Jump to content

[ROM] Slim ICS


nikos523
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H Slim ICS είναι μία από της καλύτερες ICS roms για το κινητό μας.

Απλή, γρήγορη, με αρκετή παραμετροποίηση και μεγάλη υποστήριξη.

 

Το site της ρομ

Η rom δεν είναι αποκλειστικά για το κινητό μας (είναι για 12 συσκευές!), οπότε πρέπει να κατεβάσετε το σωστό αρχείο (θα το δούμε παρακάτω) για τη συσκευή μας.

 

 

Οδηγός Εγκατάστασης Slim ICS

 

-1. Εάν βρίσκεστε σε Stock Gingerbread Rom, πρέπει πρώτα να περάσετε CWM Recovery. Μπορείτε να βάλετε τον κατάλληλο Semaphore για την έκδοση της rom που έχετε από εδώ για να αποκτήσετε CWM.

Οδηγός εγκατάστασης Semaphore και συχνές ερωτήσεις εδώ

 

0. Κατεβάστε την Slim 2.6 από εδώ.

Από εδώ κατεβάστε το I9000_4.2.zip (τρίτο στη λίστα) και το Slim_Common.zip (έκτο στη λίστα).

Περάστε και τα τρία αρχεία στην εσωτερική μνήμη του κινητού

 

1. Μπαίνετε σε cwm (vol up + home + power με κλειστό το κινητό) και κάνετε wipe data, wipe cache, advanced-wipe dalvik cache, mounts & storage-format system (σβήνονται ΟΛΑ)

Δεν κάνετε reboot ακόμα

 

2. Όπως είστε στο cwm-install zip from sdcard-choose zip from sdcard-και φλασάρετε την Slim 2.6 (Slim_ICS_sgs_2.6.zip)

Αν η εγκατάσταση γίνει σε λιγότερο από 5 δευτερόλεπτα κάτι δεν πήγε καλά. Μην αγχώνεστε, βγάλτε την μπαταρία, μπείτε στο CWM και ξαναπεράστε την rom, reboot system now και περιμένετε 10 με 15 λεπτά (το πολύ) για να ανοίξει το κινητό

(αν βρίσκεστε σε cm9 νεότερη της beta 15 δεν χρειάζεται να περάσετε την 2.6, οπότε αφήστε αυτό το βήμα)

 

3. Μπαίνετε στο cwm και κάνετε ξανά ότι και στο βήμα 1

 

4. Όπως είστε στο cwm-install zip from sdcard-choose zip from sdcard-φλασάρετε το I9000_4.2.zip** μόλις τελειώσει η εγκατάσταση -choose zip from sdcard- και φλασάρετε το Slim_Common.zip

ΜΗΝ κάνετε reboot ενδιάμεσα! Φλασάρετε και τα δύο κατά σειρά!

reboot system now και περιμένετε 10 με 15 λεπτά το πολύ

** και εδώ, αν η εγκατάσταση του αρχείου "I9000_4.2.zip" γίνει σε λιγότερο από 5 δευτερόλεπτα κάτι δεν πήγε καλά. Επιτόπου το ξαναφλασάρετε και μετά περνάτε το Slim_Common.zip

 

 

Τρέχετε πλέον Slim ICS 4.2 :)

 

Ένας καλός kernel για την slim (και για όλες της ics ;)) είναι ο semaphore ics

Για να τον περάσετε μπαίνετε σε cwm-wipe cache,advanced-wipe dalvik cache (δεν σβήνεται τίποτα), install zip from sdcard-choose zip from sd card και τον φλασάρετε.

reboot system now και έτοιμοι!

 

Εννοείται πως δεν φέρω καμία ευθύνη για οτιδήποτε. Αν κάτι πάει στραβά, είναι από δικό σας λάθος και μόνο

 

 

 

Troubleshooting/Addons/Extras/Συχνές Ερωτήσεις

 

 

-Τι πρέπει να κάνω για να αναβαθμιστώ στην τελευταία έκδοση?

