Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα!Ψάχνω για Tv Box και βλέπω ότι έχει παρά πολλά μοντέλα στο ebay.Ξέρει κάποιος να προτείνει κάποιο καλό και οικονομικό?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Για τσέκαρε αυτό. http://www.merimobiles.com/MK802_Allwinner_A10_Android_4_0_TV_Box_2160P_HDMI_p/meri4833.htm

Το γλυκοκοιτάω. Αν το δω σε χρήση απο κανα review θα το χτυπήσω. Αν είχε και 1gb θα ηταν άψογο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για τσέκαρε αυτό. http://www.merimobiles.com/MK802_Allwinner_A10_Android_4_0_TV_Box_2160P_HDMI_p/meri4833.htm

Το γλυκοκοιτάω. Αν το δω σε χρήση απο κανα review θα το χτυπήσω. Αν είχε και 1gb θα ηταν άψογο.

 

Το ξέρω αυτό το εχω δει!Περιμένω να βγει κι αυτό http://www.cnx-software.com/2012/03/08/valueplus-tizzbird-stick-n1-android-ics-hdmiusb-dongle-media-player/ για να τα συγκρίνω!

Link to comment
Share on other sites

Έχει ελληνικά κανάλια;

Media player είναι που συνδέεται στην τηλεόραση και έχεις όλες τις λειτουργίες ενός smartphone!Δεν έχει καμία σχέση με το να βλέπεις κανάλια στην τηλεόραση!

Link to comment
Share on other sites

RaspeberryPi ακούμε και RaspesberryPi δεν βλέπουμε.

40€ Ok αλλά ΑΝ σου έρθει σε κανα 2 μήνες και ΑΝ δεν έχει πρόβλημα η ethernet και ΑΝ βάλεις στικάκι wifi (+~10€) και ΑΝ φτιάξεις κανα κουτάκι και στήσεις xbmc τότε ναι αλλα επειδή αυτά τα ΑΝ είναι μπερδεμένα για κάποιους με τα "ετοιμα" android tv box που δείξαμε παραπάνω είχες ευκολα με το ίδιο κόστος media player και το store του android στα πόδια σου να κάνεις οτι θες.

Αποψή μου είναι οτι το Raspberry ΔΕΝ είναι για media player.Development tool ναι το θεωρώ με πολύ μέλλον αλλα για την συγκριση χρήσης που θέλει ένας χρήστης ενα android tv box δεν κάνει.

 

@spyrosrotary Μου κάνει εντύπωση που λεει για το remote control της τηλεόρασης και προβλεπώ ασυμβατότητες. Ακόμα βλέπω οτι εχει Α5 ενω το άλλο Α10...

Με ψήνει το χέρι μου για παραγγελία....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

RaspeberryPi ακούμε και RaspesberryPi δεν βλέπουμε.

40€ Ok αλλά ΑΝ σου έρθει σε κανα 2 μήνες και ΑΝ δεν έχει πρόβλημα η ethernet και ΑΝ βάλεις στικάκι wifi (+~10€) και ΑΝ φτιάξεις κανα κουτάκι και στήσεις xbmc τότε ναι αλλα επειδή αυτά τα ΑΝ είναι μπερδεμένα για κάποιους με τα "ετοιμα" android tv box που δείξαμε παραπάνω είχες ευκολα με το ίδιο κόστος media player και το store του android στα πόδια σου να κάνεις οτι θες.

Αποψή μου είναι οτι το Raspberry ΔΕΝ είναι για media player.Development tool ναι το θεωρώ με πολύ μέλλον αλλα για την συγκριση χρήσης που θέλει ένας χρήστης ενα android tv box δεν κάνει.

 

@spyrosrotary Μου κάνει εντύπωση που λεει για το remote control της τηλεόρασης και προβλεπώ ασυμβατότητες. Ακόμα βλέπω οτι εχει Α5 ενω το άλλο Α10...

Με ψήνει το χέρι μου για παραγγελία....

 

Μάλλον θα περιμένω ακόμα λίγο για να δω τι συμφέρει περισσότερο!Αυτό της tizzbird με ενδιαφέρει περισσότερο απ όλα γιατί έχει πιο ωραίο interface και κατεβαζοντας την εφαρμογή στο κινητό,κάνεις το τηλέφωνο ένα ωραιότατο τηλεκοντρόλ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα!

 

Επειδή κι εγώ "ψήνομαι" να αγοράσω ένα, αλλά θέλω να παίζει Full HD χωρίς να κολλάει. Ξέρει κάποιος να μας προτείνει κάποιο που να είναι δοκιμασμένο?

 

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και παλι!

 

Τελικά αγορασα απο το merimobiles το μοντέλο GV-13 (τιμη 90 δολάρια ).

 

Ακόμη προσπαθω να το παραμετροποιησω , αλλα ειπα να γράψω τις πρώτες εντυπώσεις!!

 

Παίζει βιντεο 1080p χωρις κανένα πρόβλημα (μαλιστα το αρχείο ηταν περίπου 10gb)

Εγκατεστησα το flash player 11.

 

Θα σας ενημερωσω συντομα, αφου το δουλεψω λιγο.

