Jump to content

X10 mini / pro / X8 : [ROM] MiniCM9-3.x.x && nAa-ICS kernel


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://minicm.googlecode.com/files/MiniCM9_logo_600x424.png

 

Επισκεφθείτε την σελίδα του project στο google code

και τα source στο Github

 

 

Intro:

 

Οι διαδικασίες που περιγράφονται παρακάτω (bootloader unlock/flash rom/kernel) πρόκειται να ακυρώσουν την ισχύ της εγγύησης και ενδέχεται να προκαλέσουν προβλήματα στην ίδια την συσκευή, οπότε προχωράτε στην διαδικασία με δική σας ευθύνη.

 

 

 

Χαρακτηριστικά MiniCM9-3.x.x rom:

  • Compiled αποκλειστικά για την ανάλυση της εκάστοτε συσκευής (LDPI για τα Mini/MDPI για το X8)
  • Full hardware acceleration (the ICS way)
  • Camera
  • Opengl rendering
  • Ειδοποιήσεις για αναβαθμισμένη έκδοση μέσω c2dm (CM Settings – System – Update Notifications)
  • Συμβατότητα με App2SD/Dalvik2SD σε ext (ανιχνεύει αν υπάρχει κάποιο ext2/3/4 partition στην κάρτα μνήμης και κάνει το ανάλογο mount)
  • Android native App2SD (αποθηκεύει στο FAT partition της κάρτας μνήμης)
  • ClockworkMod Recovery v5.0.2.3 ενσωματωμένο στον kernel (ελαχιστοποιεί τις πιθανότητες soft brick)
  • Επιλογή για ρυθμιζόμενο overclocking/undervolting (απο προεπιλογή κανένα δεν είναι ενεργό)
  • Υποστήριξη KSM
  • Επιπλέον επιλογή για αυξημένη φωτεινότητα/ultrabrightness (ειδικά για το mini)
  • Ομαλή κύλιση 2D στα μενού
  • Native Wifi Hotspot
  • Native USB tethering
  • Native Bluetooth tethering

 

Χαρακτηριστικά nAa-ICS kernel:

  • Forked from nAa-11
  • Πλήρης υποστήριξη με ICS
  • Genlock: backported from CAF 3.0
  • Socinfo and internal_power_rail ported from CAF 3.0
  • KGSL version 3.8 (1.2): backported from CAF 3.0 / Latest SE sources
  • netfilter: add xt_qtaguid table support for network statistics
  • netfilter: ported xt_connmark xt_mark xt_quota2 xt_TPROXY from latest SE sources
  • binder: backported from CAF 3.0
  • SmartassV2 bugfixes
  • Υποστήριξη Bluetooth tethering
  • ICS ramdisk and related fixes
  • KSM backported from latest SE sources / fixes from CAF 3.0

 

 

Bugs:

(Χρησιμοποιήστε τον tracker του project για την αναφορά σφαλμάτων.)

 

 

Requirements:

  • Το τελευταίο 2.1.1.A.0.6/2.1.1.C.0.0 SE firmware / Baseband: M76XX-TSNCJOLYM-53404015.Ελέγξτε καλά αν έχετε το συγκεκριμένο baseband, ειδάλλως είναι άσκοπο να προσπαθήσετε να εγκαταστήσετε την MiniCM9.
  • Ξεκλειδωμένος Bootloader
  • Προεγκατεστημένο το ClockworkMod Recovery

 

ΣΗΜ:Απαραίτητη προϋπόθεση για την εγκατάσταση είναι η ύπαρξη ClockWorkMod recovery. Αν δεν το έχετε, το κατεβάζετε από το λινκ εδώ και το εγκαθιστάτε μέσω xrecovery.

 

 

 

Οδηγίες εγκατάστασης:

