Jump to content

HTC One X / X+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σαν Μιχάλης θα δώσω μερικές μερες (γυρω στις 20) παράταση στην επιλογή της συσκευής μου , με την ελπιδα να υπάρξει s-off για το one x

Δεν με ενδιαφέρουν ουτε τα αρνητικά σχόλια ουτε η φωτογραφίες με το ξεβαμμένο -βαμμενο πισω μερος , για μενα ειναι το ποιο όμορφο τηλέφωνο αυτή την στιγμή αλλα θεωρω λάθος τον κλειδωμένο bootloader.Και πιστεύω οτι με αυτον τον τροπο η htc δεν κερδίζει κάτι μόνο χάνει

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ηρακλή δεν θέλω να ακούω τέτοια..

:lol:

 

Το έχει πάρει κάνεις από birdphone να μας πει δύο λόγια?

 

Το ειδα κι εγω προχθες κι επαθα πλακα. Αυτη η οθονη του.. νομιζεις οτι θα πιασεις τα εικονιδια με το χερι.Οσο για την αισθηση στο χερι που γραφει και ο Ηρακλης, ειναι το κατι αλλο πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν Μιχάλης θα δώσω μερικές μερες (γυρω στις 20) παράταση στην επιλογή της συσκευής μου , με την ελπιδα να υπάρξει s-off για το one x

Δεν με ενδιαφέρουν ουτε τα αρνητικά σχόλια ουτε η φωτογραφίες με το ξεβαμμένο -βαμμενο πισω μερος , για μενα ειναι το ποιο όμορφο τηλέφωνο αυτή την στιγμή αλλα θεωρω λάθος τον κλειδωμένο bootloader.Και πιστεύω οτι με αυτον τον τροπο η htc δεν κερδίζει κάτι μόνο χάνει

Το ειδα κι εγω προχθες κι επαθα πλακα. Αυτη η οθονη του.. νομιζεις οτι θα πιασεις τα εικονιδια με το χερι.Οσο για την αισθηση στο χερι που γραφει και ο Ηρακλης, ειναι το κατι αλλο πραγματικα.

Συμφωνώ και με τους δύο. Μακράν το ομορφότερο κινητό που έχω πιάσει πότε στα χέρια μου. Πραγματικός έρωτας... Αλλά, χωρίς root θα αναγκαστώ να το απορρίψω με βαριά καρδιά. Για μένα δεν νοείται Android κινητό χωρίς root.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

1.OTE SHOP στον Πειραιά (Πασαλιμανι)

2.ΓΕΡΜΑΝΟΣ στα Σεπόλια (Καπνεργοστάσιο)

 

@tini78vj

σε ευχαριστω πολυ θα παω να το τσεκαρω απο κοντα.

 

 

@athanaso77

Συγνωμη αλλα δεν ειχα ιδεα για το αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και με τους δύο. Μακράν το ομορφότερο κινητό που έχω πιάσει πότε στα χέρια μου. Πραγματικός έρωτας... Αλλά, χωρίς root θα αναγκαστώ να το απορρίψω με βαριά καρδιά. Για μένα δεν νοείται Android κινητό χωρίς root.
Ετσι ακριβως Μακη, εκει εχουμε σκαλωσει ολοι!! Αν βγει συντομα s-off θα αλλαξει η κατασταση, αν οχι...εχουμε θεμα πλεον.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και με τους δύο. Μακράν το ομορφότερο κινητό που έχω πιάσει πότε στα χέρια μου. Πραγματικός έρωτας... Αλλά, χωρίς root θα αναγκαστώ να το απορρίψω με βαριά καρδιά. Για μένα δεν νοείται Android κινητό χωρίς root.

 

Παιδια έτσι είναι όσοι το έχουν πιάσει αυτο λένε. Το έχω γράψει άλλωστε. Και μιλω για ανθρώπους που η δουλεια τους είναι να πωλούν κινητα. Απο εκει και πέρα είναι αν μπορείς να συμβιβαστεις με κάτι που δεν θα είναι πρώτο θέμα στο XDA, που δεν θα έχει fan στα φορα.

