Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγνωμη που ξαναρωταω αλλα θελω να παραγγειλω. για το m8s II θα χρειαστω keyboard ή air mouse; τι και ποιο προτεινετε;

 

Ποιο βολικο το air mouse απο το κοντρολ του m8s ii .Εγω προτεινω mele f10 deluxe με προγραματιζομενα πληκτρα μεγαλη διαρκεια μπαταριας ενω αλλα που εχω θελουν καθε 2-3 μερες φορτηση.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν κανεις εγκατασταση το kodi απο playstore η το spmc/ftmc?

Μπορεις να εχεις και τα τρια forks συγχρονως!

Γιατί όταν πας να το κατεβάσεις και να το εγκαταστάσεις πετάει error γιατί θεωρεί ότι υπάρχει εγκατεστημένο . Ταυτόχρονα αρνείται από το play store να κάνει έστω αναβάθμιση στο άλλο για αυτό έχω πέσει σε τοίχο. Το spmc δεν δοκίμασα να το κατεβάσω, λες να παίζει κι ας έχεις και kodi ε?

 

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν πας να το κατεβάσεις και να το εγκαταστάσεις πετάει error γιατί θεωρεί ότι υπάρχει εγκατεστημένο . Ταυτόχρονα αρνείται από το play store να κάνει έστω αναβάθμιση στο άλλο για αυτό έχω πέσει σε τοίχο. Το spmc δεν δοκίμασα να το κατεβάσω, λες να παίζει κι ας έχεις και kodi ε?

 

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

SPMC και πλέον και το FTMC μπαίνουν χωρίς να μπλέκονται με το Kodi ή οποια άλλη εφαρμογή έχει την ίδια υπογραφή με αυτό.

 

Μπορεις να στείλεις ενα screenshot από την καρτέλα πληροφοριών της εφαρμογής του RKMC στην διαχείριση εφαρμογών?

Link to comment
Share on other sites

SPMC και πλέον και το FTMC μπαίνουν χωρίς να μπλέκονται με το Kodi ή οποια άλλη εφαρμογή έχει την ίδια υπογραφή με αυτό.

 

Μπορεις να στείλεις ενα screenshot από την καρτέλα πληροφοριών της εφαρμογής του RKMC στην διαχείριση εφαρμογών?

Δοκίμασα το spmc και είχες δίκιο, όλα φαίνονται οκ. Φαντάζομαι ότι δεν έχω διαφορά από το kodi 17.3 ε? Μόλις μπορέσω θα ανεβάσω screenshot

 

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα παιδιά το Amlogic s912 αν αλλάξω το αρχειακι για το darkbug απο buildprop,μου χαλάει το playstore.. Οπότε μια στο τόσο το ξανακανω όπως ήταν, κάνω αναβαθμίσεις οτι θελω και το ξαναφτιαχνω!

 

Και στα δυο boxes που εχω, εχω κανει αυτην την αλλαγη και δεν εχω προβλημα με το playstore .Ισως ειναι θεμα της ρομ που φορανε.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το aml_upgrade_package? Στο freaktab που διάβασα κατάλαβα (?) ότι είναι μέρος της ρομ και το παίρνουμε αν την κάνουμε unpack με το customization tool. Το κατέβασα, το έτρεξα αλλά δεν καταλαβαίνω τι να επιλέξω να μου κάνει unpack.

 

Πιο πολύ εννοούσα εάν το βρεις έτοιμο για το κουτί σου στο διαδίκτυο και όχι να το εξάγεις μόνος σου.

Επειδή λες ότι δοκίμασες σχεδόν κάθε τρόπο με το Usb burning tool χωρίς αποτέλεσμα και παρόλο που πιστεύω ότι με το προαναφερόμενο εργαλείο έχεις μεγαλύτερο έλεγχο του τι κάνεις και πως, επανέρχομαι στη μέθοδο με sd card. Παρόλο που είμαι σίγουρος ότι ήδη ξέρεις ότι θα γράψω παρακάτω για αυτή τη μέθοδο τα αναφέρω συνοπτικά.

- Χρησιμοποίηση κάρτας sd μεγαλύτερης από 2GB (διότι αλλιώς δεν γίνεται σωστό format και χρειάζεται να κάνεις χειροκίνητα κάποια πράγματα).

- "Format and Partition" της sd με bootcardmaker, μετά "Open" και επιλογή u-boot.bin και μετά "Make". Τέλος αντιγραφή όλων των αρχείων.

