Jump to content

Vodafone Giga WiFi on the spot


karib
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κερνάει το μαγαζί. Επειδή ρωτάς για ανανέωση, ελπίζω να έχεις ήδη καταλάβει ότι πρόκειται για συμβόλαιο, όχι καρτοκινητό. Είναι συμβόλαιο μηδενικού παγίου, οπότε για να στο δώσουν πρέπει να μην είσαι στον Τειρεσία κινητής, να έχεις σταθερή διεύθυνση, να είσαι κάτοικος Ελλάδας, κτλ.

 

 

Καλημέρα. Ναι το κατάλαβα ότι είναι συμβόλαιο. Έχω όλες της προϋποθέσεις για να το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Ένα δεν έχω καταλάβει από το παρόν νήμα. Μπορούμε τελικά να δούμε το υπόλοιπο των MB και να κάνουμε ανανέωση μέσω του My Vodafone App;
Link to comment
Share on other sites

Ένα δεν έχω καταλάβει από το παρόν νήμα. Μπορούμε τελικά να δούμε το υπόλοιπο των MB και να κάνουμε ανανέωση μέσω του My Vodafone App;

 

Υπόλοιπο βλέπεις ναι,ενεργοποίηση πακέτου ναι αλλά απο άλλη σελίδα όταν έχεις συνδεθεί μέσα απο τη ίδια σύνδεση και όχι απο όποιο δίκτυο να είναι .

Πχ εγω δεν μπορώ να σου ενεργοποιήσω πακέτο αλλά μπορώ να δω υπάλοιπο ή να σου πληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω βάλει τη sim του Giga WiFi on the spot σε iPhone 12 αλλά δε μπορώ να κάνω hotspot ώστε να συνδεθούν άλλες συσκευές. Υπάρχουν συγκεκριμένες ρυθμίσεις για iOS που πρέπει να γίνουν;
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει τη sim του Giga WiFi on the spot σε iPhone 12 αλλά δε μπορώ να κάνω hotspot ώστε να συνδεθούν άλλες συσκευές. Υπάρχουν συγκεκριμένες ρυθμίσεις για iOS που πρέπει να γίνουν;
Έφτιαξες νέο APN με όνομα internet (δεν πειράζεις τα υπόλοιπα) και το ενεργοποίησες?

Έχεις ίντερνετ αλλά δεν μπορείς να μοιράζεις?

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξες νέο APN με όνομα internet (δεν πειράζεις τα υπόλοιπα) και το ενεργοποίησες?

Έχεις ίντερνετ αλλά δεν μπορείς να μοιράζεις?

 

 

Αυτό ακριβώς. Έχω Ίντερνετ αλλά δε μπορώ να το μοιράσω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Έχω Ίντερνετ αλλά δε μπορώ να το μοιράσω
Δεν ξέρω από αιφον αλλά θεωρητικά κάτι παίζει στο τηλέφωνο στις ρυθμίσεις.

Για δοκίμασε να βάλεις την σιμ σε ένα άλλο τηλέφωνο αντροιντ για να είσαι σίγουρος ότι δουλεύει η κάρτα.

Εναλλακτικά για δοκίμασε να συνδέσεις το τηλέφωνο σου σε κάποιο υπολογιστή με USB δίνοντας την εντολή για μόντεμ/σύνδεση ίντερνετ, όχι μεταφορά αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει τη sim του Giga WiFi on the spot σε iPhone 12 αλλά δε μπορώ να κάνω hotspot ώστε να συνδεθούν άλλες συσκευές. Υπάρχουν συγκεκριμένες ρυθμίσεις για iOS που πρέπει να γίνουν;

Ρυθμίσεις > Δεδομένα > Κινητό Δίκτυο Δεδομένων και θα δεις πιο κάτω το APN του Προσωπικού Hotspot, θα πρέπει και εκεί να έχεις τη λέξη INTERNET (σκέτο) ως ΑΡΝ και όχι μόνο στην πρώτη επιλογή του ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις > Δεδομένα > Κινητό Δίκτυο Δεδομένων και θα δεις πιο κάτω το APN του Προσωπικού Hotspot, θα πρέπει και εκεί να έχεις τη λέξη INTERNET (σκέτο) ως ΑΡΝ και όχι μόνο στην πρώτη επιλογή του ίντερνετ.