Ενα wipe cache/dalvik cache από cwm και install zip το νέο αρχείο Base και essentials (όπως στο βήμα 4)

Υπάρχει και η εφαρμογή OTA (updateme) αλλά δεν θα συνιστούσα αυτόν τον τρόπο για αποφυγή λαθών της αυτοματοποίησης κλπ.

Προσοχή

Αν βρίσκεστε στην 3.7 ή κάποια παλαιότερη της 3.7, για να κάνετε update σε νεότερη έκδοση της Slim (την 3.9 και πάνω δηλαδή) πρέπει να κάνετε Full Wipe πρώτα (wipe data factory reset και format system) που σημαίνει πως θα σβηστούν όλα

 

-Θα χάσω κάτι με το update?

Όχι δεν θα χαθεί τίποτα από εφαρμογές, ρυθμίσεις κλπ.

Εάν έχεις διαγράψει κάποιες εφαρμογές συστήματος που δεν ήθελες, απλά θα επιστρέψουν και μπορείς να τις ξαναδιαγράψεις.

Καλό είναι βέβαια να κρατάμε συχνά backups γιατί ποτέ δεν ξέρεις (όποιος καεί από κουρκούτι, φυσάει και το γιαούρτι που λένε και στο χωριό μου :p)

 

-Δεν έχω σήμα/imei! Τι να κάνω??

Μετά το φλασάρισμα κάποιας ρομ, μπορεί να αλλοιωθεί ο φάκελος efs που είναι μοναδικός για κάθε συσκευή (σπάνιο αλλά συμβαίνει)

Για αρχή δοκίμασε να περάσεις άλλο modem από εδώ (install zip από cwm)

Αν δεν επανήλθε το imei, φλάσαρε μια Gngerbread με odin και λογικά θα επανέλθει.

 

Για να μην βασιζόμαστε στην τύχη όμως, ένα απλό backup του φακέλου efs στον υπολογιστή μας βγάζει απο δύσκολες καταστάσεις.

Κατέβασε έναν root explorer από το play store (για πολλούς ο "root explorer" είναι ο καλύτερος)

Στη ρίζα της συσκευής ("/") υπάρχει ο φάκελος efs (εδω δηλαδή /efs)

Κάνε μια αντιγραφή και επικόλλησε τον μέσα στο /sdcard (την εσωτερική κάρτα μνήμης) για να τον μεταφέρεις στον υπολογιστή.

 

Εαν τώρα σου συμβεί το παραπάνω (απώλεια imei κλπ) και έχεις τον φάκελο στο pc,

Τον αντιγράφεις στο κινητό (έστω στην εσωτερική /sdcard)

Με έναν root explorer μπαίνεις στο /sdcard, βρίσκεις τον efs και κάνεις αντιγραφή

Πηγαίνεις πίσω στη ρίζα ("/") πατάς πάνω "mount r/w" και κάνεις επικόλληση

Πάτα παρατεταμένα πάνω του και επέλεξε το "permissions"

Δώσε rwx r-x r-x (η πιο μπακαλίστικα, 3 τικ στην πρώτη στήλη από αριστερά,το πρώτο στην μεσαία και 3 στην δεξιά

Παρατεταμένο πάτημα πάλι και τώρα διάλεξε "change owner"

Στο owner και στο group διάλεξε "1001 - radio"

reboot και έτοιμος!

 

Επίσης δεν έχει σημασία σε ποια ρομ βρισκόσουν όταν πήρες backup τον efs, ούτε και πόσο παλιά.

Κάνεις το backup μια φορά και είσαι καλυμμένος για πάντα.

 

(Να ενημερώσω πως εγώ χρησιμοποιώ root explorer οπότε δεν γνωρίζω αν γίνονται όλα με κάποιον άλλο και πόσο αλλάζει η διαδικασία)

 

-Θέλω να αλλάξω modem. Ποιο να βάλω, πως και από που?