- Εκκίνηση του κουτιού με τοποθετημένη την sd (το δοκιμάζεις μία φορά χωρίς reset button και μία φορά με).Επειδή το κουτί σου είναι μπρικαρισμένο πιθανότατα δεν θα έχεις σήμα στην TV, παρόλα αυτά θα πρέπει να περιμένεις στα τυφλά (ίσως και 15 λεπτά) να γίνει ενημέρωση.

- Σε περίπτωση που επανεκκινήσει το κουτί αφαίρεση της sd.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω και εγώ το beelink gt1 και έχω το εξής θέμα, Δεν ανοίγει ούτε το WiFi ούτε το Bluetooth, και αυτό μετά από αναβάθμιση. Από τότε έχω δοκιμάσει και άλλα update μέσο microsd αλλά δεν γίνεται τίποτα...... Κάποιος να βοηθήσει; Edited by k30taas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω και εγώ το beelink gt1 και έχω το εξής θέμα, Δεν ανοίγει ούτε το WiFi ούτε το Bluetooth, και αυτό μετά από αναβάθμιση. Από τότε έχω δοκιμάσει και άλλα update μέσο microsd αλλά δεν γίνεται τίποτα...... Κάποιος να βοηθήσει;

 

Προφανώς έβαλες λάθος firmware. Είναι διαφορετικό για serial numbers S912/G912 και διαφορετικό για Α912.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ εννοούσα εάν το βρεις έτοιμο για το κουτί σου στο διαδίκτυο και όχι να το εξάγεις μόνος σου.

Επειδή λες ότι δοκίμασες σχεδόν κάθε τρόπο με το Usb burning tool χωρίς αποτέλεσμα και παρόλο που πιστεύω ότι με το προαναφερόμενο εργαλείο έχεις μεγαλύτερο έλεγχο του τι κάνεις και πως, επανέρχομαι στη μέθοδο με sd card. Παρόλο που είμαι σίγουρος ότι ήδη ξέρεις ότι θα γράψω παρακάτω για αυτή τη μέθοδο τα αναφέρω συνοπτικά.

- Χρησιμοποίηση κάρτας sd μεγαλύτερης από 2GB (διότι αλλιώς δεν γίνεται σωστό format και χρειάζεται να κάνεις χειροκίνητα κάποια πράγματα).

- "Format and Partition" της sd με bootcardmaker, μετά "Open" και επιλογή u-boot.bin και μετά "Make". Τέλος αντιγραφή όλων των αρχείων.

- Εκκίνηση του κουτιού με τοποθετημένη την sd (το δοκιμάζεις μία φορά χωρίς reset button και μία φορά με).Επειδή το κουτί σου είναι μπρικαρισμένο πιθανότατα δεν θα έχεις σήμα στην TV, παρόλα αυτά θα πρέπει να περιμένεις στα τυφλά (ίσως και 15 λεπτά) να γίνει ενημέρωση.

- Σε περίπτωση που επανεκκινήσει το κουτί αφαίρεση της sd.

1) Bootcardmaker είναι το Burn card maker, σωστά?

2) Εκεί που λες "open" και επιλογή u-boot.bin, ποιο αρχείο είναι αυτό? Εγώ στο open επιλέγω το .img αρχείο, όπως φαίνεται εδώ:

http://www.cnx-software.com/wp-content/uploads/2016/11/Burn_Card-Maker-English.png

3) Δεν γνώριζα ότι πρέπει να περιμένω στα τυφλά. Όσες φορές δοκίμασα (μετά το μπρικάρισμα), κρατούσα πατημένη την οδοντογλυφίδα στο reset (μέχρι 20-30sec το πολύ) και αφού δεν έβλεπα σήμα στην TV, εγκατέλειπα την προσπάθεια. Άρα αν κατάλαβα καλά, κρατάω πατημένο το reset για 4-5sec (όσο είναι το κανονικό δηλαδή) και μετά παρόλο που δεν βλέπω σήμα, αφήνω το reset και περιμένω. Ή εννοείς να κρατάω πατημένο το reset όσο περιμένω? Λογικά όχι γιατί μέχρι τα 15 λεπτά θα έχει τρυπήσει το δάχτυλό μου με την οδοντογλυφίδα! :)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έβαλες λάθος firmware. Είναι διαφορετικό για serial numbers S912/G912 και διαφορετικό για Α912.

 

Όχι φίλε μου το κοίταξα το σωστό έβαλα.... Δεν ξέρω τι παίζει...

Link to comment
Share on other sites

1) Bootcardmaker είναι το Burn card maker, σωστά?