 

Δούλεψε έτσι. Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

ελαβα με κουριερ την σιμ και περιμενω 10 μερες να ενεργοποιηθει,εχω μιλησει στο τσατ 5 ατομα ,εχω παρει 10 τηλ και τιποτα,ενας μου ειπε οτι το νουμερο ειναι σε αλλο ονομα .αλλη μου ειπε προβληματα στα συστηματα,αλλος μου ειπε οτι εχω αιτηθει συμπληρωματικο ατομο? , μεχρι και σιριαλ απο τη σιμ μου ζητησε καποιος.σημερα μιλησα με μια και μου ειπε οτι θα με τηλ το απογευμα αφου βρει την ακρη ,ακομα περιμενω... εχει συμβει και σε κανενα αλλο? ελεος
Link to comment
Share on other sites

ελαβα με κουριερ την σιμ και περιμενω 10 μερες να ενεργοποιηθει,εχω μιλησει στο τσατ 5 ατομα ,εχω παρει 10 τηλ και τιποτα,ενας μου ειπε οτι το νουμερο ειναι σε αλλο ονομα .αλλη μου ειπε προβληματα στα συστηματα,αλλος μου ειπε οτι εχω αιτηθει συμπληρωματικο ατομο? , μεχρι και σιριαλ απο τη σιμ μου ζητησε καποιος.σημερα μιλησα με μια και μου ειπε οτι θα με τηλ το απογευμα αφου βρει την ακρη ,ακομα περιμενω... εχει συμβει και σε κανενα αλλο? ελεος

 

Είμαι στην ίδια κατάσταση , παρέλαβα την SIM πριν 22 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

ελαβα με κουριερ την σιμ και περιμενω 10 μερες να ενεργοποιηθει,εχω μιλησει στο τσατ 5 ατομα ,εχω παρει 10 τηλ και τιποτα,ενας μου ειπε οτι το νουμερο ειναι σε αλλο ονομα .αλλη μου ειπε προβληματα στα συστηματα,αλλος μου ειπε οτι εχω αιτηθει συμπληρωματικο ατομο? , μεχρι και σιριαλ απο τη σιμ μου ζητησε καποιος.σημερα μιλησα με μια και μου ειπε οτι θα με τηλ το απογευμα αφου βρει την ακρη ,ακομα περιμενω... εχει συμβει και σε κανενα αλλο? ελεος
Ναι, έχει γίνει λάθος στην εγγραφή.

Εγώ την πήρα από κατάστημα και πετάξανε δύο λόγω λάθους εγγραφής στο σύστημα.

Τελικά ήρθε ένα παιδί στο ίδιο κατάστημα και έγραψε αυτά που έπρεπε να γράψει και η 3η σιμ λειτούργησε.

Έφαγα κοντά 2 ώρες προσπαθώντας να βρω λύση.

Μην σου τύχει. Άσχετα άτομα άσχετο λογισμικό.

Αν μπορείς να πας σε ένα κατάστημα πήγαινε. Δεν κοστίζει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανα αιτημα για ακυρωση. παντως πολυ παραμυθι η voda.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

απο την αρχη πηγε στραβα η δουλεια , δεν μπορουσα να κανω αιτηση με τον chrome ,ουτε με το κινητο.ουτε με τον edge, στο τελος μονο με μοζιλα ,να φανταστητε οτι εστειλα τα δικαιολογητικα σε 3 διαφορετικα εμαιλ ,που μου δωσανε. τα εστειλα και σκαναρισμενα . μετα μου ειπαν μονο φωτο... οτι νανε..... μετα απο 2 εβδομαδες μου στειλαν μειλ να κανω αποδοχη το συμβολαιο 3 φορες σε διαφορετικες ημερομηνιες μιλαμε εντελως οτι νανε...

Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανα αιτημα για ακυρωση. παντως απο την αρχη πηγε στραβα η δουλεια , δεν μπορουσα να κανω αιτηση με τον chrome ,ουτε με το κινητο.ουτε με τον edge, στο τελος μονο με μοζιλα ,να φανταστητε οτι εστειλα τα δικαιολογητικα σε 3 διαφορετικα εμαιλ ,που μου δωσανε. τα εστειλα και σκαναρισμενα . μετα μου ειπαν μονο φωτο... οτι νανε..... μετα απο 2 εβδομαδες μου στειλαν μειλ να κανω αποδοχη το συμβολαιο 3 φορες σε διαφορετικες ημερομηνιες μιλαμε εντελως οτι νανε...

 

Τώρα με τον κορωνοϊό δεν δουλεύει τίποτα. Η καλύτερη λύση είναι κατάστημα και δεν φεύγεις αν δεν δουλέψουν όλα.

Αν πέσεις σε λάθος άτομα, στάθηκες άτυχος.

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη πηγα στο εδω τοπικο καταστημα , τους λεω μονο σιμ, δεν υπαρχει λεει ,40 ευρω λεει[ ηθελε να σμπρωξει τη συσκευη spot} μετα αρχισαν τα κουλά με το eshop....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σκέφτομαι και εγώ μόνο για αγορά κάρτας, με σκοπό να την έχω 2η σιμ στο κινητό μόνο για ίντερνετ, μιας και η κοσμοτε σε περίοδο χωρίς προσφορές δίνει με 8,50€ 3gb ίντερνετ.

