Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σου κολλαει στο nexus??

Γιατι σε μενα παιζει τελεια.

 

Κι εγώ, μόλις διάβαζα τα μηνύματα, και απορούσα αν είμαι ο μονος που το Swype τρέχει μια χαρά ή όλοι οι άλλοι βλέπουν κάτι που δεν μπορώ να δω εγώ!! :confused:

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

και σε μενα το swype τρεχει απροβληματιστα κι ας εχω ενα "ταπεινο" sgs3 mini με βαρια βαρια 250-300 ελευθερη ραμ....

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι συμβαίνει και ούτε καίγομαι να μάθω. Τρία τουλάχιστον δευτερόλεπτα να αλλάξει η γλώσσα και να κολλάει το πορτοκαλί ίχνος μερικά ακόμη δευτερόλεπτα μεταξύ των λέξεων.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι συμβαίνει και ούτε καίγομαι να μάθω. Τρία τουλάχιστον δευτερόλεπτα να αλλάξει η γλώσσα και να κολλάει το πορτοκαλί ίχνος μερικά ακόμη δευτερόλεπτα μεταξύ των λέξεων.

 

Τα ίδια τραβάω κι εγώ, έλα όμως που το swipe του Swype δεν το χω βρει πουθενά...οπότε συμβιβάζομαι αναγκαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε πρόβλημα με το Swype, δοκιμάστε να κλείσετε τα αντίγραφα ασφαλείας του λεξικού. Συνεχίζει να είναι το ίδιο "δυσκίνητο";
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε πρόβλημα με το Swype, δοκιμάστε να κλείσετε τα αντίγραφα ασφαλείας του λεξικού. Συνεχίζει να είναι το ίδιο "δυσκίνητο";

 

θα το δοκιμάσω και αυτό, αν κα νομίζω πως δεν θα έπρεπε να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Βασικά το παρουσιάζει μετά απο ώρα που έχω να το χρησιμοποιήσω. Τέτοια συμπεριφορά δεν είχε ούτε σαν beta

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έκλεισα το backup κι εμένα σταμάτησε να κολλάει η εναλλαγή γλώσσας. Το ανοίγω ανά διαστήματα να κάνει το backup και μετά το κλείνω.

Στο άλλο που λες, ναι, κολλάει λίγο το πορτοκαλί χρώμα όσο γράφεις. Δεν είναι τόσο απροβληματιστο όσο το στοκ της Google. Έλα όμως που και πάλι γράφεις πιο γρήγορα με Swype λόγω πολύ καλύτερου λεξικού και swipe.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω δοκιμασει ολα,κατεληξα με μεγαλη ευκολια στο touchpal,το πληκτρολογιο ειναι απαικτο.το μονο που μου μενει ειναι να το συνδυασω με εφαρμογη για sms dual sim android ics4.0.4.(εκτος απο go sms,handsent κτλ τα δοκιμασα και ειναι μετρια) ωστε να εχω 160 χαρακτηρες..εχει κανεις να προτεινει με pm η εδω offtopic?
Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμάσω και αυτό, αν κα νομίζω πως δεν θα έπρεπε να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Βασικά το παρουσιάζει μετά απο ώρα που έχω να το χρησιμοποιήσω. Τέτοια συμπεριφορά δεν είχε ούτε σαν beta

 

Τουλάχιστον στην εναλλαγή γλώσσας έγινε ταχύτατο, στην εμπειρία χρήσης είναι νωρίς ακόμη για να πω... ευχαριστούμε για την συμβουλή πάντως...

 

αλήθεια ο συγχρονισμός τι μας προσέφερε εκτός από lag;;

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον στην εναλλαγή γλώσσας έγινε ταχύτατο, στην εμπειρία χρήσης είναι νωρίς ακόμη για να πω... ευχαριστούμε για την συμβουλή πάντως...

 

αλήθεια ο συγχρονισμός τι μας προσέφερε εκτός από lag;;

 

συγχρονιζει το λεξικο σου με το mail που του εχεις ορισει. ετσι, αν το σβησεις και το ξαναπερασεις αργοτερα, αν αλλαξεις συσκευη, η θες να το περασεις και σε αλλη συσκευη, θα εχεις απευθειας το λεξικο σου, χωρις να αποθηκευεις ολες τις λεξεις απο την αρχη. βεβαια, ολο αυτο μπορει να γινει και χειροκινητα, με το να ανοιγετε το συγχρονισμο μια στο τοσο. οποτε, εφοσον εγινε πιο γρηγορο, μεινετε ετσι μεχρι να διορθωθει καποια στιγμη.;)

Link to comment
Share on other sites

συγχρονιζει το λεξικο σου με το mail που του εχεις ορισει. ετσι, αν το σβησεις και το ξαναπερασεις αργοτερα, αν αλλαξεις συσκευη, η θες να το περασεις και σε αλλη συσκευη, θα εχεις απευθειας το λεξικο σου, χωρις να αποθηκευεις ολες τις λεξεις απο την αρχη. βεβαια, ολο αυτο μπορει να γινει και χειροκινητα, με το να ανοιγετε το συγχρονισμο μια στο τοσο. οποτε, εφοσον εγινε πιο γρηγορο, μεινετε ετσι μεχρι να διορθωθει καποια στιγμη.;)

