Jump to content

Γέφυρα «Χαρίλαος Τρικούπης» (Ρίο - Αντίρριο)


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 234
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σιγουρο αυτο για τα καραβια?γιατι εγω ξερω πως το καραβι φευγει μονο οταν γεμησει

 

Δηλαδή άμα θέλει κανά δίωρο για να γεμίσει,οι άλλοι θα περιμένουν μέσα στο καράβι 2 ώρες;Δεν έχει λογική αυτό που λες !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
11.20ε

http://www.patranews.gr/news.asp?id=8069

Για παράδειγμα στην Αττική οδό όπου για μια απόσταση 40 περίπου χιλιομέτρων τα διόδια είναι μόλις 2,7 €. Γιατί λοιπόν στη γέφυρα Ρίου – Αντιρρίου να πληρώνουμε τετραπλάσιο ποσόν ( 11,20 € ) για μια απόσταση 2,5 χιλιομέτρων; Και αν λάβει κανείς υπόψη και το κόστος κατασκευής τότε τα συμπεράσματα είναι εναντίων της εταιρείας που εκμεταλλεύεται την γέφυρα Ρίου – Αντιρρίου. Συγκεκριμένα οι ειδικοί υποστηρίζουν ότι ενώ το κόστος της Αττικής οδού ήταν τριπλάσιο ή τετραπλάσιο η τιμή των διοδίων είναι μικρότερη. Σε κάθε περίπτωση το κόστος κατασκευής της γέφυρας Ρίου – Αντιρρίου είναι πολύ μικρότερο ενώ το αντίτιμο των διοδίων είναι πάνω από τέσσερις φορές μεγαλύτερο σε σχέση με το κόστος κατασκευής της Αττικής οδού

Αυτή είναι μπακαλίστικη λογική. Στην Αττική οδό, τα χιλιόμετρα είναι παραπάνω και το αντίτιμο μικρότερο, αλλά μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδες αυτοκίνητα που διέρχονται καθημερινά.

 

Στη γέφυρα Ριο-Αντίρριο, μιλάμε για πολύ υψηλότερο αντίτιμο και πολύ λιγότερα χλμ, αλλά και για πολύ λιγότερα αυτοκίνητα που διέρχονται καθημερινά. Αν πχ ήταν εδώ τα διόδια στα 3€, δεν θα γινόταν ποτέ απόσβεση (και αμφιβάλλω αν θα κατασκευαζόταν και ποτέ..)

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

βασικα πιστευω πως τα 2 εργα δεν συγκρινονται απολυτα. κυριως λογω αριθμου αυτοκινητων που διερχονται. η αττικη οδος ειναι σε ενα αστικο κεντρο 4500000 κατοικων και εξυπηρετει και το μεγαλυτερο αεροδρομιο της χωρας. η γεφυρα δεν πιστευω οτι χρησιμοποιειται απο καποιους επι καθημερινης βασεως για να πανε στη δουλεια τους (οπως η αττικη οδος)

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πέρυσι εγκαινιάστηκε μια νέα θαλάσσια γέφυρα στην Κίνα, και με αφορμή αυτό, το παρακάτω άρθρο έκανε παραλληλισμό με την γέφυρα Ρίου-Αντιρίου. Δεν είναι πρόσφατο αλλά τα νούμερα είναι αν μη τι άλλο ενδιαφέροντα...

 

Η διαφορά είναι στα διόδια..

 

[...]

 

Η γέφυρα της Κίνας κόστισε 890 εκ. ευρώ,ποσό το οποίο θεωρήθηκε υψηλό αφού ήταν σαφώς μεγαλύτερο από το αρχικά υπολογισθέν. Πόσο είχε κοστίσει η δική μας γέφυρα; 630 εκ. ευρώ. Το αν η χαώδης διαφορά στο κόστος ανά χιλιόμετρο (23,8 εκ. ευρώ στην Κίνα και 225 εκ. ευρώ σε μας) μπορεί να δικαιολογηθεί από τις κατασκευαστικές δυσκολίες του Ρίο-Αντίρριο ή από το υψηλότερο εργατικό κόστος (ανά εργάτη), αφήνεται στην κρίση του καθενός.

