Jump to content

HTC One X / X+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

Κάποιες ερωτήσεις θα ηθελα να κάνω, κυρίως σε πρώην κατόχους HTC (desire, DHD) όπου αντιμετωπίσαμε τα ίδια προβλήματα στις συσκευές της εταιρείας.

1. Ένταση ήχων και κυρίως in call.

2. Εύρος wifi.

3. Είναι μακρόστενο όπως το sensation ή εμένα μου φαίνεται μέσα από τις φωτογραφίες;

 

Edit: δε με ενδιαφέρουν τα reviews.Θέλω την άποψη σας μέσα από πραγματική χρήση.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημέρα παιδιά. Καλά όλα αυτα. Έχετε όμως δοκιμάσει κανείς, αν και νωρίς, την εγράφη βίντεο σε θόρυβοδες περιβάλλον?Με ενδιαφέρει και αυτός ο τομέας, 700 ευρώ είναι αυτα και δεν θέλω να ακούσω τσιριδες αν τράβηξω κανένα βίντεο σε κλαμπ-όπως τα αλλά htc η galaxy κτλ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Κάποιες ερωτήσεις θα ηθελα να κάνω, κυρίως σε πρώην κατόχους HTC (desire, DHD) όπου αντιμετωπίσαμε τα ίδια προβλήματα στις συσκευές της εταιρείας.

1. Ένταση ήχων και κυρίως in call.

2. Εύρος wifi.

3. Είναι μακρόστενο όπως το sensation ή εμένα μου φαίνεται μέσα από τις φωτογραφίες;

 

Edit: δε με ενδιαφέρουν τα reviews.Θέλω την άποψη σας μέσα από πραγματική χρήση.

 

Δεν είχα HTC desire για να σου συγκρίνω το 1 και 2

3. Ναι είναι μακρόστενο.

1) Note 8

2) Note III

Link to comment
Share on other sites

Υπέρ

1) To κινητό είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί.

2) Το έχω σε μαύρο και μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως οι φωτογραφίες το αδικούν. Είναι ομορφότερο στην πραγματικότητα.

3) Ταχύτητα: Είναι σφαίρα και σίγουρα θα βελτιωθεί κι άλλο σε επόμενες αναβαθμίσεις ή με τους xda.

4) Browsing: Ότι πιο γρήγορο έχω χρησιμοποιήσει. Ανοίγει τις σελίδες σχεδόν σαν pc και φορτώνει και αναπαράγει τα videos που linkαρονται στις σελίδες άμεσα. Ένα video που είναι ανεβασμένο σε προηγούμενο post (#28) και δειχνει lag σε εμένα δεν ισχύει δοκιμάζοντας τις ίδιες σελίδες.

5) Το σήμα wifi είναι εξαιρετικό

6) Ελεύθερη ram μετά από επανεκκίνηση 410ΜΒ. Μετά από 5 ώρες έντονης χρήσης 290ΜΒ χωρίς να έχει ποτέ προβληματίσει με την ταχυτητά του.

7) Sense 4: Προσωπικά μου αρέσει, με άριστο integration των διάφορων λογαριασμών.

Κατά

1) Η οθόνη και σε εμένα δεν απεικονίζει το σωστό λευκό. Θα το συγκρίνω με ενός φίλου και θα το πάω και εγώ για επιστροφή αν είναι όντως έτσι. Το έχω αγοράσει από expansys. Αρχικά δε φαίνεται επειδή και το default backround είναι κίτρινο, αλλά σε λευκό φόντο είναι εμφανές. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες να σας δείξω τη διαφορά.

2) Ίσως το σήμα δικτύου να υστερεί λίγο. Μου δείχνει λιγότερες μπάρες στα ίδια σημεία και μεγαλύτερο dBm.

3) Διαστάσεις: για τα δικά μου γούστα είναι λίγο μεγάλο ως προς το ύψος αλλά συνηθίζεται. Γενικά είναι πολύ ελαφρύ, λεπτό, κομψό και διακριτικό.

