Jump to content

Vodafone Giga WiFi on the spot


karib
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με ενδιαφερει να μαθω περισσοτερα για το εν λογω προγραμμα δεδομενων, με καρτοκινητη vodafone.

Εννοειτε οτι εχω διαβασει ολες τις σχετικες πληροφοριες:

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10780

καθως και εδω

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=8638

μιας και με ενδιαφερει η χρήση αυτου του προγραμματος στο εξωτερικο.

 

Παρα τις πληροφοριες στις πιο πανω επισημες σελιδες, εξακολουθω να εχω μερικες πρακτικες αποριες.

Ελπιζω καποιοι να εχουν ηδη χρησιμοποιησει το προγραμμα, ή να ξέρουν, ώστε να τις λύσουμε.

 

Απορίες:

- χρειαζεται απαραιτήτως η αγορά νέας sim, πχ. με το πακετο των 20 ευρω? Ρωτω γιατι εχω ηδη μια sim καρτοκινητης vodafone, και σκεφτομαι οτι ισως δεν χρειαζεται αγορα νεας sim, απλα ισως μονο, να δηλωθει το σωστο apn στο προγραμμα vodafone mobile broadband, δηλαδη το apn web.session.

 

- ανελιπώς καθε φορα που συνδεεται καποιος στο καρτοιντερνετ, το πρωτο πραγμα που κανει, ειναι να συμπληρωνει στοιχεια στην αντιστοιχη σελιδα της vodafone που τον 'πεταει΄ το software της vodafone μολις συνδεθει στο δικτυο, και να δηλωνει ποσο θελει να σερφαρει(ωρα/μερα/μερες κλ) ωστε να αγορασει εκεινη τη στιγμη, και να 'προπληρωσει' το ποσο θα σερφαρει? Ετσι λειτουργει το καρτοιντερνετ, ή καταλαβα κατι λαθος;

 

- πως παει η διαδικασια? βαζεις τα στοιχεια στην ιστοσελιδα, σου ερχεται sms με κωδικο, μετα τον ξαναβαζεις στην ιστοσελιδα, και μετα επιτελους....σερφαρεις?

 

- γιατι καποιος να προτιμησει το 'vodafone καρτοιντερνετ', και οχι το 'vodafone ολη μερα', που με 1 ευρω, σου δινει απεριοριστο σερφαρισμα για ολη μερα?

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει να μαθω περισσοτερα για το εν λογω προγραμμα δεδομενων, με καρτοκινητη vodafone.

Εννοειτε οτι εχω διαβασει ολες τις σχετικες πληροφοριες:

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10780

καθως και εδω

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=8638

μιας και με ενδιαφερει η χρήση αυτου του προγραμματος στο εξωτερικο.

 

Παρα τις πληροφοριες στις πιο πανω επισημες σελιδες, εξακολουθω να εχω μερικες πρακτικες αποριες.

Ελπιζω καποιοι να εχουν ηδη χρησιμοποιησει το προγραμμα, ή να ξέρουν, ώστε να τις λύσουμε.

 

Απορίες:

- χρειαζεται απαραιτήτως η αγορά νέας sim, πχ. με το πακετο των 20 ευρω? Ρωτω γιατι εχω ηδη μια sim καρτοκινητης vodafone, και σκεφτομαι οτι ισως δεν χρειαζεται αγορα νεας sim, απλα ισως μονο, να δηλωθει το σωστο apn στο προγραμμα vodafone mobile broadband, δηλαδη το apn web.session.

 

οχι...απλα παιρνεις καρτες ανανεωσης απο βονταφον βαζεις τον κωδικο μεσω του browser και συνεχιζεις

 

- ανελιπώς καθε φορα που συνδεεται καποιος στο καρτοιντερνετ, το πρωτο πραγμα που κανει, ειναι να συμπληρωνει στοιχεια στην αντιστοιχη σελιδα της vodafone που τον 'πεταει΄ το software της vodafone μολις συνδεθει στο δικτυο, και να δηλωνει ποσο θελει να σερφαρει(ωρα/μερα/μερες κλ) ωστε να αγορασει εκεινη τη στιγμη, και να 'προπληρωσει' το ποσο θα σερφαρει? Ετσι λειτουργει το καρτοιντερνετ, ή καταλαβα κατι λαθος;

 

λαθος κανεις...απλα ενεργοποιεις και μετα εχεις για 10 μερες πχ...αναλογα ποσο καιρο εχεις αγορασει

 

- πως παει η διαδικασια? βαζεις τα στοιχεια στην ιστοσελιδα, σου ερχεται sms με κωδικο, μετα τον ξαναβαζεις στην ιστοσελιδα, και μετα επιτελους....σερφαρεις?