 

[...]

 

Το κόστος των διοδίων για να πάει και να γυρίσει κάποιος από την γέφυρα Hangzhou Bay Bridge, καλύπτοντας συνολικά απόσταση 72 χιλιομέτρων φτάνει μετά βίας τα 14 ευρώ. Αντίστοιχα, για να πάει κάποιος και να έρθει από το Ρίο-Αντίρριο, μια απόσταση δηλαδή περίπου 5,6 χιλιομέτρων πληρώνει κάτι παραπάνω από 22 ευρώ.

 

Πηγή και πλήρες άρθρο: http://www.apomesa.info/2008/07/blog-post_9611.html

 

Πόσα ημερομίσθια είναι στην Κίνα 14 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

a)Οι Κινέζοι κάνουν σημαντικές εκπτώσεις στα έργα ώρες ώρες και στα χρησιμοποιούμενα υλικά....

β)Δεν ξέρουμε κατά πόσον ήταν ίδιες οι συνθήκες καθώς για την κατασκευή της Γέφυρας έπρεπε να έρθουν μηχανήματα από την Βαλτική...

γ)Το πήγαινε έλα στις 2 γέφυρες ας το κάνουμε μια αναγωγή την αγοραστική δύναμη των λαών...Άλλον τα 14euro για τους Κινέζους και άλλο για εμάς τα 22....Οπότε παίζει να είναι και κάτω από 14 ευρώ τα ημερομίσθια...

 

Η μεγαλύτερη βλακεία του έργου είναι η μη κατασκευή σιδηρογραμμικής γραμμής...Υποτίθεται ότι και αυτό ήταν ένας λόγος που δεν υπήρχε τραίνο εκεί....

 

 

Τέλος όπως είπε ο Angeldust πόσοι είναι οι Κινέζοι;;;;Συγκρίνουμε το φορτίο που περνάει από εδώ με αυτούς;;;Οπότε αν λάβουμε και αυτό υπόψη τότε το κόστος είναι μάλλον μεγάλο για τους Κινέζους οδηγούς...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάντως εγώ κάνω λόγω του χωριού μου που είμαι κοινοτικό ςσύμβουλος στην Αρτα και του εξοχικού μου στο Κανάλι της Πρέβεζας ,το δρομόλογιο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μια φορά το μήνα.

Αυτη την στιγμή το εισιτήριο τη ςγεφυρας είναι 11,80 ευρω και προσωπικά το βρίσκω εξωφρενικό και υπερβολικό.Παίρνω ΠΑΝΤΑ το φερυ μποτ ,το οποίο πλέον εχει κάθε 20 λεπτα δρομολόγιο άσχετα το πόσα αυτοκίνητα εχει μέσα ή νταλίκε ςπου το προτιμούν.Το βραδυ μετά τις 11 έχει κάθε μισή ωρα και μισή και ακριβώς.Υπάρχει μια επιθετική πολιτική απο τις εταιρειες των φερυ με πινακίδες και από τις 2 πλευρες του Ρίου και του Αντίρριου,που γραφει ΠΑΡΕ ΦΕΡΡΥ,ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ .Σε αυτά τα πλαισια έκανα και τα φερυ κάθε 20 λεπτά!Μάλιστα τωρα τους καλοκαιρινούς μήνες σε ωρες αιχμής τα βαζουν καθε 15 λεπτά.

Προσωπικά το βρίσκω ιδανική λύση(αν βιάζομαι μόνο του θανατά ή τυχει να είμαι εκε΄ι κατα τις 3-4 το ξημέρωμα και χασω το φερυ πάω αππο Γεφυρα).