Συμφωνώ σε όλα! Λίγο στο χρώμα έχω αμφιβολίες. Νομίζω ότι το λευκό θα του πηγαίνει περισσότερο (και θα το μεγαλώνει ταυτόχρονα). Κρίμα που επέλεξαν αυτό το γκρι και όχι μαύρο. Η οθόνη μου δεν έχει τελικά την κιτρινίλα του Geovass στο κατω μέρος, αλλά έχει γενικά μια ελαφριά κιτρινωπή απόχρωση σε λευκό φόντο. Εντούτοις, γενικά είναι πολύ καλή, αλλά όχι τέλεια στο μάτι, όπως περίμενα. Συγκρίνοντάς τη δίπλα-δίπλα με του Galaxy Nexus, σίγουρα προτιμώ του δεύτερου. Για Amoled έχει κορυφαία εύκρινεια, αντίθεση και κυρίως λευκό (εκεί πάσχει αυτή η τεχνολογία). Είναι δε σαφώς καλύτερη και από του Galaxy Note με το γαλαζοπράσινο λευκό. Θα έλεγα ότι η HTC (και πιθανώς και η SE), προσπάθησαν να αντιγράψουν την Amoled, χρησιμοποιώντας μία νέα τεχνολογία οθόνης. Φαίνεται ότι, όπως και οι Amoled, έτσι και αυτές οι οθόνες, έχουν μειονεκτήματα. Εγώ δε θα το γυρίσω πίσω, γιατί πιστεύω ότι είναι πιθανότερο να μου στείλουν πάλι προβληματικό, ή ακόμη χειρότερο (σαν του Geovass). Επίσης, πιστεύω ότι τα περισσότερα κομμάτια θα είναι έτσι. Μπορεί πάλι (όπως και ξαναγραψα) το πρόβλημα να εξαλήφεται με το καιρό. Ας περιμένουμε να δούμε (και τυχόν ανακοινώσεις από της HTC). Αν και εφόσον προκύψει επίσημη αναγνώριση από τον κατασκευαστή, τότε και εμείς που ψωνίσαμε από το Expansys θα δικαιούμαστε αντικατάσταση συσκευής (ή οθόνης)...

 

Νεὀτερα: Μόλις το είδε ο chief-τεχνικός της εταιρίας μου και απεφάνθη ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα με την οθόνη, απλά το λευκό έχει θερμή απόχρωση και όχι ψυχρή. Μάλιστα, εκείνος μου είπε ότι προτιμά το θερμό λευκο από το ψυχρό του iPhone μου, με το οποίο το συνέκρινε. Είναι, επίσης, πιθανό να βγουν (ή και να υπάρχουν) προγράμματα με τα οποία θα μπορεί ο χρήστης να ελέγχει τη θερμοκρασία του λευκού και να την προσαρμόζει στα γούστα του.

Edited by Pharmex
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα! Λίγο στο χρώμα έχω αμφιβολίες. Νομίζω ότι το λευκό θα του πηγαίνει περισσότερο (και θα το μεγαλώνει ταυτόχρονα). Κρίμα που επέλεξαν αυτό το γκρι και όχι μαύρο. Η οθόνη μου δεν έχει τελικά την κιτρινίλα του Geovass στο κατω μέρος, αλλά έχει γενικά μια ελαφριά κιτρινωπή απόχρωση σε λευκό φόντο. Εντούτοις, γενικά είναι πολύ καλή, αλλά όχι τέλεια στο μάτι, όπως περίμενα. Συγκρίνοντάς τη δίπλα-δίπλα με του Galaxy Nexus, σίγουρα προτιμώ του δεύτερου. Για Amoled έχει κορυφαία εύκρινεια, αντίθεση και κυρίως λευκό (εκεί πάσχει αυτή η τεχνολογία). Είναι δε σαφώς καλύτερη και από του Galaxy Note με το γαλαζοπράσινο λευκό. Θα έλεγα ότι η HTC (και πιθανώς και η SE), προσπάθησαν να αντιγράψουν την Amoled, χρησιμοποιώντας μία νέα τεχνολογία οθόνης. Φαίνεται ότι, όπως και οι Amoled, έτσι και αυτές οι οθόνες, έχουν μειονεκτήματα. Εγώ δε θα το γυρίσω πίσω, γιατί πιστεύω ότι είναι πιθανότερο να μου στείλουν πάλι προβληματικό, ή ακόμη χειρότερο (σαν του Geovass). Επίσης, πιστεύω ότι τα περισσότερα κομμάτια θα είναι έτσι. Μπορεί πάλι (όπως και ξαναγραψα) το πρόβλημα να εξαλήφεται με το καιρό. Ας περιμένουμε να δούμε (και τυχόν ανακοινώσεις από της HTC). Αν και εφόσον προκύψει επίσημη αναγνώριση από τον κατασκευαστή, τότε και εμείς που ψωνίσαμε από το Expansys θα δικαιούμαστε αντικατάσταση συσκευής (ή οθόνης)...

