Jump to content

Vodafone Giga WiFi on the spot


karib
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα το home boster το έχουμε για διαδίκτυο εκτός και εντός σπιτιού, στο εργοτάξιο επειδή ταξιδεύουμε πολύ. Μην πεις ότι δεν δουλεύει έξω από το σπίτι.:lol:

Δεν έχω οτενετ σταθερό, είναι στο όνομα φίλου και το χρησιμοποιούμε όλοι.

Δεν έχω καν σταθερό.

Το σποτ είναι τζάμπα και το έχω κυρίως στο εξωτερικό όταν χρειαστεί.

Και η κιού βασική τηλεφωνία με 3€τον μήνα. Αυτά για μένα. Οικονομικότερη λύση δεν υπάρχει. Άκου κρυστάλλους.:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

είναι στο όνομα φίλου και το χρησιμοποιούμε όλοι.

Οκ... :lol: Στείλε μου πμ να μπω και εγώ "συνεταιράκι" αν είναι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή θέλω να ενεργοποιήσω χωρίς δέσμευση το vodafone giga wifi on the spot, θέλω να μάθω κάτι που δεν το βρίσκω στο σαιτ. Αν καταναλώσω το σύνολο των gb, φράσσεται η υπηρεσία ή συνεχίζει να σε χρεώνει με ογκοχρέωση;
Link to comment
Share on other sites

Σταματάει η πρόσβαση και πρέπει να ανανεωθεί ο μήνας ή να ενεργοποιήσεις πακέτο.
Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε πει πολλές φορές, οι κάρτες δεδομένων δεν είναι συμβατές με το app, εμφανίζεται μόνο λογαριασμός και χρήση, δεν μπαίνουν από εκεί πακέτα.

 

Και δεν υπάρχει σίγουρα πλέον κανένα όριο 100 GB/μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζεις και τα λεφτά για τη συντήρηση του αριθμού? Τα λεπτά ομιλίας? Η έχεις Voip?:lol: Εχεις σκεφτεί ότι ίσως να είσαι μόνο εσύ, που χρησιμοποιείς 100 Γκίγκα τον μήνα ούτε πάνω ούτε κάτω, κάθε μήνα ανελλιπώς και χωρίς ομιλία?

Που σημαίνει ότι ταΐζεις και δεύτερη ή και τρίτη κάρτα.

Γιατί με τις παροχές που έχω στην κιού δεν μου λείπει τίποτα και απλώς το χρησιμοποιώ σαν έξτρα με το χάλια σήμα που έχει. Και στο ξαναλέω, το home boost της πράσινης δίνει απεριόριστα με 7€ τον μήνα. Γιατί επιμένεις?:lol::lol::lol:

 

Το ζήτημα είναι οτι η πράσινη έχει πλέον πολλές sim σε booster που παρόλο που οι ιδιοκτήτες τους έχουν υπογράψει ότι θα τις εχουν στο modem της οικίας τους, αυτές ταξιδεύουν σε πόλεις και χωριά οπότε από τον προηγούμενο ο μήνα έχει ξεκινήσει εκκαθάριση. Οπότε το πλεονέκτημα αυτό σιγά σιγά χάνεται.

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι οτι η πράσινη έχει πλέον πολλές sim σε booster που παρόλο που οι ιδιοκτήτες τους έχουν υπογράψει ότι θα τις εχουν στο modem της οικίας τους, αυτές ταξιδεύουν σε πόλεις και χωριά οπότε από τον προηγούμενο ο μήνα έχει ξεκινήσει εκκαθάριση. Οπότε το πλεονέκτημα αυτό σιγά σιγά χάνεται.

 

Γιατί να το κάνει αυτό? Λεφτά παίρνει δεν είναι τζάμπα.

Επίσης πως θα κάνει εκκαθάριση? Δεν έχει τεχνικά την δυνατότητα ακόμα να το κάνει και αν το είχε κάνει θα γινόταν αυτόματα για όλους και όχι σιγά σιγά. Μία χαρά δουλεύουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το κάνει αυτό? Λεφτά παίρνει δεν είναι τζάμπα.

Επίσης πως θα κάνει εκκαθάριση? Δεν έχει τεχνικά την δυνατότητα ακόμα να το κάνει και αν το είχε κάνει θα γινόταν αυτόματα για όλους και όχι σιγά σιγά. Μία χαρά δουλεύουν όλα.

