Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπαρχει αυτη η επιλογη.

 

Υπάρχει

Ρυθμίσεις/Γενική/Ρυθμίσεις για προχωρημένους/Ενεργοποίηση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Στους ρυθμίσεις του κινητού σου θα υπάρχει λογικά επιλογή απ'ότι πιστεύω Edited by KILLER146

Δημήτρης

Επαγγελματίας Web Designer, Προγραμματισής και Γραφίστας

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με Android 4.1.2.Αυτο μου βγαζει στις Προχωρημενες.Ενεργοποιησα τα Συμπαγη μηνυματα.Μαλλον αυτο ειναι.

Ευχαριστω για την βοηθεια.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω το Samsung Galaxy S III Neo που φοράει την έκδοση 4.4.2. Έχω δύο ερωτήσεις για την συγκεκριμένη συσκευή.

1. Για να γράψεις μήνυμα 160 χαρακτήρων πρέπει να εγκαταστήσεις άλλο πληκτρολόγιο; Το πληκτρολόγιο που έχει είναι πολύ βολικό! Με αυτό γίνεται;

2. Για ένα ανεξήγητο λόγο τώρα όταν προσπαθώ να στείλω SMS μου εμφανίζει ότι "Απέτυχε"!! Που μπορεί να οφείλεται; Δεν μπορώ να στείλω μήνυμα πουθενά!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω το Samsung Galaxy S III Neo που φοράει την έκδοση 4.4.2. Έχω δύο ερωτήσεις για την συγκεκριμένη συσκευή.

1. Για να γράψεις μήνυμα 160 χαρακτήρων πρέπει να εγκαταστήσεις άλλο πληκτρολόγιο; Το πληκτρολόγιο που έχει είναι πολύ βολικό! Με αυτό γίνεται;

2. Για ένα ανεξήγητο λόγο τώρα όταν προσπαθώ να στείλω SMS μου εμφανίζει ότι "Απέτυχε"!! Που μπορεί να οφείλεται; Δεν μπορώ να στείλω μήνυμα πουθενά!!

 

Και τα δύο θέματα που αναφέρεις δεν έχουν σχέση με το πληκτρολόγιο που χρησιμοποιείς, είναι πιθανότατα θέμα εφαρμογής μηνυμάτων. Το ότι δε μπορείς να στείλεις μήνυμα, είναι πιθανότατα θέμα του παρόχου σου, ή της εφαρμογής που χρησιμοποιείς για τα μηνύματα. Θα πρότεινα να προσπαθήσεις να στείλεις μήνυμα με μία άλλη εφαρμογή από αυτή που χρησιμοποιείς ήδη.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς το έχω γω με το touchpal. Είναι δωρεάν και απ τις επιλογές το επιλέγεις να έχει την παραπάνω μορφή. Αν θες κάτι σε paid και επίσης καλό δοκίμασε το smart keyboard.

 

δοκίμασα τώρα τό touch pal απλά δεν υπάρχει λεξικο απίστευτα γρήγορο. Και παίρνει και τις λέξεις άμεσα. Τό multiling μου είχε σπάσει τα νεύρα. Επίσης μπορώ να μεγαλώσω τό πληκτρολόγιο όσο θέλω μέχρι σχεδόν την μισή οθονη και τα δυο με εντυπωσίασαν ! Επίσης άμα θέλεις να βάλεις κάποιο γράμμα στα έχει στα αριστερά και δεν χρειάζεται να αλλάξεις μορφή πληκτρολογίου ή να βγάλεις τό λεξικο. Κάτι άλλο στο swype υπάρχει η επιλογή που έχει βελάκια αριστερά δεξία πάνω κάτω και μπορείς να μάρκαρεις να διαγράψεις και να μετακίνηθεις στο κείμενο πιο γρήγορα από ότι κάνοντας κλικ στην οθονη με τό δάκτυλο. Επίσης αυτό με ότι κάνω πάνω τό χέρι μου και κρατάει την λέξη για επιλογή δεν τό κατάλαβα ! Ούτε και κάνοντας κάτω την λέξη δεν κατάλαβα τι κάνει ; .