Το S-off κάποια στιγμη θα βγει γιατι αλλιώς θα χάσουν τα donates οι cookers των custom rom.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τι ειναι το s off; στους xda δειχνει οτι γινεται root, δεν ειναι το κλασικο root αυτο;Και τελος οι c.r που μπαινουν μεσω recovery σε κλειδωμενο bl τι διαφορα εχουν απο τον ξεκλειδωτο bl;
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

παιδια,ειναι σχεδον στανταρακι πλεον οτι ειδικα οταν το κινητο φορτιζει και παω να ξεκλδσω το τατς δεν αντιδρα...τι λετε να γινεται?τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

παιδια,ειναι σχεδον στανταρακι πλεον οτι ειδικα οταν το κινητο φορτιζει και παω να ξεκλδσω το τατς δεν αντιδρα...τι λετε να γινεται?τι να κανω?

 

Είσαι με τον οριτζιναλ φορτιστη όταν στο κάνει αυτο?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το έκανε με τον μούφα φορτιστή του expansys. με τον παλιό HTC που είχα όλα οκ.
Link to comment
Share on other sites

Είσαι με τον οριτζιναλ φορτιστη όταν στο κάνει αυτο?

 

ναι με κανονικο φορτστη ειμαι...αν παιζει ρολο ειναι του σενσεσιον και οχι του Hox ειπα να μη χαλαω αυτον το φορτστη και να χρησημοποιω τον παλιο...

Link to comment
Share on other sites

ναι με κανονικο φορτστη ειμαι...αν παιζει ρολο ειναι του σενσεσιον και οχι του Hox ειπα να μη χαλαω αυτον το φορτστη και να χρησημοποιω τον παλιο...

 

Γιατί τι θα πάθει?

Τι να τον κάνεις τον φορτιστή άμα δεν τον δουλεύεις?

Link to comment
Share on other sites

ναι με κανονικο φορτστη ειμαι...αν παιζει ρολο ειναι του σενσεσιον και οχι του Hox ειπα να μη χαλαω αυτον το φορτστη και να χρησημοποιω τον παλιο...

 

Το παρατήρησα κι εγω αυτο όταν χρησιμοποίησα ένα κινέζικο φορτιστη που είχα αγοράσει σετ μ ένα φορτιστη αυτοκινήτου. Με τον official δεν το κάνει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τι θα πάθει?

Τι να τον κάνεις τον φορτιστή άμα δεν τον δουλεύεις?

 

οπως και να χει ιδιοι ειναι αρα ειναι αλλο θεμα το τι θα παθει -αν παθει-και αλλο το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

οπως και να χει ιδιοι ειναι αρα ειναι αλλο θεμα το τι θα παθει -αν παθει-και αλλο το προβλημα

 

Δοκίμασε λίγο με τον δικο του.

Εγω έχω δοκιμάσει με του Nexus S και του iPad. Δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου γκρι τις πρωτες 20 μερες που το εα εκτος θηκης μια τετοιου ειδους φθορα ειχε εμφ;νισει! Με επιμονο τριψιμο δε βγαινει...το λεω κ το υπογχαραφω!!! Τωρα το εχω βαλει σε θηκη και δε το βλεπ. να εκνευριζομαι! Παντως

Ζυο προσεχα, δε νομιζω οτι του κανα κατι που κα δικαιολογει την εμφανιςη αυτης της φθορας

Link to comment
Share on other sites

10 μέρες με το HOX στα χέρια μου και είμαι απίστευτα ενθουσιασμένος.Πάντα ότι κινητό είχα στα χέρια μου το φλάσαρα,το ρούταρα,γενικώς δε το άφηνα σε ησυχία!

Αυτό όμως νιώθω ότι είναι ολοκληρωμένο! Δε κολλάει για κανένα λόγο,η περιήγηση στο ίντερνετ είναι απόλαυση,skype viber παίζουν τέλεια!

 

Όταν είχα δει πέρσι το s2 με κυρίευσε δέος.Σήμερα που τα χω δίπλα δίπλα για το s2 έχω να πω "meh" :D

Σύγκριση με το iphone δεν υπάρχει.Κινητό για μπρελόκ κατάντησε! Ίσως να φαίνεται ότι υπερβάλω αλλά αυτή είναι η ειλικρινής μου άποψη πλέον! Μέγα λάθος η μεγάλη οθόνη τελικά :D

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου γκρι τις πρωτες 20 μερες που το εα εκτος θηκης μια τετοιου ειδους φθορα ειχε εμφ;νισει! Με επιμονο τριψιμο δε βγαινει...το λεω κ το υπογχαραφω!!! Τωρα το εχω βαλει σε θηκη και δε το βλεπ. να εκνευριζομαι! Παντως

Ζυο προσεχα, δε νομιζω οτι του κανα κατι που κα δικαιολογει την εμφανιςη αυτης της φθορας

 

Αν έχεις τρόπο ανέβασε μια φωτο.

