Jump to content

Sony PSP vs. Nintendo DS


htrul18
 Κοινοποίηση

Ποιό πιστεύετε ότι θα νικήσει στη μάχη των handhelds?  

208 members have voted

  1. 1. Ποιό πιστεύετε ότι θα νικήσει στη μάχη των handhelds?

    • Sony PSP
      152
    • Nintendo DS
      56


Recommended Posts

Το PSP στα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι αρκετά καλύτερο και φυσικά

μπορεί να κάνει πολύ περισσότερα πράγματα από το DS .

 

Για μένα όμως νικά το DS , γιατί έχει παιχνίδια με πολύ καλό gameplay !

Δεν τ'αφήνεις στην άκρη μετά από 48 ώρες ;)

Και αν δεν κάνω λάθος μιλάμε για φορητό gaming και όχι για mp3-video κλπ :rolleyes:

Εκεί διαπρέπουν άλλες συσκευές και όχι φυσικά το PSP .

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 271
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διαβασα αρκετές σελίδες - αλλά όχι όλες - γι' αυτό συγνώμη αν ξαναέχει ειπωθεί.

Θέλω να αγοράσω ένα μεταξύ των δύο.

Η ερώτησή μου είναι: Το DS έχει την δυνατότητα σύνδεσης με το pc? Ή με ποιο τρόπο μπορείς να του περάσεις applications η δεν ξέρω τι άλλο από το pc, το λέω αυτό γιατί κάπου διάβασα ότι το PSP συνδέεται με το pc και μπορείς να του περάσεις κάποια ελεύθερα προγραμματάκια είτε επό την SONY είτε από αλλού ή και να κάνεις αναβάθμιση.

Και κάτι άλλο. Αν υπάρχουν (δεν το γνωρίζω) είτε για το DS είτε για το PSP παιχνίδια ελεύθερα στο Δίκτυο και τα κατεβάσεις στο pc μετά μπορείς να τα μεταφέρεις στο PSP και το στο DS?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα αρκετές σελίδες - αλλά όχι όλες - γι' αυτό συγνώμη αν ξαναέχει ειπωθεί.

Θέλω να αγοράσω ένα μεταξύ των δύο.

Η ερώτησή μου είναι: Το DS έχει την δυνατότητα σύνδεσης με το pc? Ή με ποιο τρόπο μπορείς να του περάσεις applications η δεν ξέρω τι άλλο από το pc, το λέω αυτό γιατί κάπου διάβασα ότι το PSP συνδέεται με το pc και μπορείς να του περάσεις κάποια ελεύθερα προγραμματάκια είτε επό την SONY είτε από αλλού ή και να κάνεις αναβάθμιση.

Και κάτι άλλο. Αν υπάρχουν (δεν το γνωρίζω) είτε για το DS είτε για το PSP παιχνίδια ελεύθερα στο Δίκτυο και τα κατεβάσεις στο pc μετά μπορείς να τα μεταφέρεις στο PSP και το στο DS?

 

 

Το Psp έχει τη δυνατότητα να συνδεθεί με το PC είτε μέσω USB καλωδίου, είτε περνώντας τα applications που θέλεις κατευθείαν στην memory card μέσω κάποιου card reader.

 

Όταν λες "ελεύθερα";; Αν εννοείς αν κυκλοφορούν τα παιχνίδια του PSP ή το DS στο ίντερνετ "σπασμένα"...η απάντηση είναι πως του PSP σίγουρα ναι... κάτι έχω ακούσει και για το DS αλλά είναι σαφώς πιο δύσκολο, κυρίως γιατί το DS δεν έχει τo Memory Stick που έχει το PSP...

 

Με λίγα λόγια πως το βλέπω εγώ: Αν για σένα τα γραφικά είναι ΠΟΛΥ σημαντικά, τα γνωστά παιχνίδια του PS2 είναι αυτά που σε νοιάζουν (Pro Evo, Grand Theft Auto, Gran Turismo) και θέλεις κάτι που έχει πολλές χρήσεις (mp3 player, να βλέπεις τις photo που έχεις αποθηκεύσει στο Memory Stick), τότε PSP χωρίς 2η συζήτηση...

