Jump to content

Vodafone Giga WiFi on the spot


karib
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9 minutes ago, pavlitakis1 said:

Μα τι νόημα έχει να κάνεις φορητότητα έναν αριθμό που δεν τον ξέρει κανείς, δεν έχει κόστος και δεν παίρνεις έναν καινούργιο? Κάτι δεν καταλαβαίνω.emoji38.png

Γιατί ο αριθμός είναι υπερβολικά εύκολος. Και από άλλους που ξέρω, κατά ένα περίεργο τρόπο να giga wifi έχουν εύκολους αριθμούς. Στο δικό μου πέραν του 694 τα υπόλοιπα ψηφία είναι 3 διαφορετικά που επαναλαμβάνονται.

Κρίμα να μένουν στο συρτάρι τέτοιοι αριθμοί. 

Link to comment
Share on other sites

Μα τι νόημα έχει να κάνεις φορητότητα έναν αριθμό που δεν τον ξέρει κανείς, δεν έχει κόστος και δεν παίρνεις έναν καινούργιο? Κάτι δεν καταλαβαίνω.
Εγώ από αυτά που έγραψε χθες ο φίλος που ανέφερε το περιστατικό με τη φορητότητα, καταλαβαίνω ότι του έκαναν συγκεκριμένη προσφορά μόνο για φορητότητα (όχι για νέο αριθμό δηλαδή), δεν είχε κάποιο άλλο νούμερο στην κατοχή του για να το κάνει εκείνη τη στιγμή και σκέφτηκε να δηλώσει αυτό. Ας με διορθώσει αν καταλαβαίνω λάθος.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites




Γιατί ο αριθμός είναι υπερβολικά εύκολος. Και από άλλους που ξέρω, κατά ένα περίεργο τρόπο να giga wifi έχουν εύκολους αριθμούς. Στο δικό μου πέραν του 694 τα υπόλοιπα ψηφία είναι 3 διαφορετικά που επαναλαμβάνονται.
Κρίμα να μένουν στο συρτάρι τέτοιοι αριθμοί. 


Δηλαδή έχεις ένα τηλέφωνο που το ξέρουν όλοι και θα μπεις στη διαδικασία να βάλεις καινούργιο αριθμό και να ενημερώσεις όλους γιατί είναι εύκολο νούμερο? Γιατί δεν το πουλάς; Μύθος αυτό με τα εύκολα νούμερα. Κανείς δεν θυμάται νούμερα για δουλειές. Εκτός θέματος άλλη μια φορά.
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, pavlitakis1 said:

Δηλαδή έχεις ένα τηλέφωνο που το ξέρουν όλοι και θα μπεις στη διαδικασία να βάλεις καινούργιο αριθμό και να ενημερώσεις όλους γιατί είναι εύκολο νούμερο? emoji16.png Γιατί δεν το πουλάς; Μύθος αυτό με τα εύκολα νούμερα. Κανείς δεν θυμάται νούμερα για δουλειές. Εκτός θέματος άλλη μια φορά.emoji16.png

 

Έχοντας συμβόλαιο σε Vodafone, το να έχω giga wifi μου είναι άχρηστο. Επιμένω στην άποψη μου για εύκολο αριθμό, ο λόγος που επιλέγω wind καρτοκινητό είναι γιατί θα μπορώ να δέχομαι κλήσεις κανονικά. Αλλά και με 10 ευρώ το χρόνο θα συντηρώ τον αριθμό χωρίς φραγές και άλλα τέτοια. 

Edited by EllinikoNisi
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, EllinikoNisi said:

Έχοντας συμβόλαιο σε Vodafone, το να έχω giga wifi μου είναι άχρηστο. Επιμένω στην άποψη μου για εύκολο αριθμό, ο λόγος που επιλέγω wind καρτοκινητό είναι γιατί θα μπορώ να δέχομαι κλήσεις κανονικά. Αλλά και με 10 ευρώ το χρόνο θα συντηρώ τον αριθμό χωρίς φραγές και άλλα τέτοια. 