Δοκίμασε να το περάσεις με κάποιο σπρέι απ αυτά που χρησιμοποιούν για τα ταμπλό των αυτοκινήτων. Οχι κατευθειαν, ψεκασε ένα μαλακό πανί η ένα κομμάτι βαμβακι και τρίψτε το αρκετά. Αν δεν γίνει τίποτα σημαίνει ότι έχει χάσει το χρώμα από την τριβή με κάτι.

Δεν μπορεί να δημιουργηθεί διαφορετικά. Ο μοναδικός τρόπος που μπορώ να σκεφτώ είναι σε πίσω τσέπη τζην παντελονιου που με την κίνηση του σώματος τρίβεται συνεχώς και λειτουργεί σαν σμιριδοχαρτο. Αν το βάζεις σε μπροστινή τσέπη δύσκολα μπορεί να γίνει γιατί το εσωτερικό της είναι από μαλακό ύφασμα.

Παρόλο που οποιαδήποτε βαμενη επιφάνεια δεν μπορεί να αντισταθεί σε συνεχόμενη τριβή, θα έπρεπε να έχει προβλεφθεί από την HTC. Κανονικά είναι αιτία αντικατάστασης η επιδιόρθωσης.

Το δικό μου είναι λευκό. Μέχρι πριν λίγες μέρες όσο ήμουν όρθιος το έβαζα γυμνό στην μπροστινή τσέπη του τζην. Είχα θήκη πατς αλλά ήταν πολύ στενή και βαριόμουν το βάλε βγάλε.

Προφανώς στο γκρι το polycarbonate είναι μαύρο και το βάφουν. Λάθος τους, θα έπρεπε να είναι όπως στα Lumia που το χρωμα είναι στο υλικό.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και μετα απο πολυ ψαξιμο στο xda και στο wiki το συγκεκριμενο polycarbonate του HOX μας ειναι καταδικασμενο κατα καποιο τροπο.

Κατ αρχην ειναι πλαστικο το υλικο να το θεσω χονδρικα, εκει συγκαταλεγεται, το "προβλημα" ειναι στην επεξεργασια της επιφανειας του την οποια την εκαναν ματ και μαλιστα μαλακη σαν να κρατας κατι βελουδινο. Ως γνωστον οι ματ επιφανειες αν ειναι μαλακες γδερνονται πολυ ευκολα και "γραφονται" ακομη πιο ευκολα. Φυσικη εξελιξη ειναι, και αναλογα με την χρηση που γινεται, σιγα σιγα το ματ coating να γινεται ολο και ποιο απαλο, να λιαινεται ωστε να ερθει στην μορφη των φωτογραφιων που ανεβασαν καποια παιδια, δηλ. στη υφη που εχει κανονικα το υλικο κατω απο το coating.

Οποτε, ειτε σε τσεπη το εχεις, ειτε το κρατας, ειτε απλα το ακουμπας στο τραπεζι, αρκει για να αρχισει να γυαλιζει σιγα σιγα, εστω και πολυ πολυ αργα, αλλα αναποφευκτα λιαινεται συνεχως . Επισεις η υγρασια και η λιπαροτητα απο τα χερια συμβαλουν ακομη περισσοτερο σε αυτο μιας και δρουν ως λιπαντικα, γι' αυτο και η γυαλαδα αρχιζει απο τις ακμες-ακρες του κινητου, εκει δηλ. που το κραταμε η τριβεται σε τσεπες, ρουχα και βαλε-βγαλε σε pouches.

Οποτε η μονη λυση ειναι "ολοσωμη" gel θηκη, ΚΑΜΙΑ επαφη με τραπεζια, πακετα τσιγαρων κλπ. ΚΑΜΙΑ χρηση και ΤΡΙΨΙΜΟ με πανια με νερο, ποσο μαλλον με χημικα, σπρει κ.α γιατι με αυτον τον τροπο ουσιαστικα το λιαινετε ΔΕΝ το καθαριζετε και επιταχυνετε τη διαδικασια.

