Jump to content

Vodafone Giga WiFi on the spot


karib
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έλεος συμφορουμίτες. Πολύ άγχος χωρίς λόγο. Τα πακέτα δεν έχουν έκπτωση όπως έγραψε και φίλος πιο πάνω. Είναι κανονικές τιμές. Ούτε υπάρχει θέμα διακοπής του συμβολαίου λόγω αλλαγής τιμών αφού δεν υπάρχει πάγιο. Νομίζω ότι αγχώνονται μόνο όσοι δεν αγοράζουν πακέτα και το χρησιμοποιούν μόνο για τα 200 Mbyte free.
Link to comment
Share on other sites

Γερμανία δεν πιάνει καν σήμα, και στην Vodafone Γερμανίας μου γράφει πως απαγορεύεται να συνδεθεί.

Τι κάνω λάθος ?

Μήπως πρέπει να λειτουργεί σαν κανονικό τηλέφωνο για να λειτουργήσει εδώ ? Υποτίθεται έχουμε κάποια gb roaming άρα έπρεπε να λειτουργεί.

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γερμανία δεν πιάνει καν σήμα, και στην Vodafone Γερμανίας μου γράφει πως απαγορεύεται να συνδεθεί.

Τι κάνω λάθος ?

Μήπως πρέπει να λειτουργεί σαν κανονικό τηλέφωνο για να λειτουργήσει εδώ ? Υποτίθεται έχουμε κάποια gb roaming άρα έπρεπε να λειτουργεί.

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

 

Έχει roaming κανονικά, κάνε ένα restart τις συσκευές και αν δεν παίξει πάρε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών να το δουν.

Link to comment
Share on other sites

Γερμανία δεν πιάνει καν σήμα, και στην Vodafone Γερμανίας μου γράφει πως απαγορεύεται να συνδεθεί.

Τι κάνω λάθος ?

Μήπως πρέπει να λειτουργεί σαν κανονικό τηλέφωνο για να λειτουργήσει εδώ ? Υποτίθεται έχουμε κάποια gb roaming άρα έπρεπε να λειτουργεί.

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Δοκίμασε να αλλάξεις apn.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση το APN αφού δεν μπαίνει καν στο δίκτυο. Αν έφταιγε το APN θα συνδεόταν στο δίκτυο αλλά δεν θα άνοιγαν οι σελίδες.

Επίσης χρησιμοποιούμε και στην περιαγωγή το ίδιο APN, ποτέ δεν το αλλάζουμε.

Πιθανως είναι απενεργοποιημένη η περιαγωγή, με ένα μήνυμα στο chat ή καλώντας την εξυπηρέτηση θα του το ενεργοποιήσουν άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όντως δεν ήταν ενεργοποιημενη η περιαγωγή από το σύστημα.

Νόμιζα ήταν ενεργοποιημενη εξ αρχής.

Έστειλα μήνυμα στο τσατ της Vodafone και το έφτιαξαν.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά!

 

5gb έχουμε διαθέσιμα σε χώρες της ΕΕ κάθε μήνα, ότι πακέτο και αν βάλουμε ε ?

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες τον μετρητή στο My Vodafone. Για κάθε πακέτο που έχεις ενεργό εκείνη τη στιγμή, παίρνεις τα αντίστοιχα όρια για το εξωτερικό.

Πχ αν έχεις ένα πακέτο 10GB και ένα 40, θα έχεις έως 15GB για εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε και μάζεψα mb, σε αυτή τη περίπτωση πόσα έχω για ΕΕ

bb9aed36c131396a92b1eb23a8ee3279.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Βρώμισε ο τόπος ξερόλες....

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Δες τον μετρητή στο My Vodafone. Για κάθε πακέτο που έχεις ενεργό εκείνη τη στιγμή, παίρνεις τα αντίστοιχα όρια για το εξωτερικό.

Πχ αν έχεις ένα πακέτο 10GB και ένα 40, θα έχεις έως 15GB για εξωτερικό.