Όπως είπαμε παραπάνω, τα modems για CM7/MIUI/ICS/CM9 βρίσκονται εδω και τα περνάμε μέσω cwm (install zip from sdcard).

Εγώ χρησιμοποιώ το jvt ή το jvu

 

-Δεν έχω Ελληνικό πληκτρολόγιο, ελληνικά στο μενού κλπ

Η slim δεν έχει Ελληνικά.

Ελληνικό swype εδώ (thanks to Lakerdas)

Για Ελληνικό πληκτρολόγιο κατέβασε το LatinIME.apk (thanks to Superuser)

Βάλε το στο /system/app και δώστε permissions rw- r-- r-- (3 τικ στην πρώτη στήλη από αριστερά, το πρώτο στην μεσαία και κανένα στην δεξιά)

reboot και τέλος

 

Για Ελληνικά παντού στο κινητό, κατέβασε το more locale 2 απο το play store.

 

-Oλα είναι μικρά και μυστήρια..! Γιατί?

Γιατί το dpi είναι ρυθμισμένο στα 180.

Το εργοστασιακό dpi του κινητού ειναι 233 (εγώ χρησιμοποιώ 240)

Για να το αλλάξεις πήγαινε ρυθμίσεις-A S S-General UI-LCD Density

 

-Γιατί δεν φορτίζει κλειστό το κινητό?

Φορτίζει κανονικά, απλά λείπει το charging animation.

Κατέβασε το από εδώ ("Charging Animation (thanks Skipp at xda")) και το φλασάρεις από cwm όπως είναι (install zip from sdcard)

 

-Γιατί σε κάποιες εφαρμογές μου λέει ότι δεν είμαι root?

Αν κάποιες εφαρμογές (όπως Titanium Backup) σου λένε πως δεν έχεις root access, τότε είναι θέμα busybox (λογικά)

Κατέβασε αυτήν την εφαρμογή, διάλεξε στον πρώτο πεδίο 1.19.3 και πάτα install (το κουμπί install μπορεί να κρύβεται πίσω από μία διαφήμιση στο κάτω μέρος και θέλει λίγο προσπάθεια για να το πατήσεις :p)

 

-Το περιβάλλον χρήστη (UI) είναι πολύ απλό..

Ναι, γιατί ο προεγκατεστημένος launcher είναι ο Zeam

Δοκίμασε τον nova ή τον Apex

 

Επίσης πολύ καλές εναλλακτικές εφαρμογές,

 

MortPlayer για μουσική

QuickPic για gallery

Mx Player ή DicePlayer για βίντεο

Go sms pro για μηνύματα

 

-Δεν έχει ράδιο και βίντεο-κλήση (μέσω παρόχου)??

Ναι γιατί το καθαρό android δεν τα υποστηρίζει.

Αυτά γίνονται στις επίσημες ρομ της samsung γιατί παρεμβαίνει η ίδια στον κώδικα του android.

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 501
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε Νίκο έκανα ακριβώς τα βήματα όπως τα περιγράφεις και πράγματι η συσκευή δουλεύει τέλεια (wi-fi , bluetooth κτλ κτλ) αλλά δεν είναι πλέον τηλέφωνο.......:lol::lol::p

Δεν έχω καθόλου σήμα και δεν προσπαθεί καν να ψάξει για να βρει την cosmote , μου βγάζει error.

Μήπως ξέρεις που οφείλετε το συγκεκριμένο πρόβλημα;

Samsung Galaxy S III
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο έκανα ακριβώς τα βήματα όπως τα περιγράφεις και πράγματι η συσκευή δουλεύει τέλεια (wi-fi , bluetooth κτλ κτλ) αλλά δεν είναι πλέον τηλέφωνο.......:lol::lol::p

Δεν έχω καθόλου σήμα και δεν προσπαθεί καν να ψάξει για να βρει την cosmote , μου βγάζει error.

