Jump to content

Ξένες Σειρές - Προτάσεις


PARGINOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρακολουθώ το Servant από εχθές του Shyamalan. Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται μέχρι στιγμής.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, baiosss said:

Παρακολουθώ το Servant από εχθές του Shyamalan. Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται μέχρι στιγμής.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

Ισχυει, η πρωτη σεζον ειναι δυνατη, μετα το χανει καπως. Εχει καποια επεισοδια χωρις νοημα...

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Άνω του 8 αλλά μέχρι εκεί; Δηλαδή πόσο άλλο να έβαζες. Εγώ θεωρώ ότι 8 και πάνω παίρνουν μόνο πολύ δυνατές σειρές και πραγματικά απορώ με το 8αρι. Τίποτα το ιδιαίτερο μέχρι και βαρετό μέχρι την μέση που είδα, για να την τελειώσω θα πρέπει να πιεστώ.

Στάλθηκε από το SM-F926B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

8.1 έβαλα άρα μέχρι εκεί όταν έγραψα πάνω από 8. Έχει και καλά στοιχεία που ανέφερα τα οποία αν κρατήσει και κόψει τα άσχημα μπορεί να ανέβει και άλλο. 8 για σειρά είναι οι άνω του μετρίου γενικά 8 για ταινίες είναι οι πολύ καλές..6 πχ για σειρά είναι ο πάτος ενώ για ταινία το 3 4. Είναι γενικα αυτό ότι αφιερώνεις αρκετά περισσότερο χρόνο για να δεις μια σειρά οπότε τις πολύ κακές τις παρατάω και δεν μπαίνω στον κόπο για κριτική. Το yellowjackets δεν είναι μια από αυτές αλλά αν συνεχίσει να είναι το ίδιο αργή και στη δεύτερη χωρίς εξέλιξη θα γίνει.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8.1 έβαλα άρα μέχρι εκεί όταν έγραψα πάνω από 8. Έχει και καλά στοιχεία που ανέφερα τα οποία αν κρατήσει και κόψει τα άσχημα μπορεί να ανέβει και άλλο. 8 για σειρά είναι οι άνω του μετρίου γενικά 8 για ταινίες είναι οι πολύ καλές..6 πχ για σειρά είναι ο πάτος ενώ για ταινία το 3 4. Είναι γενικα αυτό ότι αφιερώνεις αρκετά περισσότερο χρόνο για να δεις μια σειρά οπότε τις πολύ κακές τις παρατάω και δεν μπαίνω στον κόπο για κριτική. Το yellowjackets δεν είναι μια από αυτές αλλά αν συνεχίσει να είναι το ίδιο αργή και στη δεύτερη χωρίς εξέλιξη θα γίνει.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μια βαθμολογία πάνω από 8 στα 10 αντικειμενικά δεν είναι άνω το μετρίου, είναι τουλάχιστον καλή.

Στάλθηκε από το SM-F926B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια βαθμολογία πάνω από 8 στα 10 αντικειμενικά δεν είναι άνω το μετρίου, είναι τουλάχιστον καλή.

Στάλθηκε από το SM-F926B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν έχεις άδικο αν το πάμε βαθμολογικά το 5 είναι το μέτριο αλλά 5 σε σειρά δεν πρέπει να βλέπετε για να μπει 5. Για μένα πχ ένα 7 σε σειρες είναι το μέτριο το 8 είναι αυτές που βλέπονται χωρίς να κουράζουν και έχουν προοπτικές το 8.5 με 9 οι αρκετά καλές και 9+ οι εξαιρετικές πχ breaking bad kingdom.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Oz[Season 5]

Dz2Up9j.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0118421/episodes?season=5

