Jump to content

Σύνδεση του υπολογιστή στην τηλεόραση


yakinthi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Καταρχάς, δεν ξέρω βρίσκομαι στην σωστή κατηγορία. Αν όχι, παρακαλώ ας μεταφερθεί εκεί που πρέπει..

Με μια (γρήγορη για να είμαι ειλικρινής :O ) αναζήτηση, δεν βρήκα κάποιο παρόμοιο θέμα.

Θέλω να συνδέσω τον υπολογιστή μου (σταθερό) στην τηλεόραση. Το έκανα με το καλώδιο που είναι συνδεδεμένη η οθόνη του pc (vga καλώδιο? δεν ξέρω αν το λέω σωστά). Το πρόβλημα όμως είναι πως με το που μπήκε στα windows, δεν μου δείχνει στην τιβί καθαρά την εικόνα. Δηλαδή τρέμει και είναι όλο γραμμές. Επίσης, δεν άκουσα και ήχο έναρξης. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση ώστε να βλέπω καθαρά στην τιβί (και να έχω και ήχο). Α, να προσθέσω, πως ενώ το πληκτρολόγιο δούλευε, το ποντίκι δεν ανταποκρινόταν.

Αν έχει κανείς κάποια ιδέα, ας με βοηθήσει. Είμαι παντελώς άσχετη... :p

Σας ευχαριστώώώώ!!!!!!!

yakinthi :wink:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Καταρχάς, δεν ξέρω βρίσκομαι στην σωστή κατηγορία. Αν όχι, παρακαλώ ας μεταφερθεί εκεί που πρέπει..

Με μια (γρήγορη για να είμαι ειλικρινής :O ) αναζήτηση, δεν βρήκα κάποιο παρόμοιο θέμα.

Θέλω να συνδέσω τον υπολογιστή μου (σταθερό) στην τηλεόραση. Το έκανα με το καλώδιο που είναι συνδεδεμένη η οθόνη του pc (vga καλώδιο? δεν ξέρω αν το λέω σωστά). Το πρόβλημα όμως είναι πως με το που μπήκε στα windows, δεν μου δείχνει στην τιβί καθαρά την εικόνα. Δηλαδή τρέμει και είναι όλο γραμμές. Επίσης, δεν άκουσα και ήχο έναρξης. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση ώστε να βλέπω καθαρά στην τιβί (και να έχω και ήχο). Α, να προσθέσω, πως ενώ το πληκτρολόγιο δούλευε, το ποντίκι δεν ανταποκρινόταν.

Αν έχει κανείς κάποια ιδέα, ας με βοηθήσει. Είμαι παντελώς άσχετη... :p

Σας ευχαριστώώώώ!!!!!!!

 

Μεσω VGA δεν μεταφερεται ο ηχος, οποτε ή βαζεις καλωδιο ηχου απο τον υπολογιστη σου στην τηλεοραση ή βαζεις ηχεια κατευθειαν πανω στο pc σου.

 

Οσο αναφορα την εικονα σου, εκανες καμια αλλαγη στην αναλυση, πολυ πιθανο να μην εχει τη σωστη. Το ποντικι που δεν ανταποκρινοταν κατα 99% δεν εχει να κανει με την συνδεσμολογια.

 

Ποια τηλεοραση εχεις?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Το βασικό μου πρόβλημα με τον υπολογιστή, είναι ότι δεν έχει ήχο. Και γι αυτό ήθελα να το συνδέσω στην τηλεόραση, μπας και παίξει. Δεν ήξερα ότι με vga δεν θα δουλεύει πάλι ο ήχος. Συνδέω ηχεία επάνω του, αλλά δεν παίζουν -μου λέει ότι δεν έχουν συνδεθεί. Και το θέμα είναι πως δεν ξέρω αν φταίει η κάρτα ήχου ή τα βισματάκια που μπαίνουν τα ηχεία. Και γι αυτό ήθελα να την συνδέσω στην τηλεόραση.. Υπάρχει κάποιο άλλο καλώδιο σύνδεσης ώστε να παίζει και ήχος? (αν βέβαια δεν έχει χαλάσει η κάρτα ήχου μου..). Η τηλεόρασή μου είναι Thomson intuiva. Δεν έκανα καμία ρύθμιση για ανάλυση. Ούτε από το πισί ούτε από την τιβί..

yakinthi :wink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...