Jump to content

[Επίσημο] HTC One S


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως και εμένα μετά την αναβάθμιση δεν μου το αναγνωρίζει σαν εξωτερική συσκευή και δεν μπορώ να μεταφέρω αρχεία.Καμιά ιδέα?

 

Όταν τι συνδέσεις πήγαινε ρυθμίσεις-επιλογή για προγράμματιστες και βγάλε το τικ από τον εντοπισμό σφαλμάτων usb. Λογικά θα στην αναγνωρίσει μετά....τι Windows έχει το pc σου;

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Όταν τι συνδέσεις πήγαινε ρυθμίσεις-επιλογή για προγράμματιστες και βγάλε το τικ από τον εντοπισμό σφαλμάτων usb. Λογικά θα στην αναγνωρίσει μετά....τι Windows έχει το pc σου;

 

Οχι , τελικά πήγα ρυθμίσεις - περισσότερα - κοινή χρήση δικτύου κινητής και μετά ρύθμιση USB >εκεί τσεκάρισα τη σύνδεση μέσω κιντής συσκευής και πλέον αναγνωρίζει τη συσκευή σαν εξωτεριοκό δίσκο.Το μόνο ότι κάθε φορά που το συνδέω στον υπολογιστή κάνει εγκατάσταση λογισμικών κλπ για ένα - δύο λεπτά.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια ειμαι καινουργιος στο forum και χαιρομαι πολυ που βρηκα ενα forum για το κινητο μου,εχω brunded συσκευη αγορασμενη απο πλαισιο πριν ενα μηνα και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το backround,οταν αλλαζω τα πλαισια οποια εικονα και να εχω απο πισω δεν κινητε,δεν θα επρεπε να αλλαζει μαζι?ελπιζω σε απαντηση ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει η δυνατότητα να βάλουμε themes στο htc one S μας ώστε να αλλάξει background,icons κλπ;

 

*** μιλάμε πάντα για τηλέφωνο με 4.1.1

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα την JB. Aν κ η διαδικασια αναβαθμισης με αγχωσε λιγακι (παγωματα που κρατουσαν καμποση ωρα) ολα πηγαν καλα. Οι πρωτες μου εντυπωσεις θετικές, τιποτα δεν πειραχτηκε, προστεθηκαν καποια ωραια widgets, αναγνωριζεται απο το PC μεσω USB (με την υπόδειξη του petros11, thx Πετρο !), το AirDroid δουλευει αψογα, οι στατικές ταπετσαρίες (background) ΔΕΝ μετακινουνται οταν αλλαζεις panel (μαλλον bug), αντιθετα οι κινουμενες μετακινουνται κανονικα. Για την μπαταρια δεν ξερω ακομα, σημερα την εγκατεστησα.

 

Οσον αφορά τα benchmarks: ΒΕΛΤΙΩΣΗ σε ολα, κ συγκεκριμενα (μιλαμε για S3):

 

Antutu...........................9587 (απο 8965 !)

Vellamo HTML5..............1624 (απο 1335 !!)

Vellamo Metal................413 (απο 409)

Quadrant Standard.......4334 (απο 3894 !!)

 

AΞΙΖΕ μαλλον τον κοπο η αναμονή.

Edited by Red_Dawn
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω το HTC με τον S3 επεξεργαστή και android 4.1.1

Θα ήθελα να ρωτήσω γίνεται οταν καλώ έναν αριθμό να μου βγάζει στην οθόνη ότι "μιλάει" ότι είναι κατειλημμένο;

Link to comment
Share on other sites

Θα κάτσω να γράψω αργότερα έναν οδηγό για το πως μπορείτε να κανετε -s-off και unbrand τη συσκευή σας :)

Έχω κινητό της T-Mobile γερμανίας (με Android 4.1.1)

Προσπαθώ να το κάνω supercid με τις οδηγίες απο το xda, αλλά χωρίς επιτυχία. Κατά την διαδικασία όλα φαίνονται να πηγαίνουν όπως πρέπει αλλά τελικά το cid δεν αλλάζει.

Έχει καταφέρει κανείς με T-mobile γερμανικό (T-MOB101) και android 4.1.1 να αλλάξει το cid;

HTC P3300, HTC HD, HTC HD2, HTC One S (s4)

Samsung Note II, S7 Edge, Note 9, S22 Ultra

Link to comment
Share on other sites

S4 ή s3 ο επεξεργαστής;

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ S-OFF ΚΑΙ DEBRAND ΤΟΥ HTC ONE S (VILLE - S4)

(ο καθένας ακολουθεί τον οδηγό με δική του ευθύνη)

 

1.Αλλαγή του Branded CID σε SuperCID.

 

a.Με τη συσκευή να έχει ξεκλείδωτο bootloader και root, ενεργοποιούμε την Ανίχνευση σφαλμάτων, συνδέουμε το καλώδιο

και τρέχουμε το ADB. Εκεί γράφουμε adb devices και ελέγχουμε ότι όντως αναγνωρίστηκε η συσκευή μας.

b.Μετά γράφουμε τις εντολές που φαίνονται με bold.