Μήπως ξέρεις που οφείλετε το συγκεκριμένο πρόβλημα;

 

ρίξε μια ματιά αν το imei σου είναι σωστό ή αν το έχασε κατα το φλασάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το IMEI δεν είναι το πρόβλημα δοκίμασε να περάσεις για modem το JVT ή το JVU.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αν το IMEI δεν είναι το πρόβλημα δοκίμασε να περάσεις για modem το JVT ή το JVU.

 

κάπου στην εσωτερική κάρτα δεν κάνει αυτόματα η slim τον efs φάκελο backup σε περίπτωση που ο χρήστης δεν το έχει κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν τον κάνει η Slim, η CM9 πάντως τον κάνει backup.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αν το IMEI δεν είναι το πρόβλημα δοκίμασε να περάσεις για modem το JVT ή το JVU.

Σας ευχαριστώ πολύ. Άλλαξα το modem και όλα είναι εντάξει. :)

Samsung Galaxy S III
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτος οδηγός, από μένα συγχαρητήρια :)

Έβαλα την SLIM προχτες την νύχτα και ήδη το κινητό πετάει!!!

Να πω πως και μετά από λίγους πειραματισμούς στο "Update me" μπορείς να κάνεις update "όλο" το τηλέφωνο και το λέω απλά για να αναφέρω πως έκανα update τα essentials με CWM recovery κανονικά αλλά όπως αποδείχθηκε δεν χρειάστηκε ούτε wipes ούτε τίποτα :)

 

Και πάλι πολύ καλή δουλειά

Samsung GT-I9000 Galaxy S

Jellybean 4.1.2 with Semaphore JB 2.6.5s

Slimbean version 3.1.0

~~ΓΙΩΡΓΟΣ~~

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτος οδηγός, από μένα συγχαρητήρια :)

Έβαλα την SLIM προχτες την νύχτα και ήδη το κινητό πετάει!!!

Να πω πως και μετά από λίγους πειραματισμούς στο "Update me" μπορείς να κάνεις update "όλο" το τηλέφωνο και το λέω απλά για να αναφέρω πως έκανα update τα essentials με CWM recovery κανονικά αλλά όπως αποδείχθηκε δεν χρειάστηκε ούτε wipes ούτε τίποτα :)

 

Και πάλι πολύ καλή δουλειά

 

Μα ο κυριοτερος λογος αλλωστε που εβαλε ο Καναδος την εφαρμογη αυτη ειναι η ολοκληρωτικη αναβαθμιση της ρομ ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

μολις τελειωσα την εγκατασταση αλλα μαλλον εχω προβλημα με το imei.... Τι κανω τωρα?

 

edit: ολα οκ ευτυχως...

Edited by Dimitris_Sg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν την πέρασα την Slim 3.5 .. όλα jet..

 

Γιατί ενώ ανοίγω το wifi δεν κάνει τίποτα ... ούτε εικονίδιο , ούτε βγάζει λίστα με τα avaliable wifi networks?

 

Ευχαριστώ!

Samsung Galaxy S running Slim ICS 3.5 + Semaphore ICS 1.2.2s kernel Android 4.0.4 ICS
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν την πέρασα την Slim 3.5 .. όλα jet..

 

Γιατί ενώ ανοίγω το wifi δεν κάνει τίποτα ... ούτε εικονίδιο , ούτε βγάζει λίστα με τα avaliable wifi networks?

 

Ευχαριστώ!

 

Πηγαινε ρυθμισεις και στο wifi πατα αριστερα πανω στο εικονιδιο να δεις εαν σου βγαζει προτεινομενα δικτυα.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε ρυθμισεις και στο wifi πατα αριστερα πανω στο εικονιδιο να δεις εαν σου βγαζει προτεινομενα δικτυα.

 

Αυτό ήταν ... !! Thanks

Samsung Galaxy S running Slim ICS 3.5 + Semaphore ICS 1.2.2s kernel Android 4.0.4 ICS
Link to comment
Share on other sites

Και ακόμα μία ερώτηση..

