Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Ok. Ευχαριστώ.

Δεν είναι για το δικό μου απ'οτι βλέπω.

Α912 AP6255 2/16

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

παιδια αν κανω επαναφορα εργοστασιακων στο gt1 ενω εχω αλλαξει το μπουτ για το σκοτάδι στο κοντι υπαρχει προβλημα ? η θα πρεπει να το ξαναβαλω στο 0 πριν την κανω ?

δεν μπορω να καταλαβω αφου υπαρχει σοβαρο προβλημα γιατι δεν δινουν αναβαθμιση με οτα μου εχει σπασει τα νευρα και δεν ειναι μονο στο πλαι στορ σταματανε συνεχεια πολλες εφαρμογες

μ ρομ δεν με βλεπω να αλλαζω με αυτα που λετε για μπρικαρισμα οποτε το τρωμε στην μαπα ετσι

 

υγ το τηλεκοντρολ που μαθαίνει την τηλεόραση το καταφερε κανεις να δουλεψει ?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν 2 ειδων επαναφορες .

Η 1η ειναι η Software που γινετε απο το μενου των ρυθμισεων και δεν χανεις το fix .

Η 2η γινετε πατωντας το πιν με οδοντογλυφιδα και βαζοντας το ρευμα στο κουτι , κρατας πατημενο και σε βαζει στο recovery και εκει κανεις factory reset ( χανεις το fix )

 

Κανονικα πρεπει να κανεις το 2ο για να γινεις του "κουτιου" , μετα να ψαξεις για ΟΤΑ και οταν τις κανεις να κανεις τα fix

 

Το remote ειναι πανευκολο τι σε μπερδευει και δεν μπορεις να σεταρεις ?

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Μου έφερε φιλος αυτό το tv box http://m.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_612626.html?vip=1224768&gclid=CIWfub21ktQCFXMW0wodO6ILtg να το σεταρω.

Για τα χρήματα του καλή επιλογή θεωρω προσωπικά.Γνωριζει κάποιος αν γίνεται root?

 

Στάλθηκε από το DOOGEE Y6 MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου έφερε φιλος αυτό το tv box http://m.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_612626.html?vip=1224768&gclid=CIWfub21ktQCFXMW0wodO6ILtg να το σεταρω.

Για τα χρήματα του καλή επιλογή θεωρω προσωπικά.Γνωριζει κάποιος αν γίνεται root?

 

Στάλθηκε από το DOOGEE Y6 MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τσεκαρες οτι δεν ειναι root ? εαν δεν ειναι δοκιμασε με το Kingroot

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει κάποιο box που να παίζει το App του Cosmote TV Go?

Δεν πρέπει να έχεις δηλωμένο κάποιον αριθμό κινητού; βασικά λίγο πίσω κάποιος φίλος είπε ότι αν βγάλεις το root από mini s2 παίζει

 

Στάλθηκε από το F3211 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 πραγματα ειναι αυτα που δημιουργουν προβλημα σε ορισμενες εφαρμογες (πχ οτε , Netflix κλπ ) .

1ον το Root Της συσκευης

2ον το λειτουργικο οταν ειναι βασισμενο σε Test keys και οχι σε Release-Keys ( το βλεπεις στο fw που ειναι της μορφης πχ : MHC19J.20161022.110409 test-keys

 

Release-Keys and Test-Keys has to do with how the kernel is signed when it is compiled. Release-Keys means it was signed with an official Key from an official developer. Test-Keys means it was signed with a custom key generated by a third-party developer. From a security standpoint Release-Keys generally means the kernel is more secure, which is not always the case.

 

Για να εισαι διασφαλισμενος οτι θα παιζει ΠΑΝΤΑ ( γιατι πχ τωρα μπορει ο οτε να κοιτα το root αλλα σε νεοτερη εκδοση να κοιτα και τα Keys πας σε ακριβο με licensed μηχάνημα

 

Ετσι γινετε ο ελεγχος απο τις εφαρμογες:

public boolean checkRootMethod1(){
   String buildTags = android.os.Build.TAGS;

   if (buildTags != null && buildTags.contains("test-keys")) {
       return true;
   }
   return false;
}

Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν 2 ειδων επαναφορες .

Η 1η ειναι η Software που γινετε απο το μενου των ρυθμισεων και δεν χανεις το fix .

Η 2η γινετε πατωντας το πιν με οδοντογλυφιδα και βαζοντας το ρευμα στο κουτι , κρατας πατημενο και σε βαζει στο recovery και εκει κανεις factory reset ( χανεις το fix )

 

Κανονικα πρεπει να κανεις το 2ο για να γινεις του "κουτιου" , μετα να ψαξεις για ΟΤΑ και οταν τις κανεις να κανεις τα fix

 

Το remote ειναι πανευκολο τι σε μπερδευει και δεν μπορεις να σεταρεις ?