 

Το ότι είναι "σαφώς καλύτερη οθόνη"από την super amoled HD του Note, είναι μεγάλη κουβέντα πραγματικά μιας και υποδηλώνει εμφανης διαφορά, που προσωπικά δε το νομίζω.

Και αφού λοιπόν το Note μαζί με το nexus έχουν τις 2 κορυφαίες οθόνες, θεωρώ λίγο υπερβολή το "σαφώς καλύτερη"...;)

 

Φιλικά από έναν HTC lover...:)

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι "σαφώς καλύτερη οθόνη"από την super amoled HD του Note, είναι μεγάλη κουβέντα πραγματικά μιας και υποδηλώνει εμφανείς διαφορά, που προσωπικά δε το νομίζω.

Και αφού λοιπόν το Note μαζί με το nexus έχουν τις 2 κορυφαίες οθόνες, θεωρώ λίγο υπερβολή το "σαφώς καλύτερη"...;)

 

Φιλικά από έναν HTC lover...:)

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

Μπορει να μη το έγραψα σωστά. Εννοω ότι το Galaxy Nexus έχει - κατά τη γνώμη μου - καλύτερη οθόνη από του Note. Και λέγοντας καλύτερη, εννοώ ότι του Nexus υπερέχει στην απόδοση του λευκού, που είναι πραγματικό και όχι γαλαζοπράσινο. Σε όλα τα υπόλοιπα και οι δύο οθόνες είναι ισάξιες. Με σειρά λοιπόν, θα επέλεγα: 1) Galaxy Nexus, 2) Galaxy Note, 3) One X (Αναφορικά με τις οθόνες πάντα).

 

Μιας και βρήκα αγοραστή για το γκρι (τον τεχνικό που γράφω παραπάνω), παρήγγειλα και το λευκό για να συγκρίνω...

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

 

Νεὀτερα: Μόλις το είδε ο chief-τεχνικός της εταιρίας μου και απεφάνθη ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα με την οθόνη, απλά το λευκό έχει θερμή απόχρωση και όχι ψυχρή. Μάλιστα, εκείνος μου είπε ότι προτιμά το θερμό λευκο από το ψυχρό του iPhone μου, με το οποίο το συνέκρινε. Είναι, επίσης, πιθανό να βγουν (ή και να υπάρχουν) προγράμματα με τα οποία θα μπορεί ο χρήστης να ελέγχει τη θερμοκρασία του λευκού και να την προσαρμόζει στα γούστα του.

 

Αυτό που λες είναι πολύ σημαντικό. Αν είναι έτσι και δεν είναι ελλάττωμα της συσκευής, θα περιμένω. Αλλά θα προτιμούσα το πιο λευκό και όχι αυτό το κιτρινωπό. Θα κοιτάξω τι λένε στο διαδίκτυο και θα επανέλθω.

 

Άσχετο. Το skype σε βίντεοκλήση δείχνει την εικόνα ανάποδα.

Edited by anastassis

1) Note 8

2) Note III

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω για ακόμη μια φορά ότι αν το Siii αποδειχθεί κατώτερο των προσδοκιών που έχει δημιουργήσει με την αλλα iPhone τακτική, θα κάνει πολλούς πρώην κατόχους HTC να επιστρέψουν σ αυτήν χάρη στο One X.

Η συσκευη έχει όλα όσα έλειπαν μετα το HD2 και σε συνάρτηση με την αλλαγή πολιτικής που ήθελε κάθε 3 μήνες νέο μοντέλο, έχει την δυναμική για μεγάλες πωλήσεις.

Η ποιότητα κατασκευής αλλα και το όνομα HTC σε πολλές χώρες είναι σημαντικοτατος παράγοντας.