 

Ο μετρητής στο my Vodafone τώρα που μιλάμε μου δίνει 30 για εξωτερικό. Τα έχω διαθέσιμα όλα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε μανία να μαζεύετε δεδομένα που δεν τα χρειάζεστε. Η χαρά των εταιρειών.

 

Έχω 120 γιγα για Ελλάδα και έως τις διακοπές θα έχω 200 περίπου. Βάζω κάθε μήνα 10€ και έχω μηχάνημα στο αμάξι με τη κάρτα της Vodafone μέσα, έχω οθόνη στο αμάξι 11αρα Android και παίζει Spotify και YouTube καθημερινά από τα δεδομένα της Vodafone. Παρόλα αυτά δε τρώω τα 40 που βάζω το μήνα με τίποτα. Μένουν και μαζεύονται. Το καλοκαίρι πάω διακοπές στο εξοχικό στη Κορώνη 2 εβδομάδες χωρίς ίντερνετ. Δε τα θέλω αυτά τα 200? Θεωρείς δε τα χρειάζομαι; επίσης πάω πολλά ΣΚ στο ίδιο μέρος, πάω Πάσχα Χριστούγεννα κλπ κλπ. Οπότε και 200 και 500 να έχω πάντα χρειάζονται. Πολλές φορές είμαστε στο σπίτι 5-10 άτομα και τραβάνε όλοι από τα δεδομένα στο ρουτερ που έχω τη κάρτα της Vodafone. Δεν είναι σταθερή γραμμή με απεριόριστα, οπότε μαζεύουμε για να έχουμε να τρώμε αβέρτα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αφού τα κάνεις όλα αυτά και μαζεύονται τόσα δεδομένα, σίγουρα δεν τα χρειάζεσαι. Αλλιώς δεν θα μαζεύονταν και θα αγόραζες και δεύτερο πακέτο. Θα μου πεις τι να κάνεις να μη βάλεις λεφτά και να μην έχεις ίντερνετ? Δίκοπο μαχαίρι. Απλώς παγιδεύεσαι (όπως πολλοί) και πληρώνεις κάτι που δεν χρειάζεσαι. Συμβαίνει συχνά.

Αφού λοιπόν υπάρχει και άλλη γραμμή για τηλεφωνία που έχει και δεδομένα, αυτό το πακέτο είναι για κάτι έξτρα. Έτσι το βλέπω εγώ.

Τώρα αν παίζει καθημερινά youtube και spotify τα 40 τον μήνα δεν φτάνουν για τίποτα. 1,3 γβ την ημέρα είναι. Σε 3 ώρες βίντεο, μέσης ανάλυσης, έχουν τελειώσει.:lol:

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Θα λύνονταν όλα αυτά εάν έδινε ένα επιπλέον πακέτο η Vodafone με unlimited και κόστος γύρω στα 30 Ευρώ. Για να μην γονατίζει το δίκτυο θα μπορούσε να πέφτει η προτεραιότητα (όχι η ταχύτητα, η προτεραιότητα στην κεραία) μετά από έναν μεγάλο αριθμό GB, 700 ή 1000.
Link to comment
Share on other sites

Το δίνει ήδη με 10€ παραπάνω απο 6 μήνες το χρόνο στο cu και για τους μήνες που δεν το δίνει με 10€ παίρνεις 100gb οπότε με 30€ 300gb που για τους περισσότερους μάλλον είναι αρκετά.

Υ.Γ. Για να προλάβω μερικούς.. Ναι θέλει τους κρυστάλλους το 10€-->100gb αλλά δεν είναι απίθανο να μαζευτούν. Βέβαια όποιος θεωρεί κοροϊδία κάτι τέτοια, μπορεί να πληρώνει 40gb 10€ ή 70€ τα απεριόριστα ή 40€ σε black friday.. Επιλογές είναι αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Το δίνει ήδη με 10€ παραπάνω απο 6 μήνες το χρόνο στο cu και για τους μήνες που δεν το δίνει με 10€ παίρνεις 100gb οπότε με 30€ 300gb που για τους περισσότερους μάλλον είναι αρκετά.

