Jump to content

[Επίσημο] HTC One S


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guest ckronis8
Παιδια καλησπέρα και χρονια σασ Πολλα!. Αγορασα το One S απο το Πλαισιο την Παρασκευη , και εχω τις εξης αποριες. Πρωτον, μου εμφανιζει ενα εικονιδιο με ενα αυτι στην μπαρα ειδοποιηησεων το οποιο δε φευγει με τιποτα. Εκανα επανεκκινηση, επαναφορα, φευγει για λιγο και μετα ξανα εμφανιζετε. Βρηκα στο νετ λυση οπου λεει οτι πρεεπι να παω call>settings>hearing aid disable, αλλα δεν υπαρχει αυτη η επιλογη στο κινητο ... Επισης ηθελα να ρωτησω, η συσκευη ηταν σφραγισμενη οταν μου την δωσανε, αλλα οταν ανοιξα το κινητο, φορουσε ηδη την jb 4.1.1 . Κανονικά΄δεν θα επρεπε απο τη μανα του να φοραει την προιγουμενη εκδοση, και ανοιγοντας το να μου εμφανιζει ειτε αυτοματο update η να την κανω χειροκινητα; Σορρυ αν κουρασα, ελπιζω να μου απαντησετε..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια καλησπέρα και χρονια σασ Πολλα!. Αγορασα το One S απο το Πλαισιο την Παρασκευη , και εχω τις εξης αποριες. Πρωτον, μου εμφανιζει ενα εικονιδιο με ενα αυτι στην μπαρα ειδοποιηησεων το οποιο δε φευγει με τιποτα. Εκανα επανεκκινηση, επαναφορα, φευγει για λιγο και μετα ξανα εμφανιζετε. Βρηκα στο νετ λυση οπου λεει οτι πρεεπι να παω call>settings>hearing aid disable, αλλα δεν υπαρχει αυτη η επιλογη στο κινητο ... Επισης ηθελα να ρωτησω, η συσκευη ηταν σφραγισμενη οταν μου την δωσανε, αλλα οταν ανοιξα το κινητο, φορουσε ηδη την jb 4.1.1 . Κανονικά΄δεν θα επρεπε απο τη μανα του να φοραει την προιγουμενη εκδοση, και ανοιγοντας το να μου εμφανιζει ειτε αυτοματο update η να την κανω χειροκινητα; Σορρυ αν κουρασα, ελπιζω να μου απαντησετε..

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά φίλε. Καλορίζικο το τηλέφωνο! Αυτό με το αυτί πρώτη φορά το ακούω, αν μπορείς βγάλε ένα screenshot και ανέβασε το να το δούμε. Για το οτι έχει την έκδοση jelly bean το θεωρώ φυσιολογικά γιατί έχει κυκλοφορήσει καιρό και λογικά θα την έχουν ενσωματώσει στις τελευταίες παρτίδες.

Link to comment
Share on other sites

Guest ckronis8
Καλημέρα, επισυνάπτω φωτο από το κινητό, αναφέρομαι στο αυτί δίπλα στο ξυπνητήρι. Το εμφάνισε από την πρώτη εκκίνηση του κινητού, και όπως είπα φεύγει μετά από επαναφορά εργοστασιακων για να το επανεμφανισει στην πρώτη επανεκκίνηση... http://img254.imageshack.us/img254/355/20130504214531.png Edited by ckronis8
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, επισυνάπτω φωτο από το κινητό, αναφέρομαι στο αυτί δίπλα στο ξυπνητήρι. Το εμφάνισε από την πρώτη εκκίνηση του κινητού, και όπως είπα φεύγει μετά από επαναφορά εργοστασιακων για να το επανεμφανισει στην πρώτη επανεκκίνηση...

 

Πολύ περίεργο! Είναι πράγματι το εικονίδιο του "hearing aid" αλλά δεν υπάρχει επιλογή να το απενεργοποιήσεις μέσα απο το μενού (τουλάχιστον στο δικό μου). Μήπως το τηλέφωνο φοράει καμιά custom ROM?

 

Υ.Γ: Διόρθωσε το link της φωτογραφίας για να μπορούν να το δουν και οι υπόλοιποι σβήνοντας αυτό που σου έχω με bold. http://img254.imageshack.us/img254/[/url] 355/20130504214531.png

