Jump to content

Πόρτες Ασφαλείας


pificos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα!Μια απορία.Πρωτιστως κάναμε το σπίτι κάτω και ο πατέρας μου έβαλε πόρτα ασφαλείας με το κλασικό μεγάλο κλειδί χρηματοκιβωτιου.Μολις είδα τον μάστορα μετέπειτα,τον "εκραξα" (σύμφωνα με αυτά που είχα διαβάσει) λέγοντας του οτι η καλύτερη λύση είναι το κλασικό κλειδί με τις τελιτσες πανω και defender εξωτερικό.αυτος βεβαια επέμενε στο κλειδί χρηματοκιβωτιου λεγοντας ότι είναι το καλύτερο και φυσικά το σταμάτησα για να μη μαλώσουμε.Διαβασα οτι η συγκεκριμένη κλειδαριά ανοίγει για πλάκα,γυριστα χωρίς καν παραβίαση.Ισχυουν αυτά που είπα;Το ξέρω οτι ανοιγω μεγάλο θέμα, αλλά αφορά την ασφάλεια μας!

 

Ό,τι είπες ισχύει.

Υπάρχει κάποια χρηματοκιβωτίου που αν δεν κάνω λάθος είναι καλύτερη από τις άλλες (χρηματοκιβωτίου), αλλά μη νομίζεις ότι μιλάμε για σφάλεια, ειδικά σε πόρτα σπιτιού.

Επίσης και από τα μικρά κλειδιά που λέμε, πάλι δεν είναι όλα καλά.Για παράδειγμα τα securemme (Κ2) που βάζουν πάρα πολλοί σαν αρχικό κύλινδρο, δεν είναι καλό.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

έβαλε πόρτα ασφαλείας με το κλασικό μεγάλο κλειδί χρηματοκιβωτιου.

 

:ninja: - δεν ειμαι ειδικος στο θεμα αλλα εγω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν θα εβαζα τετοια κλειδαρια, αυτου του τυπου τα κλειδια αντιγραφονται ετσι για πλακα, ειναι περασμενων δεκαετιων σχεδιασης και απο οσα (λιγα) εχουν δει τα ματια μου δεν υπαρχε περιπτωση να το εβαζα σε εξωπορτα μου.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! Μάλλον επιβεβαιωθηκα αποτι φαίνεται..Τελικά αυτοί οι "παλιοί" δεε βάζουν μυαλό μου φαίνεται!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! Μάλλον επιβεβαιωθηκα αποτι φαίνεται..Τελικά αυτοί οι "παλιοί" δεε βάζουν μυαλό μου φαίνεται!!

 

 

 

Ευτυχισμένο το 1996 πες του

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

εχω μια παλια πορτα ασφαλειας 20 χρονων με κλειδαρια  με κλειδι χρηματοκιβωτιου.η κειδαρια ειναι dierre και ηταν μαζι με την πορτα οταν μπηκε.αντεξε ολα αυτα τα χρονια.αλλα πελον χαλασε,κολλαει στο ξεκλειδωμα.

αυτην την εποχη ποια ταιριαζει και θεωρειται καλη κλειδαρια και σαν μαρκα και σαν τυπος? μπατζετ περιπου μεχρι 250 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...