  • Κατεβάζετε το πακέτο που περιέχει την τελευταία εκδοχή της MiniCM9 rom και του nAa-ICS kernel και τα εργαλεία για bootloader unlock και flash από το link παρακάτω.
  • Πριν κάνετε οτιδήποτε, παίρνετε backup επαφών, εφαρμογών κλπ.
  • Τοποθετήστε το MiniCM9-3.x.x.zip στην κάρτα μνήμης (όχι σε κάποιον υποφάκελο) και μετονομάστε το σε update.zip. Επιλεκτικά κατεβάστε το πιο πρόσφατο πακέτο google apps από εδώ και βάλτε το κι αυτό στην κάρτα μνήμης (πιο πρόσφατο πακέτο το gapps-ics-20120429-signed.zip)
  • Αν δεν έχετε ξεκλειδώσει τον bootloader ήδη, ακολουθείστε τις οδηγίες εδώ
  • Flashάρετε το nAa-ICS kernel. Για να το κάνετε αυτό:
    -Απενεργοποιείτε την συσκευή
    -Κάνετε download την κατάλληλη εκδοχή kernel για την συσκευή σας και τον τοποθετείτε στον φάκελο Flashtool/firmwares.
    -Κάνετε εκκίνηση του X10FlashTool.exe (Flashtool\X10FlashTool.exe), πιέζετε “Flash” και
    επιλέγετε το kernel firmware (αυτό θα φλασάρει το kernel.sin και το loader.sin)
    -Το Flashtool θα βγάλει popup που θα σας ζητήσει να συνδέσετε την συσκευή σε usb. Πιέζοντας
    το πλήκτρο “back” τοποθετείτε το usb και μόλις το Flashtool ανιχνεύσει την συσκευή ξεκινά την
    διαδικασία.
  • Μόλις το flashtool τελειώσει την διαδικασία (παίρνει λίγα δευτερόλεπτα), αποσυνδέετε το usb και ενεργοποιείτε την συσκευή.
  • Μόλις εμφανιστεί το kernel animation (πλέον δεν υπάρχει το γνωστό Sony Ericsson logo) πιέζετε επανειλημμένα το πλήκτρο “back” για να μπείτε στο ClockworkMod Recovery.
  • Επιλέγετε wipe data/Factory reset (ΠΡΟΣΟΧΗ όλα τα δεδομένα θα διαγραφούν)
  • Apply update from sdcard
  • Μόλις τελειώσει φλασάρετε τα google apps
  • Reboot (η πρώτη εκκίνηση θα πάρει ~2 λεπτά)

 

Σιγουρευτείτε οτι ακολουθήσατε τα παραπάνω βήματα και κάνατε FULL WIPE πριν αναφέρετε οποιοδήποτε πρόβλημα

 

 

 

Disclaimer1: Η rom αποτελεί αποκλειστική δουλειά του

nobodyAtall. Εγώ απλά έκανα το post για να υποστηρίξω αυτή την υπέροχη προσπάθεια.

Disclaimer2:Ούτε εγώ, ούτε ο nobodyAtall αλλά ούτε κανένας άλλος, είναι υπεύθυνος για οποιαδήποτε βλάβη από την χρήση της MiniCM9, του nAa kernel καθώς και του οδηγού. Η ευθύνη, βαραίνει αποκλειστικά τον χρήστη.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή το post είναι λίγο γενικό (μιας και η MiniCM9 υποστηρίζει τα Χ10 mini/X10 mini pro/X8),

παρακάτω απλά παραθέτω εντελώς ενημερωτικά τις κωδικές ονομασίες των μοντέλων ώστε να

επιλέξετε τα σωστά download για τις συσκευές σας :)

 

X10 mini >>> E10/robyn

 

X10 mini pro >>>U20/mimmi

 

X8 >>>E15/shakira

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Την χρησιμοποιω εδω και μερικες ημερες,και σε γενικες γραμμες ειναι μια χαρα :)Μονο το ρολοι δεξια επανω μου κανει προβλημα,κολλαει στην ωρα και δεν αλλαζει,το μονο ρολοι που ειναι οκ ειναι στην αναμονη.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Την χρησιμοποιω εδω και μερικες ημερες,και σε γενικες γραμμες ειναι μια χαρα :)Μονο το ρολοι δεξια επανω μου κανει προβλημα,κολλαει στην ωρα και δεν αλλαζει,το μονο ρολοι που ειναι οκ ειναι στην αναμονη.

 

Καλησπέρα arfi-gorgona,

 

Ποια συσκευή έχεις και παρατηρείς αυτό το πρόβλημα? Επίσης το installation έγινε μετά από full wipe έτσι? :)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να δουλέψει και η κάμερα για να περάσω και εγώ. Πάντως προς το παρών είναι βαριά για το x8..
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να δουλέψει και η κάμερα για να περάσω και εγώ. Πάντως προς το παρών είναι βαριά για το x8..

 

Η φωτογραφική μηχανή και το πανόραμα λειτουργεί σωστά, μόνο το βίντεο έχει λίγα issues (όπως στις περισσότερες custom ics). :)

 

Σε θέματα ταχύτητας δεν έχει φτάσει ακόμη στο επίπεδο της MiniCM7 αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη και η rom για Alpha stage πάει πολύ καλά :D

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφική μηχανή και το πανόραμα λειτουργεί σωστά, μόνο το βίντεο έχει λίγα issues (όπως στις περισσότερες custom ics). :)

 

Σε θέματα ταχύτητας δεν έχει φτάσει ακόμη στο επίπεδο της MiniCM7 αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη και η rom για Alpha stage πάει πολύ καλά :D

 

Η MiniCM9 που υπάρχει στους xda (θέμα του NobodyAtall) έχει θέμα με τη κάμερα. Λειτουργεί πλέον; Γιατί αν λειτουργεί, φλασάρω τώρα MiniCM9.