 

βαζεις τον κωδικο της καρτας στην ιστοσελιδα που θα σου βγει και αρχιζεις σερφαρισμα

πρωτα πρεπει να συνδεθεις απο το προγραμμα της βοντα

εχει οδηγιες στο κουτι που αγοραζεις το στικακι

 

- γιατι καποιος να προτιμησει το 'vodafone καρτοιντερνετ', και οχι το 'vodafone ολη μερα', που με 1 ευρω, σου δινει απεριοριστο σερφαρισμα για ολη μερα?

 

το 1ο ειναι για πισι και το αλλο ειναι για κινητα

επισης το 2ο σου δινει ογκο 15 mb και μετα σου κατεβαζει ταχυτητα

 

οι απαντησεις στην παραθεση

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Νεες διευκρινιστικες ερωτησεις:

 

- Οι καρτες ανανεωσης, ειναι οι γνωστες καρτες που βαζουμε στα καρτοκινητα της vodafone, ή κατι αλλο ξεχωριστο?

 

- Το 'ποσο καιρο εχεις αγορασει'(αντιγραφη απο την παραθεση πιο πανω), εξαρταται απο τι? Τι δηλωσες στην ιστοσελιδα οταν περασες τον κωδικο της καρτας ανανεωσης;

 

- Αρα εγω που εχω και καρτα sim καρτοκινητης vodafone, και μοντεμ vodafone(απο αλλο prepaid προγραμμα), δεν χρειαζεται να αγορασω τιποτε? Μονο δηλωνω στο προγραμμα της vodafone mobile broadband το σωστο apn, και τελος;

Link to comment
Share on other sites

Νεες διευκρινιστικες ερωτησεις:

 

- Οι καρτες ανανεωσης, ειναι οι γνωστες καρτες που βαζουμε στα καρτοκινητα της vodafone, ή κατι αλλο ξεχωριστο?

 

οχι...ειναι καρτες που τις αγοραζεις απο καταστηματα βονταφον

 

- Το 'ποσο καιρο εχεις αγορασει'(αντιγραφη απο την παραθεση πιο πανω), εξαρταται απο τι? Τι δηλωσες στην ιστοσελιδα οταν περασες τον κωδικο της καρτας ανανεωσης;

 

οχι...απο το ποσο της καρτας που θα αγορασεις

15 ευρω 20 μερες...και παει λεγοντας..στο σαιτ της βοντα θα τα βρεις

 

- Αρα εγω που εχω και καρτα sim καρτοκινητης vodafone, και μοντεμ vodafone(απο αλλο prepaid προγραμμα), δεν χρειαζεται να αγορασω τιποτε? Μονο δηλωνω στο προγραμμα της vodafone mobile broadband το σωστο apn, και τελος;

 

τι μοντεμ εχεις?φλασσακι

δεν νομιζω να κανει η καρτα του καρτοκινητου..θες 3g..δεν ξερω ακριβως

 

παλι στην παραθεση οι απαντησεις

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθω να μπερδευομαι.

Εστω οτι αγοραζω το πακετακι πληρες, 50 ευρω.

Εχει μεσα λεει 30 ημερες δωρεαν internet. Μαλιστα. Αν εγω κανω χρηση εκτος ελλαδας, στην ευρωπαικη ενωση, σε τι πακετο 'θα πεσω'? Που θα με βαλει? Με βαση ποιο πακετο?

Πχ. επειδη κυριως για χρηση στην ευρωπη το θελω, απο τα 2 πακετα που περιγραφει εδω

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10780

με βολευει αυτο με τις 7 ημερες-150mb-25ευρω.

Πως θα το δηλωσω?