 

Παρατηρώ ότι όταν με παίρνουν τηλ ή όταν παίρνω εγώ σε κάποια contacts η φωτογραφία της επαφής βγαίνει τεράστια στην οθόνη pixeliasmeni τελείως...

 

Θυμάμαι ότι μπορούσες σε froyo με κάποιο τρόπο να ορίσεις η φώτο της επαφής να βγαίνει μόνο στο κέντρο σε μικρό παραθυράκι , και τότε είχε και καλή ανάλυση. Γίνεται αυτό σε αυτήν την rom??

Samsung Galaxy S running Slim ICS 3.5 + Semaphore ICS 1.2.2s kernel Android 4.0.4 ICS
Link to comment
Share on other sites

ελληνικα γλωσσα εχει ? ελληνικο πληκτρολογιο ?

 

Δεν έχει ελληνικό μενού.

Για το πληκτρολόγιο δες εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4049660#post4049660

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4069585#post4069585

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Έχω τη SLIM 3.4 και μετά από κάθε επανεκκίνηση μου εμφανίζει ειδοποίηση ότι έχω αδιάβαστα sms. Ως αδιάβαστο μήνυμα εμφανίζει το τελευταίο μήνυμα που έχω λάβει και το έχω διαβάσει κανονικότατα. Χρησιμοποιώ το go sms για να έχω bln και 160 χαρακτήρες.

 

Σας παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα;

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Έχω τη SLIM 3.4 και μετά από κάθε επανεκκίνηση μου εμφανίζει ειδοποίηση ότι έχω αδιάβαστα sms. Ως αδιάβαστο μήνυμα εμφανίζει το τελευταίο μήνυμα που έχω λάβει και το έχω διαβάσει κανονικότατα. Χρησιμοποιώ το go sms για να έχω bln και 160 χαρακτήρες.

 

Σας παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα;

 

Δεν μου το κανει εμενα αλλα χρησιμοποιω την στοκ εφαρμογη μυνηματων ομως.

Για κανε wipe cache/dalvik μπας και στρωσει...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στη Slim δεν χρειάζεσαι το Go sms για να έχεις bln και 160 χαρακτήρες.

Περνάς το mms.apk απο εδώ και την εφαρμογή bln control pro και είσαι έτοιμος.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου το κανει εμενα αλλα χρησιμοποιω την στοκ εφαρμογη μυνηματων ομως.

Για κανε wipe cache/dalvik μπας και στρωσει...

 

Αυτό ήταν, μετά το wipe δεν το εμφάνισε ξανά !

 

Ευχαριστώ!

 

 

 

 

 

Πάντως στη Slim δεν χρειάζεσαι το Go sms για να έχεις bln και 160 χαρακτήρες.

Περνάς το mms.apk απο εδώ και την εφαρμογή bln control pro και είσαι έτοιμος.

 

Τελικά πέρασα το παραπάνω αρχείο για να μην περναω επιπλεον εφαρμογές... :-)

 

Ευχαριστώ!

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Φαινεται πολλα υποσχομενη ρομ. Υπαρχει κατι που δεν δουλευει;απο καμερα βιντεο και hands freeειμαστε ενταξει;
Link to comment
Share on other sites

Χτες δεν άναβε η οθόνη όταν με πήραν τηλέφωνο. Χρειάστηκε να βγάλω την μπαταρία.

Το βράδυ έβαλα semaphore και το άφησα. Πριν λίγο που το είδα πάλι δεν άναβε η οθόνη, οπότε έβγαλα την μπαταρία και όταν το άνοιξα έλεγε 4% μπαταρία ενώ το είχα αφήσει με 40+. Και στο γράφημα της χρήσης μπαταρίας δεν φαινόταν καν ότι είχε πέσει η μπαταρία.....

Slim 3,0

Link to comment
Share on other sites

Χθες περασα και εγω την τελευταία σλιμ, και το θεωρώ χρήσιμο για τους μελλοντικούς χρήστες να μεταφέρω και εγώ τις εντυπώσεις μου.