Μια σεζον πριν το τελος την πηγα οσο αργα μπορουσα γιατι δεν θελω να τελειωσει. Ξεκιναει με θλιψη και τελειωνει με ακομα πιο θλιψη. Γενικα ηπια σεζον σε συγκριση με τις αλλες σου δινει πολυ αισιοδοξια για καποιους οτι μπορει να αλλαξει ο ανθρωπος στη φυλακη και οντως καποιοι μπορουν με πολυ προσπαθεια η φυλακη ομως ειναι ενα αμειλικτο μερος και να θες να αγιασεις δεν μπορεις. Οπως δινουν ελπιδες καποια επεισοδια το τελευταιο τις περνει νομιζω ολες οσες ελπιζαμε. Επαιξε αρκετα το θρησκευτικο κομματι στη σεζον με ενα θεμα δεν καταλαβα και τι εγινε δεν εξηγηθηκε ποτε. Κλασικα ο ρατσισμος απο αρια φιλη με Simmons χαρηκα ομως για καποια θεματα καρμα is a bitch που λενε. Γενικα μια σεζον περιεκτικη εξαιρετικη αναπτυξη παλιων χαρακτηρων που εφτασαν στο peak τους οπως και καποιους νεους οπως Ομαρ απιστευτη δουλεια και εδω. Σαιντ-Σιλινκερ-Ο Ραιλι-Αλβαρεζ-Μπιτσερ-Ριμπαντο μοναδικοι ολοι τους τετοια αναπτυξη τοσων χαρακτηρων μονο το HBO. Γουσταρα τα ρητα που λεει ο Χιλ σε καθε επεισοδιο τοσες αληθειες μαζεμενες. Μια σεζον ακομα στεναχωριεμαι που τελειωνει και ελπιζω να κλεισει οπως πρεπει. Δεν υπαρχει κατι καλο στη φυλακη. Και οτι καλο προσπαθουν καποιοι να κανουν χανετε με τον ενα η αλλο τροπο. 9.5/10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίζει και η 4η σεζόν της Mrs Maisel!!!!

Απολαυστικότατη!!!!

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Vikings Valhalla και Last Kindgom 5η σεζόν τα σπάνε!

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

All of Us Are Dead[Season 1]

wp-1643571849224.jpg

https://www.imdb.com/title/tt14169960

Αμφιλεγομενες αποψεις για τη συγκεκριμενη σειρα. Ειναι η κλασικη ζομποσειρα με το ποιοτικοτατο splatter της και το αρκετα μεγαλο budget της. Πεφτει ομως θυμα της Κορεατικης κουλτουρας κατι που δεν βλεπω να μπορουν να αποφυγουν και παραγινεται δραματικη και πλατιαζει σε αρκετα σημεια σε καθε επεισοδιο. Το teen κομματι το οποιο ειναι το μεγαλυτερο μερος μιας και βλεπουμε μια παρεα παιδιων να προσπαθει να επιβιωσει μεσα σε ολο αυτο το χαμο εχει σημεια που ειναι αξιολογο τα παιδια δινουν τον καλυτερο εαυτο τους αλλα σε πολλα το δραμα και το πως εξελισσονται καποιες σκηνες δυσανασχετουν τον δυτικο κοσμο. Τα 12 επεισοδια πληθωρικα κοντα 1 ωρα το καθενα τελειωνουν παντα με cliffhanger με το τελευταιο να μας κανει να περιμενουμε δευτερη σεζον με αγωνια. Ειναι μια δυνατη στο συνολο της σειρα εχει αρκετη δραση και οσοι μπορειτε να προσπερασετε τα σημεια που ειπα θα περασετε πολυ καλα. Αψογη κινηση των ζομπι ποιοτικο και αληθοφανες splatter σε μια σειρα που δειχνει πως θα ηταν μια εξαρση τετοιας πανδημιας στην Κορεα του 2021 μιας και πιστευω τα πρωτοκολλα που ειδαμε απο την κυβερνηση δεν απεχουν πολυ απο την πραγματικοτητα. Δεν ειναι Kingdom σε καμια περιπτωση η καλυτερα για μενα σειρα με ζομπι επισης Κορεατικη η οποια ομως δεν πεφτει στην παγιδα του All of Us Are Dead και ειναι αρκετα πιο δεμενη χωρις να κανει καπου κοιλια. 7.5/10

Link to comment
Share on other sites

Oz[Season 6][Series Finale]

p7891901-b1t-v8-aa.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0118421/episodes?season=6