$ adb shell

* daemon not running. starting it now on port 5037 *

* daemon started successfully *

shell@android:/ $ su

shell@android:/ # dd if=/dev/block/mmcblk0p4 of=/sdcard/mmcblk0p4

 

Θα βγάλει μήνυμα ότι αποθηκεύτηκε

 

2+0 records in

2+0 records out

1024 bytes transferred in 0.002 secs (512000 bytes/sec)

 

c.Γράφουμε τα παρακάτω

shell@android:/ # exit

shell@android:/ $ exit

~ $ adb pull /sdcard/mmcblk0p4

~ $ adb reboot-bootloader

Το αρχείο mmcblk0p4 μπορεί να βρεθεί πλέον στο φάκελο του ADB. Σημειώνουμε κάπου το μέγεθος αυτού του αρχείου.

 

d. Ανοίγουμε το αρχείο mmcblk0p4 με έναν hex editor (HxD)

e.Πάμε Search->Go to και γράφουμε 00000210. Θα μας πάει στη γραμμή όπου είναι το CID μας. Πχ οι T-mobile users θα δούνε

T-MOB010. Το αλλάζουμε σε 11111111. Είναι 8 τα ψηφία του CID. Προσοχή!

f.Αποθηκεύουμε το αρχείο ως mmcblk0p4MOD και ελέγχουμε ότι έχει ίδιο μέγεθος με το προηγούμενο!

g.Επιστρέφουμε στη γραμμή εντολών που ήμασταν πριν και γράφουμε τα παρακάτω:

adb push mmcblk0p4MOD /sdcard/mmcblk0p4MOD

adb shell

su

dd if=/sdcard/mmcblk0p4MOD of=/dev/block/mmcblk0p4

 

h.Ελέγχουμε ότι όντως άλλαξε το CID σε SuperCID

 

shell@android:/ # exit

shell@android:/ $ exit

adb reboot bootloader

fastboot oem readcid

 

2.Αφού πλέον έχουμε SuperCID προχωράμε στη διαδικασία για S-OFF

3.Κατεβάζουμε το http://goo.im/devs/dsb9938/soff/soffbin3.zip και το αποσυμπιέζουμε στο φάκελο μας.

4.Κατεβάζουμε και αυτό http://goo.im/devs/dsb9938/soff/PJ4010000-OneS.zip χωρίς να το αποσυμπιέσουμε.

5.Πληκτρολογούμε στην γραμμή εντολών adb reboot bootloader.

6.Μετά γράφουμε fastboot oem rebootRUU

7.Μετά γράφουμε fastboot flash zip όνομα αρχείου βήματος 4

8.Θα μας βγάλει error FAILED (remote: 92 supercid! please flush image again immediately). Δεν κάνουμε τίποτα. Ιδίως δεν επαναλαμβάνομαι την προηγούμενη εντολή!!

9.Αμέσως γράφουμε fastboot oem boot

10.Περιμένουμε να μπουτάρει η συσκευή στο σύστημα και μετά γράφουμε στη γραμμή εντολών:

 

adb push soffbin3 /data/local/tmp/

adb shell chmod 744 /data/local/tmp/soffbin3

adb shell su -c "/data/local/tmp/soffbin3"

 

Περιμένουμε λίγο και μετά γράφουμε

 

adb reboot bootloader και βλέπουμε αν πάνω πάνω λέει πλέον S-OFF.

 

Εφόσον έχουμε τότε γράφουμε στη γραμμή εντολών

 

fastboot oem writecid HTC__001 για να αλλάξουμε το CID μας σ ένα Generic το οποίο παίρνει τα updates γρήγορα.

 

Μετά αν θέλουμε φλασάρουμε την WWE JB RUU.

Edited by Finn

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

S4 ή s3 ο επεξεργαστής;

S4 βέβαια. Για τον s4 πήραμε branded όσοι πήραμε.

HTC P3300, HTC HD, HTC HD2, HTC One S (s4)

Samsung Note II, S7 Edge, Note 9, S22 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθείς τα βήματα που γράφω παραπάνω ή κάποιον άλλο οδηγό;

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθείς τα βήματα που γράφω παραπάνω ή κάποιον άλλο οδηγό;

 

Ακριβώς αυτά που γράφεις. Όμως ενώ φαίνεται ότι το mmcblk0p4 αλλάζει, στην επανεκίνηση γίνεται πάλι όπως αρχικά ήταν. Γι'αυτό ρωτάω αν κάποιος με t-mobile γερμανικό, και jellybean (bootloader 2.15) τα έχει καταφέρει. Μακάρι να κάνω εγώ κάτι λάθος, αλλά φοβάμαι ότι τελικά η htc κλείδωσε τα branded hos.

HTC P3300, HTC HD, HTC HD2, HTC One S (s4)

Samsung Note II, S7 Edge, Note 9, S22 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Κανείς επανεκκίνηση το κινητό ή τον bootloader?