2) Εκεί που λες "open" και επιλογή u-boot.bin, ποιο αρχείο είναι αυτό? Εγώ στο open επιλέγω το .img αρχείο, όπως φαίνεται εδώ:

http://www.cnx-software.com/wp-content/uploads/2016/11/Burn_Card-Maker-English.png

3) Δεν γνώριζα ότι πρέπει να περιμένω στα τυφλά. Όσες φορές δοκίμασα (μετά το μπρικάρισμα), κρατούσα πατημένη την οδοντογλυφίδα στο reset (μέχρι 20-30sec το πολύ) και αφού δεν έβλεπα σήμα στην TV, εγκατέλειπα την προσπάθεια. Άρα αν κατάλαβα καλά, κρατάω πατημένο το reset για 4-5sec (όσο είναι το κανονικό δηλαδή) και μετά παρόλο που δεν βλέπω σήμα, αφήνω το reset και περιμένω. Ή εννοείς να κρατάω πατημένο το reset όσο περιμένω? Λογικά όχι γιατί μέχρι τα 15 λεπτά θα έχει τρυπήσει το δάχτυλό μου με την οδοντογλυφίδα! :)

 

1) Ναι.

2) Εξαρτάται ποια έκδοση του προγράμματος έχεις. Επίσης προσοχή ότι το img αρχείο πολλές φορές είναι διαφορετικό για το USB burning Tool και διαφορετικό για την μέθοδο με sd card. Η beelink π.χ. για το GT1 κάθε φορά δίνει και ένα αρχείο με ονομασία ??????sdcard.zip για ορθή διαμόρφωση της sd card.

3) Φυσικά λίγα δεύτερα και μετά το αφήνεις.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου το κοίταξα το σωστό έβαλα.... Δεν ξέρω τι παίζει...

 

Ωραια αφου εβαλες το σωστο και δεν παιζει δοκιμασε να βαλεις το λαθος.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραια αφου εβαλες το σωστο και δεν παιζει δοκιμασε να βαλεις το λαθος.

Τώρα αυτό σοβαρά το λες η κάνεις πλάκα; υπάρχει τέτοια περίπτωση; δεν θα πάθει βλάβη; και γιατί να γίνεται κάτι τέτοιο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά ποια είναι η καλύτερη rom για το beelink gt1; γιατί δεν μου δουλεύει το WiFi και το Bluetooth και δεν μπορώ να βγάλω άκρη......

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό σοβαρά το λες η κάνεις πλάκα; υπάρχει τέτοια περίπτωση; δεν θα πάθει βλάβη; και γιατί να γίνεται κάτι τέτοιο;

 

Σοβαρα το λεω αφου με το σωστο δεν δουλεψε βαλε το λαθος γιατι η μονη διαφορα ειναι στο wifi.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό σοβαρά το λες η κάνεις πλάκα; υπάρχει τέτοια περίπτωση; δεν θα πάθει βλάβη; και γιατί να γίνεται κάτι τέτοιο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά ποια είναι η καλύτερη rom για το beelink gt1; γιατί δεν μου δουλεύει το WiFi και το Bluetooth και δεν μπορώ να βγάλω άκρη......

 

Για να μην παίζουμε εδώ γιατί δεν μας γράφεις το γράμμα που προηγείται του 912 στο serial number σου καθώς και την πλήρη ονομασία του firmware που χρησιμοποίησες (9377 ή 6255)?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει λάθος ρομ,στάνταρ.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Για να μην παίζουμε εδώ γιατί δεν μας γράφεις το γράμμα που προηγείται του 912 στο serial number σου καθώς και την πλήρη ονομασία του firmware που χρησιμοποίησες (9377 ή 6255)?

 

Οκ παιδιά μόλις πάω σπίτι μεσημέρι κοιτάω και σας λέω όλα αυτά μπας και μπορέσετε να με βοηθήσετε... Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

2) Εξαρτάται ποια έκδοση του προγράμματος έχεις. Επίσης προσοχή ότι το img αρχείο πολλές φορές είναι διαφορετικό για το USB burning Tool και διαφορετικό για την μέθοδο με sd card. Η beelink π.χ. για το GT1 κάθε φορά δίνει και ένα αρχείο με ονομασία ??????sdcard.zip για ορθή διαμόρφωση της sd card.
Χρησιμοποιούσα το ίδιο αρχείο ως τώρα. Βρήκα τώρα στο freaktab τη στοκ ρομ σε αρχείο με όνομα sd_mxiii-gii.zip (αυτό που είχα ως τώρα ήταν το ίδιο χωρίς το "sd" μπροστά). Ανοίγω το zip και μέσα έχει 3 αρχεία: factory_update_param.aml, recovery.img και update.zip.

Το update.zip έχει μέσα έναν φάκελο ΜΕΤΑ-INF και διάφορα .img αρχεία (boot, logo, recovery, bootloader, dtb) συν κάτι system.dat .

