Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κάποιες λεπτομέρειες (το TouchPal) που προσωπικά με χαλάνε. Ένα είναι που αφήνει κενό μετά την λέξη, μόλις πατήσεις το ";". Το άλλο είναι που δεν αφήνει κενό μετά τον αριθμό που μπορεί να χρησιμοποίησες. Κατά τα αλλά είναι πραγματικά πολύ καλό, μαθαίνει γρήγορα, ωραίο το swipe πάνω στα πλήκτρα που έχουν αριθμούς και swipe κάτω στα πλήκτρα που έχουν σύμβολα.

Το καλύτερο είναι πως με swipe και αριστερά, στο σύμβολο που σβήσεις κάποιον χαρακτήρα, σβήνει όλη η λέξη. Αυτό το τελευταίο δεν μπορούσαν να το κάνουν στο Swiftkey; όταν επιλέγεις την λειτουργία flow, το σβήσιμο με swipe πάρει περίπατο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Παρακάτω είναι παλιότερη έκδοση του touchpal που περιέχει ελληνικά. Αφού το εγκαταστήσετε και κατεβάσετε τα ελληνικά, το κάνετε ενημέρωση από το λινκ που έδωσε ο pektis7.

 

http://db.tt/8xzz62Rb

 

Πάντως ένας φίλος μου που το πέρασε από αυτό το link και έκανε αναβάθμιση μέσα από την εφαρμογή, έχασε τα ελληνικά. Το έχει πάθει άλλος;

 

 

 

 

 

Έχει κάποιες λεπτομέρειες (το TouchPal) που προσωπικά με χαλάνε. Ένα είναι που αφήνει κενό μετά την λέξη, μόλις πατήσεις το ";".

 

Μην βάλεις το ερωτηματικό που είναι πάνω αριστερά, αλλά βάλτο από το πλήκτρο κ.

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω είναι παλιότερη έκδοση του touchpal που περιέχει ελληνικά. Αφού το εγκαταστήσετε και κατεβάσετε τα ελληνικά, το κάνετε ενημέρωση από το λινκ που έδωσε ο pektis7.

 

http://db.tt/8xzz62Rb

 

Ευχαριστώ! Γράφω από αυτό και είναι σκέτη απόλαυση. Λύθηκε το θέμα με την θέση του κουμπιού αλλαγής γλώσσας αλλάζει ακαριαία και το μέγεθος των πλήκτρων είναι πλέον ιδανικό. Ήρθε για να μείνει...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Γράφω από αυτό και είναι σκέτη απόλαυση. Λύθηκε το θέμα με την θέση του κουμπιού αλλαγής γλώσσας αλλάζει ακαριαία και το μέγεθος των πλήκτρων είναι πλέον ιδανικό. Ήρθε για να μείνει...

 

Βασικά είναι παλιό πληκτρολόγιο. Το παρακολουθώ χρόνια και το πέρασα τα Χριστούγεννα που υποστήριξε για πρώτη φορά τα ελληνικά. Βγάζει και dialer η εταιρεία που το βγάζει, αλλά εκεί υπάρχει ο βασιλιάς exdialer που δεν τον κουνάει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε μήνυμα για αναβάθμιση του πληκτρολογίου χάνονται τα ελληνικά εάν προχωρήσω;

 

Edit: έκανα την αναβάθμιση και μου έδωσε νέο πακέτο γλώσσας που αυτή τη φορά αναφέρεται ως Greek και όχι ως Ελληνικά.

Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις το ερωτηματικό που είναι πάνω αριστερά, αλλά βάλτο από το πλήκτρο κ.

 

Στο πλήκτρο κ δεν έχει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ένας φίλος μου που το πέρασε από αυτό το link και έκανε αναβάθμιση μέσα από την εφαρμογή, έχασε τα ελληνικά. Το έχει πάθει άλλος;

 

Έχοντας περάσει πρώτα τα ελληνικά και κάνοντας μετά αναβάθμιση από το store, τα ελληνικά παρέμειναν κανονικά σε εμένα. Πάντως, μικρή σημασία έχει, μιας και στο επόμενο update λένε πως θα υπάρχει ελληνική γλώσσα, άρα προφανώς θα το εμφανίζει κανονικά στο store.