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς επανεκκίνηση το κινητό ή τον bootloader?

Τον bootloader συνήθως, όπως στις οδηγίες. Όμως είτε το ένα κάνω είτε το άλλο το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Μόνο όταν κάνω "Γρήγορη (επαν)εκκίνηση" με την επιλογή απο τις ρυθμίσεις, κρατάει το αλλαγμένο mmcblk0p4.

HTC P3300, HTC HD, HTC HD2, HTC One S (s4)

Samsung Note II, S7 Edge, Note 9, S22 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Το mmcblkop4 έχει ίδιο μέγεθος με το original?

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το mmcblkop4 έχει ίδιο μέγεθος με το original?

 

Ναι, δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Έχω κάνει πολλές προσπάθειες. Έκανα και επαναφορά με nandroid backup στην 4.0.4 , δοκίμασα και με αυτήν και δεν έγινε τίποτα.

HTC P3300, HTC HD, HTC HD2, HTC One S (s4)

Samsung Note II, S7 Edge, Note 9, S22 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Έχω κάνει πολλές προσπάθειες. Έκανα και επαναφορά με nandroid backup στην 4.0.4 , δοκίμασα και με αυτήν και δεν έγινε τίποτα.

Καλημέρα, εχω ένα πρόβλημα με το κινητό.Οταν το ανάβω, δε μου ανάβει με την πρώτη αλλά μου αναβοσβήνουν τα τρία πλήκτρα κάτω και πρέπει να το ξαναπατήσω αλλες μια ή δύο φορές για να αναψει.Αυτό μου το κάνει μόνο όταν εχω κλικαρισμένη την επιλογή "γρήγορη επανεκκίνηση και τερματισμός λειτουργίας".Επίσης όταν το εχω στο φορτιστή δε μου το κάνει.Στην HTC που πήρα τηλέφωνο μου λένε να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά δε το βλέπω......

Καμιά ιδέα κανείς;;; HTC ONE s S3 JB(Το πρόβλημα αυτό αρχισε να το κάνει μόλις του εβαλα τη JB.... με την ICS δεν είχα πρόβλημα)

Edited by paolo1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εχω ένα πρόβλημα με το κινητό.Οταν το ανάβω, δε μου ανάβει με την πρώτη αλλά μου αναβοσβήνουν τα τρία πλήκτρα κάτω και πρέπει να το ξαναπατήσω αλλες μια ή δύο φορές για να αναψει.Αυτό μου το κάνει μόνο όταν εχω κλικαρισμένη την επιλογή "γρήγορη επανεκκίνηση και τερματισμός λειτουργίας".Επίσης όταν το εχω στο φορτιστή δε μου το κάνει.Στην HTC που πήρα τηλέφωνο μου λένε να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά δε το βλέπω......

Καμιά ιδέα κανείς;;; HTC ONE s S3 JB(Το πρόβλημα αυτό αρχισε να το κάνει μόλις του εβαλα τη JB.... με την ICS δεν είχα πρόβλημα)

 

Μου το έχει κάνει και εμένα αυτό.,αλλά δεν έδωσα πολύ σημασία!Και εγώ με S3 είμαι...

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Μου το έχει κάνει και εμένα αυτό.,αλλά δεν έδωσα πολύ σημασία!Και εγώ με S3 είμαι...

 

ευτυχώς ρε παιδιά γιατί όταν το χα ποστάρει πριν απο καμιά βδομάδα νόμιζα ότι είμαι μόνο εγώ :( λοιπόν πολλά mail στο support της htc στην Αγγλία με κάποια εν ονόματι suzi δεν έδωσαν αποτέλεσμα, και στο τέλος μου είπε να πάω arvato να μου το ξαναφλασάρουν. την πάτησα κ το πήγα κ μου το κατσαβίδιασαν τσάμπα, ενώ τους είχα πει ότι δεν είναι θέμα hardware γιατί το power button είναι οκ :mad: όταν ρώτησα το γιατί μου είπαν ότι ήθελαν να δουν αν έχει υγρασία:blink::blink:anyway μετά από ψάξιμο αν αποεπιλέξεις την επιλογή γρήγορης εκκίνησης στο μενού τροφοδοσίας λύνεται το ζήτημα, ανάβει με την πρώτη αλλά αργεί να φορτώσει. βάλτε κανα ticket και σεις μήπως γίνουμε πολλοί κ το κοιτάξουν κ βγάλουν κανα patch και σωθούμε, μέχρι τότε υπομονή. btw όταν ρώτησα την τύπισσα αν μπορώ να στείλω το τηλ. εξωτερικό να το δουν γιατί δεν εμπιστεύομαι αυτούς εδώ μου απάντησε "βεβαίως η εγγύηση ισχύει σε όποια χώρα θέλετε, μου λέτε κ το κανονίζω":worry: αλλά το ρώτησα κατόπιν εορτής...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...