 

Αν θελω να κανω χρηση στο εξωτερικο, για 7μερο-150mb, πρεπει να πηγαινω να αγοραζω 25ευρες καρτες, ειδικα για εξωτερικο, απο καταστημα vodafone?

Γιατι για εντος ελλαδας, εδω

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=8638

δειχνει επιλογες 20 και 40 ευρω.

Ναι αλλα εγω θελω για εξωτερικο, 25 ευρω-7 μερες.

 

 

 

 

Τι πρεπει να αγορασω, και πως αυτο δηλωνεται στο συστημα της vodafone?

Αγοραζω 25ευρη καρτα, ζητωντας τη-λεγοντάς τους στο καταστημα της vodafone, οτι την θελω για εκτος ελλαδας στην ΕΕ, για το πακετο 7μερες-150mb-25 ευρω?

Και μετα να υποθεσω, οτι οταν θα παω για πρωτη φορα να συνδεθω, εκτος ελλαδας, οντας πια σε περιαγωγη, οτι στην ιστοσελιδα της vodafone που με 'πεταει' μολις συνδεθει το λογισμικο του vodafone mobile broadband, θα μου δινει επιλογη να δηλωσω το συγκεκριμενο πακετο? (γιατι οπως λεει στη σελιδα, δεν γινεται να εχεις ξεκινησει το πακετο στην ελλαδα-να εχει ξεκινησει η χρεωση-και να το συνεχισεις στο εξωτερικο, αρα συμπεραινω, οτι το ξεκινω στο εξωτερικο μόνο, αλλιως την πάτησα)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, υπαρχει ρουτερ που να βαζουμε την καρτα ιντερνετ μεσα και να εχουμε νετ μεσω wifi σε περισοτερα απο ενα λαπτοπ? σκεφτηκα την λυση με ανδροιντ κινητο αλλα ζεσταινονται ευκολα αυτα... ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

@Karib

όλες οι απορίες λύνονται αν διαβάσεις τις παραπομπές που μας έστειλες

Κάνω μια αντιγραφή για εσένα :Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχεις αγοράσει την υπηρεσία Vodafone KartoInternet στην Ελλάδα.

Μπορείς να ανανεώσεις το χρόνο πρόσβασης ΜΟΝΟ μέσω SMS. Καταχωρείς τον αριθμό κινητού Vodafone, παραλαμβάνεις τον κωδικό που σου αποστέλλεται σε αυτόν τον αριθμό, και τον καταχωρείς στο αντίστοιχο πεδίο.

Δεν υπάρχουν λοιπόν κάρτες για το εξωτερικό. Χρεώνεις το κινητό σου VODAFONE .

Σημειώσεις:

Η ανανέωση χρόνου πρόσβασης μέσω πιστωτικής κάρτας ή scratch card δεν είναι διαθέσιμη για το KartoInternet Abroad.

Εάν ο χρόνος πρόσβασης έχει ξεκινήσει στην Ευρωπαϊκή Ζώνη και υπάρχει υπόλοιπος χρόνος ή όγκος, μπορεί να συνεχιστεί στον Υπόλοιπο κόσμο και αντίστροφα. Εάν ο χρόνος πρόσβασης έχει ξεκινήσει στην Ελλάδα, δεν μπορεί να συνεχιστεί στο εξωτερικό και αντίστροφα.

Η πλοήγηση στην ιστοσελίδα της Vodafone http://www.vodafone.gr καταναλώνει από το διαθέσιμο όγκο δεδομένων.

 

@droulis

MI-FI το λένε αυτό που ψάχνεις

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Vasileios, δεν βλεπω να λυνονται ολες οι αποριες μου, συμφωνα μονο με οσα λεει η vodafone στο site της!

 

Λενε ανανεωση μονο μεσω sms. Πιο πανω ομως ο giothesuper που βοηθησε δινοντας πολλες διευκρινησεις, μου ειπε οτι μιλαμε για ανανεωση μεσω καρτων, και μαλιστα ειδικων καρτων που αγοραζεις απο vodafone. Τελικα, τι ισχυει?