Ειναι τα μισα χρήματα,κατεβαινεις,ξεκουραζεσαι,παιρνεις καφεδακι απο τις καντινες μιας και λόγω μικρης κινησης σπάνια βρισκεις καφενειο στα φερυ ανοικτό,και ξεκουραζεσαι με το θαλασσινο αερακι.

Αν μαλιστα καποιος όπως εγω την κανει συχνα την διαδρομή και δεν παει από τα διοδια αλλα μπαινοβγαινει όπως εγώ απο τους δρόμους που αρχικά μου εδειξε το gps,μιλαμε για ενα κερδος σεβαστο σε μια διαδρομή.6 ευρω τα διοδια και 6 η γεφυρα =12 χ 2 με την επιστροφή =24 ευρω!

Μαλιστα κάνεις στην παλια Εθνική μόνο 22 χιλιομετρα πριν τα 2 διόδια και πολλες φορες γλυτωνεις και την κινηση(δηλαδή σε μια διαδρομή 210 χιλιομετρων που είναι Αθηνα -Ριο ,κανεις μονο 44 χλμ στην παλια και γλυτωνεις τα διοδια και τα υπόλοιπα στην Νεα Εθνική)

Θυμαμαι η γεφυρα ήταν θεμα συζήτησης του παπου μου,των θειων μου κα μου λεγανε πως χρονια ολοκληρα το συζηταγανε.Πολυ καλό φυσικα που έγινεκαι υπαρχει διπλή επιλογή τωρα,αλλα όχι να γδερνουν και τον κοσμακη.

Και ΦΥΣΙΚΑ η μεγαλύτερη βλακεία ήταν η ΜΗ ύπαρξη σιδηροδρομικής γραμμής,αλλά ας όψονται τα συμφεροντα των ΚΤΕΛ που έπεσαν επάνω καταπανω και ακύρωσαν τον αρχικό σχεδιασμό που την προέβλεπε.

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Νέες αυξήσεις στα διόδια στη γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου

Αυτή τη γέφυρα τελικά πόσο θα την πληρώσουμε; Νέα αύξηση στα διόδια της γέφυρας του Ρίου - Αντιρρίου. Aύξηση 0,10 ευρώ σημειώνεται από τις 11 Ιανουαρίου 2010 στις τιμές των διοδίων της γέφυρας Ρίου-Αντιρρίου για τα επιβατικά οχήματα, ενώ αυξήσεις σημειώνονται και στα φορτηγά.Ειδικότερα, τα επιβατικά Ι.Χ. θα πληρώνουν 11,80 από 11,70 ευρώ. Τα μικρά φορτηγά 2 αξόνων 18,30 από 18,00 ευρώ, τα τριαξονικά φορτηγά 29,80 από 29,20 ευρώ, ενώ τα μεγαλύτερα φορτηγά θα πληρώνουν όπως και πέρυσι 39,20 ευρώ.Ωστόσο, σύμφωνα με την εταιρία λαμβανομένης υπ'Α όψιν της οικονομικής συγκυρίας, παραμένουν «παγωμένες» 20 από τις συνολικά 27 κατηγορίες διελεύσεως από τη Γέφυρα. Συνεπώς, χωρίς αναπροσαρμογή παραμένουν οι τιμές για τις κατηγορίες του e pass, των μοτοσικλετών, των μηνιαίων και εβδομαδιαίων εκπτωτικών καρτών για Ι.Χ., οι κάρτες 10 διελεύσεων για μοτοσικλέτες, αλλά και η βασική διέλευση της κάρτας «αλέ-ρετούρ». Αυτές οι κατηγορίες παραμένουν στα επίπεδα του 2008 αφού ούτε και πέρυσι υπήρξε οποιαδήποτε τιμολογιακή αλλαγή.>>

http://www.exothema.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2296:2009-12-29-11-04-54&catid=39:2009-11-07-06-56-14&Itemid=16

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στα 12 ευρω η απλη διελευση με ΙΧ. Λογω αυξησης ΦΠΑ...

Σε λιγο θα θες μεροκαματο ημερησιο για να περασεις τη γεφυρα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...