 

Έτσι κι αλλιώς σε μία συσκευή το χρησιμοποιώ οπότε μια χαρά...Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μένα πολύ γρήγορα αλλάζει την γλώσσα και δεν σέρνεται καθόλου! Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα για πρώτη φορά το TouchPal και είμαι ενθουσιασμένος. Πάρα πολύ καλό στην κανονική γραφή, πολύ ακριβές και εύχρηστο. Μού αρέσει περισσότερο από Swype & swiftkey. Επιβάλλεται η αλλαγή μεμβράνης εννοείται από την default η οποία με ξένισε με τα μικροσκοπικά κουμπιά.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα για πρώτη φορά το TouchPal και είμαι ενθουσιασμένος. Πάρα πολύ καλό στην κανονική γραφή, πολύ ακριβές και εύχρηστο. Μού αρέσει περισσότερο από Swype & swiftkey. Επιβάλλεται η αλλαγή μεμβράνης εννοείται από την default η οποία με ξένισε με τα μικροσκοπικά κουμπιά.

 

Πως το βλέπεις κατά το swiping με την ελληνική γλώσσα; Αρχίζει να με ψήνει κι εμένα χωρίς να έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με το Swiftkey αυτή τη στιγμή.. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για ποιά έκδοση του TouchPal μιλάτε? Για αυτή που είχε ποστάρει κάποιο παιδί εδώ πριν μερικές σελίδες?

Edit: Το ξαναδοκιμάζω. Δεν είναι κακό τελικά. Αλλά δεν έχει και κάτι παραπάνω για να σε τραβήξει. Βέβαια είναι ελαφρύτερο από τα άλλα και το κρατάω για την ώρα.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Πως το βλέπεις κατά το swiping με την ελληνική γλώσσα; Αρχίζει να με ψήνει κι εμένα χωρίς να έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με το Swiftkey αυτή τη στιγμή.. :)

Εγώ γράφω με τον παραδοσιακό τρόπο. Έχει όμως μια αισθητική και μια smooth λειτουργία που μου αρέσει. Τα θετικά του είναι πολλά.

 

Μόνα αρνητικά σημεία το κουμπί αλλαγής γλώσσας που είναι στην γωνία δεξιά κάτω και πολύ μικρό και φυσικά αργό. Και πρέπει να έρθει η αλλαγή επειγόντως στο space. Επίσης να μεγαλώσει λίγο το πλήκτρο διόρθωσης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω με τον παραδοσιακό τρόπο. Έχει όμως μια αισθητική και μια smooth λειτουργία που μου αρέσει. Τα θετικά του είναι πολλά.

 

Μόνα αρνητικά σημεία το κουμπί αλλαγής γλώσσας που είναι στην γωνία δεξιά κάτω και πολύ μικρό και φυσικά αργό. Και πρέπει να έρθει η αλλαγή επειγόντως στο space. Επίσης να μεγαλώσει λίγο το πλήκτρο διόρθωσης

 

Γιτο toTouchPal μιλάμε έτσι ; Μήπως ήθελες να πεις κάτω αριστερά για την αλλαγή γλώσσας ή έχω εγώ άλλη έκδοση ; Το ξαναδοκιμαζω σήμερα και εγώ.....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Γιτο toTouchPal μιλάμε έτσι ; Μήπως ήθελες να πεις κάτω αριστερά για την αλλαγή γλώσσας ή έχω εγώ άλλη έκδοση ; Το ξαναδοκιμαζω σήμερα και εγώ.....

Κάτω δεξιά είναι η αλλαγή γλώσσας. Έχω κατεβάσει την έκδοση HD για tablet.

Link to comment
Share on other sites

Κάτω δεξιά είναι η αλλαγή γλώσσας. Έχω κατεβάσει την έκδοση HD για tablet.

 

Έχει Ελληνικά η έκδοση hd ;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Έχει Ελληνικά η έκδοση hd ;

 

Αρχικά όχι αλλά πας στις ρυθμίσεις και κατεβάζεις και τα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η αλλαγή γλώσσας μου αρέσει που γίνεται με κουμπί και όχι με σύρσιμο στο space. Είναι πιο γρήγορο.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η αλλαγή γλώσσας μου αρέσει που γίνεται με κουμπί και όχι με σύρσιμο στο space. Είναι πιο γρήγορο.

 

Πως είναι δυνατόν να ισχύει αυτό που λες τη στιγμή που με το κουμπί περιμένεις να ανοίγει ένα επιπλέον παράθυρο, θες μια επιπλέον κίνηση του χεριού και ένα επιπλέον κλικ;

Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

Πως είναι δυνατόν να ισχύει αυτό που λες τη στιγμή που με το κουμπί περιμένεις να ανοίγει ένα επιπλέον παράθυρο, θες μια επιπλέον κίνηση του χεριού και ένα επιπλέον κλικ;

 

Η έκδοση που έχω αλλάζει από ένα κουμπί κάτω αριστερά και είναι πιο γρήγορο από το σύρσιμο.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση που έχω αλλάζει από ένα κουμπί κάτω αριστερά και είναι πιο γρήγορο από το σύρσιμο.

 

Έτσι ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...