δηλαδη πως γινεται ακρη δεν βγαζω με το remote? παταω το κοκκινο μενει σταθερό μετα τι κανω οτι και να κανω δεν κανει τιποτα :O

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν 2 ειδων επαναφορες .

Η 1η ειναι η Software που γινετε απο το μενου των ρυθμισεων και δεν χανεις το fix .

Η 2η γινετε πατωντας το πιν με οδοντογλυφιδα και βαζοντας το ρευμα στο κουτι , κρατας πατημενο και σε βαζει στο recovery και εκει κανεις factory reset ( χανεις το fix )

 

Κανονικα πρεπει να κανεις το 2ο για να γινεις του "κουτιου" , μετα να ψαξεις για ΟΤΑ και οταν τις κανεις να κανεις τα fix

 

Το remote ειναι πανευκολο τι σε μπερδευει και δεν μπορεις να σεταρεις ?

Η αλλαγή στο build.prop είναι αλλαγή στο system partition. Νομίζω ότι οποιαδήποτε αλλαγή γίνεται στο system παραμένει μετά από factory reset είτε το κάνεις μέσα από την επιλογή του λειτουργικού είτε από την επιλογή του recovery. Βασικά είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο θα μπει στο recovery για να γίνει το reset.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή στο build.prop είναι αλλαγή στο system partition. Νομίζω ότι οποιαδήποτε αλλαγή γίνεται στο system παραμένει μετά από factory reset είτε το κάνεις μέσα από την επιλογή του λειτουργικού είτε από την επιλογή του recovery. Βασικά είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο θα μπει στο recovery για να γίνει το reset.

 

Δοκιμασμενο απο χρηστες στο φορουμ της beelink με factory απο Recovery χανετε το fix

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στο beeling gt1 ultimate 32bit system και το alfawise με 64 bit system παίζει ρόλο αν είναι καλύτερο το alfawise ;

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εαν το θες για kodi την 32αρα εκδοση τρεχουν ολα τα tvbox .......

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το venz v 10 pro ειχε το kodi εγκατεστημενο ετοιμο. οταν το ανοιξα πρωτη φορα εκανε αναβαθμιση μονο του και πηγε στην 17.1

πριν λιγες ημερες μου εβγαλε να κανω αναβαθμιση στην 17.3 πηγα στην σελιδα του kodi αλλα οταν παταω στο android με παει στο store και εγω δεν εχω βαλει τον λογαριαμσο μου στο tv box ωστε να κανει αναβαθμιση. εχει και αλες επιλογε κατι με 32 bit πιο να διαλεξω να κατεβασω για να το αναβαθμισω ;

η θα πρεπει οποσδηποτε να συνδεθω στον λογαριασμο μου για να κατεβασω απο το store την αναβαθμιση ;

οχι τιποτα αλλο αλλα βαριεμαι να το ξαναρυθμιζω. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις ρίξε μια ματιά στη ανάρτησή μου στη σελίδα 501 (κυρίως) καθώς και σε αυτές των σελίδων 522 έως 526 (για να αποφύγεις άλλα προβλήματα που παρουσιάζονται π.χ. κατάλληλο-μικρού μήκους καλώδιο USB male-USB male).

 

Επιμένω στην μέθοδο (που έχω δοκιμάσει επανειλημένα) όπου δεν πατάς το reset button. Απλώς χρειάζεται σωστή εγκατάσταση drivers (η beelink προτείνει USB Tool v.2.0.5.15 αρχικά όμως πιστεύω ότι μετά μπορείς να πας και σε επόμενη) και πιθανώς λίγες ή πολλές επαναλήψεις της διαδικασίας.

Φίλε ath156 με τις οδηγίες σου κατάφερα μέχρι στιγμής να δει ο υπολογιστής το box. Είναι μια καλή αρχή σε σχέση με πριν που δεν το έβλεπε με τίποτα. Προσπάθησα να φλασάρω τη στοκ ρομ που θέλω με το USB Burning Tool αλλά συνεχώς κολλάει στο 7%. Δες και την εικόνα:

https://s1.postimg.org/oak8jm3qn/IMG_20170530_173233.jpg

 