Το λατρευω το design του HOX και θα ηθελα μια στο τοσο να, μπορω να το εχω και σκετο για καποιες περιοδους, εκτος θηκης. Αλλα με οτι διαπιστωσα παραπανω θα το μετανιωσω με γυαλαδες εδω κι εκει. Για μενα προσωπικα ειναι epic fail αυτο το γεγονος και η επιλογη για τετοια επεξεργασια στο polycarbonate body απο την HTC. Θα ηθελα να το χαιρομαι περισσοτερο κρατοντας το "γυμνο" χωρις φοβο, αλλα επειδη την ψιλιαστηκα απο την αρχη, το εχω στην θηκη του συνεχεια και ειναι αψογο. Πιστευω οτι η ΣΑΜΜΥ εκανε πολυ καλλιτερα που στο polycarbonate του S3 διαλεξε γυαλιστερo glaze φινιρισμα και διαφανο coating γιατι και πιο δυσκολα γρατσουνιεται αλλα και δεν αλλαζει σε καποια αλλη υφη το καπακι με κανονικη χρηση, και ας εχει πιο φτηνο feeling στο χερι.

Ειμαι πιστος στο HOX παραυτα. Καλο ειναι να γνωριζουν οι επιδοξοι αγοραστες τι παιζει αλλα και για να το προστατευσουν οι ηδη ιδιοκτητες.

Edited by N3M3SYS
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πηρα προχτες ενα ονε Χ απο ενα παιδι και για να γλιτωσω λιγα λεφτα τωρα λεω τι μαμακας που ειμαι ..

το κινητο εκανε λοιπον λιγα κοληματακια μετα λιγο με τον εξπλορερ και διαφορα παω να κανω update τιποτα πουθενα μεσα στο μενου παιρνω την HTC τιποτα δεν ξερουν για1 αυτα που τους διαβαζουν στο μενου θελω μια βοηθεια μηπως και μπορεσω να το φτιαξω λιγο γιατι τα χα ξεχασει καιρο τωρα τα android ...

 

σας δινω μερικα στοιχεια..

ταυτοτητα τηλεφωνου

Σειρ Αριθμ -->ΗΤ23KW103924

IMSI 202052963677515

 

πληροφοριες λογισμικου

Android 4.0.3

 

sense 4.0

Epipedo android HTC SDK API 4.12

 

Eksosi epektasis HTC --> htcextension 403 1 GA 7

 

ekdosi KERNEL 2.6.39.4-gc9932b1

root @ABM053#1 SMP PREEMPT

 

ekdosi vasikou fasmatos1.1204.0105.14

Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμα σας να πιστεύετε ότι θέλετε.

Το ότι το polycarbonate έχει σαν βάση το πλαστικο και προέρχεται απο ειδική επεξεργασία πολυμερισμου για να αποκτήσει τις ιδιότητες αυτές που του επιτρέπουν την χρήση σε εφαρμογές που απαιτούν αντοχη.

Καμία συσκευη ως τώρα δεν μπορει να μείνει ανέπαφη χωρίς κανενός είδους προσοχή. Είτε λέγεται iPhone, είτε Samsung είτε ΝΟΚΙΑ.

Εμείς έχουμε την συσκευη και γνωρίζουμε τι μπορούμε να πιστέψουμε και τι όχι.

Μια βδομάδα άντεξα την θήκη. Ξαναγυρισα στο poutch το οποίο το φοραω μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Αν παρατηρήσω κάτι θα το μάθετε. Το έχω ήδη 40+ μέρες.

Είπα και σε παλαιότερο ποστ, στο Sii χρησιμοποιησα back cover για λίγες μέρες και αμέσως απέκτησε το ψευτονικελ γρατζουνια. Απο εκει και μετα σε ολοσωμη. Τι έγινε κι αυτο άχρηστο είναι?

Αν κατι με στραβωσει μ ενα κινητο, δεν κολλάω να το δώσω κι ας χάσω τα μισά χρήματα. Αν είχα διαπιστώσει κάποια απ αυτα θα είχε μπει αγγελία. Δεν είναι η πρώτη φορα που θα χάσω χρήματα.

Καθένας μας έχει διαφορετικο σκεπτικό επιλογής. Κάποιοι θέλουν να χρησιμοποιούν το κινητο σαν pc, κάποιοι άλλοι η μοναδικη χρήση που κάνουν είναι το φλασαρισμα και οι βελτιώσεις. Άλλοι ψάχνουν μια συσκευη να μην χρειάζεται καμία παρέμβαση και να απολαμβάνουν την απροβληματιστη χρήση.