 

Προσωπικά τον Σεπτέμβριο που θα αλλάξω συσκευη θα αποφασίσω μεταξύ αυτού, του Siii και του iPhone 5.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω για ακόμη μια φορά ότι αν το Siii αποδειχθεί κατώτερο των προσδοκιών που έχει δημιουργήσει με την αλλα iPhone τακτική, θα κάνει πολλούς πρώην κατόχους HTC να επιστρέψουν σ αυτήν χάρη στο One X.

Η συσκευη έχει όλα όσα έλειπαν μετα το HD2 και σε συνάρτηση με την αλλαγή πολιτικής που ήθελε κάθε 3 μήνες νέο μοντέλο, έχει την δυναμική για μεγάλες πωλήσεις.

Η ποιότητα κατασκευής αλλα και το όνομα HTC σε πολλές χώρες είναι σημαντικοτατος παράγοντας.

 

Προσωπικά τον Σεπτέμβριο που θα αλλάξω συσκευη θα αποφασίσω μεταξύ αυτού, του Siii και του iPhone 5.

 

So am I ,excluding iphone 5.:)

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

3. Είναι μακρόστενο όπως το sensation ή εμένα μου φαίνεται μέσα από τις φωτογραφίες;

Ηλία όλα τα κινητά πλέον θα είναι "μακρόστενα" (δηλαδή με 16:9 αναλογία οθόνης) σε αντίθεση με τα DHD και SII που είχαν 16:10 αναλογία. Αυτό το καταλαβαίνεις εύκολα από την ανάλυση της οθόνης.

Στην αρχή και εμένα μετά το DHD με ξένισε λίγο το 16:9 αλλά όσο μεγαλώνουν οι διαστάσεις τον οθονών είναι αρκετά βολικότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ηλία όλα τα κινητά πλέον θα είναι "μακρόστενα" (δηλαδή με 16:9 αναλογία οθόνης) σε αντίθεση με τα DHD και SII που είχαν 16:10 αναλογία. Αυτό το καταλαβαίνεις εύκολα από την ανάλυση της οθόνης.

Στην αρχή και εμένα μετά το DHD με ξένισε λίγο το 16:9 αλλά όσο μεγαλώνουν οι διαστάσεις τον οθονών είναι αρκετά βολικότερο.

 

Έτσι είναι...

Όταν είχα παίξει βέβαια με ένα sensation ενώ είχα dhd δε με βόλευε.

Αλλά φυσικά είναι γούστα αυτά και θέμα συνήθειας.

Θα το προσπαθήσω πάλι..;)

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παρότι δεν είχε στοκ (υποτίθεται), μόλις είδα ότι μου απεστάλη ήδη και το λευκό! Για να δούμε τελικά, ποιό είναι πιο ωραίο...
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Αύριο περιμένω και εγώ το δικό μου... Ελπίζω χωρίς κιτρινίλες στην οθόνη αυτή την φορά.

Κάθομαι και βλέπω το GN μου και μου φαίνεται ..."λίγο" μπροστά στο X. Το Sense του δίνει τόση ομορφιά και ευκολία που για να τις δεις το GN πρέπει να εγκαταστήσεις 30 εφαρμογές ...και αν!

Link to comment
Share on other sites

Αύριο περιμένω και εγώ το δικό μου... Ελπίζω χωρίς κιτρινίλες στην οθόνη αυτή την φορά.

Κάθομαι και βλέπω το GN μου και μου φαίνεται ..."λίγο" μπροστά στο X. Το Sense του δίνει τόση ομορφιά και ευκολία που για να τις δεις το GN πρέπει να εγκαταστήσεις 30 εφαρμογές ...και αν!

 

Geovass, λες να μου έστειλαν αυτό που επέστρεψες εσύ;;;;

Αλλά εσένα ήταν γκρι, σωστά;

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Στις εφαρμογές που δεν είναι optimized για ics, τι γίνεται με την έλλειψη menu button στο One X? Εμφανίζεται μια μπάρα με το menu στο κάτω μέρος της οθόνης όπως είχα διαβάσει? Ακόμα ο ήχος από το εξωτερικό ηχείο είναι καλός/δυνατός?

 

Παρεμπιπτόντως δεν άκουσα κανέναν από τους χρήστες να μιλάει για την κάμερα του κινητού που θεωρείται, από την HTC, ένα από τα δυνατότερα χαρακτηριστικά της συσκευής...