Link to comment
Share on other sites

Στο πλήκτρο κ δεν έχει τίποτα.

 

Έχεις ενεργό το swiping; Αν το απενεργοποιήσεις θα έχεις και στα γράμματα εικονίδια.

Αλλιώς πηγαίνεις εκεί που είναι οι αριθμοί και τα σύμβολα και βάζεις από εκεί το ερωτηματικό.

 

 

 

 

 

 

Έχουν προσθέσει μία λειτουργία όπου γράφοντας σου βγάζει τις προτεινόμενες λέξεις μέσα στο πληκτρολόγιο. Το δοκίμασα στα αγγλικά και μου φάνηκε καλό. Δεν έχει ακόμα ελληνικά

 

 

 

 

Αλήθεια ποια μεμβράνη έχετε βάλει στο touch pal ;;

 

Μόνο το default μου άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ωραιο το touch pal, αλλά ξανά γύρισα στο Swype, πέραν του ότι οι μεμβράνες του touch pal το κάνουν να φαίνεται κακόγουστο, νομίζω πως το Swype έχει την καλύτερη πρόβλεψη και συγχωρεί πιο πολύ τα λάθη...
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τι πάθαμε ξαφνικά με το TouchPal, εκεί που πριν μερικές μέρες εκθειάζαμε το Swiftkey και παλιότερα το Swype.. :lol:

 

Απ'τη μια έχει πλάκα αλλά απ'την άλλη είναι καλό που κάθε τόσο μπαίνουν νέες αξιόλογες επιλογές στο Android, με έχετε βάλει στην πρίζα να το δοκιμάσω στο tablet πάντως αν και έχω βολευτεί αρκετά το Swiftkey με μόνο μου παράπονο την ανικανότητα του να γράψει με swiping τις μεγάλες λέξεις.. κατα τ'αλλα όμως κανένα πρόβλημα και γι'αυτο δυσανασχετώ λίγο στο να προχωρήσω στην αλλαγή - δοκιμή. Με εξιτάρει όμως το γεγονός ότι γράφονται τόσα θετικά σχόλια για το TouchPal τελευταία.. :p

Χαχαχα! Είδες? Δεν καθόμαστε σε μια μεριά! Εννοείται πως προσωπικά η γνώμη μου για το SwiftKey δεν αλλάζει, αλλά κι εγώ διάβαζα τόσα καλά λόγια που είπα να το δοκιμάσω και τελικά είναι καλύτερο από ό,τι μου είχε φανεί την πρώτη φορά που δεν του είχα δώσει χρόνο. Αποθηκεύει και το ό,τι! Χαχαχαχ!

Αυτό που μου φαίνεται λίγο pointless είναι που θα μπορούσε στο παρατεταμένο πάτημα της τελείας να έχει κάποια σύμβολα που δεν υπάρχουν όταν είναι ενεργοποιημένο το swipe από το να έχει τα ίδια που υπάρχουν στην κάτω γραμμή αλλά κατά τα άλλα έχει ωραία gestures και άμεση πρόσβαση σε σημαντικές ρυθμίσεις. Δεν έχει καλύτερο swipe από το Swype ούτε καλύτερη πρόβλεψη από το SwiftKey αλλά έχει πάρα πολύ καλό swipe και πολύ καλή πρόβλεψη. Και έχει κάποιες ευχρηστίες που λείπουν από τα άλλα. Αυτό που δεν έχει είναι η μεγάλη ανοχή του SwiftKey. Όχι ότι δεν έχει καλή ανοχή αλλά στο SwiftKey είναι το δυνατό του σημείο. Αλλά έχει καλά στοιχεία και των δύο. Ότι το έχω κρατήσει και 2η μέρα είναι πολύ θετικό για το μέλλον του μαζί μου! :-P

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα! Είδες? Δεν καθόμαστε σε μια μεριά!

 

Μου φαίνεται πάντως πως θα αρχίσω να διαλέγω πληκτρολόγια που τα πάνε χάλια με τις προβλέψεις, μιλάμε για ΤΟ γέλιο που έχει να πέσει..!

 

Απόδειξη..: http://m.lifo.gr/team/bitsandpieces/41220

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πάντως πως θα αρχίσω να διαλέγω πληκτρολόγια που τα πάνε χάλια με τις προβλέψεις, μιλάμε για ΤΟ γέλιο που έχει να πέσει..!