 

Καλά προφανώς και πληρώνεται αλλά με βάση τους όρους είναι προϊόν που ανοίκει και δουλεύει στο σταθμό βάσης της περιοχής που λειτουργεί το σταθερό. Τόσα χρόνια ωστόσο το είχε "ξεκλείδωτο" ο οποτε εάν το έπαιρνες σε άλλη τοποθεσια αυτό κουμπωνε και λειτουργούσε παντού. Τεχνικά έχει την δυνατότητα. Κλειδώνει την δήλωση της sim, αυτό το 89300.... Που φαίνεται ως δήλωση στην οικία κεραία που λειτουργεί και η γραμμή του σταθερού και" banαρει" το sim code για τους υπόλοιπους σταθμους βάσης, κάτι εύκολο για την κάθε εταιρία. Με την έλευση του 5g και την διάθεση προγραμμάτων Unlimited θέλει να μαζέψει της τρύπες που έχει αφήσει. Προσωπικά ξέρω μια περίπτωση φίλου που επερνε τον εξοπλισμό στο εξοχικο και πλεον δεν λειτουργεί. Μάλιστα του είχε έρθει ενημερωτικό SMS που του "υπενθυμιζε" ότι το Booster λειτουργεί μόνο στην διεύθυνση εγκατάστασης του σταθερού. Σε άλλες 2 περιπτώσεις που ξέρω ακόμα δεν έχει γίνει κάτι. Εγώ που το έψαξα με φίλο που εργάζεται σε κατάστημα, όντως μου ανέφερε ότι εχουν ενημερωθεί από τον προηγούμενο μήνα ότι η cosmote ξεκινησε το ξεκαθάρισμα πράγμα που επιβεβαιωθηκε μετά από κάνα 2 βδομάδες με το SMS και την μην λειτουργεία τις περίπτωσης που ανέφερα. Προσωπικά και εγώ από την αρχή δεν το πίστεψα αλλά δυστυχώς διαψευστηκαν οι ελπίδες μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να κλειδώσει σε μία κεραία στο λεκανοπέδιο που βρίσκεται στον Υμηττό και να αποκλειστεί μία συσκευή που βρίσκεται σε ένα ταξί πχ. και κινείται και μπορεί να αλλάζει συνεχώς κυψέλες. Μόνη περίπτωση που στέκει λογικά είναι να μην επιτρέπει μεγάλες γεωγραφικές μετακινήσεις, πράγμα πάλι δύσκολο γιατί θα το είχε ήδη κάνει. Επομένως δεν την ενδιαφέρει εκτός αν θέλει να κόψει τελείως αυτή την υπηρεσία στην προσπάθεια να αυξήσει την τιμή.

Πάντως σε πάνω από 10 ταξιτζήδες που ξέρω λειτουργεί κανονικά σε όλη την Ελλάδα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να ενημερώσει τα καταστήματα ότι αρχίζει εκκαθάριση, αφού λογικά δε δουλεύει εκτός οικίας. Ράδιο αρβύλα φίλε πρέπει να είναι και να λειτουργεί εκφοβιστικά σε τυχαίους συνδρομητές με μεγάλη γεωγραφική απόσταση.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να κλειδώσει σε μία κεραία στο λεκανοπέδιο που βρίσκεται στον Υμηττό και να αποκλειστεί μία συσκευή που βρίσκεται σε ένα ταξί πχ. και κινείται και μπορεί να αλλάζει συνεχώς κυψέλες. Μόνη περίπτωση που στέκει λογικά είναι να μην επιτρέπει μεγάλες γεωγραφικές μετακινήσεις, πράγμα πάλι δύσκολο γιατί θα το είχε ήδη κάνει. Επομένως δεν την ενδιαφέρει εκτός αν θέλει να κόψει τελείως αυτή την υπηρεσία στην προσπάθεια να αυξήσει την τιμή.

Πάντως σε πάνω από 10 ταξιτζήδες που ξέρω λειτουργεί κανονικά σε όλη την Ελλάδα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να ενημερώσει τα καταστήματα ότι αρχίζει εκκαθάριση, αφού λογικά δε δουλεύει εκτός οικίας. Ράδιο αρβύλα φίλε πρέπει να είναι και να λειτουργεί εκφοβιστικά σε τυχαίους συνδρομητές με μεγάλη γεωγραφική απόσταση.