 

Αν σου αρέσουν τα πρωτότυπα παιχνίδια (Trauma Center που κάνεις εγχειρήσεις, Elektroplakton που φτιάχνεις μουσική, Brain Training που έχει διάφορα mini games για διατήρηση του εγκεφάλου σε καλή κατάσταση και πολλά άλλα), διαφορετική "αίσθηση" του παιχνιδιού με την touch screen που έχει, αν σου αρέσει ο Mario και τα γραφικά δεν σε ενδιαφέρουν ΤΟΣΟ πολύ (όχι οτι είναι χάλια, κάθε άλλο - απλά όπως και να το κάνουμε PSP δεν είναι!,) τότε πάρε DS (και μάλιστα το Lite σε μαύρο που είναι πολύ όμορφο!!)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Για μένα 2 πράγματα είναι βασικά:

1. Να παίζει παιχνίδια για τον 5χρονο γιο μου που μου έχει ξεπαρδαλιάσει την μπαταρία στο κινητό και όταν θέλω να μιλήσω είναι συνήθως αφόρτιστο, άρα παιχνίδια shoot em up (αεροπλανάκια, τανκ, διαστημικά κτλ) και

2. Να βρίσκω κάποια από αυτά στο Ιντερνετ (σπασμένα, ελεύθερα κτλ) επειδή τα €60 του PSP και τα €40 του DS τα βρίσκω αρκετά ακριβά για το είδος των παιχνιδιών που με ενδιαφέρουν και θα ψάξω να τα βρω μέσω Internet (Μην ξεχνάμε ότι ο βασικός μισθός στην Ελλάδα είναι ακόμα €600:O ).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Για μένα 2 πράγματα είναι βασικά:

1. Να παίζει παιχνίδια για τον 5χρονο γιο μου που μου έχει ξεπαρδαλιάσει την μπαταρία στο κινητό και όταν θέλω να μιλήσω είναι συνήθως αφόρτιστο, άρα παιχνίδια shoot em up (αεροπλανάκια, τανκ, διαστημικά κτλ) και

2. Να βρίσκω κάποια από αυτά στο Ιντερνετ (σπασμένα, ελεύθερα κτλ) επειδή τα €60 του PSP και τα €40 του DS τα βρίσκω αρκετά ακριβά για το είδος των παιχνιδιών που με ενδιαφέρουν και θα ψάξω να τα βρω μέσω Internet (Μην ξεχνάμε ότι ο βασικός μισθός στην Ελλάδα είναι ακόμα €600:O ).

Κοίτα

1. Δε θα σου πρότεινα το PSP,γιατί δεν απευθύνεται τόσο πολύ σε τόσο μικρές ηλικίες, για τον απλό λόγο πως έχει αρκετά ευαίσθητη οθόνη και μπορεί από πέσιμο να σπάσει αν δεν προσέχεις και δεν το έχεις σε θήκη. Το Ds από την άλλη δεν παθαίνει τίποτα :p

 

2. Να στο θέσω έτσι: Παιχνίδια για PSP θα βρίσκεις στο ίντερνετ, αλλά για το DS ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δύσκολα (σου λέω, δεν είμαι καν σίγουρος πως μπορείς να παίξεις ένα παιχνίδι σπασμένο στο DS - αν και κάτι είχα ακούσει για μια ειδική SD κάρτα, αλλά δεν ξέρω παραπάνω)... Δυστυχώς τα παιχνίδια είναι ακόμα ακριβά. Αλλά: και για τα δύο υπάρχουν κάποια φτηνότερα παιχνίδια (όχι φυσικά τα μεγάλα ονόματα της κάθε κονσόλας). Επίσης στο PSP (όπως και στο PS2) υπάρχουν τα platinum που είναι τα παιχνίδια που έχουν πουλήσει περισσότερο και διατίθονται πλέόν στην αγορά σε χαμηλότερη τιμή... Ενδεικτικά να σου αναφέρω κάποια platinum για PSP: Medievil, Prince of Persia Revelations, Pro Evolution 5, Virtua Tennis