Είμαι στο σωστό δρόμο ή όλα αυτά τα αρχεία έιναι άκυρα για αυτό που θέλω να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παίζουμε εδώ γιατί δεν μας γράφεις το γράμμα που προηγείται του 912 στο serial number σου καθώς και την πλήρη ονομασία του firmware που χρησιμοποίησες (9377 ή 6255)?

Λοιπον στο καρτελακι μεσα γραφει τα εξης:M6469NV3 S04 16 1027-Y -05 και από κατω GT-T-B-AP S912/2G/32G/A P6255 , η ονομασια του firmware που εβαλα πρεπει να είναι αυτη: q201_9377-ota-20160902. Εκανε και δυο τρεις φορες αναβαθμίσεις, αλλα το wifi και το Bluetooth δεν ανοιγουν, τα ανοίγεις και κλεινουν παλι αμεσως.....Eπισης ειχα κατεβασει και από εδώ και παλι τα ιδια:http://www.bee-link.com/Beelink-1331-1-1.html. Bοηθήστε ρε παιδια αν φταιει η ρομ ποια είναι η σωστη και από που ακριβως να την κατεβασω να δοκιμασω. ευχαριστω

Edited by k30taas
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον στο καρτελακι μεσα γραφει τα εξης:M6469NV3 S04 16 1027-Y -05 και από κατω GT-T-B-AP S912/2G/32G/A P6255 , η ονομασια του firmware που εβαλα πρεπει να είναι αυτη: q201_9377-ota-20160902. Εκανε και δυο τρεις φορες αναβαθμίσεις, αλλα το wifi και το Bluetooth δεν ανοιγουν, τα ανοίγεις και κλεινουν παλι αμεσως......βοηθήστε ρε παιδια αν φταιει η ρομ ποια είναι η σωστη και από που ακριβως να την κατεβασω να δοκιμασω. ευχαριστω

 

Εχεις βαλει τη λαθος εχεις 6255 κι εβαλες 9377.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούσα το ίδιο αρχείο ως τώρα. Βρήκα τώρα στο freaktab τη στοκ ρομ σε αρχείο με όνομα sd_mxiii-gii.zip (αυτό που είχα ως τώρα ήταν το ίδιο χωρίς το "sd" μπροστά). Ανοίγω το zip και μέσα έχει 3 αρχεία: factory_update_param.aml, recovery.img και update.zip.

Το update.zip έχει μέσα έναν φάκελο ΜΕΤΑ-INF και διάφορα .img αρχεία (boot, logo, recovery, bootloader, dtb) συν κάτι system.dat .

Είμαι στο σωστό δρόμο ή όλα αυτά τα αρχεία έιναι άκυρα για αυτό που θέλω να κάνω?

 

Λοιπόν για να βάλουμε τα πράγματα σε μία τάξη. Αυτό το αρχείο που βρήκες είναι σωστό για την sd card και μάλιστα χωρίς τη χρήση του burn(boot) card maker.

- Κάνεις φόρματ την κάρτα ως FAT32.

- Αντιγράφεις τα 3 αρχεία που ανέφερες όπως είναι (προσοχή το update.zip το αφήνεις ως zip).

- Χρησιμοποιείς αυτή την κάρτα για το update του κουτιού σου όπως είπαμε. Βέβαια συνήθως αυτό χρησιμοποιείται μέσα απο το μενού UPDATE του κουτιού σου, όμως επειδή αυτό είναι μπρικαρισμένο υπάρχει πιθανότητα να το κάνει αυτόματα.

 

Κατά τα άλλα μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε το BootCardMaker (που είναι παλιά έκδοση του Burn Card maker και με λιγότερες επιλογές) είτε το Burn Card Maker (νομίζω έκδοση 2.0.2) όπου πράγματι χρησιμοποιείς το ίδιο .img file όπως στο USB burning tool. Όμως με αυτά κάποιες φορές παρουσιάζονται ασυμβατότητες/προβλήματα (λόγω sd card, λειτουργικού, adaptors κλπ). Εάν σε εσένα δεν εμφανίζονται λάθη κατά την διαδικασία μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις εξίσου αποτελεσματικά.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η αυτή που λες;

 

http://www.bee-link.com/Beelink-forum-115-1.html

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

http://www.bee-link.com/Beelink-forum-115-1.html[/quote

 

OK αλλά αυτή δεν λέει πώς είναι για το A912;

 

Ψαξε ρε αδελφε στα posts και δες την τελευται για το μηχανακι σου

ΠΧ Standard / home http://www.bee-link.com/Beelink-2357-1-1.html

ultimate http://www.bee-link.com/Beelink-2359-1-1.html

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...