Επίσης στο touch pal υπάρχει τροπος να απενεργοποιήσω το λεξικο ;

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!! εχω μια ερώτηση όταν στέλνω μήνυμα ή μιλάω στο facebook σε μερικές λέξης αντί για την λέξη μου βγάζει νούμερα! χρησιμοποιώ Τ9! έχω το πληκτρολόγιο GO!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το Google Keyboard στο playstore δεν μου το βγάζει διαθέσιμο, έχω jelly 4.3 και γράφει 4 και πάνω στις απαιτήσεις.

 

Ξέρει κανείς γιατί; :/

That is Mahogany!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το Google Keyboard στο playstore δεν μου το βγάζει διαθέσιμο, έχω jelly 4.3 και γράφει 4 και πάνω στις απαιτήσεις.

 

Ξέρει κανείς γιατί; :/

Φαίνεται ως μη διαθέσιμο για την Ελλάδα.

Κατέβασέ το από εδώ:

 

http://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-keyboard/google-keyboard-4-0-21203-1613964-apk/

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι διαθέσιμο στην ελλάδα αλλά ελληνικά έχει η εφαρμογή *ντοινγκ*

Τραγική Google.

Εγώ όταν μάθω ότι υπάρχει νέα έκδοση κάνω search "Google Keyboard" στο κινητό, και από την αναζήτηση κλικάρω στο app και μου το ανοίγει στο Play Store και έτσι κάνω την αναβάθμιση.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τραγική Google.

Εγώ όταν μάθω ότι υπάρχει νέα έκδοση κάνω search "Google Keyboard" στο κινητό, και από την αναζήτηση κλικάρω στο app και μου το ανοίγει στο Play Store και έτσι κάνω την αναβάθμιση.

Το κάνει και σε μένα και συμφωνώ. Είναι πραγματικά να απορείς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Θέλω τη βοήθειά σας καθώς ψάχνω κάτι πολύ συγκεκριμένο. Ενώ έψαξα λίγο μέσα εδώ τελικά πιο πολύ μπερδεύτηκα και κατέβασα και 2 εφαρμογές που τελικά δεν μου κάνανε…

 

Έχω lg g3 και ψάχνω ένα πληκτρολόγιο αλφαριθμητικό (όπως στα παλιά κινητά μας) με ένα καθωσπρέπει λεξικό το οποίο να είναι customizable (δηλαδή να μπορώ εύκολα να προσθέτω λέξεις την ώρα που γράφω). Η Lg μου δίνει τέτοια δυνατότητα αλλά αν σου τύχει (που τυχαίνει μονίμως) να μην έχει τη λέξη που θες στο λεξικό την έχεις πατήσει… Δεν σε αφήνει να την εισάγεις με ένα πάτημα όπως στο πλήρες της πληκτρολόγιο… Βασικά νομίζω δεν σε αφήνει καθόλου να την εισάγεις. Θέλω να πληκτρολογώ γρήγορα με το πληκτρολόγιο στη μια μεριά της οθόνης (αριστερά ή δεξιά όπως το μαμίσιο γιατί αλλιώς δεν φτάνω!!) και σχεδόν τυφλά. Όχι να τσεκάρω συνέχεια αν πήρε τη λέξη ή αν σταμάτησε εκεί που αυτό ξέρει μόνο. Είχα βρει την υγειά μου επί του θέματος με το Νοκια Ν8 και μια εφαρμογή από τα beta labs τους την custom dictionary όπου πρόσθετα, αφαιρούσα και κρατούσα backup!! Please help!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

@tomtom44: Δοκίμασε το TouchPal, μεταξύ των άλλων έχει και αλφαριθμητική (Τ9) διάταξη πληκτρολογίου.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

απενεργοποιήσε όλες τους συγχρονισμους στο μενού "οι λέξεις μου" , δυναμικό λεξικό κλπ και τις δύο τελευταίες καθώς και αυτό που έχω σε κύκλο στο μενού ρυθμίσεις και ξανά δες

 

αν και λίγο καθυστερημένα, ευχαριστώ πολύ. πολύ καλύτερα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κι εγώ το Google Keyboard, αλλά δεν εντυπωσιάστηκα. Θεωρώ σοβαρή έλλειψη για ένα πληκτρολόγιο εν έτει 2015 να μην έχει βελάκια και επιλογή/αποκοπή/αντιγραφή/επικόλληση κειμένου (όπως το Swype και το TouchPal). Πάνω από καλαισθησία, όμορφιά, design κλπ, πιο σημαντικά για μένα είναι η σωστή πρόβλεψη, πλήρες λεξικό, καθώς και οι δυνατότητες που ανέφερα πιο πάνω. Όπως μπήκε, έτσι ξηλώθηκε.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

αν και λίγο καθυστερημένα, ευχαριστώ πολύ. πολύ καλύτερα τώρα.