Link to comment
Share on other sites

Guest ckronis8
Δυστυχως δεν εχω ιδεα απο custom rom και τα σχετικα.. Πως μπορω να το δω αυτο; Και αν φοραει cutom Rom ειναι λογικο αγορασμενο σφραγισμενο να φοραει κατι σε custom Rom? Ουτε σε εμενα υπαρχει επιλογη για απενεργοποιηση του hearing aid. Δεν νομιζω οτι κανει κατι κακο στο κινητο, αλλα και μονο η ιδεα οτι δεν μπορω να το απενεργοποιησω με εκνευριζει Edited by ckronis8
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω ιδεα απο custom rom και τα σχετικα.. Πως μπορω να το δω αυτο; Και αν φοραει cutom Rom ειναι λογικο αγορασμενο σφραγισμενο να φοραει κατι σε custom Rom? Ουτε σε εμενα υπαρχει επιλογη για απενεργοποιηση του hearing aid. Δεν νομιζω οτι κανει κατι κακο στο κινητο, αλλα και μονο η ιδεα οτι δεν μπορω να το απενεργοποιησω με εκνευριζει

 

Πήγαινε Ρυθμίσεις - Πληροφορίες - Πληροφορίες Λογισμικού - Και διάβασε αυτό που γράφει Αριθμός λογισμικού. Εκεί υπογράφουν συνήθως αυτοί που φτιάχνουν τις custom roms.

Δεν είναι καθόλου λογικό πάντως να φοράει σφραγισμένο τηλέφωνο άλλη rom πλην της εργοστασιακής και μάλιστα είναι και λόγος να το επιστρέψεις αν όντως ισχύει.

Το hearing aid δεν κάνει κανένα κακό, ίσα ίσα που ενισχύει την ένταση του ήχου στο ακουστικό απ'όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε και στης γυναίκας μου επιτέλους αναβάθμιση σε 4.1.1!! Οκ πέρασε καιρός και ίσως ήταν από τα τελευταία αλλά τελικά ήρθε lol! Βλέπω λοιπόν ότι είναι πιο snappy η συσκευή και διόρθωσαν επιτέλους το θέμα με το καιρό και τον σωστό εντοπισμό της περιοχής. Επίσης κάποια εικαστικά στοιχεία της sense, γενικά καλή αναβάθμιση, ήταν 609MB συνολικά ;)
Link to comment
Share on other sites

Guest ckronis8
Πήγαινε Ρυθμίσεις - Πληροφορίες - Πληροφορίες Λογισμικού - Και διάβασε αυτό που γράφει Αριθμός λογισμικού. Εκεί υπογράφουν συνήθως αυτοί που φτιάχνουν τις custom roms.

Δεν είναι καθόλου λογικό πάντως να φοράει σφραγισμένο τηλέφωνο άλλη rom πλην της εργοστασιακής και μάλιστα είναι και λόγος να το επιστρέψεις αν όντως ισχύει.

Το hearing aid δεν κάνει κανένα κακό, ίσα ίσα που ενισχύει την ένταση του ήχου στο ακουστικό απ'όσο ξέρω.

 

Το ανεβαζω εδω να μου δωσεις τα φωτα σου οκ;

Link to comment
Share on other sites

Το ανεβαζω εδω να μου δωσεις τα φωτα σου οκ;

 

Δε φαίνεται να φοράει custom rom. Είπες οτι το έκανες και επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και το εμφανίζει πάλι? Αν κατεβάσεις το notification bar μήπως σου δίνει επιλογή να πατήσεις κάτι για να το απενεργοποιήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Guest ckronis8
Δε φαίνεται να φοράει custom rom. Είπες οτι το έκανες και επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και το εμφανίζει πάλι? Αν κατεβάσεις το notification bar μήπως σου δίνει επιλογή να πατήσεις κάτι για να το απενεργοποιήσεις?

 

Ναι το κανω επαναφορα το εξαφανιζει, και στην πρωτη επανεκκινηση το εμφανιζει και παλι. Κατεβαζοντας την μπαρα ειδοποιησεων δεν υπαρχει καμια επιλογη για να το απενεργοποιησω. Υπαρχει τροπος να ξαναπερασω το τελευταιο software update , και θεωρεις οτι ειναι σωστο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κανω επαναφορα το εξαφανιζει, και στην πρωτη επανεκκινηση το εμφανιζει και παλι. Κατεβαζοντας την μπαρα ειδοποιησεων δεν υπαρχει καμια επιλογη για να το απενεργοποιησω. Υπαρχει τροπος να ξαναπερασω το τελευταιο software update , και θεωρεις οτι ειναι σωστο;

 

Δεν το έχω ξαναδεί ποτέ αυτό. Υπάρχει τρόπος αλλά δεν είναι καθόλου εύκολος, στη θέση σου δε θα το έκανα για κάτι τόσο απλό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ξαναδεί ποτέ αυτό. Υπάρχει τρόπος αλλά δεν είναι καθόλου εύκολος, στη θέση σου δε θα το έκανα για κάτι τόσο απλό.