Συγνώμη που επιμένω αλλά πώς είναι δυνατόν να πηγαίνεις στη wind για να μη βάζεις λεφτά σε έναν επαγγελματικό αριθμό μόνο για να δέχεσαι κλήσεις?? Προσπαθώ να καταλάβω το σκεπτικό γιατί μπορεί να έχεις δίκιο. Δεν διαφωνώ, να καταλάβω τον λόγο προσπαθώ. 

Έχω 2 WiFi on the spot και ξεκουράζονται.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pavlitakis1 said:

Συγνώμη που επιμένω αλλά πώς είναι δυνατόν να πηγαίνεις στη wind για να μη βάζεις λεφτά σε έναν επαγγελματικό αριθμό μόνο για να δέχεσαι κλήσεις?? Προσπαθώ να καταλάβω το σκεπτικό γιατί μπορεί να έχεις δίκιο. Δεν διαφωνώ, να καταλάβω τον λόγο προσπαθώ. 

Έχω 2 WiFi on the spot και ξεκουράζονται.

Δεν ανέφερα κάπου για επαγγελματικό λογαριασμό. Το σκεπτικό μου είναι, να κάνω προώθηση τον ήδη αριθμό μου σε αυτό του giga wifi. Παράδειγμα όταν έχω την κάρτα με το συμβόλαιο σε router λόγο απεριόριστων data. 
Το αν στη συνέχεια λόγο εύκολου αριθμού γίνει κάτι άλλο δεν το ξέρω. Σίγουρα θα μπορούσε να πάει και για πώληση, ως καρτοκινητό πιο εύκολα.

Γενικα δεν μου αρέσει να μαζεύω κάρτες, πόσο μάλλον όταν είναι και από τον ίδιο πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αν πάρω κι ένα δεύτερο giga wifi on the spot στο όνομα μου θα πρέπει να κάνω ξεχωριστό λογαριασμό για το my Vodafone ή θα το δείχνει σε αυτόν που έχω ήδη κάνει για την πρώτη κάρτα; Θα προτιμούσα ξεχωριστά για να ξέρω τι καταναλώνει τι. Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, pn1fon1 said:

Καλημέρα. Αν πάρω κι ένα δεύτερο giga wifi on the spot στο όνομα μου θα πρέπει να κάνω ξεχωριστό λογαριασμό για το my Vodafone ή θα το δείχνει σε αυτόν που έχω ήδη κάνει για την πρώτη κάρτα; Θα προτιμούσα ξεχωριστά για να ξέρω τι καταναλώνει τι. Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

στο ίδιο account θα εμφανίζεται, αλλά ξεχωριστά 

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Έκανα παραγγελία μέσω της ιστοσελίδας και στη σύμβαση που μου έστειλαν να αποδεχθω ειχε τσεκαρισμενα κουτάκια ότι συμφωνώ στην επεξεργασία προσωπικών δεδομένων για διαφημιστικούς και προωθητικούς σκοπούς και ότι θα επικοινωνούν μαζί μου για τέτοιους σκοπούς με διάφορους τρόπους (sms, mail, επιστολές κλπ). Τους έστειλα μειλ ότι δεν συναινώ και μου έστειλαν άλλη σύμβαση, που εξακολουθεί να έχει τσεκαρισμενα τα εξής σημεία:

"Δηλώνω ότι συναινώ στην επεξεργασία εκ μέρους της VODAFONE – ΠΑΝΑΦΟΝ Α.Ε.Ε.Τ. προσωπικών δεδομένων μου και στην ανακοίνωσή τους σε συνεργαζόμενες ή συνδεδεμένες εταιρείες,(α) τα οποία περιορίζονται σε στοιχεία προσδιοριστικά της ταυτότητάς μου και πληροφορίες που αφορούν τις υπηρεσίες που χρησιμοποιώ, με σκοπό την παροχή προσωποποιημένης εξυπηρέτησης και την εμπορική προώθηση εξατομικευμένων προϊόντων ήυ πηρεσιών της VODAFONE – ΠΑΝΑΦΟΝ Α.Ε.Ε.Τ. (β)τα οποία και σχετίζονται με τη συμπεριφορά μου όταν περιηγούμαι στο διαδίκτυο ή τις συνήθειές μου βάσει των δεδομένων κίνησης και θέσης που έχει στη διάθεσή της η VODAFONE καθώς και τα δεδομένα που αφορούν τις συσκευές μου, με σκοπό την προσωποποιημένη εξυπηρέτηση και εμπορική προώθηση εξατομικευμένων προϊόντων ή υπηρεσιών της VODAFONE – ΠΑΝΑΦΟΝ Α.Ε.Ε.Τ."