 

η κεραια προφανως δεν ειναι μια πλεον και δεν ειναι μια (Υμηττος) αλλα δουλευει με Κυψελες οπως λες διασπαρτες (οι γνωστοι υπερμεγεθεις θερμοσηφωνες που βλεπουμε :p:p . Πχ. στην περιοχη μου , Κεντρο Δαγκλη εξυπηρετουνται ο Αγιος Νικολαος , και τα μισα Κ. Πατησια . Εαν ενα Booster κλειδωθει εκει εαν μεταβει Ανω Πατησια (η κεραια εκει ειναι πανω στο Κεντρο Αλυσιδα) τοτε δεν θα δουλευει. Και εγω το βλεπω δυσκολο να γινει και ελπιζω να μην υλοποιηθει. Το οτι το εχει καποιος στο ταξι του δεν λεει κατι γιατι οποιος το εχει , στο συμβολαιο που εχει υπογραψει αναφερει οτι το προμηθευτηκε για χρηση στο σπιτι και μαλιστα εχει υπογραψει μεσα στην συμβαση το λεγομενο homezoning , το οποιο αναφερει συγκεκριμενα γεωγραφικο μηκος και πλατος χρησης.

Αρα οτι το εχει καποιος και το χρησιμοποιει, απο ενα bug του συστηματος, εκτος σπιτιου καιρο , δεν τον νομιμοποιει τωρα.

Ο λογος που ενημερωσαν τα καταστηματα ηταν γιατι απο εκει διαπιστωσαν την ζημια. Ο πωλητης ελεγε στον πελατη ''παρ το και πηγαινε το και στο χωριο τσαμπα , παιζει''.

Link to comment
Share on other sites

 

Ο λογος που ενημερωσαν τα καταστηματα ηταν γιατι απο εκει διαπιστωσαν την ζημια. Ο πωλητης ελεγε στον πελατη ''παρ το και πηγαινε το και στο χωριο τσαμπα , παιζει''.

 

Επομένως ήταν εν γνώσει της εταιρείας η προώθηση. Ακόμα πιο δύσκολο να καταργηθεί γιατί όλοι θα τα επιστρέψουν. Όσο για τα συμβόλαια, όλοι υπογράφουν χωρίς να διαβάσουν τα ψιλά γράμματα και αφού δουλεύει παντού, δεν κάνουν κάτι παράνομο γιατί δεν είναι δικό τους λάθος αλλά τεχνικό θέμα της εταιρείας.

Μην ανησυχείς, γιατί το μόνο που θα κάνουν είναι να ανεβάσουν την τιμή. Και πάλι όμως θα συμφέρει αν γίνεται κανονική χρήση σε δεύτερο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως ήταν εν γνώσει της εταιρείας η προώθηση. Ακόμα πιο δύσκολο να καταργηθεί γιατί όλοι θα τα επιστρέψουν. Όσο για τα συμβόλαια, όλοι υπογράφουν χωρίς να διαβάσουν τα ψιλά γράμματα και αφού δουλεύει παντού, δεν κάνουν κάτι παράνομο γιατί δεν είναι δικό τους λάθος αλλά τεχνικό θέμα της εταιρείας.

Μην ανησυχείς, γιατί το μόνο που θα κάνουν είναι να ανεβάσουν την τιμή. Και πάλι όμως θα συμφέρει αν γίνεται κανονική χρήση σε δεύτερο χώρο.

 

Καλα σιγουρα το ηξεραν. Τωρα εγω ειμαι αισιοδοξος οτι θα παρουν πισω το μετρο , γιατι εαν δεν το κανουν θα εχουμε αλλα. Εφοσον δεν υπαρχει καποιο πεδιο στο συμβολαιο οτι σου επιτρεπει να το παιρνεις οπου θες τοτε το τραβανε οποτε θελουν και το κοβουν. Τα ανεπισημα δεν λενε τπτ.

Εχω πλατιασει πολυ στο off topic και συγνωμη γι αυτο.

εγω ευελπιστω στα καλυτερα για εμας γιατι την ζαχαρωνω την υπηρεσια πολυ και εγω. :D:D

Link to comment
Share on other sites

Μα το home boster το έχουμε για διαδίκτυο εκτός και εντός σπιτιού, στο εργοτάξιο επειδή ταξιδεύουμε πολύ. Μην πεις ότι δεν δουλεύει έξω από το σπίτι.:lol:

Δεν έχω οτενετ σταθερό, είναι στο όνομα φίλου και το χρησιμοποιούμε όλοι.

