες....

 

Υστ τα μανταλακια για βαση πως και δεν τα σχολιασε κανεις?????

 

Ωραιος ,ευχαριστω, θα το δοκιμασω οταν ερθει με το καλο το box ,αν και παρηγγειλα με DHL απο αποθηκη Ιταλιας βλεπω να το παραλαμβανω σε κανα δυο μηνες

Link to comment
Share on other sites

Το nvidia έχει ανεμιστηρακι μέσα στο κουτί για να αποβάλει το θερμό αέρα..Παλι καλά!

 

Με τα λεφτα που στοιχιζει και καφε θα επρεπε να φτιαχνει...:lol::lol::lol::lol:

Σοβαρα τωρα μιλαμε για αλλο επιπεδο τεχνολογιας και κατασκευης ετσι;

Link to comment
Share on other sites

1080 χωρίς Atv. καλό!

Δίνει και 5.1 ήχο??

 

5,1; οτι εχει στο μανουαλ παλικαρι μου.....:lol::lol:

Βασικα δεν εχω ιδεα....απλο hdmi σε tv το χω....:O:O

Αναφέρεται και αλλού αλλά έχεις κανε το τεστ να σιγουρευτείς για το 1080?

Όσο για το 5.1 μακάρι γιατί τα υπόλοιπα ακριβά box παίζουν 1080/4κ αλλά στον ήχο υπάρχει πρόβλημα, θέλουν custom firmware για 5.1

Κάποιος άλλος για τον ήχο να ξέρει?

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται και αλλού αλλά έχεις κανε το τεστ να σιγουρευτείς για το 1080?

Όσο για το 5.1 μακάρι γιατί τα υπόλοιπα ακριβά box παίζουν 1080/4κ αλλά στον ήχο υπάρχει πρόβλημα, θέλουν custom firmware για 5.1

Κάποιος άλλος για τον ήχο να ξέρει?

:ninja:

https://imgur.com/a/6u0d3

:ninja:

Edited by jnb
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω το μηχανάκι μου αθόρυβο, οπότε πατέντες με ανεμιστήρες κλπ δεν κάνω.

Το TANIX μου παίζει μέχρι 65 βαθμούς τα πάντα, εκτός από όταν παίζει KODI. Εκεί, όπως όλα τα Android tv box με S912 φτάνει 80αρια.

 

Αλλά αφού δεν έχει πρόβλημα με restart, γιατί να αρχίσω τα κοψίματα και τα τρυπηματα;

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται και αλλού αλλά έχεις κανε το τεστ να σιγουρευτείς για το 1080?

Όσο για το 5.1 μακάρι γιατί τα υπόλοιπα ακριβά box παίζουν 1080/4κ αλλά στον ήχο υπάρχει πρόβλημα, θέλουν custom firmware για 5.1

Κάποιος άλλος για τον ήχο να ξέρει?

:ninja:

https://imgur.com/a/6u0d3

:ninja:

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ θέλω το μηχανάκι μου αθόρυβο, οπότε πατέντες με ανεμιστήρες κλπ δεν κάνω.

Το TANIX μου παίζει μέχρι 65 βαθμούς τα πάντα, εκτός από όταν παίζει KODI. Εκεί, όπως όλα τα Android tv box με S912 φτάνει 80αρια.

 

Αλλά αφού δεν έχει πρόβλημα με restart, γιατί να αρχίσω τα κοψίματα και τα τρυπηματα;

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

 

Με ανεμιστηρα 12v σε usb 5v δεν ακους τιποτα...

Νομιζω οτι με συνεχεις ψηλες θερμοκρασιες μειωνεται η διαρκεια ζωης του μποξ.

Btw με εξαιρεση το netflix hd εχεις μαλλον το καλυτερο μποξ της πιατσας...

Edited by jnb
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν από λίγο καιρό και εγώ αλλά και άλλοι χρήστες είχαμε ποστάρει μικρές και φτηνές κατασκευές με ανεμιστηράκια για τα box μας,όποιος θέλει ας το ψάξει λίγο

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν από λίγο καιρό και εγώ αλλά και άλλοι χρήστες είχαμε ποστάρει μικρές και φτηνές κατασκευές με ανεμιστηράκια για τα box μας,όποιος θέλει ας το ψάξει λίγο

 

Σωστος σε βρηκα !!!!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=335891&page=614

και ελεγα τους freektab μουρλους....χεχεχεχε!

 

Ασχετο αλλλα εκτος απο το Aida64 εχει μετρησει κανεις θερμοκρασια με πχ εξωτερικο

laser θερμομετρο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω το μηχανάκι μου αθόρυβο, οπότε πατέντες με ανεμιστήρες κλπ δεν κάνω.

Το TANIX μου παίζει μέχρι 65 βαθμούς τα πάντα, εκτός από όταν παίζει KODI. Εκεί, όπως όλα τα Android tv box με S912 φτάνει 80αρια.