Τους έστειλα να τα αφαιρέσουν κι αυτά και ότι θα τους καταγγειλω. Έχετε προσέξει τις συμβάσεις σας, ειδικά όσοι τις κανατε μέσω της ιστοσελίδας?

Edited by babis_sougias
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάνεις την ζωή σου δύσκολη χωρίς κέρδος???. Βάλε φίλε μου την υπογραφή νά πάρεις την σιμ να κάνεις την δουλειά σου.
Τυπικά είναι όλα αυτά. Τα στοιχεία σου θα τα κάνουν ότι θέλουν έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κέρδος το να μην με πρήζουν για διαφημίσεις κάθε λίγο? Αν εννοείς ότι πρέπει να αποδεχθούμε ότι αυτοί θα το κάνουν είτε με συναίνεση είτε χωρίς, μάλλον έχουν πέσει πολύ τα στάνταρ σου. Επίσης, βλέπεις ότι μιλάμε για παρακολούθηση της κίνησης, έτσι?

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού μέσα από το my vodafone μπορείς να ξεκλικάρεις αυτές τις επιλογές, τι σκας χωρίς λόγο; Υπέγραψε εσύ και μετά τα κανονίζεις μόνος σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Λογικά στο "σύνθετη επεξεργασία" πρέπει να λέει αυτά που πρόσταρα πιο πάνω ε? 

Πάντως μου κάνει εντύπωση ειδικά αυτό για την παρακολούθηση της κίνησης. Κοινώς καταγράφεται που μπαίνεις και τι κάνεις ακριβώς. Και αυτό από τον ίδιο τον isp για εμπορικούς λόγους. 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, babis_sougias said:

Δεν είναι κέρδος το να μην με πρήζουν για διαφημίσεις κάθε λίγο? Αν εννοείς ότι πρέπει να αποδεχθούμε ότι αυτοί θα το κάνουν είτε με συναίνεση είτε χωρίς, μάλλον έχουν πέσει πολύ τα στάνταρ σου. Επίσης, βλέπεις ότι μιλάμε για παρακολούθηση της κίνησης, έτσι?

 

Φίλε το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι μόνο για ίντερνετ. Ούτε κλήσεις ούτε σμσ στο ρούτερ που θα το βάλεις. Ποιες διαφημίσεις? Πάντα η κίνηση παρακολουθείται από όλους με τα κουκις. Μάλλον φαντάζεσαι πράγματα που δεν υπάρχουν.

Άλλωστε όλοι τσόντες βλέπουν και δεν θεωρείται κακό.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, pavlitakis1 said:

Φίλε το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι μόνο για ίντερνετ. Ούτε κλήσεις ούτε σμσ στο ρούτερ που θα το βάλεις. Ποιες διαφημίσεις? Πάντα η κίνηση παρακολουθείται από όλους με τα κουκις. Μάλλον φαντάζεσαι πράγματα που δεν υπάρχουν.

Άλλωστε όλοι τσόντες βλέπουν και δεν θεωρείται κακό.

Οι διαφημίσεις και προωθητικές ενέργειες στις οποίες αναφέρονται δεν γίνονται μόνο στο συγκεκριμένο νούμερο που είναι μόνο για ίντερνετ, όπως λες. Γινονται και με μέιλ (το οποίο έχουν ήδη ζητήσει), επιστολές (προφανώς στην ταχυδρομική  διεύθυνση μου, που επίσης έχουν) και τηλεφωνικές κλήσεις "στους αριθμούς μου", που προφανώς εννοούν και το σταθερό μου (άσχετο με την συγκεκριμένη υπηρεσία,αλλά επίσης το ζητάνε και το έχουν καταχωρισει).