Στην τελική αυτοι είναι ο μέσος όρος.

 

Απλα δεν είναι ότι καλύτερο κάποιοι να έχουν περισσότερο εμπεριστατωμένη άποψη διαβάζοντας XDA, απ αυτούς που το έχουν στα χέρια τους καιρο τώρα. Είπαμε η HTC βιάστηκε, άφησε να περάσουν συσκευές χωρίς έλεγχο πάνω απο το όριο. Αυτο όμως δεν μηδενίσει τα πάντα.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμα σας να πιστεύετε ότι θέλετε.

Το ότι το polycarbonate έχει σαν βάση το πλαστικο και προέρχεται απο ειδική επεξεργασία πολυμερισμου για να αποκτήσει τις ιδιότητες αυτές που του επιτρέπουν την χρήση σε εφαρμογές που απαιτούν αντοχη.

Καμία συσκευη ως τώρα δεν μπορει να μείνει ανέπαφη χωρίς κανενός είδους προσοχή. Είτε λέγεται iPhone, είτε Samsung είτε ΝΟΚΙΑ.

Εμείς έχουμε την συσκευη και γνωρίζουμε τι μπορούμε να πιστέψουμε και τι όχι.

Μια βδομάδα άντεξα την θήκη. Ξαναγυρισα στο poutch το οποίο το φοραω μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Αν παρατηρήσω κάτι θα το μάθετε. Το έχω ήδη 40+ μέρες.

Είπα και σε παλαιότερο ποστ, στο Sii χρησιμοποιησα back cover για λίγες μέρες και αμέσως απέκτησε το ψευτονικελ γρατζουνια. Απο εκει και μετα σε ολοσωμη. Τι έγινε κι αυτο άχρηστο είναι?

Αν κατι με στραβωσει μ ενα κινητο, δεν κολλάω να το δώσω κι ας χάσω τα μισά χρήματα. Αν είχα διαπιστώσει κάποια απ αυτα θα είχε μπει αγγελία. Δεν είναι η πρώτη φορα που θα χάσω χρήματα.

Καθένας μας έχει διαφορετικο σκεπτικό επιλογής. Κάποιοι θέλουν να χρησιμοποιούν το κινητο σαν pc, κάποιοι άλλοι η μοναδικη χρήση που κάνουν είναι το φλασαρισμα και οι βελτιώσεις. Άλλοι ψάχνουν μια συσκευη να μην χρειάζεται καμία παρέμβαση και να απολαμβάνουν την απροβληματιστη χρήση.

Στην τελική αυτοι είναι ο μέσος όρος.

 

Απλα δεν είναι ότι καλύτερο κάποιοι να έχουν περισσότερο εμπεριστατωμένη άποψη διαβάζοντας XDA, απ αυτούς που το έχουν στα χέρια τους καιρο τώρα. Είπαμε η HTC βιάστηκε, άφησε να περάσουν συσκευές χωρίς έλεγχο πάνω απο το όριο. Αυτο όμως δεν μηδενίσει τα πάντα.

 

Κατ'αρχην δεν ειναι και ουτε τιθεται θεμα πιστης.

Ειναι καθαρα θεμα που αφορα ενα συνοθηλευμα φυσικης, χημειας, αντοχης υλικων και επεξεργασιας και αναφερομαι ΜΟΝΟ στο περιβλημα και ειδικοτερα στην επιφανεια αυτου. Αρα βασιζομαι αφ'ενος σε ρεαλιστικες και αφ'ετερου σε αποδειξεις σε επιστημονικο επιπεδο, οπως επισης και στην προσωπικη μου εμπειρικη γνωση και ενασχοληση με το κιν.

Απο ολα τα παραπανω δεν συμπερανα ουτε οτι καποιο κιν. ειναι αφθαρτο η αθραυστο, ουτε οτι το SII ειναι αχρηστο (!), αν με ρωτας.

Το δικο μου το εχω και το περιεργαζομαι απο τις 11/4, και για να γνωρισουμε τι πρεπει να "πιστεψουμε" και τι οχι, οπως ειπες, πρεπει να κανουμε ερευνα και να ψαξουμε.