Οι απορίες μου είναι οι εξής :

- Είδα πως είναι συμβόλαιο, που όμως αν δεν αγοράσεις κάποιον μήνα gb σου έρχεται μηδενικός λογαριασμός. Αν το κάνεις αυτό συνεχόμενα, δλδ δεν αγοράσεις για 6 μήνες, τι γίνεται?

- Το συμβόλαιο αυτό τι διάρκεια έχει ?

- Θα μείνει για πάντα μηδενικό εφόσον δεν αγοράζεις gb?

- υπάρχει περίπτωση μετά από 6 μήνες πχ, να βάλουν κανένα πάγιο και να ήμαστε δεμενοι ?

 

Γενικότερα δεν έμπλεκα με συμβόλαια, αλλά απαντήσεις σε αυτά δεν έχω βρει.

Επίσης κατά την άποψή σας συμφέρει αυτό δεδομένου πως το κάνουμε για δεδομένα και μόνο ? Υπάρχει εναλλακτική ?

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η Εγγυημένη διάρκεια συμβολαίου είναι 12 μήνες.

¨οπως προβλέπεται από τον κανονισμό Ε.Ε.Τ.Τ. κατα την διάρκεια του συμβολαίου δεν μπορει να αυξηθί η τιμή ούτε να μειωθούν οι παροχές.

Δεν γνωρίζω τι μπορει να γίνει μετά , αλλά σίγουρα θα είσαι ελεύθερος να φύγεις. Δεν μπορούν να σε δέσουν με κανενα τρόπο.

Αν περάσουν οι 12 μήνες και δεν έχεις συμβόλαιο φεύγεις όποτε θες κάτι που ισχύει και ΄κατά την διάρκεια των 12 μηνών αφού δεν πρόκειται να πληρώσεις τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, όταν το πρόγραμμα έχει πάγιο 0€ ο πελάτης μπορεί να φύγει όποτε θέλει (αφού η ρήτρα υπολογίζεται με βάση τα πάγια των επόμενων μηνών), αν η εταιρία ανεβάσει το πάγιο του δίνεται η δυνατότητα να φύγει αζημίως.

 

Δεν σου εγγυάται κανένας ότι τα ίδια πακέτα θα ισχύουν και σε 12 μήνες, ή ότι θα είναι για πάντα χωρίς μηνιαίο πάγιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σκέφτομαι και εγώ μόνο για αγορά κάρτας, με σκοπό να την έχω 2η σιμ στο κινητό μόνο για ίντερνετ, μιας και η κοσμοτε σε περίοδο χωρίς προσφορές δίνει με 8,50€ 3gb ίντερνετ.

Οι απορίες μου είναι οι εξής :

- Είδα πως είναι συμβόλαιο, που όμως αν δεν αγοράσεις κάποιον μήνα gb σου έρχεται μηδενικός λογαριασμός. Αν το κάνεις αυτό συνεχόμενα, δλδ δεν αγοράσεις για 6 μήνες, τι γίνεται?

- Το συμβόλαιο αυτό τι διάρκεια έχει ?

- Θα μείνει για πάντα μηδενικό εφόσον δεν αγοράζεις gb?

- υπάρχει περίπτωση μετά από 6 μήνες πχ, να βάλουν κανένα πάγιο και να ήμαστε δεμενοι ?

 

Γενικότερα δεν έμπλεκα με συμβόλαια, αλλά απαντήσεις σε αυτά δεν έχω βρει.

Επίσης κατά την άποψή σας συμφέρει αυτό δεδομένου πως το κάνουμε για δεδομένα και μόνο ? Υπάρχει εναλλακτική ?

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Μπες στο τσατ της εταιρείας να ρωτήσεις ότι θέλεις να έχεις και υπεύθυνες απαντήσεις.

Για όλα όσα ρωτάς έχουν δοθεί απαντήσεις εδώ στο νήμα.

Διάβασε λίγο, αλλά η ίδια η εταιρεία θα σου δώσει σωστές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

συνδέθηκα μετά από καιρό με το ρουτερ και είδα ότι εκτός από τα 200 mb έχει ακόμα 10gb έως 21-3 πακέτο mega boost !

Πως προέκυψε άραγε ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

συνδέθηκα μετά από καιρό με το ρουτερ και είδα ότι εκτός από τα 200 mb έχει ακόμα 10gb έως 21-3 πακέτο mega boost !

 

Πως προέκυψε άραγε ?

Προφανώς το αγόρασες κατά λάθος.:lol:

Κάπου έκανες κλικ.

Για δες πόσο είναι ο λογαριασμός.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το αγόρασες κατά λάθος.:lol:

Κάπου έκανες κλικ.

Για δες πόσο είναι ο λογαριασμός.

 

με τίποτα, δεν είχα χρέωση

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τυχερός μάλλον. Ψάξε λίγο να μας πεις κι εμάς το κόλπο.:lol:

 

τι να πω? δεν ξέρω, είχα μήνες να το ανοίξω :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...