Στα θετικά, η συγκεκριμένη ρομ είναι πανέμορφη, πολύ smooth, πιο smooth από οποιαδήποτε γινγερ έχει κυκλοφορήσει μέχρι τώρα. Είναι αρκετά γρήγορη και μάλιστα πιο γρήγορη απο ολες τις γινγερ που εχω δοκιμάσει στο άνοιγμα του dialer, call log, καταλόγου και μηνυμάτων που ήταν και το μεγάλο ενοχλητικό αγκάθι σε ότι έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα. Ωραίο το ξεκλέιδωμα που ανοίγει αμέσως τη φωτογραφική. Δεν είχα κανένα κόλλημα μέχρι τώρα, δουλέυει wifi, gps, bluetooth, hands free.

Θα ήθελα ωστόσο να σταθώ στα μειονεκτήματά της (όσα έχω βρει τουλάχιστον εγώ από χθες), τα οποία όμως δεν είναι σημαντικά αλλά καλό είναι να τα ξέρετε.

Στον διαλερ, πλέον δεν μπορείς να σύρεις δεξια ή αριστερά τον καλούντα ωστε να στείλεις απευθείας μήνυμα, ή να κάνεις κλήση. το θεωρούσα πολύ βολικό.

Μου έστειλα ένα αρχειο txt το οποίο δεν μου άνοιγε. Ο video player της gallery όταν παίζει βίντεο τραβηγμένα μάλιστα από το κινητό, κάνει σπασίματα. Ο ενσωματωμένος file explorer όταν πηγαίνω στο external sd μου δείχνει empty folder. Αυτη δεν είναι η εξωτερική κάρτα μνήμης; Απο το γκαλερι βλεπω τις φωτο που εχει μέσα, αλλα στον explorer δεν βλέπω τίποτα. Στην εφαρμογή του ημερολογίου, μου λείπει η λειτουργία go to date. Δεν δουλέυει το ραδιο, προσωπικα δε με πειράζει. Υπάρχει λειτουργία wifi direct!!!!!! Και εγώ χάρηκα μόλις το είδα, και δοκίμασα να στείλω απο galaxy s2, το s2 βλέπει ένα κινητό με έναν κωδικό (δε μου δινει ονομα) πατάω αποστολή, μου λέει πρόσκληση εστάλη και τίποτα άλλο. Όταν πάω να στείλω από το s στο s2 δεν έχω καν επιλογη για wifi direct. Κριμα....Επίσης παρατήρησα οτι πλεον οι φωτογραφίες των επαφών μου είναι ξεχειλωμένες και πιξελιασμένες όσο δεν παει. Το πρόβλημα το έλυσα ξανατραβώντας νέες φωτό, ή τοποθετώντας νέες από τη γαλαρία. Επίσης δεν υπάρχει μενού στα ελληνικά, ελληνικό πληκτρολόγιο, ενώ αντιμετώπισα και εγώ το θέμα με το σήμα, αλλά και αυτό λύθηκε με αλλαγή μοντεμ

Τέλος αυτό που με χαλάει είναι τα χρώματα. της οθόνης. Έχω βάλει semaphore 1.1.1s και ο συγκεκριμένος κερνελ ακολουθεί διαφορετική προσέγγιση στην οξύτητα και την ένταση χρωμάτων από αυτή που με έχει συνηθίσει το γκαλαξυ οπότε η οθόνη του κινητού μου φαίνεται λίγο άτονη και θαμπή. Υπάρχουν ρυθμίσεις για την οθόνη αλλά θα προτιμούσα μια έκδοση stock colors του semaphore. Αν υπάρχει stock colors για slim ics πείτε μου, γιατι μπορεί να μην το είδα και να κατηγορώ τον άνθρωπο άδικα:)

Link to comment
Share on other sites

Στον διαλερ, πλέον δεν μπορείς να σύρεις δεξια ή αριστερά τον καλούντα ωστε να στείλεις απευθείας μήνυμα, ή να κάνεις κλήση. το θεωρούσα πολύ βολικό.