Τελευταια σεζον λοιπον και το τελος μιας σειρας που μπαινει στις 10 ισως 5 καλυτερες που εχω δει ποτε μου. Ισορροπημενη και η τελευταια σεζον με μεγαλες αληθειες γενικα για το τι ειναι ο ανθρωπινος παραγοντας και η αντιδραση στις χειροτερες συνθηκες. Εξηγηθηκαν καποια μυστηρια απο προηγουμενες σεζον και το τελευταιο επεισοδιο νομιζω εκλεισε για καθε χαρακτηρα ξεχωριστα για μερικους χαρακτηρες οπως επρεπε για αλλους καπως αδικα. Το Οz θα μπορουσε να παει για ακομα 10 σεζον ανετα αλλα νομιζω οτι ανελυσε αρκετα θεματα εκτενως εμαθε πολλα πραγματα στον θεατη δεν γνωριζω πως ειναι μια φυλακη αν ειναι οπως στο oz ομως που υποθετω ως φυλακη υψιστης ασφαλειας εδειξαν αναλογα και τον χειροτερο νου του ανθρωπου τοτε θλιβομαι για την ανθρωποτητα. Υπαρχει καλο γυρω μας αλλα σε τι ποσοστο ειναι αυτο? Σε μια φυλακη ας πουμε ειναι 10% ποσο ειναι στον εξω κοσμο? Ρητορικη ερωτηση προφανως αλλα κατι for mind thinking. Ειναι μια σειρα που ανετα ξανα βλεπω σε λιγα χρονια μια σειρα που δεν θα εβγαινε ποτε της σημερα ουτε απο το HBO γενικως η περιοδος εκεινη μεχρι το 2005 βγηκαν πολλα αριστουργηματα που δειχνουν αμειλικτα την πραγματικοτητα δεν κρυβονται πισω απο δηθεν κουλτουρες οπως την τελευταια 10ετια. Δειτε την οπως και να εχει και θα σας φανουν πολυ αδειες οι σημερινες σειρες. 9.8/10

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παράτησα. Όχι ότι το έβλεπα γιατί μου άρεσε, αλλά μόνο και μόνο επειδή είμαι γενιάς Karate Kid. 
Πάντα κακό το έβρισκα αλλά φέτος όμως δεν το άντεξα. Το σταμάτησα στα μισά του 3ου....ίσως εάν έχω περίοδο που δεν έχω κάτι άλλο να δω, να το πιάσω ξανά.
Κάκιστη αμερικανιά.
Εχω δει όλες τις σεζόν.
Εντάξει κάτι wow σαφώς και δεν είναι.
Οι σκηνές ξύλου φαίνονται εντελώς fake κι αυτό κάνει μπαμ.περίμενα καλύτερή δουλειά σε αυτό το κομμάτι.
Στις ταινίες ήταν πολύ πιο πιστευτό το αποτέλεσμά...εδώ;κάτω του μετρίου.
Κατά τα αλλά ως δια μαγείας τα είδα με κάποια ευχαρίστησή.
Για να δούμε και την επομένη σεζόν.

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

A Discovery of Witches[Season 3][Series Finale]

hbg-title-9780755384808-48.webp

https://www.imdb.com/title/tt2177461/episodes?season=3

Μια πολυ ομορφη σειρα εφτασε στο τελος της. Ενα παραμυθι με βρυκολακες μαγισσες και δαιμονες και την επιβιωση του καθε ειδους μια ιστορια αγαπης αναμεσα σε διαφορετικη ειδη αλλα και συνομωσιες που πανε εκατονταδες χρονια πισω. Η τριτη σεζον συνδεει αψογα αυτα που ειδαμε στις 2 πρωτες σεζον και τελειωνει οπως επρεπε. Δεν ειναι μια σειρα που βασιζεται στην εκπληξη στα τρομερα εφε η στο μεγαλο budget. Ειναι μια σειρα με πολυ καλη χημεια στους βασικους χαρακτηρες ειναι ζεστη με ατμοσφαιρα που θυμιζει μια αλλη εποχη ακομα και στο 2022 που λαμβανει μερος και η τριτη σεζον. Ηρεμη και υποτονικη στο μεγαλυτερο μερος της με δυνατες στιγμες ομως εκει που πρεπει. Και οι 3 σεζον φτιαχνουν ενα πολυ ομορφο παραμυθι και την προτεινω σε οσους αρεσουν σειρες με παρομοια θεματολογια. 8.5/10

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dopesick

Σειρα βασισμενη σε αληθινη ιστορια (πως μια φαρμακευτικη πλασαρε ενα ναρκωτικο ως παυσιπονο) με εξαιρετικο καστ και φυσικα μια υποθεση  που θα σας βαλει σε σκεψεις....

