Jump to content

Vodafone Giga WiFi on the spot


karib
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Πήρα ένα poco m3 pro 5g και έχω μέσα δύο κάρτες. Μια cosmote και μια vodafone wifi on the spot. Το θέμα είναι ότι με την κοσμοτε έχω hot spot ενώ με την vodafone όχι. Ενώ έχω δεδομένα με vodafone στο κινητό το χοτ σποτ δεν δίνει. Τι πρέπει να κάνω καμιά ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kostas123464 said:

Καλησπέρα στην παρέα. Πήρα ένα poco m3 pro 5g και έχω μέσα δύο κάρτες. Μια cosmote και μια vodafone wifi on the spot. Το θέμα είναι ότι με την κοσμοτε έχω hot spot ενώ με την vodafone όχι. Ενώ έχω δεδομένα με vodafone στο κινητό το χοτ σποτ δεν δίνει. Τι πρέπει να κάνω καμιά ρύθμιση?

Τελικά βρήκα ακρη

Link to comment
Share on other sites

On 31/7/2022 at 6:04 ΜΜ, kostas123464 said:

Καλησπέρα στην παρέα. Πήρα ένα poco m3 pro 5g και έχω μέσα δύο κάρτες. Μια cosmote και μια vodafone wifi on the spot. Το θέμα είναι ότι με την κοσμοτε έχω hot spot ενώ με την vodafone όχι. Ενώ έχω δεδομένα με vodafone στο κινητό το χοτ σποτ δεν δίνει. Τι πρέπει να κάνω καμιά ρύθμιση?

Ούτε στο iPhone δίνει πρόσβαση , δεν ξέρω αν το υποστηρίζει. 

Άκυρο , ρύθμιση στο APN Internet και έχει πρόσβαση κανονικά.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 21/6/2022 at 4:11 ΜΜ, EllinikoNisi said:

Παιδιά, και μόνο που ο αριθμός δεν λήγει ποτέ και ούτε θέλει συντήρηση είναι ένας απίθανος λόγος για να τον κρατήσετε. Δέχεται κανονικότητα sms, μπορείτε να καταχωρίσετε τον αριθμό τηλεφώνου οπουδήποτε χωρίς να δίνεται το βασικό νούμερο. 

Ο δεύτερος λόγος είναι το μέλλον. Μπορεί στο μέλλον να βγάλουν και εκεί unlimited data ή να έχουν άλλες συμφέρουσες επιλογές. Έστω και σαν λύση έκτακτης ανάγκης με τα 200mb/ μήνα καλό είναι να υπάρχει σε ένα συρτάρι. Ακόμα και για testing του δικτύου κάνει.

sms δεν δέχεται.

Link to comment
Share on other sites

sms δεν δέχεται.
Μια χαρά δέχεται. Να στείλει δεν μπορεί. Εγώ το έχω βάλει και σε τράπεζα για λήψη κωδικών με sms.
Link to comment
Share on other sites

sms δεν δέχεται.

Δέχεται κανονικά sms όπως κάθε data sim απλά δέν μπορεί να στείλει. Κλήσεις δεν δέχονται.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Mark_K said:
10 ώρες πριν, jaco said:
sms δεν δέχεται.

Μια χαρά δέχεται. Να στείλει δεν μπορεί. Εγώ το έχω βάλει και σε τράπεζα για λήψη κωδικών με sms.

Επικοινώνησα με voda και μου είπαν ότι δεν δέχεται.

9 ώρες πριν, zerokill said:


Δέχεται κανονικά sms όπως κάθε data sim απλά δέν μπορεί να στείλει. Κλήσεις δεν δέχονται.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Επικοινώνησα με voda και μου είπαν ότι δεν δέχεται.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πριν σου γράψω έστειλα sms από άλλον αριθμό και το έλαβε κανονικότατα. Όχι πως έχω αμφιβολία, αλλά μπας και είχε αλλάξει κάτι.
Η ουσία λοιπόν είναι πως δέχεται, ότι και να είπε το (προφανώς) μη σχετικό άτομο που σου απάντησε από την εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Mark_K said:

Κι εγώ πριν σου γράψω έστειλα sms από άλλον αριθμό και το έλαβε κανονικότατα. Όχι πως έχω αμφιβολία, αλλά μπας και είχε αλλάξει κάτι.
Η ουσία λοιπόν είναι πως δέχεται, ότι και να είπε το (προφανώς) μη σχετικό άτομο που σου απάντησε από την εξυπηρέτηση.