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ath156 με τις οδηγίες σου κατάφερα μέχρι στιγμής να δει ο υπολογιστής το box. Είναι μια καλή αρχή σε σχέση με πριν που δεν το έβλεπε με τίποτα. Προσπάθησα να φλασάρω τη στοκ ρομ που θέλω με το USB Burning Tool αλλά συνεχώς κολλάει στο 7%. Δες και την εικόνα:

https://s1.postimg.org/oak8jm3qn/IMG_20170530_173233.jpg

 

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

Ελπίζω να βγω ψεύτης, αλλά το συγκεκριμένο error κατά την προσωπική μου εμπειρία μαρτυρά πρόβλημα στην nand flash του box. Είναι δλδ hardware πρόβλημα. Εγώ σε άλλο box τελικά κατέληξα να κάνω χρήση Openelec με boot από την microSD.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ath156 με τις οδηγίες σου κατάφερα μέχρι στιγμής να δει ο υπολογιστής το box. Είναι μια καλή αρχή σε σχέση με πριν που δεν το έβλεπε με τίποτα. Προσπάθησα να φλασάρω τη στοκ ρομ που θέλω με το USB Burning Tool αλλά συνεχώς κολλάει στο 7%. Δες και την εικόνα:

https://s1.postimg.org/oak8jm3qn/IMG_20170530_173233.jpg

 

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

 

Πολλά μπορεί να φταίνε, επειδή όμως ούτως ή άλλως ήταν ήδη "bricked" μπορείς να πειραματιστείς άφοβα.

1. Το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ είναι να έχεις το σωστό image για το box σου. Εάν δεν είσαι σίγουρος δοκίμασε διάφορα παραπλήσια.

2. Δοκίμασε να "παίξεις" με τις παραμέτρους του USB burning tool και ειδικά με το erase bootloader σε NO(όχι τσεκαρισμένο) (παρόλο που δεν πιστεύω ότι εκεί είναι το πρόβλημα).

3. Δοκίμασε μετά το λάθος να πατήσεις ξανά το Start (αμέσως δηλαδή και χωρίς να κάνεις κάποια άλλη κίνηση όπως σύνδεση-αποσύνδεση). Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που μετά από αυτό το firmware εγκαταστάθηκε επιτυχημένα.

4. Έχει αναφερθεί περίπτωση (σε άλλο box από το δικό σου) όπου για να καταφέρει να αναγνωρίζεται από το PC και να εγκατασταθεί το firmware έπρεπε να συνδεθεί και το ρεύμα ταυτόχρονα. Αυτό απλώς τώρα το αναφέρω, νομίζω ότι πρέπει να το δοκιμάσεις ως τελευταία επιλογή (εφόσον εσένα ήδη αναγνωρίζεται ).

5. Υπάρχει και η μέθοδος με sd card και boot card maker.

 

Προς το παρόν εάν θέλεις εξέτασε μόνο τα 1-3.

Ξέχασα να ρωτήσω εάν είχες "φλασάρει" κάποιο λάθος firmware.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το venz v 10 pro ειχε το kodi εγκατεστημενο ετοιμο. οταν το ανοιξα πρωτη φορα εκανε αναβαθμιση μονο του και πηγε στην 17.1

πριν λιγες ημερες μου εβγαλε να κανω αναβαθμιση στην 17.3 πηγα στην σελιδα του kodi αλλα οταν παταω στο android με παει στο store και εγω δεν εχω βαλει τον λογαριαμσο μου στο tv box ωστε να κανει αναβαθμιση. εχει και αλες επιλογε κατι με 32 bit πιο να διαλεξω να κατεβασω για να το αναβαθμισω ;

η θα πρεπει οποσδηποτε να συνδεθω στον λογαριασμο μου για να κατεβασω απο το store την αναβαθμιση ;

οχι τιποτα αλλο αλλα βαριεμαι να το ξαναρυθμιζω. :lol:

 

android 32 bit κατεβαζεις - περνας - τελος

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπορεί να φταίνε, επειδή όμως ούτως ή άλλως ήταν ήδη "bricked" μπορείς να πειραματιστείς άφοβα.

1. Το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ είναι να έχεις το σωστό image για το box σου. Εάν δεν είσαι σίγουρος δοκίμασε διάφορα παραπλήσια.

2. Δοκίμασε να "παίξεις" με τις παραμέτρους του USB burning tool και ειδικά με το erase bootloader σε NO(όχι τσεκαρισμένο) (παρόλο που δεν πιστεύω ότι εκεί είναι το πρόβλημα).

3. Δοκίμασε μετά το λάθος να πατήσεις ξανά το Start (αμέσως δηλαδή και χωρίς να κάνεις κάποια άλλη κίνηση όπως σύνδεση-αποσύνδεση). Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που μετά από αυτό το firmware εγκαταστάθηκε επιτυχημένα.