Εγώ δεν βλέπω να μιλάνε για cookies. Εσύ ερμήνευσέ το όπως σε βολεύει, μπορείς και να τους θεωρείς αγίους, δικαίωμά σου.

Η απορία μου ήταν εξ αρχής αν και σε άλλες συμβάσεις είναι προσυμπληρωμενα τα ίδια, για να ξέρω τι να τους απαντήσω αν μου πουν "take it or leave it".

Link to comment
Share on other sites

Ένα χρόνο μετά δεν έχει έρθει τίποτα διαφημιστικό, τα σμς που κοίταξα μόνο τα πακέτα ή τον λογαριασμό αφορούσαν

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ως πελάτης vf πάνω από 7 χρόνια, σου λέω πως ποτέ δεν έχει έρθει τίποτα παραπάνω από έναν απλό λογαριασμό, ο οποίος πλέον έρχεται ηλεκτρονικά οπότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφημίσεις και προωθητικές ενέργειες στις οποίες αναφέρονται δεν γίνονται μόνο στο συγκεκριμένο νούμερο που είναι μόνο για ίντερνετ, όπως λες. Γινονται και με μέιλ (το οποίο έχουν ήδη ζητήσει), επιστολές (προφανώς στην ταχυδρομική  διεύθυνση μου, που επίσης έχουν) και τηλεφωνικές κλήσεις "στους αριθμούς μου", που προφανώς εννοούν και το σταθερό μου (άσχετο με την συγκεκριμένη υπηρεσία,αλλά επίσης το ζητάνε και το έχουν καταχωρισει).
Εγώ δεν βλέπω να μιλάνε για cookies. Εσύ ερμήνευσέ το όπως σε βολεύει, μπορείς και να τους θεωρείς αγίους, δικαίωμά σου.
Η απορία μου ήταν εξ αρχής αν και σε άλλες συμβάσεις είναι προσυμπληρωμενα τα ίδια, για να ξέρω τι να τους απαντήσω αν μου πουν "take it or leave it".
Ρε σεις δεν έχετε προβλήματα, οικογένεια και καθημερινότητα να ασχοληθείτε; πάτε καλά;

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, DjTony said:

Ρε σεις δεν έχετε προβλήματα, οικογένεια και καθημερινότητα να ασχοληθείτε; πάτε καλά;

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

Όχι, δεν έχω κανένα πρόβλημα, όλα πάνε ρολόι και έχω άπλετο χρόνο. Δεν θα ζητήσω την άδειά σου. Ούτε θα σου απαντήσω με τον αγενεστατο τρόπο που μιλάς εσύ.

Έτσι για την ιστορία, μου έστειλαν τη σύμβαση όπως την ήθελα και την αποδέχθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Σε 10 μήνες που το έχω πάντως τόσο στο MiFi όσο και στο κινητό που έβαλα τη SIM τους τελευταίους 2 μήνες δεν έχει έρθει ποτέ τίποτα πέρα την ενημέρωση για το λογαριασμό με SMS ή τον 6-ψήφιο κωδικό για να δω τι χρωστάω από τη σελίδα της vodafone. Τώρα απενεργοποίησα και όλες τις συναινεσεις που πόσταρε ο CaptainNickGR και δε το είχα πάρει χαμπάρι ότι υπάρχουν στην εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Για να σταματήσουμε την σύνδεση, πληρώνουμε κάποιο πέναλτι για τη διακοπή, όπως σε κάθε συμβόλαιο;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Για να σταματήσουμε την σύνδεση, πληρώνουμε κάποιο πέναλτι για τη διακοπή, όπως σε κάθε συμβόλαιο;
Δεν υπάρχει πέναλτι σε κάθε συμβόλαιο. Μόνο στα επιδοτούμενα αν γίνει πρόωρη διακοπή. Στο συγκεκριμένο δεν υπάρχει θέμα διακοπής αφού δεν πληρώνεις τίποτα. Έχεις σύνδεση όσο πληρώνεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...