Link to comment
Share on other sites

Geovass, λες να μου έστειλαν αυτό που επέστρεψες εσύ;;;;

Αλλά εσένα ήταν γκρι, σωστά;

 

Αποκλείεται γιατί αυτό που θα στείλω πίσω ειναι ακόμα μπροστά μου :lol::lol:

Παράγγειλα δεύτερο και ζήτησα επιστροφή των χρημάτων μου για το "ελαττωματικό", μιας και η διαδικασία της αντικατάστασης θα τραβούσε τουλάχιστον μια εβδομάδα... και επειδή το δούλεψα λίγο χθές και έπαθα ζημιά... δεν μπορώ άλλο μακριά του!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Το One X ερχετε με beats audio ακοθστικα ή απλα απο την HTC?

 

Ευχαριστο

 

Δυστυχώς με απλά.

Βασίλης

 

Panasonic G600, Samsung N100, Ericsson T65, Siemens SL10, SE T610, SE K700, SE K750, SE W850, Samsung U600, SE T650, SE G900, SE Vivaz, HTC Desire HD, HTC One X, HTC One (M7), HTC One (M8), Nexus 5x, Google Pixel XL, OnePlus 7T Pro, Samsung Galaxy S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται γιατί αυτό που θα στείλω πίσω ειναι ακόμα μπροστά μου :lol::lol:

Παράγγειλα δεύτερο και ζήτησα επιστροφή των χρημάτων μου για το "ελαττωματικό", μιας και η διαδικασία της αντικατάστασης θα τραβούσε τουλάχιστον μια εβδομάδα... και επειδή το δούλεψα λίγο χθές και έπαθα ζημιά... δεν μπορώ άλλο μακριά του!:lol::lol:

βλέπω οτι εισαι πολύ ενθουσιασμένος τοσο καλο ειναι??

δυστυχώς για εμενα μενω μακριά απο κάποια πόλη ώστε να μπορέσω να το δω απο κοντά ,

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι ένα εξελιγμένο GN. Για τα δικά μου δεδομένα είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί.

 

To eXpansys ανέβασε την τιμή αλλά έφερε και πολλά "άσπρα" κομμάτια.

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

Προς οσους το αγορασαν απο eXpansys:

 

Σε εσας το screen protector που διναν δωρο ταιριαζε;

Γιατι αυτο που εβαλαν σε μενα επρεπε να χε 4.3" οθονη για να ταιριαξει!!!

Να το πλυνω μπας και μπει στο πλυσιμο κ κατσει το protector τοτε κουτι;;;:lol:

Edited by alfisti
Link to comment
Share on other sites

Προς οσους το αγορασαν απο eXpansys:

 

Σε εσας το screen protector που διναν δωρο ταιριαζε;

Γιατι αυτο που εβαλαν σε μενα επρεπε να χε 4.3" οθονη για να ταιριαξει!!!

Να το πλυνω μπας και μπει στο πλυσιμο κ κατσει το protector τοτε κουτι;;;:lol:

 

Άσε το screen protector και πέρνα στα βασικά...:)

Βασίλης

 

Panasonic G600, Samsung N100, Ericsson T65, Siemens SL10, SE T610, SE K700, SE K750, SE W850, Samsung U600, SE T650, SE G900, SE Vivaz, HTC Desire HD, HTC One X, HTC One (M7), HTC One (M8), Nexus 5x, Google Pixel XL, OnePlus 7T Pro, Samsung Galaxy S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Προς οσους το αγορασαν απο eXpansys:

 

Σε εσας το screen protector που διναν δωρο ταιριαζε;

Γιατι αυτο που εβαλαν σε μενα επρεπε να χε 4.3" οθονη για να ταιριαξει!!!

Να το πλυνω μπας και μπει στο πλυσιμο κ κατσει το protector τοτε κουτι;;;:lol:

 

Σωστό είναι. Απλά, λόγω της καμπυλότητας της οθόνης, δε θα έμπαινε σωστά, αφήνοντας ημιδιάφανα σημεία περιμετρικά. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ευθυγραμμίσεις το protector με τα ενεργά όρια της οθόνης. Θα δεις ότι ταιριάζει ακριβώς!

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HTC One X / X+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...