4. Έχει αναφερθεί περίπτωση (σε άλλο box από το δικό σου) όπου για να καταφέρει να αναγνωρίζεται από το PC και να εγκατασταθεί το firmware έπρεπε να συνδεθεί και το ρεύμα ταυτόχρονα. Αυτό απλώς τώρα το αναφέρω, νομίζω ότι πρέπει να το δοκιμάσεις ως τελευταία επιλογή (εφόσον εσένα ήδη αναγνωρίζεται ).

5. Υπάρχει και η μέθοδος με sd card και boot card maker.

 

Προς το παρόν εάν θέλεις εξέτασε μόνο τα 1-3.

Ξέχασα να ρωτήσω εάν είχες "φλασάρει" κάποιο λάθος firmware.

Έχω τη σωστή ρομ, την έχω φλασάρει και σε άλλο ένα ίδιο bx και ήταν ΟΚ. Με sd card και boot card maker δοκίμασα και έτσι έγινε το μπρικάρισμα. Ξεκίνησε να περνιέται η ρομ και πριν ολοκληρωθεί κατά λάθος σκούντηξα τη συσκευή και έπεσε (την είχα να στέκεται όρθια και έπεσε στο πλάι, όχι κάτι ιδιαίτερο δηλαδή) και διακόπηκε η διαδικασία, μαύρισε η οθόνη της tv και δεν ξαναμπούταρε το box από τότε.

Θα δοκιμάσω τα 1-3 που είπες. Τhanks και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη σωστή ρομ, την έχω φλασάρει και σε άλλο ένα ίδιο bx και ήταν ΟΚ. Με sd card και boot card maker δοκίμασα και έτσι έγινε το μπρικάρισμα. Ξεκίνησε να περνιέται η ρομ και πριν ολοκληρωθεί κατά λάθος σκούντηξα τη συσκευή και έπεσε (την είχα να στέκεται όρθια και έπεσε στο πλάι, όχι κάτι ιδιαίτερο δηλαδή) και διακόπηκε η διαδικασία, μαύρισε η οθόνη της tv και δεν ξαναμπούταρε το box από τότε.

Θα δοκιμάσω τα 1-3 που είπες. Τhanks και πάλι.

 

Αυτό εξηγεί πολλά (το ότι σταμάτησε στη μέση η ενημέρωση). Μπορεί να χρειασθεί νέο "partitioning" κλπ.

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω (και ελπίζω) ότι θα καταφέρεις να το επαναφέρεις.

Εξάλλου νομίζω ότι στις πιο πολλές περιπτώσεις το ζητούμενο δεν είναι απλώς το να "σώσεις" ένα μηχάνημα σχετικά μικρής αξίας, αλλά η μεγάλη ικανοποίηση του να καταφέρεις να το "αναστήσεις".

 

Μετά από όσα μου είπες και δεύτερη σκέψη ίσως σαν 4η επιλογή θα ήταν να τσεκάρεις το "Force erase all" (παρόλο που αυτό συνήθως δεν συνιστάται αρχικά). Από το img που επισύναψες φαίνεται ότι δεν χρησιμοποίησες αυτή την επιλογή.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη σωστή ρομ, την έχω φλασάρει και σε άλλο ένα ίδιο bx και ήταν ΟΚ. Με sd card και boot card maker δοκίμασα και έτσι έγινε το μπρικάρισμα. Ξεκίνησε να περνιέται η ρομ και πριν ολοκληρωθεί κατά λάθος σκούντηξα τη συσκευή και έπεσε (την είχα να στέκεται όρθια και έπεσε στο πλάι, όχι κάτι ιδιαίτερο δηλαδή) και διακόπηκε η διαδικασία, μαύρισε η οθόνη της tv και δεν ξαναμπούταρε το box από τότε.

Θα δοκιμάσω τα 1-3 που είπες. Τhanks και πάλι.

 

Το usb burning tool, εχει μια επιλογη,στα μενου, της θερμοκρασιας, και ειναι ρυθμισμενο να σταματα την αναβαθμιση αν ανεβει αυτη. Απενεργοποιησε την και ξαναφλασαρε

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου νομίζω ότι στις πιο πολλές περιπτώσεις το ζητούμενο δεν είναι απλώς το να "σώσεις" ένα μηχάνημα σχετικά μικρής αξίας, αλλά η μεγάλη ικανοποίηση του να καταφέρεις να το "αναστήσεις".
Έτσι ακριβώς είναι. :)

 