 

Ρωταω πιο πανω:

Το 'ποσο καιρο εχεις αγορασει'(αντιγραφη απο την παραθεση πιο πανω), εξαρταται απο τι? Τι δηλωσες στην ιστοσελιδα οταν περασες τον κωδικο της καρτας ανανεωσης;

Κι ο φιλτατος giothesuper μου απαντησε οτι

"οχι...απο το ποσο της καρτας που θα αγορασεις"

Και ρωτω εγω: το πακετακι 25 ευρω, ειδικα για εξωτερικο, με ποια υπαρχουσα ελληνικη καρτα θα αντιστοιχηθει, αφου υπαρχει καρτα μονο 20 ή 30 ευρω;

 

Επισης ρωτω, αν μπορει απλα να χρησιμοποποιηθει μια οποιαδηποτε καρτοκινητη sim vodafone, απλα δηλωνοντας ως apn το web.session(ειναι το apn του καρτοinternet), ή απαιτει οπωσδηποτε καποια νεα sim, ειδικα χαρακτηρισμενη(και προφανως αχρηστη για οτιδηποτε αλλο?) για καρτοinternet.

Αν μπορει να χρησιμοποιηθει οποιαδηποτε sim, δεν χρειαζεται να αγορασω τιποτε, αφου και sim vodafone εχω, και μοντεμ vodafone εχω.

Γινεται ομως, ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

α) Γίνεται να βάλεις οποιαδήποτε κάρτα της Vodafone. Απλά ρυθμίζεις το APN σε web.session

β) Το καρτοinternet στην Ελλάδα λειτουργεί με ειδικές κάρτες ανανέωσης καρτοInternet ή και με χρέωση σε κινητό Vodafone (συμβόλαιο ή κάρτα ) Η μόνη διαφορά είναι ότι η χρέωση κινητού περιλαμβάνει και 12% φόρο κινητής ενώ οι κάρτες Kartointernet είναι αφορολόγητες .

Το ποσό των 25 ευρώ για εξωτερικό , δεν αντιστοιχεί σε καμία κάρτα . Απλά μπορείς να γεμίσεις το καρτοκινητό σου με 30 ευρώ , που μετά τον φόρο θα σου μείνουν 26,79 . Θα σου πάρει τα 25 και το 1,79 θα παραμείνει στην κάρτα . Επαναλαμβάνω ότι η χρήση στο εξωτερικό δεν γίνεται με ειδικές κάρτες , αλλά μόνο με χρέωση οποιοδήποτε αριθμού Vodafone μέσω SMS . Mπαίνεις στην σελίδα services.vodafone.gr/services και δηλώνεις όποιον αριθμό vodafone θέλεις . Αμέσως ένα μήνυμα με έναν κωδικό αποστέλετε στον Αριθμό.

Μόλις τον χρησιμοποιήσεις , το ποσό αφαιρείτε από τον αριθμό καρτοκινητού ή προστίθεται στον λογαριασμό συμβολαίου.

Επιπλέον η σελίδα για να αγοράσεις χρόνο εξωτερικού δεν εμφανίζετε στην Ελλάδα, προφανώς θα εμφανιστεί στο εξωτερικό.

Αν μιλάμε για συμβόλαιο θα πληρώσεις 25 ευρώ + τον φόρο 12% ή 15% ή ....

Να προσθέσω επίσης ότι η χρέωση Vodafone ELTA καρτοκινητής δεν είναι εφικτή . Όλες οι άλλες κάρτες Vodafone μπορούν να χρεωθούν.

Εγώ προτιμώ να χρεώνω καρτοκινητό , γιατί όταν βάζω τα όποια ευρώ, παίρνω και τα BONUS .

Παράδειγμα βάζω 30 ευρώ στο Νέο καρτοκινητό (3Χ 10) και μιλάω και 300 λεπτά προς όλους . Τα χρήματα που σου μένουν γίνονται καρτοinternet .

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Αραγε το καρτοιντερνετ, στο εξωτερικο σε χωρες που δεν εχει αυτονομη παρουσια η vodafone αλλα μονο άλλα συνεργαζομενα δικτυα, οταν σε πεταει στην ιστοσελιδα για το sms, επιλέγει το σωστό δίκτυο?