Άλλαξε το dialer και δοκίμασε τον exdialer. Υποστηρίζει ελληνικό t9. Το μόνο - που μπορώ να του βρω είναι το merge που κάνει στα call logs μιας επαφής στην αρχική οθόνη. Πατώντας βέβαια επάνω στην επαφή σου δείχνει αναλυτικά. Κατά τα άλλα μιλάμε για τρόπο λειτουργίας του stok dialer της ics και καμία σχέση δεν έχει με την slim.

Αν κάνεις χρήση/εγκατάσταση τον ex dialer σου προτείνω να βάλεις και το ICS ή το ICS Another Choice theme του ex dialer για να μην σου φαίνεται παράταιρος και εντελώς διαφορετικός χρωματικά απο τα υπόλοιπα μενού του τηλεφώνου σου.

 

 

Μου έστειλα ένα αρχειο txt το οποίο δεν μου άνοιγε.

Βάλε μία τύπου office εφαρμογή

 

Ο video player της gallery όταν παίζει βίντεο τραβηγμένα μάλιστα από το κινητό, κάνει σπασίματα.

Μου έκανε και εμένα κάτι κουλά το πρόβλημα λύθηκε με mxplayer

 

Ο ενσωματωμένος file explorer όταν πηγαίνω στο external sd μου δείχνει empty folder. Αυτη δεν είναι η εξωτερική κάρτα μνήμης; Απο το γκαλερι βλεπω τις φωτο που εχει μέσα, αλλα στον explorer δεν βλέπω τίποτα.

Όχι την external sd δεν την βρίσκεις πλέων εκεί και αυτός είναι ο τρόπος που το ics δουλεύει. Επίσης θα πρέπει να σε ενημερώσω για την αδυναμία του stok προγράμματος λήψης φωτογραφιών να αποθηκεύσει νέες φωτογραφίες στην εξωτερική sd. Εκτός και αν το αλλάξεις (δοκίμασε το Camera ICS+).

Την εξωτερική sd θα την βρείς στο /emmc

και όχι στο /sdcard/external_sd που ήταν παλιά.

 

Στην εφαρμογή του ημερολογίου, μου λείπει η λειτουργία go to date.

Όντως το στοκ ημερολόγιο δεν νομίζω να έχει επιλογή να σε πάει γρήγορα σε μία άλλη ημερομηνία. Ημερολόγια όμως πολλά στο χωράφι.

Αστο το βρήκα. Πατάς μενού->search και γράφεις την ημερομηνία που θές. Κουραστικό βέβαια. Θα το προτιμούσα με απευθείας επιλογή ημέρας, μήνα, χρόνου και απλά πατώνας οκ.

 

Δεν δουλέυει το ραδιο, προσωπικα δε με πειράζει.

Τρόπος να δουλέψει υπάρχει. Το κακό είναι ότι υπάρχουν κάποιοι κίνδυνοι, όπως να κάψεις το ηχείο του τηλεφώνου (αναφορές απο κάποιους χρήστες), ή αφού κάνεις χρήση το ράδιο στις επόμενες κλήσεις να μην σε ακούει ο συνομιλητής σου.

 

Υπάρχει λειτουργία wifi direct!!!!!! Και εγώ χάρηκα μόλις το είδα, και δοκίμασα να στείλω απο galaxy s2, το s2 βλέπει ένα κινητό με έναν κωδικό (δε μου δινει ονομα) πατάω αποστολή, μου λέει πρόσκληση εστάλη και τίποτα άλλο. Όταν πάω να στείλω από το s στο s2 δεν έχω καν επιλογη για wifi direct. Κριμα....

Ειλικρινά δεν το έχω χρειαστεί και έτσι δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Δεν ξέρω να σου πώ.

 

Επίσης παρατήρησα οτι πλεον οι φωτογραφίες των επαφών μου είναι ξεχειλωμένες και πιξελιασμένες όσο δεν παει. Το πρόβλημα το έλυσα ξανατραβώντας νέες φωτό, ή τοποθετώντας νέες από τη γαλαρία.