 

Απόδειξη..: http://m.lifo.gr/team/bitsandpieces/41220

 

:lol:

 

κλαίωωωωω...

Link to comment
Share on other sites

Ελένη συμφωνώ ότι το swiftkey έχει καλύτερη πρόβλεψη. Διαφωνώ όμως ως προς την ανοχή. Κάνε μια δοκιμή όπως αυτή που έκανα εγώ πριν μερικά post και θα δεις. Όχι μόνο ανέχεται περισσότερα λάθη, αλλά σου προτείνει τη λέξη πιο γρήγορα.
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πάντως πως θα αρχίσω να διαλέγω πληκτρολόγια που τα πάνε χάλια με τις προβλέψεις, μιλάμε για ΤΟ γέλιο που έχει να πέσει..!

 

Απόδειξη..: http://m.lifo.gr/team/bitsandpieces/41220

 

:lol:

 

Μάκη..... Χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν το έθεσα πολύ σωστά. Όντως, προτείνει την λέξη πολύ γρήγορα. Ίσως γρηγορότερα από τα υπόλοιπα αλλά αν δεν την πατήσεις με το που την προτείνει και πατήσεις ένα ακόμα γράμμα τότε δείχνει μόνο ό,τι έχεις πληκτρολογήσει χωρίς προτάσεις. Ή ας πούμε τώρα που ξεκίνησα να γράφω το 'πληκτρολογήσει' ξέχασα το ρ και παρότι συνέχισα να γράφω δεν πρότεινε κάτι. Αντίθετα στο SwiftKey αυτό δεν γίνεται. Βέβαια βλέπω έχει αρκετά καλό λεξικό.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια βλέπω έχει αρκετά καλό λεξικό.

Και εμένα μου άρεσε το λεξικό του εξ αρχής. Θα εμπλουτιστεί και από εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Ή ας πούμε τώρα που ξεκίνησα να γράφω το 'πληκτρολογήσει' ξέχασα το ρ και παρότι συνέχισα να γράφω δεν πρότεινε κάτι.

 

Δεν στο πρότεινε γιατί δεν την έχει αυτή τη λέξη στο λεξικό του. Το δοκίμασα εγώ που την είχα βάλει και την έβγαλε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν στο πρότεινε γιατί δεν την έχει αυτή τη λέξη στο λεξικό του. Το δοκίμασα εγώ που την είχα βάλει και την έβγαλε.

Βρε στην προτείνει! Εννοώ ότι αν το χάσεις και πατήσεις ένα γράμμα λάθος, σβήνει την πρόβλεψη και δεν ακόμη κι αν μετά το συνεχίσεις σωστά δεν την ξαναπροτείνει. Αυτό εννοώ. Ενώ το SwiftKey θα σου την ξαναβγάλει. Αλλά έχει καλύτερο λεξικό όπως είπα. Συνήθεια είναι!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Βρε στην προτείνει! Εννοώ ότι αν το χάσεις και πατήσεις ένα γράμμα λάθος, σβήνει την πρόβλεψη και δεν ακόμη κι αν μετά το συνεχίσεις σωστά δεν την ξαναπροτείνει. Αυτό εννοώ. Ενώ το SwiftKey θα σου την ξαναβγάλει. Αλλά έχει καλύτερο λεξικό όπως είπα. Συνήθεια είναι!

 

Μα σου λέω το δοκίμασα με το λάθος και την έβγαλε. Αντίθετα το swiftkey ούτε καν την έχει στο λεξικό του.

Για του λόγου το αληθές

http://img.tapatalk.com/d/13/09/13/jysune2e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Το βρήκα! Είχα απενεργοποιήσει τον έλεγχο ορθογραφίας. Τώρα που το έβαλα το έβγαλε! Problem solved! :)

Ναι, το ξέρω ότι το SwiftKey δεν το έχει. Φαίνεται να έχει πιο ενημερωμένο λεξικό.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

στο touchpal στην ελληνικη γλωσσα, εχοντας τη διαταξη Τ12, γινεται να μπουν τα γραμματα σε αλφαβητικη σειρα; δηλαδη στο 2 να ειναι τα ΑΒΓ και οχι ΑΒΨ, κλπ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...