Όντως για alpha στάδιο είναι πολύ καλά!

 

Εdit: Μόλις πρόσεξα ότι λειτουργεί. Κατεβάζω και φλασάρω!!

 

Έχει θεματάκι. Δε μπορώ να περάσω τις επαφές. Πατάω για συγχρονισμό και κολλάει ενώ πάει να ανοίξει τη σελίδα για να γράψω gmail και κωδικό... Θα το ψάξω αύριο πιο σωστά. Αν ξέρει κάποιος κάποιον άλλο τρόπο για συγχρονισμό, ας τον προτείνει..

Edited by alkis_7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα arfi-gorgona,

 

Ποια συσκευή έχεις και παρατηρείς αυτό το πρόβλημα? Επίσης το installation έγινε μετά από full wipe έτσι? :)

 

Ναι έκανα full wipe πριν την περάσω.Το χ10 μίνι εχω το παλιό :) Από ταχύτητα εμένα είναι μια χαρά πάντως.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Η MiniCM9 που υπάρχει στους xda (θέμα του NobodyAtall) έχει θέμα με τη κάμερα. Λειτουργεί πλέον; Γιατί αν λειτουργεί, φλασάρω τώρα MiniCM9.

Όντως για alpha στάδιο είναι πολύ καλά!

 

Εdit: Μόλις πρόσεξα ότι λειτουργεί. Κατεβάζω και φλασάρω!!

 

Έχει θεματάκι. Δε μπορώ να περάσω τις επαφές. Πατάω για συγχρονισμό και κολλάει ενώ πάει να ανοίξει τη σελίδα για να γράψω gmail και κωδικό... Θα το ψάξω αύριο πιο σωστά. Αν ξέρει κάποιος κάποιον άλλο τρόπο για συγχρονισμό, ας τον προτείνει..

 

Χμ, περίεργο ;/

 

Δοκίμασε να ξαναφλασάρεις το τελευταίο πακέτο των gapps (χωρίς wipe κλπ απλά από πάνω)

 

Ναι έκανα full wipe πριν την περάσω.Το χ10 μίνι εχω το παλιό :) Από ταχύτητα εμένα είναι μια χαρά πάντως.

 

Και εγώ το x10 mini έχω και μου κάνει κανονικά ανανέωση. :worry:

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

 

Και εγώ το x10 mini έχω και μου κάνει κανονικά ανανέωση. :worry:

 

Λοιπών σήμερα είναι οκ ως τώρα. Ενώ εχτές άλλα έδειχνε στο επάνω άλλα στο κάτω...Τι να πω,8α το παρατηρήσω σήμερα και 8α δω πως παει :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Χμ, περίεργο ;/

 

Δοκίμασε να ξαναφλασάρεις το τελευταίο πακέτο των gapps (χωρίς wipe κλπ απλά από πάνω)

 

Το τεστάρω τώρα!

Ακόμα έχει θεματάκι με το ραδιόφωνο (εμφανίζει το μήνυμα: Δε γίνεται εκκίνηση του ραδιοφώνου. Επανεκκινήστε την εφαρμογή ή το τηλέφωνο.

Και επίσης με τη lockscreen. Δεν μου βγάζει καν lockscreen πέραν της πρώτης φοράς. Από εκεί και μετά όταν σβήνει η οθόνη και πατάω το power button για να ανοίξει, πάει κατευθείαν στη homescreen. Πάντως μου αρέσει πολύ η εμφάνιση και μπορώ να πω ότι για το στάδιο που είναι, είμαι ικανοποιημένος..

 

To πρόβλημα με το συγχρονισμό διορθώθηκε τελικά.. Παραμένουν αυτά της lockscreen και του ραδιοφώνου..

Edited by alkis_7
Link to comment
Share on other sites

Χθες το βραδυ την πέρασα και εγω στο x 10 mini της γυναίκας μου ,χωρίς κανένα πρόβλημα

Εκανα Wipe data/Factory Reset, Wipe Dalvik Cache και Wipe Battery Stats πριν την περάσω .και μετα που την πέρασα έκανα ξανά

wipe data και "έκατσε "καλά

το τηλέφωνο ήταν με MiniCM7-2.1.8 .Ενταξει ειναι λιγο βαρια ,αλλα ειναι λογικο .... γενικά ειναι πολύ καλή

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το τεστάρω τώρα!

Ακόμα έχει θεματάκι με το ραδιόφωνο (εμφανίζει το μήνυμα: Δε γίνεται εκκίνηση του ραδιοφώνου. Επανεκκινήστε την εφαρμογή ή το τηλέφωνο.