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

den epithimo na diaplako se diamaxes alla ine kalitero to nds gia atoma mikris ilikias epidi den exoun tosi via to psp apeuthinetai se megaliterous kai vgazi paixnidia perisotero viaia apo oti to ds .Auta ta leo epidi exo to nds me flashcart

kai to psp.To psp tha sou stoixisi peripou 200 euro(i konsola xoris mnimi) eno pairnis ena nds me flashcard giro pali sta 200 euro kai paizis oti paixnidi thelis

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα

 

2. Να στο θέσω έτσι: Παιχνίδια για PSP θα βρίσκεις στο ίντερνετ, αλλά για το DS ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δύσκολα (σου λέω, δεν είμαι καν σίγουρος πως μπορείς να παίξεις ένα παιχνίδι σπασμένο στο DS - αν και κάτι είχα ακούσει για μια ειδική SD κάρτα, αλλά δεν ξέρω παραπάνω)...

 

Για να βάλω τα πράγματα στην θέση τους... είμια κάτοχος ενός DS και έχω ΟΛΑ (χωρίς υπερβολή!) τα παιχνίδια που κυκλοφορούν για το DS! Εννοείται κατεβασμένα από site (ROMs)... Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη... με λίγο ψάξιμο σε site που ειδικεύονται δεν αντιμετωπίζεις κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Ds και απο μενα και να φανταστεις οτι εχω PSP;) O λογος που στο λεω αυτο ειναι αυτος του DesertSMisSRaiN.Το psp ειναι αρκετα πιο ευπαθες απο το Ds και το τελευταιο ειναι και πιο fun οποτε θα ταιριαξει γαντι με τον μικρο και θα ειναι κατι καινουριο γι'αυτον λογω touch screen.:D

 

 

ΥΓ)Ασε που αν δεις στο πισω μερος του κουτιου του PSP λεει ηλικια 12+.(Μπορεις να του πεις κι αυτο εαν θελει PSP):lol:

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να παιρνω θεση υπερ της μιας η της αλλης κονσολας , ριξτε μια ματια εδω και δειτε ποσο ευκολο ειναι να παιζεις παιχνιδια στο DS .....με πολυ μικρο κοστος και κυριως με πολυ μεγαλη ευκολια .....

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=150725

 

 

;)

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Είναι πολύ χρήσιμες και διαφωτιστικές ειδικά όσων είστε κάτοχοι και των 2 κονσολών.

Τελικά επιβεβαιώσατε αυτό που από την αρχή υποψιαζόμουν ότι δηλαδή το NDS είναι πιο κατάλληλο για παιδιά μικρής ηλικίας. Κάτι που σίγουρα δεν είχα σκεφτεί είναι αυτό που ειπώθηκε για το είδος των παιχνιδιών που στο PSP απευθύνονται σε μεγαλύτερες ηλικίες λόγω των θεμάτων τους.

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα αρκετές σελίδες - αλλά όχι όλες - γι' αυτό συγνώμη αν ξαναέχει ειπωθεί.

Θέλω να αγοράσω ένα μεταξύ των δύο.

Η ερώτησή μου είναι: Το DS έχει την δυνατότητα σύνδεσης με το pc? Ή με ποιο τρόπο μπορείς να του περάσεις applications η δεν ξέρω τι άλλο από το pc, το λέω αυτό γιατί κάπου διάβασα ότι το PSP συνδέεται με το pc και μπορείς να του περάσεις κάποια ελεύθερα προγραμματάκια είτε επό την SONY είτε από αλλού ή και να κάνεις αναβάθμιση.

Και κάτι άλλο. Αν υπάρχουν (δεν το γνωρίζω) είτε για το DS είτε για το PSP παιχνίδια ελεύθερα στο Δίκτυο και τα κατεβάσεις στο pc μετά μπορείς να τα μεταφέρεις στο PSP και το στο DS?