Δεν έχω καν σταθερό.

Το σποτ είναι τζάμπα και το έχω κυρίως στο εξωτερικό όταν χρειαστεί.

Και η κιού βασική τηλεφωνία με 3€τον μήνα. Αυτά για μένα. Οικονομικότερη λύση δεν υπάρχει. Άκου κρυστάλλους.:lol::lol::lol:

 

Έχει όριο ταχύτητας 60Mbit?

Link to comment
Share on other sites

 

 

εγω ευελπιστω στα καλυτερα για εμας γιατι την ζαχαρωνω την υπηρεσια πολυ και εγω. :D:D

 

Γι αυτό δίνει και ξεχωριστό λογαριασμό. Έχεις αργήσει μερικά χρόνια αν βέβαια το χρειάζεσαι.:lol: Αλλιώς για περιστασιακή χρήση το wifi on the spot είναι καλύτερο μακράν.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε με το home speed booster έχουμε μια sim στο κινητό μας με 100GB με 6.80€ το μήνα και πας σε όλη την Ελλάδα, καλά κατάλαβα;
Link to comment
Share on other sites

Οπότε με το home speed booster έχουμε μια sim στο κινητό μας με 100GB με 6.80€ το μήνα και πας σε όλη την Ελλάδα, καλά κατάλαβα;
Καμμία σχέση όλα όσα έγραψες. Μην βγαίνουμε τελείως οφτοπικ. Κάνε μία αναζήτηση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν σε περίπτωση θέλω να κάνω διακοπή της σύνδεσης, θα πληρώσω κάποιο πέναλτι;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν σε περίπτωση θέλω να κάνω διακοπή της σύνδεσης, θα πληρώσω κάποιο πέναλτι;

 

Απλα δεν την χρησιμοποιείς.Αφου δεν έχει πάγιο δεν σε επιβαρύνει κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε με το home speed booster έχουμε μια sim στο κινητό μας με 100GB με 6.80€ το μήνα και πας σε όλη την Ελλάδα, καλά κατάλαβα;

 

Παρακολουθώ και εγώ το νήμα και η αλήθεια είναι ότι και εγώ αυτό κατάλαβα. Και μπήκα να το ψάξω λίγο. Αλλά εάν κατάλαβα καλά είναι ενίσχυση σήματος; Διορθώστε με ρε παιδιά....

Link to comment
Share on other sites

Θα διαγραφούν τα σχόλια γιατί το έχουμε παρατραβηξει. Εδώ μιλάμε μόνο για το wifi on the spot. Κάντε μία αναζήτηση.Έχετε καταλάβει λάθος. Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ενεργοποίησα το πακέτο με τα 5 ευρω και 10 giga. Μου έδωσε και 5300 προς Ε.Ε.

Αυτα ειναι μονο σε περίπτωση roaming ??

Γιατι σαν υπόλοιπο μου γραφει 15 gb.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ενεργοποίησα το πακέτο με τα 5 ευρω και 10 giga. Μου έδωσε και 5300 προς Ε.Ε.

 

Αυτα ειναι μονο σε περίπτωση roaming ??

 

Γιατι σαν υπόλοιπο μου γραφει 15 gb.

Ναι, από λάθος συστήματος προσθέτει τα δεδομένα ροαμινγκ με τα κανονικά δεδομένα. Η βοντα έχει θέμα λογισμικού αλλά μην δίνεις σημασία σε τέτοιες ασήμαντες λεπτομέρειες. Κανένας δεν δίνει τέτοιαν όγκο για χρήση στο εξωτερικό με 5€.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ενεργοποίησα το πακέτο με τα 5 ευρω και 10 giga. Μου έδωσε και 5300 προς Ε.Ε.

Αυτα ειναι μονο σε περίπτωση roaming ??

Γιατι σαν υπόλοιπο μου γραφει 15 gb.

 

Να θυμίσω ότι μονο με τα ίδια πακέτα αν ανανεώσεις μεταφερεται η λήξη τους.

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλαν σήμερα στο mail το συμβόλαιο να το αποδεχτώ και γράφει για 24 μήνες. Το προηγούμενο που είχα κάνει ήταν για 12 μήνες.

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...