Και επίσης με τη lockscreen. Δεν μου βγάζει καν lockscreen πέραν της πρώτης φοράς. Από εκεί και μετά όταν σβήνει η οθόνη και πατάω το power button για να ανοίξει, πάει κατευθείαν στη homescreen. Πάντως μου αρέσει πολύ η εμφάνιση και μπορώ να πω ότι για το στάδιο που είναι, είμαι ικανοποιημένος..

 

To πρόβλημα με το συγχρονισμό διορθώθηκε τελικά.. Παραμένουν αυτά της lockscreen και του ραδιοφώνου..

 

Για το ραδιόφωνο, πάντα υπήρχαν μικροπροβλήματα στις custom και έχουν να κάνουν με τα μαγικά της μαμάς SE :(

 

Όσο για την lockscreen τσέκαρε λίγο αυτό:

 

Settings - Security - Lock screen - Screen lock - Slide (εκτός κι αν έχεις επιλέξει κάποιο άλλο lock)

 

:D

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λειτούργησε έτσι. Ήταν δικό μου το λάθος και είχα βάλει για locksreen την επιλογή κανένα....

Πάντως και τώρα που τη φορτώνω μου φαίνεται αρκετά γρήγορη..

Link to comment
Share on other sites

...Ακόμα έχει θεματάκι με το ραδιόφωνο...

Για τo ραδιόφωνο, πρέπει το bluetooth να είναι ανοιχτό ΠΡΙΝ ξεκινήσει η εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Για τo ραδιόφωνο, πρέπει το bluetooth να είναι ανοιχτό ΠΡΙΝ ξεκινήσει η εφαρμογή.

 

Πρέπει να αρχίσω να διαβάζω το FAQ ενδελεχώς :D :happy:

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα σε μινι ενος φιλου μου και παει παρα πολυ καλα!Αρκετα γρηγορο μου φανηκε για alpha version.Αναμενουμε ανανεωσεις!Μου κανει τρομερη εντυπωση απο που ξεκινησε το μινι και που εχει φτασει ή μαλλον που θα φτασει μιας και εξελισσεται συνεχως χαρη στα παιδια που εχουν τα credits!
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπών ένα προβληματάκι που παρατήρησα είναι με τα fonts,αν βάλω μεγαλύτερο μου τρώει τα γράμματα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Λοιπών ένα προβληματάκι που παρατήρησα είναι με τα fonts,αν βάλω μεγαλύτερο μου τρώει τα γράμματα.

 

Λογικο,ειναι θεμα αναλυσης,τα αφηνεις οπως ειναι προς το παρον

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όσοι την έχετε βάλει την 3 αντιμετωπίζετε πρόβλημα με drain baterry? Σε σχέση με την 2 βλέπω τεράστια διαφορά.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όσοι την έχετε βάλει την 3 αντιμετωπίζετε πρόβλημα με drain baterry? Σε σχέση με την 2 βλέπω τεράστια διαφορά.

 

Mπορώ να πω ότι σε σχέση με τη GDX και Shin Engine που είχα πρίν (2.3.7) καταναλώνει πιο πολύ μπαταρία. Αλλά όπως είπαμε, είναι σε alpha στάδιο ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όσοι την έχετε βάλει την 3 αντιμετωπίζετε πρόβλημα με drain baterry? Σε σχέση με την 2 βλέπω τεράστια διαφορά.

 

 

 

Εγω το εχω αυτο το προβλημα,μεσα σε μια μερα χωρις χρηση παει κοκκινα.Θα κανω ενα wipe battery stats να δω αν δω διαφορες.

Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω αυτο το προβλημα,μεσα σε μια μερα χωρις χρηση παει κοκκινα.Θα κανω ενα wipe battery stats να δω αν δω διαφορες.

 

Αυτό είναι υπερβολικό βρε! Δοκίμασε να κάνεις και ένα wipe davnik cache και κατέβασε και το cache cleaner+ να κάνεις και εκεί ένα καθάρισμα.

Πάνω στη χρήση είναι ικανοποιητικά (χειρότερα βέβαια από GDX) αλλά το πρόβλημα είναι στο standby. Τότε τρώει πολύ..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια μια ερωτηση.για χ10mini cm7 root για να παω στην cm9 ανοιγω το flashtool και περναω τον καινουργιο κερνελ και μετα cmw gia την ρομ?επεισης ειχα θεμα με την μπαταρια μια μερα κραταει με αυτην θα ειναι καλυτερα?τελος ξερουμε τι ακριβωσ δεν δουλευει?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω αυτο το προβλημα,μεσα σε μια μερα χωρις χρηση παει κοκκινα.Θα κανω ενα wipe battery stats να δω αν δω διαφορες.

 

Mε wipe battery status δεν βλεπεις καποια διαφορα.Μονο με calibration της μπαταριας θα δεις τη διαφορα

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...