 

Καλησπέρα, επανέρχομαι πάλι οσον αφορα το πρόβλημα με το usb host. Εχω αγοράσει τον αντάπτορα micro usb to female otg αλλά όταν συνδέω το φλασάκι (FAT32) δεν μου το αναγνωρίζει το τηλέφωνο. Εχω κατεβάσει κάποιες εφαρμογές (file manager,usb host controller,clean file manager) όπως μου είπαν απο την htc, αλλά τίποτα. Τι συμβαίνει γνωρίζει κανείς;;; Εχει αντιμετωπίσει καποιος αλλος αυτο το πρόβλημα; HTC ONE S JB.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επανέρχομαι πάλι οσον αφορα το πρόβλημα με το usb host. Εχω αγοράσει τον αντάπτορα micro usb to female otg αλλά όταν συνδέω το φλασάκι (FAT32) δεν μου το αναγνωρίζει το τηλέφωνο. Εχω κατεβάσει κάποιες εφαρμογές (file manager,usb host controller,clean file manager) όπως μου είπαν απο την htc, αλλά τίποτα. Τι συμβαίνει γνωρίζει κανείς;;; Εχει αντιμετωπίσει καποιος αλλος αυτο το πρόβλημα; HTC ONE S JB.

Ευχαριστώ.

Έχεις δοκιμάσει settings - storage - mount usb storage μόλις το βάζεις?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει settings - storage - mount usb storage μόλις το βάζεις?

 

Λευτέρη, αυτο ειναι γκριζο δε μπορω να το ανοίξω....

Link to comment
Share on other sites

Άρα, είτε το καλώδιο σου δε δουλεύει / δεν κάνει επαφή, είτε το κινητό δε μπορεί να δώσει αρκετό ρεύμα / δεν υποστηρίζει το φλασάκι σου.

Για να καταλάβεις τι φταίει δοκίμασε:

1) Το ίδιο καλώδιο σε άλλα κινητά

2) Στο κινητό σου με αυτό το καλώδιο βάλε κάτι άλλο, όπως ποντίκι, ή ακόμα καλύτερα ένα μικρό card reader+sd card.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα 'θελα να μάθω που χρησιμεύει ο αντάπτορας micro_usb --> female otg για ένα κινητό

Αν και είναι συζήτηση που μπορείς να κάνεις στους "τεχνολογικούς προβληματισμούς", εν συντομία εδώ μπορούμε να πούμε: αυτά και όχι μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι συζήτηση που μπορείς να κάνεις στους "τεχνολογικούς προβληματισμούς", εν συντομία εδώ μπορούμε να πούμε: αυτά και όχι μόνο...

 

thanks για την ενημέρωση και την άμεση απάντηση

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως αλλαζει το host name του κινητου ?

 

Υ.Γ. εχει κανεις να προτινει καποια καλα handsfree γιατι τα μαμα χαλασαν ?? (αλλα να ειναι με λαστιχάκι)

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

 

Την Παρασκευή παρείγγειλα ένα one SV και τώρα άρχισαν να μου μπαίνουν φιτίλια μήπως να ακυρώσω την παραγγελία και να παραγγείλω one s που είναι μόνο 30€ ακριβότερο ( gradient metal Ζ520 ) σε άλλο κατάστημα.

Θα ήθελα να ρωτήσω 2-3 πράγματα κ συγνώμη εάν έχουν ξανααπαντηθεί, απλά μιλάμε για 170 σελίδες και το search δεν με βοήθησε.

 

1. Πώς καταλαβαίνω αν είναι branded;

 

2. Κάπου εδώ διάβασα ότι έχει 10 GB διαθέσιμα για μουσική κ βίντεο και 2 GB για εφαρμογές. Δηλαδή σύνολο 12. Αν εγκαταστήσω πχ navigon και βάλω χάρτες, οι χάρτες θα μετράνε σαν χώρος εφαρμογής;

 

3. Αν τελικά το πάρω, είναι καλύτερο πρώτα να αναβαθμίσω σε JB κ μετά να το δουλέψω-βάλω επαφές/εφαρμογές ή το ανάποδο;

 

4. Στα ξένα φόρουμ συχνά παραπονιούνται για χάλια ποιότητα κλήσης, τρίξιμο στο ακουστικό κ.α. Εδώ δεν το είδα να αναφέρεται. Υπάρχει κανείς με τέτοιο πόβλημα;

 

5. Τέλος, και συγνώμη για το μακρινάρι, στα διάφορα sites με χαρακτηριστικά, αλλού λέει ότι έχει GPS, αλλού λέει ότι έχει a-GPS, αλλού και τα 2. Πάντως σίγουρα δεν έχει GLONASS. Ποιές οι εντυπώσεις σας σε κλείδωμα και ακρίβεια του gps και, τελικά έχει ή δεν έχει A-GPS; Προφανώς πρέπει να έχει, ζούμε στο 2013, αλλά ενίοτε βλέπεις κουφά πράγματα...