Υ.Γ. Για να προλάβω μερικούς.. Ναι θέλει τους κρυστάλλους το 10€-->100gb αλλά δεν είναι απίθανο να μαζευτούν. Βέβαια όποιος θεωρεί κοροϊδία κάτι τέτοια, μπορεί να πληρώνει 40gb 10€ ή 70€ τα απεριόριστα ή 40€ σε black friday.. Επιλογές είναι αυτά..

 

Μα αυτό είναι άλλο πακέτο, εδώ μιλάμε για συγκεκριμένο προϊόν. Οπότε αυτή η προσέγγιση είναι προβληματική κατά την άποψη μου και τους ακόλουθους λόγους:

- Το CU είναι γενικό προϊόν, όχι προϊόν internet

- Κάνεις συλλογές από SIM κάρτες για να κάνεις τη δουλειά σου, όχι άλλο κάρβουνο

- Η ιστορία με τους κρυστάλλους απευθύνεται και στο ανάλογο κοινό (μικρές ηλικίες, gamers, etc)

 

Προσωπική άποψη: εάν καταλήγει ένα γενικό προϊόν (CU) να έχει πιο συμφέροντα πακέτα internet από το ειδικό προϊόν (WiFi on the spot), τότε υπάρχει σοβαρό θέμα στο Product Management της Vodafone και κάποιος VP πρέπει να τραβήξει αυτάκια στο PM organization.

Link to comment
Share on other sites

Το wifi on the spot δεν είναι πακέτο τηλεφωνίας αλλά μόνο ίντερνετ, που σημαίνει σίγουρα δεύτερη σιμ και επειδή έχει μηδενικό πάγιο είναι το μόνο που δίνει δυνατότητα περιστασιακής χρήσης όταν είναι απαραίτητο. Καμμία σχέση με πακέτα ομιλίας, εισερχόμενες κλήσεις κλπ. Γιατί μπερδεύετε πακέτα μεταξύ τους?

Αν χρειάζεται κάποιος έξτρα ίντερνετ που δεν καλύπτεται από την συμβατική τηλεφωνία του, το χρησιμοποιεί. Αν όχι το αφήνει στην αναμονή χωρίς κόστος. Αυτό είναι το πλεονέκτημα του και όχι το κόστος €/γβ ή το δυνατό δίκτυο της εταιρείας.

Είναι μία λύση που μπορεί να σε ξελασπώσει αρκετές φορές χωρίς να είσαι αναγκασμένος να πληρώνεις μηνιάτικο ή να τρως την ώρα σου να μαζεύεις κρύσταλλους και λειτουργεί άψογα στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι οι κάρτες giga WiFi on the spot ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια με αποτέλεσμα να καταλαμβάνουν πολύ χώρο στο δίκτυο. Λόγο ότι η κάρτα είναι δεύτερη καταλαμβάνει περιττές θέσης στην κεραία.

 

Λόγο αυτής της σπατάλης θα έπρεπε να υπήρχε αντίστοιχο πακέτο σε όλους τους συνδρομητές vodafone, χωρίς να χρειάζεται δεύτερη sim. Για το 2021 μια χαρά είναι τα 10€ για 40gb. Συν ότι θα κλείσει το χάσμα με τα απεριόριστα στα καρτοκινητά και το σνομπάρισμα των unlimited συμβολαίων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι συνδρομητής βονταφον ούτε σκοπεύω να γίνω. Το πακέτο αυτό απευθύνεται σε όλους που θέλουν ίντερνετ χωρίς δεσμεύσεις. Αυτό είναι το πλεονέκτημα του. Μία χαρά δουλεύει έτσι ούτε πιάνει θέσεις στην κεραία το 4G αν δεν είναι σε λειτουργία.