Στραφηκα λοιπον στο xda, που αν μη τι αλλο εχει παγκοσμια εμβελεια, γιατι ως γνωστον οσο μεγαλυτερο το δειγμα μιας ερευνας τοσο πιο ακριβης ειναι. Ηθελα να δω αντιστοιχες περιπτωσεις με αυτες που αναφερθηκαν εδω.

Οποτε στην τελικη και ερευνα εκανα στο wiki και στο xda και το εχω στα χερια μου περισσοτερο καιρο απο σενα για να μπορεσω να αποκτησω μια οσο γινεται πιο εμπεριστατωμενη αποψη. ΠΟΤΕ δεν ισχυριστηκα οτι η αποψη μου ειναι πιο εμπεριστατωμενη απο καποιων αλλων. Μοιραζομαι καλοπροαιρετα στο forum τα ευρηματα μου και πληροφορω οσους ενδιαφερονται οπως κι εσυ.

Δεν μηδενησα τιποτα, εχω και θα κρατησω για πολυ καιρο το HOX, απλα επειδη ισως πολλοι δεν ειναι σαν εμενα που το εχω σαν τα ματια μου και την εψαξα τοσο, καλο ειναι να ξερουν απο πριν το ποιόν της εξωτερικης επιφανειας του κινητου και πως να το προστατεψουν. Ειναι στην διακριτικη ευχερεια του αναγνωστη να λαβει υποψιν του τα ευρυματα μου ή οχι.

Επισης πολλοι περισσοτεροι κολλανε ασχημα να χασουν χρηματα και μαλιστα τα μισα, που αντιθετα με σενα, στην τελικη αυτοι ειναι ο μεσος ορος.

Edited by N3M3SYS
Link to comment
Share on other sites

Το polycarbonate εκ κατασκευής ενω αντέχει πολυ περισσότερο απο το κοινο πλαστικο χαρασεται εύκολα και γι αυτο χρειάζεται ειδική επίστρωση.

Και αυτο είναι γνωστο. Όμως άλλο το να λέμε κάτι άφθαρτο και άλλο να υπερβάλουμε και να λέμε ότι χρήση και να γίνει θα συμβει αυτο που μας έδειξε ο Βλαχακης. Ακόμα και με τον ιδρώτα η την αφή. Δηλαδη το δικο μου είναι απο άλλο υλικο?

Για το μόνο που επιφυλασομαι είναι ότι πιθανώς στο λευκο να μην γίνεται αντιληπτό τόσο εύκολα. Τόσο καιρο το μόνο που προσέχω είναι να μην το σέρνω όταν το σηκωνω απο το γραφείο μου και να μην το ακουμπω κατευθείαν στα μεταλλικα τραπεζάκια που έχουν οι καφετέριες. Συν οτι το καθαρίζω συχνά ολοκληρο με καθοριστικό για οθόνες. Τίποτα άλλο.

 

Εδω το κρυστάλλο του iPhone η ακόμα το γυαλιστερό πλαστικο του 3gs γίνονταν χάλια σ όποιον τολμούσε να το αφήσει χωρίς back cover.

Το Nexus S που έχω και είναι γυαλιστερό πλαστικο νομίζεις θα είχε καλύτερη εμφάνιση αν δεν ήταν απο την πρώτη μέρα σε θήκη?

Το one x δεν το βάζω σε θήκη γιατι δεν θέλω να του χαλάσω την εμφάνιση.

Το ότι αλλάζω τηλέφωνα έχει να κάνει με το hobby μου. Δεν είπα ότι πρέπει να αγοράζουμε συσκευη κάθε 6 μήνες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και μετα απο πολυ ψαξιμο στο xda και στο wiki το συγκεκριμενο polycarbonate του HOX μας ειναι καταδικασμενο κατα καποιο τροπο.

Κατ αρχην ειναι πλαστικο το υλικο να το θεσω χονδρικα, εκει συγκαταλεγεται, το "προβλημα" ειναι στην επεξεργασια της επιφανειας του την οποια την εκαναν ματ και μαλιστα μαλακη σαν να κρατας κατι βελουδινο. Ως γνωστον οι ματ επιφανειες αν ειναι μαλακες γδερνονται πολυ ευκολα και "γραφονται" ακομη πιο ευκολα. Φυσικη εξελιξη ειναι, και αναλογα με την χρηση που γινεται, σιγα σιγα το ματ coating να γινεται ολο και ποιο απαλο, να λιαινεται ωστε να ερθει στην μορφη των φωτογραφιων που ανεβασαν καποια παιδια, δηλ. στη υφη που εχει κανονικα το υλικο κατω απο το coating.