Edited by natk
Βρήκα διαφορετική προσφορά από αυτήν που έγραψα στο αρχικό ποστ, οπότε έσβησα αρκετά ερωτήματα
Link to comment
Share on other sites

1. Πριν το παραλάβεις, απλά ρωτάς το κατάστημα. Πάντως δεν κυκλοφορούν πολλά z520 unbranded. Αυτά που κυκλοφορούν ως επι το πλείστον είναι είτε z520 branded είτε z560 unbranded.

2. Οι χάρτες των GPS συνήθως κάθονται στην εικονική sd card, δηλαδή στα 10GB.

3. Καλύτερα κάνε το update σου μόλις το ανοίξεις να ξεμπερδεύεις, και μετά παραμετροποίησε το.

4. Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι το ιδιαίτερο

5. aGPS νομίζω πως έχει, αλλά για GLONASS σίγουρα έχει. Που το διάβασες πως δεν έχει? Όπως και να έχει, το One S έχει το πιο γρήγορο κλείδωμα που έχω δει ποτέ μου, σχεδόν ακαριαίο, ποτέ δε με άφησε ξεκρέμαστο.

Link to comment
Share on other sites

1. Πριν το παραλάβεις, απλά ρωτάς το κατάστημα. Πάντως δεν κυκλοφορούν πολλά z520 unbranded. Αυτά που κυκλοφορούν ως επι το πλείστον είναι είτε z520 branded είτε z560 unbranded.

2. Οι χάρτες των GPS συνήθως κάθονται στην εικονική sd card, δηλαδή στα 10GB.

3. Καλύτερα κάνε το update σου μόλις το ανοίξεις να ξεμπερδεύεις, και μετά παραμετροποίησε το.

4. Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι το ιδιαίτερο

5. aGPS νομίζω πως έχει, αλλά για GLONASS σίγουρα έχει. Που το διάβασες πως δεν έχει? Όπως και να έχει, το One S έχει το πιο γρήγορο κλείδωμα που έχω δει ποτέ μου, σχεδόν ακαριαίο, ποτέ δε με άφησε ξεκρέμαστο.

 

Έστω, branded. Τί μειονέκτημα υπάρχει σ'αυτή την περίπτωση; Ισχύει ότι δεν μετρά η εγγύηση αντιπροσωπείας; Επίσης, αφαιρούνται οι εφαρμογές της εταιρείας κιν. τηλεφωνίας ή θα χάσω και απο'κει χώρο;

 

Η άλλη μου επιλογή είναι το black z560 και νομίζω ότι στο άλλο έχω 2πλό κέρδος (δεν ξεφλουδίζει λόγω gradient metal και έχει και τον S4)

 

Για το GLONASS κοίτα εδώ και κατέβα κάτω κάτω εκεί που λέει για GPS. Θα δεις ότι στο one sv λέει ότι έχει a-gps και glonass ενώ στο one s λέει μόνο GPS. Στο επίσημο σάιτ, δε, δεν διευκρινίζει.

 

Πάντως, είμαι εντελώς 50% στο s ή στο sv. Δεν μπορώ να αποφασίσω.

 

EDIT: Έχει GLONASS, βλ.εδώ (χαρακτηριστικά του S4) και εδώ (χαρακτηριστικά του S3)

Edited by natk
Link to comment
Share on other sites

Με το χειροτερο τροπο διαπιστωσα και εγω οτι το service της HTC ειναι για κλαματα. Και οπως τους ειπα, διαθετουν απο τις καλυτερες συσκευες στην παγκόσμια αγορα και εχουν καταφερει να τους βριζει ο κοσμος. Μετα απο αναμονη 7 εβδομαδων παρελαβα το κινητο μετα απο αλλαγη σπασμενης οθονης. Το χεοροτερο ειναι ομως οτι εχτες παρατηρησα οτι η οθονη παρουσιαζει καποιες γραμμες σαν σκια οταν υπαρχει λευκο χρωμα στο backround. Τωρα θα πρεπει να τους το ξαναπαω και θα ηθελα να μου επιβεβαιωσετε και εσεις οτι οντως αυτες οι γραμμες δεν θα επρεπε να υπαρχουν. Ας ανοιξει καποιος στο μενου "ρυθμίσεις" και ας κοιταξει στο λευκο χρωμα του backround. βλεπει κατι εκει η ειναι εντελως παντακαθαρο απο πισω.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δυστυχώς το service είναι απαράδεκτο .....ένας φίλος μου είχε και αυτός HTC one και τον ταλαιπώρησαν για 3 μήνες για ένα απλό ζήτημα .......
Link to comment
Share on other sites

πάντως το Sony Xperia acro S δεν έχει καμία σύγκριση με το htc one γτ το Sony Xperia acro S έχει ανάλυση: 720 x 1280 pixels και Κάμερα: 12 MP σε αντίθεση με το htc one που είναι πολύ πιο κάτω σε όλα ....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...