Το ότι φυτρώνουν σαν μανιτάρια είναι καλό για να δώσουν και οι άλλοι παρόμοια πακέτα, αφού ο κόσμος το βρίσκει συμφέρον.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι συνδρομητής βονταφον ούτε σκοπεύω να γίνω. Το πακέτο αυτό απευθύνεται σε όλους που θέλουν ίντερνετ χωρίς δεσμεύσεις. Αυτό είναι το πλεονέκτημα του. Μία χαρά δουλεύει έτσι ούτε πιάνει θέσεις στην κεραία το 4G αν δεν είναι σε λειτουργία.

Το ότι φυτρώνουν σαν μανιτάρια είναι καλό για να δώσουν και οι άλλοι παρόμοια πακέτα, αφού ο κόσμος το βρίσκει συμφέρον.

 

Εγώ όμως είμαι συνδρομητής vodafone και με επηρεάζει το ότι φυτρώνουν σαν τα μανιτάρια και καταλαμβάνει μέρος του δικτύου όταν η sim είναι ενεργή. Συνεπώς ο κάθε ένας το βλέπει από την δικιά του μεριά.

Πάντως εφόσον απέκτησες την sim τότε έγινες και εσυ συνδρομητής vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως είμαι συνδρομητής vodafone και με επηρεάζει το ότι φυτρώνουν σαν τα μανιτάρια και καταλαμβάνει μέρος του δικτύου όταν η sim είναι ενεργή. Συνεπώς ο κάθε ένας το βλέπει από την δικιά του μεριά.

 

Πάντως εφόσον απέκτησες την sim τότε έγινες και εσυ συνδρομητής vodafone.

 

Εννοώ συνδρομητής κινητής τηλεφωνίας όχι μόνο ίντερνετ. Πολύ εγωιστικό αυτό να θέλεις να είσαι μόνος σου στην κεραία.:lol::lol:

Συνδρομητής είναι αυτός που πληρώνει κάθε μήνα όχι αυτός που περιστασιακά αγοράζει προϊόν. Με την ευρύτερη έννοια είμαι συνδρομητής βέβαια.:lol:

Και βέβαια είναι ανενεργή η σιμ όταν δεν χρησιμοποιείται για οικονομία στην μπαταρία, οπότε από μένα δεν έχεις φόβο ότι σου τρώω μία θέση στην κεραία.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με έχει ξελασπώσει πάντως αυτό της vodafone, το έχω δει σαν 10 ευρώ fix τιμη -> 120 το χρόνο για να έχω ιντερνετ όπου προκύψει στο άσχετο, τα GB μαζεύονται όταν δε το χρησιμοποιώ και έχω όταν βρίσκομαι σε διάφορες καταστάσεις. πχ νοίκιασα ένα σπίτι για 4 μήνες και δεν είχε γραμμή τηλεφώνου, πότε να κάνω αίτηση να έρθει τι και όταν θα έφευγα δηλαδή θα είχα και την ποινή γιατί θα σταματούσα τη σύνδεση; Πήρα το Wifi on the spot και ξεμπέρδεψα και κάλυψα όλες τις ανάγκες (δουλειά, διασκέδαση με ταινίες και youtube) όπου και αν βρεθώ εκείνη τη στιγμή και για όσο χρειαστεί. Πατρικό το καλοκαίρι δεν έχει επίσης ιντερνετ (παλιά κατασκευή). Μια χαρά πάλι το on the spot. Θα γκρινιάξω μόνο αν δε πιάσει σήμα εκεί που βρίσκομαι. Ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν είχα κανένα πρόβλημα. Δεν είναι για torrent φυσικα αλλά όλα τα άλλα τα καλύπτει πολύ ικανοποιητικά.
Link to comment
Share on other sites

Όλους μας έχει ξελασπώσει. Ακόμα και με το 5€υρο δίνει αρκετά δεδομένα για μέση χρήση. Έχω φίλους που το χρησιμοποιούν σε ενοικιαζόμενα για παροχή wifi και έχουν σωθεί. Γιατί έχει και καλό upload για βίντεο κλήσεις. Κορυφαίο για περιστασιακή χρήση.

Επίσης μπορεί κάποιος να έχει και τα 200 δωρεάν για ώρα ανάγκης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...