 

Αλλά αφού δεν έχει πρόβλημα με restart, γιατί να αρχίσω τα κοψίματα και τα τρυπηματα;

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

 

1. Με ανεμιστηράκι των 12V που όμως το συνδέεις με USB (άρα 5V) δεν ακούγεται τίποτα. Σχεδόν δεν καταλαβαίνεις εάν δουλεύει.

 

2. Δεν χρειάζεται να τρυπήσεις τίποτα. Απλώς βάζοντάς το πίσω από το Box σου κατεβάζει την θερμοκρασία τουλάχιστον κατά 10 βαθμούς (και εφόσον είναι με τροφοδοσία από USB θύρα δουλεύει μόνο όταν είναι ανοικτό το κουτί).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το zidoo

https://m.geekbuying.com/item/-Italy-Stock-ZIDOO-H6-PRO-6K-YouTube-4K-Netflix-Full-HD-Streaming-TV-Box-Allwinner-H6-DDR4-2GB-eMMC-16GB-ac-WIFI-1000M-LAN-Dolby-Digital-DTS-HD-Smartcolor-3-0-Bluetooth4-1-388687.html

από ιταλική αποθήκη. Όταν με το καλό παραλάβω από εβδομάδα θα σας πω εντυπώσεις.ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

1. Με ανεμιστηράκι των 12V που όμως το συνδέεις με USB (άρα 5V) δεν ακούγεται τίποτα. Σχεδόν δεν καταλαβαίνεις εάν δουλεύει.

 

2. Δεν χρειάζεται να τρυπήσεις τίποτα. Απλώς βάζοντάς το πίσω από το Box σου κατεβάζει την θερμοκρασία τουλάχιστον κατά 10 βαθμούς (και εφόσον είναι με τροφοδοσία από USB θύρα δουλεύει μόνο όταν είναι ανοικτό το κουτί).

Όπως το λες.

Έχω πει και παλιότερα όποιος εχει τροφοδοτικό pc για πέταμα απλά το ξεβιδωνει, γυρνάει τον ανεμιστήρα ανάποδα, κόβει ένα παλιό usb καλώδιο και το ενώνει με τον ανεμιστήρα και έχει έτοιμη την βάση "Π" με τον ανεμιστήρα να πατήσει το box.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα το εξης για ενα φιλο που ειχε προβλημα , ΛΟΙΠΟΝ :

Η πιο καλη DIY αθορυβη λυση για μηχανακια με υποψιες-προβληματα θερμοκρασιας ( πχ Alfawishe ) ειναι

 

https://www.aliexpress.com/item/2-Set-Gdstime-TV-Box-Wireless-Router-Cooling-Fan-DC-5V-USB-Power-120mm-120x120x25mm-12CM/32822761743.html

 

https://www.aliexpress.com/item/120mm-Fan-Dust-Filter-Dustproof-Screen-PC-Computer-Case-Mesh-PC-Case-Fan-Dust-Sponge-Filter/32809073080.html

 

https://www.aliexpress.com/item/2PCS-lot-120MM-X-120MM-12cm-Anti-vibration-Silicon-Fan-Gasket-Noise-Reducing-Silencer-Gasket-Pad/32827773151.html

 

και με 18€ φτιαχεις 2 αψοψα cooling systems ( για 2 tvbox )

 

4V6c2E5.jpg

zhsKyxh.jpg

Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Με τα λεφτα που στοιχιζει και καφε θα επρεπε να φτιαχνει...:lol::lol::lol::lol:

Σοβαρα τωρα μιλαμε για αλλο επιπεδο τεχνολογιας και κατασκευης ετσι;

Ακριβώς αυτό, πρέπει να είναι σε άλλο επίπεδο!!

Το σκέφτομαι να πω την αλήθεια,δεν κρατιεμαι..

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ,ευχαριστω, θα το δοκιμασω οταν ερθει με το καλο το box ,αν και παρηγγειλα με DHL απο αποθηκη Ιταλιας βλεπω να το παραλαμβανω σε κανα δυο μηνες
ποιο πήρες; και γιατί λες θα κάνει 2 μήνες; και εγώ από geekbuying πήρα από ιταλική αποθήκη με DHL το mecool pro L. έκανα παραγγελία πριν 2 μέρες. λες να αργήσει;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ν ασχοληθει σοβαρα αφου τα μοντελα εχουν ζωη 6 μηνες και μετα βγαζουν αλλα με μεγαλυτερο επεξεργαστη που καιει πιο πολυ κλπ κλπ Εδω βγαλαν μποξακι ΚΑΙ με δορυφορικο δεκτη ΚΑΙ με δεκτη τηλεορασης dvb-t2 ... WTF ? αυτο θα θελει υδροψυξη για να δουλεψει ....

 

Το usb εχει 4 καλωδια...η τροφοδοσια ειναι μαυρο κοκκινο. Εγω εκοψα ενα απο ποντικι που χαλασε και τα ενωσα με μονωτικη ταινια με το ανεμιστηρακι...ντροπη μου το ξερω ...:O

Για τα μεγαλα σαλονια παιζουν οι βασεις που ειναι για λαπτοπ με φωτισμο led κσι οτι μη καγκουργια θες....