 

υ.γ. θετικό ειναι οτι στο δεμα γραψανε οτι κοστίζει 15 ευρω, οπότε γλιτωσα το τελωνείο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα,επείδη ενδιαφέρομαι να αγοράσω το εν λόγω μπορεί κάποιος που το εχει παρει να μου πει τις εντυπώσεις του ;) Εχει βγει και με 1 gb μνημη

Vodafone 858 Smart(Huawei U8160):Android 2.2

Crypto Passepartout 70 R84:Android 2.3

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
γεια σας. εχω ενα tv-box με λειτουργικο android 2.3.1 και θελω να το αναβαθμισω. ομως πουθενα δεν βρισκω να γραφει για αναβαθμιση. μπορω να το κανω μεσω usb? αν ναι πως? παρακαλω οποιος μπορει ας βοηθησει. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
καλησπερα θελω να παρω κ εγω ενα τετιο αλα να εχει κ ισοδο κερεας για να μου πιανει κ dtv γιατι δεν εχω αποδικοπιιτι κ θελω να τα εχω κ τα 2 μαζι σε ενα μου προτινει καπιος κατι αν μπορει εφχαριστω :)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Και το iMito MX1 που έχω είναι αρκετά καλό αλλά θέλει να είναι κοντά το ρούτερ.
Link to comment
Share on other sites

Archos TV Connect για δείτε κι αυτό που το περιμένω από Ελληνική αντιπροσωπεία :-)

 

Ποσο το πουλάνε?

Review ASAP!!

Με χαλάει το οτι μπαίνει επάνω στην TV αλλα παραβλέπετε!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και το iMito MX1 που έχω είναι αρκετά καλό αλλά θέλει να είναι κοντά το ρούτερ.

Λίγο ανορθόδοξο αυτό που θα γράψω.... αν θες δοκίμασε να βγάλεις το περίβλημα του, είχα διαβάσει παλιότερα (δεν θυμάμαι που....) ότι σε ανάλογη περίπτωση χαμηλού σήματος έβγαζαν το περίβλημα ή και οι ποιο extreme ένωναν καλώδιο με την κεραία του.

Και μια ερώτηση, όλα αυτά τα usb παίρνουν ρεύμα από τη θύρα usb της τηλεόρασης? Usb σε usb?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ανορθόδοξο αυτό που θα γράψω.... αν θες δοκίμασε να βγάλεις το περίβλημα του, είχα διαβάσει παλιότερα (δεν θυμάμαι που....) ότι σε ανάλογη περίπτωση χαμηλού σήματος έβγαζαν το περίβλημα ή και οι ποιο extreme ένωναν καλώδιο με την κεραία του.

Και μια ερώτηση, όλα αυτά τα usb παίρνουν ρεύμα από τη θύρα usb της τηλεόρασης? Usb σε usb?

 

Το έχω δει αυτό, αλλά δεν το έχω κάνει γιατί είναι κοντά το ρούτερ :)

Παίρνουν ρεύμα από πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
βρηκα το Tronsmart T428 αλλα δεν μπορω να καταλαβω εαν θελει εξωτερικη τροφοδοσια η δουλευει με μπαταρια? Θελω να το συνδεω σε tv και pc . θα μπορω να χρησιμοποιησω το κινητο ως ποντικι και πληκτρολογιο?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Ποσο το πουλάνε?

Review ASAP!!

Με χαλάει το οτι μπαίνει επάνω στην TV αλλα παραβλέπετε!

 

Μπαίνει πάνω λόγω της κάμερας για χρήση skype ή οτιδήποτε άλλο

175,00€ μια φρέσκια τιμή....

 

http://www.info-technology.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=11724&category_id=124&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=106

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία παλιά (7 χρόνων) τηλεόραση Samsung 32'' και θέλω να την κάνω "smart tv" ώστε να μπαίνω στο ιντερνετ (με wifi), να παίζω κανένα παιχνίδι, να βλέπω ταινίες/φωτογραφίες και να ακούω μουσική απο σκληρό δίσκο.

 

Ξέρει κανείς κανένα καλό μηχανηματάκι με android και να συνδέετε με εξωτερικό σκληρό δίσκο? Αν είχα λεφτά θα έπαιρνα μία Samsung Smart TV 46'' αλλά δεν... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανεις άποψη για τα 2 παρακάτω?

ΜΚ802 ΙΙΙS

MK808B

 

Λεω να παραγγείλω ενα απο τα δύο. Πάνω κάτω ίδια τα βλέπω.

Αν κάποιος έχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτα τα λεφτά (~50$) ευχαρίστως την ρίχνει!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απο wifi πως τα πάνε? mkv 720p η 1080p αντέχει?

 

 

Edit:

Τελικα παρηγγειλα το MK808B από geekbuying στα 34€. Πληροφορίες όταν με το καλό έρθει!

Edited by panosvlass
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ όταν έρθει με το καλό κάνε κανένα σχόλιο με ενδιαφέρει πολύ.

Τώρα είδα το βίντεο από αυτό που παρήγγειλες και είδα ότι συνδέεται με hdmi. ειμαι άρα οκ

Με χειρηστηριο τι θα κάνεις;

Edited by georgetax
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...