Jump to content

[ROM] Slim ICS


nikos523
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επισης πηγα να περασω τον sema 1.2.1 κανονικα με wipe dalvik cache αλλα σταματησε να λειτουργει το πληκτρο home?

Έχω την εντύπωση ότι o 121c είναι kernel για το captivate, οπότε είναι απόλυτα λογικό να έχεις πρόβλημα με το home button. Επέστρεψε στον 1.2.0 που είναι συμβατός με το κινητό μας.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 501
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας και από μένα. Έχω τη slim περίπου 20 μέρες και τώρα γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος σε πολλά πράγματα. Στην αρχή υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να διορθώσεις πάντα αλλά μετά είναι οκ! Θέλω να ρωτήσω κάτι αν έχει δοκιμαστεί. Έβαλα από το

http://rootzwiki.com/topic/15092-invertedtotally-inverted-apps-5-14-updated-play-store/page__st__1550

το contacts που έχει λευκό backround στη slim, έγινε μαύρο κανονικά αλλά για κάποιο λόγο ο dialer της slim δε λειτουργεί και μου λέει σε ένα εικονίδιό του does not install! Τι να κάνω για να διώξω το inversion; Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Από το αρχείο ζιπ της σλιμ πάρε από το φάκελο system/app τα αρχεία contacts.apk, contactprovider.apk και phone.apk και βάλτα στο system/app στο κινητό με root explorer φτιάχνοντας τα δικαιώματα. Η για πιο εύκολα αν θες δες το αρχεία είχε το ζιπ που πέρασες, σβηστα μέσα από το ζιπ και βάλε τα αντίστοιχα από τις ζιπ της σλιμ και περνα το από Cwm. Στην τελική αν θες φλασαρεις και την ρομ από την αρχή, δεν χάνεις εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτησή είμαι με slim 3.8 και sema 1.2 και έχω ένα θέμα με τα βίντεο κάθε φόρα που προσπαθώ να παίξω κάτι κυρίως με Mx player μετά από κάποια λεπτά κρασαρει και πρέπει να κάνω restart το κινητό! Είναι θέμα της slim η πρέπει να κάνω κάποια ρυθμηση στο Mx player?
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο φιλε μου ποσο χαζος παιζει να μαι ειναι οντως για το captivate ο 1.2.1 οποτε γυρισα πισω κι ολα καλα...

Μακραν παντως ρε παιδια ειναι η καλυτερη ρομ μεχρι σημερα...ειναι φοβερο το πως στεκεται ακομη το κινητο σχεδον 1.5+ χρονο μετα

Και δεν εχω καποιο προβλημα με το gps οπως αναφερεται απλα οντως εχω φορεσει και αλλες πιο γρηγορες σ αυτον τον τομεα αν και καθε φορα τρεχω το gps fix..

slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτησή είμαι με slim 3.8 και sema 1.2 και έχω ένα θέμα με τα βίντεο κάθε φόρα που προσπαθώ να παίξω κάτι κυρίως με Mx player μετά από κάποια λεπτά κρασαρει και πρέπει να κάνω restart το κινητό! Είναι θέμα της slim η πρέπει να κάνω κάποια ρυθμηση στο Mx player?

 

στις ρυθμίσεις επέλεξε sw decoder και θα είσαι μια χαρά ;-)

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Τι kernel έχεις?

Αν έχεις semaphore "τικαρε" το netfilter από την εφαρμογή semaphore.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ. Δε μπορώ να το δοκιμάσω τώρα, αλλά την είδα την επιλογή και φαντάζομαι θα παίξει μια χαρά. :bow:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

ο Browser δειχνει λευκη εικονα(κενη), οταν ανεβαζω το Density σε 182 και πανω. Μεχρι 200 παιζει κανονικα.

Ευχαριστω

Edited by km1121

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

ο Browser δειχνει λευκη εικονα(κενη), οταν ανεβαζω το Density σε 182 και πανω. Μεχρι 200 παιζει κανονικα.

Ευχαριστω

 

Όταν αλλάξεις το dpi κάνε μια εκκαθάριση δεδομένων στον browser,το play store και reboot.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιο modem προτείνετε για καλύτερο σήμα κινητής;

Έχω το JVU τώρα και το σήμα δεν είναι το καλύτερο δυνατό, αλλά γενικά η περιοχή δεν έχει ιδιαίτερα καλό σήμα.