Εξάλλου νομίζω ότι στις πιο πολλές περιπτώσεις το ζητούμενο δεν είναι απλώς το να "σώσεις" ένα μηχάνημα Μετά από όσα μου είπες και δεύτερη σκέψη ίσως σαν 4η επιλογή θα ήταν να τσεκάρεις το "Force erase all" (παρόλο που αυτό συνήθως δεν συνιστάται αρχικά). Από το img που επισύναψες φαίνεται ότι δεν χρησιμοποίησες αυτή την επιλογή.
Το τσέκαρα και το Force erase all σε μία από τις προσπάθειες που έκανα και κόλλησε πάλι στο 7%. Σε μια άλλη προσπάθεια μου έβγαλε και σφάλμα lowper (το είδα στα ποστ που μου είπες να διαβάσω) αλλά αν ήταν θέμα μήκους καλωδίου θα το έβγαζε συνέχεια το σφάλμα. Ένα μέτρο είναι το καλώδιο, ξέρω ότι δεν είναι και μικρό αλλά δεν έχω άλλο.

Να πω με την ευκαιρία και κάτι ακόμα μήπως βοηθάει. Όταν προσπαθούσα να το συνδέσω στις κανονικές θύρες usb του box δεν το έβλεπε ποτέ το pc. Το είδε μόνο στη θύρα OTG όπου έβαλα το καλωδιάκι mini usb to usb female και πάνω σε αυτό κούμπωσα το usb male to male. Να παίζει αυτό κάποιο ρόλο? Άλλος τρόπος να το συνδέσω στην OTG δεν υπάρχει και απ' ό,τι είδα και στις οδηγίες προτείνει τη σύνδεση στην θύρα OTG.

 

Το usb burning tool, εχει μια επιλογη,στα μενου, της θερμοκρασιας, και ειναι ρυθμισμενο να σταματα την αναβαθμιση αν ανεβει αυτη. Απενεργοποιησε την και ξαναφλασαρε
Τώρα είδα τη ρύθμιση που λες και λέει Range: 20-40 και είναι ξετσεκαρισμένη (default). Άρα είναι ήδη απενεργοποιημένη, σωστά?
Link to comment
Share on other sites

1 μέτρο καλώδιο δεν είναι μικρό. Επίσης αντάπτορες (female to male κλπ.) μπορούν να δημιουργούν επιπλέον προβλήματα και παρενέργειες. Η γνώμη μου είναι:

 

- Να βρεις ένα καλώδιο μικρού μήκους 20-30 εκ. ή όπως έχω ξαναγράψει να φτιάξεις ένα μόνος σου καταστρέφοντας και ενώνοντας δύο παλιά (συνήθως όλοι έχουμε τέτοια άχρηστα καλώδια από παλιά κινητά). Κρατώντας λοιπόν μόνο το USB male τμήμα του καλωδίου ενώνεις χρώμα με χρώμα και έχεις έτοιμο το καλώδιο (σε αυτή την περίπτωση μπορείς να το κάνεις και κάτω από 20εκ. π.χ. 10-15).

- Να χρησιμοποιήσεις οπωσδήποτε το "force erase all" διότι από αυτά που είπες για το πως μπρίκαρες το box υποθέτω ότι το χρειάζεται.Εάν δεις μάλιστα στον οδηγό που είχα επισυνάψει το έχει ως δεδομένο (στην επιλογή 6 ή 7 δεν θυμάμαι ακριβώς).

 

Εάν είσαι βιαστικός και θέλεις να δοκιμάσεις κάτι άλλο μπορείς την κατάλληλη στιγμή να συνδέσεις και τον αντάπτορα ρεύματος όπως έχει προταθεί αλλού με επιτυχία. Αυτό έχει μια λογική εξήγηση ότι βοηθάει στο να μην εμφανισθεί το μήνυμα "low power".

 

Επίσης εφόσον έχεις θύρα mini usb OTG (που όπως έγραψες μόνο σε αυτή αναγνωρίστηκε) ίσως θα μπορούσες να βρεις και καλώδιο mini USB m- USB m.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη σωστή ρομ, την έχω φλασάρει και σε άλλο ένα ίδιο bx και ήταν ΟΚ. Με sd card και boot card maker δοκίμασα και έτσι έγινε το μπρικάρισμα. Ξεκίνησε να περνιέται η ρομ και πριν ολοκληρωθεί κατά λάθος σκούντηξα τη συσκευή και έπεσε (την είχα να στέκεται όρθια και έπεσε στο πλάι, όχι κάτι ιδιαίτερο δηλαδή) και διακόπηκε η διαδικασία, μαύρισε η οθόνη της tv και δεν ξαναμπούταρε το box από τότε.

Θα δοκιμάσω τα 1-3 που είπες. Τhanks και πάλι.

Ποιο tv box έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...