ωραία.αυτά μου είχαν πει να κάνω από την Swype που τους είχα στείλει μήνυμα!

Link to comment
Share on other sites

@tomtom44: Δοκίμασε το TouchPal, μεταξύ των άλλων έχει και αλφαριθμητική (Τ9) διάταξη πληκτρολογίου.

 

το touch pal το δοκίμασα στο ταμπλετ της θείας μου και ήτανε φοβερό στην γραφή μου έλυσε τα χέρια. Πέρα από αυτο μπορούμε να απενεργοποιήσουμε το λεξικο και να γραψουμε χωρίς λεξικο ; διότι μερικές λέξεις δεν μου τις παίρνει. Παρατηρώ όταν εάν πατήσω ένα γράμμα πάτημενο και δεν το αφήσω αλλά συρω το χέρι μου δεξία μεταφέρεται στα γράμματα. Δεν γίνεται να πάταμε πχ το 5 δυο φορές και να βγάζει το λ ;. Επίσης κάτι φοβερά χρήσιμο είναι ζουμ του πληκτρολογίου που μπορούμε να το μεγαλώσουμε όσο θέλουμε μέχρι και την μισή μας οθονη.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Αν σύρεις το χέρι σου πάνω στο spacebar προς τα αριστερά απενεργοποιεί το t9 και μπορείς να γράφεις μεμονωμένα γράμματα.
Link to comment
Share on other sites

Από Google Keyboard επιστροφή στο Swiftkey και για μένα. Ωραίο και ελαφρύ της Google αλλά οι προβλέψεις του δεν είναι καλές και το λεξικό έχει πολλές ελλείψεις. Ίσως στο μέλλον το ξαναδοκιμάσω αφού πάρει 1-2 updates.
Link to comment
Share on other sites

Από Google Keyboard επιστροφή στο Swiftkey και για μένα. Ωραίο και ελαφρύ της Google αλλά οι προβλέψεις του δεν είναι καλές και το λεξικό έχει πολλές ελλείψεις. Ίσως στο μέλλον το ξαναδοκιμάσω αφού πάρει 1-2 updates.

Και updates όμως να πάρει, το πιο πιθανό αυτά να λύνουν bugs και να μην αφορούν το λεξικό.

Όπως και να 'χει το λεξικό το φτιάχνει ο χρήστης στην πορεία με την χρήση που κάνει, όπως γίνεται και στα περισσότερα πληκτρολόγια.

Απλά, ίσως η διαφορά να είναι στο ότι κάποια πληκτρολόγια έχουν περισσότερες λέξεις στο λεξικό τους από κάποια άλλα.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Και updates όμως να πάρει, το πιο πιθανό αυτά να λύνουν bugs και να μην αφορούν το λεξικό.

Όπως και να 'χει το λεξικό το φτιάχνει ο χρήστης στην πορεία με την χρήση που κάνει, όπως γίνεται και στα περισσότερα πληκτρολόγια.

Απλά, ίσως η διαφορά να είναι στο ότι κάποια πληκτρολόγια έχουν περισσότερες λέξεις στο λεξικό τους από κάποια άλλα.

 

Είχα κάτι άλλο στο μυαλό μου γράφοντας το. Ένα Update που να δίνει τη δυνατότητα να "μάθει" το keyboard λέξεις διαβάζοντας το mail μου, το twitter κλπ. ή ένα cloud για να μαθαίνει λέξεις μεταξύ των συσκευών μου. Τέτοια δεν έχει ακόμα το Google Keyboard.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το google keyboard πολύ καιρό τώρα και έχω προσθέσει πάρα πολλές λέξεις στο άδειο σχεδόν λεξικό του. Πλέον δεν το αλλάζω για κανένα. Επιπλέον μπορείς να ορίσεις συγκεκριμένες χειρονομίες για κάποια λέξη που πιθανόν έχει κάποιο θέμα και μοιάζει με κάποια άλλη. Ακόμη, βρίσκεις το 99% των επαφών με swipe, κάτι που δεν κάνει το swifkey
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...