Έχετε να μου προτείνετε κάποια εναλλακτική με μεγαλύτερες πιθανότητες καλύτερης κάλυψης; :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιο modem προτείνετε για καλύτερο σήμα κινητής;

Έχω το JVU τώρα και το σήμα δεν είναι το καλύτερο δυνατό, αλλά γενικά η περιοχή δεν έχει ιδιαίτερα καλό σήμα.

Έχετε να μου προτείνετε κάποια εναλλακτική με μεγαλύτερες πιθανότητες καλύτερης κάλυψης; :)

 

Τα jvt/jvu είναι πολύ καλά σε σήμα και κατανάλωση στο 3g.

Δεν μου έτυχε να μην έχω καλό σήμα με κάποιο μόντεμ ποτέ.

 

Μάλλον υπάρχει θέμα στην περιοχή που βρίσκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Τα jvt/jvu είναι πολύ καλά σε σήμα και κατανάλωση στο 3g.

Δεν μου έτυχε να μην έχω καλό σήμα με κάποιο μόντεμ ποτέ.

 

Μάλλον υπάρχει θέμα στην περιοχή που βρίσκεσαι.

 

To τελευταίο που λες ισχύει :)

Άρα προς το παρόν μένω ως έχω! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα jvu και αφού τα δοκίμασα όλα κατέληξα σε jvt πού νομίζω είναι λίγο καλύτερό

 

Κι εγω jvt ειχα αλλα ποιο ευγενικο με την μπαταρια νομιζω ειναι το jvu.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμη και η 3.9 !

Μαλλον θα φυγω απο jw5 παλι :D

Κι αυτη την φορα θα προτιμησω semaphore 1.2.2 kernel;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα δουλευει και η 3.9 οπως παντα για SLIM Rom . Ενα μικρο προβληματακι με το Titanium Backup στο 1ο boot, αλλα ηταν θεμα Density, δουλευει οπως πριν και παλι.

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωθηκε ο οδηγος.

Ευχαριστω για αλλη μια φορα για την ειδοποιηση Ηρακλη! :P

 

Ειμαι στην 3.4 ακομα και σκεφτομαι αν αξιζει να περασω την 3.9 η να περιμενω την 4 που μαλλον θα ειναι και η τελευταια που περναω στο κινητο..

σνιφ..

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωθηκε ο οδηγος.

Ευχαριστω για αλλη μια φορα για την ειδοποιηση Ηρακλη! :P

 

Ειμαι στην 3.4 ακομα και σκεφτομαι αν αξιζει να περασω την 3.9 η να περιμενω την 4 που μαλλον θα ειναι και η τελευταια που περναω στο κινητο..

σνιφ..

:lol:

 

Καπως ετσι σκεφτομαι κι εγω Νικολα ;)

Ουτως η αλλως και η 4 λογικα δεν θα αργησει...η επομενη Παρασκευη πλησιαζει:D

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

επειδή λεφτά δεν παίζουν για το S3 και με "τρώει" να γαργαλήσω λίγο το S μου έλεγα κάποια στιγμή να δοκιμάσω αυτήν την περιβόητη slim να δω τι παίζει ..

όμως επειδή βαριέμαι απίστευτα να ξανά στήνω το κινητό όλο από την αρχή (επαφές, εφαρμογές, ρυθμίσεις, το ένα το άλλο κτπ ) θεωρώ την λύση του nandroid backup / restore δεδομένη.

και εδώ είναι που θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις.

έκανα το backup ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Στην sdcard του τηλεφώνου (στα 6gb storage) έχει δημιουργηθεί ο φάκελος clockworkmod με το backup μέσα.

όταν βάλω την slim με τον οδηγό της πρώτης σελίδα θα μου πειράξει τίποτα από την sdcard ? πρέπει να μεταφέρω αυτό το backup στην κάρτα μνήμης ή δεν παίζει πρόβλημα να χαθούν δεδομένα ?

είναι κρατημένα εκτός από τις επαφές μου, τα μηνύματά μου, τις ρυθμίσεις μου και οι εφαρμογές μου ?

αν κάτι δεν πάει καλά, δεν μου αρέσει, δεν παίζει σωστά κτπ πώς επιστρέφω το κινητό με το nandroid restore στην μορφή που είναι τώρα ?