Και "που ξέρεις εσύ" κάποιο λάθος θα έκανες, η βοντα λέει ότι δε δέχεται, ποιόν θα πιστέψουμε εσένα που το δοκίμασες ή την βοντα; 

😁😁😁

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με voda και μου είπαν ότι δεν δέχεται.

Μια χαρά δέχονται μηνύματα το έχουμε δοκιμάσει γιαυτό και στο λέμε με σιγουριά


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο αριθμούς , κέντρο μηνυμάτων ρυθμισμένο κανονικά.Δεν δεχονται.Η Vodafone λέει δεν δέχεται.Οταν βάλω άλλη κάρτα Vodafone δέχεται

Link to comment
Share on other sites

Σε τι συσκευή; Τι γράφει για αριθμό κέντρου μηνυμάτων; Εγώ προσωπικά δεν χρειάστηκε ποτέ να το πειράξω. Αν ήταν να βάλω κάποιο στοίχημα, θα πόνταρα πως και θα υπόλοιπα μέλη που δέχονται κανονικά sms το ίδιο.

Επίσης από τον αριθμό που στέλνεις το μήνυμα, γράφει τίποτα του στυλ απέτυχε; Τσέκαρε ότι είναι ενεργοποιημένη η αναφορά για παράδοση.



Link to comment
Share on other sites

Δέχεται SMS όπως σου λένε σωστά  , εξάλλου σε ειδοποιούν για τον λογαριασμό κάθε μήνα από την Vodafone με SMS.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Και δοκιμάζοντας διάφορα, μόλις ανακαλύπτω ότι όχι μονό δέχεται sms, αλλά μπορεί να δεχτεί και να στείλει μηνύματα συνομιλίας! RCS. Φυσικά δεν μπορεί να στείλει SMS, αλλά αν έχει ενεργοποιηθεί η λειτουργία συνομιλίας από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής μηνυμάτων, στέλνει και λαμβάνει μηνύματα και κάτω από σύνδεση με wifi.

Φυσικά, μετά από αυτό αμέσως πέρασε από το μυαλό μου μήπως αυτό είναι που έκανε τα μηνύματα να λαμβάνονται, και στην πραγματικότητα λαμβάνω μέσω RCS στις δοκιμές που έκανα(και ενδεχομένως έχει δίκιο ο φίλος μας και η εξυπηρέτηση της Vodafone). Και απενεργοποιώ το RCS και δοκιμάζω ξανά να στείλω sms από το cosmote μου στον αριθμό της data card του giga wifi ots, και όπως ήταν αναμενόμενο το μήνυμα παρελήφθη κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

Το RCS σε εμένα σταμάτησε να δουλεύει μόλις σταμάτησα να βάζω πακέτα. Γίνεται και σε εσάς αυτό; (Σχετικά με το θέμα των SMS να ξέρετε σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο μπορεί και να στείλει) 

Edited by Giorgos295
Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2022 at 12:22 ΠΜ, Giorgos295 said:

Το RCS σε εμένα σταμάτησε να δουλεύει μόλις σταμάτησα να βάζω πακέτα. Γίνεται και σε εσάς αυτό; (Σχετικά με το θέμα των SMS να ξέρετε σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο μπορεί και να στείλει) 

Δεν έχω ενεργοποιήσει κάποιο πακέτο προς το παρόν.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, κάρτα η οποία έχει αποκτηθεί για συγγενικό πρόσωπο δέχεται συνεχώς SMS από άσχετα νούμερα, σαν το νούμερο να ήταν κάποιου συνδρομητή και δόθηκε τώρα σαν WiFi on the spot. Συμβαίνει σε κάποιον άλλο; 

 

Επίσης, γίνεται ενεργοποίηση πακέτων απομακρυσμένα μέσω της εφαρμογής, ή μόνο μέσω του url;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, κάρτα η οποία έχει αποκτηθεί για συγγενικό πρόσωπο δέχεται συνεχώς SMS από άσχετα νούμερα, σαν το νούμερο να ήταν κάποιου συνδρομητή και δόθηκε τώρα σαν WiFi on the spot. Συμβαίνει σε κάποιον άλλο; 
 
Επίσης, γίνεται ενεργοποίηση πακέτων απομακρυσμένα μέσω της εφαρμογής, ή μόνο μέσω του url;

Αγοράζεις και απο το my vodafone αρκει να κάνεις εγγραφή c3a578175c7fc0cc30a381e85eec1674.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zerokill said:


Αγοράζεις και απο το my vodafone αρκει να κάνεις εγγραφή c3a578175c7fc0cc30a381e85eec1674.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Γίνεται η εφαρμογή να λειτουργήσει σε άλλη συσκευή και να ενεργοποιώ εγώ τα πακέτα; Ή πρέπει να μπει αποκλειστικά στη συσκευή που έχει τοποθετηθεί η κάρτα SIM;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stefan_city said:

Καλησπέρα σας, κάρτα η οποία έχει αποκτηθεί για συγγενικό πρόσωπο δέχεται συνεχώς SMS από άσχετα νούμερα, σαν το νούμερο να ήταν κάποιου συνδρομητή και δόθηκε τώρα σαν WiFi on the spot. Συμβαίνει σε κάποιον άλλο; 

 

Επίσης, γίνεται ενεργοποίηση πακέτων απομακρυσμένα μέσω της εφαρμογής, ή μόνο μέσω του url;

Καλησπέρα φίλε, μόνο ενημέρωση για τον λογαριασμό έρχεται με SMS. Έχω ζητήσει να μην έρχονται διαφημιστικά από πουθενά, είναι στο μητρώο 11 ο αριθμός. Το περιεχόμενο των μηνυμάτων είναι για προσφορές από την εταιρεία;

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Brainmorf said:

Καλησπέρα φίλε, μόνο ενημέρωση για τον λογαριασμό έρχεται με SMS. Έχω ζητήσει να μην έρχονται διαφημιστικά από πουθενά, είναι στο μητρώο 11 ο αριθμός. Το περιεχόμενο των μηνυμάτων είναι για προσφορές από την εταιρεία;

Καλησπέρα! Δεν είναι διαφημιστικά τα SMS, αλλά σαν να στέλνονται από φυσικό πρόσωπο, προς φυσικό πρόσωπο, για διάφορα ζητήματα.

Γι'αυτό μου κάνει εντύπωση, μήπως ο συγκεκριμένος αριθμός ήταν κάποιου συνδρομητή που για κάποιο λόγο έγινε διακοπή της σύνδεσης και δόθηκε ο ίδιος αριθμός σαν WiFi on the spot.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, stefan_city said:

Καλησπέρα! Δεν είναι διαφημιστικά τα SMS, αλλά σαν να στέλνονται από φυσικό πρόσωπο, προς φυσικό πρόσωπο, για διάφορα ζητήματα.

Γι'αυτό μου κάνει εντύπωση, μήπως ο συγκεκριμένος αριθμός ήταν κάποιου συνδρομητή που για κάποιο λόγο έγινε διακοπή της σύνδεσης και δόθηκε ο ίδιος αριθμός σαν WiFi on the spot.

Διόλου απίθανο,η ανακύκλωση αριθμών πάντα γινόταν.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, bill33 said:

Διόλου απίθανο,η ανακύκλωση αριθμών πάντα γινόταν.

Ανακύκλωση σίγουρα γίνεται, απλά θεωρώ πως πρέπει να περάσει κάποιο σεβαστό χρονικό διάστημα για να βγει κάποιο νούμερο ξανά προς διάθεση.

Το θέμα είναι αν υπάρχει τρόπος να σταματήσει όλο αυτό με τα SMS.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, stefan_city said:

Ανακύκλωση σίγουρα γίνεται, απλά θεωρώ πως πρέπει να περάσει κάποιο σεβαστό χρονικό διάστημα για να βγει κάποιο νούμερο ξανά προς διάθεση.

Το θέμα είναι αν υπάρχει τρόπος να σταματήσει όλο αυτό με τα SMS.

Το σεβαστό διάστημα δεν σημαίνει ότι σβήνει και αυτόματα απο όποιον είχε το νούμερο στις επαφές του.Αν ειναι απο ενα δύο άτομα στείλε τους σμς ότι έχει αλλάξει ο κάτοχος .Για να σε ενοχλεί φαντάζομαι το έχεις σε κινητό.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, bill33 said:

Το σεβαστό διάστημα δεν σημαίνει ότι σβήνει και αυτόματα απο όποιον είχε το νούμερο στις επαφές του.Αν ειναι απο ενα δύο άτομα στείλε τους σμς ότι έχει αλλάξει ο κάτοχος .Για να σε ενοχλεί φαντάζομαι το έχεις σε κινητό.

Καλημέρα! Επειδή η SIM δεν είναι σε δίκη μου συσκευή, δεν έχω εικόνα από πόσα νούμερα δέχεται SMS και σε τι συχνότητα. Θα μάθω και πιθανόν θα προτείνω αυτό που μου είπες.

Σαν σεβαστό χρονικό διάστημα που ανέφερα, εννοώ σίγουρα >1 χρόνο, όπου όποιος έχει μια τυπική επικοινωνία με κάποιον, θα έχει ενημερωθεί για την αλλαγή του αριθμού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...