 

Ως αναφορα το DS γα ξεκινα απο εδω

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=150725

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είμαι κάτοχος και των δύο κονσολών, και υποστηρίζω με σαφήνεια το DS. Δυστηχώς το PSP επιμένει προς το παρόν στις μεταφορές παιχνιδιών απο το PS2.. Ειδικά τώρα που είμαι και κάτοχος του DS lite μπορώ να πω οτι οι ενστάσεις μου με το μέγεθος το παλιού DS εξαφανίστηκαν. Ο ορισμός ενος καλού παιχνιδιού πηγάζει απο το gameplay και τη φρεσκαδα της ιδέας!!! Το PSP πλέον το έχω για να βλέπω καμία ταινία στην παραλία (η την δουλειά αν με παίρνει!!!), αλλά και εκεί δυστηχώς βασίζομαι σε ταινίες που μετατρέπω εγώ , γιατί ως γνωστόν το PSP δεν τα πήγε καλά με τις πωλήσεις ταινιών.... Μα καλά, παλιές ταινίες , επειδή βγαίνουν σε UMD να κοστίζουν 25-30 ευρώ; Καλή η ιδέα της ταινίας, αλλά το PSP είναι στην ουσία κονσόλα που η πλειάδα των κατόχων της είναι παιδιά, και το να κάνεις συλογή σε ταινίες που να παίζουν ΜΟΝΟ σε PSP είναι κοματάκι ασύμφορο.... :X
Link to comment
Share on other sites

diladi to ds in kalitero apo to psp:wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

diladi to loco roco gia to psp den xax arese????????????????????????:shifty:

to daxter den sas arese????????????????????????????????????????:shifty:

kai ta dio ine para poly prototipa kai apo ta kalitera paixnidia gia to psp!

epomenos to psp ine kai gia forito gaming!!!!!!!!min lete lipon oti to psp den exi kala paixnidia oso to ds!a kai kati alo to psp molis lini ton 1 xrono(episimi kikloforia)opote exoume akoma para pola paixnidia na doume stous epomenous mines kai xronia!episis fantastite to psp na ixe ti timi tou ds(150e) to psp en eixe 150e tha ekane polyyyyyyyyyyyyyyyyy perisoteres polisis apo to ds!!!!!!;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

diladi to ds in kalitero apo to psp:wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

diladi to loco roco gia to psp den xax arese????????????????????????:shifty:

to daxter den sas arese????????????????????????????????????????:shifty:

kai ta dio ine para poly prototipa kai apo ta kalitera paixnidia gia to psp!

epomenos to psp ine kai gia forito gaming!!!!!!!!min lete lipon oti to psp den exi kala paixnidia oso to ds!a kai kati alo to psp molis lini ton 1 xrono(episimi kikloforia)opote exoume akoma para pola paixnidia na doume stous epomenous mines kai xronia!episis fantastite to psp na ixe ti timi tou ds(150e) to psp en eixe 150e tha ekane polyyyyyyyyyyyyyyyyy perisoteres polisis apo to ds!!!!!!;) ;) ;)

Ίσως αν ήταν στην τιμή του DS να έκανε μεγαλύτερες πωλήσεις...αλλά δεν είναι... Όσο για παιχνίδια η αλήθεια είναι πως και εγώ αν και ψιλοαντιπαθώ τα χαζοχαρούμενα παιχνίδια της Nintendo τα βρίσκω πιο διασκεδαστικά από αυτά του PSP...Όπως είπε και Gael το PSP βασίζεται σε μεταφορές παιχνιδιών από το PS2 (GTA, Prince of Persia, Most Wanted ) και αν και έχει πολύ καλά γραφικά...στο τέλος δεν είναι τα γραφικά αυτά που μετράνε αλλά το πόσο θα ασχοληθείς με ένα παιχνίδι - πόσο σε κάνει να κολλάς... Γιατί οκ, καλά τα γραφικά αλλά πόση ώρα μπορείς να τα κοιτάς και να μην ασχολήσει με την έλλειψη gameplay;;; Βέβαια τώρα τελευταία έχει και το psp ενδιαφέροντα παιχνίδια (LoCoRoCo, Me & My Katamari)...αλλά ακόμα τουλάχιστον δεν έχει την "διασκέδαση" που μπορεί να προσφέρει το DS!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

diladi to ds in kalitero apo to psp:wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

diladi to loco roco gia to psp den xax arese????????????????????????:shifty:

to daxter den sas arese????????????????????????????????????????:shifty:

kai ta dio ine para poly prototipa kai apo ta kalitera paixnidia gia to psp!

epomenos to psp ine kai gia forito gaming!!!!!!!!min lete lipon oti to psp den exi kala paixnidia oso to ds!a kai kati alo to psp molis lini ton 1 xrono(episimi kikloforia)opote exoume akoma para pola paixnidia na doume stous epomenous mines kai xronia!episis fantastite to psp na ixe ti timi tou ds(150e) to psp en eixe 150e tha ekane polyyyyyyyyyyyyyyyyy perisoteres polisis apo to ds!!!!!!;) ;) ;)

Mε μια φράση, ναι το DS είναι καλύτερη κονσόλα από το PSP.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γούστα είναι αυτά...