Οποτε, ειτε σε τσεπη το εχεις, ειτε το κρατας, ειτε απλα το ακουμπας στο τραπεζι, αρκει για να αρχισει να γυαλιζει σιγα σιγα, εστω και πολυ πολυ αργα, αλλα αναποφευκτα λιαινεται συνεχως . Επισεις η υγρασια και η λιπαροτητα απο τα χερια συμβαλουν ακομη περισσοτερο σε αυτο μιας και δρουν ως λιπαντικα, γι' αυτο και η γυαλαδα αρχιζει απο τις ακμες-ακρες του κινητου, εκει δηλ. που το κραταμε η τριβεται σε τσεπες, ρουχα και βαλε-βγαλε σε pouches.

Οποτε η μονη λυση ειναι "ολοσωμη" gel θηκη, ΚΑΜΙΑ επαφη με τραπεζια, πακετα τσιγαρων κλπ. ΚΑΜΙΑ χρηση και ΤΡΙΨΙΜΟ με πανια με νερο, ποσο μαλλον με χημικα, σπρει κ.α γιατι με αυτον τον τροπο ουσιαστικα το λιαινετε ΔΕΝ το καθαριζετε και επιταχυνετε τη διαδικασια.

Το λατρευω το design του HOX και θα ηθελα μια στο τοσο να, μπορω να το εχω και σκετο για καποιες περιοδους, εκτος θηκης. Αλλα με οτι διαπιστωσα παραπανω θα το μετανιωσω με γυαλαδες εδω κι εκει. Για μενα προσωπικα ειναι epic fail αυτο το γεγονος και η επιλογη για τετοια επεξεργασια στο polycarbonate body απο την HTC. Θα ηθελα να το χαιρομαι περισσοτερο κρατοντας το "γυμνο" χωρις φοβο, αλλα επειδη την ψιλιαστηκα απο την αρχη, το εχω στην θηκη του συνεχεια και ειναι αψογο. Πιστευω οτι η ΣΑΜΜΥ εκανε πολυ καλλιτερα που στο polycarbonate του S3 διαλεξε γυαλιστερo glaze φινιρισμα και διαφανο coating γιατι και πιο δυσκολα γρατσουνιεται αλλα και δεν αλλαζει σε καποια αλλη υφη το καπακι με κανονικη χρηση, και ας εχει πιο φτηνο feeling στο χερι.

Ειμαι πιστος στο HOX παραυτα. Καλο ειναι να γνωριζουν οι επιδοξοι αγοραστες τι παιζει αλλα και για να το προστατευσουν οι ηδη ιδιοκτητες.

Το λευκό δεν έχει ματ, αλλά γυαλιστερή επίστρωση, οπότε δε θα έχει (λογικά) τις ίδιες φθορές. Εμένα, πάντως δεν έχει ούτε γρατζουνίτσα στα μέρη που δεν καλύπτει το original διάφανο back cover της HTC. Αυτό το cover και ειδικά αυτό που θα έρθει αργότερα (με τις τρυπούλες, κατασκευασμένο επίσης από polycarbonate) είναι τα ιδανικά λεπτά συμπληρώματα για τη συσκευή μας (κατά τη γνώμη μου).

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχω 2 μήνες και μπορω να πω οτι οι φωτογραφιες που κυκλοφορουν με τετοια φθορα δεν υπαρχει περιπτωση να εγιναν με απλη χρηση!Το χρησιμοποιω καθε μερα και το 1ο μηνα ειδικα χωρις θηκη το ειχα και το αφηνα κανονικα πανω σε τραπεζια και παντου!Και το 2ο μηνα δεν το εχω συνεχεια στη θηκη!Μου εχει πεσει 2 φορες το κινητο (ευτυχως οχι απο πολυ ψηλα) και δεν εχει ίχνος απο σημαδι!Να πω οτι ειμαι τυχερος και προκαλω τη τυχη μου? Δεν ξερω ... αλλα σίγουρα αυτα τα σημαδια απο προσωπικη εμπειρια δεν γίνονται με απλα χρηση..τουλαχιστον στο ασπρο που εχω εγω :p
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HTC One X / X+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...