πρέπει να περάσω και πάλι την GB με odin κτπ και έπειτα restore ?

αν ναι και αν υποθέσουμε πως το backup το έχω αφήσει στην sdcard του κινητού πιστεύω πως το πέρασμα της GB μέσω Odin θα πρέπει να γίνει χωρίς re partition ... σωστά ?

 

όρεξη που την βρήκαμε μετά από τόσο καιρό με την Jw1 .... :lol::lol::lol:

 

(αν έχω ποστάρει σε λάθος θέμα και έπρεπε να το γράψω στις τροποποιήσεις ζητώ συγγνώμη και παρακαλώ να μεταφερθεί. ευχαριστώ)

Edited by crazyio

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

επειδή λεφτά δεν παίζουν για το S3 και με "τρώει" να γαργαλήσω λίγο το S μου έλεγα κάποια στιγμή να δοκιμάσω αυτήν την περιβόητη slim να δω τι παίζει ..

όμως επειδή βαριέμαι απίστευτα να ξανά στήνω το κινητό όλο από την αρχή (επαφές, εφαρμογές, ρυθμίσεις, το ένα το άλλο κτπ ) θεωρώ την λύση του nandroid backup / restore δεδομένη.

και εδώ είναι που θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις.

έκανα το backup ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Στην sdcard του τηλεφώνου (στα 6gb storage) έχει δημιουργηθεί ο φάκελος clockworkmod με το backup μέσα.

όταν βάλω την slim με τον οδηγό της πρώτης σελίδα θα μου πειράξει τίποτα από την sdcard ? πρέπει να μεταφέρω αυτό το backup στην κάρτα μνήμης ή δεν παίζει πρόβλημα να χαθούν δεδομένα ?

είναι κρατημένα εκτός από τις επαφές μου, τα μηνύματά μου, τις ρυθμίσεις μου και οι εφαρμογές μου ?

αν κάτι δεν πάει καλά, δεν μου αρέσει, δεν παίζει σωστά κτπ πώς επιστρέφω το κινητό με το nandroid restore στην μορφή που είναι τώρα ?

πρέπει να περάσω και πάλι την GB με odin κτπ και έπειτα restore ?

αν ναι και αν υποθέσουμε πως το backup το έχω αφήσει στην sdcard του κινητού πιστεύω πως το πέρασμα της GB μέσω Odin θα πρέπει να γίνει χωρίς re partition ... σωστά ?

 

όρεξη που την βρήκαμε μετά από τόσο καιρό με την Jw1 .... :lol::lol::lol:

 

(αν έχω ποστάρει σε λάθος θέμα και έπρεπε να το γράψω στις τροποποιήσεις ζητώ συγγνώμη και παρακαλώ να μεταφερθεί. ευχαριστώ)

 

Η εγκατασταση της slim δεν θα σου σβησει την sdcard με το backup σου.

 

Ομως αν θες να ξαναπας σε gb πρεπει να κανεις repartition, οποτε η sdcard θα σβηστει...

 

Ολα τα αλλα τα ειπες σωστα...

Οποτε αντεγραψε για καλο απο τωρα το backup στο pc σου και προχωρα

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Δεν σβήνεται η sd με το repartition.

Βασικά ποτέ δεν σβήνεται εκτός αν το διαλέξεις εσύ από την επαναφορά εργοστασιακών ή από cwm.

 

Δεν είναι λόγος αυτός για να μην κρατάμε backup βέβαια.

Ποτέ δεν ξέρεις :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου διέγραψε την εσωτερική sd η εγκατάστασή στην 3.7. Βεβαία έκανα εγκατάστασή από την εξωτερική sd
Link to comment
Share on other sites

Δεν σβήνεται η sd με το repartition.

Βασικά ποτέ δεν σβήνεται εκτός αν το διαλέξεις εσύ από την επαναφορά εργοστασιακών ή από cwm.

 

Δεν είναι λόγος αυτός για να μην κρατάμε backup βέβαια.

Ποτέ δεν ξέρεις :)

 

Σωστος ο Νικος, παντα κανω repartition και ποτε δεν εχει σβηστει.Μονο στο hard reset και στο διαμορφωση συσκευης αποθηκευσης usb διαγραφονται τα περιεχομενα...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...