Πάντως για μένα το DS δεν συγκρίνεται με το PSP.

PSP:

Η οθόνη του PSP είναι πολύ καλύτερη απο τις οθόνες του DS και τα γραφικά επίσης. Ο ήχος τζάμι, αν και είναι λίγο σιγανός. Πολλά παιχνίδια γ@μ@νε κι ακόμα μπορείς να δείς ταινιάκια, να ακούσεις MP3,κλπ.

DS:

Τα γραφικά όχι καλά, η οθόνη είναι πολύ σκοτεινή, κι ο ήχος άθλιος και χαμηλός, βέβαια αυτά βελτιώθηκαν στο Lite. Στο DS εχω παίξει μονο το FIFA World Cup 2006 και είναι πανάθλιο. Αν είναι τόσο χάλια όλα τα παιχνίδια του, καλύτερα να συνεχίζανε με τα 2D παιχνίδια. Πήρα την SuperCard και μόλις πάρω και την miniSD, θα βάλω roms να δω τι λένε άλλα παιχνίδια..

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Γούστα είναι αυτά...

Πάντως για μένα το DS δεν συγκρίνεται με το PSP.

PSP:

Η οθόνη του PSP είναι πολύ καλύτερη απο τις οθόνες του DS και τα γραφικά επίσης. Ο ήχος τζάμι, αν και είναι λίγο σιγανός. Πολλά παιχνίδια γ@μ@νε κι ακόμα μπορείς να δείς ταινιάκια, να ακούσεις MP3,κλπ.

DS:

Τα γραφικά όχι καλά, η οθόνη είναι πολύ σκοτεινή, κι ο ήχος άθλιος και χαμηλός, βέβαια αυτά βελτιώθηκαν στο Lite. Στο DS εχω παίξει μονο το FIFA World Cup 2006 και είναι πανάθλιο. Αν είναι τόσο χάλια όλα τα παιχνίδια του, καλύτερα να συνεχίζανε με τα 2D παιχνίδια. Πήρα την SuperCard και μόλις πάρω και την miniSD, θα βάλω roms να δω τι λένε άλλα παιχνίδια..

Δηλαδή εσύ έπαιξες ένα άθλιο παιχνίδι και απεφάνθης ότι το DS είναι άθλιο;

Και μάλιστα από ένα Fifa; Πότε ήταν σοβαρά παιχνίδια τα Fifa;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα οτι είναι άθλιο το DS λόγω του FIFA, έγγραψα τους λόγους (εχω το κανονικό, οχι το Lite), αλλά και το FIFA είναι ένας λόγος παραπάνω. Πιστεύω όμως οτι και παιχνίδια σαν το Prince of Persia και NFS θα είναι το ίδιο πανάθλια.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα οτι είναι άθλιο το DS λόγω του FIFA, έγγραψα τους λόγους (εχω το κανονικό, οχι το Lite), αλλά και το FIFA είναι ένας λόγος παραπάνω. Πιστεύω όμως οτι και παιχνίδια σαν το Prince of Persia και NFS θα είναι το ίδιο πανάθλια.

Δεν αποκλείεται, αφού κανείς δε μιλάει για αυτά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μα ρε παιδιά για ποιά απόδοση του FIFA μιλάμε; Το DS δεν έχει ούτε την οθόνη του PSP ούτε τις δυνατότητές του...απλά είναι πιο διασκεδαστικό...Είναι σαν να συγκρίνει το Xbox360 με το Wii! Άλλα πράγματα παίρνεις από το ένα άλλα από το άλλο!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία η διαφορά ανάμεσα σε δυο κονσόλες έγκειται στο ποιά προσφέρει καλά παιχνιδια (γιατί αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης μίας κονσόλας) και όχι η δυνατότητες της εκάστοτε κονσόλας....