 

Για μενα μια απο τις καλυτερες σειρες που εχω δει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Outer Range βλέπει κανείς με τον Josh Brolin;
Περίεργη επιστημονικής φαντασίας σειρά

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2022 at 2:49 ΜΜ, junglist said:

Outer Range βλέπει κανείς με τον Josh Brolin;
Περίεργη επιστημονικής φαντασίας σειρά

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Το βλέπω εγώ. Καλό αλλά λίγο αργό. 

Να δούμε που το πάει κιόλας ..

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Τα 3 πρώτα επεισόδια της τελευταίας σεζόν του Βetter call Saul απίστευτα. Και δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα οι πρωταγωνιστές του Breaking bad (θα εμφανιστούν για όσους δεν το ξέρουν).

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ειδικα το 3ο επ παιζει να ειναι ενα απο τα 3 καλυτερα ολης της σειρας!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το We Own The City, τρομερή αστυνομική σειρά στα χνάρια του θρυλικού THE WIRE.
Όσοι έχουν δει αυτή την απίστευτη σειρά, θα καταλάβουν ότι είναι από ίδιους συντελεστές φτιαγμένη και μάλιστα παίζουν και γνώριμοι ηθοποιοί από την παλιά σειρά.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, junglist said:

Επίσης το We Own The City, τρομερή αστυνομική σειρά στα χνάρια του θρυλικού THE WIRE.
Όσοι έχουν δει αυτή την απίστευτη σειρά, θα καταλάβουν ότι είναι από ίδιους συντελεστές φτιαγμένη και μάλιστα παίζουν και γνώριμοι ηθοποιοί από την παλιά σειρά.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Την μαζεύω για binge watch!!!

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

The Silent Sea[Season 1]

The-Silent-Sea-Netflix.jpg

https://www.imdb.com/title/tt11570202

Σε ενα δυσοιωνο μελλον οπου το νερο εχει σχεδον εξαλειφθει και μονο οι προνομιουχοι εχουν προσβαση σε καθαρο νερο μια επιλεκτη ομαδα αστροναυτων πηγαινουν στη σεληνη σε ενα σταθμο ερευνητων ωστε να ανακτησουν ενα πολυτιμο φορτιο. Η σειρα αν δεν ηταν τοσο απελπιστικα αργη και υποτονικη θα μπορουσε να γινει μια πολυ καλη mainstream sci-fi σειρα μυστηριου το χανει ομως σε πολλα σημεια που περνουν παραπανω απο οσο χρειαζεται χρονο και κανουν τον θεατη να βαριετε παρολο τα μολις 8 επεισοδια καποια ειναι και λιγο πανω απο μιση ωρα. Το ξεκινημα μεχρι περιπου στη μεση που ανακαλυπτουμε το μυστηριο κυλαει αρκετα καλυτερα απο το δευτερο μισο που ξερουμε τι συμβαινει. Πρωταγωνιστης ειναι ο Gong Yoo που τον μαθαμε απο το εξαιρετικο Train to Busan και την σειρα Squid Game εδω εχει ενα μονιμο σταθερο βλεμμα και απλα λεει τα λογια του δεν φαινεται να προσπαθει πολυ. Το υπολοιπο καστ καπως καλυτερο. Το καλυτερο της ατου ειναι το κλειστοφοβικο της κλιμα γενικα στη σεληνη αλλα και μεσα στο σταθμο και το ολο μυστηριο μεχρι να αποκαλυφθει. Ισως εχουμε και δευτερη σεζον μιας και οπως τελειωνει περιμενεις να εχει συνεχεια. 7/10

Link to comment
Share on other sites

On 30/4/2022 at 11:36 ΠΜ, GMF80 said:

Και το Severance η καλυτερη του 22 μεχρι τωρα.

τι διαμάντι είναι αυτό!

καταθλιπτική, απόκοσμη, σουρεαλιστική με συνθήκες που ίσως να συναντήσουμε στο μέλλον όπως πάμε.

η πλάκα είναι ότι η σειρά είναι της Apple tv και προσωπικά εμένα η όλη φάση με την εταιρεία μου θυμίζει apple στο μέλλον.

άνετα ένα 8 στα 10.

επόμενη να δω η dopesick, πολύ καλές οι προτάσεις σας!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

ειδα το dopesick τρομερη και τωρα ξεκινησα και το severance! σας ευχαριστουμε που τις προτεινατε! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...