Ναι και κάθε φορά που θα αλλάζεις ρομ με wipe και τα συναφή θα σου γίνεται αυτό. Μικρό βέβαια το κακό.

 

Επίσης δεν υπάρχει μενού στα ελληνικά, ελληνικό πληκτρολόγιο, ενώ αντιμετώπισα και εγώ το θέμα με το σήμα, αλλά και αυτό λύθηκε με αλλαγή μοντεμ

Για το μενού στα ελληνικά, ο developer της slim έχει πεί ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βάλει άλλες γλώσσες. Αν σε ενοχλεί τόσο πολύ ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις προς άλλες rom.

Για τα πληκτρολόγια υπάρχουν πάρα πολλά. Μέχρι και τα στοκ, swype και μην ξεχάσω το αγαπημένο μου htc_ime που πρόσφατα ένα παλικάρι το έφτιαξε να δουλεύει σε ics (πραγματικά ντροπή μου αλλά δεν θυμάμαι το όνομά του.....)

για το htc_ime http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=24839453&postcount=30

Οχι δεν υπαρχει ευκολος τροπος. Πρεπει να τροποποιησεις το apk. Του εβαλα μπλε γραμμες εγω. Δεν το δοκιμασα γιατι ειμαι σε jw4 αλλα λογικα θα δουλεψει. Αν θες βαλε και screenshots μετα για να δω πως βρηκε. :P

Μπορεις να το κατεβασεις απο εδω.

Το ίδιο με μπλέ διαχωριστικές γραμμές ανάμεσα στα γράμματα και 2-3 ποστ πιο πάνω θα βρείς και το αρχικό ποστ απο τον xenon2010

 

Τέλος αυτό που με χαλάει είναι τα χρώματα. της οθόνης. Έχω βάλει semaphore 1.1.1s και ο συγκεκριμένος κερνελ ακολουθεί διαφορετική προσέγγιση στην οξύτητα και την ένταση χρωμάτων από αυτή που με έχει συνηθίσει το γκαλαξυ οπότε η οθόνη του κινητού μου φαίνεται λίγο άτονη και θαμπή. Υπάρχουν ρυθμίσεις για την οθόνη αλλά θα προτιμούσα μια έκδοση stock colors του semaphore. Αν υπάρχει stock colors για slim ics πείτε μου, γιατι μπορεί να μην το είδα και να κατηγορώ τον άνθρωπο άδικα:)

Ναι έχω και εγώ προβλήματα με αυτό. Και όχι μόνο. Δοκίμασα να κάνω calibrate την οθόνη (grayscale και gamma) με 2 hardware calibrators.

Τα αποτελέσματα και από τους 2 είναι σχεδόν ίδια και μάλιστα θα έλεγα άθλια. Στις μετρήσεις έχω σε όλο το φάσμα του grayscale (εκτός των 0 ire) σχεδόν απόλυτη ισορροπία, το gamma των χρωμάτων είναι σχεδόν 2.2, και η θερμοκρασία χρώματος στα 6500k.

Αυτό μου το μετράνε και τα 2 καλιμπραριστίρια. Δυστυχώς η οθόνη έχει ένα κόκκινο tint σε όλο το φάσμα του grayscale που με οδηγεί στο αποτέλεσμα ότι η πραγματική θερμοκρασία χρώματος είναι χαμηλότερη από τα 6500k. Πραγματικά δεν ξέρω γιατί και το περίεργο είναι ότι το έχω ξανακαλιμπράρει με τρελή επιτυχία το γαλαξία μας.

Όχι τίποτα άλλο αλλά έχει μάθει το μάτι μου σε πιο σωστά χρώματα και με ενοχλεί το τρελά πολύ μπλέ και λιγότερο κόκκινο. Πραγματικά με ενοχλεί γμτ.

Edited by GnF
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...