 

Υστ τα μανταλακια για βαση πως και δεν τα σχολιασε κανεις?????

 

Το έχω το Mecool KII Pro και δεν είχε θέμα υπερ-θέρμανσης....βέβαια δεν ήταν "πλακέ" τελείως το κουτί, είχε μεγαλύτερο ύψος και γρίλιες απο κάτω...

 

Δυστυχώς, όμως, μετά από διακοπή της ΔΕΗ δεν εξάγει πλέον ήχο από τη θύρα 3.5χιλ....προς το παρόν βολευομαι με Bluetooth, αλλά ελπίζω σε διασύνδεση hdmi-hdmi να περνάει ο ήχος από εκεί και να μην χρειάζεται χωριστό καλώδιο ήχου

(τώρα το έχω με μετατροπέα hdmi>DVI, γιατί η οθόνη μου δεν έχει hdmi θυρα)

Link to comment
Share on other sites

Το μποξακι το δουλευεις κσι με τους τρεις τροπους? Sat, dvb- T2 και media player?

 

Ναι το hdmi περναει κσι ηχο..... ο μετατροπεας σου δεν εχει 3.5μμ εξοδο μαζι με το dvi.; ενας που ειχα ειχε...

Link to comment
Share on other sites

Έχω και 2+2 το kii/ki pro, με δέκτες βέβαια.

Τα δουλεύω με όλους τους τρόπους.

Μια χαρά.

Μόνο τέτοια θα αγόραζα ξανά.

Εννοώ με δέκτες και όχι υποχρεωτικά videostrong.

Σε κάτι άλλο (912) θα πήγαινα μέχρι στιγμής μόνο αν ήθελα να παίζω παιχνίδια.

Οι θερμοκρασίες είναι όπως σε άλλα μηχανήματα που είχα παλιότερα χωρίς δέκτες, πχ και το bb2 είχε υψηλές, δεν έχει να κάνει ο δέκτης.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

ποιο πήρες; και γιατί λες θα κάνει 2 μήνες; και εγώ από geekbuying πήρα από ιταλική αποθήκη με DHL το mecool pro L. έκανα παραγγελία πριν 2 μέρες. λες να αργήσει;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Πριν 4 μέρες έγινε η παραγγελία από το ίδιο site, πήρα το tanix tx9 pro και δεν έφυγε ακόμη από εκεί, η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω πόσο καιρό θα κάνει, για μένα DHL αποστολή σήμαινε 7 μέρες το πολύ παράδοση, δεν ξέρω αν άλλαξε αυτό τώρα τελευταία
Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 μέρες έγινε η παραγγελία από το ίδιο site, πήρα το tanix tx9 pro και δεν έφυγε ακόμη από εκεί, η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω πόσο καιρό θα κάνει, για μένα DHL αποστολή σήμαινε 7 μέρες το πολύ παράδοση, δεν ξέρω αν άλλαξε αυτό τώρα τελευταία
εγώ στο δικό μου νομίζω έλεγε 2·5 εργάσιμες να φύγει κάνει

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω και 2+2 το kii/ki pro, με δέκτες βέβαια.

Τα δουλεύω με όλους τους τρόπους.

Μια χαρά.

Μόνο τέτοια θα αγόραζα ξανά.

Εννοώ με δέκτες και όχι υποχρεωτικά videostrong.

Σε κάτι άλλο (912) θα πήγαινα μέχρι στιγμής μόνο αν ήθελα να παίζω παιχνίδια.

Οι θερμοκρασίες είναι όπως σε άλλα μηχανήματα που είχα παλιότερα χωρίς δέκτες, πχ και το bb2 είχε υψηλές, δεν έχει να κάνει ο δέκτης.

Στο ki pro δουλεύεις nova go ;

Μετα το τελευταίο update μου βγάζει σφάλμα κατά την αναπαραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και 2+2 το kii/ki pro, με δέκτες βέβαια.

Τα δουλεύω με όλους τους τρόπους.

Μια χαρά.

Μόνο τέτοια θα αγόραζα ξανά.

Εννοώ με δέκτες και όχι υποχρεωτικά videostrong.

Σε κάτι άλλο (912) θα πήγαινα μέχρι στιγμής μόνο αν ήθελα να παίζω παιχνίδια.

Οι θερμοκρασίες είναι όπως σε άλλα μηχανήματα που είχα παλιότερα χωρίς δέκτες, πχ και το bb2 είχε υψηλές, δεν έχει να κάνει ο δέκτης.

 

Πιανεις digea με το μποξακι?

Link to comment
Share on other sites

Στο ki pro δουλεύεις nova go ;

Μετα το τελευταίο update μου βγάζει σφάλμα κατά την αναπαραγωγή.

δεν έχω δοκιμάσει

Πιανεις digea με το μποξακι?

ναι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...