Επειδή είμαι πάνω απο 15 χρόνια παίκτης, έχω κάποια ροπή προς τα 2D παιχνίδια (εντάξει με αυτά έχω μεγαλώσει :D ), αλλά προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός (όσο είναι δυνατόν αυτο). Εντάξει, έχουν κυκλοφορήσει εξαιρετικά παιχνίδια στις τρείς διαστάσεις, αλλά δυστηχώς τα τελευταία χρόνια παρατηρώ μια στειρότητα στις ιδέες....

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι δεν πρέπει να κατηγορούμε μια κονσόλα γιατί βγάζει 250.000 πολύγωνα και όχι 1.000.000... αλλά να ζητούμε τα παιχνίδια που θα κυκλοφορούν να έχουν την απαιτούμενη ποιότητα, και αύτο δεν σημαίνει μόνο γυαλιστερά γραφικά, όπως με λύπη παρατηρώ οτι ο κόσμος κοιτάει.:( αλλά ο χαρακτήρας με τα 450.000!! πολύγωνα να μας παρέχει και ενα gameplay που εκτός απο δράση να προσφέρει και διασκέδαση αλλά και φρεσκάδα. Το μόνο παιχνίδι ως τώρα που με διασκέδασε στο psp είναι το loco roco:) , και αυτό γιατί είναι μια φρέσκια ιδέα και οχι μεταφορά απο το PS2.

Βεβαίως για αυτό δεν ευθύνεται το PSP, διότι είναι το μέσο, αλλά οι κατασκευαστές παιχνιδιών που αντί να κάνουν κάτι καινούργιο απλώς επαναλαμβάνουν οτι πουλάει...

Δεν με ενδιαφέρει αν η κονσόλα μου λέγεται PSP, DS, XBOX 360 η MASTER SYSTEM, απαιτώ όμως να κυκλοφορούν φρέσκες ιδέες και οχι απλά επαναλήψεις με καλύτερα γραφικά κάθε φορά...

Link to comment
Share on other sites

diladi to ds in kalitero apo to psp:wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

diladi to loco roco gia to psp den xax arese????????????????????????:shifty:

to daxter den sas arese????????????????????????????????????????:shifty:

kai ta dio ine para poly prototipa kai apo ta kalitera paixnidia gia to psp!

epomenos to psp ine kai gia forito gaming!!!!!!!!min lete lipon oti to psp den exi kala paixnidia oso to ds!a kai kati alo to psp molis lini ton 1 xrono(episimi kikloforia)opote exoume akoma para pola paixnidia na doume stous epomenous mines kai xronia!episis fantastite to psp na ixe ti timi tou ds(150e) to psp en eixe 150e tha ekane polyyyyyyyyyyyyyyyyy perisoteres polisis apo to ds!!!!!!;) ;) ;)

Θα θελα πολυ να παιξω Locoroco, Daxter και μερικα ακομη παιχνιδα ομως δε σκοπευω να παρω psp μονο για αυτα. Στο DS εχω ηδη ευχαριστηθει αρκετα παιχνιδια και περιμενω πολλα ακομη.

Αυτο περι πωλησεων λογω τιμης δεν ισχυει σε καμια περιπτωση. Το DS πουλαει λογω των παιχνιδιων του που απευθυνονται σε αρκετα μεγαλυτερο κοινο απ'οτι τα συνηθισμενα. Οσο φθηνη κι αν ειναι μια κονσολα δε την αγοραζεις αν δεν εχεις κατι να παιξεις σ'αυτη.Εξ'αλλου η διαφορα στη τιμη ειναι πλεον 50 ευρω, υπερβολικα μικρη δεδομενου οτι το psp ειναι πολυ πιο δυνατο απ'το ds και μπορει να προσφερει περισσοτερα πραγματα περα απ'το gaming.

Προσωπικα θεωρω οτι το psp ειναι φθηνο και το DS ακριβο(σε σχεση με τις δυνατοτητες τους).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...