 

Βεβαια δεν ειμαι απολυτα σιγουρος, ισως η επιλογη δικτυου γινεται απο το προγραμμα vodafone mobile broadband.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις SIM είναι αποθηκευμένη η πληροφορία , για το πιά είναι η σειρά των προτιμώμενων δικτύν , κανονικά δεν θα έχεις πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω μία καρτα σιμ Καρτοιντερνετ και τη χρησιμοποιώ με ένα παλιό κινητό (SE K810) με usb καλώδιο και όλα λειτουργούν ΟΚ.

Όταν βάζω την σιμ σε ένα Xperia Neo V ωστε να μοιράσω το ιντερνετ με wifi σε 2 υπολογιστές δεν γίνεται με τίποτα... Το κινητό δεν μπορεί να βρει ρυθμίσεις και δεν γίνεται σύνδεση με το ιντερνετ... Δεν δημιουργείται σωστο APN, και ακόμα κιαν βάλω χειροκίνητα το "web.session" ως όνομα του APN πάλι μάλλον λείπουν οι υπόλοιπες ρυθμίσεις και δεν καταφέρνω να συνδεθώ.

 

Καμιά ιδέα;:(

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να αγοράσω κάρτα για το vodafone Καρτοinternet με χρήση πιστωτικής online από κάπου;

 

απο οσο ξερω οι καρτες πουλονται μονο σε καταστηματα vodafone

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Na

 

Ναι μπορείς στο http://www.viva.gr

Αλλά για Καρτοιντερνετ μόνο στο http://www.ebay.com

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Na

 

Ναι μπορείς στο http://www.viva.gr

Αλλά για Καρτοιντερνετ μόνο στο http://www.ebay.com

 

 

Αν στο viva βάλω τον αριθμό 694ΧΧΧΧΧΧΧ του καρτοιντερνετ δεν θα παει το ποσό;

 

Βρήκα και αυτό http://www.telesuite.gr/eshop/lang-en/33-vodafone-kartointernet.html# αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι έμπιστο.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Κωδικό σου δίνει το VIVA , και πρέπει να το βάλεις εσύ μετά.
Link to comment
Share on other sites

Ναί είναι , αλλά δουλεύει με το πρόγραμμα της Vodafone
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορείς να κάνεις άμεση ανανέωση Vodafone ΚαρτοInternet στο http://www.telesuite.gr/eshop/14-kartes-ananewsis-mobile-internet .Το χρησιμοποιώ εδω και καιρό είναι αξιόπιστο, non stop service όλο το 24ωρο γιατί εγω το χρειάζομαι για καμια ανανέωση στη δουλεια το βράδυ και παίζω με Cosmote Internet On The Go.

 

Καμία απο τις προαναφερθήσες εταιρία δεν πουλαέι κάρτες ανανέωσης internet για κινητό μονο στο http://www.telesuite.gr/eshop βρίσκεις.

 

Μπορείς να πληρώσεις με πολλούς τρόπους ακόμα και χωρίς πιστωτική με Paysafecard.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια σκεφτομαι να αγορασω ενα mifi (οχι απαραιτητα της vodafone) ξεκλειδωτο

 

Θα μπορω να το λειτουργησω με την cu καρτα μου που θελει apn settings κτλ η οχι;

Link to comment
Share on other sites

Ναί είναι , αλλά δουλεύει με το πρόγραμμα της Vodafone

 

Δουλευει πως δουλεύει?Εγω χθές που δοκίμασα με το stick της cosmote αφού κατέβασα το ανάλογο πρόγραμμα σαν και αυτό που εχει η cosmote και η wind, οταν δοκιμάζω να μπω μέσω internet explorer με πετάει στην σελίδα της voda και μου ζητάει κωδικό, γίνετε να παρακάμψω αυτήν σελίδα?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Δουλευει πως δουλεύει?Εγω χθές που δοκίμασα με το stick της cosmote αφού κατέβασα το ανάλογο πρόγραμμα σαν και αυτό που εχει η cosmote και η wind, οταν δοκιμάζω να μπω μέσω internet explorer με πετάει στην σελίδα της voda και μου ζητάει κωδικό, γίνετε να παρακάμψω αυτήν σελίδα?

 

σε πεταει για 2 λογους, η εχει τελειωσει το πακετο ιντερνετ που εχεις και σε προτρεπει να αγωρασεις αλλο η εχεις λαθος apn

 

 

για το καρτοιντερνετ ειναι web.session

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...